Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

To θέμα όμως δεν είναι τι θέλουν οι ενήλικοι ρομά..τα παιδιά τους δεν χρωστάνε τίποτα να μείνουν και αυτά στο περιθώριο και να συνεχίσουν την "παράδοση"

 

Κι όμως ακόμα και τα παιδιά έχουν συνηθίσει και τους φαίνεται αδιανόητο να πάνε σχολείο.....

Έχω μιλήσει μάλιστα με κάποιους από αυτούς........και ξέρω πως δε θέλουν να αλλάξουν τίποτα απολύτως στον τρόπο ζωής τους....εμάς θα μας πιάσει η καούρα?

κάποια εποχή μια φίλη μου δασκάλα δούλευε σε σχολείο που ήταν κοντά σε καταυλισμό οπότε είχε μαθητές και παιδιά ρομά.....ξεκινούσαν το σχολείο π.χ. 10 παιδάκια....μέχρι τα Χριστούγεννα είχαν φύγει τα 8 και τα άλλα δυο πήγαιναν σαν τουρίστες και φυσικά κανένα δεν τέλειωσε το σχολείο.....δεν εντάσσονται με τίποτα...δε σας λέει τίποτα το ότι τόσους αιώνες τώρα ζουν έτσι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δυστυχως τα παιδια τους μεγαλωνουν με την νοοτροπια που περιεγραψα παραπανω. δεν υπαρχει παιδι που σκεφτεται διαφορετικα και αν υπαρχει αποτελει φωτεινη εξαιρεση. οι μονες κουβεντες που ξερουν να κανουν ειναι για λεφτα και ερωτες. φυσικα τα εμβολια τους ειναι περιττα. μεσα σε τοση συνειδητη βρωμα εχουν αναπτυξει αντισωματα. σκεφτειτε οτι τον χειμωνα του 2005 που εριξε ΤΟ χιονι ακομα και μεσα στην Αθηνα αυτα κυκλοφορουσαν ξυπολητα και με καλοκαιρινα. αυτα δεν ειχαν ουτε συναχι και εγω ετρεχα το αγορακι μου με πνευμονια στο Α. Κυριακου.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

σουσαμι γραφαμε μαζι!!! πολυ σε παω βρε σουσαμακι!!! εκτος θεματος το ξερω αλλα ηθελα να το πω.

 

Αμοιβαία τα αισθήματα!!!

 

Και για να ξαναμπώ στο θέμα, πείτε πως εμείς νιώθουμε ότι είναι άδικο για τα παιδιά αυτά να μεγαλώνουν έτσι......ποιος θα αναλάβει να πείσει τους γονείς που δε θέλουν με τίποτα να ενταχθούν?

Και μην ξεχνάμε...έχουν και όπλα.......

Μια φορά τράκαρα με τσιγγάνο κι επειδή έφταιγε αυτός και οι χιλιάδες παρατυπίες του κι αυτός φυσικά ισχυρίζονταν ότι φταίω εγώ, αποφάσισα να του κάνω μήνυση......πήγαμε συνοδεία αστυνομίας στο τμήμα και εκεί αφού με έβαλαν στο γραφείο με συμβούλεψαν να μην κάνω τίποτα γιατί μετά θα κινδύνευα κι εγώ και η οικογένειά μου και μου είπαν ότι θα τον κατάφερναν να υπογράψει δήλωση για την ασφάλεια, αλλά να μην κάνω τίποτα άλλο γιατί θα έμπλεκα κάπου που θα ήταν θρίλερ η υπόθεση.....τα συμπεράσματα δικά σας......και ναι, ακόμα και η αστυνομία τους φοβάται....και πολύ μάλιστα!

Link to comment
Share on other sites

Και το κράτος θα αφησει τα παιδια στη μοίρα τους;

Έστω και ενα απο τα παιδια αυτα να ξεφύγει αξιζει η προσπαθεια

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:gheOc4UENj8J:www.edugate.gr/content/oi-tsigganoi-spoydazoyn+%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%82+%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%83%CE%B5&cd=29&hl=el&ct=clnk&client=ubuntu

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Το κράτος δεν τους αφήνει στην τύχη του...τα σχολεία λειτουργούν για όλα τα παιδιά.....τα δέχονται όλα.......δεν κάνουν εξαιρέσεις.....αυτοί δεν πάνε λέμε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου δεν θελουν οπως λες να τα στειλουν σχολειο προς τι η διαμαχη; Γιατί οι γονεις των μη ρομά κανουν καταληψη και οι ρομά τους κατηγορουν για ρατσισμο;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οοοοοοοοοοοοοοοοοοολοι οι Ρομά έτσι.

