Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Επειδή όλοι μας έχουμε αγοράσει προκαταβολικά πράγματα τα οποία δεν χρησιμοποιήσαμε σχεδόν καθόλου, σκέφτηκα να ανοίξουμε ένα θέμα και να πούμε ποια ήταν αυτά και γιατί τελικά μας ήταν άρχηστα, μήπως σώσουμε κανένα από το extra κόστος!!

 

Εγώ ευτυχώς, δεν αγόρασα και πολλά στην αρχή οπότε δεν την πάτησα

 

Πάντως αγόρασα ένα σάκο για να μεταφέρω το παιδί μέσα στο χειμώνα (κάτι σαν sleeping bag) που το πήρα να είναι set με το πάπλωμα, πάντα κλπ

 

Δεν το χρησιμοποίησα ούτε μια φορά γιατί ή μετέφερα το παιδί στο μάρσιπο, ή με κουβερτούλα, ή του φόραγα την στολή sleeping bag (μου κάν δώρο 2 μιας και ήταν χειμώνας). Επίσης δεν βολεύει

 

Επίσης όσο ωραία και αν είναι τα set μην αγοράσετε πάπλωμα..Έτσι και αλλιώς τον πρώτο χρόνο δεν το χρησιμοποιούμε, ενώ όλο και κάποιος θα κάνει κάποιο τέτοιο δώρο..

 

Εγώ έχω καταλήξει να έχω 2 παπλώματα κούνιας, 2 κουβέρτες κουνιας (ήδη άλλαξα κάποια επιπλέον που μου φέραν δώρο)..και το αποκορύφωμα είναι ότι έχω ένα παιδί που δεν κοιμάται στην κούνια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πράγματα που δεν χρησιμοποιησα...χμμ...λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. Ενδοεπικοινωνία(μου σπαγε τα νεύρα και την έκοψα)

2. ένα μαξιλάρι στήριξης λαιμου για το αυτοκίνητο (δεν το ήθελε η μικρή)

3. γαντάκια για να μην τρώνε τα χέρια τους (δεν τα έτρωγε)

4. ένα σύστημα στήριξης για να κοιμούνται στο πλαι, αλλά επειδή η δικιά μας φόραγε διπλοπάνα για τα ισχία της κοιμόταν μπρούμυτα οπότε δεν το βάλαμε.

5. Relax (ποτέ δεν κάθισε παραπάνω από 5 λεπτά)

 

Τώρα βέβαια όλα τα παραπάνω μπορεί να είναι χρήσιμα σε κάποιον άλλον...

Link to comment
Share on other sites

μμμμ άχρηστα πράγματα....

Κι εγώ όπως και η Μαρία δεν αγόρασα πράγματα πριν γεννήσω, μόνο τα πολύ βασικά.

Το άχρηστο που αγόρασα από το μαγαζάκι του Μητέρα μετά που γέννησα ήταν ένα πράγμα σαν κεκλιμένο επίπεδο με ένα ύφασμα πετσετέ πάνω για να το βάζεις στην μπανιέρα και να στηρίζεται το παιδί... Δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.

Επίσης ΔΕΝ αγόρασα αλλαξιέρα και δεν το μετάνιωσα.

Μου φέραν δώρο μια ενδοσυννενόηση η οποία δεν ανοίχτηκε καν...

Φορμάκια χοντρά χειμωνιάτικα (αυτά τα βελουτέ) δεν τα φορέσαμε σχεδόν καθόλου... Σχεδόν μόνο μακό και βαμβακερά... Εκτός και αν έχετε πρόβλημα θέρμανσης στο σπίτι...

Αυτά... δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο...

 

Βέβαια, το τί θα βολέψει τον καθένα είναι σχετικό... ας πούμε εμείς είχαμε ταξίδια και χρησιμοποιήσαμε πολύ το μπεμπέ καθισματάκι του αυτοκινήτου.. άλλοι μπορεί να μην το χρειάζονται.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφω σχεδόν το bizeli

1. Ενδοεπικοινωνία(μου σπαγε τα νεύρα και την έκοψα)

2. γαντάκια για να μην τρώνε τα χέρια τους (δεν τα έτρωγε)

3. ένα σύστημα στήριξης για να κοιμούνται στο πλαι, ηταν μεγάλο μωρο επαιρνε και πολύ βάρος, δεν χώραγε5. Relax (ποτέ δεν κάθισε παραπάνω από 5 λεπτά)

4. Πάρκο (Καθότανε κανα 10λεπτο το πολύ)

 

Πάντως εξαρτάται απο το παιδί.. και σε άλλους μπορεί να είναι χρήσιμα.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

αααα και τώρα που το θυμήθηκα, άχρηστες οι μικρές πετσέτες μπάνιου για νεογέννητα γιατί σε 1-2 μήνες δεν τα χωράνε τα μπουλουκάκια και πανε άχρηστες.

