Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

προφανώς και τα παιδιά που τώρα είναι 12-16 ετών είναι ίσως σε μεγάλο ποσοστό χαμένη περίπτωση. όμως ΚΑΝΕΙΣ δε μπορεί να προιδεάσει κάτι τέτοιο με την ευθύνη που αντιστοιχεί σε ένα τέτοιο συμπέρασμα, για την ψυχή ενός ανθρώπου.

 

όποιος πιστεύει στην θρησκεία ας πουμε, ή στον χριστιανισμό, νομίζω ότι δεν ταιριάζει να σκέφτεται έτσι. (γνώμη μου)

 

 

Εκ πρωτης αποψης επισης βαρια τοποθετηση (γνωμη μου).

θα ηθελα επεξηγηση σε αυτο που λετε .

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ποιανου λοιπον τα ανθρωπινα δικαιωματα καταπατονται? Των Ρομά???:rolleyes:

Ποιος πληρωνει φόρους? Οι Ρομά?:rolleyes:

Ποιανου τα παιδια απολαμβανουν τις διαδρομες με τα λεωφορεια ενω αλλοι περπατανε ή επιφορτιζουν τις οικογενειες για τις μεταφορες τους? Τα δικα μας???:rolleyes:

Ποιοι λαμβανουν επιδοτησεις μαιμου???? ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ για μορφωση υποτιθεται?? Εμείς?:rolleyes:

Ποιανων τα παιδια αναγκαζονται να σταματησουν το σχολειο ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΥΦΑ!!!! γιατι δεν εχουν να φανε κολατσιο στο σχολειο και λιποθυμουν???? Να συνεχισω????

 

Και τελος ποιος θα με υποχρεωσει να εχει συναναστροφες το παιδι μου στο σχολειο με ανηλικα που παντρευονται στα 14 και εχουν σεξουαλικες σχεσεις απο τα 10 ??? Αυτες τις συναναστροφες προτεινετε παιδαγωγοι και παιδοψυχολογοι??? Αυτα τα παραδειγματα?? Αυτα δεν μας πειραζουν?

Ε εμενα με πειραζουν ! Και απαντηστε σε αυτα τα ερωτηματα και μην γενικολογειτε με αοριστιες και θεωριες. Εγω μπορει να μην εχω την ευχερεια του λογου να μην ειμαι παιδαγωγος ουτε να εχω σπουδασει.Επισης μπορει τα λογια μου να σας φαινονται περιεργα για την γλωσσα ενος φορουμ αλλα αυτα εχω. Ειμαι ομως πολιτης ενεργος και στην πιατσα χρονια. Και ψιλονευριαζω οταν βλεπω να παλευετε να μας πεισετε για πραγματα που πιθανοτατα δεν εχετε ζησει αλλα εχετε διαβασει .Γιατι αν τα ειχατε ζησει σιγουρα θα γραφατε άλλα ή δεν θα γραφατε καθολου. Δεν απευθυνομαι προσωπικα σε κανεναν αλλα απο ολα αυτα που εχω διαβασει εως τωρα σε αυτο το θεμα. Δεν κανω επιθεση σε κανεναν ουτε προσπαθω να επιβαλλω την αποψη μου το τονιζω γιατι δεν μου αρεσουν οι παρεξηγησεις αλλα οι ξεκαθαρες αποψεις. Συγνωμη αν σας κουρασα στο συγκεκριμενο θεμα.

 

πες τα χρυσοστομη!!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα σκοπο να ξαναμπω σε αυτο το θεμα αλλα θελω να απαντησω στις ματιλντες (!) και τη Μαρια...