Μπορείτο 80% είναι....δεν είναι οοοοοοοοοοοοοολοι.

 

Δνε είναι οοοοοοοοοοοοολοι οι Έλληνες τεμπέληδες όπως μας λέει η φραου Μέρκελ.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οοοοοοοοοοοοοοοοοοολοι οι Ρομά έτσι.

Μπορείτο 80% είναι....δεν είναι οοοοοοοοοοοοοολοι.

 

Δνε είναι οοοοοοοοοοοοολοι οι Έλληνες τεμπέληδες όπως μας λέει η φραου Μέρκελ.

 

Κοίτα όποιος ρομά δεν είναι έτσι έχει κατά κάποιο τρόπο ήδη ενταχθεί στην κοινωνία.....ακόμα και μεταξύ τους υπάρχουν διαχωρισμοί......ξέρω καλά τι λέω, γιατί έχω συζητήσει με πολλούς και μάλιστα έχω και βαφτισιμιό τσιγγανόπουλο που έκανα τα αδύνατα δυνατά να πάει σχολείο, αλλά λίγο η αδιαφορία των γονιών, λίγο οι μετακινήσεις τους (γιατί μην ξεχνάμε μετακινούνται συνέχεια οι περισσότεροι, έχουν μεν έδρα, αλλά αλλάζουν συνέχεια μέρη) στάθηκε αδύνατο.....έχω επαφές με το παιδί και τους γονείς του και ήμουν διατεθειμένη να το βοηθάω εγώ με τα μαθήματα, όπως είμαι διατεθειμένη να το βοηθάω με όποιο τρόπο.....το ότι δεν τα κατάφερα να συνεχίσει το σχολείο είναι αγκάθι για μένα.. ......

Link to comment
Share on other sites

Καλά οι ρομά λένε για ρατσισμό έτσι για να λένε...

 

Δεν πείθομαι με τίποτα ότι ενδιαφέρονται να μορφωθούν τα παιδιά τους!

 

Η πραγματικότητα μιλάει από μόνη της......

 

Και η μη ρομα γιατι κάνουν καταληψη αφου τα τσιγγανακια δεν προκειται να πανε σχολειο;

 

Το οτι φτωχος ρομά δεν υπαρχει πού στέκει;

Σε καταυλισμούς χωρις νερό και αποχετευση δίπλα στα σκατά και τα σκουπίδια ποιος φραγκατος θα έμενε;

Εκτός αν αυτοι δεν ειναι ανθρωποι ..αλλα κάτι άλλο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιλαμβάνομαι την ευαισθησία που έχουν πολλά μέλη με αυτά τα θέματα - και καλά κάνουν, εδώ που τα λέμε - αλλά να πω μόνο ότι πολλές φορές έχεις εντελώς διαφορετική γνώμη όταν φαντάζεσαι εκ του μακρόθεν μία κατάσταση, από ό,τι αν τη ζεις από κοντά. Η πρώην συγκάτοικος και κολλητή μου είναι κοινωνική λειτουργός και μία παλιά συμμαθήτριά μου, δασκάλα στο Κλειδί Ημαθίας. Ξεκίνησαν και οι δύο με πολύ ρομαντικές ιδέες, αλλά, τουλάχιστον στο θέμα που μας απασχολεί εδώ, οι απόψεις τους έχουν αλλάξει άρδην.

Link to comment
Share on other sites

Στους καταυλισμους μαζι με τα σκ**α και τα σκουπιδια μενουν επειδη το θελουν!!!! οσο σοκαριστικο και αν ακουγεται ειναι η μαυρη αληθεια. στο Ζεφυρι θα σας δωσω ενα παραδειγμα και το ιδιο εγινε και στο Ξυλοκαστρο. ο ΟΕΚ εφτιαξε εργατικες κατοικιες. οι Ρομα πληρουσαν τις προϋποθεσεις με δοξα και τιμη. ετσι η τοτε δημαρχος Ζεφυριου αποφασισε να παραχωρησει ενα ολοκληρο οικοπεδο (ηταν συγκροτημα πολυκατοικιων) στους Ρομα, προκειμενου να ενταχθουν επιτελους στην κοινωνια. Ε λοιπον ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εκανε αιτηση παρα την συνεχη ενημερωση τους. οταν η δημαρχος αποφασισε να τις κληρωσει τις κατοικιες ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πηγε να μεινει.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω με την misspigi.

