Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωμήτριος κύηση


HAPPYELEN

Recommended Posts

γεια σου sasa,

χαιρομαι που εισαι πιο θετικη.

μακαρι να μπορουσα να σου απαντησω για την κλινικη που ρωτας. δεν ξερω που μενεις, εγω θεσσαλονικη, και ειμαι και εγω σε αναζυτηση κεντρου εδω.

αν βρηκες καποιον που εμπιστευεσαι, μην ψαχνεις αλλο, γιατι θα μπερδευτεις. αλλα μια δευτερη γνωμη παντα ειναι καλη.

σου ευχομαι συντομα να περασουν ολα και να γινεις μανουλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γεια σας, μετα απο εξωμητριο έχασα κ εγω την αριστερρι σαλπιγγα, ανακάλυψα ότι έχω πρόβλημα με το θυρωειδη κ τώρα περνω χάπι είμαι στο 3ο μήνα προσπαθειών κ σήμερα εκανα σαλπιγγογραφια ευτυχώς η δεξιά μου είναι μια χαρα αλλα έχω πολυποδακια στη μήτρα που πρέπει να βγουν θα πάω την άλλη βδομάδα για απόξηση, ο γιατρος μου κάνει εξωσωματικες στο γενεσις Αθηνών αλλα προς το παρών θα το δω απο Σεπτέμβρη κ μετα αν θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου theod, αν ρυθμισεις τον θυρεοειδη σου, και βγαλεις τα πολυποδακια, ο δρομος για την επιτυχια θα ειναι ανοιχτος. να σκεφτεσαι θετικα, και ολα γινονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα.ειμαι καινουρια στο φορουμ κ ειναι κ η πρωτη φορα που συμμετεχω.ειμαι ομως παρα πολυ στεναχωρημενη κ θελω τη βοηθεια σας.πηγα την κορη μου με τρομερους πονους στο νοσοκομειο νομιζοντας οτι εχει σκωληκοειδιτη κ μαλιστα οξεια.τελικα κ να μην σας ζαλισω απο παρα πολλες εξατασεις μας ειπαν εγκυμοσυνη εξωμητριος.της εκαναν εισαγωγη μια εβδομαδα.τελικα της εκαναν αποξυση κ μας ειπαν οτι υπαρχει κ ενα εξομητριο το οποιο θα το καταπολεμησουμε με μεθροτεξατη.ειναι 4 μερες τωρα κ η χοριακη ανεβαινει συνεχεια.μας ειπαν οτι ισως χρειστει κ δευτερη ενεση.κ οτι αν την πιαση δυνατος πονος να παμε σε οποιο εφημερευει.αλλοι γιατροι παλι εκει.κ ποιοσ ξερει κατα ποσο ειναι καλος.εχει μεινει 44κιλα ουτε τρωει ουτε πινει το παιδι μ απο τη στεναχωρια του.οσο σκεφτετε οτι θα τις αφαιρεσουν την σαλπιγγα.κλαιει συνεχεια.ογιατρος μασ στο ιασω για να παμε θαλει δυομιση χιλιαδες ευρω.ειμαστε ολοι ανεργοι κ καταλαβαινετε οτι ειναι αδυνατον.εσεισ πιστευετε οτι η ενεση θα εχει αποτελεσμα.εχει δει καμια σας αποτελεσμα.πειτε μου γιατι θα σκασω.κ στην ουσια ουτε οι γιατροι ξερουν τι λενε.μας ειπαν οτι ειναι μια απο τις σπανιες περιπτωσεις η δικη μας.εσεις τι γνωμη εχετε.εχω τρελλαθει να βλεπω το παιδι μ τοσο χαλια ψυχολογικα.σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου,

τωρα ειδα το μηνυμα που εγραψες και πραγματικα εμεινα εκπληκτη.

τι εννοεις - της εκαναν αποξεση και της ειπαν οτι υπαρχει και ενα εξωμητριο? δεν τη καθαρισαν στην αποξεση? εκτος αν δεν καταλαβα κατι στην ιστορια σου.

