Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts

κοιτούσα τη μανούλα μου και τον πατερούλη μου που ήταν στα σύννεφα και έλεγα σίγά τη θυσία, κάθομαι εδώ και 5 μέρες αν είναι να χαμογελάτε έτσι!

 

Όμως και πάλι έκανα μισή ώρα υπομονή γιατί ήθελε πολύ ο μπαμπάς του, για να μη φορτώσω στο παιδί μου ενδεχόμενο στίγμα, αλλά και να δώσω πάλι χαρά στους παππούδες, στη νονά μας που είναι η πολυαγαπημένη μου φίλη και πολύ καλή χριστιανή και το ζούσε έντονα όλο αυτό. Θα μου πείτε... εσύ κάνεις πάντα αυτά που θέλουν οι άλλοι; ΌΧΙ ΔΑ, θα γελούσε όποιος με ξέρει καλά, με την παραπάνω δήλωση. !

 

μ αρεσεις!!!!! ειναι μαγκια να κρατας τα πιστευω σου, αλλα να γουσταρεις να κανεις παραχωρησεις οχι απο αναγκη, αλλα απο αγαπη!!!!

 

μ αρεσουν παρα πολυ αυτα που εγραψες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σωστή Μαμά Χριστίνα! Αυτό με το play station μου άρεσε, γιατί εξέφρασε ακριβώς αυτό που ήθελα να πω. Κάνουμε την επανάστασή μας σε πράγματα συμβολικά, όπου μας παίρνει δηλαδή. Και μετά μεγαλώνουμε τα παιδιά μας μαζικά, για να βγουν ολόιδια μεταξύ τους ή και ολόιδια με εμάς ενδεχομένως. Καλή είναι και η συμβολική επανάσταση, όμως να μην δημιουργεί τόση δυστυχία! Αν αυτοί που αγαπάς είναι σύφωνοι, οκ, ας είναι όλη η κοινωνία αντίθετη. Τις περισσότερες φορές όμως η κοινωνία αδιαφορεί και οι μόνοι που πληγώνονται είναι αυτοί που αγαπάμε.

Όσο για τα λόγια του μουσάτου στο γάμο, αν τα πρόσεχες θα έβλεπες ότι δεν ήταν και τόσο άσχημα, ανεξάρτητα από το τελετουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ!!συγκινήθικα όταν διάβασα το κείμενό σου..φαίνεται κείμενο ευαίσθητου ανθρώπου που υπολογίζει τα πάντα και δεν είναι ξεροκέφαλος..Αντε να βαπτίσεις και το 2ο παιδάκι σου να τα χαίρεσαι και τα 2!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσινη μαμα χριστινα.

Δεν νομιζω οτι οσοι δεν κανουν γαμους και βαπτισια αγαπουν λιγοτερο τους γονεις τους και δεν θελουν να τους προσφερουν χαρα οπως επισης σχεδον ολοι οι γονεις θυσιαζονται για τα παιδια τους, Απλα εαν ακολουθεις τα κεκτημενα με τα οποια εισαι τελειως αντιθετος συμβαλλεις στην συνεχιση τους αρα στη συνεχιση θεσμων που εκμεταλλευονται συναισθηματα και καταστασεις που ειναι εξισου σημαντικα με τα plai staition.Εαν τελικα οι γονεις το θελουν τοσο πολυ τοτε το κανεις( δεν ξερω ομως πως αισθανονται ξερωντας οτι τους κανεις απλα το χατιρι,)αλλα τουλαχιστον προσπαθεις εσυ ο ιδιος να μεγαλωσεις τα παιδια χωρις να εχεις τις ιδιες προσδοκιες που ειχαν οι γονεις σου απο σενα δηλ.να θεωρουν δεδομενους τους γαμους και τα βαπτισια χωρις να σου δινουν την δυνατοτητα επιλογης .Επισης δεν ειναι καθολου ευκολο να μην κανεις κατι που θεωρειται ρουτινα.

 

Σωστή Μαμά Χριστίνα! Αυτό με το play station μου άρεσε, γιατί εξέφρασε ακριβώς αυτό που ήθελα να πω. Κάνουμε την επανάστασή μας σε πράγματα συμβολικά, όπου μας παίρνει δηλαδή. Και μετά μεγαλώνουμε τα παιδιά μας μαζικά, για να βγουν ολόιδια μεταξύ τους ή και ολόιδια με εμάς ενδεχομένως. Καλή είναι και η συμβολική επανάσταση, όμως να μην δημιουργεί τόση δυστυχία! Αν αυτοί που αγαπάς είναι σύφωνοι, οκ, ας είναι όλη η κοινωνία αντίθετη. Τις περισσότερες φορές όμως η κοινωνία αδιαφορεί και οι μόνοι που πληγώνονται είναι αυτοί που αγαπάμε.

