Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ


mata

Recommended Posts

Μπράβο jodido!!!!!!!Φαντάζεσαι να είχες διάβασμα, δουλειά, παιδί, και τις δουλειές του σπιτιού;;;;;;;;;;;Με τα χάπια στην τσέπη θα ήσουν!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Ναι christie έτσι είναι οι μανούλες, αλλά βέβαια ειναι καλό να τις προφυλάσσουμε από έξτρα κούραση, όταν όμως θέλουν αυτές να το δεχόμαστε!!!!!!!! :wink::D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 971
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια συμφωνώ μαζί σας.

 

Κάποια στιγμη ίσως στο μέλλον θα χρειαστώ κάποια extra βοήθεια αλλά τώρα δεν θα ήμουν και λίγο γαιδούρα ενώ δεν εργάζομαι και έχω ένα μονο παιδι να φωνάζω την μαμά ή την πεθερά να μου κάνουν δουλειές,ή έστω και μια γυναίκα??

Αν εργαζόμουν ή αν δεν είχα χρόνο γενικά ναι κι εγώ θα θεωρούσα απαραίτητη μια βοήθεια.

Τώρα μην πείτε α την ακατάστατη..... :lol::lol::lol:

όλη μέρα κάθεται και οι ντουλάπες ένα χαός :lol::lol:

 

άλλα κορίτσια τι να πω κατά ένα παράξενο τρόπο στις ντουλάπες συρτάρια κτλ(γιατί με αυτά έχω ζόρι) γίνεται ένας χαμός.

 

Μάλλον ήρθε η ώρα να πάρω κι άλλη ντουλάπα και όχι γυναίκα :lol::lol:

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Θοδωρή ... ποτέ δεν αφήνουμε στη μέση ότι αρχίζουμε και συμπληρώνω λερώνουμε όσο λιγότερο μπορούμε για να μην καθαρίζουμε επιπλέον μετά. Π.χ όταν μαγειρεύω πλένω σταδιακά τα σκεύη που προκύπτουν και δεν τα πετάω όλα μαζί στο νεροχύτη για να τρίβω μια ώρα μετά το μαγείρεμα.

Επίσης γυναίκα όσο τακτικά σηκώνει η τσέπη μου, το ιδανικό μια φορά τη βδομάδα. Προτιμώ να αγοράσω ένα μπλουζάκι λιγότερο, να κάνω οικονομία από κάπου αλλού τελοσπάντων αν είναι ανάγκη αλλα τουλάχιστόν θα απολαύσω τις στιγμές με τον άντρα μου και το παιδί μου.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι πολλές φέρνετε γυναίκα να καθαρίζει το σπίτι και πολύ καλά κάνετε.

 

Το έχω προτείνει πολλές φορές στη γυναίκα μου γιατί δε θέλω να επιβαρύνεται με τις δουλειές του σπιτιού συνέχεια και να αγχώνεται για αυτές αλλά ήθελα να σας ρωτήσω με κριτήρια τις επιλέξατε;

 

Ήταν από σύσταση; Την φέρατε δοκιμαστικά πρώτα; Από αγγελία;

 

Είχαμε φέρει μία φορά και έκανε δουλειές(από σύσταση) αλλά χτύπησε με τον καναπέ τον τοίχο και έσπασε ένα μεγάλο κομμάτι(ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πω το κατάφερε αυτό - πρέπει να το έριξε με πολύ φόρα).

 

Λοιπόν για πείτε για να βρω μια γυναίκα να μπορώ να εμπιστευτώ για το σπίτι μου.