αυτο που καταλαβα, ειναι οτι ειχε 2 κυησεις, μια ενδομητρια και μια εξωμητρια. διορθωσε με αν εχω λαθος.

δλδ, το ενα το αφαιρεσαν που ηταν στην μητρα, και το αλλο το αφησαν που ειναι στη σαλπιγγα?

επαθα εξωμητριο και εγω περυσι, μου εκαναν ενεση μεθοτρεξατης μηπως αποφευγαμε την επεμβαση, νεκρωθηκε αλλα δεν απορροφηθηκε απο τον οργανισμο. τελικα μου εκαναν λαπαροσκοπικη επεμβαση και το αφαιρεσαν.

 

θα ηθελα να ευχηθω να σας βοηθησει η μεθοτρεξατη και να μην χρειαστει η επεμβαση, αλλα και να αφαιρεθει, και με μια σαλπιγγα εχουν μεινει πολλες κοπελες εγκυες.

αφου ειναι νεα, ειναι πολυ δυνατος ο οργανισμος της, και θα το παλεψει, και θα τα καταφερει.

ευχομαι ολα να πανε καλα, και να το ξεπερασετε γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπως το ειπες ακριβως.της εκαναν αποξεση στο ενα κ αυτο στη σαλπιγγα επειδη δεν μπορουσαν να το εντοπισουν της εκαναν μεθροτεξατη.παμε 2 φορες την εβδομαδα κ κανουμε β χοριακη μεχρι να πεσει.ειχε φτασει στο 60.αυριο θα ξαναπαμε κ ελπιζω να εχει πεσει τελειως.μασ ειπε ο γιατρος οτι εκανε δουλεια η ενεση.λεσ να παραμεινει στα ιδια επιπεδα η χοριακη/λεσ τελικα να θελει επεμβαση κ να της αφαιρεσουν την σαλπιγγα/φοβαται κ κλαιει.θα σκασω.πειτε μου τη γνωμη σας.ευχαριστω και θελω να εισαστε ολες σας καλα κ πανω απολα με υγεια.

Link to comment
Share on other sites

επειδη η χοριακη επεσε στο 60, το πιο σιγουρο ειναι οτι δεν θα χρειαστει επεμβαση. θα πεσει και αλλο.

εμενα δεν επεφτε κατω απο 350, γι'αυτο και προχωρησαμε σε αφαιρεση.

ελπιζω οτι συντομα θα τα αφησετε ολα αυτα πισω σας, και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

turbulence σε ευχαριστω παρα πολυ γιατι μου εδωσες κουραγιο.με εχει γονατισει παρα πολυ αυτο το θεμα.σου λεω εφτασε 44 κιλα το παιδι απο τη στεναχωρια του κ στο νοσοκομειο 4 μερεσ με ορο νυστικια για τισ εξατασεις ερεψε.βαβαια εχω τρομερη αγωνια μεχρι αυριο γιατι μου λεει οτι ψιλοποναει παλι.κ φοβαμαι μην τυχων κ ειναι στα ιδια επιπεδα.παντωσ ψυχολογικα την εχει γονατισει.κ καταλαβαινω απολυτα και εσενα.εχεις κανει παιδακι μετα απο ολο αυτο που περασες/

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα, οτι το χειροτερο περασε. μπορει να ποναει απο την αποξεση, η κατι αλλο. την καταλαβαινω ομως γιατι ποτε δεν περιμενεις οτι θα συμβει σε σενα και σοκαρεσαι, και νομιζεις οτι ολος ο κοσμος εχει τελιωσει.

αλλα να της δωσεις κουραγιο. ολα θα περασουν, και καποια στιγμη θα νομιζει οτι ηταν ενα κακο ονειρο.

οχι, δεν εκανα ποτε παιδακια. οταν διαβαζω εδω ιστοριες διαφορων κοριτσιων που περνανε τα πανδεινα, απο αποβολες στην προχωρημενη εγκυμοσυνη, μεχρι ασθενειες και επεμβασεις βαριες και αλλα τοσα προβληματα, καταλαβαινω οτι δεν μπορω να παραπονιεμαι.

ολη η ζωη της κορης σου ειναι μπροστα, και εχει να κανει τοσα πραγματα.