Όσο για τα λόγια του μουσάτου στο γάμο, αν τα πρόσεχες θα έβλεπες ότι δεν ήταν και τόσο άσχημα, ανεξάρτητα από το τελετουργικό.

 

Συνηθως οι ανθρωποι που προβληματιζονται για το αν θα κανουν γαμους -βαπτισια ...ειναι πολυ συνειδητοποιημενοι και ευαισθητοποιμενοι και δεν κανουν μονο 'συμβολικη επανασταση 'οπως το λες Maya αλλα ειναι αυτοι που θα φροντισουν να μαθουν τα παιδια τους τι ειναι σημαντικο και τι οχι ,χωρις να φοβουνται τον στιγματισμο ( plai staition,κινητο, ρουχα μαρκες,ανακυκλωση,καταναλωτισμος.....και πολλα αλλα) .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλη Valeri, δεν θέλω να απαξιώσω την 'επανάσταση' σε καμία περίπτωση. Αλλά νομίζω ότι αυτά τα πράγματα δεν αλλάζουν από τη μία μέρα στην άλλη. όταν θα γίνουμε εμείς παπούδες, πραγματικά δεν θα μας νοιάζει το όνομα των εγγονιών, ούτε καν αν τα παιδιά μας είναι παντρεμένα ή όχι. Σε αυτή τη γεννιά όμως είμαστε μειοψηφία αυτοί που πιστεύουμε ότι τα πράγματα αυτά δεν έχουν σημασία, και ακόμα πιο μειοψηφία όσοι πιστεύουν ότι αξίζει να χαλάμε τις καρδιές μας γι αυτά.

Μην υποτιμάς τη δύναμη του εθίμου. Κανείς δεν κατάφερε να καταργήσει ένα έθιμο με τη βία.... και σε αυτές τις πολύ ωραίες στιγμές είναι κρίμα να έχεις τους ανθρώπους που αγαπάς, πληγωμένους... Αυτό ήθελα να πω και συγνώμη αν παρεξηγήθηκα....

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι ανθρωποι που προβληματιζονται για το αν θα κανουν γαμους -βαπτισια ...ειναι πολυ συνειδητοποιημενοι και ευαισθητοποιμενοι και δεν κανουν μονο 'συμβολικη επανασταση 'οπως το λες Maya αλλα ειναι αυτοι που θα φροντισουν να μαθουν τα παιδια τους τι ειναι σημαντικο και τι οχι ,χωρις να φοβουνται τον στιγματισμο ( plai staition,κινητο, ρουχα μαρκες,ανακυκλωση,καταναλωτισμος.....και πολλα αλλα) .

Ετσι πιστεύω κι εγώ, αυτό βλέπω γύρω μου εξάλλου.

Ειδικά άν οι γονείς έχουν μπει στη διαδικασία αμφισβήτησης τόσο παραδοσιακών πρακτικών όπως η βάπτιση, σιγά μην κολλήαουν στο play station :wink:

Οχι πως δεν συμβαίνει και το αντίθετο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Μη γενικεύουμε όμως παρακαλώ. Δηλαδή όποιος δε βαφτίζει κάνει ψευτο-επανάσταση; Πώς το ξέρουμε αυτό;

 

Επίσης, επανάσταση κάνουν μόνο αυτοί που δε βαφτίζουν; εεεεεεεε, κι εγώωωωωωωω, βάφτισα μεν αλλά θέλω κι εγώ επανάσταση.

 

Επίσης, κανείς δεν είπε να καταργηθεί το έθιμο -και μάλιστα βίαια-, ας συνεχίσει το έθιμο, απλώς κάποιοι δεν το ακολουθούν, είναι βία αυτό;

 

Άστο, δε νομίζω ότι κι αυτοί που ακολουθούν το έθιμο το κάνουν επειδή πιστεύουν σε κάτι. Κυρίως το κάνουμε για λόγους κοινωνικούς. Για να μη στενοχωρηθεί ο μπαμπάς και η μαμά και ΚΥΡΙΩΣ για να δείξουμε τα λεφτά που έχουμε και που δεν έχουμε. Είναι ευκαιρία αυτοπροβολής.