 

το να θεωρεις οτι μια ολοκληρη ομαδα ειναι ανεξαιρετως παραβατικη και χαρακτηριζεται μονο απο αρνητικα , ε ειναι ρατσιστικο πως να το κανουμε. δεν σας αρεσει ο ορισμος αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος. σας πιστευω μια χαρα σε ολα οσα λετε, τα οποια ειναι απο λυπηρα εως τραγικα, αλλα περιγραφετε μονο προβληματα και οχι ολες τις οψεις της κοινωνικης ομαδας. με την ευκαιρια, να συμπληρωσω οτι το να χαρακτηριζεις μια συμπεριφορα ως ρατσιστικη η ξενοφοβικη δεν σημαινει απαραιτητως οτι δεν καταλαβαινεις τους λογους που κανουν εναν ανθρωπο να συμπεριφερεται ετσι. εγω προσωπικα το καταλαβαινω. δεν συμφωνω ομως διοτι δεν θεωρω οτι ετσι λυνεται το προβλημα. αντιθετα, θεωρω οτι διαωνιζεται. και κατι ακομα..αναφερομαι στο θεμα των Ρομα ως προβλημα, ακριβως επειδη πιστευω οτι ειναι. μπορει να μη συμφωνω καθολου με το πως το αντιμετωπιζετε εσεις, αλλα δεν παει να πει οτι δεν αναγνωριζω οτι υπαρχει.

 

δυο φορες δουλεψα με ρομα (ειμαι εκπαιδευτικος) οχι στην τυπικη εκπαιδευση (τα σχολεια δλδ) αλλα σε μια διαφορετικη δομη. αντιμετωπιστηκα με σεβασμο και στις δυο περιπτωσεις αλλα περισσοτερο οταν πηγαινα η ιδια στον 'μαχαλα' τους παρα οταν ερχοντουσαν τα παιδια στο κεντρο που δουλευα. και στις δυο περιπτωσεις παντως διαπιστωσα ο,τι διαπιστωνω καθημερινα στον τομεα της εκπαιδευσης , οτι πιο 'δεκτικα' στη μορφωση ηταν τα παιδια που ειχαν καλυψει βασικες αναγκες πρωτα κ οι γονεις ειχαν πιο ισχυρη την επιθυμια ενταξης, επειτα.

 

οπως ομως εγραψα προηγουμενως, οι Ρομα δεν ειναι μονο μια ιδιαιτερη κοινωνικη, αλλα και μια ξεχωριστη πολιτισμικη ομαδα, με πολυ διαφορετικα χαρακτηριστικα απο τα δικα μας.

 

τα ανθρωπινα δικαιωματα ειναι δυτικη διακηρυξη. πολυ σωστη, πολυ σεβαστη, αλλα δυτικη. το να επιμενει κανεις στην ενταξη στο σχολειο, την αγορα εργασιας κτλ με δυτικους ορους ειναι μια αλλη μορφη 'αποικιοκρατιας' απεναντι σε πολιτισμους τελειως διαφορετικους απο τον δικο μας οι οποιοι ετυχε και ξεμειναν ως μειονοτητες.

 