θελω πολυ να μου γραψεις τα σημερινα νεα, και ελπιζω να μου πεις κατι χαρουμενο.

σε οποιαδηποτε περιπτωση ομως, θα ειναι καλα.

περιμενω νεα σου και σας στελνω πολλα φιλια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πηγαμε εκανε τη χοριακη κ ευτυχως ειχε πεσει στο 4.μας ειπανε οτι δεν χρειαζετε να ξαναπαμε κ οτι ο πονος που εχει δεξια ειναι απο κατι αλλο.εμενα παλι μου εχει κολλησει οτι ναι μεν ολα καλα αλλα σιγιυρα το εχει απορροφηση ο οργανισμοσ/γιατι συνεχιζει αυτοσ ο πονοσ δεξια.παντως ειχες δικιο οτι θα επεφτε.εσυ το περασες και σιγουρα ξερεις καλυτερα.θελω να ξερεις οτι με βοηθησες πολυ κ μ εδωσες κουραγιο.κ να εχεις υποψιν σ οτι επειδη εισαι πολυ καλη κ ομορφη στην ψυχη ο θεος θα στα φερει βολικα κ σιγουρα οπως επιθυμεις.σε ευχαριστω για ολα κ δεν θελω να χαθουμε αλλα να επικοινωνουμε τακτικα.πολλα φιλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαιρομαι ειλικρινα που το ξεπερασατε, και ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

επειδη ειναι μικρη η κορη σου, και ηταν η πρωτη της ατυχια, ηταν μεγαλο το σοκ που περασε, και εσυ σαν μαμα, θα στεναχωριοσουν ακομα χειροτερα.

η χοριακη που επεσε τοσο πολυ, δειχνει απο μονη της οτι το απορροφησε ο οργανισμος της, αν δεν γινοταν αυτο, δεν θα επεφτε η χοριακη με τιποτα.

τωρα για τον πονο υπαρχουν πολλοι λογοι - μπορει να ειναι πονος παρωδικος, απ'την ταλαιπωρια που περασε το σωμα της.

θα περιμενετε λιγο καιρο να συνελθει και η ιδια και ο οργανισμος της, και αν δεν σταματησει ο πονος, να τη δει ενας γιατρος. εκτος αν θελεις να πατε για εναν υπερηχο τωρα, να δειτε τι μπορει να συμβαινει.

απλα ειναι νωρις και για τους γιατρους να ξερουν σιγουρα σε τι οφειλεται ο πονος.

συνερχεται σιγα - σιγα το κοριτσι σου? να της δωσεις χαιρετισματα. ελπιζω να τρωει τωρα κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

τετοια ατομα σαν εσενα πραγματικα αξιζει τον κοπο να τα εχεις φιλους.κ μακαρι να ειχα τη δυνατοτητα να σε γνωρισω κ απο κοντα.τυχεροι οι φιλοι σου κ ειμαι σιγουρη οτι το γνωριζουν.η ευαισθησια του αλλου φαινετε απο τα δυσκολα κ εγω ετσι σε γνωρισα εστω κ απο το φορουμ.ναι τρωει τωρα αλλα οχι κ τρελα.παντα αδυνατη ηταν αλλα οχι κ ετσι.απλα οταν με ρωταει της λεω μια χαρα εισαι απλα 5 κιλακια αν παρεις ακομα θα εισαι τελεια.μας ειπε ο γιατρος ο δικοσ μας να κανει κ ενα ενδοκολπικο υπερηχο κ ολα ο.κ.ισως να εχει κρυωσει κιολας η οπως ειπες να ειναι κ απο ολη αυτη την ταλαιπωρια.εσυ με την υγεια σου γενικα ολα καλα/σιγουρα το εχεις ξαπερασει κ εσυ ολο αυτο το προβλημα.ετσι δεν ειναι/.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω για ολα που ειπες, αλλα δεν εκανα και τιποτα. πολλες κοπελες εδω βοηθανε η μια την αλλη, και αυτο ειναι το καλυτερο.

εγω το ξεπερασα το προβλημα τοτε, ευτυχως. και ευχομαι να μη μου ξανασυμβει, ουτε σε καμια αλλη κοπελα.

