Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσισμός στις γυναίκες με κιλά


manoulina

Recommended Posts

Συμφωνώ απολύτως πως στις γυναίκες πέφτει μεγαλύτερο βάρος. Θα ξαναπώ όμως πως εδώ μιλάμε για πολλά πολλά παραπανίσια κιλάκια. :)

 

Ακριβως...ειναι βλεπεις πολυ δυσκολο αν κουραζεσαι τοσο πολυ, να φροντισεις και τον εαυτο σου. Ειμαι απο αυτες που το κανουν, αλλα με τπολυ κοπο. Μπορω να φανταστω οτι αν ειναι κατι που θα θυσιασεις στο τελος της ημερας, ειναι η προσωπικη σου περιποιηση. Επισης, οτι θα νιωθεις πολυ κουρασμενη με αποτελεσμα να τρως πολυ πολυ περισσοτερο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 254
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ απολύτως πως στις γυναίκες πέφτει μεγαλύτερο βάρος. Θα ξαναπώ όμως πως εδώ μιλάμε για πολλά πολλά παραπανίσια κιλάκια. :)

 

καλο μου κοριτσι εγω αν διαβασες ποιο πανω την πηρα την 26 κιλα 2 φορες ποσα παραπανω εφτασα 94 κιλα σε 4 χρονια σημερα βεβαια με πολυ κοπο και διαφορες διαδικασιες 69 κιλα . εχω ακουσει τοσα μα τοσα και εχω δει οσα δεν φανταζεσαι ?? μονο που δεν ειχα θεμα υγειας εκει εχεις αλλες καταστασεις

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα θα γινω η κακια και ξερω πως θα πεσετε να με φατε...αλλα θα το πω.Και το λεω οντας στον εβδομο μηνα εκυμοσυνης και εχοντας ηδη παρει 10 κιλα.

 

Το οτι υπαρχει ρατσισμος απεναντι στους παχυσαρκους ανθρωπους (αντρες και γυναικες) δεν το αμφισβητω...φυσικα και υπαρχει και ειναι και τεραστιο λαθος.

 

Απο την αλλη αυτο που καθε παχυσαρκος σε αυτη τη χωρα εχει θυροειδη...και ψυχολογικα προβληματα και φταινε αυτα για τα κιλα του και οχι οτι τσακιζει τα παγωτα και τα γαριδακια το ενα μετα το αλλο...ε κι αυτο δεν το καταλαβα ποτε.

 

Ναι οκ λογικο και ανθρωπινο με τα χρονια να αλλαζει η εμφανιση μας...αλλα μην κρυβομαστε και πισω απο το δαχτυλο μας...σε πολλες περιπτωσεις αφηνομαστε μετα το γαμο ...και το ριχνουμε στο φαγητο.

 

αγγελακια συμφωνω με αυτο που λες οτι πολλοι αντρες δε βοηθανε και η γυναικα επιβαρυνεται τα παντα και κλεινεται...αλλα αυτο δεν καταλαβαινω πως συνδεεται με τα κιλα?Δλδ αν κλειστω πρεπει ντε και καλα να κανω κολληταρι μου το ψυγειο και τις σοκολατες?Μηπως ειναι και λιγο δικαιολογιες ολα αυτα?

 

Οπως ειπα εχω παρει 10 κιλα αυτη τη στιγμη...αλλα δε μου φταιει μονο η εγκυμοσυνη.Ευφησυχασα λιγο με την εγκυμοσυνη τσακισα κατι παγωτα σε καθημερινη βαση και κατι σουβλακια κατα τ'αλλα πενατνοστιμα ηρθα και στρουμπουλεψα.

