Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεπαρκής Γαλουχία


Recommended Posts

Το συμπλήρωμα ουσιαστικά το παίρνουμε όταν περνάω εγώ περιόδους πανικού με το παιδί... Μας είχε τύχει στη δεύτερη εβδομάδα κάτι αντίστοιχο και μία μέρα στην τρίτη, μία στην τέταρτη εβδομάδα... Μετά 3 εβδομάδες έμεινε "καθαρό" και τώρα εδώ και 4 ημέρες με τη σημερινή...

Με κάνατε και νιώθω αισιόδοξα σήμερα και έτσι όπως ήμουν στα κέφια μου πήγαμε και τη βόλτα! Το παιδάκι μου μάλλον περιορίζεται πολύ στο σλινγ, είχε αρχίσει μάλλον να κόβει και λορδούλα και είχε μία ενόχληση στη φατσούλα του και προτίμησε να κοιμηθεί αργότερα στο υπόλοιπο μισό της βόλτας.

Αφού γυρίσαμε το έβαλα στο στήθος μου, όταν άρχισε να μη βρίσκει άρχισε πάλι να χτυπιέται, ήπιε περίπου 60ml συμπλήρωμα και μετά το ξαναέβαλα στο στήθος! Επειδή δεν τα χωνεύω και πολύ τα συμπληρώματα, δεν το πιέζω να το πιει και όλο το μπιμπερό... Ουσιαστικά παίζω καθυστερήσεις για να προλαβαίνω να κατεβάζω εγώ... Αλλά, η αλήθεια είναι πως δίνοντάς του συμπλήρωμα, έστω αυτό το λίγο, εγώ άρχισα να νιώθω λιγότερο άγχος και να χαμογελάω και λίγο, οπότε του το έδωσα με λιγότερες ενοχές... (αχ, αυτές οι ενοχές!!!)

 

Πάντως το πρωί έκανα αυτό που μου είπατε και το έβαζα συχνότερα κι ας μη ζήταγε! Αυτό θα γίνεται πλέον...

 

Πείτε μου και για τα συμπληρώματα που πρέπει να πάρω εγώ, δηλαδή σίδηρο, ασβέστιο, αν μπορείτε! Δε χρειάζομαι λέτε μαγιά μπύρας; Ή να δω σε κάποιο άλλο τόπικ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή δεν τα χωνεύω και πολύ τα συμπληρώματα, δεν το πιέζω να το πιει και όλο το μπιμπερό... Ουσιαστικά παίζω καθυστερήσεις για να προλαβαίνω να κατεβάζω εγώ...

 

αυτη η διατυπωση δεν ειναι σωστη..δεν περιμενουμε να "γεμισει" το στηθος για να το "αδειασουμε" θηλαζοντας. Μπορει να νιωθεις το στηθος σου πιο βαρυ ωρες ωρες, το οποιο οντως σημαινει οτι εχει "αποθηκευσει" γαλα. Αλλα το γαλα παραγεται την ωρα που θηλαζει το μωρο. Εαν θηλαζεις μονο οποτε "μαζευεται γαλα" στο στηθος οδηγεισαι σε μειωμενη παραγωγη σταδιακα. Ακομα και απο ενα τελειως μαλακο στηθος σε ρυθμισμενη παραγωγη το μωρο θα θηλασει κανονικα και το στηθος θα κατεβασει γαλα την ωρα που το μωρο θηλαζει.

 

Πείτε μου και για τα συμπληρώματα που πρέπει να πάρω εγώ, δηλαδή σίδηρο, ασβέστιο, αν μπορείτε! Δε χρειάζομαι λέτε μαγιά μπύρας; Ή να δω σε κάποιο άλλο τόπικ;

 

σιδηρο-ασβεστιο μονο αν τα χρειαζεσαι, αυτο ευκολα μπορεις να το διαπιστωσεις με εξεταση αιματος. αλλιως οχι.

 

μαγια μπυρας...γιατι?

για 40-60 μλ ξενου γαλακτος σε μερες κρισης οχι δεν χρειαζεσαι.

προσεξε διοτι λαμβανοντας μαγια η αλλα συμπληρωματα αυξησης γαλακτος ενω δεν τα χρειαζεσαι ισως οδηγηθεις σε υπερπαραγωγη, που απο μονη της ειναι μεγαλο προβλημα τοσο για σενα οσο και για το μωρο..

Link to comment
Share on other sites

Eve, καταλαβαίνω την παρατήρησή σου για το "κατεβάσει" που έγραψα και το έχω διαβάσει αρκετές φορές στο forum αυτό ότι είναι λάθος. "Αποθηκεύσει" είναι το πιο σωστό πράγματι. Εντάξει, γενικά δεν περιμένω να γεμίσω για να το ταϊσω, αλλά μια και μου το επισημαίνεις θα το προσέχω περισσότερο. Ωστόσο το απόγευμα (παλιότερα το πάθαινα πρωινές ώρες) βλέπω πως το παιδάκι δε βρίσκει τόσο γάλα όσο τις υπόλοιπες ώρες και κουράζεται και χτυπιέται. Οπότε ο κανόνας "ζήτηση - προσφορά" υπολειτουργεί στο κομμάτι "προσφορά". Οπότε καλύτερα δεν είναι να προσπαθούμε μεν 2-3 ώρες και μετά να της δίνω συμπλήρωμα να περάσει λίγο η ώρα για να αποθηκεύσω κι εγώ;

Πάντως, το βράδυ που μας πέρασε, ακούγοντας τη συμβουλή σας, κάποια στιγμή που ήταν μισοξύπνιο το πήρα στο στήθος και πράγματι μια χαρά ρουφάει! Και σήμερα το πρωί το έβαλα χωρίς να μου το ζητήσει... Ευχαριστώ κορίτσια!