αυτος ο γιατρος που σου ειπε για υπερηχο, δικιο ειχε - να κανει η κορη σου οπωσδηποτε.

εκτος απο αυτο, ομως θα συμβουλευα λιγο αργοτερα (οχι τωρα), ισως σε μερικους μηνες να κανει οπωσδηποτε σαλπιγγογραφια και ισως αργοτερα υστεροσκοπιση. το εξωμητριο που επαθε στη σαλπιγγα ειναι πιθανο να αφησει καποιες συμφυσεις (οχι παντα βεβαια, αλλα και παλι θελει προσοχη). πρεπει να ελεγξετε αν η σαλπιγγα ειναι διαβατη. θα φανει αν το υγρο της σαλπιγγογραφιας περναει ελευθερα απο τις σαλπιγγες.

ευχομαι γρηγορη αναρρωση και σωματικη, και ψυχολογικη.

πολλα φιλια και θα τα ξαναπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοριτσια εχω κανει εξωσωματικη..την 12η μερα εκανα χοριακη 41 μετα απο 2 μερες 52 κοβω τα χαπια και μετα απο 2 μερες χοριακη 59..το στηθος μου αρχισε να με ποναει μια μερα μετα την τελευταια χοριακη αρχισε να με ποναει η μεση μου και εχω καφεμπεζ υγρα.αιμα ομως καθολου..ο γιατρος μου ειπε η βιοχημικη η εξωμητριος κυηση..εσεις τι λετε?οσες εχετε εμπειρια απο τιμες χοριακων και εξωμητριο ας με βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

anna-d γεια σου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Συνήθως με τόσο χαμηλή χοριακή είναι βιοχημική η κύηση. Το εξωμήτριο για να σπάσει και να δημιουργήσει ζημιά θέλει η χοριακή να είναι κάποιες χιλίαδες... Το κακό με την δική σου χοριακή είναι ότι δεν διπλασιάστηκε στην αρχή (Διότι όταν κάνει διπλασιασμούς σημαίνει ότι το έμβρυο είναι στην μήτρα πιασμένο και δεν είναι εξωμήτριο). Υπάρχουν περιστατικά εξωμητρίων με χαμηλές χοριακές αλλά πολύ σπάνιες περιπτώσεις. Νομίζω ότι θα είναι βιοχημική. Με την περίοδο μάλιστα, η ορμόνη συνεχίζει να κυλάει στο αίμα σου κ δεν μηδενίζεται.. ίσως δείξει κ λίγο πιο αυξημένη.

Είναι η πρώτη σου προσπάθεια εξωσωματικής;

Οτι και να είναι, να έχεις στον νου σου ότι είναι σύνηθες κ αντιμετωπήσιμο. Καλή δύναμη και όλα θα γίνουν ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

anna-d γεια σου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά. Συνήθως με τόσο χαμηλή χοριακή είναι βιοχημική η κύηση. Το εξωμήτριο για να σπάσει και να δημιουργήσει ζημιά θέλει η χοριακή να είναι κάποιες χιλίαδες... Το κακό με την δική σου χοριακή είναι ότι δεν διπλασιάστηκε στην αρχή (Διότι όταν κάνει διπλασιασμούς σημαίνει ότι το έμβρυο είναι στην μήτρα πιασμένο και δεν είναι εξωμήτριο). Υπάρχουν περιστατικά εξωμητρίων με χαμηλές χοριακές αλλά πολύ σπάνιες περιπτώσεις. Νομίζω ότι θα είναι βιοχημική. Με την περίοδο μάλιστα, η ορμόνη συνεχίζει να κυλάει στο αίμα σου κ δεν μηδενίζεται.. ίσως δείξει κ λίγο πιο αυξημένη.