νικυ μου συμφωνω κ επαυξανω σε αυτα που λες,

 

εμενα προσωπικα ο γαμος κ το μετα της εγκυμοσυνης με αδυνατισε, κ ας ειμαι απο το μεσημερι κ μετα στο σπιτι με τα παιδακια,

απλα ειναι θεμα χαρακτηρα κ ψυχολογιας το αν μια γυναικα αφησει τον εαυτο της η οχι,

κ σιγουρα δεν μιλαω για ολες ουτε για τις περισσοτερες, αλλα για καποιες μεμονομενες περιπτωσεις που μπορει ισως καποια απο απυτες να ειναι εδω στο φορουμ

παντα υπαρχει η μια οψη κ η αλλη

 

κ σιγουρα μην ξεχναμε τα κιλα ειναι παντα σχετικα, δεν σημαινει οτι επειδη εγω ειμαι 51 κ η οποια μητερα θα μπορει να ειναι τι ιδιο μετα απο μια γεννα, ο μεταβολισμος σιγουρα αλλαζει κ καποιες δεν ειναι εφικτο να επανελθουν οσο κ αν προσπαθουν.......

ξερω περιπ΄τωση που πηγε μεχρι κ σε γιατρο μια κοπελα κ παλι ναι μεν εχασε κιλα αλλα ποτε οπως ηταν πριν

 

εδω απλα λεμε περιπτωσεις χωρις να αποκλειουμε κ το αντιθετο

 

ελα βρε νικη μου, δεν τρωμε εδω χα χα

 

ολα να πανε καλα κ με το καλο το μορουλινι σου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε rasputin, σε πιστευω και σιγουρα θα νιωθεις και θα προσπαθεις να συμβαλλεις σε ολα, ομως η εμπειρια μου λεει οτι δυστυχως για εμας τις γυναικες, οι περισσοτεροι αντρες -οχι ολοι- κανουν πολυ λιγοτερα πραγματα απο εμας και σιγουρα βρισκουν ΚΑΠΟΙΟ χρονο για τον εαυτο τους μεσα σε ενα 24ωρο. Πολλες απο εμας, οχι.

Μπορει να ειμαι περιποιημενη, αλλα δεν μπορει κανεις να φανταστει τον ογκο και την κουραση που τραβαω ολη μερα. ΟΛΑ περνανε απο τη γυναικα. Ο αντρας μου, απλα, πολυ συχνα, περιμενει καποιες-σορυ για την εκφραση-οδηγιες.

Δεν μπαινει σπιτι να πει " Α, ΟΚ, τα πιατα θελουν πλυσιμο, το παιδι θελει αλλαγμα, το μπανιο σφουγγαρισμα" κτλ. Κανει ο,τι πιστευει οτι του αναλογει ή ο,τι του πω να κανει και τον υπολοιπο χρονο αναρωτιεται....γιατι τρεχω.

 

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα σε πολλα σπιτια, μην σπευδετε να αμφισβητησετε αλλα μελη. Ξερετε πώς ειναι, να τραβας ολο αυτο το λουκι και να σου κανουν τους εξυπνους????

 

Οσον αφορα τις αλλες κοπελες, για να το λενε, ετσι θα ειναι σπιτι τους. Χαιρομαι παρα πολυ αλλα μην εχετε τη ψευδαισθηση οτι ετσι ειναι ολοι οι αντρες σημερα.

 

Τελος, να προσθεσω οτι γνωρισα κοπελα που ελεγε ολα αυτα "ο αντρας μου με βοηθαει" κλπ και οταν πηγα σπιτι της, ειδα οτι δεν ηταν ετσι-απλα ετσι πιστευε. Εκεινη εκανε σχεδον τα παντα, αυτος απλα περιφεροταν παριστανοντας τον πολυ απασχολημενο.

δυστυχως η ευτυχως θα συμφωνησω μαζι σου...

εγω το βιωνω απο πρωτο χερι ...κ οχι μονο εγω, οι περισσοτερες που ξερωξερω βεβαια κ αλλες περιπτωσεις που οι αντρες βοηθανε κ πολυ μαλιστα, αλλα σιγουρα ειναι μετρημενες στο ενα χερι

Link to comment
Share on other sites

Aχ, αυτα τα θεματα πόσο με τσιγλάνε!!!!!

 

Δεν καταφερα να παρακολουθησω ολο το θεμα απο την αρχη (θα το κανω ομως συντομα) αλλα θα ηθελα να τοποθετηθω συντομα σε δυο μερη.