Δουλευα κ εγω 3 χρονια στο Ζεφυρι κ εχω εικονα. Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι ο σεισμος του 99, όταν φτιαχτηκαν καταυλισμοί για τους σεισμόπληκτους κ φτιαχτηκαν κ 2-3 για τους "ρομα"*. Να σημειωσω πως περα από το κόστος για να φτιαχτουν αυτοι οι καταυλισμοί, καποιοι ανθρωποι δουλευαν επί 2 μηνες 12-14 ωρες. Ε λοιπόν με το που μπηκαν μεσα τα ρημαξαν κ τα βρωμισαν όλα.

* Επίσης θελω να πω πως εχω ακουσει 2 φορες ανθρωπους να λενε " εγω ειμαι τσιγγανος κ οχι γυφτος"

άρα μηπως δεν ειναι κ τοσο σωστός ο όρος "ρομα" για όλους?????

μήπως δηλαδή ειναι άλλο ο ρομά????

δεν ξερω, οι ίδιοι το λενε....

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω οτι οι Ρομά πάνε σε ξεχωριστά σχολεία!Εκτός αν συμβαίνει σε κάποια συγκεκριμένη περιοχή να συγκεντρώνονται σε ενα σχολειο που ειναι πιο κοντά σε καταυλισμό.Το θεωρώ απαράδεκτο.

Το μόνο θέμα θα μπορούσαν να είναι τα εμβόλια (αν και θα βρεθουν μαμάδες μεταξύ μας που δεν θα συμφωνήσουν με αυτό ;))

 

Να σε ρωτήσω κάτι? πως θα σου φαινόταν αν μέσα στην τάξη των 14 ατόμων του επταχρονου παιδιού σου, τα 7 παιδάκια ήταν τσιγγανακια? αν εφτυναν το παιδί σου και έκαναν την ανάγκη τους όπου να ναι, έβριζαν όλοι την ώρα, και είχαν να κάνουν μπάνιο κανένα δίμηνο, και εμβολιασμενα να ήταν, πως θα σου φαινόταν? το ότι κάνουν sex 9 χρόνων πως σου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τη στιγμή που τα παιδιά αυτά είναι Ελληνες πολίτες και από τη στιγμή που η μόρφωση μέχρι κάποια βαθμίδα είναι υποχρεωτική για όλους, αυτά τα παιδιά πρέπει να πάνε σχολείο. Δεν έχει σημασία αν οι γονείς τους θέλουν να ενταχθουν στην κοινωνία ή εάν έχουν άλλα σχέδια για τα παιδιά αυτά, αυτά πρέπει να πάνε στο σχολείο. Οσον αφορά τους άλλους γονείς που δε θέλλουν τα παιδιά τους να πηγαίνουν σχολείο με τα τσιγγανάκια, υπάρχει η λύση του ιδιωτικού σχολείου. Αν πραγματικά νοιάζονται για τα παιδιά τους μπορούν να βάλλουν το χέρι πιο βαθειά στην τσέπη, έτσι ώστε τα βλαστάρια τους να έχουν μόνο Αριους συμμαθητές.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που τα παιδιά αυτά είναι Ελληνες πολίτες και από τη στιγμή που η μόρφωση μέχρι κάποια βαθμίδα είναι υποχρεωτική για όλους, αυτά τα παιδιά πρέπει να πάνε σχολείο. Δεν έχει σημασία αν οι γονείς τους θέλουν να ενταχθουν στην κοινωνία ή εάν έχουν άλλα σχέδια για τα παιδιά αυτά, αυτά πρέπει να πάνε στο σχολείο. Οσον αφορά τους άλλους γονείς που δε θέλλουν τα παιδιά τους να πηγαίνουν σχολείο με τα τσιγγανάκια, υπάρχει η λύση του ιδιωτικού σχολείου. Αν πραγματικά νοιάζονται για τα παιδιά τους μπορούν να βάλλουν το χέρι πιο βαθειά στην τσέπη, έτσι ώστε τα βλαστάρια τους να έχουν μόνο Αριους συμμαθητές.

