Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι νούμερο για νεογέννητο?


Recommended Posts

Για βοηθηστε ρε κοριτσια την ασχετη μανα....

Γενναω σε ενα μηνα και ετοιμαζω σιγα σιγα τα πραγματα του μωρου.

Πηγα να παρω καποια ρουχαλακια.Καποια ελεγαν για newborn και καποια αλλα για 0-3 μηνων?Αυτα τα newborn θα τα φορεσει καθολου να τα παρω ή ειναι για καμια εβδομαδα και μετα τελος?Να παρω κατευθειαν αυτα που ειναι για 0-3 μηνων?Μη δινω τσαμπα χρηματα για newborn και δε του κανουν.

 

Ομοιως και τα pampers.Υπαρχει το νουμερο 1 που ειναι για newborn (2-5 κιλα) και το νουμερο 2 (3-6 κιλα).Ποια να παρω για τον πρωτο μηνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εξαρταται το βαρος του μωρου..

 

η δικια μου που γεννηθηκε 3100, φορεσε για καποιο διαστημα τα 0 νουμερο... τα μεγαλυτερα της ηταν τεραστια..

 

γνωμη μου ειναι να εχεις και καποια ρουχαλακια για νεογεννητα..

 

πανες newborn επισης!!! η δικη μου της φοραγε ενα μηνα περιπου, ισως και παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να παρεις κατι λιγα πχ καμια 4-5 φανελακια κ 4-5 φορμακια για νεογεννητο κ τα υπολοιπα να τα παρεις μεγαλυτερα μεχρι 3 μηνων δηλαδη.5 κιλα ειναι ενα μωρο περιπου σαραντησμενο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω λεω να παρεις κατι λιγα πχ καμια 4-5 φανελακια κ 4-5 φορμακια για νεογεννητο κ τα υπολοιπα να τα παρεις μεγαλυτερα μεχρι 3 μηνων δηλαδη.5 κιλα ειναι ενα μωρο περιπου σαραντησμενο

Οχι πάντα... Η μάνα μου γέννησε 5κιλα παιδιά.. Και λένε πως αυτά πάνε κληρονομικά! Τρέμω πως θα υποφέρω! Είναι αδύνατον να βγάλω 5 κιλά από τον κόλπο μου! ΑΔΥΝΑΤΟ!:lol:

 

Καλά όμως, και να είναι λίγο μεγάλα τα φορμάκια, πειράζει?

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

οχι τι να πειραζει απλα αν ειναι πχ φορμακι για 3 μηνων μωρο (δηλαδη περιπου 6-7 κιλα) τοτε σε ενα νεογεννητο βαρους πχ 3200 θα πλεουν:P κ να σκεφτεις οτι τις πρωτες μερες χανουν 300 γρ περιπου.δηλαδη αν γεννηθει 3200 θα βγει απο το νοσοκομειο περπου 2900 με 3.000

Link to comment
Share on other sites

οχι τι να πειραζει απλα αν ειναι πχ φορμακι για 3 μηνων μωρο (δηλαδη περιπου 6-7 κιλα) τοτε σε ενα νεογεννητο βαρους πχ 3200 θα πλεουν:P κ να σκεφτεις οτι τις πρωτες μερες χανουν 300 γρ περιπου.δηλαδη αν γεννηθει 3200 θα βγει απο το νοσοκομειο περπου 2900 με 3.000

 

Δίκιο... Κι αργότερα που θα βλέπει τις φωτογραφίες του θα με λέει τσιγκούνα!!!:lol:

Εγώ ακόμη "βρίζω" τη μάνα μου που με βάφτισε 2 χρονών και είμαι σε όλες τις φωτό όρθια, με πιπίλα και τα μωρουδιακά ρούχα που φοράνε στις βαπτίσεις! Σαν υπερφυσικός μπεμπές ήμουν!:lol:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

να πάρεις 0-3 και ας είναι και μπόλικα...