 

ΥΓ: Άλλωστε δεν παντρεύτηκα τη γυναίκα μου για να μου μαγειρεύει, να καθαρίζει και να σιδερώνει. Αν ήθελα θα έπαιρνα οικιακή βοηθό, έτσι δεν είναι;

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Άλλωστε δεν παντρεύτηκα τη γυναίκα μου για να μου μαγειρεύει, να καθαρίζει και να σιδερώνει. Αν ήθελα θα έπαιρνα οικιακή βοηθό, έτσι δεν είναι;

 

 

Γυναίκα δεν ξέρω που μπορείς να βρείς, ξέρω όμως πως αν σκεφτόντουσαν όλοι οι άντρες σαν εσένα, θα είχαμε πολύ ευτυχισμένες γυναίκες!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλωστε δεν παντρεύτηκα τη γυναίκα μου για να μου μαγειρεύει, να καθαρίζει και να σιδερώνει. Αν ήθελα θα έπαιρνα οικιακή βοηθό, έτσι δεν είναι;

Οχι, δεν είναι έτσι.

Αν δεν εργαζόμουν έξω απ΄το σπίτι, θα θεωρούσα αυτονόητο οτι πρέπει να εργάζομαι μέσα στο σπίτι, δηλαδή να μαγειρεύω, καθαρίζω, σιδερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε δεν παντρεύτηκα τη γυναίκα μου για να μου μαγειρεύει, να καθαρίζει και να σιδερώνει. Αν ήθελα θα έπαιρνα οικιακή βοηθό, έτσι δεν είναι;

Οχι, δεν είναι έτσι.

Αν δεν εργαζόμουν έξω απ΄το σπίτι, θα θεωρούσα αυτονόητο οτι πρέπει να εργάζομαι μέσα στο σπίτι, δηλαδή να μαγειρεύω, καθαρίζω, σιδερώνω.

 

συμφωνω και'γω με την Ursa Najor.Ο λογος που περνω τωρα γυναικα για τις δουλειες του σπιτιου ειναι για να εχω πολυ περισσοτερο χρονο με το παιδι μου.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

mata,

πάσχουμε από την ίδια "ασθένεια".

Εγώ ένα βαθμό παραπάνω. ΄Δεν έχω βάλει ΠΟΤΕ γυναίκα στο σπίτι. Σιχαίνομαι και δε θέλω να πιάνουν άλλοι τα πράγματά μου. Ευτυχώς, όταν προχώρησε η εγκυμοσύνη, έκανε τα μπαλκόνια ο σύζυγος και μετά ήρθε η μαμά μου.

Το σπίτι μου είναι καθαρό, για το παιδί και σχετικά τακτοποιημένο.... Θα μπορούσε να είναι πιο τακτοποιημένο βέβαια, αλλά λόξα είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

mata,

πάσχουμε από την ίδια "ασθένεια".

Εγώ ένα βαθμό παραπάνω. ΄Δεν έχω βάλει ΠΟΤΕ γυναίκα στο σπίτι. Σιχαίνομαι και δε θέλω να πιάνουν άλλοι τα πράγματά μου. Ευτυχώς, όταν προχώρησε η εγκυμοσύνη, έκανε τα μπαλκόνια ο σύζυγος και μετά ήρθε η μαμά μου.

Το σπίτι μου είναι καθαρό, για το παιδί και σχετικά τακτοποιημένο.... Θα μπορούσε να είναι πιο τακτοποιημένο βέβαια, αλλά λόξα είναι αυτή.

 

Για να παρεις την αποφαση να κανεις κατι τετοιο καταρχην ενοειται οτι υπαρχει εμπιστοσυνη αφου την αφηνεις μονη στο σπιτι και κατα δευτερον εχεις ηδη διαπιστωσει οτι τα κανει ισως και πολυ καλυτερα απο'σενα.Εγω κοριτσια ειμαι υποχονδρια με την καθαριοτητα και την ταξη στα πραγματα του σπιτιου σε αρρωστημενο σημειο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου, τη γυναίκα την παίρνω οπωσδήποτε 3 φορές τον χρόνο!!!Για τα δύσκολα. Και οικονομικά δεν μπορώ να την παίρνω συχνότερα, αλλά και όπως λές κι εσύ, δεν θέλω! Με την οργάνωση κάτι πρέπει να κάνω....το δουλεύω το θέμα...!!!!! :wink::D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις το βρεις πες το και σε μένα.

Όταν είχα άδεια εγκυμοσύνης, ξεκαθάρισα και πέταξα πολλά γιατί έπρεπε να αδειάσω το παιδικό.