1) Κανενας δεν μας κανει κατι κακο αν εμεις δεν του το επιτρεψουμε.

2) Στην αγορα εργασιας, εκτιμουν λαθος προσοντα.Αυτοι χανουν.

Και θα σας παραθεσω ενα τμημα της προσωπικης μου εμπειριας στο θεμα αγορα εργασιας.

 

Φυσικα εχω κι εγω καποια κιλα παραπανω για τους λογους που προανεφεραν καποιες κοπελες, και στην αναζητηση δουλειας αντιμετωπισα κι εγω το "αρνητικο βλεμμα" των εκαστοτε εργοδοτων.

Ωσπου απαιτησα να δουλεψω για λογους επιβιωσης και υγειας.

Σε 4 μηνες βρηκα τη δουλεια μου και εχω ριζωσει. Βεβαια ειμαι στον ιδιωτικο τομεα και αυτο ενεχει τους δικους του κινδυνους.

Ομως, με σκληρη δουλεια και τα προσοντα που διεθετα, μεθοδικοτητα και προσεκτικη συμπεριφορα στον εργασιακο μου χωρο, καταφερα να κερδισω την εκτιμηση τοσο των εργοδοτων μου αλλα και ολων των συναδελφων μου.

 

Επομενως, το μηνυμα που εχω να δωσω σε ολα αυτα τα κοριτσια που αντιμετωπιζουν αυτου του ειδους τον ρατσιμο ειναι το εξης:

Αγαπηστε τον εαυτο σας οπως ειναι και επιδιωξτε να σας αγαπησουν και οι αλλοι χωρις να ντρεπεστε οτι σας κανουν χαρη.

Ο καθε ανθρωπος εχει την αξια του οχι γιάυτο που φαινεται αλλα για αυτα που διαθετει. Και συγκεκριμενα τα ατομα που υστερουν στην εμφανιση προσπαθουν να βελτιωσουν κατα πολυ τα υπολοιπα χαρισματα τους καταληγοντας να ειναι ποιο σημαντικα και χρησιμα ατομα για την κοινωνια.

 

ΥΓ. Δε θα μου τη γλιτωσετε τοσο ευκολα.

Θα σας τα πω και αργοτερα

Μακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο συγκεκριμένο θέμα η προσωπική μου άποψη είναι πως ναι υπάρχει ρατσισμός στους παχύσαρκους ανθρώπους (όχι μόνο στις γυναίκες) γενικότερα. Όμως, και πάλι γνώμη μου, σε αυτό συμβάλλει η παιδεία ενός ανθρώπου… ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ανεξάρτητα της θέσεως που βρίσκεται (αν δηλαδή θα κάνει ένα ρατσιστικό σχόλιο σαν γνωστός, αν δεν θα προσλάβει κάποιον λόγω εμφάνισης ή αν στραβοκοιτάξει μία ή έναν άγνωστο περαστικό που τυχαίνει να έχει παραπανίσια κιλά…) :?

 

Εγώ τώρα να δώσω μία άλλη τροπή στο θέμα?

Το πιστεύετε πως έχω βιώσει ρατσιστικά σχόλια από παχύσαρκες κοπέλες επειδή θεωρούμαι αδύνατη? :!:

 

Κι όμως! Υπάρχει και αυτή η πλευρά του νομίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο θέμα η προσωπική μου άποψη είναι πως ναι υπάρχει ρατσισμός στους παχύσαρκους ανθρώπους (όχι μόνο στις γυναίκες) γενικότερα. Όμως, και πάλι γνώμη μου, σε αυτό συμβάλλει η παιδεία ενός ανθρώπου… ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ανεξάρτητα της θέσεως που βρίσκεται (αν δηλαδή θα κάνει ένα ρατσιστικό σχόλιο σαν γνωστός, αν δεν θα προσλάβει κάποιον λόγω εμφάνισης ή αν στραβοκοιτάξει μία ή έναν άγνωστο περαστικό που τυχαίνει να έχει παραπανίσια κιλά…) :?