πάνες μην παρεις, μόλις γεννηθεί με το καλό, στέλνεις κάποιον και παίρνει :)

 

ο δικός μου γεννήθηκε 3550 και του φόρεσα κατευθείαν 0-3 και πάνες το νούμερο 2

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δίκιο... Κι αργότερα που θα βλέπει τις φωτογραφίες του θα με λέει τσιγκούνα!!!:lol:

Εγώ ακόμη "βρίζω" τη μάνα μου που με βάφτισε 2 χρονών και είμαι σε όλες τις φωτό όρθια, με πιπίλα και τα μωρουδιακά ρούχα που φοράνε στις βαπτίσεις! Σαν υπερφυσικός μπεμπές ήμουν!:lol:

 

:lol::lol::lol::lol: ε καλα οχι κ τσιγγουνα...:lol: εγω τι να πω που μου φερανε δωρο οταν γεννησα την μεγαλη μου μια μπλουζα νουμερο 110.στη γερμανια τα παιδικα τα μετρανε συμφωνα με το υψος.δηλαδη για 110 εκ!να φανταστεις η κορη μου ειναι 5 ετων και ειναι 109....

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθηστε ρε κοριτσια την ασχετη μανα....

Γενναω σε ενα μηνα και ετοιμαζω σιγα σιγα τα πραγματα του μωρου.

Πηγα να παρω καποια ρουχαλακια.Καποια ελεγαν για newborn και καποια αλλα για 0-3 μηνων?Αυτα τα newborn θα τα φορεσει καθολου να τα παρω ή ειναι για καμια εβδομαδα και μετα τελος?Να παρω κατευθειαν αυτα που ειναι για 0-3 μηνων?Μη δινω τσαμπα χρηματα για newborn και δε του κανουν.

 

Ομοιως και τα pampers.Υπαρχει το νουμερο 1 που ειναι για newborn (2-5 κιλα) και το νουμερο 2 (3-6 κιλα).Ποια να παρω για τον πρωτο μηνα?

 

αν εχει καποιος να σου δανεισει newborn, παρ' τα. αλλιως 0-3. στην αρχη θα ειναι μεγαλούτσικα (εξαρταται κι απο το βαρος-υψος του παιδιού).

 

οσο αφορα τις πανες (οποιαδηποτε μαρκα, μην κολλάς στα pampers) αγόρασε κατ' ευθειαν το νουμερο 2 (αν είναι Pampers, αγόρασε τα πράσινα).

τα νουμερο 1 είναι λιγοτερα στο πακέτο και αναλογικά ακριβότερα απο τα νουμερο 2.

επίσης, τα κίτρινα συγκριτικά με τα πράσινα, είναι ακριβότερα.

 

εγω βεβαια θα σου συνιστούσα να μην αγοράσεις pampers. οχι για αλλο λογο, μονο για την τιμή τους. τα babylino ειναι ελληνικά και φθηνότερα, καθώς και τα libero. ολα κανουν την ιδια δουλειά, αρκει να μην το ερεθισουν το μωρό ή να μην εχεις διαρροες.

 

επίσης, οτι κουπόνι σου στελνουν να το χρησιμοποιείς. ειναι δυσκολοι οι καιροί που ζούμε...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα άπειρα ρούχα στο μωρό ( ο ενθουσιασμός βλέπεις) και όταν με το καλό γεννήθηκε φόρεσε τα μισά...Του είχα πάρει τρία μόνο φορμάκια new born τα οποία και δεν φόρεσε και τα απέσυρα καινούρια..όλα τα άλλα 0-3. Δεν είναι θέμα τσιγκουνιού αλλά αν το μωράκι σου γεννήθεί με το καλό γεροδεμένο σαν το δικό μου (γεννήθηκε 3590 και 52 πόντους ύψος, τώρα είναι που δεν τρώει και μου χει μείνει πετσί και κόκκαλο)τα νιου μπορν άντε να τα βάλει καμμιά 15αριά μέρες και αν!! Άσε που δεν είναι απαραίτητο να χάσει και πολύ τις πρώτες μέρες, εμένα έχασε 50 γραμμάρια μόνο. Για τις πάνες που λές, αν πάρεις τις νιου μπορν θα τις φορέσει σίγουρα για αρχή που θα είναι μικρούλι και μετά παίρνεις το επόμενο πακέτο αναλόγως...