σταματησα να ασχολουμαι με Ρομα γιατι δεν εβλεπα πουθενα φως σε τετοιες προσεγγισεις....θεωρω οτι σπαταλουνται παρα πολλα χρηματα τα οποια δεν εχουν κανενα ουσιαστικο αντικρυσμα για τους λογους που γραφω παραπανω. οτι καθε παρεμβαση θα πεφτει σε τοιχο γιατι υπαρχει ενα τεραστιο πολιτισμικο χασμα. και δεν βλεπω καμια διαθεση απο καμια πλευρα..ομως, θεωρω οτι τη μεγαλυτερη ευθυνη την εχει η πλειονοτικη πλευρα, εκεινη εχει τους πορους, εκεινη και τις πολιτικες. παρολ'αυτα, συνεχιζει και δινει αυτα τα τεραστια ποσα για τις παρεμβασεις, τις ημεριδες, τα προτζεκτ και παει λεγοντας, σε πανεπιστημια και φορεις οι οποιοι με τη σειρα τους κανουν τρυπες στο κενο. Ελαχιστοι ειναι οι φορεις που εχουν καλα αποτελεσματα και αυτο κυριως οταν οι παρεμβασεις προσαρμοζονται στα χαρακτηριστικα των Ρομα. και ετσι ακομα, οταν αυτες οι παρεμβασεις παρουσιαζονται καμια φορα σε ημεριδες, εκδηλωσεις κτλ, δεν βλεπεις πουθενα εκπροσωπους Ρομα κ αν δεις , θα δεις καποιον λιγο πιο μελαμψο κυριο , ο οποιος δεν θα διαφερει ενδυματολογικα ή στη συμπεριφορα απο κανεναν αλλον εκει μεσα και που στα δικα μου ματια δεν αντιστοιχει στο μεσο Ρομα που εχω γνωρισει. Δεν θελω να τονισω φοκλορικα στοιχεια των Ρομα, καμια σχεση. Ουτε και να πω οτι ειναι ολα μαυρα κ αραχνα (τα περισσοτερα, ειναι) ..απλα να πω οτι μεσα σε ολη αυτη την ανειλικρινεια περι ισοτητας και δικαιωματων, εισπραττουμε τη δικη τους ελλειψη εμπιστοσυνης και ενδεχομενως την εκδικηση τους. καπως πρεπει να σπασει αυτος ο φαυλος κυκλος, οτι δοκιμασαμε μεχρι τωρα δεν φαινεται να πιανει, μηπως να τη δουμε ολοι λιγο αλλιως;

'

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα σκοπο να ξαναμπω σε αυτο το θεμα αλλα θελω να απαντησω στις ματιλντες (!) και τη Μαρια...

 

το να θεωρεις οτι μια ολοκληρη ομαδα ειναι ανεξαιρετως παραβατικη και χαρακτηριζεται μονο απο αρνητικα , ε ειναι ρατσιστικο πως να το κανουμε. δεν σας αρεσει ο ορισμος αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος.

'

 

Το να είναι η πλειοψηφία μιας ολόκληρης ομάδας παραβατική (μιλάμε για τεράστιο ποσοστό) που το καταδικάζουν ακόμα και οι ίδιοι οι Ρομά (γιατί δεν είναι όλοι παραβατικοί) αναρωτιέμαι πως θα το χαρακτήριζες.

Μερικά πράγματα όπως και να τα βαπτίζουμε η αλήθεια τους είναι μία.

Και δυστυχώς η ωμή πραγματικότητα κάνει όλα τα άλλα να φαντάζουν λόγια χωρίς ουσία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μερικά πράγματα όπως και να τα βαπτίζουμε η αλήθεια τους είναι μία.

Και δυστυχώς η ωμή πραγματικότητα κάνει όλα τα άλλα να φαντάζουν λόγια χωρίς ουσία.

 

 

 

Ετσι ειναι. Συμφωνουν και "οι matildes" sesame.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει ένταξη, χρειαζονται δύο:

ένας που να υποδέχεται και ένας που να θέλει να έρθει.

 

Επίσης πρέπει να έχουν και οι δύο να κερδίσουν από αυτή την κίνηση.

Εμείς (εννοώ ως κοινωνία, ως πλειοψηφία) ενοχλούμαστε από την παρουσία τους. Έχουμε λοιπόν λόγο να θέλουμε ένταξη.

Εκείνοι, έτσι έχουν μάθει να λειτουργούν. Τους φαίνεται φυσικό. Δεν έχουν λόγο να το αλλάξουν. Ίσα-ίσα που προσπαθούν να κρατήσουν την "καθαρότητα" της φυλής τους με ιδιαίτερη προσκόληση στις παραδόσεις τους.

Δεν έχουν λόγο να αναζητήσουν ένταξη.

 

Τώρα... για ένταξη με το ζόρι, εννοώ πολιτιστική... μου θυμίζει κάπως προσυλιτισμό. Νομίζουμε πως η λύση είναι να τους κάνουμε όμοιούς μας, να ασπαστούν το δικό μας τρόπο ζωής και το δικό μας τρόπο σκέψης.