 

Και προσωπικά είμαι πολύ υπέρ αυτής της διαδικασίας από την εξής άποψη: η Ορθοδοξία για να επιβληθεί στον ελλαδικό χώρο χρησιμοποίησε αυτό που κυρίως ταιριάζει στους Έλληνες: το γλέντι. Οι τελετές της δικής μας θρησκείας είναι απίστευτα πιο χαβαλέδικες σε σχέση με τους δυτικούς, καμία σχέση. Αν δεν είναι το μπούγιο, η Ορθοδοξία δε θα κόλλαγε εδώ πέρα.

 

Πιστεύω λοιπόν ότι αυτά που σε κάνουν ισχυρό, αυτά τα ίδια ευθύνονται τελικά και για την παρακμή σου. Οπότε σήμερα η Ορθοδοξία πλήττεται σε μεγάλο βαθμό και από την απόλυτη εκκοσμίκευση των μυστηρίων. Παντρυόμαστε στην εκκλησία όχι γιατί πιστεύουμε ότι το Άγιο Πνεύμα μας ευλογεί αλλά για το νυφικό, για το μακιγιάζ, για να επιδειχτούμε. Αυτή είναι η παρακμή και η δική μας και της θρησκείας μας.

 

Με βάση αυτό το σκεπτικό, το συμπέρασμα είναι ένα:

 

αν θέλουμε να υπονομεύσουμε τη θρησκεία τότε πρέπει να παντρευόμαστε στην εκκλησία και να βαφτίζουμε ακριβώς όπως το κάνουμε, ξοδεύοντας μια περιουσία για μια μέρα. Έτσι εκφυλίζεται ο ρόλος της θρησκείας στη ζωή μας και δίνεται έμφαση στο κοσμικό του πράγματος. Όσοι παντρεύονται στο δημαρχείο και κάνουν ονοματοδοσία, ΑΥΤΟΙ είναι οι πραγματικοί θρήσκοι γιατί δίνουν στην εκκλησία μια ακόμη ευκαιρία :lol::lol:

 

Αχ, μ'αρέσουν τα κουλά συμπεράσματα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι οσοι δεν κανουν γαμους και βαπτισια αγαπουν λιγοτερο τους γονεις τους και δεν θελουν να τους προσφερουν χαρα οπως επισης σχεδον ολοι οι γονεις θυσιαζονται για τα παιδια τους,

 

Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο και εκπλήσσομαι που έτσι ερμηνεύτηκε. Γενικά, δεν είμαι από τους ανθρώπους που "τσουβαλιάζουν" τον κόσμο σε 2 μόνο σάκους: αυτός βάφτισε άρα πάει εκεί, εκείνος όχι άρα πάει δίπλα. Μου φαίνεται πάρα πολύ ατυχές το συμπέρασμά σου και σίγουρα δεν βγαίνει από τα δικά μου λεγόμενα, το τονίζω για να μην παρεξηγηθώ. Εγώ δεν έκρινα κανένα, απλά είπα τη δική μου περίπτωση

 

 

Απλα εαν ακολουθεις τα κεκτημενα με τα οποια εισαι τελειως αντιθετος συμβαλλεις στην συνεχιση τους αρα στη συνεχιση θεσμων που εκμεταλλευονται συναισθηματα και καταστασεις που ειναι εξισου σημαντικα με τα plai staition.

 

Και δεν θεωρώ ότι η βάφτιση εκμεταλλεύεται συναισθήματα και καταστάσεις σε καμία περίπτωση, εγώ τουλάχιστον δεν ένιωσα έτσι. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που τη θεωρούν ευλογία και επειδή εγώ δεν το βλέπω έτσι δε σημαίνει ότι η δική μου άποψη είναι σωστή. Η νονά του γιου μου τον λάδωνε κι έσταζαν τα δάκρυά της από τη συγκίνηση και ξέρω ότι μέσα της ότι προσευχόταν για εκείνον, άσχετα αν εγώ ήθελα απλά να τελειώσει γρήγορα. Ποιος θα πει ποια από τις δυο μας είχε δίκιο;;

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπότε σήμερα η Ορθοδοξία πλήττεται σε μεγάλο βαθμό και από την απόλυτη εκκοσμίκευση των μυστηρίων. Παντρυόμαστε στην εκκλησία όχι γιατί πιστεύουμε ότι το Άγιο Πνεύμα μας ευλογεί αλλά για το νυφικό, για το μακιγιάζ, για να επιδειχτούμε. Αυτή είναι η παρακμή και η δική μας και της θρησκείας μας.