Τώρα θα πάρω ένα κάδο από αυτόν για τις οικοδομές για να ξεκαθαρίσω τα συρτάρια.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε δεν παντρεύτηκα τη γυναίκα μου για να μου μαγειρεύει, να καθαρίζει και να σιδερώνει. Αν ήθελα θα έπαιρνα οικιακή βοηθό, έτσι δεν είναι;

Οχι, δεν είναι έτσι.

Αν δεν εργαζόμουν έξω απ΄το σπίτι, θα θεωρούσα αυτονόητο οτι πρέπει να εργάζομαι μέσα στο σπίτι, δηλαδή να μαγειρεύω, καθαρίζω, σιδερώνω.

 

Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό, όπως το θέτεις. Αν το θεωρείς αυτονόητο ναι συμφωνώ μαζί σου.

 

Αυτό που είπα εγώ, και ίσως ερμηνεύτηκε διαφορετικά, ήταν ότι δεν περιμένω από τη γυναίκα μου να μου τα κάνει όλα αυτά. Αν η ίδια το θεωρεί αυτονόητο να τα κάνει, αλλά να μπορεί να είναι εντάξει δίπλα μου κατά τα άλλα τότε οκ κανένα πρόβλημα.

 

Αυτό που θέλω να πω ουσιαστικά είναι ότι ο λόγος που είμαι με τη γυναίκα μου είναι για αυτό που είναι και αυτό που με κάνει να νιώθω, όχι γιατί σιδερώνει καλά τα πουκάμισά μου ή καθαρίζει καλά το γραφείο μου. Αν μπορεί και θέλει να τα κάνει όλα το ίδιο καλά, τότε μαζί σου κι εγώ. Αυτό όμως που έχω προσέξει είναι ότι αντί να αφιερώνει χρόνο και φαιά ουσία στον εαυτό της, σε εμένα και στον μικρό, αναλώνεται με το άγχος των οικιακών εργασιών.

Αυτό θέλω να αποφύγω. Αν είναι εκείνη καλά, τότε είναι και η σχέση μας καλά.

 

Πάντα φιλικά,

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Μαρία!!!!!!!!!!!Θα πέσει γερό ξεκαθάρισμα ε;;; :lol::lol::lol:

 

Θοδωρή μάλλον παρερμηνεία εγινε μεταξύ σε εσένα και στα κορίτσια. Μας ξεκαθάρισες πολύ όμορφα τί πιστεύεις. Χαίρομαι πάντα που διαβάζω τις απόψεις σου. Αφήνουν πάντα μια γλυκιά εντύπωση ότι σκέφτεσαι πολύ ωριμα και με όμορφα συναισθήματα, για την οικογένεια σου αλλά και όλα τα όμορφα της ζωής. Να πείς στη γυναίκα σου, ότι την θεωρώ από τις τυχερές!!!Μπράβο σου!!!! :D:D:D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε δεν παντρεύτηκα τη γυναίκα μου για να μου μαγειρεύει, να καθαρίζει και να σιδερώνει. Αν ήθελα θα έπαιρνα οικιακή βοηθό, έτσι δεν είναι;

Οχι, δεν είναι έτσι.

Αν δεν εργαζόμουν έξω απ΄το σπίτι, θα θεωρούσα αυτονόητο οτι πρέπει να εργάζομαι μέσα στο σπίτι, δηλαδή να μαγειρεύω, καθαρίζω, σιδερώνω.

 

Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό, όπως το θέτεις. Αν το θεωρείς αυτονόητο ναι συμφωνώ μαζί σου.

 

Αυτό που είπα εγώ, και ίσως ερμηνεύτηκε διαφορετικά, ήταν ότι δεν περιμένω από τη γυναίκα μου να μου τα κάνει όλα αυτά. Αν η ίδια το θεωρεί αυτονόητο να τα κάνει, αλλά να μπορεί να είναι εντάξει δίπλα μου κατά τα άλλα τότε οκ κανένα πρόβλημα.

