Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωμήτριος κύηση


HAPPYELEN

Recommended Posts

Είναι φυσιολογικό,μη στεναχωριέσαι,κάνε λίγη υπομονή,σε μία εβδομάδα θα είσαι πολύ καλά!!!Οι μυς σου δημιουργούν αυτή την αίσθηση...Όλα θα πάνε στη θέση τους σιγά σιγά.Για να σου δώσω θάρρος,σκέψου και εμένα που μου ξεκίνησε με λαπαροσκόπηση και επειδή υπήρχε πρόβλημα έκανα και λαπαροτομία???Πονούσα για 2 μήνες και έλεγα μακάρι να είχα κάνει μόνο λαπαροσκόπηση!!Μη στεναχωριέσαι λοιπόν και σκέψου ότι όλα σου πήγαν καλά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όνωσ τελοσ καλό , όλα καλά!!! Και πάμε για ακόμα καλύτερα.... :)

Το 2009 μκήκε τελεια αλλά μου τα χάλασε στην πορεία. Ελπίζω για να με αποζημιώσει να τελειώσει τέλεια..... Και σε εσενα εύχομαι ότι καλύτερο! :D

Link to comment
Share on other sites

martha8, προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι πολύ. Ήταν κάτι εντελώς τυχαίο. Σε παρακολουθώ τόσες μέρες που γράφεις κι ευχόμουν ολόψυχα να σου πάνε όλα καλά, αλλά δυστυχώς δεν πήγαν.

Κι εγώ έμεινα έγκυος τον Αύγουστο, κυριολεκτικά με την πρώτη προσπάθεια. Όμως δεν έμελλε να προχωρήσει η εγκυμοσύνη. Ο γιατρός έβρισκε σάκκο αλλά δεν έβρισκε έμβρυο. Οι χοριακές ανέβαιναν κανονικά. Τελικά έκανα απόξεση και η ιστολογική έδειξε μερική μύλη κύηση. Από την αρχή σκεφτόμουν μήπως και η δική σου περίπτωση ήταν μύλη κύηση λόγω της υψηλής χοριακής αλλά, επειδή ο γιατρός δεν έβρισκε ενδομήτρια κύηση, προσευχόμουν τουλάχιστον να μην είναι εξωμήτριο.

Η ιστολογική θα δείξει τι ήταν τελικά, αλλά να ξέρεις γενικώς ότι ήταν κάτι τυχαίο. Όταν βγουν τα αποτελέσματα της ιστολογικής, γράψε μας, αν θέλεις τι έδειξε. Εμένα, όπως σου είπα έδειξε μερική μύλη κύηση, κι έπρεπε να παρακολουθώ τη χοριακή μου μέχρι να σιγουρευτούμε ότι μηδενίστηκε. Επίσης, για έξι μήνες μετά την απόξεση δεν πρέπει να μείνω έγκυος, γιατί υπάρχει πιθανότητα να μου ξανασυμβεί μύλη κύηση.

Ελπίζω σε σένα να είναι κάτι απλό και να μπορείς να μείνεις έγκυος πιο γρήγορα.

Φιλάκια και καλή ανάρρωση σου εύχομαι.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