 

 

Θα μου πεις... και τι να κάνουμε; Τίποτα;

Εγώ θα έλεγα... να κάνουμε τα αυτονόητα.

Να εφαρμόζουμε τους νόμους ΜΑΣ. Εμείς πρώτα δεν τους σεβόμαστε και γι' αυτό δε μας παίρνουν και στα σοβαρά.

 

Όταν φτάνουμε στο σημείο να λέμε -και να το θεωρούμε οκ!! :shock:- πως η αστυνομία "τους φοβάται", με αποτέλεσμα να μένουν ατιμώρητες οι παραβατικές συμπεριφορές, τότε ναι τους ενθαρρύνουμε. Όταν οι νόμοι μας είναι ελαστικοί και επιλεκτικοί, ναι... γινόμαστε άξιοι της μοίρας μας.

 

Αν όποιοι νομάδες ή μετανάστες ή οποιοσδήποτε τουρίστας, ερχόταν στη χώρα ετούτη και ήξερε πως η παραβατικότητα τιμωρείται και πως δε μπορεί να κάνει ό,τι του γουστάρει θα το σκεφτόταν πιο σοβαρά αν θα παραμείνει και κάτω από ποιες συνθήκες.

Όποιος παρέμενε, θα ήταν σύμφωνος με το νόμο και ίσως μόνος του ΑΝ ήθελε θα μπορούσε να ενταχθεί ή να λειτουργήσει με σχετική αρμονία με το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο.

 

 

Και δε μιλάω για αστυνομοκρατία. Μην παρεξηγηθώ!!

Λέω να ισχύουν όσα ΗΔΗ έχουν νομοθετηθεί και θεσμοθετηθεί! Τίποτα παραπάνω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ποιανου λοιπον τα ανθρωπινα δικαιωματα καταπατονται? Των Ρομά???:rolleyes:

Ποιος πληρωνει φόρους? Οι Ρομά?:rolleyes:

Ποιανου τα παιδια απολαμβανουν τις διαδρομες με τα λεωφορεια ενω αλλοι περπατανε ή επιφορτιζουν τις οικογενειες για τις μεταφορες τους? Τα δικα μας???:rolleyes:

Ποιοι λαμβανουν επιδοτησεις μαιμου???? ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ για μορφωση υποτιθεται?? Εμείς?:rolleyes:

Ποιανων τα παιδια αναγκαζονται να σταματησουν το σχολειο ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΥΦΑ!!!! γιατι δεν εχουν να φανε κολατσιο στο σχολειο και λιποθυμουν???? Να συνεχισω????

 

Και τελος ποιος θα με υποχρεωσει να εχει συναναστροφες το παιδι μου στο σχολειο με ανηλικα που παντρευονται στα 14 και εχουν σεξουαλικες σχεσεις απο τα 10 ??? Αυτες τις συναναστροφες προτεινετε παιδαγωγοι και παιδοψυχολογοι??? Αυτα τα παραδειγματα?? Αυτα δεν μας πειραζουν?

Ε εμενα με πειραζουν ! Και απαντηστε σε αυτα τα ερωτηματα και μην γενικολογειτε με αοριστιες και θεωριες. Εγω μπορει να μην εχω την ευχερεια του λογου να μην ειμαι παιδαγωγος ουτε να εχω σπουδασει.Επισης μπορει τα λογια μου να σας φαινονται περιεργα για την γλωσσα ενος φορουμ αλλα αυτα εχω. Ειμαι ομως πολιτης ενεργος και στην πιατσα χρονια. Και ψιλονευριαζω οταν βλεπω να παλευετε να μας πεισετε για πραγματα που πιθανοτατα δεν εχετε ζησει αλλα εχετε διαβασει .Γιατι αν τα ειχατε ζησει σιγουρα θα γραφατε άλλα ή δεν θα γραφατε καθολου. Δεν απευθυνομαι προσωπικα σε κανεναν αλλα απο ολα αυτα που εχω διαβασει εως τωρα σε αυτο το θεμα. Δεν κανω επιθεση σε κανεναν ουτε προσπαθω να επιβαλλω την αποψη μου το τονιζω γιατι δεν μου αρεσουν οι παρεξηγησεις αλλα οι ξεκαθαρες αποψεις. Συγνωμη αν σας κουρασα στο συγκεκριμενο θεμα.

