Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts

Ερώτημα , ξέρει καποια κοπέλα αν γίνεται ονοματοδοσία αρκετό καιρό μετά την ληξιαρχική πράξη γεννήσεως ακόμα και αν χρονίσει το παιδί; Εμεις έχουμε σκοπό να την βαφτίσουμε αλλά αρκετά αργότερα και λέγαμε για να μην είναι χωρίς όνομα το παιδί να κανουμε ονοματοδοσία.

 

Εχω την εντυπωση , οτι δεν γινεται και ονοματοδοσια και βαφτιση. Νομιζω δηλαδη οτι δεν εινια σαν τον πολιτικο γαμο, που λες μετα να κανω και εναν θρησκευτικο.

 

Χωρις να ειμαι βεβαιη, ειναι ή το ενα ή το αλλο. Αλλα μπορεις ευκολα να το διασταυρωσεις με ενα τηλεφωνο στο ληξιαρχειο του δημου σου.

 

Εγώ ελπίζω να γίνεται, γιατί θα ήθελα να κάνω ονοματοδοσία στην μπέμπα (άσχετα με τη βάφτιση), μόνο και μόνο για να τη στηρίξω ως θεσμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ερώτημα , ξέρει καποια κοπέλα αν γίνεται ονοματοδοσία αρκετό καιρό μετά την ληξιαρχική πράξη γεννήσεως ακόμα και αν χρονίσει το παιδί; Εμεις έχουμε σκοπό να την βαφτίσουμε αλλά αρκετά αργότερα και λέγαμε για να μην είναι χωρίς όνομα το παιδί να κανουμε ονοματοδοσία.

 

Εχω την εντυπωση , οτι δεν γινεται και ονοματοδοσια και βαφτιση. Νομιζω δηλαδη οτι δεν εινια σαν τον πολιτικο γαμο, που λες μετα να κανω και εναν θρησκευτικο.

 

Χωρις να ειμαι βεβαιη, ειναι ή το ενα ή το αλλο. Αλλα μπορεις ευκολα να το διασταυρωσεις με ενα τηλεφωνο στο ληξιαρχειο του δημου σου.

 

Εγώ ελπίζω να γίνεται, γιατί θα ήθελα να κάνω ονοματοδοσία στην μπέμπα (άσχετα με τη βάφτιση), μόνο και μόνο για να τη στηρίξω ως θεσμό.

 

αχχχ αν γινεται θα σκασω που δεν το σκεφτηκα και εγω νωριτερα !!!!

Πολυ σωστη σκεψη....μακαρι να το κανετε κοριτσια!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα , ξέρει καποια κοπέλα αν γίνεται ονοματοδοσία αρκετό καιρό μετά την ληξιαρχική πράξη γεννήσεως ακόμα και αν χρονίσει το παιδί; Εμεις έχουμε σκοπό να την βαφτίσουμε αλλά αρκετά αργότερα και λέγαμε για να μην είναι χωρίς όνομα το παιδί να κανουμε ονοματοδοσία.

 

Σαφώς γίνονται και τα δύο και μάλιστα με όποια σειρά θέλεις και φυσικά όποτε θέλεις. Αν μάλιστα κάνεις πρώτα ονοματοδοσία, αυτό το όνομα θα είναι και το τελικό, όπως και να το βαφτίσεις στη συνέχεια. Με το βαφτιστικό χαρτί θα συμπληρωθεί μόνο το θρήσκευμα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα , ξέρει καποια κοπέλα αν γίνεται ονοματοδοσία αρκετό καιρό μετά την ληξιαρχική πράξη γεννήσεως ακόμα και αν χρονίσει το παιδί; Εμεις έχουμε σκοπό να την βαφτίσουμε αλλά αρκετά αργότερα και λέγαμε για να μην είναι χωρίς όνομα το παιδί να κανουμε ονοματοδοσία.

 

Σαφώς γίνονται και τα δύο και μάλιστα με όποια σειρά θέλεις και φυσικά όποτε θέλεις. Αν μάλιστα κάνεις πρώτα ονοματοδοσία, αυτό το όνομα θα είναι και το τελικό, όπως και να το βαφτίσεις στη συνέχεια. Με το βαφτιστικό χαρτί θα συμπληρωθεί μόνο το θρήσκευμα.