οχι βρε Ιλονκα. δεν ειναι ετσι τα πραγματα. διαβασε την απαντηση απο πανω σου και θα δεις.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που τα παιδιά αυτά είναι Ελληνες πολίτες και από τη στιγμή που η μόρφωση μέχρι κάποια βαθμίδα είναι υποχρεωτική για όλους, αυτά τα παιδιά πρέπει να πάνε σχολείο. Δεν έχει σημασία αν οι γονείς τους θέλουν να ενταχθουν στην κοινωνία ή εάν έχουν άλλα σχέδια για τα παιδιά αυτά, αυτά πρέπει να πάνε στο σχολείο. Οσον αφορά τους άλλους γονείς που δε θέλλουν τα παιδιά τους να πηγαίνουν σχολείο με τα τσιγγανάκια, υπάρχει η λύση του ιδιωτικού σχολείου. Αν πραγματικά νοιάζονται για τα παιδιά τους μπορούν να βάλλουν το χέρι πιο βαθειά στην τσέπη, έτσι ώστε τα βλαστάρια τους να έχουν μόνο Αριους συμμαθητές.

 

Εσένα πως θα σου φαινόταν όλα τα παραπάνω? στην περοχη μου είμαστε 50 50 και τους ξέρω καλα τους τσιγγάνους. Έχουν δικό τους σχολείο και το κλείνουν για να ενταχθούν και να ενσωματωθούν. Ποιος θα αφομοιώσει ποιον δεν έχω καταλάβει... Όσο για το το ιδιωτικό που λες, δεν σχολιάζω, λυπάμαι γιατί δεν κατάλαβες απο ποια σκοπιά μιλάω...

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση: οι ιθύνοντες κάνουν λόγο για ρατσισμό, αυτοί που προωθούν το προγραμμα, όχι οι Ρομά. Όταν δεν έχεις διακαιολογια, πετάς ένα είσαι ρατσιστης και βγαίνεις και απο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Το ''ρομά'' πολλοί το χρησιμοποιούν ως δόκιμη έκφραση γιατί θεωρούν ρατσιστικό το ''τσιγγάνος''... Καλά δεν το συζητώ για ''γύφτος''...

Αυτό που κατάλαβα εγώ από τα λεγόμενα των 2 τσιγγάνων είναι πως υπάρχουν "τσιγγάνοι" και "γυφτοι" (συγγνώμη αν ακούγεται άσχημα η λέξη, δεν ξερω αν υπάρχει άλλη να χρησιμοποιησω)

Και νομίζω πως οι τσιγγάνοι είναι ευρωπαϊκής καταγωγής ενώ οι γύφτοι όχι, δηλ πρόκειται για 2 διαφορετικές φυλές

Και το νόημα της φράσης ήταν πως οι τσιγγάνοι θέλουν να έχουν μια πιο καλή ποιοτητα ζωής και να ενσωματωθούν στην κοινωνία ενώ οι γυφτοι όχι.

Τι να πω, αν κάποια κοπέλα έχει διαφορετική άποψη ας το συζητήσουμε, εγώ προσωπικά προς το παρόν τουλάχιστον συμφωνώ με την άποψη των 2 τσιγγάνων που άκουσα

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως ακόμα και τα παιδιά έχουν συνηθίσει και τους φαίνεται αδιανόητο να πάνε σχολείο.....

Έχω μιλήσει μάλιστα με κάποιους από αυτούς........και ξέρω πως δε θέλουν να αλλάξουν τίποτα απολύτως στον τρόπο ζωής τους....εμάς θα μας πιάσει η καούρα?

κάποια εποχή μια φίλη μου δασκάλα δούλευε σε σχολείο που ήταν κοντά σε καταυλισμό οπότε είχε μαθητές και παιδιά ρομά.....ξεκινούσαν το σχολείο π.χ. 10 παιδάκια....μέχρι τα Χριστούγεννα είχαν φύγει τα 8 και τα άλλα δυο πήγαιναν σαν τουρίστες και φυσικά κανένα δεν τέλειωσε το σχολείο.....δεν εντάσσονται με τίποτα...δε σας λέει τίποτα το ότι τόσους αιώνες τώρα ζουν έτσι?