 

Συμφωνωωω

Δεν ειμαι ρατσιστρια. Ομως δεν ειμαι και μ#####

Δηλαδη καταλαβαινω μια ομαδα του πληθυσμου που κατι του ετυχε, ειναι με αναπηρια, χωρισμενες με παιδια, ανεργοι, αρρωστοι............να τους βοηθησω γιατι ειμαι καλη Χριστιανη.

κατι επαθαν ομως. Θελουν βοηθεια.

Ομως να εχει επιλεξει εναν τροπο ζωης του τυπου "κοιταξτε, επειδη εχω τη δικη μου κουλτουρα που εχει γραμμενη τη δικη σας κουλτουρα, ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, δεν δινω για φορους ΑΛΛΑ θελω

τρεχουμενο νερο ΔΩΡΕΑΝ

μια εκταση να μενω ΔΩΡΕΑΝ

τα παιδια μου σχολειο ΔΩΡΕΑΝ

πουλμανακι να τα πηγαινει σχολειο ΔΩΡΕΑΝ

κλπ κλπ κλπ ΔΩΡΕΑΝ

......................

ΕΤΣΙ. Επειδη αισθανομαι αποκλεισμενος......

ε, αφου ηταν επιλογη σου να ζεις ετσι.

με συγχωρειτε, αλλα ή θα κοινωνικοποιηθειτε και θα εχετε και ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ή ΟΚ, εχετε μια κουλτουρα, δεν θελετε να πληρωνετε ΟΚ, ΒΡΕΙΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΝΕΡΟ, ΣΧΟΛΕΙΟ, ΠΟΥΛΜΑΝΑΚΙ, και εναν να σας κανει αερα αν θελετε.

Εγω, γιατι να πληρωνω;;;;;;;;;;;;;;

Ειναι δηλ μια ελιτ παγκοσμιως η εν λογω φυλη, οι αλλοι να εργαζονται για να τους πληρωνουν;

Και στην τελικη, γιατι να τους ενταξω μερικως; αφου 100% δεν θελουν και γουστο και καπελο τους. Ας μενουν στη φυση κι ας κανουν οπως ο τυπος στον ΣΚΑΙ καθε ΣΚ που κανει επιβιωση με ακριδες, δεν με αφορα.

Οταν ομως θελησουν να ενταχθουν ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ, εδω ειμαστε παιδια. Ο,τι θελετε. Καλοι ανθρωποι υπαρχουν. Οχι ομως και .........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να εφαρμόζουμε τους νόμους ΜΑΣ. Εμείς πρώτα δεν τους σεβόμαστε και γι' αυτό δε μας παίρνουν και στα σοβαρά.

 

.

 

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά επίσης πιστεύω ότι οι νόμοι εφαρμόζονται επιλεκτικά. Αν σε σταματήσει η αστυνομία και το παιδί σου χοροπηδάει στο πίσω κάθισμα φαντάζομαι (και ελπίζω) θα βάλει πρόστιμο, η αστυνομία θα σταματήσει τους ρομα όμως που τα παιδιά τους όχι μόνο δεν φοράνε ζώνη - δεν κάθονται σε ειδικό καθισματάκι αλλά χοροπηδάνε πίσω στην καρότσα του αυτοκινήτου? Αυτό είναι πολύ μικρό παράδειγμα αλλά νομίζω δεχομάστε κάποια πράγματα ως μέρος του πολιτισμού τους ενώ έχουμε αποφασίσει ότι για τον υπόλοιπο πληθυσμό είναι παράνομα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα σκοπο να ξαναμπω σε αυτο το θεμα αλλα θελω να απαντησω στις ματιλντες (!) και τη Μαρια...

