Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Από τη στιγμή που τα παιδιά αυτά είναι Ελληνες πολίτες και από τη στιγμή που η μόρφωση μέχρι κάποια βαθμίδα είναι υποχρεωτική για όλους, αυτά τα παιδιά πρέπει να πάνε σχολείο. Δεν έχει σημασία αν οι γονείς τους θέλουν να ενταχθουν στην κοινωνία ή εάν έχουν άλλα σχέδια για τα παιδιά αυτά, αυτά πρέπει να πάνε στο σχολείο. Οσον αφορά τους άλλους γονείς που δε θέλλουν τα παιδιά τους να πηγαίνουν σχολείο με τα τσιγγανάκια, υπάρχει η λύση του ιδιωτικού σχολείου. Αν πραγματικά νοιάζονται για τα παιδιά τους μπορούν να βάλλουν το χέρι πιο βαθειά στην τσέπη, έτσι ώστε τα βλαστάρια τους να έχουν μόνο Αριους συμμαθητές.

 

Αντιπαρέρχομαι τα κουφά με τους αριους..............και λέω μόνο.....εγώ ξέρω πως είναι Έλληνες πολίτες και η μορφωση είναι υποχρεωτική.....εσύ το ξέρεις......τους γονείς τους ποιος ακριβώς θα τους πείσει?

Εγώ ή εσύ?

 

Προσπαθώντας να κατανοήσω το θέμα (γιατί το λινκ το μεσημέρι δεν άνοιγε και τώρα μου βγάζει άλλα ντ΄άλλων.....έκανα μια μικρή έρευνα στο νετ.......βρήκα μόνο ένα δάσκαλο να διαμαρτύρεται (λογικό αφού θα χάσει τη θέση του), αλλά υποκειμενικότατο!!!

Τέλος πάντων....θα συνεχίσω το ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είχε κάνει μια ωραία εκπομπή ο Θεοδωράκης στους πρωταγωνιστές για το θέμα. Όντως δεν θέλουν να πηγαίνουν σχολείο....είναι λυπηρό για εμάς αλλά τι μπορείς να κάνεις; οσο και να τους πιέσει το κράτος αυτοί θα κάνουν το δικό τους. Στη γειτονιά μου υπάρχουν 2-3 οικογένειες που τα αραδιάζουν τα παιδιά ολοι μέρα στις πλατείες για να ζητιανεύουν...ούτε λόγος για σχολείο....έχω σκεφτεί καμια φορά να πω τιποτα στις κοινωνικές υπηρεσίες του Δήμου αλλά δεν βγάζει κανείς άκρη μ' αυτούς και το κακό ειναι ότι φανατίζουν και τα παιδιά.

 

Κι όποιος τους έχει συναναστραφεί έστω και λίγο ξέρει ήδη αυτό που είδες στην εκπομπή.......οι κορώνες ακούγονται συνήθως από άτομα που δε θα τους πλησίαζαν ούτε στα δυο μέτρα.....τυχαίο?.....δε νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η νοοτροπια δεν αλλαζει. ετσι εχουν μαθει αιωνες τωρα, δεν μπορουν ξαφνικα στο ονομα της προοδου και του πολιτισμου να αλλαξουν αρδην ηθη και παραδοσεις τους. και ναι, η βρωμια ειναι παραδοση, οπως και οσα εγραψα πιο πανω. μολις τωρα ενημερωθηκα απο την κουμπαρα μου που ζει στο Ζεφυρι για το εξης περιστατικο: ο γιος της (17 ετων) εκανε απο μικρος παρεα με 3-4 τσιγγανακια συνομηλικα. αυτα τα παιδια λοιπον χθες το βραδυ φορεσαν κουκουλες και τον ληστεψαν απο κινητο και χρηματα. τους αναγνωρισε απο τις φωνες και την σωματικη διαπλαση αλλα τι να κανει με ενα μαχαιρι στην κοιλια; αν τωρα θεωρουμαι ρατσιστρια ή μελος της ΚΚΚ... παρακαλω δωστε μου την κουκουλα!!!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα θα ακούσω από κάποιους ότι δεν είναι όλοι έτσι κτλ κτλ...

 

Ε βέβαια, η μειοψηφία είναι αυτή που βλέπω στους καταυλισμούς και στα φανάρια και στον ΗΣΑΠ....

 

Η πλειοψηφία είναι αυτοί που βλέπεις στα φανάρια... το 99% .............απλά δεν είναι η παμψηφία.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξηγεί πολλά...και κυρίως το γιατί μπάινουν στον κόπο να τα γράψουν, αφού 9 στις 10 φορές σταματάνε το πολύ 2-3 μήνες μετά.

 