 

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εαν τελικα οι γονεις το θελουν τοσο πολυ τοτε το κανεις( δεν ξερω ομως πως αισθανονται ξερωντας οτι τους κανεις απλα το χατιρι,)

 

Δεν το έκανα σε στυλ "δε νιώθεις σκατά τώρα που σου κάνω το χατήρι και δε γουστάρω καθόλου;". Απλά αποφάσισα να το κάνω "καθώς πρέπει" (κι ας έχουμε τσακωθεί με τη συγκεκριμένη φράση εδώ και χρόνια), όπως το ονειρεύονταν. Δεν μου ήταν τόσο δυσάρεστο γιατί όπως ξαναείπα μου έδινε χαρά η χαρά των δικών μου.

 

Μετά το γάμο η μαμά μου μου είπε ότι νιώθει κάπως ένοχη γιατί ήξερε ότι δεν το γούσταρα αλλά και πολύ περήφανη που προσπέρασα τον εγωισμό μου και έκανα κάτι για τους άλλους. Και πρόσθεσε ότι "να, είσαι έτοιμη για να γίνεις μανούλα, έβαλες τους αγαπημένους σου πάνω από σένα κι αυτό θα σου συβαίνει καθημερινά με το παιδί σου".

 

Αααα, και να σημειώσω ότι όταν τους είπα ότι τελικά αποφάσισα να παντρευτώ μου είπαν "παιδί μου, αν θες να πας στο Δημαρχείο, εμείς θα είμαστε εκεί να σε καμαρώνουμε", δεν με πίεσαν ποτέ και σε τίποτα. Η απόφαση ήταν 100% δική μου.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χριστινα δεν χρειαζεται να μαλωσουμε, σε γενικες γραμμες συμφωνουμε, απλα εσυ θεωρεις οτι ειναι εγωισμος το να μην κανουμε το χατιρι στους γονεις μας στα θεματα γαμων -βαπτισιων ενω εγω το θεωρω σταση ζωης.Επισης ειπα οτι τελικα για να μην στεναχωριουνται οι γονεις μπορουμε να κανουμε αυτο που θελουν με την προυποθεση οτι εμεις στο μελλον με τα παιδια μας θα λειτουργησουμε διαφορετικα (δηλ.δεν θα τους κανουμε πλυση εγκεφαλου -μεχρι να μεγαλωσουν- με αυτα τα πραγματα).

Παντως εγω οταν ειπα στην μαμα οτι τα βαπτισια θα τα κανουμε επειδη το θελετε εσεις μου ειπε- ε τοτε καλυττερα να μην τα κανεις.φυσικα ομως επειδη, οπως το εχω ξαναγραψει, ειναι πιο ευκολο να μην κανεις τον θρησκευτικο γαμο παρα τα βαπτισια το θεμα δεν εχει ληξει ακομη.

 

ΕΚΑΒΝ συμφωνω μαζι σου αν και εγω προτιμω το γλεντι με πολλους ορους βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι δικοί μου δεν έφεραν καμία αντίρρηση στην ονοματοδοσία.Ο πατέρας μου μάλιστα μάλλον θαύμαζε ότι εμείς κάναμε αυτό που και ο ίδιος θα ήθελε αλλά δεν τολμούσε.Εξ άλλου το βράδυ της ονοματοδοσίας κάναμε ένα καλό τραπέζι στην οικογένεια και σε μερικούς καλούς φίλους και έμειναν όλοι ευχαριστημένοι.Ακόμα και η γιαγιά μου μια χαρά το αποδέχτηκε.....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι δικοί μου δεν έφεραν καμία αντίρρηση στην ονοματοδοσία.Ο πατέρας μου μάλιστα μάλλον θαύμαζε ότι εμείς κάναμε αυτό που και ο ίδιος θα ήθελε αλλά δεν τολμούσε.Εξ άλλου το βράδυ της ονοματοδοσίας κάναμε ένα καλό τραπέζι στην οικογένεια και σε μερικούς καλούς φίλους και έμειναν όλοι ευχαριστημένοι.Ακόμα και η γιαγιά μου μια χαρά το αποδέχτηκε.....