 

το να θεωρεις οτι μια ολοκληρη ομαδα ειναι ανεξαιρετως παραβατικη και χαρακτηριζεται μονο απο αρνητικα , ε ειναι ρατσιστικο πως να το κανουμε. δεν σας αρεσει ο ορισμος αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος. σας πιστευω μια χαρα σε ολα οσα λετε, τα οποια ειναι απο λυπηρα εως τραγικα, αλλα περιγραφετε μονο προβληματα και οχι ολες τις οψεις της κοινωνικης ομαδας. με την ευκαιρια, να συμπληρωσω οτι το να χαρακτηριζεις μια συμπεριφορα ως ρατσιστικη η ξενοφοβικη δεν σημαινει απαραιτητως οτι δεν καταλαβαινεις τους λογους που κανουν εναν ανθρωπο να συμπεριφερεται ετσι. εγω προσωπικα το καταλαβαινω. δεν συμφωνω ομως διοτι δεν θεωρω οτι ετσι λυνεται το προβλημα. αντιθετα, θεωρω οτι διαωνιζεται. και κατι ακομα..αναφερομαι στο θεμα των Ρομα ως προβλημα, ακριβως επειδη πιστευω οτι ειναι. μπορει να μη συμφωνω καθολου με το πως το αντιμετωπιζετε εσεις, αλλα δεν παει να πει οτι δεν αναγνωριζω οτι υπαρχει.

 

δυο φορες δουλεψα με ρομα (ειμαι εκπαιδευτικος) οχι στην τυπικη εκπαιδευση (τα σχολεια δλδ) αλλα σε μια διαφορετικη δομη. αντιμετωπιστηκα με σεβασμο και στις δυο περιπτωσεις αλλα περισσοτερο οταν πηγαινα η ιδια στον 'μαχαλα' τους παρα οταν ερχοντουσαν τα παιδια στο κεντρο που δουλευα. και στις δυο περιπτωσεις παντως διαπιστωσα ο,τι διαπιστωνω καθημερινα στον τομεα της εκπαιδευσης , οτι πιο 'δεκτικα' στη μορφωση ηταν τα παιδια που ειχαν καλυψει βασικες αναγκες πρωτα κ οι γονεις ειχαν πιο ισχυρη την επιθυμια ενταξης, επειτα.

 

οπως ομως εγραψα προηγουμενως, οι Ρομα δεν ειναι μονο μια ιδιαιτερη κοινωνικη, αλλα και μια ξεχωριστη πολιτισμικη ομαδα, με πολυ διαφορετικα χαρακτηριστικα απο τα δικα μας.

 

τα ανθρωπινα δικαιωματα ειναι δυτικη διακηρυξη. πολυ σωστη, πολυ σεβαστη, αλλα δυτικη. το να επιμενει κανεις στην ενταξη στο σχολειο, την αγορα εργασιας κτλ με δυτικους ορους ειναι μια αλλη μορφη 'αποικιοκρατιας' απεναντι σε πολιτισμους τελειως διαφορετικους απο τον δικο μας οι οποιοι ετυχε και ξεμειναν ως μειονοτητες.

 

