Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ


mata

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 971
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αντε στειλτα και εσυ να δουμε τι θα καταλαβεις :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

θ ηρεμησει η αποθηκη μου που απο τα ασιδερωτα εχει αργησει να ανοιγει με το ζορι χχαχαχαχαχα;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια διάβασα όλο το θέμα και το easy living και ευχαριστώ όλες τις κοπέλες και ιδιαιτέρως την Ειρήνη που άνοιξε το easy και άνοιξα ένα παρόμοιο θέμα για να βοηθηθούμε όλες μας και να οργανωθούμε . http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=105488 όσες θέλετε ελάτε για να πάρετε και να δώσετε ιδέες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με όλα αυτά τα θέματα για το σπίτι μου άνοιξε η όρεξη για να ταχτοποιήσω και νοιώθω ευχάριστα γιατί ανανεώνω πολλά μέσα στο σπίτι κι έτσι αισθάνομαι καλύτερα . Όσο είμαι στο σπίτι και δε δουλεύω πιο πολύ βαριέμαι να κάνω δουλειές , αλλά ανανεώνοντας ντουλάπια και συρτάρια αλλάζει και η διάθεσή μου. Το θέμα μου πάντως κλειδώθηκε και το μετέφερα στο parentscafe αν θέλετε καλώς να ορίσετε και πείτε και καμιά γνώμη ρε κορίτσια να κάνουμε πιο εύκολα την καθαριότητα μας για τα Χριστούγεννα ! http://parentscafe.gr/showthread.php?t=3134

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπημένες μου! :P

 

Καταρχήν να πω, ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλες. Σε όλες όσες πήραν από τον χρόνο τους για να μου στείλουν προσωπικό μήνυμα εδώ, σε όλες όσες μου έγραψαν ευχές στο θέμα αυτό, σε όλες όσες μου ζητούν να γυρίσω!

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!!:P:p:p

 

Δυστυχώς, μου έτυχαν διάφορα άσχημα και απανωτά γεγονότα.... :( Αυτό που με δυσκόλεψε περισσότερο όμως είναι πως χάλασε το pc μου και έπρεπε να εξοικονομήσω χρήματα γιατί δεν περισσεύουν για αγορά νέου! :roll:

 

Είμαι όμως κοντά σας και πάλι! Αύριο θα ανοίξω πλέον το αγαπημένο σε όλες μας θέμα EASY LIVING που ειλικρινά δεν περίμενα ποτέ πως θα αγαπήσετε και σεις όπως εγώ! Το θέμα θα ανοίξει στο cafe ώστε να αποφύγουμε μελλοντικά κλειδώματα καθώς δεν θα άντεχα και πάλι να δώσω τόσο πολύ από τον χρόνο μου και να πάει... στράφι! :-(

 

Σας γλυκο-φιλώ όλες και σας... ΠΕΡΙΜΕΝΩ!

 

:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώς ήρθες ξανά !! Κι εγώ θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί από τη μέρα που άρχισα να διαβάζω το θέμα σου άρχισα να οργανώνομαι ακόμα περισσότερο .. Καλές γιορτές να έχουμε λοιπόν όλες μας κι εύχομαι από εδώ και πέρα να σου πάνε όλα από το καλό στο καλύτερο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες ξανά !! Κι εγώ θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί από τη μέρα που άρχισα να διαβάζω το θέμα σου άρχισα να οργανώνομαι ακόμα περισσότερο .. Καλές γιορτές να έχουμε λοιπόν όλες μας κι εύχομαι από εδώ και πέρα να σου πάνε όλα από το καλό στο καλύτερο!!!!!

 

Ευχαριστώ Μαράκι μου!

 

Καλές μας γιορτές! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πλέον με την οικονομική κρίση αξιολόγησα ξανά τις ανάγκες μου και κατάλαβα κάτι πολύ σημαντικό,το μεγαλύτερο μέρος των αναγκών μου ήταν πλασματικές,μένοντας άνεργη πριν μερικούς μήνες είχα πολύ χρόνο και σκέφτηκα πως μπορώ να ομορφύνω την καθημερινότητα μου χωρίς μιζέριες και με λίγα λεφτά.Εξι μήνες μετά αποφάσισα να σας γράψω διάφορα μικρά χρήσιμα που εμένα με βοήθησαν και η οικογένεια μου δεν ένιωσε τη στέρηση!!