bp μου σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τα καλά σου λόγια. Και φυσικά θα σασ ενημερωσω όταν μάθω τα αποτελέσματα της ιστολογικής. Μαλλον θα πάω την άλλη Δευτέρα. Απο ότι υπολόγισα σιγά σιγά ξεκινάς και εσύ παλι. Εγω δεν ξέρω ακόμα πότε αν και έλεγα το καλοκαίρι για να είμαι ήρεμη που δεν θα δουλεύω! Σου εύχομαι να μην έχεις άλλη απουχία και να φουσκώσει γρήγορα η κοιλίτσα σου! :D Αυτό που μου έλεγαν όλοι αυτες τις μέρες είμαι ότι το σημαντικό είναι ότι μπορείς να μείνεις έγκυος. Και από ότι διάβασα και οι δύο ήμαστε πολύ τυχερές...με την πρώτη.... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bp μου σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τα καλά σου λόγια. Και φυσικά θα σασ ενημερωσω όταν μάθω τα αποτελέσματα της ιστολογικής. Μαλλον θα πάω την άλλη Δευτέρα. Απο ότι υπολόγισα σιγά σιγά ξεκινάς και εσύ παλι. Εγω δεν ξέρω ακόμα πότε αν και έλεγα το καλοκαίρι για να είμαι ήρεμη που δεν θα δουλεύω! Σου εύχομαι να μην έχεις άλλη απουχία και να φουσκώσει γρήγορα η κοιλίτσα σου! :D Αυτό που μου έλεγαν όλοι αυτες τις μέρες είμαι ότι το σημαντικό είναι ότι μπορείς να μείνεις έγκυος. Και από ότι διάβασα και οι δύο ήμαστε πολύ τυχερές...με την πρώτη.... :D

 

Μάρθα, την απόξεση την έκανα Οκτώβριο, άρα ξεκινώ μετά το Πάσχα. Θα πάω πρώτα στο γιατρό μου να με δει, να κάνω και τεστ παπ και μετά θα ξεκινήσω. Υπολογίζω προς το καλοκαίρι που θα είμαι πιο ήρεμη.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και εύχομαι και σε σένα να πάνε όλα καλά. Θα τα ξαναπούμε.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γνωρίζει καμία αν υπάρχουν συμπτώματα εξωμήτριας κύησης;;; Για παράδειγμα έντονος πόνος χαμηλά, αίμα, κάποιες συγκεκριμένες τιμές χοριακής σε λάθος εβδομάδα;;;;;;;;;

Υπάρχει κάτι που να μπορεί να σε προϊδεάσει για ένα εξωμήτριο;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καμία αν υπάρχουν συμπτώματα εξωμήτριας κύησης;;; Για παράδειγμα έντονος πόνος χαμηλά, αίμα, κάποιες συγκεκριμένες τιμές χοριακής σε λάθος εβδομάδα;;;;;;;;;

Υπάρχει κάτι που να μπορεί να σε προϊδεάσει για ένα εξωμήτριο;;;;;;;;

 

Έχεις κάποια υποψία νομίζω αν και δεν έχω εμπειρία πόνος χαμηλα από την μία πλευρά.

Είχα μια φορά πολυ έντονο πόνο στην μια σάλπιγγα ( τελικά ήταν ωορηξία ) αλλά το πρώτο που μου είπε ο γιατρός μου απο το τηλεφωνο ήταν πήγαινε κανε μια χοριακη αφού βγηκέ μηδενικη μου είπε οκ γιατί φοβήθηκα για εξωμήτριο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το γιατρό. Τα αποτελέσματα τησ ιστολογικής ήταν και εμενα μύλη κύηση. ανοιξα και θεμα για να "συλλεξω" απόψεις. ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό. ο γιατρόσ πάντως με καθησήχασε... :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καμία αν υπάρχουν συμπτώματα εξωμήτριας κύησης;;; Για παράδειγμα έντονος πόνος χαμηλά, αίμα, κάποιες συγκεκριμένες τιμές χοριακής σε λάθος εβδομάδα;;;;;;;;;

Υπάρχει κάτι που να μπορεί να σε προϊδεάσει για ένα εξωμήτριο;;;;;;;;

Πάντως το μόνο σίγουρο πού έχω να σου πω είναι να μην βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα. Εγώ πριν 10 μέρες έκανα λαπαροσκόπηση και τελικά δεν ήταν εξωμήτριο. Ήταν μύλη κύηση. Ο πρώτος γιατρός έλεγε ότι ήταν ήταν σίγουρα εξωμήτριο. Ο δεύτερος και καλύτερος έλεγε να κάνουμε απόξεση, ιστολογίκη και βλέπουμε...αλλά εγώ από τον φόβο μου έκανα λαπαροσκόπηση και την πάτησα.... Πάντως έχω διαβάσει ότι έχει πονάκια, αίμα και υψηλές χοριακές. Σου εύχομαι ότι καλύτερο και ελπίζω να είναι μόνό ανησυχίες και όχι κάτι ουσιαστικό! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάρθα μου,είδεις που στο είπα??Όλα θα πάνε καλά από εδώ και πέρα!!