σταματησα να ασχολουμαι με Ρομα γιατι δεν εβλεπα πουθενα φως σε τετοιες προσεγγισεις....θεωρω οτι σπαταλουνται παρα πολλα χρηματα τα οποια δεν εχουν κανενα ουσιαστικο αντικρυσμα για τους λογους που γραφω παραπανω. οτι καθε παρεμβαση θα πεφτει σε τοιχο γιατι υπαρχει ενα τεραστιο πολιτισμικο χασμα. και δεν βλεπω καμια διαθεση απο καμια πλευρα..ομως, θεωρω οτι τη μεγαλυτερη ευθυνη την εχει η πλειονοτικη πλευρα, εκεινη εχει τους πορους, εκεινη και τις πολιτικες. παρολ'αυτα, συνεχιζει και δινει αυτα τα τεραστια ποσα για τις παρεμβασεις, τις ημεριδες, τα προτζεκτ και παει λεγοντας, σε πανεπιστημια και φορεις οι οποιοι με τη σειρα τους κανουν τρυπες στο κενο. Ελαχιστοι ειναι οι φορεις που εχουν καλα αποτελεσματα και αυτο κυριως οταν οι παρεμβασεις προσαρμοζονται στα χαρακτηριστικα των Ρομα. και ετσι ακομα, οταν αυτες οι παρεμβασεις παρουσιαζονται καμια φορα σε ημεριδες, εκδηλωσεις κτλ, δεν βλεπεις πουθενα εκπροσωπους Ρομα κ αν δεις , θα δεις καποιον λιγο πιο μελαμψο κυριο , ο οποιος δεν θα διαφερει ενδυματολογικα ή στη συμπεριφορα απο κανεναν αλλον εκει μεσα και που στα δικα μου ματια δεν αντιστοιχει στο μεσο Ρομα που εχω γνωρισει. Δεν θελω να τονισω φοκλορικα στοιχεια των Ρομα, καμια σχεση. Ουτε και να πω οτι ειναι ολα μαυρα κ αραχνα (τα περισσοτερα, ειναι) ..απλα να πω οτι μεσα σε ολη αυτη την ανειλικρινεια περι ισοτητας και δικαιωματων, εισπραττουμε τη δικη τους ελλειψη εμπιστοσυνης και ενδεχομενως την εκδικηση τους. καπως πρεπει να σπασει αυτος ο φαυλος κυκλος, οτι δοκιμασαμε μεχρι τωρα δεν φαινεται να πιανει, μηπως να τη δουμε ολοι λιγο αλλιως;

'

 

Συμφωνώ απόλυτα για άλλη μια φορά. Χρειάζεται μια διαφορετική προσέγγιση, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

...Αυτό είναι πολύ μικρό παράδειγμα αλλά νομίζω δεχομάστε κάποια πράγματα ως μέρος του πολιτισμού τους ...

Ακριβώς όπως το λες! Αυτό είναι το λάθος μας!

 

Με αυτή τη λογική πρέπει λοιπόν αδιαμαρτύρητα να αποδεχθούμε ως μέρος του πολιτισμού τους και όλα τα υπόλοιπα!

Έτσι απλά. Και να μη μιλάμε!

 

Αλλιώς... εφόσον υπάρχουν και ζουν στη χώρα αυτή με τους συγκεκριμένους νόμους, θα ισχύουν και για αυτούς.

Όταν λοιπόν γίνει αντιληπτό πως οι νόμοι ισχύουν για ΟΛΟΥΣ, τότε νομίζω κάποια πράγματα θα μπουν στη θέση από μόνα τους.

 

Ουσιαστικά, με το να κρατάμε νόμιμο τον ελληνικό πληθυσμό και να είμαστε ελαστικοί με τους Ρομά/μετανάστες/τουρίστες/άσχετους/κτλ.... τότε είναι σα να τους κάνουμε "χώρο" για να κάτσουν... και να πολλαπλασιάσουν αυτές τις συμπεριφορές.

 

Με λίγα λόγια, το πρώτο βήμα είναι στο χέρι του κράτους μας.

(Του ποιουυυυ;;;;; Μη γελάτε!!!!)

 

Αλήθεια, όσοι έχει τύχει να ζήσουν στη Γερμανία... έχουν δει ποτέ Ρομά, να πηδάνε στην καρότσα του αυτοκινήτου τους;; Γιατί, για κάποιο λόγο, εγώ δε συνάντησα Ρομά, όσο καιρό έτυχε να κάνω βόλτα προς εκείνα τα μέρη. Γιατί άραγε;; :roll:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...