Όταν δεν έχεις ζήσει ποτέ αυτούς τους ανθρώπους, ή όποια άλλη ομάδα θεωρείται υποβαθμισμένη μειονότητα, δεν τους έχεις μιλήσει προσωπικά ποτέ, δεν έχεις μπει στα σπίτια τους, δεν γνωρίζεις την κουλτούρα, τις συνήθειες, ούτε καν τις δικές τους επιθυμίες, είναι πολύ εύκολο, στη σπουδή σου για ανθρωπισμό, αντιρατσισμό κι όλες τις υπόλοιπες υπέροχες κοινωνικές αρετές, να κάνεις λάθη στην κρίση σου γι' αυτούς. Γιατί, κάπου, στην τελική, εγώ, ακόμη και αυτό, ρατσιστικό το βρίσκω. Θεωρείς αυτονόητο ότι, αυτό που είναι σωστό και ωφέλιμο για εσένα, το διαμέρισμα στην πολυκατοικία, η καθαριότητα και η υγιεινή, η εργασία, η μάθηση και πάει λέγοντας, είναι και για όλο τον υπόλοιπο κόσμο και υποχρεώνεις ανθρώπους που δεν επιθυμούν, σε καμία περίπτωση, να ακολουθήσουν αυτό το μοτίβο ζωής, να το κάνουν, για να ενταχθούν με το στανιό στη συντεταγμένη πολιτεία σου! Μην το ξεχνάμε, οι ίδιοι επιλέγουν να ζουν έτσι. Όσοι, στην πορεία, αλλάζουν νοοτροπία, αλλάζουν και τρόπο ζωής - είχαμε γείτονες στο πατρικό μου μία πολύτεκνη οικογένεια ρομά, όλοι μαζί παίζαμε στη γειτονιά, στα ίδια θρανία καθόμουνα με τις κόρες τους, ο αδελφός μου ήταν και είναι πολύ φίλος με το γιο τους, ποτέ δεν τέθηκε το παραμικρό ζήτημα διάκρισης ή περιθωριοποίησής τους. Επίσης, η μία μου κουμπάρα είναι ρομά από την πλευρά του πατέρα της, πραγματικά παράδειγμα προς μίμηση η κοπέλα, μητέρα 3 παιδιών, δουλευταρού και νοικοκυρά από τις λίγες. Υπάρχουν πολλές πλευρές στο όλο ζήτημα, δεν είναι άσπρο-μαύρο, ούτε όσοι εκφράζουν κάποιες επιφυλάξεις είναι μέλη της Κου-Κλουξ-Κλαν.

 

πολυ πολυ σωστα οσα λες στο σημειο αυτο.........θα διαφωνησω ομως ως προς το τι επιλεγουν...

 

οι ρομα ειναι μειονοτητα με το εξης χαρακτηριστικο: ειναι νομαδες που διατηρησαν καποια χαρακτηριστικα της νομαδικοτητας, αλλα καποια στιγμη μεσα στο χρονο και υπο την πιεση του 'εγκατεστημενου' τροπου ζωης, αναγκαστηκαν να ενσωματωθουν. εν τω μεταξυ, με την συγκροτηση των εθνων-κρατων, και ενω οι ρομα 1.δεν ηταν μειονοτητα που προερχοταν απο καποιο κρατος (δεν ειχαν δλδ εθνικη αναφορα) και 2. συνεχιζαν να κρατουν καποια νομαδικα χαρακτηριστικα (μετακινηση, εποχικη εργασια, συγκεκριμενες σχεσεις ιεραρχιας στην οικογενεια και τη φυλη), βρεθηκαν μετεωροι μεσα στα εθνη κρατη που προχωρουσαν στην ομοιογενεια τους.

 

δλδ υπεστησαν ενα σοκ, βρεθηκαν 'εντος -εκτος'. και επειδη αυτες οι αλλαγες ειναι πολυ προσφατες (απο τον 19ο αιωνα και επειτα) οι ρομα καταφερνουν να επιβιωσουν, αλλα περιθωριοποιηθηκαν βασει του νομαδικου χαρακτηριστικου τους, το οποιο , ας μην ξεχναμε, θεωρειται 'μιαρο' για τον εγκατεστημενο πολιτισμο μας. δλδ το σχολειο, η σταθερη εργασια κ κατοικια, η αλλιως η ιδιοκτησια και η εκμεταλλευση της γης (ακομα κ με την κατοικια , δεν μιλω μονο για καλλιεργεια) ειναι στοιχεια που δεν ανηκουν στον πολιτισμο τους (και θα κανω την υποθεση οτι τους τον αλλοιωνουν κιολας...), αλλα ειναι τοσο σημαντικα στον δικο μας πολιτισμο, που προφανως ειναι και αυτος που υπερισχυει με ολες τις δομες εξουσιας του.

 

Στο ερωτημα γιατι δεν εντασσονται στο σχολειο πχ, θα μπορουσαμε να αναρωτηθουμε γιατι να μην ενταχθει το σχολειο (ενα μερος του) σε αυτους. Στη Γαλλια υπηρξε ενα προτζεκτ με το κινητο σχολειο για παιδια ρομα...

 

τελοσπαντων, εχω βαρεθει η αληθεια ειναι, να ακουω για προγραμματα τσιγγανοπαιδων και προγραμματα για τους ρομα και ξανα μανα προτασεις του υπουργειου με τα γνωστα αποτελεσματα....ειναι τελειως ανουσια μιας και ολα ειναι ειδωμενα αππο τη δικη μας, πλειονοτικη σκοπια....και ετσι δεν προσεγγιζεις ποτε το 'διαφορετικο' με επιτυχια...απλα προσπαθεις να εχεις ησυχη τη συνειδηση σου....ή να φας ωραια λεφτακια απο την Ε.Ε......

ο γιος της (17 ετων) εκανε απο μικρος παρεα με 3-4 τσιγγανακια συνομηλικα. αυτα τα παιδια λοιπον χθες το βραδυ φορεσαν κουκουλες και τον ληστεψαν απο κινητο και χρηματα. τους αναγνωρισε απο τις φωνες και την σωματικη διαπλαση αλλα τι να κανει με ενα μαχαιρι στην κοιλια; αν τωρα θεωρουμαι ρατσιστρια ή μελος της ΚΚΚ... παρακαλω δωστε μου την κουκουλα!!!!

 

αυτο συμβαινει παντου, προφανως ομως αν προερχεσαι απο μια μειονοτητα που υφισταται μονιμως ρατσισμο κ περιθωριοποιηση , υιοθετεις και τα χαρακτηριστικα που σου προσαπτουν και ετσι η βια θα ειναι κ συνηθεστερη.... δεν δικαιολογω, ερμηνευω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για κάποιους που λένε ότι έτσι επιλέγουν να ζουν... Πιστεύετε ότι ένα κορίτσι που οι γονείς του το πάντρεψαν στα 12 και μέχρι να γίνει 18 είχε ηδη κάνει δύο τρία παιδιά έχει επιλέξει να ζήσει τη ζωή που ζει;

 

Είμαι δασκάλα και δούλεψα δύο χρόνια σε σχολεία όπου στην τάξη είχαμε και δύο τρία τσιγγανάκια. Αυτό που με λυπούσε περισσότερο απ' όλα ήταν ότι το μέλλον αυτών των παιδιών ήταν ήδη προδιαγεγραμμένο... Όταν ρωτάς ένα παιδί τι θέλει να γίνει όταν μεγαλώσει μπορεί να σου απαντήσει γιατρός, δάσκαλος κ.τ.λ. Του λες σου εύχομαι να το πετύχεις. Το τσιγγανάκι ξέρεις από μέσα σου ότι δε θα μπορέσει να το πετύχει.