Και μια συμβουλή, ξέρω πως θα ενθουσιάζεσαι με όλα τα χαριτωμένα ρούχα που κυκλοφορούν σε μινιατούρες :) αλλά μη μπεις στον πειρασμό... εγώ σου είπα τα απέσυρα αφόρετα...Το μωράκι θέλει άνετα ρούχα , ολοσωμα φορμάκια και τέτοια κι όχι γιακάδες, πουκάμισα και παντελονάκια με τιράντες που αγόρασα εγώ!!!:rolleyes:


 

Link to comment
Share on other sites

αν εχει καποιος να σου δανεισει newborn, παρ' τα. αλλιως 0-3. στην αρχη θα ειναι μεγαλούτσικα (εξαρταται κι απο το βαρος-υψος του παιδιού).

 

οσο αφορα τις πανες (οποιαδηποτε μαρκα, μην κολλάς στα pampers) αγόρασε κατ' ευθειαν το νουμερο 2 (αν είναι Pampers, αγόρασε τα πράσινα).

τα νουμερο 1 είναι λιγοτερα στο πακέτο και αναλογικά ακριβότερα απο τα νουμερο 2.

επίσης, τα κίτρινα συγκριτικά με τα πράσινα, είναι ακριβότερα.

 

εγω βεβαια θα σου συνιστούσα να μην αγοράσεις pampers. οχι για αλλο λογο, μονο για την τιμή τους. τα babylino ειναι ελληνικά και φθηνότερα, καθώς και τα libero. ολα κανουν την ιδια δουλειά, αρκει να μην το ερεθισουν το μωρό ή να μην εχεις διαρροες.

 

επίσης, οτι κουπόνι σου στελνουν να το χρησιμοποιείς. ειναι δυσκολοι οι καιροί που ζούμε...

 

Εχω ηδη παρει καποια newborn ρουχαλακια αλλα λιγα.ΤΑ υπολοιπα θα τα παρω ολα 0-3.

 

Οσο για τα pampers...τη διαπιστωσα τη διαφορα τιμης.Πανακριβα ειναι.Τα βρηκα σε προσφορα προχθες 35% εκπτωση και πηρα καποια.Αν και δε σου κρυβω πως οι περισσοτερες γνωστες μου μαμαδες μου λενε οτι ειναι τα πιο αποροφητικα σε σχεση με τα υπολοιπα.Θα δοκιμασω και τα υπολοιπα και θα δω.Τωρα αυτο με τα κιτρινα και τα πρασινα που λες δεν το καταλαβα.Τι διαφορα εχουν?

 

ΑΥτα τα κουπονια που λες απο που σου τα στελνουν?Πρεπει να γραφτω καπου?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα άπειρα ρούχα στο μωρό ( ο ενθουσιασμός βλέπεις) και όταν με το καλό γεννήθηκε φόρεσε τα μισά...Του είχα πάρει τρία μόνο φορμάκια new born τα οποία και δεν φόρεσε και τα απέσυρα καινούρια..όλα τα άλλα 0-3. Δεν είναι θέμα τσιγκουνιού αλλά αν το μωράκι σου γεννήθεί με το καλό γεροδεμένο σαν το δικό μου (γεννήθηκε 3590 και 52 πόντους ύψος, τώρα είναι που δεν τρώει και μου χει μείνει πετσί και κόκκαλο)τα νιου μπορν άντε να τα βάλει καμμιά 15αριά μέρες και αν!! Άσε που δεν είναι απαραίτητο να χάσει και πολύ τις πρώτες μέρες, εμένα έχασε 50 γραμμάρια μόνο. Για τις πάνες που λές, αν πάρεις τις νιου μπορν θα τις φορέσει σίγουρα για αρχή που θα είναι μικρούλι και μετά παίρνεις το επόμενο πακέτο αναλόγως...

