Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναζήτηση σπιτιού στη Ν.Σμύρνη


livinath

Recommended Posts

Καλημέρα! Εδώ και λίγους μήνες αποφασίσαμε με τον καλό μου να ψάξουμε για διαμέρισμα στην παραπάνω περιοχή. Έχουμε δει πολλά ως τώρα (μεταχειρισμένα και μη) αλλά δεν έχουμε καταλήξει πουθενά. Τα περισσότερα μεταχειρισμένα (έως 15 ετών έχουμε δει) ζητάνε πολλά δεδομένου ότι - εκτός από μια μόνο περίπτωση που έχουμε δει - χρειάζονται γερή ανακαινίση και δεν έχουν κάποιες βασικές παροχές, όπως φυσικό αέριο ή έστω μια προεγκατάσταση. Καταλήγουμε λοιπόν στο ότι θα μας στοιχίσουν σχεδόν όσο ένα καινούριο διαμέρισμα οπότε δεν συμφέρουν.

 

Έχουμε μιλήσει με κάποιους κατασκευαστές της περιοχής και έχουμε καταλήξει σε έναν ο οποίος φαίνεται φερέγγυος και καλός στη δουλειά του. Παρόλαυτα αν κάποια γνωρίζει περισσότερα για αυτόν ή ακόμα καλλίτερα, έχει αγοράσει και σπίτι του, θα ήθελα αν μπορεί να με ενημερώσει σχετικά. Το όνομα του είναι Κατσούλης και γενικά έχει καλή φήμη αλλά θα ήθελα να ξέρω περισσότερα για τις κατασκευές του εκ των έσω αν γίνεται. :wink:

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!! :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Να σου πω τι γίνεται. Είναι μια περιοχή που θεωρείται καλή γενικά - ειδικά κάποια κομμάτια της (κοντά στο κέντρο ή προς την Άνω Ν.Σμύρνη και δεξιά της Αιγαίου). Έχει πολλές συγκοινωνίες ανάμεσα στις οποίες και το ΤΡΑΜ. Συνδέεται με καλή τοπική συγκοινωνία με το μετρό του Ν.Κόσμου. Έχει καλή αγορά, θα έλεγα πλήρη. Βρίσκεις πολλά μαγαζιά μαζεμένα και για όλα τα βαλάντια. Τα οικόπεδα είναι ως επί το πλείστον μεγάλα με αποτέλεσμα στο μεγαλύτερο τους ποσοστό να έχουν κήπους ή έστω πρασιές και να έχουν περιθώριο να τραβήξουν πιο μέσα την οικοδομική γραμμή (κι έτσι να υπάρχει λίγη ή περισσότερη απόσταση από την απέναντι πολυκατοικία). Συνδέεται με συγκοινωνία με την περιοχή που μένει η μαμά μου (πολύ σημαντικό και για κείνη και για μας), είναι αμφιθεατρική κι όχι flat σε πολλά σημεία της, αν όχι σε όλα και έχει πολλές πλατείες και ανοίγματα (μικρά πλατειάκια - δενδροφυτεμένα τρίγωνα κοκ) οπότε είναι πολύ πιθανό να πέσεις πάνω σ'ένα τέτοιο και να μην σε κλείνει τίποτα. Αυτά..! ;)

 

Ψάχνετε κι εσείς σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ευτυχώς έχουμε ξεπεράσει αυτό το στάδιο. Έχουμε σπίτι :-)

 

Τώρα που το λες, δεν είναι κι άσχημη ιδέα..... Καλός κατασκευαστής είναι και ο Καραμαρούδης, γενικά ξέρω τις περιοχές εκεί γύρω γιατί το πατρικό μου είναι Γλυφάδα.

Τον Κατσούλη, δε τον έχω ''συναντήσει'' κάπου.....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον Κατσούλη δεν τον ξέρω και ο Καραμαρούδης κάνει ως επι το πλείστον Παλαιό Φάληρο - Αμφιθέα, εκεί που ψάχνω εγώ. Η livinath ψάχνει από την πάνω μεριά, εγώ ψάχνω προς Λεόντειο.

Καλή μας επιτυχία! Άντε και γειτόνισσες σύντομα (γιατί αν μείνω λίγο ακόμα στη Βούλα θα σκάσω)

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Τον Κατσούλη δεν τον ξέρω και ο Καραμαρούδης κάνει ως επι το πλείστον Παλαιό Φάληρο - Αμφιθέα, εκεί που ψάχνω εγώ. Η livinath ψάχνει από την πάνω μεριά, εγώ ψάχνω προς Λεόντειο.