 

Όταν το τσιγγανάκι πάει σχολείο καταρχάς αυτό που αντιμετωπίζει είναι ένας απίστευτος ρατσισμός από συμμαθητές και καμιά φορά και δασκάλους. Πολύ πολύ σπάνιο το φαινόμενο να το δεχτούν τα άλλα παιδιά στην παρέα τους. Επίσης νιώθει ακόμη χειρότερα όταν βλέπει ότι στα μαθήματα είναι πολύ πιο πίσω από τους συμμαθητές του (όταν οι γονείς του το στέλνουν τη μισή χρονιά και όταν ξεκινώντας το σχολείο δεν ξέρει καλά καλά ελληνικά). Σταματάει νωρίς και βρίσκει μια δουλειά. Ουσιαστικά δεν καταλαβαίνει ποτέ στην πράξη τη χρησιμότητα του σχολέιου. Έχοντας τέτοιες εμπειρίες από το σχολείο μετά όταν γίνεται γονιός δεν είναι λογικό να μην σκεφτεί "τι να πάνε τα παιδιά μου σχολείο; Μήπως εγώ που πήγα τι κατάλαβα;" Μια κακή κατάσταση πάντα ανακυκλώνεται.

 

Καταλαβαίνω όμως και τους Έλληνες γονείς που λένε στα παιδιά τους να μην κάνουν παρέα με τα τσιγγανάκια. (Όταν ο παιδίατρος σου λέει ότι τα σπυριά που έχει βγάλει το παιδί σου είναι από τσιμπίματα ψύλλου και το παιδί σου κάθεται όλως τυχάιως δίπλα στο τσιγγανάκι.) Παρ όλα αυτά μέσα στην τάξη δεν άφηνα να τους συμπεριφέρονται διαφορετικά και να μην κάθονται μαζί τους και πρώτη εγώ καθόμουν δίπλα τους στο θρανίο για να τα βοηθήσω με τα μαθήματα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

εμένα με στεναχωρεί αφάνταστα που κατά κάποιο τρόπο φανατίζουν τα παιδιά τους εναντίον των υπολοίπων μη-ρομά. Από τη μια σου ζητάνε υποστήριξη χρήματα κτλ και από την άλλη σε βρίζουν και σου κατεβάζουν καντήλια...ακόμα και παιδάκια 5-6 χρονών :( Αν καταφέρνανε και σώζανε τη νεα γενιά νομίζω το πολύ σε δυο τρεις δεκαετίες θα είχαν κατα πολύ αφομοιωθεί με τον γενικό πληθυσμό.

Link to comment
Share on other sites

Στη χώρα μας δεν πληρώνουν φόρους αυτοί που έχουν off-shore εταιρίες και όχι αύτοι που κυκλοφορούν με ντατσουν.

Η τσιγγάνοι από όσο γνωρίζω εκπληρώνουν κανονικά τη στρατιωτική του θητεια.

Οσο καιρό η ΕΕ εδεινε κονδύλια για την ενταξή τους στην κοινωνία, τωρα που αυτά σταματουν υπάρχουν δύο δρόμοι ή τα παιδιά αυτά δε θα περάσουν ποτέ την πόρτα του σχολείου ή θα πρέπει να τα αποδεχτούμε ως συμμαθητές των παιδιών μας.

 

Ωρες ώρες απορώ πώς μπορείτε κάποιοι τόσο εύκολα να στερειτε το δικαίωμα στη βασική μόρφωση σε αυτά τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα εγώ από τα λεγόμενα των 2 τσιγγάνων είναι πως υπάρχουν "τσιγγάνοι" και "γυφτοι" (συγγνώμη αν ακούγεται άσχημα η λέξη, δεν ξερω αν υπάρχει άλλη να χρησιμοποιησω)

Και νομίζω πως οι τσιγγάνοι είναι ευρωπαϊκής καταγωγής ενώ οι γύφτοι όχι, δηλ πρόκειται για 2 διαφορετικές φυλές

Και το νόημα της φράσης ήταν πως οι τσιγγάνοι θέλουν να έχουν μια πιο καλή ποιοτητα ζωής και να ενσωματωθούν στην κοινωνία ενώ οι γυφτοι όχι.

Τι να πω, αν κάποια κοπέλα έχει διαφορετική άποψη ας το συζητήσουμε, εγώ προσωπικά προς το παρόν τουλάχιστον συμφωνώ με την άποψη των 2 τσιγγάνων που άκουσα

 

 

παλαιοτερα πιστευαν οτι οι Ρομα καταγονταν απο την Αιγυπτο κι ετσι τους ονομασαν Αιγυπτιους κι απο κει βγαινει το γυφτοι....

για την ονομασια τσιγγανοι ξερω πως σημαινει αθιγγανοι δηλ, ανεγγιχτοι....

 

αυτο που ξερω ειναι πως οσο κι αν το εχουν ψαξει οι ειδικοι, η ιστορια των Ρομα χανεται στους αιωνες κ κανεις δε ξερει απο που ηρθαν...

 

η επικρατεστερη αποψη ειναι πως καταγονται απο την Ινδια!

Link to comment
Share on other sites

Στη χώρα μας δεν πληρώνουν φόρους αυτοί που έχουν off-shore εταιρίες και όχι αύτοι που κυκλοφορούν με ντατσουν.