 

Αυτό που θέλω να πω ουσιαστικά είναι ότι ο λόγος που είμαι με τη γυναίκα μου είναι για αυτό που είναι και αυτό που με κάνει να νιώθω, όχι γιατί σιδερώνει καλά τα πουκάμισά μου ή καθαρίζει καλά το γραφείο μου. Αν μπορεί και θέλει να τα κάνει όλα το ίδιο καλά, τότε μαζί σου κι εγώ. Αυτό όμως που έχω προσέξει είναι ότι αντί να αφιερώνει χρόνο και φαιά ουσία στον εαυτό της, σε εμένα και στον μικρό, αναλώνεται με το άγχος των οικιακών εργασιών.

Αυτό θέλω να αποφύγω. Αν είναι εκείνη καλά, τότε είναι και η σχέση μας καλά.

 

Πάντα φιλικά,

 

Θοδωρής

 

Να ξαναπώ αυτό που είπα πιο πάνω?

Να το ξαναπώ: ...αν σκεφτόντουσαν όλοι οι άντρες σαν εσένα, θα είχαμε πολύ ευτυχισμένες γυναίκες!! :)

Link to comment
Share on other sites

Mata ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Θα πω στη γυναίκα μου ότι είναι από τις τυχερές LOL :D:D:D

 

Θα μου πείτε τώρα τι να ψάξω σε μία οικιακή βοηθό ή που και πως να ψάξω;

 

Θενκς

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλωστε δεν παντρεύτηκα τη γυναίκα μου για να μου μαγειρεύει, να καθαρίζει και να σιδερώνει. Αν ήθελα θα έπαιρνα οικιακή βοηθό, έτσι δεν είναι;

Οχι, δεν είναι έτσι.

Αν δεν εργαζόμουν έξω απ΄το σπίτι, θα θεωρούσα αυτονόητο οτι πρέπει να εργάζομαι μέσα στο σπίτι, δηλαδή να μαγειρεύω, καθαρίζω, σιδερώνω.

 

Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό, όπως το θέτεις. Αν το θεωρείς αυτονόητο ναι συμφωνώ μαζί σου.

 

Αυτό που είπα εγώ, και ίσως ερμηνεύτηκε διαφορετικά, ήταν ότι δεν περιμένω από τη γυναίκα μου να μου τα κάνει όλα αυτά. Αν η ίδια το θεωρεί αυτονόητο να τα κάνει, αλλά να μπορεί να είναι εντάξει δίπλα μου κατά τα άλλα τότε οκ κανένα πρόβλημα.

 

Αυτό που θέλω να πω ουσιαστικά είναι ότι ο λόγος που είμαι με τη γυναίκα μου είναι για αυτό που είναι και αυτό που με κάνει να νιώθω, όχι γιατί σιδερώνει καλά τα πουκάμισά μου ή καθαρίζει καλά το γραφείο μου. Αν μπορεί και θέλει να τα κάνει όλα το ίδιο καλά, τότε μαζί σου κι εγώ. Αυτό όμως που έχω προσέξει είναι ότι αντί να αφιερώνει χρόνο και φαιά ουσία στον εαυτό της, σε εμένα και στον μικρό, αναλώνεται με το άγχος των οικιακών εργασιών.

Αυτό θέλω να αποφύγω. Αν είναι εκείνη καλά, τότε είναι και η σχέση μας καλά.

 

Πάντα φιλικά,

 

Θοδωρής

 

Να ξαναπώ αυτό που είπα πιο πάνω?

Να το ξαναπώ: ...αν σκεφτόντουσαν όλοι οι άντρες σαν εσένα, θα είχαμε πολύ ευτυχισμένες γυναίκες!! :)