Είναι η πρώτη σου προσπάθεια εξωσωματικής;

Οτι και να είναι, να έχεις στον νου σου ότι είναι σύνηθες κ αντιμετωπήσιμο. Καλή δύναμη και όλα θα γίνουν ;)

 

alexia_81 σε ευχαριστω για την απαντηση σου..ακου τι τραβαω..την παρασκευη χοριακη 59 την δευτερα το πρωι 117 παω και κανω το μεσημερι χοριακη στο κεντρο εξωσωματικης και βγαινει 148..εμενα την ιδια μερα ξεκινουν τα καφε υγρα..την επομενη αρχιζει η μεγαλη αιμορραγια πολυ βαρια αιμορραγια με ελαχιστους πονους..την τεταρτη χοριακη 248..με κανει ο γιατρος υπερηχο και κατι βλεπει στην μητρα αλλα δεν ξερει αν ειναι πηγματα αιματος η σακοι γιατι 2 τετοια ειδαμε..το ενδομητριο παχυ γυρω στα 14 και ευτυχως καθολου υγρο η αιμα στην κοιλια..αυριο παλι χοριακη..τι εχεις να πεςι?

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε ο γιατρος η γινεται αυτο που ειπες με την ορμονη που κυκλοφορει στο αιμα με την περιοδο και την ανεβαζει η εχουμε 2 σακους και αποβαλλεται το 1 και γι αυτο εχω περιεργη αυξηση χοριακης και αιμορραγια(παρα πολυ μικρη πιθανοτητα)η ειναι εξωμητριο..παντως και στα εξωμητρια συνηθως η χοριακη αυξανει κανονικα στην και οταν φτασει γυρω στα 1000 αρχιζει και κανει κατι περιεργες αυξομειωσεις γιατι δεν μπορει να αυξηθει κανονικα..2η εξωσωματικη ειναι..η πρωτη ηταν παλλινδρομη..εσυ εχεις παιδακια?

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera sas, eimai 26 xronwn prin mia vdomada eixa paromoia empeiria!

Adiathetisa kanonika(etsi nomiza toulaxiston)thn hmeromina pou perimena,mono pou to aima krathse parapanw apo to kanoniko.milhsa me ton giatro kai mou eipe na kanw xoriakh...3320!!!h xara mou den perigrafete!me eksetazei pouthena sakos!eksomhtria kuhsh!ekana lamparoskophsh kai kleisame thn mia salppiga (den thn afairesame).euxomai se kammia gunaika na mhn sumvei analogw!exw talaipwrithei swmatika kai psuxika!hthela kai thelw polu ena mwraki!o giatros htan polu thetikos!tou anefera th salpiggografia alla mou eipe oti den xreiazete,omws egw fovamai na mh mou ksanasumvh!kai exw akousei oti meta apo kati tetoio oi giatroi to protinoun!skeftomai na parw kai allh gnwmh!eseis exete akousei kt analogo?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα

Όσες κοπέλες πέρασαν εξωμητριο κύηση , έχω να τους πω ότι η σύζυγος μου μετά απο 2.διαδοχικες εξωμητριες κυήσεις ( χωρίς να χάσει καμία απο τις 2 σάλπιγγες ), γέννησε πριν λίγες μέρες ένα υγιέστατο αγοράκι έπειτα απο φυσιολογικό τοκετό. Στην δίκη μας περίπτωση τα χλαμύδια στην σύζυγο μου ήταν η αιτία. Ναι στην σάλπιγγογραφια αλλά πριν θα πρέπει να έχει γίνει η κατάλληλη θεραπεία ώστε να μη υπάρχει κίνδυνος μολυνσης.

Ενώ οι πιο πολλοί μας έσπρωχναν σε εξωσωματική λόγω πολλών πιθανοτήτων για Τρίτη εξωμητριο κύηση, ο θεός μας βοήθησε και βρήκαμε τους κατάλληλους γιατρούς ώστε να πετύχουμε αυτό που θέλαμε με τον πιο φυσιολογικό τροπο

Πίστη υπομονή ελπίδα αγάπη στο ζευγάρι και όλα ειναι δυνατά

 