Τα συμπτώματα της εξωμήτριας κύησης είναι πόνος από την πλευρά που έχει γίνει το εξωμήτριο,σταγονίτσες αίμα και χοριακή που ανεβαίνει συνέχεια αλλά δε διπλασιάζεται κάθε 2 μέρες.Στον υπέρηχο όταν έχει ανέβει η χοριακή πάνω από 1000 μονάδες φαίνεται σαν μαύρο στίγμα η κύηση που έχει γίνει έξω από τη μήτρα...Τα συμπτώματα μοιάζουν καμιά φορά με σαλπιγγίτιδα και μπορεί να μπερδευτούν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

H istoria mou einai kapos paromoia me ths aggellikhs alla diadramatizetai sto Sudan - ligo- poly ypanaptykth xora ths afrikhs. Thn egkymosynh mou parakolouthouse enas giatros pou itan asxetos... afou den eixe katalabei oti symfvna me tis imeromhnies eprepe na exei dei kati mesa sti mitra. Ego den eixa idiaitera symptomata arxika- koimomoun synexeia kai etroga me mania maurokouki (nigella) Gi'ayto to sporaki edo lene oti therapeyei ta panta ektos ap'ton thanato alla ayto to ematha meta. Mia mera arxisa na ponao ligo sthn koilia kai piga sto giatro me ta podia- aytos mou eipe den einai tipota pare ena paysipono kai tha sou perasei. Gyrisa spiti mou paysipono den pira- den pairno genika- kai eytyxos pou den pira. Aima den eixa katholou. O ponos xeirotereue synexos se ligo den mporousa na perpathso pia imoun diplomeni kai boggousa, irthe giatros, ekana synexos emetous. O giatros (xeirourgos aytos) eipe eine skolikoeiditida, kateythian pame gia egxeirhsh.

Epeidi tou eipame oti eime egkyos eipe as kanoume enan yperixo prota. Me meteferan sto nosokomeio se friktous ponous- ekei mou ekanan yperixo kai idan oti itan eksomitrio. Enas filos efere ena kalo gynaikologo kai me pigane se allo nosokomeio. Gemato xristianikes eikones. Me ebalan gia laparoskopiki epembasi 3 to brady otan imoun sto trapezi tou xeirourgeiou nomizo espase giati petaxtika pano ap'ton pono eniotha oti petheno. Kante kati fonaza stous giatrous - Mou ekanan thn anaisthisia. Kata th diarkeia ths epembasis ksypnisa kai phga na shkotho kai kata lathos me ekapsan me kati sto xeri, akoma exo simadi. Synexisan kai mou afairesan mia salpigga kai kana dyo litra aima ap'thn koilia. Na'nai kala o xristianos pragmatika mou esose th zoi. Mou edosan kai dvd me thn epembasi. Otan syniltha anerrosa grigora. Sthn oli empeiria to pio thetiko einai oti ekei pou ponousa frikta itan dipla mou o torinos mou antras pou tote elaxista ton iksera mou symparastekotan kai tote ton eroteytika. Tora perimenoume paidaki oyte poy katalava pos emeina egkyos- ma kala me ton krino? Sthn arxi foboumoun polu oti tha einai pali eksomitrio. Piga ston idio giatro pou mou ekane tin egxeirisi kai mou eipe oti itan mesa sthn mitra. Makari thee mou na pane ola kala ayth thn fora. Iksera oti oi pithanothtes mou na meino egkyos itan gyro sto 60%, niotho tyxeri. Thelo na kano polla paidakia.