Καλή μας επιτυχία! Άντε και γειτόνισσες σύντομα (γιατί αν μείνω λίγο ακόμα στη Βούλα θα σκάσω)

Γιατί καλέ, τί έχει η Βούλα;;;;:shock:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον Κατσούλη δεν τον ξέρω και ο Καραμαρούδης κάνει ως επι το πλείστον Παλαιό Φάληρο - Αμφιθέα, εκεί που ψάχνω εγώ. Η livinath ψάχνει από την πάνω μεριά, εγώ ψάχνω προς Λεόντειο.

Καλή μας επιτυχία! Άντε και γειτόνισσες σύντομα (γιατί αν μείνω λίγο ακόμα στη Βούλα θα σκάσω)

 

Άντε βρε! Θα τα λέμε πλατεία για καφεδάκι...!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

livinath εχω δει για ενα διαμερισμα που εχει πωλητηριο Αιγαιου + Αρτακης.

Δεν ειναι πολυ παλια πολυκατοικια,αν περασεις απο κει θα το δεις σιγουρα.

Διαγωνια με την πολυκατοικια αυτη εχει σχολειο δημοτικο και ακριβως διπλα ειναι ο βρεφικος που παω τον γιο μου.Ουδεμια σχεση εχω με το πωλητηριο και το σπιτι.Απλα το εχω δει,απο κατασκευαστες δε γνωριζω για Ν.Σμυρνη.Μονο Ν.Κοσμο κ Καλλιθεα.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάρες μου κι εγώ στο Παλαιό Φάληρο μένω!!!!!

τι καλά που έρχεστε προς τα εδώ!!!!!

ό,τι δώ στο δρόμο και ό,τι ακούσω θα σας ενημερώσω!!

Για τον Καραμαρούδη μόνο καλά λόγια έχω να σας πώ .. τον γνωρίζω προσωπικά και μας χτίζει την πολυκατοικία όπου θα γίνει το μαγαζί μας (πρώτα ο Θεός) ..

αυτή την περίοδο αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα υγείας και θα είναι λίγο δύσκολο να επικοινωνήσετε με τον ίδιο ..

Αυτά .. :D

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! giota ευχαριστώ για την πληροφορία, θα το ψάξω! Nanouka με το καλό να μπείτε στο μαγαζί σας! Αλήθεια, τι είδους μαγαζί θα είναι; Εμπορικό ή άλλο; :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί καλέ, τί έχει η Βούλα;;;;:shock:

 

Έχω μεγαλώσει στο Παλαιό Φάληρο, κοντά στη νεα σμύρνη και η Βούλα μου φαίνεται πολύ μακριά, σαν εξορία! Δεν έχει αγορά όπως η Νέα Σμύρνη, που είναι όλα στα πόδια μου, είναι μακριά οι γονείς μου και οι φίλες μου, είναι μακριά από το κέντρο της Αθήνας και μακριά από τη δουλειά μου. Το Σάββατο θέλαμε να πάμε θέατρο στο κέντρο και κάναμε κοντα 1 ώρα ταξίδι! Το μόνο κοντινό είναι η Γλυφάδα, η οποία είναι χαώδης, δεν μπορώ να παρκάρω να κάνω 2 δουλειές και είναι και ακριβή σε σχέση με τη Νέα Σμύρνη.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτό με την απομόνωση με αυτά τα προάστια είναι πρόβλημα... Είναι άλλη ποιότητα ζωής από πολλές απόψεις (πιο πολλή ησυχία, αν είσαι σε μονοκατοικία είναι σαφώς καλλίτερα κοκ) αλλά η συγκοινωνία είναι - συνήθως - κακή και εξαρτάσαι από ένα αυτοκίνητο για τα πάντα... Μου τη δίνει αυτό το πράγμα... Βέβαια είναι και πως έχει συνηθίσει κανείς ή τι προτιμήσεις έχει... Προσωπικά είμαι κι εγώ πιο πολύ του κέντρου. Δηλαδή θα ήταν όνειρο για μένα να μείνω στην Πλάκα ας πούμε...!! Το τέλειο μέρος... Αλλά... Ας όψονται τα ρημαδολεφτά....!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγαλώσει στο Παλαιό Φάληρο, κοντά στη νεα σμύρνη και η Βούλα μου φαίνεται πολύ μακριά, σαν εξορία! Δεν έχει αγορά όπως η Νέα Σμύρνη, που είναι όλα στα πόδια μου, είναι μακριά οι γονείς μου και οι φίλες μου, είναι μακριά από το κέντρο της Αθήνας και μακριά από τη δουλειά μου. Το Σάββατο θέλαμε να πάμε θέατρο στο κέντρο και κάναμε κοντα 1 ώρα ταξίδι! Το μόνο κοντινό είναι η Γλυφάδα, η οποία είναι χαώδης, δεν μπορώ να παρκάρω να κάνω 2 δουλειές και είναι και ακριβή σε σχέση με τη Νέα Σμύρνη.

