Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ  

1.089

  1. 1. ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ

    • Α+
      518
    • Α-
      158
    • Β+
      248
    • Β-
      92
    • Ο+
      723
    • Ο-
      291
    • ΑΒ+
      215
    • ΑΒ-
      57


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 328
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nα μην υποθετεις...ετσι πιστευα κι εγω παλια....αλλα δεν ισχυει..το 0 μπορει να δωσει κι αλλες ομαδες ...το εχω καταλαβει αλλα αν το πω θα το πω μπακαλιστικα...οποτε ας το αναλυσει καποιος που το εχει μελετησει το θεμα

 

Λάθος!!!Το 0 δίνει μόνο 0

Υπαρχουν οι εξείς συνδιασμοί:

Α ομάδα αίματος ΑΑ ή Α0

Β ομάδα αίματος ΒΒ η Β0

Ο ομάδα αίματος ΜΟΝΟ 00

 

Δηλαδή όταν και οι 2 γονείς είναι Α ομάδα αίματος δίνουν ΜΟΝΟ παιδιά ομάδας αίματος Α όταν είναι και οι 2 ΑΑ ή ο ένας ΑΑ και ο άλλος Α0,αν είναι και οι 2 Α0 τότε δίνουν πιθανότητα 3 παιδιά με Α ομάδα αίματος (75%) και 1 παιδί με 00(25%),το ίδιο συμβαίνει και με την ομάδα Β!Οταν ο ένας γονέας είναι Α και ο άλλος Β τότε περιπλέκονται τα πράγματα γιατι μπορεί να κάνουν παιδιά Α ομάδας αίματος Β ομάδας αίματος ΑΒ ομάδας αίματος και ομάδας αίματος 0,οι γονείς που ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ είναι ομάδας αίματος 0 τοτε τα παιδιά τους ΟΛΑ θα είναι με Ο ;Eχει να κάνει με επικρατή και υπολοιπόμενα γονίδια!!Τα Α και Β είναι επικρατή ενώ το Ο είναι υπολοιπόμενο !!:wink::wink:Ελπίζω να σας διαφώτησα!!!Πηγή πληροφοριών βιβλίο βιολογίας Γ λυκείου Β δέσμης!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η επιβεβαιωση γι αυτο που λεω πιο πανω....

Η ομάδα Ο μόνο Ο μπορεί να δώσει. Εγώ έχω Α- και ο καλός μου Β-, η μπέμπα μας έχει ΑΒ-. Βέβαια μπορούσε να έχει και Α-, Β-,Ο-. Η εξήγηση έχει ως εξής: εγώ είμαι Α-, ο φαινότυπός μου είναι ΑΟ (μαμά Ο & μπαμπάς Α) αλλά θα μπορούσε να είναι και ΑΑ, ο φαινότυπος του άλλου μου μισού είναι ΒΟ, από τη διασταύρωση προκύπτουν ΟΟ, ΑΟ, ΒΟ & ΑΒ. Ζευγάρι με ΟΟ είναι και ο φαινότυπός τους ΟΟ & προκύπτουν ΟΟ, ΟΟ,ΟΟ, ΟΟ... Εαν όχι... Μην το μαρτυρήσετε καλύτερα... Όσο αφορά το rh αυτό έχει άλλους κανόνες... Πάντως δεν είναι πρωτοβάθμιες εξισώσεις του τύπου (-) + (-) θα κάνουν (+)...

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάθος!!!Το 0 δίνει μόνο 0

Υπαρχουν οι εξείς συνδιασμοί:

Α ομάδα αίματος ΑΑ ή Α0

Β ομάδα αίματος ΒΒ η Β0

Ο ομάδα αίματος ΜΟΝΟ 00

 

Δηλαδή όταν και οι 2 γονείς είναι Α ομάδα αίματος δίνουν ΜΟΝΟ παιδιά ομάδας αίματος Α όταν είναι και οι 2 ΑΑ ή ο ένας ΑΑ και ο άλλος Α0,αν είναι και οι 2 Α0 τότε δίνουν πιθανότητα 3 παιδιά με Α ομάδα αίματος (75%) και 1 παιδί με 00(25%),το ίδιο συμβαίνει και με την ομάδα Β!Οταν ο ένας γονέας είναι Α και ο άλλος Β τότε περιπλέκονται τα πράγματα γιατι μπορεί να κάνουν παιδιά Α ομάδας αίματος Β ομάδας αίματος ΑΒ ομάδας αίματος και ομάδας αίματος 0,οι γονείς που ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ είναι ομάδας αίματος 0 τοτε τα παιδιά τους ΟΛΑ θα είναι με Ο ;Eχει να κάνει με επικρατή και υπολοιπόμενα γονίδια!!Τα Α και Β είναι επικρατή ενώ το Ο είναι υπολοιπόμενο !!:wink::wink:Ελπίζω να σας διαφώτησα!!!Πηγή πληροφοριών βιβλίο βιολογίας Γ λυκείου Β δέσμης!!!!!