Η τσιγγάνοι από όσο γνωρίζω εκπληρώνουν κανονικά τη στρατιωτική του θητεια.

Οσο καιρό η ΕΕ εδεινε κονδύλια για την ενταξή τους στην κοινωνία, τωρα που αυτά σταματουν υπάρχουν δύο δρόμοι ή τα παιδιά αυτά δε θα περάσουν ποτέ την πόρτα του σχολείου ή θα πρέπει να τα αποδεχτούμε ως συμμαθητές των παιδιών μας.

 

Ωρες ώρες απορώ πώς μπορείτε κάποιοι τόσο εύκολα να στερειτε το δικαίωμα στη βασική μόρφωση σε αυτά τα παιδιά.

το πιο πιθανο ειναι να μην εχεις συναναστραφει ποτε τσιγγανους στην μεχρι τωρα ζωη σου για αυτο εισαι τοσο ιδεαλιστρια. πρεπει λοιπον να μαθεις οτι οι συγκεκριμενοι ανθρωποι δεν στρατευονται επειδη αγαπουν τη χωρα τους. πηγαινουν φανταροι γιατι εχουν μειωμενη θητεια (τεκνα πολυτεκνων και ηδη πατεραδες) και γιατι σαν φανταροι οι γυναικες τους δικαιουνται καποιο ψιχουλοεπιδομα. οσον αφορα την αποδοχη τους ή οχι πηγαινε σε παρακαλω να ζησεις Ζεφυρι, Ανω Λιοσια να χ***ν ακριβως μπροστα απο τη πορτα σου και να σε βριζουν χυδαιοτατα οταν τους πεις και καμια κουβεντα. ας μην λεμε μεγαλα λογια αν δεν ξερουμε και τις δυο πλευρες του νομισματος.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα με στεναχωρεί αφάνταστα που κατά κάποιο τρόπο φανατίζουν τα παιδιά τους εναντίον των υπολοίπων μη-ρομά. Από τη μια σου ζητάνε υποστήριξη χρήματα κτλ και από την άλλη σε βρίζουν και σου κατεβάζουν καντήλια...ακόμα και παιδάκια 5-6 χρονών :( Αν καταφέρνανε και σώζανε τη νεα γενιά νομίζω το πολύ σε δυο τρεις δεκαετίες θα είχαν κατα πολύ αφομοιωθεί με τον γενικό πληθυσμό.

 

Νομίζω οτι δεν θέλουν να αφομοιωθουν και αυτο ειναι σεβαστό. Το να θελουμε να μετατρεψουμε εναν πλυθησμο σε κατι αλλο που δε ειναι και δεν θελουν να ειναι δεν ειναι σωστο.

 

Αλλα...

 

Δεν μπορουν να εχουν τα προνομια του υπολοιπου ενεργου πλυθησμου ( σχολεια, υγεια, προνοια ), χωρις να εκπληρωνουν τις βασικες προυποθεσεις για την αποκτηση τους, δηλαδη τους φορους. Αυτο νομιζω οτι λες yogini ? Ας κανουν τα βασικά και ας ζησουν οπως αυτοι επιλέγουν, με τις συνηθειες ( μεσα στα πλαισια του νομου παντα ) ακομα και με τις προκαταληψεις που εχουν για τους μη-Ρομά.

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα και δεν πληρωνουν φορους. ρευμα κλεβουν απο τις κολωνες, νερο απο τα ρολογια, κυκλοφορουν με τα καλυτερα αυτοκινητα (τα ντατσουν ειναι βιτρινα) και στα σπιτια τους εχουν μαρμαρινα πατωματα και τζακουζι, μουρανο φωτιστικα και επιπλα χειροποιητα απο την Ιταλια. και οχι ενα μονο σπιτι. ΟΛΑ!!! τα λεω αυτα γιατι εχω μπει σε πολλα γυφτικα σπιτια και ειναι ολα ετσι. εχουν πολυτελεστατες κατοικιες και ζουν σε παραγκες στην πυλωτη, πετουν τα σκουπιδια τους μπροστα στην πορτα σου χωρις να τους καιγεται καρφι και οταν γλεντανε (σχεδον καθε μερα) ή τσακωνονται (καθε μερα) πυροβολουν με καλασνικοφ αδιακριτως.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ευρωπαϊκή ένωση έχει δώσει πολλά κονδύλια για αυτούς τους ανθρώπους όπως και για τις άγαμες μητέρες, συνέχεια κονδύλια αλλά η πολιτεία δεν κάνει τίποτα. Που πάνε τα λεφτά;;; τουλάχιστον για να γίνουν σχολεία για τα παιδιά τους ή να τους δοθούν κάποια σπίτια ή γη.

 

Προσωπικά όταν έχω ρούχα ή πράγματα είναι οι πρώτοι που σκέφτομαι, αφήνω τα πράγματα κοντά σε ένα κάδο ανακύκλωσης και ξέρω ότι πάνε και τα παίρνουν. Αυτό επειδή είναι οι λιγότερο ευνοημένοι.

 

Όμως θα είμαι απόλυτα ειλικρινής, είναι όσο άνθρωποι είμαστε και εμείς αλλά όχι δεν θα ήθελα να ζω δίπλα σε ρόμα ούτε να πηγαίνει το παιδί μου στο ίδιο σχολείο, πολύ απλά γιατί υπάρχει διαφορετική νοοτροπία. Τώρα αν το σπίτι μου ήταν δίπλα σε ρόμα πιστεύω ότι πολύ απλά θα είχα εξοικειωθεί.