 

Δηλαδη εγω τωρα που εκανα την βαφτιση, μπορω να κανω και ονοματοδοσια!???

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Maya ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, προφανός θα πρέπει να το κάνουμε στο ληξιαρχείο που την δηλώσαμε ή μήπως γίνεται και στον τόπο μόνιμης κατοικίας;

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maya ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, προφανός θα πρέπει να το κάνουμε στο ληξιαρχείο που την δηλώσαμε ή μήπως γίνεται και στον τόπο μόνιμης κατοικίας;

 

Η ονοματοδοσία γίνεται στο ληξιαρχείο που είναι εγγεγραμμένο το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα , ξέρει καποια κοπέλα αν γίνεται ονοματοδοσία αρκετό καιρό μετά την ληξιαρχική πράξη γεννήσεως ακόμα και αν χρονίσει το παιδί; Εμεις έχουμε σκοπό να την βαφτίσουμε αλλά αρκετά αργότερα και λέγαμε για να μην είναι χωρίς όνομα το παιδί να κανουμε ονοματοδοσία.

 

Σαφώς γίνονται και τα δύο και μάλιστα με όποια σειρά θέλεις και φυσικά όποτε θέλεις. Αν μάλιστα κάνεις πρώτα ονοματοδοσία, αυτό το όνομα θα είναι και το τελικό, όπως και να το βαφτίσεις στη συνέχεια. Με το βαφτιστικό χαρτί θα συμπληρωθεί μόνο το θρήσκευμα.

 

Δηλαδη εγω τωρα που εκανα την βαφτιση, μπορω να κανω και ονοματοδοσια!???

 

Μπορείς φυσικά, όμως ήδη το όνομα έχει ήδη καταχωρηθεί με το βαφτιστικό έγγραφο, οπότε δεν έχει κανένα νόημα. Κατά την ορθότερη γνώμη βέβαια (όχι μόνο τη δική μου εννοείται :wink: ), με μεταγενέστερη ονοματοδοσία μπορεί κανείς να αλλάξει το όνομα της βάφτισης (υπάρχει γνωμοδότηση γι αυτό), όμως δεν νομίζω να το δέχεται το ληξιαρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να αλλαξω ονομα , να στηριξω τον θεσμο θελω, αφου δεν αντεξα να τσακωθω με ολοκληρο σοι και να μην κανω την βαφτιση!!

Ειναι γραφικο το ξερω, αλλα τα προοδευτικα βηματα, καλο ειναι να εχουν "κινηση" , σαν διαδικασιες.....νομιζω!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εγώ ότι πλέον δεν έχει νόημα, αφού έχει ήδη δηλωθεί το όνομα. Και όντως, το ληξιαρχείο μπορεί να μην το δεχτεί.

 

Στο επόμενο παιδί :lol::lol::lol:

 

και αντε και τρελαθηκα και εκανα και τριτο παιδια (χαχαχαχ, λεμε τωρα)Και να εχεις δυο βαφτισμενα και ενα με ονοματοδοσια???

Δεν λεει!!

Ο σκοπος ειναι να μην κανεις πισω στο πρωτο. Εγω καταφερα τον πολιτικο γαμο, αλλα στα βαφτισια θα ειχαμε θρηνο αν δεν τα εκανα!

 

οποτε τωρα....χαμενο το εχω το παιχνιδι :P:P:lol:

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω κι εγώ ότι πλέον δεν έχει νόημα, αφού έχει ήδη δηλωθεί το όνομα. Και όντως, το ληξιαρχείο μπορεί να μην το δεχτεί.

 

Στο επόμενο παιδί :lol::lol::lol:

 

και αντε και τρελαθηκα και εκανα και τριτο παιδια (χαχαχαχ, λεμε τωρα)Και να εχεις δυο βαφτισμενα και ενα με ονοματοδοσια???

Δεν λεει!!