Με πρόλαβες "συναδέλφισσα"...

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ ειπα τα ειπα μπακαλιστικα...δεν ηξερα οτι 2 Ο δινουν μονο Ο..

Το θεμα ιεναι οτι ενω 2 γονεις με Α μπορουν να δωσουν κι αλλη ομαδα κι α ς μην ειναι οι ιδιοι

Αυτο ηθελα να πω...

Για το Ο..παω πασο(χιχι)

Link to comment
Share on other sites

. Η εξήγηση έχει ως εξής: εγώ είμαι Α-, ο φαινότυπός μου είναι ΑΟ (μαμά Ο & μπαμπάς Α).

 

 

Κατσε εδω(γιατι κιε γω δεν τα ξερω καλα..επιφανιακα ξερω μονο)

Δλδ σταναρτ εχουμε το αλλο των γονιων??

Γιατι πχ (με παραδειγματα για να καταλαβαινω..χαχα)

Εγω ειμαι 0 αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι ο μπαμπας μου ειναι Β...εμενα λογικα ομως ο φαινοτυπος μου ειναι ΟΑ καθως εχω κανει 2 κορες Α...(αρα φανταζομαι...οτι δεν παιρνουμε σονι και ντε απ τους γονεις..

Περιμενω τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το είδα στο βιβλιάριο του μωρού το Ο+ τα έχασα λιγάκι... Ήμουν και πάντα στόκος στη βιολογία... Εντάξει ήξερα ότι έιναι το παιδί μας, αλλά το έψαξα λίγο στο νετ για να δω πως προκύπτει... Είναι αυτό που λέτε κορίτσια... Εγώ στην ουσία είμαι ΒΟ και ο άντρας μου είναι ΑΟ. Πίθανοί συνσυασμοί στην περίπτωσή μας είναι όλοι Α, Β, ΑΒ και Ο... Απλά τις πιθανότητες δεν ξέρω... Τα λέω καλά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατσε εδω(γιατι κιε γω δεν τα ξερω καλα..επιφανιακα ξερω μονο)

Δλδ σταναρτ εχουμε το αλλο των γονιων??

Γιατι πχ (με παραδειγματα για να καταλαβαινω..χαχα)

Εγω ειμαι 0 αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι ο μπαμπας μου ειναι Β...εμενα λογικα ομως ο φαινοτυπος μου ειναι ΟΑ καθως εχω κανει 2 κορες Α...(αρα φανταζομαι...οτι δεν παιρνουμε σονι και ντε απ τους γονεις..

Περιμενω τα φωτα σας

 

Εσύ εισαι 0(φαινότυπο δηλαδή 0 ομάδα αίματος άρα έχεις γονοτυπο (γονίδιο) 00 και ο πατέρας σου αφού εσύ έχεις φαινότυπο 0 αρα ομάδα αίματος 0 έχει γονοτυπο Β0 άρα και ομάδα αίματος Β(φαινότυπο) τώρα αφού οι κόρες σου έχουν ομάδα αίματος Α (φαινότυπο Α)τότε ο άντρασ σου έχει είτε ομάδα αίματος Α με γονότυπο ΑΑ ή Α0 ή ακόμα και ομάδα αίματος ΑΒ με γονότυπο ΑΒ συμπέρασμαΠΑΝΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΓΟΝΟΤΥΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΑΣ.Ελπίζω να σε φώτισα κάπως μιας και πρέπει να είσαι είτε βιολόγος ,είτε γιατρός για να τα καταλάβεις πλήρως...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το είδα στο βιβλιάριο του μωρού το Ο+ τα έχασα λιγάκι... Ήμουν και πάντα στόκος στη βιολογία... Εντάξει ήξερα ότι έιναι το παιδί μας, αλλά το έψαξα λίγο στο νετ για να δω πως προκύπτει... Είναι αυτό που λέτε κορίτσια... Εγώ στην ουσία είμαι ΒΟ και ο άντρας μου είναι ΑΟ. Πίθανοί συνσυασμοί στην περίπτωσή μας είναι όλοι Α, Β, ΑΒ και Ο... Απλά τις πιθανότητες δεν ξέρω... Τα λέω καλά?