 

Οφείλω όμως να κάνω την εξής σκέψη, ο Αλβανός οικονομικός μετανάστης έρχεται από την Αλβανία, (ξέρουμε όλοι πως ήρθαν και με ποιες συνθήκες), πως τα κατάφερε αυτός ; να βρει δουλειά, να φτιάξει χαρτιά, να κάνει περιουσία, να στείλει τα παιδιά του σχολείο;;; πως…..;; και σήμερα αν κανείς δει χιλιάδες Αλβανοί παίρνουν την ιθαγένεια. Είναι πλέον Έλληνες. Γιατί λοιπόν ο ρόμα που ξεκινάει με ένα επιπλέον ατού ότι είναι Έλληνας και άρα δεν έχει άλλα θέματα……δεν μπορεί να προχωρήσει στην ζωή του.

 

….κάπου και οι ρόμα πρέπει να βοηθήσουν τον εαυτό τους. Δεν λέω ότι είναι εύκολο. Πιστεύω ότι αυτοί που το θέλουν αυτό τα έχουν καταφέρει και τα παιδιά τους έχουν στείλει σχολείο και γράμματα μάθανε και όλα. Απλά ο δρόμος είναι δύσκολος. Αυτό το αναγνωρίζω.

 

Νομίζω ότι πλέον προκειμένου να προχωρήσουν πολλοί ρόμα μπροστά μόνο με κρατική υποστήριξη και παρέμβαση θα γινόταν αυτό, ειδικά για όσους δεν έχουν το σθένος να πολεμήσουν το ρατσισμό ή πολύ απλά έχουν συνηθίσει έτσι την ζωή τους.

 

Πολύ θα ήθελα να ήμασταν όλοι ίσοι όχι μόνο στα χαρτιά αλλά και στην ουσία, σύντομα κατάλαβα στην ζωή ότι αυτό είναι καμιά φορά ουτοπία. Ο Έλληνας πρώτος θα τρέξει να βοηθήσει αλλά άμα δει τον γείτονα να πάει πιο πάνω, θα τρέξει να τον ρίξει.

Link to comment
Share on other sites

Η ευρωπαϊκή ένωση έχει δώσει πολλά κονδύλια για αυτούς τους ανθρώπους όπως και για τις άγαμες μητέρες, συνέχεια κονδύλια αλλά η πολιτεία δεν κάνει τίποτα. Που πάνε τα λεφτά;;; τουλάχιστον για να γίνουν σχολεία για τα παιδιά τους ή να τους δοθούν κάποια σπίτια ή γη.

 

 

Δεν ξέρω για τις άγαμες μητέρες, αλλά αυτοί έχουν πάρει πολλάαααααααααα λεφτά και από επιδοτήσεις κι από διάφορα επιδόματα.......αν δεις τι σπίτια έχουν οι περισσότεροι θα σου πέσουν τα μούτρα......χαλιά παντού, ακόμα και στους τοίχους....και στήνουν μια σκηνή στην αυλή και μένουν εκεί......αυτά γίνονται.......όποιος τους έχει γνωρίσει λίγο το γνωρίζει....στους γάμους τους δε, πέφτει το χρήμα!!!!

Και τώρα θυμήθηκα μια φορά στην τράπεζα που ήμουν πίσω από έναν τσιγγάνο.....έβγαζε από ένα λογαριασμό 200.000 για να τα βάλει σε άλλον..............άσε σου λέω!!

Link to comment
Share on other sites

Bασικά, έχω ασχοληθεί αρκετά με τους Ρόμα. Μάλιστα είχα κάνει και πτυχιακή πάνω σε αυτό το θέμα, οπότε είμαι αρκετά ευαισθητοποιημένη......

Ναι, μεν είναι ''φανατισμένοι'' με τη φυλή τους, αλλά αυτό δεν είναι μειονέκτημα να τους περιθωριοποιήσουμε.

Ναι, μεν καταπιάνονται με παρανομίες (κλεψιές, ναρκωτικά κλπ.) αλλά είναι η νοοτροπία τους αυτή. Η ''αλητεία'' είναι τρόπος ζωής για αυτούς.

Μέσω της ενημέρωσης κι εκείνων και τη δική μας, πιστεύω μακροπρόθεσμα θα ενσωματωθούν ειρηνικά στο κοινωνικό σύνολο. Αισθάνονται κι εκείνοι παραπεταμένοι, όλοι μας τους κοιτάμε με μισό μάτι και αυτός είναι ένας λόγος που είναι εχθρικοί απέναντι σε εμάς τους μπαλαμούς.

Τα παιδιά τους πρέπει να μορφωθούν και αυτό μπορεί να επιτευχθεί μέσα από τη κοινωνική προσφορά κρατικών φορέων. Αλλά πού καιρός και χρήμα για κάτι τέτοιο....

Θεωρώ, πως εμείς πρέπει να τους ανοίξουμε τη πόρτα στη κοινωνίας μας για να κάνουν εκείνοι το βήμα να μπουν μέσα.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω για τις άγαμες μητέρες, αλλά αυτοί έχουν πάρει πολλάαααααααααα λεφτά και από επιδοτήσεις κι από διάφορα επιδόματα.......αν δεις τι σπίτια έχουν οι περισσότεροι θα σου πέσουν τα μούτρα......χαλιά παντού, ακόμα και στους τοίχους....και στήνουν μια σκηνή στην αυλή και μένουν εκεί......αυτά γίνονται.......όποιος τους έχει γνωρίσει λίγο το γνωρίζει....στους γάμους τους δε, πέφτει το χρήμα!!!!

Και τώρα θυμήθηκα μια φορά στην τράπεζα που ήμουν πίσω από έναν τσιγγάνο.....έβγαζε από ένα λογαριασμό 200.000 για να τα βάλει σε άλλον..............άσε σου λέω!!