 

Εγώ τώρα να δώσω μία άλλη τροπή στο θέμα?

Το πιστεύετε πως έχω βιώσει ρατσιστικά σχόλια από παχύσαρκες κοπέλες επειδή θεωρούμαι αδύνατη? :!:

 

Κι όμως! Υπάρχει και αυτή η πλευρά του νομίσματος.

 

Ρατσισμός μπορεί να υπάρξει για οποιοδήποτε θέμα... Δεν θεωρώ όμως ότι γενικά οι παχύσαρκοι είναι περιθωριοποιημένοι ή οτιδήποτε τέτοιο...

 

Σε πιστεύω! Αν και δεν νομίζω ότι αυτό είναι ρατσισμός. Πιο πολύ είναι κακία-ζήλια

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

και εγω ως χοντρη (οκ...χοντρουλα....) θα συμφωνησω οτι οι παχυσαρκοι ανθρωποι βιωνουν ρατσιστικες συμπεριφορς αλλα καμια φορα τις επιτρεπουν κι ολας.....

Link to comment
Share on other sites

ας σοβαρευτούμε...οι γυναίκες με πολλά κιλά τίνουν να έχουν περισσότερες ευαισθησίες και κρύβουν ανθρώπους με πολλά ταλέντα... γενικά είμαι κατά του ρατσισμού σε οποιαδήποτε μορφή του...δεν κρίνω τον αλλον απο επιφανειακά...

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που ποτε δεν καταλαβα ειναι γιατι θεωρουν οτι οι χοντρουλες πρεπει να εχουν χιουμορ σε ολα..το εχω παρατηρησει παμπολλες φορες,αλλα να σασ πω κατι???μερικες φορες ουτε κ η ομορφια ανοιγει πορτες,τις κλεινει κ αλλα ωραια...κ η ομορφη μπορει να μη γνωρισει ποτε την αγαπη(θα ναι μαζι της καποιος για..τι αραγε??)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όμως στον Rasputin δεν βλέπω να δίνετε καμιά σας απάντηση στη ρατσιστική συμπεριφορά του και τώρα λυπάμαι εγώ που ανταπαντάτε σε εμένα που υπερασπίστηκα τις γυναίκες έστω και αν χρησιμοποίησα την υπερβολή σαν παράδειγμα και δεν απαντάτε σε έναν άνδρα που τις μεταχειρίζεται σαν αντικείμενο χωρίς ψυχή.

 

Εδωσα κοριτσι μην φορτωνεις. Του ειπα του λεβεντη μας οτι αυτο που λεει ειναι το χειριστο ειδος ρατσισμου γιατι συμβαινει μεσα στον γαμο........απο εκει και περα ο καθης τον δρομο του. Σωστα?.......παμε παρακατω......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρ'όλο που δεν συμφωνώ με κάποια απο τα λεγόμενα του φίλου μας Rasputin, και έχει πολύ.....αντρική να το πω???? άποψη πολλές φορές, και λογικό είναι...οφείλω να του πω ένα μπράβο έστω για την παρουσία του σε αυτό το site που ως γνωστόν δεν μπαίνουν και πολλά αρσενικά. Λίγοι είναι αυτοί που ψάχνονται και μπράβο του γι'αυτό γιατί έστω κι έτσι δείχνει σε εμάς, που του είμαστε άγνωστες οτι κάνει ένα βήμα να μάθει 5 πράγματα παραπέρα που ίσως του φανούν χρήσιμα μέσα στην οικογένεια του. Δεν το κάνουν πολλοί. Εδώ ο δικός μου που γενικά συμμετέχει και δεν είνα διάφορος, και είμαστε δεμένο ζευγάρι όταν του είπα για το parents μου είπε "εεεε εσείς τα κοριτσάκια μπαίνετε σε forum και μιλάτε. Οι άντρες δεν τα κάνουμε αυτά"

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχηθώ καλή επιτυχία στην Ηλιανα. Καλή αρχή στη νέα σου προσπάθεια.