Άχρηστες οι 1 εκατομμύριο σαλιάρες που πήρα, αφού τελικά κατέληξα να χρησιμοποιώ μόνο 2 πλαστικές από το jumbo που με καραβολέψανε αφού τις σκουπίζω και τελειώνει το θέμα και στην αρχή χρησιμοποιούσα για το γάλα πανάκια (οπότε...).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενδοεπικοινωνία και εμένα μου ήταν άχρηστη αλλά ξέχασα να την γράψω επειδή μας την δανείσανε οπότε γλίτωσα τα έξοδα

 

Επίσης τα βελουτέ φορμάκια ούτε εμείς τα χρησιμοποιήσαμε γιατί νομίζω ότι παραείναι χοντρά

 

Επίσης μην αγοράσετε κορμάκια που να έχουν κούμπωμα στο πίσψ μέρος γιατί όσο και όμορφα και να είναι δεν βολεύουν καθόλου.

 

Εμάς μας κάναν δώρο και δυστυχώς δεν τα χρησιμοποιήσαμε καθόλου

Link to comment
Share on other sites

α......τελικα πολυ σχετικα ειναι ολα....

relax εμεις το χρειαστηκαμε παααααααρα πολυ.

καθισμα αυτοκιμητου ως 9 κιλα ΠΟΤΕ(1 ΦΟΡΑ)

φορμακια ποτε παντα παντελονακια μπλουζακια

σαλιαρες πολλες

παπλωμα απαραιτητα

μαρσιπο Ποτε

γιαυτο ας αφησουμε τις καινουργιες μανουλες να ανακαλυψουν μονες τους τις αναγκες τους..γιατι μπορει να χρειαστουν κατι και ποιος θα βγει να το αγορασει??????στην αρχη ολοι ειναι προθυμοι αλλα οταν αρχισουν τα πρωτα ξενυχτια λακιζουν ολοι.....

Link to comment
Share on other sites

εντάξει δεν είναι εύκολο αν θηλάζεις αλλά μπορείς να βγεις για λίγο έξω...εγώ βγήκα έκανα και τις αλλαγές μου και όποτε δεν μπορούσα έστελνα τον άντρα μου...μια χαρά τα πήγε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που μετανιωασα ηταν το παπλωμα που το πηραμε σετ με κουνουπιερα-παντα και ακομα φυσικα δε το χρησιμοποιησα,καθεται στη ντουλαπα.Επισης επειδη κι εγω δεν ειχα παρει πολλα ρουχακια πριν γεννησω, τις πρωτες αγχωθηκα οτι δεν μου φτανουν και θα βαζω καθε μερα πλυντηριο.Εστειλα λοιπον τη μαμα μου και πηρε φανελακια και φορμακια (μεγεθος νεογεννητου) απο τα οποια τα μισα δεν προλαβε να τα φορεσει γιατι δεν του εκαναν!

Προσοχη,μεγαλωνουν παρα πολυ γρηγορα!!Και τα μεγεθη μπορει να μην αντιστοιχουν στις ηλικιες!Εμενα τωρα ειναι 2 1/2 σχεδον και να φανταστειτε του φοραω των 6 μηνων ρουχακια!

Απο τα υπολοιπα προς το παρον οτι εχουμε το χρησιμοποιω.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Καλή η ιδέα για το θέμα, ειναι άπειρα τα άχρηστα πράγματα που αγοράζουμε ειτε γιατι μας πειθουν ότι τα χρειαζόμαστε είτε γιατι απλώς ...ειναι γλυκούλια!!!

Τωρα που οι γιοί μου είναι 3.5 & 5.5 χρονων, έχω καταλάβει ότι θα μπορουσα να μην έχω αγοράσει

- θερμαντηρα για τα μπιμπερο ( ενα κατσαρολάκι με ζεστο νερο κάνει την ίδια δουλειά)

- τόσα πολλά μπιμπερό!!!!

