Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χτύπάει το κεφάλι του!! head banging


Recommended Posts

Είναι απίστευτο τι σκαρφίζονται για να περάσει το δικό τους!!!Λοιπόν,εφάρμοσα κι εγώ την τακτική της αδιαφορίας και σας πληροφορώ οτι δεν το ξανακανε!!!Προφανώς ξέρουν τα όρια και μέχρι που "τα παίρνει".Πολύ έξυπνα τα σημερινά παιδιά...Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ και ο αδερφός μου είμασταν τελείως χαζά.Ό,τι μας έλεγαν οι γονείς το χάβαμε!!!Και σε μεγαλύτερες ηλικίες,όχι τόσο μικρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι η δικια μου κοπανιεται οταν εχει νευρακια ή οταν βαριεται και δεν της δινω ιδιαιτερη σημασια...στην πλατη του καναπε,στο χαλι...μια χαρα!!Ε...δεν νομιζω να καταφερει να το σπασει,νομιζω οτι απο ενστικτο ξερει ποτε να σταματησει...ελπιζω:rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας εμενα ο γιος μου ειναι 13 μηνων κ αρχισε να χτυπαει το κεφαλι του στο πατωμα πριν απο 15 μερες..οταν δεν του δινω αυτο που θελει ,οταν θελει να παρει κατι να βαλει στο στομα του που δεν κάνει,οταν προσπαθω να τον ταισω.γενικοτερα θελει να χτυπαει τ κεφαλι του σε κατι σκληρο,μεχρι να γινει κοκκινο απο τ χτυπιμα.αν τν εχω στη κουνια του κ δεν τν σηκωσω αμεσως αρχιζει κ το κοπαναει στα καγκελα .πεφτει δεξια.αριστερα κ φοβαμαι μη χτυπισει τον αυχενα του οπως κανει..τι μπορω να κανω;προσπαθω να αδιαφορω αλλα κ παλι συνεχιζει....πονα η ψυχη μ τι να κανω;;

Link to comment
Share on other sites

Οποια μανουλα δεν το εχει περασει πραγματικα δεν μπορει να καταλαβει.... εγω το περασα με πολυ μεγαλη ενταση και διαρκεια... απο 13 μηνων και λιγο πριν κλεισει τα 3. Πηγα σε παιδοψυχολογο, στο μυαλο μου περασαν παρα πολυ ασχημα πραγματα , διαβασα παρα πολυ και με βοηθησε το φορουμ καθως ενημερωθηκα οτι λεγεται head banging αλλα απο το να το διαβαζεις και να ενημερωνεσαι μεχρι να το ζεις στο παιδι σου ειναι μεγαλος δρομος. Δυστυχως δεν θελω να θυμαμαι καθολου .... το βιωσα πολυ ασχημα το παιδι μου ταλαιπωρηθηκε πολυ, στοχοποηθηκε και κριθηκε. Το μονο που θα πω ειναι τα χαρακτηριστκα που ειχαμε: χτυπημα του κεφαλιου της σε οτιδηποτε σε πατωμα , στον τοιχο πανω σε οποιονδηποτε την ειχε αγγαλια, το κορμι να γινεται τοξο απο τα νευρα, πολυ πεισμα, εγωϊσμος και αρνηση. Το παιδι μου οταν εφτασε στα 3 η περιοδος που τελειωνει οπως σωστα ειχα διαβασει το παιδι εγινε αλλο παιδι!!!!!!!! το μονο που θα σς ευχηθω ειναι οτι θα περασει και να κλεισετε τ αυτια σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κι εμείς το παθαίνουμε αλλά μάλλον ελαφριά. Αυτό που μου είπαν είναι ότι προσπαθεί να οριοθετήσει τον εαυτό του στο χώρο και για αυτό καλό είναι την ώρα που χτυπάει το κεφάλι του να του υποδεικνύεις το χέρι σου στο αντικείμενο.