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, μπράβο!!! Ευτυχώς και ο αντρας μου ειναι της ιδιας λογικής με εσενα. Εμεις εχουμε γυναικα καθε 15 μερες. Ειναι απο την αλβανια και την ειχαμε και στο πατρικό μας. Μας την συστησε ενας άλλος κυριος απο την αλβανια τον οποιο η μητερα μου ειχε παρει για καποιες δουλειες και τον ηξερε αρκετα καλα. Την πηραμε στην αρχη δοκιμαστικα. Την εχουμε 4 χρονια αλλά δεν την εχουμε αφησει ουτε μια φορα μονη της. Ειμαστε παντα σπιτι. Η μαμα μου, ως εμπειρη (!) την τεσταρισε αρκετες φορες στον τροπο που καθαριζε το σπιτι. Αρα, κοιτας να βρεις καποιον που εμπιστευεσαι και να σου συστησει εκεινος. Μετα, βλεπεις την γυναικα απο τον τροπο που κινειται και καθαριζει το σπιτι. Και ενα τελευται και σημαντικο, να μην ανακατευεται στα του μη-καθαρισμα σπιτου πραγματα. Δηλ. μην ρωταει που ησουν που θα πας ποιος ειναι αυτος κλπ. Στο λεω γιατι πριν απο αυτη τη κοπελα, ειχαμε αλλη μια η οποια ηθελε κανονικο ραπορτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα άδεια εγκυμοσύνης, ξεκαθάρισα και πέταξα πολλά γιατί έπρεπε να αδειάσω το παιδικό.

 

Μια από τα ίδια!Το τι πράγμα έχουμε πετάξει αυτή την εβδομάδα..

Και δε μείναμε στο δωμάτιο που ήταν γραφείο και θα γίνει παιδικό.

Πιάσαμε ντουλαπες,συρτάρια,ρούχα,την αποθήκη..άσε!

 

Έγω πήρα μια κυρία τώρα στην εγκυμοσύνη γιατί χρειάστηκε να μείνω στο κρεβάτι και το σπίτι ηθελε καθαρισμα.Δεν ήθελα μαμά-πεθερά γιατί εργάζονται και εκείνες κ δεν ήθελα να τις κουράσω.

Μου τη σύστησε μια φίλη κι όντως φαίνεται πολύ καλή και στις δουλειές και στην συμπεριφορα.

Ίσως την ξαναπάρω μετά τη γέννα για να κάνει τα πολύ χοντρά,παντζούρια,μπαλκόνια κλπ

 

Θοδωρή,ρωτάς κάποιον γνωστό,δοκιμάζεις και βλέπεις..

Link to comment
Share on other sites

mata,

πάσχουμε από την ίδια "ασθένεια".

Εγώ ένα βαθμό παραπάνω. ΄Δεν έχω βάλει ΠΟΤΕ γυναίκα στο σπίτι. Σιχαίνομαι και δε θέλω να πιάνουν άλλοι τα πράγματά μου. Ευτυχώς, όταν προχώρησε η εγκυμοσύνη, έκανε τα μπαλκόνια ο σύζυγος και μετά ήρθε η μαμά μου.

Το σπίτι μου είναι καθαρό, για το παιδί και σχετικά τακτοποιημένο.... Θα μπορούσε να είναι πιο τακτοποιημένο βέβαια, αλλά λόξα είναι αυτή.

 

Για να παρεις την αποφαση να κανεις κατι τετοιο καταρχην ενοειται οτι υπαρχει εμπιστοσυνη αφου την αφηνεις μονη στο σπιτι και κατα δευτερον εχεις ηδη διαπιστωσει οτι τα κανει ισως και πολυ καλυτερα απο'σενα.Εγω κοριτσια ειμαι υποχονδρια με την καθαριοτητα και την ταξη στα πραγματα του σπιτιου σε αρρωστημενο σημειο.

 

Dalia,

δεν υπάρχει περίπτωση να την αφήσω μόνη της αν δεν την τσεκάρω. Το θέμα είναι ότι δεν πρόκειται καμία να τα κάνει όπως θέλω και επειδή είμαι σπαστικιά, θα έρθει για μισή ώρα και θα φύγει. Με τη μαμά μου πλακώθηκα όταν μου έκανε τις δουλειές, όλη την ώρα της έκανα παρατηρήσεις: άλλαξε το νερό του σφουγγαρίσματος σε κάθε δωμάτιο, ξεσκόνισε με υγρό πανί και μετά με swiffer, τις πετσέτες και τις κάλτσες τις σιδερώνουμε.....

