Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι νούμερο για νεογέννητο?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω ηδη παρει καποια newborn ρουχαλακια αλλα λιγα.ΤΑ υπολοιπα θα τα παρω ολα 0-3.

 

Οσο για τα pampers...τη διαπιστωσα τη διαφορα τιμης.Πανακριβα ειναι.Τα βρηκα σε προσφορα προχθες 35% εκπτωση και πηρα καποια.Αν και δε σου κρυβω πως οι περισσοτερες γνωστες μου μαμαδες μου λενε οτι ειναι τα πιο αποροφητικα σε σχεση με τα υπολοιπα.Θα δοκιμασω και τα υπολοιπα και θα δω.Τωρα αυτο με τα κιτρινα και τα πρασινα που λες δεν το καταλαβα.Τι διαφορα εχουν?

 

ΑΥτα τα κουπονια που λες απο που σου τα στελνουν?Πρεπει να γραφτω καπου?

 

υπάρχουν 2 συσκευασίες παμπερς. η κίτρινη και η πράσινη. στην κιτρινη συσκευασια ειναι "λεει" πιο μαλακα, για νεογέννητα μωρα. αλλα οπως εχω αναφερει, δεν αξίζει. τοσο συχνα που θα το αλλαζεις... και nunnys ή diapers να παρεις... την ιδια δουλειά κανουνε.

 

ετσι λενε οι μαμαδες... αλλα δεν ισχυει παντα. σε ολα εχεις διαρροές, αν ειναι να μπει στραβα θα εχεις διαρροες ειτε παμπερς ειτε λιμπερο, ειτε οτοδήποτε!

 

καπου μέσα στο φορουμ, εχω γραψει ολα τα τηλέφωνα των εταιρειών για κουπόνια. μπορεις ομως να μπεις και στο σαιτ των εταιρειών (pampers, libero, babylino, nivea κλπ) και να γραφτείς. πιστευω η πιο συνεπείς ειανι η babylino, ακολουθεί η libero και τελευταια ερχεται η pampers.

σου πρεοτεινω να δηλώσεις τη διεύθυνση του σπιτιού σου με δυο επίθετα, πατρικό και συζηγικό, καθώς και τη διεύθυνση του πατρικού σου με το πατρικό σου όνομα.ετσι θα εχεις περισσότερα κουπόνια.

 

LIBERO 800 11 542376

BABYLINO 800 11 84200

PAMPERS 800 11 40222

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι πάντα... Η μάνα μου γέννησε 5κιλα παιδιά.. Και λένε πως αυτά πάνε κληρονομικά! Τρέμω πως θα υποφέρω! Είναι αδύνατον να βγάλω 5 κιλά από τον κόλπο μου! ΑΔΥΝΑΤΟ!:lol:

 

Καλά όμως, και να είναι λίγο μεγάλα τα φορμάκια, πειράζει?

 

εγω γεννησα το γιο μου 4800 και 56 ποντους(εγω γεννηθηκα 5500, οντως πρεπει να πηγαινει λιγο κληρονομικα)

 

Μολις ειδαμε το παιδι στον υπερηχο οτι αρχισε να μεγαλωνει, πηγα και του αλλαξα ολα τα ρουχα και του πηρα για 3μηνων. Για καμια 10αρια μερες του ηταν λιγο μεγαλα, μετα ηταν μια χαρα.

 

Καποια που ηταν 0 νουμερο, δε το συζηταμε, δε του εκαναν καν!

 

Τωρα ειναι 7 μηνων και εχει φτασει 77 ποντους. Αναλογως την εταιρεια φοραει και αντιστοιχο νουμερο. Κυριως φοραει το 9-12 μηνων.

 

Παντως, γνωμη μου, καλυτερα να ειναι λιγο μεγαλυτερα, παρα να δωσεις ενα καρο λεφτα και να τα φορεσει για 15 μερες....ειναι και πανακριβα παναθεμα τα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

ασχετο ραννια μου αλλα πες μου οτι γεννησες κ φυσιολογικα να παθω εγγεφαλικο!4.800 παναγια μου παιδαρος!εδω η μπεμπα μου βγηκε 3800 κ 53 εκ κ μου φαινοταν πολυ μεγαλη σε σχεση με τα αλλα 2 (το πρωτο 3340 51 εκ κ το 2ο 3060 51 εκ) τα εκανα κ τα 3 χωρις επισκληριδιο κ τα παιξα! κ εσυ ομως 5.500 :shock::shock: απο που βγηκες ρε πουλακι μου:-P:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω...τι ωραια εποχή............εγω δεν πηρα πολλά...φορμακια μονο ειχα συνολο 10 και δεν μου έφταναν κιολας εσωτερικά φανελάκια επίσης και ολα ήταν 0-3 βέβαια κατι σκουφακια γαντακια για νεογεννητο ουτε καν τα εβαλα γιατι ειχε απιστευτη ζεστη....