Χμμμμμμ, σωστά έχεις ένα δίκιο έτεσι....;)

 

Καλημέρα! giota ευχαριστώ για την πληροφορία, θα το ψάξω! Nanouka με το καλό να μπείτε στο μαγαζί σας! Αλήθεια, τι είδους μαγαζί θα είναι; Εμπορικό ή άλλο; :)

Καλός είναι και ο Στεφάτος στη Νέα Σμύρνη επίσης...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nanouka με το καλό να μπείτε στο μαγαζί σας! Αλήθεια, τι είδους μαγαζί θα είναι; Εμπορικό ή άλλο; :)

 

Ευχαριστώ πολύ!!! .. Εμπορικό θα είναι .. Καθαριστήριο .. αλλά για να δούμε πόσο θα αντέξουμε .. μας έσκισε η κρίση .. :?

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Χμμμμμμ, σωστά έχεις ένα δίκιο έτεσι....;)

 

 

Καλός είναι και ο Στεφάτος στη Νέα Σμύρνη επίσης...

 

Εγω που μενω σε πολυκατοικια του κατασκευαστη ΑΦΟΙ ΣΤΕΦΑΤΟΥ δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την ποιοτητα κατασκευης.

Μεσα στα πολλα προβληματα πεφτουν οι ασφαλειες με ενα απλα σιδερο και επεσε και ενα κομματι απο το γυψινο διακοσμητικο σοβατεπι της οροφης μπροστα απο το κεφαλι μου!

.png

v3ywp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
Εγω που μενω σε πολυκατοικια του κατασκευαστη ΑΦΟΙ ΣΤΕΦΑΤΟΥ δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την ποιοτητα κατασκευης.

Μεσα στα πολλα προβληματα πεφτουν οι ασφαλειες με ενα απλα σιδερο και επεσε και ενα κομματι απο το γυψινο διακοσμητικο σοβατεπι της οροφης μπροστα απο το κεφαλι μου!

 

 

Αν και μετα από χρονια βεβαια, αλλα επειδή με ενδιαφερει. Εχεις ακομα παραπονα από αυτόν τον κατασκευαστη γιατι με ενδιαφερει να αγορασω από αυτόν ένα νέοδμητο διαμερισμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και μετα από χρονια βεβαια, αλλα επειδή με ενδιαφερει. Εχεις ακομα παραπονα από αυτόν τον κατασκευαστη γιατι με ενδιαφερει να αγορασω από αυτόν ένα νέοδμητο διαμερισμα...

 

Εγω εχω δυο φιλικά ζευγάρια που μένουν νέα Σμύρνη σε πολυκατοικίες των Στεφατων, ειναι πολυ ευχαριστημένοι και απο τα σπίτια και απο την αντιμετωπιςη των κατασκευαστών και τα διαμερίσματα τους πολυ όμορφα κατα την δίκη μου άποψη.

Απο περιέργεια οι τιμές τωρα στην αγορά πως ειναι? τετραγωνικά και όροφος σε τι τιμή έρχονται?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δυο φιλικά ζευγάρια που μένουν νέα Σμύρνη σε πολυκατοικίες των Στεφατων, ειναι πολυ ευχαριστημένοι και απο τα σπίτια και απο την αντιμετωπιςη των κατασκευαστών και τα διαμερίσματα τους πολυ όμορφα κατα την δίκη μου άποψη.

Απο περιέργεια οι τιμές τωρα στην αγορά πως ειναι? τετραγωνικά και όροφος σε τι τιμή έρχονται?

 

Σ ευχαριστω για την πληροφορηση, η αληθεια είναι ότι με ειχε προβληματισει αρκετα το προηγουμενο post. Αναλογικα με την εποχη που διανυουμε δεν εχουν αλλαξει και πολύ οι τιμες με το παρελθον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμείς αγοράσαμε με τον σύντροφό μου, όταν παντρευτήκαμε περίπου 2 χρόνια πριν διαμέρισμα από την Αφοί Στεφάτου και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Γενικά είναι πολύ λειτουργικό το διαμέρισμα και μέχρι τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μεγάλο συν η αυτονομία με φυσικό αέριο, από όπου πάρετε να φροντίσετε να έχει. Ειδικά τώρα που μεγάλωσε η οικογένεια μας :-)) είναι τέλειο που έχουμε συνέχεια ζεστό νερό!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...