 

 

-Έκανα εκκαθάριση,όσο οξύμωρο και αν ακούγεται να υπάρχει κρίση και εσύ να πετάς βοηθάει,ξεδιάλεξα,πέταξα και καθάρισα ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο σπίτι μου,κράτησα τα χρήσιμα πράγματα,τα υπόλοιπα δόθηκαν εκεί όπου υπήρχε μεγαλύτερη ανάγκη.Είναι εντελώς άχρηστη η 15η κουβέρτα στη ντουλάπα για μας ενώ για κάποιον άλλο η μια που θα του χαρίσουμε θα τον σώσει απ το κρύο!!

 

-Σταμάτησα να αγοραζω άχρηστα πράγματα μόνο και μόνο για να νιώσω καλύτερα,πλέον οταν δεν νιώθω καλά βγαίνω για περπάτημα,καθαρίζω το σπίτι κάνω κάτι άλλο.

 

-Δεν αγοράζω δέκα απορρυπαντικά και καθαριστικά,το ξύδ με τη σόδα κάνουν θαύματα και κοστίζουν σχεδόν τίποτα.

 

-Αγάπησα τη λαική και ιδιαίτερα μετά τη 1 το μεσημέρι.Με 10 ευρώ αγοράζω όλα τα λαχανικά και τα φρούτα της εβδομάδας που καταναλώνουμε.

 

-Δεν πεταω πια τρόφιμα που δεν τρώμε,τα μαγειρεύω και μπαίνουν κατάψυξη,όσο για σέλινα,μαιντανό κτλ,τα ψιλοκόβω και κατάψυξη,έτσι δεν ξεμένεις ποτέ!!Ότι υπάρχει στο ψυγείο αξιοποιείται!!

 

-Έβαλα γλάστρες με λαχανικά και μυρωδικά!!Απίστευτη ομορφιά και πολύ βολικό,κόβω μαρουλοσαλάτα και βγαίνω στο μπαλκόνι και τσουπ κόβω ενα κλαράκι άνηθο,θέλω λεμόνι και κόβω απ τη λεμονιά μου!!

 

-Σταμάτησα να βάζω ηλεκτρική σκούπα και στεγνωτήριο!!Τα χαλιά τα καθαρίζω κάθε εβδομάδα με ξύδι και τα περνάω με μια βούρτσα,κυριολεκτικά αστράφτουν,όσο για το στεγνωτήριο το πούλησα λίγο λιγότερο απ όσο το πήρα,χρησιμοποιώ την απλώστρα.Ο λογαριασμός με αυτά τα δύο που κατήργησα μειώθηκε κατα 20 %.Ηλεκτρικές συσκευές που δεν χρησιμοποιώ της έβγαλα τελείως απ τη μπρίζα,τις υπόλοιπες δεν τις αφήνω ποτέ stand by πατάω το κουμπάκι και κλείνω.

 

-Κάθε φορά που καίγεται μια συμβατική λάμπα βάζω μια λάμπα οικονομίας,κοστίζει ακριβότερα αλλά κάνεις απόσβεση γρήγορα.

 

-Σταμάτησα να ρίχνω ατελείωτα νερά με το λάστιχο,αφού σκουπίσω αυλές και μπαλκόνια ρίχνω 2 το πολύ 3 κουβάδες νερό,εννοείται πως μειώθηκε ο λογαριασμός του νερού.

 

-Σταμάτησα να αγοράζω δώρα για φίλους,πλέον τα δημιουργώ!Χειροποίητα δώρα,κατασκευές με φυσικά υλικά,κοσμήματα με χάντρες που φτιάχνω,πουλόβερ που πλέκω τώρα το χειμώνα,σπιτικά γλυκά,μαρμελάδες και κουλουράκια που φτιάχνω και τα τυλίγω με όμορφες κορδέλες γίνονται υπέροχα δώρα!!Οι φίλοι μου ενθουσιάζονται,αγόρασα και κάποια πολύ φθηνά καλάθια και με ένα κρασί που κοστίζει 3 ευρώ σε προσφορά,μια μαρμελάδα,λίγες κανέλλες και κορδέλα γίνεται φανταστικό και πολύ ιδιαίτερο!!Τελικά η ομορφιά δεν ακολουθεί την ακρίβεια!

 

-Μαγειρεύω καθημερινά σπιτικό φαγητό,τέρμα το απέξω,ακόμα και ψωμί ζυμώνω,κάθε μέρα λοιπόν σερβίρω το φαγάκι όσο φτωχικό και να είναι με όμορφο τρόπο, παράδειγμα εχτές είχα φτιάξει φάβα,την έβαλα στο πιάτο τη στόλισα με κρεμμύδι και μαιντανό,έβγαλα ελίτσες και ψωμί ψημένο στη τοστιέρα.Κανένας δεν παραπονέθηκε,γιατί χόρταινε το μάτι με την εικόνα και μετά το στομάχι!!