Πιστεύω ότι ο παχυσαρκος άνθρωπος είναι σαν τον καπνιστη. Και οι 2 εθισμενοι, ο ένας στο φαι και ο άλλος στο τσιγάρο.

Και οι 2 για να απαλλαγούν, θέλουν να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια. Και φυσικά να το πάρουν απόφαση.

Για την παχυσαρκεια βέβαια υπάρχουν παράγοντες που ενταχθούν το φαινόμενο. Για το τσιγάρο δεν υπάρχουν (ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα κοριτσι μην φορτωνεις. Του ειπα του λεβεντη μας οτι αυτο που λεει ειναι το χειριστο ειδος ρατσισμου γιατι συμβαινει μεσα στον γαμο........απο εκει και περα ο καθης τον δρομο του. Σωστα?.......παμε παρακατω......

 

σε ειχα δει και το ειπες πολυ καλα

τελικα δωθηκε λαθος εντυπωση.... οκ να εξηγησω

ειχα δωσει μια αποψη πιο πανω και πηρα δυο ανταπαντησεις

σορυ αν φανηκε οτι απευθυνομαι συνολικα απευθυνομουν συγκεκριμενα διοτι η δικη μου γνωμη ειχε σχολιαστει και επρεπε, ισως ναι ισως και οχι να απαντησω

οκ γνωμη μου, γνωμη τους, ελευθερια λογου και εκφρασης!

δεν κανω παραθεσεις δεν εχει νοημα αν ανεβει κανεις πιο πανω στα ποστς θα το δει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρατσισμός υπάρχει και είναι τόσο άσχημος, όσο κάθε ρατσισμός.

αν δεν είσαι εμφανίσιμη, πρέπει να προσπαθήσεις περισσότερο να κερδίσεις το σεβασμό.

όμως και το να είσαι εμφανίσιμη, είναι κάτι που πολλές φορές προκαλεί τη ζήλεια, την αίσθηση ότι ανεβαίνεις όχι μόνο με την αξία σου....οπότε πάλι πρέπει να προσπαθήσεις να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

γενικά, όταν βάζουμε ταμπέλες, όταν εκ των προτέρων καταδικάζουμε καταστάσεις-πρόσωπα, είμαστε σε λάθος δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

ρατσισμός υπάρχει και είναι τόσο άσχημος, όσο κάθε ρατσισμός.

αν δεν είσαι εμφανίσιμη, πρέπει να προσπαθήσεις περισσότερο να κερδίσεις το σεβασμό.

όμως και το να είσαι εμφανίσιμη, είναι κάτι που πολλές φορές προκαλεί τη ζήλεια, την αίσθηση ότι ανεβαίνεις όχι μόνο με την αξία σου....οπότε πάλι πρέπει να προσπαθήσεις να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

γενικά, όταν βάζουμε ταμπέλες, όταν εκ των προτέρων καταδικάζουμε καταστάσεις-πρόσωπα, είμαστε σε λάθος δρόμο.

 

Συμφωνω. Οι ταμπελες ειναι ο,τι χειροτερο και γενικα με το να εχεις καλες σχεσεις με λιγα ατομα, βλαπτει κι εσενα τον ιδιο.

Να ξερετε, οτι οι αδυνατες βιωνουν συχνα μεσα στο χωρο εργασιας ακομα μεγαλυτερο ρατσισμο! Κλικες, κατινιες εναντιον τους και παει λεγοντας. Ειχα παλια μια συναδελφο κουκλα και το τί ελεγαν πίσω απο την πλατη της, ενω δεν μιλαγε ποτε ουτε εβλαψε ποτε κανεναν, δε λεγεται. Ειχα μαλιστα ψυχρανθει με μια συναδελφο, οταν της ειπα μια μερα ευγενικα οτι ειχα βαρεθει να ερχεται και να μου αραδιαζει κατι ανουσιες ιστοριες για την κοπελα-και μονο επειδη ερχοταν στη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Οι ταμπελες ειναι ο,τι χειροτερο και γενικα με το να εχεις καλες σχεσεις με λιγα ατομα, βλαπτει κι εσενα τον ιδιο.