Μέχρι που με ξαπόστειλε να κοιμηθώ και ησυχάσε.

Link to comment
Share on other sites

 

Dalia,

δεν υπάρχει περίπτωση να την αφήσω μόνη της αν δεν την τσεκάρω. Το θέμα είναι ότι δεν πρόκειται καμία να τα κάνει όπως θέλω και επειδή είμαι σπαστικιά, θα έρθει για μισή ώρα και θα φύγει. Με τη μαμά μου πλακώθηκα όταν μου έκανε τις δουλειές, όλη την ώρα της έκανα παρατηρήσεις: άλλαξε το νερό του σφουγγαρίσματος σε κάθε δωμάτιο, ξεσκόνισε με υγρό πανί και μετά με swiffer, τις πετσέτες και τις κάλτσες τις σιδερώνουμε.....

Μέχρι που με ξαπόστειλε να κοιμηθώ και ησυχάσε.

 

Eννοειται αυτο βρε μαρια μου,πως ετσι θα την αφησεις μόνη? Ευτυχώς η δικια μου ολα αυτα που λες ετσι και αλλιως, ετσι τα εκανε εκτος από το μετά swiffer ( το κανω εγω το βραδυ ) και εκτος απο σιδερο καλτσας.Εδω λεμε τραβαμε επιπλα, σαπουνιζουμε πατζουρια καθε βδομαδα.Ο θεος μου την εστηλε και την ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ένα άλλο που εφαρμόζει φίλη μου, μακάρι να μπορούσα και εγώ, είναι να πλένει κάθε Τετάρτη και να σιδερώνει κάθε Πέμπτη απαραίτητα!

Παρασκευή κάνει τα υπόλοιπα και έχει ελεύθερα τα Σαββ/κα.

Κυριακή στάνταρ περνάνε όλη την ημέρα έξω με τα παιδιά!

 

Μακάρι αν μπορούσα και εγώ :cry:

 

Τώρα που ο μεγάλος μου θα πάει νήπιο, και το μωρό γίνεται ενός έτους, σπάω το κεφάλι μου να βρώ μια φόρμουλα, να μπορούμε να έχουμε χρόνο το πρωί για πρωινό όλοι μαζί, και μεσημεριανό.

 

Έως τώρα έπινε ένα γάλα το πρωί και πρωινό στον παιδικό, μεσημεριανό πάλι στον παιδικό.

Θέλω πολύ όμως να το καταφέρω γιατί τα οικογενειακά γεύματα δένουν πολύ την οικογένεια, το πρόβλημα είναι ο χρόνος.

Θα πρέπει να σηκώνομαι 1 ώρα νωρίτερα να ετοιμάσω πρωινό και να μαζεύω τα πιατικά το μεσημέρι?

Πότε να μαγειρεύω για το μεσημέρι?

 

Βοηθήστε αν τα έχετε καταφέρει!!!

 

Κάθε συμβουλή, ιδέα πολύ ευπρόσδεκτη!

 

Άντε να κάνω σεμινάριο να οργανωθώ πρίν να χειμωνιάσει! :P

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο που εφαρμόζει φίλη μου, μακάρι να μπορούσα και εγώ, είναι να πλένει κάθε Τετάρτη και να σιδερώνει κάθε Πέμπτη απαραίτητα!

Παρασκευή κάνει τα υπόλοιπα και έχει ελεύθερα τα Σαββ/κα.

Κυριακή στάνταρ περνάνε όλη την ημέρα έξω με τα παιδιά!:P

 

Κάπως έτσι κάνω και εγώ.

Το Σάββατο πέρνουμε τη μικρή και πάμε για ψώνια. Ως το μεσημέρι ξεμπερδεύουμε και μετά είμαστε όλοι μαζί.

Το κατάφερα τους τελευταίους 2 μήνες. Βέβαια κουράζομαι αρκετά, αλλά δε γίνεται διαφορετικά. Επίσης, στα γεύματά μας (πρωινό, μεσημεριανό), η μικρή είναι πάντα μαζί μας και δοκιμάζει από το φαγητό μας. Της αρέσει πολύ η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μάτα μου,

 

Τώρα είδα το θέμα σου και σου γράφω.