 

-Δεν σιδερώνω άσκοπα με τις ώρες,τα περισσότερα ρούχα αν απλωθούν σωστά δεν θέλουν σίδερο.

 

-Τα καλλυντικά μου παλιότερα ήταν μέσα σε 3 τεράστια νεσεσέρ,άχρηστα πράγματα που δεν τα είχα καμμία ανάγκη,πλέον έχω μόνο τα απαραίτησα σε ένα μικρό νεσεσεράκι και νιώθω τόσο ανάλαφρη.

 

 

Τελικά εμένα η κρίση μου έκανε καλό,έμαθα τι θα πει οικιακή οικονομία,πως μπορείς να περάσεις καλά με λίγο κρασί και μια μακαρονάδα αν έχεις καλή παρέα,έμαθα πως δεν χρειάζεται να βάφομαι 10 ώρες με πάνάκριβα καλλυντικά και μαλλί κομμωτηρίου για να είμαι όμορφη,καμμία μας δεν τα χρειάζεται αυτά ούτε 3 ντουλάπες γεμάτες ρούχα.Παλιά οι άνθρωποι είχαν ελάχιστα και ήταν ήρεμοι,σκάρωναν γλέντια με το τίποτα,μεγάλωναν παιδιά και τα σπούδαζαν σε ένα δωμάτιο και δεν ειχαν "ψυχολογικά".Όλα μπορούν να μας τα πάρουν,να κόψουν μισθούς συντάξεις όμως δεν μπορούν να μας πάρουν την αισιοδοξία και το χαμόγελο. Σήμερα το πρωί ξυπνησα και θυμήθηκα παλιότερα πρωινά κυριακάτικα που πηγαίναμε έξω για καφέ και φαγητό,δεν μελαγχόλησα όμως, έφτιαξα καφεδάκι και πρωινό,τα έβαλα στο δίσκο και ξύπνησα το αγόρι μου με αγκαλίτσες και φιλιά,στο σπίτι χωρίς κανένα κόστος.Αν θυμηθώ και άλλα τρικ θα τα γράψω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύγε Αντιγόνη!

 

Διαβάζοντάς σε στην αρχή σκέφτηκα "απολύθηκε η κοπέλα αλλά τουλάχιστον έχει χρόνο π.χ. να φτιάχνει ψωμί και χειροποίητα δώρα, ενώ εγώ αγοράζω τα έτοιμα γιατί δουλεύω και δεν έχω χρόνο" και τελικά σκέφτομαι ότι ο μισός μισθός μας πάει σε έτοιμα αγορασμένα και υπερτιμημένα πράγματα! Μας έχουν να δουλεύουμε για να καταναλώνουμε...

 

Συνέχισε λοιπόν με αισιοδοξία και δημιουργικότητα!

 

Μια ερώτηση μόνο: Πώς καθαρίζεις τα χαλιά με ξύδι; με διάλυμα; πώς το βάζεις στο χαλί;

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Βάζω σε μια λεκανίτσα νερό με ξύδι και με μια βούρτσα περνάω το χαλί οπότε μαζεύει τρίχες,χνούδια τα πάντα.Όσο για το ψωμί δοκίμασε να φτιάξεις,δεν υπάρχει ευκολότερο πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Βάζω σε μια λεκανίτσα νερό με ξύδι και με μια βούρτσα περνάω το χαλί οπότε μαζεύει τρίχες,χνούδια τα πάντα.Όσο για το ψωμί δοκίμασε να φτιάξεις,δεν υπάρχει ευκολότερο πράγμα

 

Ναι έχεις δίκιο, έχω φτιάξει αρκετές φορές σε σχετικά χαλαρές φάσεις, απλά πρέπει να είσαι εκεί κάποιες ώρες, γιατί έχει αρκετή αναμονή. Τώρα που μου το θύμισες θα φτιάξω πάλι!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

εχτές ήταν μέρα ξεσαβουρωματος,οχι φυσικά για το δικό μου σπίτι μα για το σπίτι μιας φίλης που ήταν σε τραγικη κατάσταση και ο απολογισμός είναι ο εξής

-35 σακούλες σκουπιδιών με σκουπίδια

-20 σακούλες σκουπιδιών με χαρτιά

-ένας κάδος που νοικιάσαμε γεμάτος σπασμενες γλάστρες,ξύλα,καδρόνια κ.α

-19 σακούλες γεμάτες ρούχα

το σπίτι μαζεύτηκε εκτός απο ένα δωματιο που είναι τίγκα στα πράγματα ακόμα μα που θα μου πάει,θα τη πείσω να το αδειάσει.