Δημήτρης - Ειρήνη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα ,

Έχω μάθει εδώ και 2 εβδομάδες ότι ειμαι έγκυος με χωριακη 113 στην 3 εβδομάδα κύησης τώρα ειμαι στην 5 και σήμερα το πρωί Νοιώθω αριστερά ένα πόνο όταν σηκώνω το πόδι μου .δεν έχω καθόλου αίμα .δυστηχως έχω κάνει μια έκτρωση στο παρελθόν . Και φοβάμαι πολύ για εξωμητρια κύηση . Ειμαι 27 χρόνων και θέλω πολύ ένα μωράκι. Έχω κλείσει ραντεβού με τον γιατρό για την Πέμπτη. Υπάρχει περίπτωση να είναι εξωμητριο ή απλά είναι ένας πόνος ; Τι αλλά συμπτώματα θα είχα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα πάθει εξωμητριο καποια στιγμή ξαφνικά με έπιασαν αφόρητοι πόνοι στην δεξιά πλευρα (όπου ήταν και το εξωμήτριο) αλλά δεν μπορούσα να περπατήσω καν από τον πόνο.

Βέβαια εμένα η χοριακή μου είχε φτάσει πάνω από 1000 μονάδες.

Με τόσο μικρή χοριακή μην ανησυχείς και ο πόνος μπορεί να είναι φυσιολογικός από αντανακλάσεις σε πόνους της μήτρας.

Το θέμα είναι να παρακολουθήσεις αν διπλασιάζεται (εμένα δεν διπλασιαζόταν πχ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και καλη χρονια κι απο εμενα.Ευχομαι το 2015 να φερει για ολες μας το πολυποθητο αποτελεσμα! Ειναι η πρωτη φορα που γραφω αν ακαι διαβαζω χρονια το site. Μιλωντας λιγο για τον εαυτό μου να σας πω οτι ειμαι 31 ετων ειχα μια παλινδρομη τον μαιο του 2013 στην 8 εβδομαδα. 3 μηνες μετα με μεγιστη χοριακη που παρακολουθουσα για 3 εβδομαδες να φτανει τις 256 μοναδες μου ανακοινωνουν πιθανο εξωμητριο και μου χορηγουν μεθοτρεξατη οπου και μηδενιζει η χοριακη μου μετα απο 1 εβδομαδα. Η ψυχολογια μου χαλια με αποτελεσμα να παθω διαφορες ορμονικες μεταβολες.(αποκτω υποθυροειδισμο, ανεβαινει η προλακτινη μου 58 μοναδες με μεγιστη τιμη 24 απο το αγχος και εκει που απο τα 13χρονια μου οπου και αδιαθετησα ειχα παντα σταθερο κυκλο στις 31-32 μερες να εχω ολο το 2014 κυκλους απο 21-36 ημερες. Συμβουλευομαι διαφορους μεγαλογιατρους οπου ολοι μου λενε πως δεν εχω κανενα προβλημα(να ενημερωσω εδω οτι μετα το υποτιθεμενο εξωμητριο εκανα σαλπιγγογραφια και βγηκε πεντακαθαρη χωρις συμφυσεις). Φτανοντας στο σημερα και για να μην σας κουραζω αν και εχω περασει πολλα και εχοντας στη πλατη μου ενα καρο εξετασεις ολες πεντακαθαρες αν εξαιρεσουμε αυτα που ανεφερα για τις ορμονες μου, μετα απο μια ψευτοπεριοδο στις 12/12 με τελευταια περιοδο στις 10/11/2014 εχοντας καποιες υποψιες κανω μια χοριακη οπου βγαινει 102. την επαναλαμβανω μετα απο 2 ημερες και βγαινει 97. Και εγω και ο γιατρο μου βριζοντας την ατυχια μου θεωρουμε οτι μαλλον κατι ηταν που αποβαλλεται.Επαναλαμβανω χοριακη στις 24/12 οπου βγαινει 147 μοναδες οπου ο γιατρος μου μετα απο υπερηχο μου λεει πως μαλλον ειναι εξωμητριο παλι. Μην εχοντας κουραγιο να ξαναπερασω τα ιδια αναφερω το περιστατικο και σε δευτερο γιατρο οπου αυτος μου λεει πως ειναι αδυνατο με τοσο μικρη χοριακη να βγει αποφαση για το αν ειναι εξωμητριο η καποια παλινδρομηση ενδομητριας κυησης και θα πρεπει να ελεγξουμε παλι τη χοριακη. Με τελευταια χοριακη στις 5/1 135 μοναδες μικρη μειωση δηλαδη μου ειπε πως μπορει να αποβληθει οτι ειναι απο μονο του και να κανω παλι ελεγχο χοριακης στις 9/1? εσεις που ειχατε αντιστοιχη εμπειρια πιστευεται οτι μπορει να αποβληθει οτι ειναι απο μονο του?ακομα πιστευεται οτι μπορει να ειναι εξωμητριο?Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα είμαι 25 χρονών και έχω δύο παιδάκια 5 κα 3 χρονών.