- πλαστικές σαλιάρες (το παιδι ιδρωνει απιστευτα το καλοκαιρι, ασε που επειδη δεν απορροφουν τιποτα, σταζουν οι φρουτοκρεμες παντού..)

- καλαθούνα (χρησιμοποιηθηκε πολύ λίγο, μετα ο μικρός δεν χωρούσε)

Και βέβαια θα συμφωνησω για τα πολύ χοντρά φορμάκια - οπως και για τα μπλουζακια/παντελονάκια για πολύ μωρα, τα έβρισκα πολύ άβολα!

Όσο για τα φορμάκια που κουμπώνουν πίσω, πρέπει να κάνεις ακροβατικά για να καταφερεις να το ντυσεις το ζουζουνι.

 

Αυτα που βρήκα χρήσιμα?

- ο μαρσιπος ήταν χρήσιμος για κοντινες βόλτες

- την ενδοεπικοινωνια την χρησιμοποίησα πολύ - ήταν ο μόνος τρόπος να ακούω αν ξύπνησε το μωρό όταν πχ ημουν μακρια απότο δωμάτιό του

- μια απο τις καλύτερες αγορες ήταν το στρωμα κούνιας απο το mothercare - με αδιάβροχο κάλυμα, εχει φερμουαρ και βγαινει και πλένεται

- αλλαξιέρα (δηλ. μια σιφονιέρα με στρωματακι για άλλαγμα) - χωρίς αυτην με είχε πονέσει η μεση μου απο το σκύψιμο στο κρεββάτι

 

Όσο για τα άλλα:

- Το πάπλωμα απαγορεύεται για μωρα κατω του 1 ετους - δεν είναι ασφαλές

- Καρεκλάκι αυτοκινήτου: ΕΝΤΕΛΩΣ απαραίτητο βεβαια, για όλες τις ηλικίες, από νεογέννητο, ακόμα και για την πιό κοντινή βόλτα μέχρι το σουπερ μαρκετ. Δεν το χρειάζονται μονο όσοι δεν έχουν αυτοκίνητο...

Ειναι εγκληματικό να κραταμε το μωρό στην αγκαλιά αντί να το έχουμε δεμένο στο καρεκλάκι. Και αν το μωράκι σας συνηθήσει από μικρή ηλικία να είναι πάντα δεμένο στο αυτοκίνητο, δεν θα σας φέρει ποτε αντίρρηση οταν μεγαλώσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω για το καρεκλακι αυτοκινητου!Βεβαια παρ'ολο που λενε οτι ειναι για νεογεννητα εμας μας ειπε η παιδιατρος να τον βαλουμε μετα τον 3ο μηνα γιατι δεν κανει να ειναι εστω και λιγο καθιστος.Εμεις τωρα τον βαλαμε καν δυο φορες και η αληθεια ειναι οτι δυσανασχετει αλλα δε γινοταν αλλιως.Στις πρωτες πρωτες βολτες(γιατι εμεις βγηκαμε και για καφε απο οταν ηταν 15 ημερων :D:D ) τον ειχαμε μεσα στο πορτ μπεμπε

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

απο ότι ξέρω όμως αυτά τα καρεκλάκια που είναι για νεογέννητα, είναι το μωρό ξαπλωμένο φυσικά!! :shock: εννοείται ότι το νεογέννητο δεν γίνεται να είναι σε καρεκλάκι όρθιο...

μήπως το καρεκλάκι που λές δεν ήταν πραγματικά για νεογέννητα?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Όρθιο δεν είναι αλλά δεν είναι και τελείως ξαπλωμένο...

Παρόλο που τα καρεκλάκια είναι για βρέφη... τα καημένα μαζεύονται και γίνονται σαν κουβαράκια τους πρώτους μήνες...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είναι το σωστό!!!! ?

εγώ αυτά που έχω δεί είναι μιά χαρά τα μωράκια... :?:shock: ! για δές το - ... οι άλλες μαμάδες τι λέτε ? τα δικά σας ειδικά καρεκλάκια που έμπαιναν στο αυτοκίνητο και ήταν για νεογνά δεν ήταν εντελώς ξαπλωμένα? ????