 

Λοιπόν… αισθάνομαι σαν να πρόκειται να γράψω έκθεση για την Disneyland!!! Έτσι νιώθω εγώ για ότι αφορά την οργάνωση!! Φαντάσου πως στο τμήμα με τα είδη οργάνωσης νομίζω πως ήρθαν Χριστούγεννα για μένα!!! Χαχχαχα

 

1) Όταν ξεκινάς κάτι ποτέ μην το αφήνεις στην μέση. Πλένεις πιάτα? Ε, πρώτα θα τα τελειώσεις (όλα, ούτε πιρουνάκι δεν θα αφήσεις) και μετά πας στην επόμενη δουλίτσα. Έτσι, και αισθάνεσαι πως προχωράς τις δουλειές σου (πράγμα σημαντικό για να μην πελαγώνεις) αλλά και δεν βλέπεις παρατημένα αντικείμενα γύρω σου (όπως ξεσκονιστήρια κλπ.) που σου δημιουργούν επιπλέον εκνευρισμό!

2) Ποτέ μην βάζεις πλυντήριο αν έχεις ασιδέρωτα ρούχα! Είναι ένας κανόνας που ακολουθώ εδώ και 6 μήνες και έχω δει απίστευτα αποτελέσματα στην ψυχολογία μου. Παλιότερα έβαζα 4-5 πλυντήρια, σιδέρωνα όποτε μπορούσα με αποτέλεσμα ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ να έχω ασιδέρωτα! Άσε τον εκνευρισμό που το σίδερο δεν τελείωνε ποτέ και η γκρίνια πότε θα τα κάνω! Οπότε πλέον έχω 1 μόνο πλυντήριο να σιδερώσω κάθε φορά πράγμα ιδιαίτερα εύκολο.

3) Αγόρασε είδη αποθήκευσης (κουτιά κλπ.)! Θα σε βοηθήσουν πολύ! Σε όλα τα επίπεδα! Εγώ έχω για τα πάντα.. από παπούτσια, φωτογραφίες που δεν έχω βρει τον χρόνο να βάλω σε άλμπουμ, μέχρι τα «διάφορα» της αποθήκης. Έτσι και οργανωμένη είμαι γιατί ξέρω που είναι το κάθε τι αλλά και δεν «γυρνούν» στο σπίτι μου ώστε να τα βλέπω και να εκνευρίζομαι!

4) Έχει πάντα κάπου «εύκολα» ένα μπλοκάκι μικρό! Με έσωσε! Έχοντας τόσα στο μυαλό μου, εργαζόμενη, με παιδί, άντρα, σπίτι κλπ., είχα στο μυαλό μου 1000 εκκρεμότητες! Ξεχνούσα και εκνευριζόμουν! Και ενώ μόλις είχα γυρίσει από ψώνια έπρεπε να ξαναβγώ και γκρρρρ…! Από τότε που το χρησιμοποιώ έχω γλυτώσει χρόνο, κόπο και εκνευρισμό. Το έχω στην κουζίνα και ότι μου ʽρχεται σε άσχετη φάση, το σημειώνω. Και έτσι… γλιτώνω!!

5) Πέτα!!!! Πέτα οτιδήποτε είναι «το κάτι παραπάνω», πέτα (εδώ μάλλον δώσε) οποιοδήποτε ρούχα/παπούτσι δεν έχεις φορέσει για αρκετό καιρό. ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΦΟΡΕΣΕΙΣ! Πέτα τα 10 στυλό που θα έχεις σε 10 διαφορετικά συρτάρια! Πέτα τις χιλιάδες σακούλες μπορεί να έχεις. Χρησιμοποίησε υφασμάτινες και έτσι θα έχεις 3-4 το πολύ που πλένονται, διπλώνονται χωρίς να πιάνουν χώρο αλλά και είναι φιλικές για το περιβάλλον!

 

Αυτά για την ώρα, στην διάθεσή σου.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...