οταν γεννανε τα παιδια τους και τα λογοδινουν τα χρυσωνουν κυριολεκτικα. βλεπεις μωρα και κοριτσακια 3-4 ετων με χρυσαφικα μεχρι τους αγκωνες. τις δε λιρες τις κρεμανε στα μαλλια τους οταν δεν μπορουν να κρεμασουν αλλες στο λαιμο. αυτο που εχω δει ουκ ολιγες φορες και εχω μεινει :shock: ειναι να κρεμαν τη πιπιλα του μωρου σε ολοχρυση καδενα!!! στους γαμους και οταν χορευει η νυφη δεν επιτρεπεται να ριξεις λιγοτερα απο 500 ευρω. ειναι μεγαλη προσβολη να βαλεις μικροτερο ποσο.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Oι Ρόμα μπορούν να αποτελέσουν ενεργό εργατικό δυναμικό για τη χώρα και να συμβάλουν και στο Εθνικό Προϊόν και στη πρόοδο της χώρας. Ένας από τους λόγους ένταξής τους είναι και αυτός, αλλά και για την εξάλειψη κοινωνικών συγκρούσεων. Δεν εξευμενίζω τις πράξεις τους, απεναντίας τις κατακρίνω....

Κάτι τέτοιο απαιτεί συλλογική προσπάθεια και πάνω απ'όλα θέληση.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Bασικά, έχω ασχοληθεί αρκετά με τους Ρόμα. Μάλιστα είχα κάνει και πτυχιακή πάνω σε αυτό το θέμα, οπότε είμαι αρκετά ευαισθητοποιημένη......

Ναι, μεν είναι ''φανατισμένοι'' με τη φυλή τους, αλλά αυτό δεν είναι μειονέκτημα να τους περιθωριοποιήσουμε.

Ναι, μεν καταπιάνονται με παρανομίες (κλεψιές, ναρκωτικά κλπ.) αλλά είναι η νοοτροπία τους αυτή. Η ''αλητεία'' είναι τρόπος ζωής για αυτούς.

Μέσω της ενημέρωσης κι εκείνων και τη δική μας, πιστεύω μακροπρόθεσμα θα ενσωματωθούν ειρηνικά στο κοινωνικό σύνολο. Αισθάνονται κι εκείνοι παραπεταμένοι, όλοι μας τους κοιτάμε με μισό μάτι και αυτός είναι ένας λόγος που είναι εχθρικοί απέναντι σε εμάς τους μπαλαμούς.

Τα παιδιά τους πρέπει να μορφωθούν και αυτό μπορεί να επιτευχθεί μέσα από τη κοινωνική προσφορά κρατικών φορέων. Αλλά πού καιρός και χρήμα για κάτι τέτοιο....

Θεωρώ, πως εμείς πρέπει να τους ανοίξουμε τη πόρτα στη κοινωνίας μας για να κάνουν εκείνοι το βήμα να μπουν μέσα.

 

Όταν έκανες την πτυχιακή σου τους συναναστράφηκες καθόλου?

Μίλησες μαζί τους?

Γιατί μου δίνεις την εντύπωση ότι τα βλέπεις από πολύ μακριά τα πράγματα......από τη ρομαντική πλευρά που δεν είναι έτσι στα αλήθεια.......

Τρανό παράδειγμα οι όσοι από αυτούς θέλησαν να αλλάξουν......αυτοί και τα σχολεία βρήκαν ανοιχτά και δουλειές έπιασαν και τους άλλους έχουν σε απόσταση....μάλιστα γίνονται πολύ σκληροί μαζί τους γιατί τους γνωρίζουν καλά..!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανες την πτυχιακή σου τους συναναστράφηκες καθόλου?

Μίλησες μαζί τους?

Γιατί μου δίνεις την εντύπωση ότι τα βλέπεις από πολύ μακριά τα πράγματα......από τη ρομαντική πλευρά που δεν είναι έτσι στα αλήθεια.......

Τρανό παράδειγμα οι όσοι από αυτούς θέλησαν να αλλάξουν......αυτοί και τα σχολεία βρήκαν ανοιχτά και δουλειές έπιασαν και τους άλλους έχουν σε απόσταση....μάλιστα γίνονται πολύ σκληροί μαζί τους γιατί τους γνωρίζουν καλά..!!

Ασχολήθηκα, πάαααρα πολύ. Στο Ζεφύρι, στη Φυλή....Κανονικά ένα 6μηνο πηγαινοερχόμουν και μελετούσα από κοντα το τρόπο ζωής τους. Μίλησα με πολλούς από αυτούς, έμαθα πολλά από αυτό.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και σου έδωσαν την εντύπωση ότι θέλουν να ενταχθούν, αλλά δεν τους βοηθάει κανένας?

Μήπως σε αντιμεπώπισαν ως "επίσημη" και σου έλεγαν ότι περίμεναν ότι ήθελες να ακούσεις?

Γιατί σε συζητήσεις πιο ανεπίσημες άλλα λένε.......

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, θα μιλήσω και εγώ από προσωπική εμπειρία. Μένω σε περιοχή που κάθε χρόνο το καλοκαίρι μαζεύονται όλοι οι Ρομά της Ελλάδος και όχι μόνο για να γιορτάσουν την προστάτιδα τους Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου. Μένω σχεδόν δίπλα στο μοναστήρι.