 

04724e2229.png

"What makes the desert beautiful", said the Little prince, "is that somewhere it hides a well."

 

04724e2229.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...
Γνωρίζει καμία αν υπάρχουν συμπτώματα εξωμήτριας κύησης;;; Για παράδειγμα έντονος πόνος χαμηλά, αίμα, κάποιες συγκεκριμένες τιμές χοριακής σε λάθος εβδομάδα;;;;;;;;;

Υπάρχει κάτι που να μπορεί να σε προϊδεάσει για ένα εξωμήτριο;;;;;;;;

 

τα συμπτωματα ειναι συνηθως πονος-κολπικη αιμορροια-ψηλαφητη μαζα

 

εχει να κανει σε ποια ηλικια κυησης βρισκεσαι και σε ποιο σημειο της σαλπιγγας αν προκειται εμφυτευση της σαλπιγγας που συμβαινει στο 97% των εξωμητριων, αν ειναι παλινδρομο εξωμητριο η οχι

Προσωπικα η πρωτη μου εγκυμοσυνη που συνεβη με την 1η προσπαθεια ηταν εκτοπη(εξωμητριος) στη σαλπιγγα.Το μονο συμπτωμα που ειχα ηταν καφε σκουρο αιμα (λιγο). Το οτι ηταν εξωμητριο διαπιστωθηκε απο τη β χοριακη που δε διπλασιαστηκε στις 2 μερες αλλα αυξηθηκε ελαχιστα -απο 1400 μοναδες στις 1600 και η επιβεβαιωση ηρθε απο τον υπερηχο οπου ηταν αδεια η μητρα-δεν υπηρχε σακος-και βρεθηκε ο σακος στη δεξια σαλπιγγα σο κρωσσοτο. Ευτυχως ηταν και παλινδρομος δηλ δεν υπηρχε καρδιακη λειτουργια δηλ ειχε σταματησει να ζει...και δε προλαβε να μεγαλωσει πολυ ωστε να εχω συμπτωματα πονων η ρηξη της σαλπιγγας.Η ηλικια κυησης μου σχεδον 6 εβδομαδων.Μου χορηγηθηκε μεθοτρεξατη ενδομυικα και αναμενω την πτωση της χοριακης. Μετα θα πρεπει να κανω σαλπιγγογραφια να δουμε την κατασταση των σαλπιγγων.Θελω να ρωτησω αν καποια ειχε αναλογη εμπειρια και δεν επηλθε ρηξη σαλπιγγας-μετα τη σαλπιγγογραφια σε τι κατασταση ηταν η σαλπιγγα ποθ δημιουργηθηκε η εξωμητριος? υπαρχει περιπτωση να μη δημιουργηθηκε καποια βλαβη? Παντως κοριτσια ειναι πολι βασικο να πηγαινεται εγκαιρα στο γυναικολογο για υπερηχο γυρω στην 5η εβδομαδα ςστε να γνωριζεται σε ποιο σημειο εχει εμφυτεθτει ο σακος...οσο πιο εγκαιρα τοσο λιγοτερο κινδυνευεται.Καλη επιτυχια σε ολες για αριστες εγκυμοσυνες!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βικτώριά μου,έχω περάσει κι εγώ εξωμήτριο κύηση χωρίς ρήξη,αλλά επειδή δεν πήγα έγκαιρα στο γιατρό και επειδή ήταν γεμάτη συμφύσεις, μου αφαιρέθηκε η δεξιά σάλπιγγα...Το σίγουρο είναι ότι εφόσον η σάλπιγγά σου σου δημιούργησε έκτοπη κύηση ότι έχει κάποια βλάβη.Επομένως, η γνώμη μου είναι να προσπαθείς πια όταν έχεις ωορρήξία από την άλλη πλευρά από εκείνη που συνέλαβες...Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Γεια σας! Είμαι καινούργια στην παρέα και θα ήθελα να σας πω την ιστορία μου:

Την 1η Μαρτίου περίμενα να αδιαθετήσω και είδα λίγο ροζ εκκρίσεις. Μετά από δύο ημέρες τίποτα. Την επόμενη πάλι ροζ. Δεν είχα καταλάβει ότι είμαι έγκυος, μέχρι που η μητέρα μου, μου έβαλε την ιδέα και πήρα τεστ κυήσεως από το φαρμακείο. Βγήκε θετικό! Εγώ χαρά! Μετά από σχεδόν 7 μήνες προσπαθειών με τον σύζυγο, ήμουν έγκυος. Παίρνω τηλ. τον γιατρό ημέρα Παρασκευή και μου λέει έλα Δευτέρα. Το Σαββατοκύριακο όμως είχα αίμα. Πηγαίνω στον γιατρό την Δευτέρα, μου κάνει κοιλιακό υπέρηχο - όχι κολπικό, γιατί όπως μου είπε: "έχεις αίμα και δεν κάνει να σου κάνω κολπικό υπέρηχο". Μου λέει: "θα πάρεις προγεστερόνη και θα καθήσεις στο κρεβάτι γιατί φοβάμαι για αποβολή". Ημουν 4 εβδομάδων τότε. Εγώ αντί να καλυτερεύω χειροτέρευα... πόναγα χαμηλά, είχα συσπάσεις και το αίμα δεν σταμάταγε. Τον παίρνω τηλ. μου λέει κάνε β- χοριακή. Κάνω και είναι 895. Μου λέει θα κάνεις μεθαύριο πάλι. Κάνω και είναι 960. Μου λέει έπρεπε να διπλασιαστεί, γι' αυτό θα κάνεις πάλι μεθαύριο. Ξανακάνω και είναι 1020. Δηλαδή ανέβαινε μεν, αλλά δεν διπλασιαζόταν και σε συνδυασμό με το αίμα και τις συσπάσεις δεν ήταν καλό. Μου λέει θα κάνεις πάλι β- χοριακή και θα έρθεις στο ιατρείο μου. Μετά από δύο εβδομάδες εξετάσεων και αγωνίας, πηγαίνω 6 εβδομάδων πλέον και με β' χοριακή 1060 και μου κάνει κολπικό υπέρηχο αυτή τη φορά και μου λέει έχεις εξωμήτριο στην σάλπιγγα, πρέπει να σε χειρουργήσω. Του λέω θα σωθεί η σάλπιγγα, και μου απαντά: "όταν παθαίνεις εξωμήτριο, η σάλπιγγα καταστρέφεται γι' αυτό αφαιρείται". Με χειρουργεί λαπαροσκοπικά και με προλαβαίνει στο τσακ, γιατί όπως είδα και στο dvd η σάλπιγγα είχε αρχίσει και αιμορραγούσε. Μου κάνει σαλπιγγεκτομή.

Σε όλους όσους είπα τι έπαθα, μου είπαν ότι ήταν λάθος του γιατρού που δεν το είδε στον υπέρηχο από την αρχή και επίσης, που δεν μου έκανε κολπικό παρά μόνο όταν ήταν ήδη αργά.

Εψαξα για το εξωμήτριο και βρήκα ότι αν δεν έχει γίνει ρήξη σάλπιγγας, αφαιρείται το έμβρυο από την σάλπιγγα και καθαρίζεται η περιοχή. Αν το είχε δει από την αρχή, δεν θα έφτανα σε αυτό το σημείο.