 

 

Οι Ρομά επιδοτούνται για να στείλουν τα παιδιά τους σχολείο. Τα στέλνουν το Σεπτέμβρη, παίρνουν την επιδότηση και μετά από ένα μήνα τα σταματάνε.

Μου το είχε πει ο ίδιος ο πατέρας των παιδιών!

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

πηγή : εφημερίδα ελευθερία

 

ΣΥΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Επιμένει το Υπουργείο Παιδείας στην άμεση ένταξη των μαθητών ΡΟΜΑ

 

* Συνάντηση με Αν. Διαμαντοπούλου για το ίδιο θέμα ζητά και ο δημαρχος Σοφάδων

 

Τρίτη, 17 Ιανουαρίου 2012

ΚΑΡΔΙΤΣΑ

 

 

 

Συνάντηση με την Ειδική Γραμματέα του Ενιαίου Διοικητικού Τομέα Θεμάτων Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού, Εκπαίδευσης Ελληνοπαίδων Εξωτερικού, Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και Αποκέντρωσης, κ. Αθηνά Λινού, είχαν στην Αθήνα ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Κ. Παπαλός, ο Αντιδήμαρχος κ. Νικ. Καραγιάννης, οι Δημοτικοί Σύμβουλοι κ.κ. Β. Σουφλάκος ως εκπρόσωπος της μείζονος μειοψηφίας και Χρ. Τέγος, επικεφαλής της ελάσσονος μειοψηφίας, η Πρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Αγγ. Σφήκα, η Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 9ου Δημ. Σχολείου Καρδίτσας κ. Ιωαννίδου και ο διαμεσολαβητής των Ρομά του οικισμού “Μαύρικα” κ. Νίκος Καμπέρης.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε υλοποίηση της απόφασης που έλαβε το Δημοτικό Συμβούλιο Καρδίτσας στην έκτακτη συνεδρίαση που πραγματοποίησε την περασμένη εβδομάδα με θέμα την επιχειρούμενη άμεση ένταξη των μαθητών ΡΟΜΑ της Καρδίτσας από το 19ο Δημ. Σχολείο σε άλλα Δημ. Σχολεία της πόλης.

Η αντιπροσωπεία ανέπτυξε με επιχειρήματα τη θέση του Δημοτικού Συμβουλίου, αλλά και της τοπικής εκπαιδευτικής κοινότητας που θεωρεί ότι η επιχειρούμενη ένταξη των τσιγγανοπαίδων μαθητών από το συγκεκριμένο σχολείο στα υπόλοιπα, με τον βεβιασμένο τρόπο που γίνεται στο μέσο της σχολικής χρονιάς και χωρίς καμία προεργασία και διαβούλευση, θα έχει τα αντίθετα από τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα και ότι η Πολιτεία θα πρέπει να αντιμετωπίσει το σοβαρό ζήτημα της ένταξης και της ενσωμάτωσης των ΡΟΜΑ με ολοκληρωμένο και όχι αποσπασματικό τρόπο.

Η κ. Λινού, αν και έδειξε να κατανοεί τις επιφυλάξεις και τις ενστάσεις των φορέων της Καρδίτσας, επικαλέστηκε την ύπαρξη δεσμευτικής για τη χώρα μας απόφασης του Συμβουλίου της Ευρώπης και την απειλή υψηλών προστίμων σε περίπτωση που δεν υλοποιηθεί άμεσα η ένταξη των τσιγγανοπαίδων στα υπόλοιπα σχολεία και ενέμεινε στην απόφασή της για το άμεσο κλείσιμο της Α' τάξης του 19ου Δημ. Σχολείου και τη διασπορά των μαθητών της στα σχολεία της πόλης, στα οποία μπορούν να μετακινηθούν προαιρετικά και όσοι μαθητές των άλλων τάξεων του σχολείου το επιθυμούν.

Δεσμεύθηκε επίσης ότι με μέριμνα του Υπουργείου Υγείας θα γίνουν όλα τα απαραίτητα εμβόλια στους μαθητές ΡΟΜΑ και εξέφρασε την άποψη ότι τελικά δεν θα υπάρξουν προβλήματα στην ένταξή τους στα νέα τους σχολεία.