όταν μου τα περιέγραφαν δεν τα πίστευα γιατί έβλεπα και εγώ την ρομαντική πλευρά των πραγμάτων.Το αποτέλεσμα;;;;;Ουρούσαν στην μέση του δρόμου μπροστά στα μάτια χιλιάδς κόσμου, έμπαιναν στις πολυκατοικίες και έκλεβαν γλάστρες, βρύσες, καπάκια αποχέτευσης, σίδερα, ζαρζαβατικά, ανέβαιναν στα μπαλκόνια και έπαιρναν καρέκλες, τραπέζια. κατα τα άλλα ήρθαν να τιμήσουν την προστάτιδα τους. Το κορυφαίο όλων καθόμασταν στα μπαλκόνια μας 3 μέρες για να έχουμε τον έλεγχο της κατάστασης (τουλάχιστον στην πολυκατοικία μας) και είδα μέχρι και να συνουσιάζονται πάνω στο πεζοδρόμιο!!!!!!!Τί άλλο να σας πω! Οταν έφυγαν ήταν λές και είχε γίνει πόλεμος.Ο δήμος καθάριζε 1 εβδομάδα σκουπίδια και περιττώματα. Δεν με νοιάζει πως ζούνε, πρόβλημα τους να ζουν μέσα στην βρώμα...αλλά από την στιγμή που κατεβαίνουν από τους καταυλισμούς πρέπει να συμπεριφέρονται κόσμια σε μας που πληρώνουμε σαν μ#$&^κες τους φόρους μας, που σεβόμαστε τους διπλανούς μας.Καμία κοινωνία δεν τους έχει περιθωριοποίησει, Μόνοι τους έπελεξαν να περιθωριοποίησει τους εαυτούς τους. Προκαλούν συνέχεια και φυσικά δεν θα ήθελα το δικό μου παιδί να πηγαίνει στο σχολείο με Ρομά. Ο άντρας μου είναι αστυνομικός και δεν είναι λίγες οι φορές που γονείς μαζεύονται στο αστυνομικό τμήμα γιατι γυφτάκια χτυπάνε, φτύνουν , κλέβουν κινητά, μέχρι και παπούτσια από τα παιδιά τους. Εχουν επιλέξει πως θα ζήσουν και πιστέψτε με , αρκετοί από αυτούς έχουν πολλά χρήματα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως όοοολοι θέλουν να ενταχθούν.

Το μεγαλύτερο ποσοστό πάντως έχει ένα ''παράπονο'', να το πω έτσι, της ελλειπούς κοινωνικής προσφοράς. Άμα άλλαζε η νοοτροπία των μπαλαμών (έτσι όπως μας λένε), δε θα υπήρχαν κραυγαλέα προβλήματα από τη πλευρά τους....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως όοοολοι θέλουν να ενταχθούν.

Το μεγαλύτερο ποσοστό πάντως έχει ένα ''παράπονο'', να το πω έτσι, της ελλειπούς κοινωνικής προσφοράς. Άμα άλλαζε η νοοτροπία των μπαλαμών (έτσι όπως μας λένε), δε θα υπήρχαν κραυγαλέα προβλήματα από τη πλευρά τους....

 

Μα η κοινωνική προσφορά είναι τεράστια....έχουν λάβει τεράστια ποσά από επιδοτήσεις.....λεφτά που εμείς δε θα δούμε ούτε στον ύπνο μας.....έχουν περισσότερα προνόμια από μας τους "προνομιούχους"......το ότι δεν τα εκμεταλλεύονται με το σωστό τρόπο δε φταίει η κοινωνία......

Μάλλον σου κλαίγονταν γιατί ίσως νομιζαν ότι θα πάρουν και από σένα......

Link to comment
Share on other sites

πολυ πολυ σωστα οσα λες στο σημειο αυτο.........θα διαφωνησω ομως ως προς το τι επιλεγουν...

 

οι ρομα ειναι μειονοτητα με το εξης χαρακτηριστικο: ειναι νομαδες που διατηρησαν καποια χαρακτηριστικα της νομαδικοτητας, αλλα καποια στιγμη μεσα στο χρονο και υπο την πιεση του 'εγκατεστημενου' τροπου ζωης, αναγκαστηκαν να ενσωματωθουν. εν τω μεταξυ, με την συγκροτηση των εθνων-κρατων, και ενω οι ρομα 1.δεν ηταν μειονοτητα που προερχοταν απο καποιο κρατος (δεν ειχαν δλδ εθνικη αναφορα) και 2. συνεχιζαν να κρατουν καποια νομαδικα χαρακτηριστικα (μετακινηση, εποχικη εργασια, συγκεκριμενες σχεσεις ιεραρχιας στην οικογενεια και τη φυλη), βρεθηκαν μετεωροι μεσα στα εθνη κρατη που προχωρουσαν στην ομοιογενεια τους.

 

δλδ υπεστησαν ενα σοκ, βρεθηκαν 'εντος -εκτος'. και επειδη αυτες οι αλλαγες ειναι πολυ προσφατες (απο τον 19ο αιωνα και επειτα) οι ρομα καταφερνουν να επιβιωσουν, αλλα περιθωριοποιηθηκαν βασει του νομαδικου χαρακτηριστικου τους, το οποιο , ας μην ξεχναμε, θεωρειται 'μιαρο' για τον εγκατεστημενο πολιτισμο μας. δλδ το σχολειο, η σταθερη εργασια κ κατοικια, η αλλιως η ιδιοκτησια και η εκμεταλλευση της γης (ακομα κ με την κατοικια , δεν μιλω μονο για καλλιεργεια) ειναι στοιχεια που δεν ανηκουν στον πολιτισμο τους (και θα κανω την υποθεση οτι τους τον αλλοιωνουν κιολας...), αλλα ειναι τοσο σημαντικα στον δικο μας πολιτισμο, που προφανως ειναι και αυτος που υπερισχυει με ολες τις δομες εξουσιας του.

 

Στο ερωτημα γιατι δεν εντασσονται στο σχολειο πχ, θα μπορουσαμε να αναρωτηθουμε γιατι να μην ενταχθει το σχολειο (ενα μερος του) σε αυτους. Στη Γαλλια υπηρξε ενα προτζεκτ με το κινητο σχολειο για παιδια ρομα...

 

τελοσπαντων, εχω βαρεθει η αληθεια ειναι, να ακουω για προγραμματα τσιγγανοπαιδων και προγραμματα για τους ρομα και ξανα μανα προτασεις του υπουργειου με τα γνωστα αποτελεσματα....ειναι τελειως ανουσια μιας και ολα ειναι ειδωμενα αππο τη δικη μας, πλειονοτικη σκοπια....και ετσι δεν προσεγγιζεις ποτε το 'διαφορετικο' με επιτυχια...απλα προσπαθεις να εχεις ησυχη τη συνειδηση σου....ή να φας ωραια λεφτακια απο την Ε.Ε......