Και μια συμβουλή, ξέρω πως θα ενθουσιάζεσαι με όλα τα χαριτωμένα ρούχα που κυκλοφορούν σε μινιατούρες :) αλλά μη μπεις στον πειρασμό... εγώ σου είπα τα απέσυρα αφόρετα...Το μωράκι θέλει άνετα ρούχα , ολοσωμα φορμάκια και τέτοια κι όχι γιακάδες, πουκάμισα και παντελονάκια με τιράντες που αγόρασα εγώ!!!:rolleyes:

 

χαχαχα...παρα τον ενθουσιασμο μου δεν παρασυρομαι γιατι πολυ απλα ολα αυτα τα πουκαμισακια και γιακαδακια που λες τα θεωρω πολυ αβολα για νεογεννητο μωρακι...οποτε μονο ολοσωμα φορμακια πηρα.Ασε που χτιζουμε σπιτι με τον αντρα μου το οποιο ομως θα ειναι ετοιμο την ανοιξη...μεχρι τοτε ειμαστε σε δυαρι και οπως καταλαβαινεις δεν εχω χωρο για πολλα πραγματα...ετσι μενω στα απολυτως απαραιτητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα κιτρινα νομιζω οτι εχουν λιγοτερα κομματια μεσα.τα παμπερς στην ελλαδα ειναι πολυ ακριβα.εγω παιρνω 24 ευρω τα 126 κομματια pampers active fit max dry νουμερο 3 για την μπεμπα.το νουμερο 1 δε το πηρα.πηρα το νουμερο 2 για καμια 15 μερες κ μετα της ηταν μικρο.γεννηθηκε κ ολιγον νταρντανα 3800 και 53 εκ:rolleyes:

και ναι μονο τα φορμακια ειναι βολικα.οχι σα τη μαμα μου που οταν εκανα το πρωτο κοριτσι με γεμισε με φουστανακια κ φουστες κ συνολακια και ενα σωρο τετοια που σχεδον ΟΛΑ εμειναν με τα ταμπελακια τους.δε βολευουν ΚΑΘΟΛΟΥ

Link to comment
Share on other sites

και εγω συμφωνω με τα κοριτσια να παρεις 0-3

τωρα μπορεις να παρεις 2-3 κομματια 0 μηνων για να εχεις να βλεπειςμκαι να θυμασαι ποσο μικροσκοπικα ειναι οταν γενιουνται

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!

Μην προβληματίζεσαι για τις πάνες είναι τόσες πολλές αυτές που θα χρειαστείς που και το νούμερο 1 να πάρεις μη νομίζεις ότι θα το κρατήσεις για πολύ καιρό και θα σου μείνουν. Τα πακέτα θα φεύγουν σύννεφο. Γνώμη μου είναι να πάρεις το 1, γιατί ο μπεμπούλης μου που γεννήθηκε 3800 κιλά και ύψος 54 με το νούμερο 2 έδειχνε να του είναι τεράστιο φαντάσου. Ρούχα σίγουρα 0-3!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω της δικιας μου της φοραγα 0-3 παρολο που γεννηθηκε 3 κιλα..της ηταν λιγο μεγαλα αλλα της γυριζα τα μανικακια και ηταν ενταξει..της ειχα και κανα δυο πιο μικρα μηπως ερχοταν κανενας ανθρωπος..ετσι μαυτα εβγαλε σχεδον ολο το χειμωνα..αν εχεις και κανεναν να σου δωσει κανενα ακομα καλυτερα γιατι το χεμωνα πρεπει να εχεις αρκετα γιατι δεν στεγνωνουν ευκολα...αντε με το καλο

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φέρουν και δώρα, μην πάρεις πολλά πράγματα για πολύ μωρό.

Το newborn είναι για πολύ μικρά μωρά που γεννιούνται λίγα κιλά, μπορεί να μην το φορέσει καθόλου. Καλύτερα για 3 μηνών κι ας είναι λίγο μεγάλα. Στην αρχή αλλάζεις πάνες συνέχεια γι αυτό πρέπει να έχουν εύκολο άνοιγμα. Εμένα με είχαν βολέψει αυτά που ανοίγαν από την πλάτη (είχαν δηλαδή κόπιτσες σε σχήμα ανάποδο Τ) και αυτά που άνοιγαν από μπροστά σαν ρομπάκι. Δεν μου άρεσαν αυτά που είχαν τις κόπιτσες στα πόδια, ειδικά όταν κουνιόταν το μωρό και κούμπωνα λάθος κουμπί...