Να ξερετε, οτι οι αδυνατες βιωνουν συχνα μεσα στο χωρο εργασιας ακομα μεγαλυτερο ρατσισμο! Κλικες, κατινιες εναντιον τους και παει λεγοντας. Ειχα παλια μια συναδελφο κουκλα και το τί ελεγαν πίσω απο την πλατη της, ενω δεν μιλαγε ποτε ουτε εβλαψε ποτε κανεναν, δε λεγεται. Ειχα μαλιστα ψυχρανθει με μια συναδελφο, οταν της ειπα μια μερα ευγενικα οτι ειχα βαρεθει να ερχεται και να μου αραδιαζει κατι ανουσιες ιστοριες για την κοπελα-και μονο επειδη ερχοταν στη δουλεια.

 

Δυστυχώς για να σταματήσει οποιασδήποτε μορφή ρατσισμού σε ολόκληρο το πλανητή πρεπει να ξαναδημιουργηθεί ο κοσμος απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

να ψάχνεις να βρεις ρούχα να είσαι καλυμμένη σε όλες τις καμπύλες...

να τυχαίνει καμία φορά να φοράς κάτι πιο εφαρμοστό και από τις τύψεις να μην πολυσηκώνεσαι από το γραφείο, μην προκαλέσεις... ή αν σηκωθείς να περπατάς σαν το κογιότ, μην έχεις συναντήσεις, βλέμματα..

απορώ γιατί δεν δουλεύουμε με φόρμες και πυτζάμες, παντόφλες. μια χαρά θα ήταν!

αλλά και πάλι θα έπρεπε να ψάχνουμε για φαρδιά...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για να σταματήσει οποιασδήποτε μορφή ρατσισμού σε ολόκληρο το πλανητή πρεπει να ξαναδημιουργηθεί ο κοσμος απο την αρχη.

η αρχή γίνεται-μπορεί να γίνει με τα παιδιά μας! έτσι το βλέπω. θέλω να τα βλέπω ροζ!:-)

Link to comment
Share on other sites

η αρχή γίνεται-μπορεί να γίνει με τα παιδιά μας! έτσι το βλέπω. θέλω να τα βλέπω ροζ!:-)

 

 

Μακάρι αλλα αν κρίνω απο τον δικο μου ευατό σε κάποια θέματα ειμαι και εγώ ρατσίστρια...λυπάμαι και ντρεπομαι που το λεω αλλα μου εχουν δωσει δικαιωμα...και προκειμενου να προστατεψω το παιδι μου θα του πω και την αλλη πλευρα

Link to comment
Share on other sites

να αμυνθεί να το μάθεις, όχι να έχει παρωπίδες!

 

έχω γνωρίσει παχουλές που ήταν το κάτι άλλο από αυτοπεποίθηση. μιλάμε για πολύ γοητεία! και αντίστοιχες κατακτήσεις.

 

και αδύνατες, σε βαθμό ανορεξίας, με χαμηλή ως το πάτωμα αυτοπεποίθηση, που ήταν για λύπηση. καμία γοητεία, μοναξιά!

 

όλα είναι σχετικά.

να τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας, αυτό μετράει.

 

όσο για τους ρατσιστές, δεν αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

να αμυνθεί να το μάθεις, όχι να έχει παρωπίδες!

 

έχω γνωρίσει παχουλές που ήταν το κάτι άλλο από αυτοπεποίθηση. μιλάμε για πολύ γοητεία! και αντίστοιχες κατακτήσεις.

 

και αδύνατες, σε βαθμό ανορεξίας, με χαμηλή ως το πάτωμα αυτοπεποίθηση, που ήταν για λύπηση. καμία γοητεία, μοναξιά!

 

όλα είναι σχετικά.

να τα έχουμε καλά με τον εαυτό μας, αυτό μετράει.