 

Τυχερούλα! Σε ζηλεύω :)

Εμένα οι δικοί μου θα γκρινίαζανε λίγο αλλά στο πολύ χαλαρό, ο πατέρα μου προσωπικά θα έκανε πάρτυ αλλα τα μονίμως ξινισμένα πεθερικά θα παθαίνανε κάτι :))))

 

Πάντως ακόμα δεν έχει γεννηθεί το μπεμπάκι μου και το κλίμα με τον άντρα μου όταν πάει να αναφερθει κάποια βάφτιση κτλ ειναι πολύ τεταμένο. Κοιταζόμαστε σαν τα γατιά που ειναι έτοιμα να μαλλιοτραβηχτούν :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Αχ να ξερατε ποσο με ποναει αυτο το θεμα. Απο τοτε που αρχησα να σκεφτομαι το αν θα κανω παιδια , ηθελα μονο να ΜΗΝ τα βαφτισω!!

Δεν εχω καμια σχεση με καμια θρησκεια. Η θεια μου τις ξαδερφες μου , που τωρα ειναι 20 και 18 χρονων δεν τις βαφτισες και τα κοριτσια δεν συναντησαν κανενα απολυτως προβλημα. Παρα μονο η μεγαλη , μια δασκαλα στο δημοτικο που βλεποντας την παυλα (-) στα χαρτια της, στο πεδιο "θρησκευμα". πηγε η γουρουνα και ρωτησε το παιδι "τι ακριβως σημαινει αυτο".

Το ειπε η μικρη στην θεια μου, τα πηρε η θεια , πηγε στο σχολειο, την στολισε, η εν λογο γουρουνα ζητησε συγνωμη και δεν ξαναεγινε τιποτα απο τοτε.

Ελα ομως , που παρολο που και ο αντρας μου συμφωνει μαζι μου , η μανα του θα πεθανει!!!

Ε, δεν καναμε και γαμο (πολιτικο οι δυο μας με 2 μαρτυρες) ειπαμε αντε να κανουμε ενα τραπεζι για ολους τους φιλους και συγγενεις με αφορμη την βαφτιση του πρωτου παιδιου.

Τωρα ετοιμαζω την βαφτιση του δευτερου (αν το κανεις στο ενα δεν λεει να μην το κανεις στο αλλο). εγω ομως δεν μπορω να δεχτω οτι βαζω το παιδακι μου σε ολη αυτη την διαδικασια , χωρις να το θελω. Οποτε ξερω, οπως και στην πρωτη ετσι και στην δευτερη βαφτιση, θα ειμαι εξω απο την εκκλησια και θα καπνιζω με τα αδερφια και τα ξαδερφια μου)

Για οποιον ακομα δεν το εχει κανει και αμφιταλαντευεται......γνωμη μου να μην κανει πισω! Προσωπικα το μετανιωσα.

Και μην μασατε, δεν υπαρχει καμια συνεπεια!!! Αν τολμησει καποιος να πει το οτιδηποτε....ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ Η ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ!!! "τα πηρα παλι , με τον εαυτο μου που εκανα πισω"

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα.

Κι εμείς σκεπτόμαστε να μην βαφτίσουμε τον Κυριάκο μας, κοντεύει 8 μηνών τώρα και δεν είμαστε καθόλου θρησκευόμενοι. Θα έχουμε πρόβλημα με γονείς γιατί μέχρι τώρα τους τα μασάγαμε και εξ αιτίας μου, αφού τους καθησύχαζα ότι τελικά θα το βαφτίσουμε να τελειώνουμε με αυτό το θέμα. Τώρα που όλοι ρωτάνε και το μωράκι μεγαλώνει, ομολογώ ότι κι εγώ δε θέλω να μπλέξω σε κάτι που θα κάνουμε μόνο για τους άλλους. Μόνο τρέμω τί σχόλια θα ακούσω και τί φάτσες θα αντικρύσω.

Θα ήθελα μόνο να ξέρω αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα σε διαδικάστικά θέματα στη μετέπειτα ζωή του παιδιού. Εγγραφές σε σχολεία, παιδικούς σταθμούς και τέτοια δηλαδή ή κάτι άλλο που δεν το έχω σκεφτεί.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι αν θέλει να κάνει θρησκευτικό γάμο αργότερα (ή τον πιεζει η καλή του να κάνει) δε θα μπορεί αν δε βαπτιστεί. Αυτό είναι ένα ζήτημα αλλά ο μπαμπάς του μου λέει ότι είμαι υπερβολική.