Εσάς ποια είναι η γνώμη σας κορίτσια;

Link to comment
Share on other sites

...emena i istoria mou moiazei me tin dikia sou!!!eixa kathisterisi 3 meres,ekana test kai itan thetiko!piga gia b-xoriaki kai nai imoun eguos!!!den prolavaino na to xaro kai to vradi tis idias meras eixa aimorragia kai piga nosokomeio,sti samo distixos opou kai meno...alla ti na kaneis tetoies ores!kanonika o gunaikologos mou vrisketai stin athina!me ksaplonoun se ena krevati,kai me taizoun progesterones omos to aima sunexizotan kai i xoriaki epefte alla elaxista!kaneis de skeftike na mou kanei iperixo giati elegan oti den tha fainetai afou imoun mono 4 evdomadon me vasi tin teleutaia periodo.meta apo 2 meres mou kanei apoksesi oti kai kala itan pallindromi kihsh kai mou edose eksitirio.den prolavaino na suneltho kai se 2 meres pao me foverous ponous ksana mesa.mou leei me mia apatheia...a mallon einai eksomitrio!!!me ksaplonei pali,oroi kai ta sxetika,ego na ourliazo apo ton pono kai na mou leei afou den lipothimas den exeis riksi...akous epistimoniki apopsi????mou evale kai ena farmako na to aporrofisi monos tou o organismos kai perimena alla ipefera!milaga kai me to giatro mou stin athina o opoios fovotan vevaia na parei to risko na mou pei na taksidepso...telika as einai kala i mama mou irthe apo tin athina,eide ta xalia mou kai upograpsame na figo.katheutheian piga sto giatromou,ekana eksetaseis aimatos kai me evale epeigontos sto iaso.eixa aimatokriti 30(aimoragousa) kai flegmoni 80 tois ekato!mou ekane laparoskopisi opou kai aferese to eksomitrio kai i pio eutixismeni stigmi einai pou ksipnisa apo ti narkosi kai mou eipe sou esosa ti salpiga.kai to eida ki ego sto dvd(6.500 euro pige,na min exo ena dvd?)katharize o antropos,na ton exei o theos kala 2ores sto xeirourgeio gia na min tin afairesei giati eimai mono 26 kai den exo paidaki akoma,kai tin dokimase kiolas kai eipe oti leitourgei kanonika.vevaia to salpigografia mou prepei na tin kano ki ego kai genikos fovamai para poki pleon.ki an ksanasumvei???telospanton...elpizo ola na pane kala gia oles mas kai suntoma na fouskosoun oi koilitses mas!!!!

dev101pr___.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΝΑ ΕΠΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΜΕ ΚΟΣΜΟ ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΜΙΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ.ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΚΕΝΑ Β ΧΩΡΙΑΚΗ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΣΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΙΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ!!ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ. Η ΤΙΜΗ ΗΤΑΝ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΠΑΙΝΩ ΣΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΜΑΙ.ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ.ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΟΥ 2005 ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΕΚΤΑΚΤΩΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΟΣΑΛΠΙΓΓΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ .ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΟ¨?ΕΙΜΑΙ 35ΧΡΟΝΩΝ.

καλημερα αυτο που θα σας πω εγω δεν εχει τυχει σε καμια κοπελα και ευχομαι ποτε να μην τυχει επαθα 2 φορες εξωμητριο και δεν ειχα σαλπιγγες τις ειχα βγαλει.τωρα ειμαι σε διαδικασια εξωσωματικης και το αγχος μου ειναι να μην παθω παλι εξωμητριο για αυτο οταν μια κοπελα αφαιρει την σαλπιγγα να κανουν ολικη αφαιρεση και να μην αφηνει ο ιατρος κανενα κομματι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ninaa και καλή επιτυχία στην εξωσωματική σου.