Ο σκοπος ειναι να μην κανεις πισω στο πρωτο. Εγω καταφερα τον πολιτικο γαμο, αλλα στα βαφτισια θα ειχαμε θρηνο αν δεν τα εκανα!

 

οποτε τωρα....χαμενο το εχω το παιχνιδι :P:P:lol:

 

Καλέ μπορείς, λέμε. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Δεν μπορεί να μην το δεχτεί το ληξιαρχείο. Απλά θα σου πουν καταρχήν ότι το παιδί έχει δηλωθεί ως ... Θανάσης, ας πούμε, και ότι δεν μπορείς να το δηλώσεις ως κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως στιγματίζεται το παιδί κοινωνικά;;; Το ρωτάνε οπου σταθεί κι όπου βρεθεί αν έχει βαπτιστεί ή δεν το δέχονται στο σχολείο;;

Οι μόνοι που στιγματίζουν κοινωνικά έιναι οι δήθεν "καλοί χριστιανοί" που σου λένε ότι το παιδί σου θα πάθει τα χίλια μύρια όσα αν δεν το βαπτίσεις....δηλαδή από τα 6 δις του πλανήτη θα έπρεπε να έχει επιβιώσει μόνο το ένα με βάση αυτή τη λογική!

 

Εγω πιστεύω ότι τα παιδιά θα έπρεπε να επιλέγουν το αν θα βαπτιστούν ή όχι σε μεγάλη ηλικία και όχι να τους επιβάλλουν οι γονείς τη θρησκεία τους και το χειρότερο όλων ειναι ότι δεν ξέρω κανέναν "σωστό" Χ.Ο αλλά όλοι λένε απαπα δεν θα βαφτίσεις το παιδί, ντροπή! Έτσι έχει μάθει ο κόσμος, έτσι λέει....η πίστη είναι μέσα σου και δεν χρειάζεται διατυμπανισμό αλλά ταπεινότητα, αυτά δίδαξε ο Ιησούς αλλά ποιος τον άκουσε.

 

Δεν ξέρω πόσο θα αντέξω την πίεση του οικογενειακού μου περιβάλλοντος αλλά θα καθυστερήσω όσο μπορώ την βάπτιση αν γίνεται να μην την κάνω και καθόλου!

 

Ελπίζω να μην προσβάλεσαι απο αυτά που γράφω αλλά ειναι η δική μου προσωπική άποψη βασισμένη στην δική μου κριτική ικανότητα και διαπεδαγώγιση.

 

 

Κράτα γερά yogini, κι εμείς έχουμε πρόβλημα με τα πεθερικά για τον ίδιο λόγο

πολύ πριν γεννηθεί ο... μικρός (άντε βρές όνομα).

Εγώ και τα αδέρφια μου πάντος βαπτιστίκαμε μεγάλοι ,πέμπτη δημοτικού και ενώ μεγαλώσαμε επαρχία δεν είχαμε προβλήματα.

Πολλοί απο τους φίλους μου μάλιστα δεν έχουν βαπτιστεί κάν,

και ούτε βρώμάνε (άκου εδώ), ούτε ασπρίσαν τα μαλιά τους,

ούτε τίποτα!!!

Οπότε αντέχουμε στον πόλεμο και εφαρμόζουμε τις δικιές μας μεθόδους

για τα δικά μας παιδιά!!!! Αυτή είναι η εξέλιξη!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως στιγματίζεται το παιδί κοινωνικά;;; Το ρωτάνε οπου σταθεί κι όπου βρεθεί αν έχει βαπτιστεί ή δεν το δέχονται στο σχολείο;;

Οι μόνοι που στιγματίζουν κοινωνικά έιναι οι δήθεν "καλοί χριστιανοί" που σου λένε ότι το παιδί σου θα πάθει τα χίλια μύρια όσα αν δεν το βαπτίσεις....δηλαδή από τα 6 δις του πλανήτη θα έπρεπε να έχει επιβιώσει μόνο το ένα με βάση αυτή τη λογική!