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει ονοματοδοσία χωρίς βάπτιση και να έχει ιδία πείρα;

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

stellamaria αρχιστε να το τρεναρετε για του χρονου και του αντιχρονου...ε μετα θα το παρουν αποφαση "φτου πηγε 4 τωρα δεν προλαβαινουμε" και τετοια :lol:

Πάντως νομικο προβλημα δεν θα υπαρξει εφοσον κανετε ονοματοδοσια. Υπαρχουν χιλιαδες αβαπτιστοι στην Ελλαδα (μεταναστες και μη) και ζουν, πανε σχολειο, αγοραζουν σπιτια κλτ χωρις προβλημα. Μπορει να σου πουν βλακειες και καλα για να σε πιεσουν να το βαφτισεις αλλα μη μασας.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο, σημαίνει ότι θα έχει γίνει Χριστιανός Ορθοδοξος, οπότε γιατί να μη βαπτιστεί τότε? Ή και νωρίτερα, αν το θέλει. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα, εκτός από το ότι μπορεί να απαλλαχθεί από το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα :wink: .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Κι εμείς σκεπτόμαστε να μην βαφτίσουμε τον Κυριάκο μας, κοντεύει 8 μηνών τώρα και δεν είμαστε καθόλου θρησκευόμενοι. Θα έχουμε πρόβλημα με γονείς γιατί μέχρι τώρα τους τα μασάγαμε και εξ αιτίας μου, αφού τους καθησύχαζα ότι τελικά θα το βαφτίσουμε να τελειώνουμε με αυτό το θέμα. Τώρα που όλοι ρωτάνε και το μωράκι μεγαλώνει, ομολογώ ότι κι εγώ δε θέλω να μπλέξω σε κάτι που θα κάνουμε μόνο για τους άλλους. Μόνο τρέμω τί σχόλια θα ακούσω και τί φάτσες θα αντικρύσω.

Θα ήθελα μόνο να ξέρω αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα σε διαδικάστικά θέματα στη μετέπειτα ζωή του παιδιού. Εγγραφές σε σχολεία, παιδικούς σταθμούς και τέτοια δηλαδή ή κάτι άλλο που δεν το έχω σκεφτεί.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι αν θέλει να κάνει θρησκευτικό γάμο αργότερα (ή τον πιεζει η καλή του να κάνει) δε θα μπορεί αν δε βαπτιστεί. Αυτό είναι ένα ζήτημα αλλά ο μπαμπάς του μου λέει ότι είμαι υπερβολική.

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει ονοματοδοσία χωρίς βάπτιση και να έχει ιδία πείρα;

 

ευχαριστώ!

αν και εγω εκανα πισω και τα βαφτισα τα παιδια (πιο πολυ ομως γιατι μου το ζητησε ο καλος μου σαν χαρη , γιατι δεν ηθελε να πληγωσει την μανα του τοοοοσο πολυ) και μια και δεν ειχαμε κανει τιποτα στον γαμο (στο δημαρχειο βαλαμε υπογραφες και φυγαμε), ειπα , δεν βαριεσαι......αν και το μετανιωνω!!

 

Στο θεμα σου λοιπον, για το αν δηλαδη θα βρεις κανενα προβλημα στο μελλον για παιδι που δεν εχει βαφτιστει.

 

Εχω 2 ξαδερφουλες οι οποιες δεν βαφτιστηκαν.

Η μια ειναι τωρα δευτερο ετος στο πολυτεχνειο και η αλλη δινει τωρα πανελληνιες. Δηλαδη η ονοματοδοσια εγινε σε παιδια που γεννηθηκαν το 89 και το 92. Μεχρι τωρα στην ζωη τους δεν εχουν συναντησει κανενα προβλημα!! ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα!!!!

 

οποτε σου ευχομαι να καταφερεις να κανεις αυτο που δεν καταφερα εγω!!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ολες δικιο εχετε...ομως....υπαρχει κ ενα ομως...

ειμαι αθεη. σιχαινομαι ολους οσους μια θρησκεια την εχουν παρει κ την εχουν κανει ρεταλι. φυσικα αναφερομαι στους παπαδες.

σεβομαι καθε μα καθε θρησκεια γιατι σεβομαι την αναγκη του ανθρωπου να πιστεψει σε κατι.