Εγώ είχα εξωμήτριο πρόσφατα μετά από εξωσωματική έκανα μεθοτρεξάτη και μηδενίστηκε η β χοριακή. Η σαλπιγκογραφία δεν είχε δείξει κάποιο πρόβλημα στις σάλπιγκες. Τώρα προβληματίζομαι για το επόμενο βήμα, φοβάμαι πολύ μήπως μου ξανασυμβεί. Εκανες κάποιες εξετάσεις για να βρείτε ισως την αιτία που προκαλεί το εξωμήτριο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι νέα στο φορουμ και ελπίζω να φέρει και σε εμένα τύχη και να γίνω μανούλα. Είμαι και εγώ γυναίκα μιας σαλπιγγας την οποία έχασα πριν 5 μήνες. Εγώ κατάφερα με την πρώτη προσπάθεια να μείνω έγκυος αλλά δεν είχαμε αίσιο τέλος. Η δικιά μου περίπτωση έχει ως εξής: Μου ήρθε κανονικά περίοδος και μετά από μία βδομάδα άρχισε να μου κατεβαίνουν σταγόνες αίματος. Πέρνω το γιατρό μου τηλέφωνο μου λέει ότι είναι πιθανότατα υπολλείματα περιόδου αφού δεν έχω και κάποιο αλλο σύμπτωμα (όπως πριξήματα) και αν συννεχίσει να κλείσω ραντεβού για εξέταση.Μία βδομάδα πριν μου έρθει περίοδος είχα κανει β-χωριακή και είχε βγει αρνητική οπότε θέμα εγκυμοσύνης δεν έπεζε. Έλα όμως που τα πραγματα δεν είναι όπως φαίνονται. Περνάει άλλη μια βδομάδα πάλι αίμα, τηλ στο γιατρο και ραντεβού για Δευτέρα απόγευμα. Το πρωϊ της Δευτ με έπιασαν έντονοι πόνοι, να μην μπορώ να σταθώ και φανταστήκαμε ότι είναι σκοληκοϊδίτης (είχα όλα τα συμπτώματα). Πάμε στην κλίνική με βλέπει χειρούργος - διάγνωση: σκοληκοϊδίτης.Με δίνουν φάρμακο και ο πόνος περνάει.Με βαζουν για εξετάσεις και λέω στο γιατρό και το ιστορικό μου ώστε να με δει και ένας γυναικολόγος. Κάνουν και μία β-χωριακή καλού κακού. Με τον υπέρυχο (κολπικό) διαπιστώθηκε ότι έχω μια μεγαλη κύστη η οποία έπρεπε να αφαιρεθεί και μάλλον αυτή προκαλούσε την αιμοραγία. Το τεστ β-χωρ βγαινει θετικό και διαπιστώνεται ότι δεν έχω και σκοληκοϊδίτη από την εξετάσεις.Με έχουν 2 μερες νηστική για να δουν τι έχω τελικά, είμαι έγκυος ή έχω αποβάλει ή εξωμήτριο. Μάλλον παλινδρόμη κύηση σύμφωνα με τη β-χωρ που άρχισε να πέφτει. Στη τελική με βάλαν νυχτιάτικα χειρουργείο γιατί έσκασε η κύστη και γέμισε το στομάχι με αίμα ενώ έπεσε ο αιματοκρίτης στο 27 και θα χρειαζόμουν μετάγγιση. Μωρό ωστόσο πουθενά. Κατα τη λαπαρροσκόπιση διαπιστώθηκε ότι είχα εξωμήτριο το οποίο και αυτό είχε σκάσει. Το υγρό που είχε δεν φάνηκε σε κανένα υπέρυχο.Τελικά ξύπνησα με μιά σάλπιγγα, τον άντρα μου χάλια και 3000Ε λιγότερα στο λογαριασμό μου. Το πόρισμα ήταν ότι ο θεός με αγαπούσε πολύ γιατί να έχω εξωμήτριο το οποίο έχει σκάσει και να μην πονάω καθόλου ( 2 μέρες μετά το φάρμακο) ήταν απίθανο. Το ότι γλύτωσα ήταν θαύμα, θα μπορούσα να είχα πεθάνει.Αφήστε που σ' όλη αυτή την ιστορία ο γυναικολόγος που μου έκανε την επέμβαση δεν ήταν ο δικός μου γιατί βρισκόμουν σε κλινική με την οποία δε συνεργάζεται πλέον!!!Τελικά άλλαξα και γιατρό. Τώρα αφού έχω κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις (σαλπιγγογραφία) προσπαθούμε να κάνουμε μωρακι. Καλό κουράγιο σε όλες και συγνωμη αν σας κουρασα με την ιστορία μου αλλά για πρώτη φορά ήμουν πολύ άτυχη όπως λέει και η γυναικολόγος μου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα!Η δική μου ιστορία έχει ως εξής: τον Δεκέμβριο του 2004 γέννησα με καισαρική την κόρη μου. Το επόμενο διάστημα μετά τη γέννα η περίοδος μου ερχόταν λίγο ακανόνιστα αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί πίστευα οτί με τον καιρό θα ομαλοποιηθεί.