 

Εγω πιστεύω ότι τα παιδιά θα έπρεπε να επιλέγουν το αν θα βαπτιστούν ή όχι σε μεγάλη ηλικία και όχι να τους επιβάλλουν οι γονείς τη θρησκεία τους και το χειρότερο όλων ειναι ότι δεν ξέρω κανέναν "σωστό" Χ.Ο αλλά όλοι λένε απαπα δεν θα βαφτίσεις το παιδί, ντροπή! Έτσι έχει μάθει ο κόσμος, έτσι λέει....η πίστη είναι μέσα σου και δεν χρειάζεται διατυμπανισμό αλλά ταπεινότητα, αυτά δίδαξε ο Ιησούς αλλά ποιος τον άκουσε.

 

Δεν ξέρω πόσο θα αντέξω την πίεση του οικογενειακού μου περιβάλλοντος αλλά θα καθυστερήσω όσο μπορώ την βάπτιση αν γίνεται να μην την κάνω και καθόλου!

 

Ελπίζω να μην προσβάλεσαι απο αυτά που γράφω αλλά ειναι η δική μου προσωπική άποψη βασισμένη στην δική μου κριτική ικανότητα και διαπεδαγώγιση.

 

 

Κράτα γερά yogini, κι εμείς έχουμε πρόβλημα με τα πεθερικά για τον ίδιο λόγο

πολύ πριν γεννηθεί ο... μικρός (άντε βρές όνομα).

Εγώ και τα αδέρφια μου πάντος βαπτιστίκαμε μεγάλοι ,πέμπτη δημοτικού και ενώ μεγαλώσαμε επαρχία δεν είχαμε προβλήματα.

Πολλοί απο τους φίλους μου μάλιστα δεν έχουν βαπτιστεί κάν,

και ούτε βρώμάνε (άκου εδώ), ούτε ασπρίσαν τα μαλιά τους,

ούτε τίποτα!!!

Οπότε αντέχουμε στον πόλεμο και εφαρμόζουμε τις δικιές μας μεθόδους

για τα δικά μας παιδιά!!!! Αυτή είναι η εξέλιξη!!! :D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλε δεν ειμαστε καλα!!

Καθολου δεν στιγματιζεται το παιδι!!!! ειδικα τωρα που εχουν αλλαξει η ταυτοτητες δεν εχεις κανενα προβλημα.

Τωρα στον καποιο ανεγκεφαλο θρησκο που θα του πει κατι, θα σου δωσει ωραια ευκαιρια να τσακωθεις κιολας(τρελαινομαι να τσακωνομαι με τετοιους τυπους)

 

Θα ξαναπω , πως τα ξαδερφια μου (18 και 20 ) χρονων σημερα, δεν εινια βαφτισμενα και κανενα προβλημα δεν αντιμετωπισαν ποτε!!

 

Αν ειστε συμφωνοι και οι δυο γονεις ......μην κανετε πισω.

Εμενα ο αντρας μου , αν και αθεος επισης, μου ζητησε να κανουμε πισω στο θεμα αυτο, γιατι δεν ηθελε να συγκρουστει με την μαμα του.

 

Εκανα το χατιρι του , γιατι δεν ηηθελα να τον φερω αντιμετωπο με τους δικους τους, μιας και κατα τα αλλα οι σχεσεις μας ειναι μια χαρα.

 

Το ειδα παραδοσιακα και το εκανα.

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν είχα ιδέα ότι μπορείς να δώσεις όνομα έτσι μόνο πηγαίνοντας στο ληξιαρχείο!!!!!!!!!!!εγώ θέλω να βαφτίσω την μπέμπα μου αλλά είναι καλό να μαθαίνουμε...μπορούμε να δώσουμε όνομα και μετά να γίνει η βάφτιση...πολύ καλό!! :D

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμείς το αγοράκι μας δεν το βαπτίσαμε. Κάναμε την ονοματοδοσία και μετά κάναμε και μια ωραία γιορτή, δώσαμε και μπομπονιέρες και όλα! Και κανένας δεν μας είπε τίποτα (συγγενείς κτλ.). Νομίζω μερικές φορές οι γονείς/πεθερικά αντιδρούν πιο πολύ γιατί έχουν συνηθίσει την βάπτιση σαν έθιμο και κοινωνικό γεγονός και όχι τόσο για το θρησκευτικό του πράγματος.