εγω έκανα την βλακεια μετά όταν ηταν περιπου 3 μηνων που πηγα και πήρα ενα σωρο καλοκαιρινα ρουχαλακια και βάλαμε ελάχιστα....άσε που μάζεψα και πάρα πολλά δώρα....αλλά ευτυχως απο το σοι μου τα δωρα που μου έφεραν η μαμά μου ώς πιο έμπειρη πήγε και τα άλλαξε....κάποιες νεες μαμαδες μου φερανε κατευθειαν ρουχα για ενος ετους οποτε τα κρατησα ακομη και για 3 ετων έχω που τα ειχε παρει η μαμα μου οπότε θα τα φορεσουμε φετος....

αχ.....τι ωραια περιοδος.....μονο τάισμα και υπνος........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

οι newbaby οι πανες της pampers για μενα ηταν οι καλυτερες(την κρατουσαν στεγνη και δεν ειχαμε ποτε διαρροες) αλλα το καμαρι παραπηρε κιλα και δεν της κανουν πλεον..τις libero τις δοκιμασα αλλα μου φανηκαν πολυ σκληρες στην αφη κ απο διαρροες αλλο τιποτα..παντως εχε μαζι σου πανες αν γεννησεις σε δημοσιο νοσοκομειο..ενδεχεται να σου χρειαστουν!

φορμακια τα 0-3 θα σου κρατησουν πολυ..(θα κανεις μια σχετικη αποσβεση!!!;);))ειδικα με τα mothercare..ειναι λιγο τσιμπημενα στην τιμη αλλα θα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις καιρο...

Link to comment
Share on other sites

οι newbaby οι πανες της pampers για μενα ηταν οι καλυτερες(την κρατουσαν στεγνη και δεν ειχαμε ποτε διαρροες) αλλα το καμαρι παραπηρε κιλα και δεν της κανουν πλεον..τις libero τις δοκιμασα αλλα μου φανηκαν πολυ σκληρες στην αφη κ απο διαρροες αλλο τιποτα..παντως εχε μαζι σου πανες αν γεννησεις σε δημοσιο νοσοκομειο..ενδεχεται να σου χρειαστουν!

φορμακια τα 0-3 θα σου κρατησουν πολυ..(θα κανεις μια σχετικη αποσβεση!!!;);))ειδικα με τα mothercare..ειναι λιγο τσιμπημενα στην τιμη αλλα θα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις καιρο...

 

 

εγώ γέννησα στο Έλενα και ποτέ δεν μου έλειψαν οι πάνες, μου άφηναν κάθε πρωί καμιά δεκαριά, αλλά μου ξανάδιναν όποτε μου τελείωναν!

Link to comment
Share on other sites

βασικα αν πας πχ στο τζαμπο και βαλεις διπλα διπλα ενα φορμακι 0 και ενα φορμακι 3 μηννων θα δεις οτι η διαφορα ειναι απειροελαχιστη τουλαχιστον εγω το εκανα ετσι και τελικα τα πηρα ολα 0-3 και 3-6. συνηθως οι διαφορα ειναι στον καβαλο, αλλα με τα μπεμπιλινα δε φαινεται. καλυτερα να ειναι πιο χαλαρα στη περιοχη εκει για να αποφευγονται τα συγκαματα σε περιπτωση που γεμισει το μπεμπιλινο αποτομα κ δε μπορεις επιτοπου να το αλλαξεις!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν στον γιο μου δεν έβαλα newborn ρουχα γιατί γεννηθηκε 60 εκατοστα και 3200 και μόλις βγήκαμε δεν του έκαναν pampers πήρα το νουμερο 2 κατευθείαν τώρα που είναι 9 μηνών φοράει ρούχα για 18 μηνών μιας και είναι 85 εκατοστα,η κόρη μου πάλι φόρεσε και 0 νουμερο αν και γεννήθηκε και αυτή ψηλή για 8 μηνητικο 2800 και 55 εκατοστα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στον γιο μου δεν έβαλα newborn ρουχα γιατί γεννηθηκε 60 εκατοστα και 3200 και μόλις βγήκαμε δεν του έκαναν pampers πήρα το νουμερο 2 κατευθείαν τώρα που είναι 9 μηνών φοράει ρούχα για 18 μηνών μιας και είναι 85 εκατοστα,η κόρη μου πάλι φόρεσε και 0 νουμερο αν και γεννήθηκε και αυτή ψηλή για 8 μηνητικο 2800 και 55 εκατοστα...