Ωσπου τον Αύγουστο του 2005, ενώ είχα αδιαθετήσει στις αρχές του μήνα, βλέπω ξανά αίμα γύρω στις 15. Και πάλι δεν έδωσα σημασία γιατί δεν είχα άλλα συμπτωματα και δεν πήγε καπου αλλού το μυαλό μου. Τη δεύτερη μέρα όμως νιώθω τρομερούς πόνους κι έκανα 1 φορά εμετό.Εγω, τίποτα,χαμπάρι, νόμιζα ότι είναι πόνοι περιόδου.Ξάπλωσα, έβαλα και μια θερμοφόρα και έτσι πέρασε το βράδυ χωρίς πόνους. Την άλλη μέρα ετοιμάζομαι να πάω στη δουλειά μου αλλα έχω έντονες τάσεις λιποθυμίας. Πάω στο γυναικολογο ο οποίος βλέπει κάτι στον υπέρηχο και νομίζει ότι είναι κάποια κύστη. Κάνω εισαγωγή στην κλινική και την επόμενη μέρα κανονίζεται χειρουργείο. Όταν συνήλθα ο γιατρός μού είπε ότι έπαθα ρήξη σάλπιγγας γιατι ήταν εξωμήτριο και θα μπορούσα να είχα πεθανει (μέχρι σήμερα απορεί πως με τέτοιους πόνους δεν πήγα νωρίτερα).

Αν και με μια σάλπιγγα έμεινα τελικά έγκυος φυσιολογικά στο δεύτερο παιδάκι μου το οποίο γέννησα στις αρχές του 2010.

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα παιδακια σου Μαρια!!!

Ευτυχως που κ εσυ σωθηκες κ παιδακι εκανες! Μπραβο!

Καμια φορα απορω κ με τον εαυτο μου κ με αυτα που ακουω ...πως ποναμε κ καθομαστε σπιτι μεχρι να φτασουμε στο ΑΜΗΝ???

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ mariazei, να ΄σαι καλά! Γενικά πάντως αποφεύγω να παίρνω φάρμακα και να τρέχω στο νοσοκομείο με το παραμικρό αν και τότε επιβαλλόταν!

 

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα δίδυμα. Η μία ενδιομήτρια και η άλλη εξωμήτρια κύηση.

Οι δύο συλλήψεις έγιναν σε δύο διαφορετικές ημέρες (!) μιας κια εκείνο το μήνα είχα ωορρηξία και από τις δύο σάλπιγγες (!)

Ανακάλυψα ότι είμια έγκυος, πήγα στο γιατρό κ μου επιβεβαίωσε την εγκυμοσύνη, κ δύο μέρες μετά άρχισε ο πόνος.... Νοσηλεύτηκα 5 μέρες στο ΙΑΣΩ όπου με παρακολουθούσαν για να δουν την πορέια του εξωμητρίου, αν δλδ θα απορροφηθεί ή θα μεγαλώσει οπότε κ θα έκανα λαπαροσκόπηση και φυσικά θα έχανα και το άλλο έμβρυο... Τελικά όλα πήγαν καλά κια απορροφήθηκε, οπότε και γέννησα το αγγελούδι μου και γλίτωσα κ τη σάλπιγγα μου....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...