Έχω ένα πρόβλημα είχα τελευταία περίοδο 23/2 έκανα χθες τεστ εγκυμοσύνης και η δεύτερη γραμμή ήταν θολή πήγα στο γιατρό και στο δικό του τεστ το ίδιο έδειξε,μου έκανε υπέρηχο και δεν Βρήκε πουθενά έμβρυο ,μου μίλησε για πιθανό έξωμητριο. ..

Υπάρχει περίπτωση να είναι νωρίς και να μην φαίνεται το έμβρυο γιατί ο κύκλος μου είναι πολύ ασταθής οπότε δεν ξέρω πόσο καθυστέρηση έχω. Μου έκανε και μια β-χοριακη σήμερα περιμένω τα αποτελέσματα πάντως δεν έχω ούτε πόνους ούτε αίμα. Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια,καλημέρα σας.Είμαι καινούρια στο φόρουμ αν και σας διαβάζω αρκετά συχνά για θέματα που με απασχολούν. Ήρθε όμως η ώρα να σας στείλω το δικό μου μήνυμα.Πριν από 40 περίπου μέρες είχα παλίνδρομη κύηση λόγω διάμεσης έκτοπης.Είναι μια μορφή εξωμήτριας κύησης αρκετά επικίνδυνη για τη ζωή μιας γυναίκας. Ωστόσο,προς μεγάλη μας έκπληξη και χαρά το ξεπεράσαμε χωρίς να πειραχτεί σάλπιγγα και μήτρα φυσικά.Να αναφέρω ότι δεν είχα ποτέ προβλήματα στο ιστορικό μου με τις τακτικές εξετάσεις να γίνονται στην ώρα τους. Και όμως συνέβη μια εξωμήτρια κύηση στην πρώτη μου φορά.Καταλαβαίνετε την ψυχολογία μου αν και το ξεπέρασα γρήγορα γιατί μπροστά στα χειρότερα γλίτωσα με<γρατζουνιές>. Εν ολίγοις, γράφω γιατί φοβάμαι για την επόμενη φορά και δεν ξερω τι να κάνω. Ο γιατρός μου είπε να μην μπω σε εξετάσεις και ότι η επόμενη φορά θα είναι φυσιολογική κατα πάσα πιθανότητα.Αυτά μόνο ο Θεός τα ξέρει λέω εγώ.Είχε κάποια κοπέλα παρόμοια περίπτωση ή παραπλήσια? ΚΑι πως έδρασε? ΜΕ συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο απλά η ανάγκη μου να μιλήσω γι αυτό είναι μεγάλη!ΣΑς ευχαριστώ εκ των προτέρων:-P

Link to comment
Share on other sites

Kristi87 δ γνωρίζω κάτι σχετικό..απλα η γνώμη μου είναι να κανεις κάποιες σχετικές εξετάσεις.ναι στο εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να πανε όλα καλά στην επόμενη εγκυμοσύνη αλλά κ να αποκλείσεις κάποια τυχόν θέματα π μπορεί να υπαρχουν είναι το ιδανικότερο. Ολοι οι γιατροί κ έχω βαρεθεί να το ακούω αυτό την πρωτη κ δεύτερη αποβολή την βλέπουν ως τυχαίο γεγονος.. Αλλα γνώμη μου πλέον είναι να το ψάχνουμε καλυτερα απο την πρωτη αποβολή.. Θα μαστε κ μεις πιο ήρεμες στην επόμενη εγκυμοσύνη.. Σου εύχομαι όλα να πάνε κατ ευχην

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...