 

 

Συγγνώμη καλε...τι παιδιά είναι αυτά??? Πανηψηλα...Να σου ζήσουν κοπέλα μου!!!

 

έκανα doppler προχθές και ο γιατρός μου είπε ότι το μωράκι μου θα γεννηθεί γύρω στα 3600 ερωτώ λοιπόν......εσας που ξέρετε...

 

Μαζί μου να πάρω φορμάκια εσω και εξω το μηδέν νουμεράκι ή είναι μικρούλια???

Link to comment
Share on other sites

το 3600 μη το δεσεις κ κομπο!!!για 4+ κιλα πηγαινε η δικια μου κ βγηκε 3550..προτεινω να παρεις 2-3 νο0 και τα αλλα 0-3...γιατι αν ειστε κ ψηλοι κ βγει κ το μπεμπουλι ψηλο προβλεπω οτι θα τα χαζευεις τα 0 στο συρταρι!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

καλα οι μετρησεις εινα οτι να ναι.η πρωτη μου κορη και καλα θα εβγαινε πανω απο 4 κιλα κ βγηκε 3340:rolleyes: ο γιος μου κ καλα θα εβγαινε 3700 κ βγηκε 3060:p κ η μπεμπα υποτιθετε οτι 36 εβδ ηταν 3600 κ θα εβγαινε 4.5 κιλα :shock: βγηκε 3.800 κ 53 εκ

καμια σχεση κ στα 3 !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε και τοσο να βγει στα κανονικα πλαισια θα ειναι το βαρος.παντως αν θες 0 νουμερο παρε λιγα 4-5 φανελακια και 3-4 φορμακια γιατι μεσα σε ενα μηνα θα εχει παρει 1 κιλο κ 5 ποντους περιπου :rolleyes: δε θα του γινεται κανενα δηλαδη:-P

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη καλε...τι παιδιά είναι αυτά??? Πανηψηλα...Να σου ζήσουν κοπέλα μου!!!

 

έκανα doppler προχθές και ο γιατρός μου είπε ότι το μωράκι μου θα γεννηθεί γύρω στα 3600 ερωτώ λοιπόν......εσας που ξέρετε...

 

Μαζί μου να πάρω φορμάκια εσω και εξω το μηδέν νουμεράκι ή είναι μικρούλια???

 

Mε το καλό το μωράκι σου ,δεν θα μας έλεγες κοντους και τους 2 γονεις εγω περίπου 1,70 και ο σύζυγος 1,90 οπότε τα λουκανικακια μας καλα είναι.Πάντως θα σου έλεγα από προσωπική πειρα οτι μην δίνεις και πολύ σημασία σε αυτές τις μετρήσεις γιατί οι αποκλησεις είναι τεράστιες

Link to comment
Share on other sites

βρηκες το ευαισθητο σημειο μουυυυ:rolleyes: ξεκινησα 48 εφτασα 72 σχεδον (υψος 1.60) κ τωρα ειμαι 60. αλλα 10 πρεπει να τα χασω:oops:

κ εγω ελεγα το πολυ 10 οτι θα βαλω επειδη στον γιο μου ειχα βαλει μονο 9 αλλα πουυυυυυυ:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει ούτε ένα ρούχο για νεογέννητο.Μόνο όσα μας έκαναν δώρο και τα υπόλοιπα τα πήρα από 0 εώς 3 μηνών.Ήταν μεγαλούτσικα στην αρχή όμως κάναμε απόσβεση χρημάτων για τα καλά.:D

 

Πάνες παίρνω Babylino.Για νεογέννητο μην πάρεις τις πολύ μικρές,αλλά το αμέσως επόμενο μέγεθος.

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια! εγω ειμαι στην 30η εβδομαδα και την Δευτέρα έκανα doppler και μου ειπε οτι ειναι 1.500 γρ εγω μεχρι τωρα εχω παρει 2.800 γρ γιατι εκανα διαβητη κυησης.. αλλα μου λεει οτι δεν τον επιρεάζει αυτό γιατί εκείνος παίρνει αυτά που είναι να πάρει ανεξάρτητα με το αν παίρνω εγώ.. γεννάω 28/01 με καισαρική και μου είπε ότι τον υπολογίζει γύρω στα 3.200 με 3.400.. να περιμένω πολύ πιο λίγο??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...