 

Ουσιαστικά χτυπάς το χέρι σου στο αντικείμενο που χτυπάει και του υποδεικνύεις να κάνει το ίδιο με το δικό του χεράκι

Το εφαρμόσαμε και βοηθάει

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

καλησπερα!ο γιος μου ειναι 10,5 μηνων!χτυπαει το κεφαλι του με τα χερια του στο μετωπο,στο πλαι,και φυσικα μπορει να το κανει ενω εχει και καποιο παιχνιδι στ χερια.εχει καιρο που το κανει απλα τελευταια εχει γινει πιο εντονο νομιζω.τι μπορει να ειναι?γτ το κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2018 at 2:51 ΜΜ, sweety** είπε:

καλησπερα!ο γιος μου ειναι 10,5 μηνων!χτυπαει το κεφαλι του με τα χερια του στο μετωπο,στο πλαι,και φυσικα μπορει να το κανει ενω εχει και καποιο παιχνιδι στ χερια.εχει καιρο που το κανει απλα τελευταια εχει γινει πιο εντονο νομιζω.τι μπορει να ειναι?γτ το κανει αυτο?

Είναι εκνευρισμένος όταν το κάνει? Μιλησες με τον παιδίατρο σας? 

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2018 at 9:21 PM, Mama_Anesti_ said:

Είναι εκνευρισμένος όταν το κάνει? Μιλησες με τον παιδίατρο σας? 

δεν την εχω ρωτησει ακομα!οχι δεν ειναι εκνευρισμενος καποιεσ φορεσ ναι καποιεσ οχι.ο αντρας μου λεει μηπως τον ενοχλουν τα ουλα του και τον πιανει ολο αυτο.παιζει να τον ποναει το κεφαλι του?η γενικα να ποναει καπου?καποιεσ στιγμεσ τραβαει τα μαλλια του η η γενικως πιανει το κεφαλι του οταν ρωτησα την παιδιατρο για αυτο μου ειχε πει οτι ειναι νευρικο!οποτε θεωρησα οτι ισως νευρικο ειναι να χτυπαει το κεφαλι του.αλλα καποιεσ φορεσ λεσ μηπως οχι?

 

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2018 at 10:07 ΜΜ, sweety** είπε:

δεν την εχω ρωτησει ακομα!οχι δεν ειναι εκνευρισμενος καποιεσ φορεσ ναι καποιεσ οχι.ο αντρας μου λεει μηπως τον ενοχλουν τα ουλα του και τον πιανει ολο αυτο.παιζει να τον ποναει το κεφαλι του?η γενικα να ποναει καπου?καποιεσ στιγμεσ τραβαει τα μαλλια του η η γενικως πιανει το κεφαλι του οταν ρωτησα την παιδιατρο για αυτο μου ειχε πει οτι ειναι νευρικο!οποτε θεωρησα οτι ισως νευρικο ειναι να χτυπαει το κεφαλι του.αλλα καποιεσ φορεσ λεσ μηπως οχι?

Τι να σου πω δεν έχω εμπειρία. Ίσως και να ενοχλείται ή έτσι ξεσπά τα νεύρα του. Με την πρώτη ευκαιρία ρώτα την παιδίατρο για σιγουριά. Να τον χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Τι να σου πω δεν έχω εμπειρία. Ίσως και να ενοχλείται ή έτσι ξεσπά τα νεύρα του. Με την πρώτη ευκαιρία ρώτα την παιδίατρο για σιγουριά. Να τον χαιρεσαι!

σε ευχαριστω!και εσυ τον δικο σου! την ρωτησα σημερα που πηγαμε.μου απεκλεισε κατι κακο.ισως ειναι απο νευρα η επισης λογω εντονης ενοχλησης των ουλων τον πιανει αυτο το νευρικο μου ειπε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εμενα το εκανε παρα πολλους μηνες και με πολυ δυναμη, ειδικα στο καρεκλάκι φαγητού προς τα πισω τόσο που το εσπασε, κ ηταν καλη κατασκευή. Τωρα που είναι 22 μηνών το εχει μειώσει παρα πολυ εως σταματήσει τελείως. Σε πολυ σκληρές επιφάνειες πχ τοιχους δεν το εκανε μαλλον από ενστικτο γιατι ήξερε πως θα χτυπήσει. Δεν μπορείς να κάνεις κ πολλα απλα να λες μην το κανεις δεν είναι σωστό κλπ. Υποθέτω οπως ο δικός μου σταματούν μόνα τους συνήθως. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...