Όσον αφορά το θέμα της σίτισης και της μεταφοράς των τσιγγανοπαίδων που τέθηκε επίσης κατά τη διάρκεια της συζήτησης από τους φορείς, η κ. Λινού υποστήριξε ότι θα δοθεί λύση με πόρους του προγράμματος.

Οι φορείς παρά τα όσα υποστήριξε η κ. Λινού, ενέμειναν στη διαφωνία τους και στην πρότασή τους να συνεχίσει το 19ο Δημοτικό Σχολείο ως έχει με πλήρες πρόγραμμα, προσωπικό και Τάξεις, ως προπαρασκευαστικό σχολείο. Ως τέτοιο θα μπορεί να προετοιμάζει κάθε χρόνο, με χρήση των νέων σχολικών βοηθημάτων που έχουν γραφτεί από το 2008 ειδικά για τσιγγανόπαιδες, αλλά δεν είχαν σταλεί στο σχολείο, και να προωθεί προς ένταξη στο τέλος κάθε σχολικού έτους για απευθείας ενσωμάτωση στις κανονικές Τάξεις των σχολείων, όσους από τους μαθητές θα είναι ικανοί να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του προγράμματος σπουδών των σχολείων αυτών. Η κ. Λινού στο τέλος της συνάντησης, υποσχέθηκε ότι θα επισκεφθεί άμεσα- πιθανότατα την ερχόμενη Τρίτη-την Καρδίτσα για να έχει επαφές για το ζήτημα με τους φορείς και την εκπαιδευτική κοινότητα προκειμένου να αρθούν οι επιφυλάξεις τους για την υλοποίηση του προγράμματος.

ΖΗΤΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

Εντωμεταξύ, επιστολή στην Υπουργό Παιδείας κα Διαμαντοπούλου έστειλε ο Δήμαρχος Σοφάδων Μπάμπης Παπαδόπουλος σχετικά με το μείζον θέμα που δημιουργήθηκε μετά από την εντολή που δόθηκε για τη διασπορά 80 τσιγγάνων μαθητών του 4ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων σε 7 Δημοτικά Σχολεία του Δήμου.

Με την επιστολή του ο κ. Παπαδόπουλος ζητά την απόσυρση της σχετικής απόφασης του Υπουργείου. Ο Δήμαρχος Σοφάδων στην επιστολή του αναφέρεται στα επιχειρήματα των γονέων τα οποία εστιάζονται στον αδιευκρίνιστο στόχο του εγχειρήματος καθώς η Ειδική Γραμματέας αναφέρει μεν ότι η διασπορά των Τσιγγάνων μαθητών του 4ου Δημοτικού Σχολείου αποσκοπεί στην αποσυμφόρηση του 4ου Δημοτικού Σχολείου ενώ οι υπηρεσιακοί παράγοντες αναφέρονται, άλλες φορές στο ενδεχόμενο καταδικαστικής απόφασης απ’ το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, στο ξαφνικό γεγονός της βίαιης, πρόχειρης, ανοργάνωτης και χωρίς ενημέρωση αναγκαστικής διασποράς στην ιδιαιτερότητα που υπάρχει στην πόλη των Σοφάδων, εξαιτίας του μεγάλου αριθμού των ΡΟΜΑ, και στις επιφυλάξεις για τις προθέσεις και την ειλικρίνεια που διακατέχει τα τοπικά στελέχη διοίκησης της εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξηγεί πολλά...και κυρίως το γιατί μπάινουν στον κόπο να τα γράψουν, αφού 9 στις 10 φορές σταματάνε το πολύ 2-3 μήνες μετά.