Πάνες πολύ πιθανό να σου χαρίσουν και στο μαιευτήριο. Ανάλογα με τα κιλά του μωρού μπορεί να μην βάλεις καθόλου το Ν1, να του είναι ίσα-ίσα. Ούτως ή άλλως έχουν ελάχιστη διαφορά με το Ν2. Τα πράσινα πάμπερς είναι τα baby dry και η διαφορά με τα κίτρινα είναι ότι δεν έχουν διχτάκι, που τελικά είναι καλύτερο για το μωρό γιατί το διχτάκι μπορεί να κάνει τους ερεθισμούς από το σύγκαμα χειρότερους.

 

Τι ωραία που είναι τα πρώτα ψώνια για το μωρό... έχω φυλάξει το πρώτο ρουχαλάκι που πήρα για τον καθένα.

Καλοφόρετα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Τα φορμακια 0-3 ειναι πιο ανετα και επιπλεον τα newborn τα ειχα παρει κ εγω αλλα δεν ηταν για καιρο.μπορεις να παρεις 1-2 newborn και τα αλλα 0-3.Για εμενα παντως τα pampers ειναι πολυ καλυτερα απο τα libero.Ειναι πιο μαλακα και κρατανε το μωρο πιο στεγνο.Βεβαια θα το δεις μονη σου.Στο Ιασω που γεννησα εγω εδιναν ενα κουτι libero.Και τα κουπονια στα στελνουν αφου δωσεις τα στοιχεια σου στο νοσοκομειο.

JFtip2.png?dExGhogZ
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: ε καλα οχι κ τσιγγουνα...:lol: εγω τι να πω που μου φερανε δωρο οταν γεννησα την μεγαλη μου μια μπλουζα νουμερο 110.στη γερμανια τα παιδικα τα μετρανε συμφωνα με το υψος.δηλαδη για 110 εκ!να φανταστεις η κορη μου ειναι 5 ετων και ειναι 109....

:lol::lol::lol:

Κι εγώ έχω πάει να πάρω δωράκι για ένα κοριτσάκι 2-3 μηνών και διάλεξα ένα καταπληκτικό φορεματάκι με ένα ζακετάκι και ρωτάω την πωλήτρια "κάνουν για 2-3 μηνών?" και μου λέει "αυτά είναι για παιδάκια που έχουν αρχίσει το σχολείο!!!" :lol::lol::lol::lol:

Μα σου λέω αλήθεια, φαίνονταν ΠΑΡΑ πολύ μικρά!!!

Οπότε κι εγώ κάτι τέτοιο θα σου έφερνα.. :mrgreen:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Νικι,εμενα η μικρη μου γεννηθηκε 3100 και 49 ποντους.

Τα newborn τα θεωρω απαραιτητα για αρχη αν το παιδακι σου κυμανθει εκει γυρω σε μετρησεις,ιδιως αν παρεις απο mothercare εχουν μεγαλη φορμα και θα τα φορεσεις αρκετα πιστευω!!!Εγω ειχα παρει 0-3 κοντομανικα μονο γιατι περιμενα να γεννησω κανενα 4κιλο μικρο αλλα η μικρη ηρθε 36η εβδομαδα 1 μηνα πριν απο οτι το περιμενα κι ετρεχα τελευταια στιγμη κι αγοραζα newborn μακρυμανικα!!!!

Μωρε,πηρα και κατι κομματακια νουμερο 0 απο τα τζαμπο....κουτακι της ηταν!!!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω κ εγω με τα κορίτσια, pampers (και μόνο) και ελάχιστα φορμακια νούμεο 0, τα περισσότερα 0-3 μηνών.

με το καλό σου εύχομαι, καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και ένα γερό ζουμπουρλούδικο μωράκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...