 

 

αυτο συμβαινει παντου, προφανως ομως αν προερχεσαι απο μια μειονοτητα που υφισταται μονιμως ρατσισμο κ περιθωριοποιηση , υιοθετεις και τα χαρακτηριστικα που σου προσαπτουν και ετσι η βια θα ειναι κ συνηθεστερη.... δεν δικαιολογω, ερμηνευω...

 

DaF, σε γενικές γραμμές, θα συμφωνήσω μαζί σου.

 

Θέλω όμως να ξαναπώ ότι, όταν κάποιοι από αυτούς θέλησαν έναν διαφορετικό τρόπο ζωής, και για τους ίδιους, αλλά κυρίως για τα παιδιά τους, δεν περίμεναν ούτε κίνητρα από το κράτος, ούτε επιδοτήσεις από την Ε.Ε. - το έκαναν μόνοι τους και, πιστέψτε με, δεν αντιμετώπισαν κανενός είδους ρατσισμό, ούτε σαν παιδιά στο σχολείο, ούτε σαν ενήλικες στην αγορά εργασίας. Έχω πολλά παραδείγματα, κάποια από αυτά τα ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου, που τα έχω ζήσει κι εξακολουθώ να τα ζω από πολύ κοντά.

 

Το ρεπορτάζ του Θεοδωράκη που ανέφερε η yogini, το παρακολούθησα κι εγώ, το θυμάμαι. Ήταν μία 14χρονη αρραβωνιασμένη, ετοιμαζόταν για γάμο. Τη ρωτούσε, γιατί θέλεις να παντρευτείς από τώρα? Γιατί αγαπάω τον αρραβωνιαστικό μου και θέλω να κάνουμε παιδιά, απαντούσε. Δεν θέλεις να τελειώσεις το σχολείο? Όχι, το σταμάτησα, βαριοόμουνα, δεν μου άρεσε. Θα ήθελες να βρεις μια δουλειά? Όχι, θα δουλεύει ο άντρας μου κι εγώ θα μεγαλώνω τα παιδιά μας. Τι σου αρέσει να κάνεις? Να πηγαίνω βόλτες με τις φίλες μου και σινεμά με τον αρραβωνιαστικό μου...αν όχι επί λέξει, αυτή ήταν η ουσία. Ε λοιπόν, εγώ δεν βρίσκω τίποτα το τραγικό σε όλα αυτά. Αυτό ήθελε, αυτό θα έκανε, και ποιος μπορούσε να την πείσει ότι, αν τελείωνε το λύκειο και σπούδαζε και μετά έκανε μια δουλειά άσχετη με το πτυχίο της και ζούσε με τους γονείς της μέχρι τα 30 τουλάχιστον, θα ήταν πιο ευτυχισμένη? Εγώ, πάντως, με τίποτα!

 

Θέλω να πω δηλαδή, ότι, ως συνήθως, τσάμπα τσακωνόμαστε. Οι ευκαιρίες και τα κίνητρα που τους έχουν δοθεί, είναι πολλά. Στην ουσία όμως, αυτοί που θέλουν να ενταχθούν το κάνουν και χωρίς την πολύτιμη συνδρομή των άλλων κι αυτοί που δε θέλουν, δεν πρόκειται να το κάνουν για τίποτα και με τίποτα στον κόσμο. Είναι καθαρά θέμα ΔΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμιά διάθεση ρατσιστική και κανένα αίσθημα ανωτερότητας, θα συμφωνήσω με πάρα πολλές από τις κοπέλες που έγραψαν εδώ....ένα μεγάλο ποσοστό (δεν θα πω η πλειοψηφία) των ανθρώπων που λένε ότι ανήκουν σε αυτή τη φυλή, δεν δείχνουν κανένα ενδιαφέρον για μόρφωση, για να αποκτήσουν ένα επάγγελμα και έχουν την τάση να έχουν παραβατική συμπεριφορά. Φυσικά, υπάρχουν και εξαιρέσεις, και πολλές μάλιστα. Στην Αγία Βαρβάρα Αττικής, ας πούμε, υπήρχαν πολλοί τσιγγάνοι, με καταστήματα δικά τους ή που ασκούσαν κάποιο επάγγελμα και οι άνθρωποι έμεναν σε σπίτια, έστελναν τα παιδιά τους σχολείο κλπ κλπ. Είχα εγώ κάποτε παλιά έναν πολύ καλό φίλο τσιγγάνο, ένα αξιοπρεπέστατο και ευγενέστατο παιδί. Δεν είχε τελειώσει λύκειο, αλλά δεν έχει σημασία αυτό, και άλλα παιδιά που δεν είναι τσιγγάνοι δεν το τελειώνουν. Πάντως, αμόρφωτος δεν ήταν ο άνθρωπος, είχε μάθει την τέχνη του (μαραγκός, νομίζω), δούλευε σε μαγαζί, ασχολιόταν και με τη μουσική και ζούσε μια αξιοπρεπέστατη ζωή. Σε συζητήσεις που είχαμε κάνει, μου είχε κακοχαρακτηρίσει όσους ζούσαν σε τσαντήρια, χωρίς να τηρούν τους κανόνες υγιεινής, χωρίς να στέλνουν τα παιδιά στο σχολείο κλπ , τους γάμους σε πολύ νεαρή ηλικία και γενικά όλα αυτά τα θεωρούσε κακώς κείμενα της φυλής του. Υπάρχουν διαφορές από τσιγγάνο σε τσιγγάνο, από ότι έχω καταλάβει, υπάρχουν οικογένειες που ζουν σε διάφορες περιοχές της χώρας οι οποίες θέλουν να ζουν φιλήσυχα και κατά κάποιον τρόπο να ενταχθούν στο κοινωνικό σύνολο, υπάρχουν και άλλοι που δεν το θέλουν και δεν το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...