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι το κλασσικό (της Chicco) που είναι καρεκλάκι για βρέφη, πορτ μπεμπέ, σαν ριλάξ και μπαίνει και πάνω στο καρότσι όταν το μωρό είναι πολύ βρέφος... Εμένα πάντως η δικιά μου κουβαράκι γινότανε...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιούσα πάντα καθισματάκι (ενα Britax για νεογεννητα στην αρχη) - εντάξει, το μωρό δεν ειναι τελειως ξαπλωμένο αλλα δεν υπάρχει και άλλος τρόπος να το μεταφέρεις. Και, εδω που τα λέμε, δεν έχω ξανακούσει ότι δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιησεις τέτοια καθισματάκια μέχρι τον 2ο-3ο μηνα...

Και επειδη - απο περιέργεια - το'ψαξα λιγο στο google, ανακάλυψα ότι πχ. σε κάποιες πολιτείες στην Αμερικη δεν επιτρέπεται καν να φύγεις απο το μαιευτηριο αν δεν βαλεις το μωρό στο καθισματάκι!!!( το σχετικό απόσπασμα απο παιδιατρικό site: CAR SEAT FOR THE NEWBORN

Don't even think of bringing the baby home from the hospital in someone's lap. Many hospitals won't discharge a baby if you don't have a car seat. They'll try humor and tact first; but if you persist, they will call The Law: Car seats for babies are required in all states and the District of Columbia. And for good reason. If you have an accident, the possibility of death or injury is reduced by 80% when a car seat is used. If you are riding in a cab, take the car seat along. )

Ο μόνος περιορισμός που βρηκα αφορά τα πρόωρα/μωρα κατω απο 2.200 κιλα, για τα οποια το μαιευτηριο δινει οδηγιες πως να τα βαλεις στο καρεκλάκι ωστα το ταξιδι ως το σπιτι να ειναι ασφαλες.

 

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ασφαλη τα μπεμπε δηλαδη στην καλαθουνα με τη μαμα στο πισω καθισμα?

Καπως ετσι το ειχα στο μυαλο μου να γυρισουμε απο το μαιευτηριο.

 

Αυτα τα καθισματακια για νεογεννητα μεχρι ποσο μηνων τα χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου πω ακριβως μηνες - κάθε τύπος ("ομάδα") καθίσματος αντιστοιχεί σε κιλά, όχι σε ηλικία. Αντιγράφοντας από το site του Mothercare:

Ομάδα Βάρος

0+ από νεογέννητο -13 κιλά

0+ & 1 από νεογέννητο - 18 κιλά

1 από 9 – 18 κιλά

2 & 3 από 15 – 36 κιλά

Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω παντως αυτο της chicco και τωρα ακομα που τον βαζω γινεται οπως ειπατε κουβαρακι.Φαινεται οτι ακομα δεν βολευεται καλα.Βαζω κατω απο το πωπουδακι του μια πανα διπλωμενη για να τον βολεψω καλυτερα.Και να σκεφτειτε εμενα ειναι και 5400 gr!

Παντως απο το μαιετηριο φυγαμε με το πορτ μπεμπε

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως απο το μαιετηριο φυγαμε με το πορτ μπεμπε

 

Κι εμείς το ίδιο, με την καλαθούνα για την ακρίβεια. Μετά που σαράντησε όμως το βάζουμε στο καθισματάκι, γιατί οποιαδήποτε αλλη λύση τη θεωρούμε επικίνδυνη. Εμείς έχουμε το pegperrego από το prenatal , και σ' αυτό γίνεται ένα κουβαράκι ειδικά όταν κοιμάται :(

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω τις άχρηστες αγορές:

  • φόρμα εξόδου (για τα χιόνια)
    υπνόσακος (για την αλάσκα)
    ενδοεπικοινωνία (σπάνια τη χρησιμοποιούμε)
    καλαθούνα (τον πρώτο μήνα και αν)
    θερμαντήρας
    μάρσιππος
    πάπλωμα κούνιας
    κουνουπιέρα (δεν έχουμε κουνούπια! ευτυχώς!)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Τωρα που κοιταζω προς τα πισω τα θυμαμαι ενα ενα και κατα καιρους τα λεω και σε φιλες που ειναι σε φαση αναζητησης.