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στο μαιευτήριο δηλώνεις στο ληξιαρχείο και το όνομα του παιδιού μαζί με τη γέννηση και νομίζω ξεμπερδεύεις.

 

(τώρα βλέπω ότι είναι 2 μηνών το παιδάκι. Απλώς θα πας στο ληξιαρχείο να το κανονίσεις)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Γνωριζετε την διαδικασια που περνει ονομα το παιδι χωρις να γινει βαφτιση?γινετε?

 

Πριν τρεις μήνες έκανα πράξη ονοματοδοσίας στο Ληξιαρχείο που είναι δηλωμένο το παιδί.

 

Πας στο ληξιαρχείο με τις ταυτότητες των δύο γονέων και δηλώνεις ό,τι όνομα θες.

 

Στο μαιευτήριο δηλώνεις μόνο τη γέννηση και το επίθετο όχι και το όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν τρεις μήνες έκανα πράξη ονοματοδοσίας στο Ληξιαρχείο που είναι δηλωμένο το παιδί.

 

Πας στο ληξιαρχείο με τις ταυτότητες των δύο γονέων και δηλώνεις ό,τι όνομα θες.

 

Στο μαιευτήριο δηλώνεις μόνο τη γέννηση και το επίθετο όχι και το όνομα.

 

Μπορείς να δηλώσεις και όνομα. Όταν γέννησα την κόρη μου ρώτησαν τον άντρα μου αν θα δηλώσουμε όνομα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δηλώσεις και όνομα. Όταν γέννησα την κόρη μου ρώτησαν τον άντρα μου αν θα δηλώσουμε όνομα.

 

 

Eγώ πάλι που τους είπα στο μαιευτήριο ότι θέλω να δηλώσω και το όνομα μου είπαν ότι δεν γίνεται.

 

Τι να πω...είναι φαίνεται σε ποιον υπάλληλο θα τύχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βιάζονται να μαζέψουν χρήματα....εμ πιστούς ήθελα να πω συγνώμη...μην χάσουν...

Το ξέρω ότι έχω να δώσω σκληρή μάχη με τα ανεγκέφαλα που με περιβάλλουν όταν θα έρθει η ώρα....εντάξει οι δικοί μου θα το καταπιούν αν και στην αρχή τσινάνε λίγο, περισσότερο για το τί θα πει ο κόσμος...αλλά τα πεθερικά....αστά να πάνε σίγουρα τα έχουν έτοιμα τα εμφράγματα απο τώρα :))))

 

Κορίτσι μου αφου δεν μήλησαν οι γονείς του άντρα μου που είναι θρησκόλυπτοι!!!Φαντάσου!!Οχι οτι τους επαιρνε κιόλας αλλά λέμε τώρα!!Ονοματοδοσία και ας διαλέξη μόνη της....:wink:

Link to comment
Share on other sites

Πριν τρεις μήνες έκανα πράξη ονοματοδοσίας στο Ληξιαρχείο που είναι δηλωμένο το παιδί.

 

Πας στο ληξιαρχείο με τις ταυτότητες των δύο γονέων και δηλώνεις ό,τι όνομα θες.

 

Στο μαιευτήριο δηλώνεις μόνο τη γέννηση και το επίθετο όχι και το όνομα.

 

Αυτό που λες ΔΕΝ είναι σωστό εμείς στο μαιευτήριο δηλώσαμε κατευθείαν το όνομα της μικρής και μας ήρθε η ληξειαρχική πράξη γέννησης με το όνομα μέσα.Σε περίπτωση που γίνει βάπτιση απλά συμπληρώνεται το θρήσκευμα και το βαπτιστικό όνομα που ναι μπορεί να είναι διαφορετικό από αυτό της ονοματοδοσίας..Το ξέρω γιατί έχω κι έγώ 2 ονόματα το ένα από ονοματοδοσία και το δεύτερο από την βάπτισή μου και το πτηχίο μου γράφει και τα δυο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...