 

όσο για τους ρατσιστές, δεν αλλάζουν.

 

ναι εννοείται .... ο άντρας μου έχει παρωπιδες εγω οχι δεν το επιτρεπω αλλα ωστόσο οπως λες πρεπει να του μαθω ομως να αμυνεται οτι κι αν σημαινει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Exω υπαρξει και χοντρουλα εχω υπαρξει και αρκετα αδυνατουλα τοσο που να ανησυχουν για νευρικη ανορεξια...

Τωρα νομιζω οτι ειμαι καπου στην μεση...

Ναι εχω ακουσει σχολια και οταν ημουν και στις δυο καταστασεις. Οταν ημουν αδυνατη πολυ με ρωτουσα αν εχω αρρωστησει :-).

Περσι σε ενα φιλικο σπιτι ειπα οτι εψαχνα για δουλεια και μια κοπελα μου ειπε οτι χρειαζονται καποια στο γραφειο και εβγαλε το κινητο και με φωτογραφισε για να με δειξει στο αφεντικο. Ημαρτον δηλαδη!!!!

Το θεμα ειναι να ειμαστε εμεις καλα με τον εαυτο μας !!!!

Οταν ζουσα στην Αμερικη δεν ειδα ρατσισμο απεναντι στους υπερβαρους. Μια χαρα φορουσαν τα μαγιω και τα σωρτσακια τους και δεν τους κοιταζε κανεις υποτιμητικα!!!!

Και στην τελικη δεν μπορω να καταλαβω τι ζορι τραβαει ο αλλος με το κορμι του αλλουνου.

Οσο αυτα για μετα τον γαμο κτλ, εγω τα ακουω βερεσε.

Η γυναικα πρεπει να ειναι γκομεναρα , κορμαρα, με την βλεφαριδα καγκελο, ωραια ντυμενη, το σπιτι καθαρο, φαγητο στην κατσαρολα, τα παιδια διαβασμενα, καθαρα, να κανουν ησυχια οταν ερχεται ο αφεντης στο σπιτι... Και ο αφεντης εχει δικαιωμα να παρει 30 κιλα... δεν τρεχει και τιποτα.

Εναν ανθρωπο τον αγαπας για το μεσα του, οχι για το απ εξω του.

Και να σας πω κατι? Αν εφτασα στα προθυρα της νευρικης ανορεξιας καποτε, οφειλεται στον αντρα μου που με ηθελε ολο και πιο αδυνατη!!!

Το περιεργο ειναι οτι του αρεσω πολυ και τωρα, αν και καποιες φορες λεει οτι θα πρεπει παλι να πεσω στα 40 κατι κιλα, ενω ο ιδος ειναι αρκετα χοντρουλης!!!

Δεν πα να λεει? 4 κιλακια θα χασω ακομη και τελειωσαμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

να ψάχνεις να βρεις ρούχα να είσαι καλυμμένη σε όλες τις καμπύλες...

να τυχαίνει καμία φορά να φοράς κάτι πιο εφαρμοστό και από τις τύψεις να μην πολυσηκώνεσαι από το γραφείο, μην προκαλέσεις... ή αν σηκωθείς να περπατάς σαν το κογιότ, μην έχεις συναντήσεις, βλέμματα..

απορώ γιατί δεν δουλεύουμε με φόρμες και πυτζάμες, παντόφλες. μια χαρά θα ήταν!

αλλά και πάλι θα έπρεπε να ψάχνουμε για φαρδιά...

ax Σευουλα...ποσο ζηλευω που δεν μπορω να τα κανω ολα αυτα πια! :P

Παντως συμφωνω γιατι εχω περασει και απο τα δυο 'πόστα'....όσο ρατσισμο νιωθουν οι υπερβαροι (και που υφισταται) άλο τοσο νιωθουν και οι όμορφοι-αδυνατοι κλπ.

Μονο που στην δευτερη περιπτωση , ειναι ανεβσαμενη η αυτοπεποιηθηση ετσι και αλλιως και τα βγαζεις πιο ευκολα περα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...