οταν λοιπον πηγαινα νηπιαγωγειο η δασκαλα μας ελεγε για το διαβολο κ αλλα τετοια κουλα! μεχρι κ φωτο μας εδειξε. το θεμα ειναι οτι εγω επαθα πατατρακ κ εβλεπα παντου διαβολους οταν σβηναν τα φωτα. με πιανει λοιπον ο μπαμπας μου (αθεος) κ μου λεει οτι δεν υπαρχει διαβολος. δε θυμαμαι αν το πιστεψα παντως το ειπα στη δασκαλα και αυτη συνεχισε τα δικα της. μεχρι να παω στο γυμνασιο που αρχισα να σκεφτομαι καπως πιστευα πολυ κ πηγαινα στην εκκλησια μονη μου. μετα διαβασα λιγο, πηρα λιγο χαμπαρι στροφαρα κ καταλαβα τη ματαιοτητα του να πιστευεις. ημουν κ λιγο εγωιστρια κ πιστευα πως δεν εχω αναγκη απο πατεριτσες-θρησκειες.

κ εδω ερχεται το -ομως-. παντα κατηγορουσα τον μπαμπα που δε μου ελεγε προσευχουλες κτλ. ηθελα να πιστευω οταν ημουν μικρη...το ειχα αναγκη.

καπου τα εχω ξαναγραψει αυτα κ με αποπηραν με ατακες του στυλ να τρεχω το παιδι μου σε ολες τις εκκλησιες μεχρι να αποφασισει ποια θρησκεια του κανει.

οχι να του δωσετε να διαβασει βιβλια για ολες τις θρησκειες.... να δει γιατι υπαρχουν οι θρησκειες, να δει οτι ολες εχουν ενα κοινο. την αγαπη. θα δει λοιπον ετσι οτι το ζητουμενο δεν ειναι αν εισαι μουσουλμανος η χριστιανος η βουδιστης. το ζητουμενο ειναι να εισαι οσο μπορεις καλος ανθρωπος...να μαθεις να σεβεσαι.

το αν θα γινει η οχι η βαπτιση θεωρω οτι ειναι το λιγοτερο...το μετα ειναι το θεμα....

προσωπικα θελω να κανω βαπτιση και θελω οταν μεγαλωσει να του πω για τον καλο θεουλη κ να του πω προσευχουλες...κ οταν μεγαλωσει θα φροντισω να του δωσω βιβλια να διαβασει μονο του και να αποφασισει μονο του. κ οταν θα με ρωτησει αν πιστευω θα του πω οτι πιστευω στο θεο που κρυβουμε μεσα μας και οτι αν ακουμε αυτο τον καλο θεο θα γινουμε καλοι ανθρωποι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ερώτημα , ξέρει καποια κοπέλα αν γίνεται ονοματοδοσία αρκετό καιρό μετά την ληξιαρχική πράξη γεννήσεως ακόμα και αν χρονίσει το παιδί; Εμεις έχουμε σκοπό να την βαφτίσουμε αλλά αρκετά αργότερα και λέγαμε για να μην είναι χωρίς όνομα το παιδί να κανουμε ονοματοδοσία.

line_m123_beg_minie_time_1205294400_text_c720f8f5f7dff4f3e120eceff520e720e3ebf5eae9dc20e5dfede1e9.gif

Και το παλικαράκι μου:11/10/1991.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα , ξέρει καποια κοπέλα αν γίνεται ονοματοδοσία αρκετό καιρό μετά την ληξιαρχική πράξη γεννήσεως ακόμα και αν χρονίσει το παιδί; Εμεις έχουμε σκοπό να την βαφτίσουμε αλλά αρκετά αργότερα και λέγαμε για να μην είναι χωρίς όνομα το παιδί να κανουμε ονοματοδοσία.

 

Εχω την εντυπωση , οτι δεν γινεται και ονοματοδοσια και βαφτιση. Νομιζω δηλαδη οτι δεν εινια σαν τον πολιτικο γαμο, που λες μετα να κανω και εναν θρησκευτικο.

 

Χωρις να ειμαι βεβαιη, ειναι ή το ενα ή το αλλο. Αλλα μπορεις ευκολα να το διασταυρωσεις με ενα τηλεφωνο στο ληξιαρχειο του δημου σου.

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ολες δικιο εχετε...ομως....υπαρχει κ ενα ομως...

ειμαι αθεη. σιχαινομαι ολους οσους μια θρησκεια την εχουν παρει κ την εχουν κανει ρεταλι. φυσικα αναφερομαι στους παπαδες.

σεβομαι καθε μα καθε θρησκεια γιατι σεβομαι την αναγκη του ανθρωπου να πιστεψει σε κατι.