 

25% πιθανότητα για την κάθε ομάδα αίματος αν εσυ είσαι με γονοτυπο ΑΟ και ο σύζυγος με γονότυπο ΒΟ...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ εισαι 0(φαινότυπο δηλαδή 0 ομάδα αίματος άρα έχεις γονοτυπο (γονίδιο) 00 και ο πατέρας σου αφού εσύ έχεις φαινότυπο 0 αρα ομάδα αίματος 0 έχει γονοτυπο Β0 άρα και ομάδα αίματος Β(φαινότυπο) τώρα αφού οι κόρες σου έχουν ομάδα αίματος Α (φαινότυπο Α)τότε ο άντρασ σου έχει είτε ομάδα αίματος Α με γονότυπο ΑΑ ή Α0 ή ακόμα και ομάδα αίματος ΑΒ με γονότυπο ΑΒ συμπέρασμαΠΑΝΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΓΟΝΟΤΥΠΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΑΣ.Ελπίζω να σε φώτισα κάπως μιας και πρέπει να είσαι είτε βιολόγος ,είτε γιατρός για να τα καταλάβεις πλήρως...:wink:

 

 

Nαι ναι αυτα τα εχω καταλαβει...και ο αντρας μου ειναι Α ..το θεμα ειναι ομως τι ομαδα ειναι η μανα μου??(απ την στιγμη που παιρνουμε κι απα τους δυο και εγω ειμαι Οο(δλδ η μανα μου θα μπορουσε να ειναι ειτε Αο ειτε Βο (που δεν νομιζω γιατι τοτε η εγω η αδεφη μου θα ειχαμε Β) ειτε Οο ε?..και σαφως αποκλειεται το ΑΒ καθως τοτε δεν θα βγαιναμε εμεις Ο)

Και επισης...λογικα οι κορες μου που ειναι Α ειναι Αο και η αλλη ειναι Οα ε?

Link to comment
Share on other sites

.Ελπίζω να σε φώτισα κάπως μιας και πρέπει να είσαι είτε βιολόγος ,είτε γιατρός για να τα καταλάβεις πλήρως...:wink:

 

Ναι νομιζω οτι πλεον τα εχω καταλαβει καλυτερα απ την προηγουμενη φορα

Ευχαριστωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι ναι αυτα τα εχω καταλαβει...και ο αντρας μου ειναι Α ..το θεμα ειναι ομως τι ομαδα ειναι η μανα μου??(απ την στιγμη που παιρνουμε κι απα τους δυο και εγω ειμαι Οο(δλδ η μανα μου θα μπορουσε να ειναι ειτε Αο ειτε Βο (που δεν νομιζω γιατι τοτε η εγω η αδεφη μου θα ειχαμε Β) ειτε Οο ε?..και σαφως αποκλειεται το ΑΒ καθως τοτε δεν θα βγαιναμε εμεις Ο)

Και επισης...λογικα οι κορες μου που ειναι Α ειναι Αο και η αλλη ειναι Οα ε?

Κατά πολύ μεγάλο ποσοστό η μαμά σου να είναι ΑΟ (είναι η πιο σύνηθες ομάδα για τα ελληνικά δεδομένα μαζί με την ΟΟ+). ΑΟ + ΒΟ = ΑΒ ή ΑΟ ή ΒΟ ή ΟΟ. Μη νομίζεις ότι ξέρουν όλοι την ομάδα αίματός τους σωστά... Ειδικά οι άντρες... 50% αυτών στο στρατό τους έχουν πει λάθος ομάδα. Οι κόρες σου είναι και οι δύο Α (ΑΟ). Η μαμά μου ΟΟ(-) και ο μπαμπάς μου ΑΑ(+) , είμαστε τρεις ΑΟ(-) και ένας ΑΟ(+). Στο στρατό τον ένα μου αδερφό τον έβγαλαν Β(+), άκουσον άκουσον... Τους έκανα σε όλους μια ομάδα για να ξέρουμε, βρε αδερφέ...

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Λάθος!!!Το 0 δίνει μόνο 0

Υπαρχουν οι εξείς συνδιασμοί:

Α ομάδα αίματος ΑΑ ή Α0

Β ομάδα αίματος ΒΒ η Β0

Ο ομάδα αίματος ΜΟΝΟ 00

 

!![/color]

 

Aπορια...αν η μαμα ειναι ΟΑ και ο μπαμπας ΟΑ ..τοτε το παιδι παλι μονο Ο μπορει ναι ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Aπορια...αν η μαμα ειναι ΟΑ και ο μπαμπας ΟΑ ..τοτε το παιδι παλι μονο Ο μπορει ναι ειναι??

εγώ είμαι ΟΒ+ και ο άντρας μου ΟΑ+ και η κόρη μας είναι Ο+ και ο πιτσιρίκος Α+ οπότε ναι μπορεί να είναι μόνο Ο το παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...