Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπαιδευτικοί, παιδαγωγοί, επαγγελματίες ψυχικής υγείας και όχι μόνο!


administrator

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια χαρα σε όλους

Με λένε Γιάννη και σας γράφω απο τον Πύργο,

αν και δεν νομίζω ότι παιζει και σπουδαίο ρόλο η ηλικία μου, είμαι 40 χρόνων

έχω δυο αγόρια 9χρόνων και 18 μηνών και όταν δεν ασχολούμε με τα παιδία στο σπίτι βρίσκομαι με περισσότερα παιδιά στο δημοτικό σχολείο όπου εργάζομαι.

αυτά για την ώρα και ελπίζω ότι θα έχουμε να πούμε πιο πολλά στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σου Σταυρούλα!

 

ρίξε μια ματιά στα διάφορα θέματα εδώ στο φόρουμ καθώς και στα άρθρα της ιστοσελίδας, και άνοιξε και όποτε θέλεις και δικό σου θέμα στην ανάλογη κατηγορία!

 

Περιμένουμε να ακούσουμε, για να δούμε και πως θα σε βοηθήσουμε!

 

καλωσήρθες !

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Γειά σου Dora! καλωσήρθες!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Καλησπέρα σας κι από μένα. Ονομάζομαι Κατερίνα και σας γράφω από τη Θεσσαλονίκη. Είμαι παιδοψυχολόγος και αν μπορώ να φανώ χρήσιμη σε κάποιον.. είμαι στη διάθεσή σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινα καλωσηρθες. Να κοιτας τα ποστ στις ενοτητες που αφορουν την ψυχολογια (κ για βρεφη και μια μεγαλυτερα παιδακι). Εκει σιγουρα χρειαζομαστε την γνωμη σου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι...

Ειμαι η Μαιρη και εχω τελειωσει κι εγω την σχολη βρεφοκομιας...

αυτην την στιγμη δεν εργαζομαι γιατι αποφασισα με τον συζυγο να μεγαλωσω εγω τα παιδια μας,

μεχρι να τους δωσουμε μια σωστη και γερη βαση(οσο ειναι εφικτο αυτο :lol: )

Και φυσικα οτι μπορουμε να προσφερουμε σε θεμα γνωσεως...σαφως και το μοιραζομαστε.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Δώρα και Ρούλα σας ευχαριστώ πολύ! Εχετε πολύ ωραία παρεούλα και όποιος μπαίνει νιώθει κατευθείαν οικειότητα. Χαζεύω τις φωτο των μικρών, είναι κουκλάκια όλα! Καλώς σας βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

pandora's box γειά σου. :)

Μου δημιουργήθηκε η απορία γιατί σαν υπογραφή έχεις αυτό το στενάχωρο σχόλιο?.. :roll:

Φιλη μου,το αλλαξα......μαλλον πρεπει να βαλω κατι αισιοδοξο.....

οπως τα παιδια μας.... :P

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στην κατηγορία;

 

Δεν είμαι εκπαιδευτικός αλλά εδώ και πολλά χρόνια κάνω ιδιαίτερα σε φοιτητές (για λόγους διακριτικότητας δεν αναφέρω δημόσια λεπτομέρεις...). Δεν είναι αυτή η κύρια δουλειά μου, με απασχολεί γενικά λίγες ώρες αλλά μέσα στις εξεταστικές γίνεται χαμός...

 

Μετά από σχεδόν μια δεκαετία και πάνω από 150 φοιτητές έχω σχηματίσει κάποια εικόνα. Τα παιδιά μου είναι όλα φοιτητές, άρα έχουν περάσει από ένα φίλτρο εξετάσεων που τα έκρινε άξια για σπουδές. Οι ικανότητές τους και η αντίληψή τους είναι σίγουρα άνω του μετρίου. Για το μάθημα χρειάζονται ιδιαίτερα γιατί η καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο αδιαφορεί... Όλα τα παιδιά ανταποκρίνονται πάρα πολύ καλά στο μάθημα. ΄

 

Στις επιδόσεις έχουν διαφορές, άλλα παιδιά χρειάζονται λίγες ώρες για βγάλουν την ύλη και άλλα σχεδόν τις διπλάσιες. Ίσως θα σκεφτείτε ότι δεν έχουν όλα τα παιδιά την ίδια αντίληψη. Εν μέρη ίσως να ισχύει και αυτό, όμως η κύρια αιτία που τα διαφοροποιεί είναι άλλη: η ανασφάλεια που νιώθουν! Τα παιδιά που νιώθουν συναισθηματικά πιο ασφαλή έχουν καλύτερες επιδόσεις ακόμη και αν δεν είναι τόσο ικανά. Αντίθετα παιδιά που νιώθουν ανασφάλεια, ακόμη κι όταν έχουν εξαιρετικές ικανότητες, αποδίδουν λιγότερο και με μεγαλύτερες δυσκολίες... Στη γενική εικόνα τους δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές, μέσα τους όμως τα ανασφαλή παιδιά παιδεύονται πολύ περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κι από μένα. Ονομάζομαι Κατερίνα και σας γράφω από τη Θεσσαλονίκη. Είμαι παιδοψυχολόγος και αν μπορώ να φανώ χρήσιμη σε κάποιον.. είμαι στη διάθεσή σας!

 

Κάτι τέτοιο ήθελα από σένα, να μου δώσεις λίγο θάρρος!

Αν κάνω κατάχρηση να μου το πεις γιατί αν πάρω φόρα... δε συμμαζεύομαι εύκολα :)

 

Θα ανοίξω σχετικό τόπικ και σε περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...