οταν λοιπον πηγαινα νηπιαγωγειο η δασκαλα μας ελεγε για το διαβολο κ αλλα τετοια κουλα! μεχρι κ φωτο μας εδειξε. το θεμα ειναι οτι εγω επαθα πατατρακ κ εβλεπα παντου διαβολους οταν σβηναν τα φωτα. με πιανει λοιπον ο μπαμπας μου (αθεος) κ μου λεει οτι δεν υπαρχει διαβολος. δε θυμαμαι αν το πιστεψα παντως το ειπα στη δασκαλα και αυτη συνεχισε τα δικα της. μεχρι να παω στο γυμνασιο που αρχισα να σκεφτομαι καπως πιστευα πολυ κ πηγαινα στην εκκλησια μονη μου. μετα διαβασα λιγο, πηρα λιγο χαμπαρι στροφαρα κ καταλαβα τη ματαιοτητα του να πιστευεις. ημουν κ λιγο εγωιστρια κ πιστευα πως δεν εχω αναγκη απο πατεριτσες-θρησκειες.

κ εδω ερχεται το -ομως-. παντα κατηγορουσα τον μπαμπα που δε μου ελεγε προσευχουλες κτλ. ηθελα να πιστευω οταν ημουν μικρη...το ειχα αναγκη.

καπου τα εχω ξαναγραψει αυτα κ με αποπηραν με ατακες του στυλ να τρεχω το παιδι μου σε ολες τις εκκλησιες μεχρι να αποφασισει ποια θρησκεια του κανει.

οχι να του δωσετε να διαβασει βιβλια για ολες τις θρησκειες.... να δει γιατι υπαρχουν οι θρησκειες, να δει οτι ολες εχουν ενα κοινο. την αγαπη. θα δει λοιπον ετσι οτι το ζητουμενο δεν ειναι αν εισαι μουσουλμανος η χριστιανος η βουδιστης. το ζητουμενο ειναι να εισαι οσο μπορεις καλος ανθρωπος...να μαθεις να σεβεσαι.

το αν θα γινει η οχι η βαπτιση θεωρω οτι ειναι το λιγοτερο...το μετα ειναι το θεμα....

προσωπικα θελω να κανω βαπτιση και θελω οταν μεγαλωσει να του πω για τον καλο θεουλη κ να του πω προσευχουλες...κ οταν μεγαλωσει θα φροντισω να του δωσω βιβλια να διαβασει μονο του και να αποφασισει μονο του. κ οταν θα με ρωτησει αν πιστευω θα του πω οτι πιστευω στο θεο που κρυβουμε μεσα μας και οτι αν ακουμε αυτο τον καλο θεο θα γινουμε καλοι ανθρωποι....

 

αυτα τα θεματα ειναι τοσο υποκειμενικα που μονο αποψεις εμπειριες μπορουμε να ανταλλασουμε.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να "Σε αποπαρω" οπως λες επειδη ενιωθες αυτη την αναγκη οταν ησουν μικρη. Θα σου πω την δικια μου εμπειρια απο ενα σπιτι παππου προς παππου αθεο!

 

Δεν ξερω γιατι , αλλα απο πολυ μικρη με ειχαν κανει να εναποθετω τις ελπιδες μου , στις δυναμεις μου, στην οικογενεια μου και το δεσιμο που εχουμε μεταξυ μας και στους ειδικους(πχ για θεματα υγειας , στους γιατρους).

 

Αυτο στην ζωη μου με εκανε πολυ δυνατη και ρεαλιστρια. Ειχα ρε παιδι μου παντα στο μυαλο μου , την σκεψη "αφου δεν υπαρχει θεος να βοηθησει , για να βαλουμε κατω τα πραγματα να δουμε τι θα κανουμε".

 

Για καποιους αυτο μπορει να ειναι σκληρο, εμενα και τα αδερφια μου μας εδωσε δυναμη. και το ιδιο θελω να κανω και στα παιδια μου.

 

Οταν πεθανε ο πατερας μου, καταλαβα γιατι εχουν επιβιωσει οι θρησκειες ανα τους αιωνες. Γιατι το γεγονος οτι δεν με βλεπει και δεν θα τον ξαναδω ποτε ηταν αυτο που με ποναει.

 

Αλλα τι να πω. Θεο , δεν αναζητησα ΠΟΤΕ!!

 

Υποκειμενικο παντα . Εμπειρια καταθετω!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...