 

Όταν δεν έχεις ζήσει ποτέ αυτούς τους ανθρώπους, ή όποια άλλη ομάδα θεωρείται υποβαθμισμένη μειονότητα, δεν τους έχεις μιλήσει προσωπικά ποτέ, δεν έχεις μπει στα σπίτια τους, δεν γνωρίζεις την κουλτούρα, τις συνήθειες, ούτε καν τις δικές τους επιθυμίες, είναι πολύ εύκολο, στη σπουδή σου για ανθρωπισμό, αντιρατσισμό κι όλες τις υπόλοιπες υπέροχες κοινωνικές αρετές, να κάνεις λάθη στην κρίση σου γι' αυτούς. Γιατί, κάπου, στην τελική, εγώ, ακόμη και αυτό, ρατσιστικό το βρίσκω. Θεωρείς αυτονόητο ότι, αυτό που είναι σωστό και ωφέλιμο για εσένα, το διαμέρισμα στην πολυκατοικία, η καθαριότητα και η υγιεινή, η εργασία, η μάθηση και πάει λέγοντας, είναι και για όλο τον υπόλοιπο κόσμο και υποχρεώνεις ανθρώπους που δεν επιθυμούν, σε καμία περίπτωση, να ακολουθήσουν αυτό το μοτίβο ζωής, να το κάνουν, για να ενταχθούν με το στανιό στη συντεταγμένη πολιτεία σου! Μην το ξεχνάμε, οι ίδιοι επιλέγουν να ζουν έτσι. Όσοι, στην πορεία, αλλάζουν νοοτροπία, αλλάζουν και τρόπο ζωής - είχαμε γείτονες στο πατρικό μου μία πολύτεκνη οικογένεια ρομά, όλοι μαζί παίζαμε στη γειτονιά, στα ίδια θρανία καθόμουνα με τις κόρες τους, ο αδελφός μου ήταν και είναι πολύ φίλος με το γιο τους, ποτέ δεν τέθηκε το παραμικρό ζήτημα διάκρισης ή περιθωριοποίησής τους. Επίσης, η μία μου κουμπάρα είναι ρομά από την πλευρά του πατέρα της, πραγματικά παράδειγμα προς μίμηση η κοπέλα, μητέρα 3 παιδιών, δουλευταρού και νοικοκυρά από τις λίγες. Υπάρχουν πολλές πλευρές στο όλο ζήτημα, δεν είναι άσπρο-μαύρο, ούτε όσοι εκφράζουν κάποιες επιφυλάξεις είναι μέλη της Κου-Κλουξ-Κλαν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα εγώ από τα λεγόμενα των 2 τσιγγάνων είναι πως υπάρχουν "τσιγγάνοι" και "γυφτοι" (συγγνώμη αν ακούγεται άσχημα η λέξη, δεν ξερω αν υπάρχει άλλη να χρησιμοποιησω)

Και νομίζω πως οι τσιγγάνοι είναι ευρωπαϊκής καταγωγής ενώ οι γύφτοι όχι, δηλ πρόκειται για 2 διαφορετικές φυλές

Και το νόημα της φράσης ήταν πως οι τσιγγάνοι θέλουν να έχουν μια πιο καλή ποιοτητα ζωής και να ενσωματωθούν στην κοινωνία ενώ οι γυφτοι όχι.

Τι να πω, αν κάποια κοπέλα έχει διαφορετική άποψη ας το συζητήσουμε, εγώ προσωπικά προς το παρόν τουλάχιστον συμφωνώ με την άποψη των 2 τσιγγάνων που άκουσα

 

Αυτά έχω ακούσει κι εγώ από τους ίδιους.........για αυτό εγραψα παραπάνω πως έχουν μεταξύ τους διαχωρισμούς....είπα να μη χρησιμοποιήσω τη λέξη......οι ίδιοι τη χρησιμοποιούν πάντως με μεγάλη άνεση.....

Link to comment
Share on other sites

είχε κάνει μια ωραία εκπομπή ο Θεοδωράκης στους πρωταγωνιστές για το θέμα. Όντως δεν θέλουν να πηγαίνουν σχολείο....είναι λυπηρό για εμάς αλλά τι μπορείς να κάνεις; οσο και να τους πιέσει το κράτος αυτοί θα κάνουν το δικό τους. Στη γειτονιά μου υπάρχουν 2-3 οικογένειες που τα αραδιάζουν τα παιδιά ολοι μέρα στις πλατείες για να ζητιανεύουν...ούτε λόγος για σχολείο....έχω σκεφτεί καμια φορά να πω τιποτα στις κοινωνικές υπηρεσίες του Δήμου αλλά δεν βγάζει κανείς άκρη μ' αυτούς και το κακό ειναι ότι φανατίζουν και τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...