Ποτέ δεν έχω δει σπίτι με τόση σαβούρα μαζεμένη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
εχτές ήταν μέρα ξεσαβουρωματος,οχι φυσικά για το δικό μου σπίτι μα για το σπίτι μιας φίλης που ήταν σε τραγικη κατάσταση και ο απολογισμός είναι ο εξής

-35 σακούλες σκουπιδιών με σκουπίδια

-20 σακούλες σκουπιδιών με χαρτιά

-ένας κάδος που νοικιάσαμε γεμάτος σπασμενες γλάστρες,ξύλα,καδρόνια κ.α

-19 σακούλες γεμάτες ρούχα

το σπίτι μαζεύτηκε εκτός απο ένα δωματιο που είναι τίγκα στα πράγματα ακόμα μα που θα μου πάει,θα τη πείσω να το αδειάσει.

Ποτέ δεν έχω δει σπίτι με τόση σαβούρα μαζεμένη

 

πωπωωω! θέλω κι εγώ να κάνω εκκαθάριση! μπράβο που τα καταφέρατε! πόσες μέρες σας πήρε εσάς?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω όσες και όσους εργάζεστε κι εκτός σπιτιού αν ακολουθείτε κάποιο εβδομαδιαίο πρόγραμμα δουλειών στο σπίτι. Επίσης, στο σπίτι μας χρειάζεται να γίνει μια γερή εκκαθάριση κυρίως σε παιχνίδια και ρούχα ώστε να ανασάνει ο χώρος. Εσείς πώς τα καταφέρνετε; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, love kids είπε:

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω όσες και όσους εργάζεστε κι εκτός σπιτιού αν ακολουθείτε κάποιο εβδομαδιαίο πρόγραμμα δουλειών στο σπίτι. Επίσης, στο σπίτι μας χρειάζεται να γίνει μια γερή εκκαθάριση κυρίως σε παιχνίδια και ρούχα ώστε να ανασάνει ο χώρος. Εσείς πώς τα καταφέρνετε; 

Σ/κ κάνω καλή καθαριότητα σε μπάνιο κ κουζίνα (νεροχύτη κ πέριξ). Αν προλάβω κάνω κ βεράντα. Επιδιώκω να κάνω κ λίγο σίδερο αν κ νομίζω ότι απλώς θα πρέπει να το πάρω απόφαση ότι δεν έχει νόημα να στοιβάζω τα ασιδερωτα. Σ/κ επισης μαγειρευει ο αντρας μου τα φαγητα εκείνων των ημερων κ Κυριακη μαγειρευω εγω για Δευτερα-Τριτη. Σαββατο κανουμε τα πολλά ψώνια στο σουπερμάρκετ. Μεσοβδόμαδα εννοείται ότι νεροχύτης, νιπτήρες κ λεκανη καθαρίζονται πολλες φορες. Σκουπιζω καθε μερα δυο φορες σιγουρα με σκούπα χειρός, ηλεκτρική 2-3 φορες την εβδομαδα, πριν παω στη δουλεια σφουγγαριζα κ καθε μερα αλλα τωρα δεν τα καταφερνω παντα. Ξεσκόνισμα κανω στα προχειρα οσο ο μικρος παιζει. Επειδη δεν εχω γυναικα, καθε σ/κ κανω κ απο μια  πιο γενικη δουλεια. Τη μια καθαρίζω ψυγείο, την άλλη καθαρίζω πλυντήριο, την άλλη τζάμια κλπ. Το μαράζι μου είναι να πάρει ο άντρας μου τον μικρό για μια μεγάλη βόλτα να λείψουν ένα τρίωρο να το ευχαριστηθώ με μια σχολαστική καθαριότητα. Αλλά εκείνος θέλει να είμαστε όλοι μαζί συνέχεια. Εμενα το θεμα μου δεν ειναι ποτε θα κανω τις διυλειες (ετσι κ αλλιως λιγες ωρες λειπω) ειναι το πώς θα διατηρήσω το σπίτι πιο καθαρο για να μην κανω συνεχεια τα ιδια κ τα ιδια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εμενα το θεμα μου δεν ειναι ποτε θα κανω τις διυλειες (ετσι κ αλλιως λιγες ωρες λειπω) ειναι το πώς θα διατηρήσω το σπίτι πιο καθαρο για να μην κανω συνεχεια τα ιδια κ τα ιδια. 

Εγώ πάλι λείπω αρκετές ώρες και κάνω και μεταπτυχιακές σπουδές. Οπότε με απασχολεί και το πότε θα κάνω τις δουλειές αλλά και πώς θα διατηρηθεί η καθαριότητα και κυρίως η τάξη. Γιατί αν το σπίτι είναι τακτοποιημένο, είναι πιο εύκολο να το καθαρισεις. Γι' αυτό πρέπει να γίνει μια άμεση εκκαθάριση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...