Παπλωμα .Μεγαλη απατη ,μια που το αγορασα μια που το εχω κλεισμενο στην ντουλαπα.Μεχρι ενος ειναι απαγορευτικο και μετα δεν ειναι σταθερο γιατι το παιδι κουνιεται συνεχως στον υπνο του και αυτο φευγει με αποτελσμα να ειναι συνεχως ξεσκεπαστο.

Ζιπουνακια,φανελακια πως τα λενε τελος παντων ποτε 0 νουμερο αλλα το 1 γιατι δεν προλαβαινεις να τα φορεσεις και δεν του κανουν.

Για τα κορμακια που κουμπωνουν πισω συμφωνω ,μεγαλη ταλαιπωρια.

Οσο για τον θερμαντη μπιμπερο εμενα με βολεψε παρα πολυ γιατι ακομη και τωρα που ο μικρος εκλεισε τα 4 το χρησιμοποιω σε ταξιδια και εκδρομες.

Ολα αυτα βεβαια ειναι εντελως υποκειμενικα.Ο καθενας αναλογα με το πως βολευεται.Για αυτο μην παιρνετε πολλα και αναλογα με τις αναγκες και τα δωρα πραττετε.Και μην ξεχνατε την περιπτωση του δανεισμου.Πολλα απο ολα αυτα τα εξαρτηματα κανουν κυκλο απο μανα σε μανα.

Ειναι κριμα αν καποια φιλη ή γνωστη εχει να μην το κανει πασα στην επομενη ειδικα για καποια πραγματα που θα τα χρησιμοποιησετε για λιγους μηνες.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Άχρηστα σε εμάς :

- ενδοεπικοινωνία (ίσως αργότερα, όταν παίζει μόνη της στο δωμάτιο της ή όταν είναι στην βεράντα και εγώ στην κουζίνα)

- σαλιάρες πάνινες (βάζαμε πετσετούλες και τώρα πλαστικές)

- μάρσιπος ( ο πατέρας της γούσταρε να την κρατάει απ ευθείας στην αγκαλία του και για εμένα το σπορ ήταν επώδυνο, οποτε....

- θερμαντήρας μπιμπερό ( μπεν μαρί καλύτερα, δηλαδή σε ένα μπολ έβαζα το ζεστό νερό και μέσα φουνταρα το μπιμπερό)

- γαντάκια για να μη ξυνεται (βάρβαρο όταν έχει καύσωνα να σε φασκιώνουν με αυτά)

-πορτ μπεμπε

- υγραντηρας (βαζαμε το ρεσω με το αιθεριο ελαιο και ηταν καλυτερα)

- θερμος για φαγητο

-παντοφλακια αγκαλιας

- πιπιλες και θηκη για πιπιλες (δε κρατησε καθολου πιπιλα)

 

Πολύ χρήσιμα για εμάς

- σφηνάκι για να κοιμάται στο πλαι

- μαξιλαρακι στηριξης για το λαιμό στο αυτοκινητο

- χοντρο μπεημπυγκρο (φορμα) , αντι να τηνσκεπαζουμε με κουβερτα και να είναι ξεσκεπαστη στη μεση της νυχτας, την ντυναμε με αυτα για βραδυ

- θηκη για μεριδα σκονης γαλακτος για μεταφορα (ταξιδιαρηδες, γαρ)

-θηκη για κουταλακια της μικρης

-ρηλαξ ( ο γιατρος εδωσε το ελευθερο απο ηλικια 0+ (βεβαια εμεις την βαλαμε εκει οταν σταματησε να γλιστρα, γιατι ηταν μινισκιουλ)

- καθισμα αυτοκινητου εως 10 κιλα (τώρα στους 20 μηνες ειναι 13 κιλά, εμεις ειμαστε ταξιδιαρικος λαος....)

-βαση για το καλαθι υπνου (νανι νανι να κοιμηθει,,,,, και μεταφορα του πακετου στο σαλονι, για να το χαζευω και να μη χανει την ανεση του)

-απειρες κουβερτουλες (για το αμαξι, για την μεταφορα, για το χαλι, για τον καναπε, κλπ)

-ολοσωμη φορμα εξοδου (την τσακισαμε)

-το μικρο καροτσακι των 20,00 €(χωραει στο αμαξι ευκολα , δε πιανει χωρο και ανοιγει πιο ευκολα απο το τερας το μεγαλο, που κι αυτο ειναι με ανοιγμα ομπρελας, αλλα,,,,,)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...