Πάω γιατί κλαίει πάλι! Έτσι και το αφήσω από τα χέρια γίνεται χαμός! Είμαι και μόνη μου... Αααααααχ!

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καλύτερα δεν είναι να προσπαθούμε μεν 2-3 ώρες και μετά να της δίνω συμπλήρωμα να περάσει λίγο η ώρα για να αποθηκεύσω κι εγώ;

 

Κάθε φορά που νιώθεις ότι το γάλα συσσωρεύεται (νιώθεις ότι βαραίνει το στήθος, ότι αποθηκεύεται γάλα) λειτουργεί ένας παράγοντας που αναστέλει τη γαλουχία. Αυτό συμβαίνει για να προστατευθεί η μητέρα από την υπερπαραγωγή.

 

Αν η δική σου παραγωγή είναι μικρότερη από τη ζήτηση και δίνεις συμπλήρωμα περιμένοντας να αποθηκεύσεις γάλα, το μόνο που καταφέρνεις είναι να μειώσεις επιπλέον την παραγωγή.

 

Αν η παραγωγή σου χρειάζεται αύξηση, τότε θα πρέπει να θηλάζεις τόσο συχνά που να μην νιώθεις σχεδόν ποτέ το στήθος γεμάτο.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο το απόγευμα (παλιότερα το πάθαινα πρωινές ώρες) βλέπω πως το παιδάκι δε βρίσκει τόσο γάλα όσο τις υπόλοιπες ώρες και κουράζεται και χτυπιέται.

 

μήπως το απόγευμα είσαι πιο κουρασμένη, ή νηστική ή δεν έχεις πιεί πολλά υγρά? να το προσέχεις αυτό με την ξεκούραση και τα υγρά, εγώ βλέπω μεγάλη διαφορά στην παραγωγή όταν "με φροντίζω" :oops:

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λες τώρα! Κι εγώ που χαίρομαι όταν το βλέπω "γεμάτο"! Το θέμα είναι πως "γεμάτο" το νιώθω τις βραδινές ώρες! Πόσο συχνά να το βάζω βραδιάτικα! Να το βγάζω με θήλαστρο; Πώς είναι έτσι μπερδεμένο το σύστημα!!!

 

Κι εγώ προσπαθώ να με φροντίζω αλλά είναι κολλημένη πάνω μου. Αν την αφήσω ξεσηκώνει τη γειτονιά!

 

Σήμερα δεν κοιμηθήκαμε το μεσημέρι και ο αγώνας άρχισε νωρίς πάλι... Πάλευε πάλι με τις θηλές μου και γκρίνιαζε συνέχεια! Πριν λίγη ώρα του έδωσα 90ml συμπλήρωμα... Ίσως και αν βιάστηκα... Και πάλι γκρινιάζει τώρα, αλλά θα το πάω βόλτα με το σλινγκ...

Έχω απογοητευτεί... Νομίζω δεν έχει νόημα αυτή η διαδικασία... :-(

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα! Κι εγώ που χαίρομαι όταν το βλέπω "γεμάτο"! Το θέμα είναι πως "γεμάτο" το νιώθω τις βραδινές ώρες! Πόσο συχνά να το βάζω βραδιάτικα! Να το βγάζω με θήλαστρο; Πώς είναι έτσι μπερδεμένο το σύστημα!!!

 

Κι εγώ προσπαθώ να με φροντίζω αλλά είναι κολλημένη πάνω μου. Αν την αφήσω ξεσηκώνει τη γειτονιά!

 

Σήμερα δεν κοιμηθήκαμε το μεσημέρι και ο αγώνας άρχισε νωρίς πάλι... Πάλευε πάλι με τις θηλές μου και γκρίνιαζε συνέχεια! Πριν λίγη ώρα του έδωσα 90ml συμπλήρωμα... Ίσως και αν βιάστηκα... Και πάλι γκρινιάζει τώρα, αλλά θα το πάω βόλτα με το σλινγκ...

Έχω απογοητευτεί... Νομίζω δεν έχει νόημα αυτή η διαδικασία... :-(

 

Μην μπλέξεις με θήλαστρο για τόσα λίγα μλ!

Δείξε λίγη εμπιστοσύνη στο μωρό σου, μπορεί να γκρινιάζει για άσχετους λόγους. Την διαδικασία να την σκέφτεσαι ως εξής: ο εγκέφαλος σου είναι ο σερβιτόρος και το στήθος σου το ποτήρι. Όσο πιο άδειο ποτήρι βλέπει ο σερβιτόρος, τόσο πιο πολύ σερβίρει. Όσο πιο γεμάτο είναι το ποτήρι, τόσο περισσότερο περιμένει για να σερβίρει ξανά. Αν δεν αδειάζει το ποτήρι συχνά, ο σερβιτόρος βαριέται να περιμένει και σερβίρει όλο και πιο αραιά.

Μην σε μπερδεύει η διαδικασία, είναι μονόδρομος: συχνοί θηλασμοί > περισσότερο γάλα

Σε κάθε θηλασμό, αφού βαρεθεί το ένα στήθος, πρόσφερε και το άλλο. Συνέχισε εναλλάξ, μέχρι το μωρό να μην ενδιαφέρεται άλλο.

Αν επιμείνεις, σε λίγες μέρες θα δεις διαφορά.

 

Τις βραδινές ώρες, το σύστημα δουλεύει πιο εντατικά, οπότε ίσως θέλεις να κοιμηθείτε αγκαλίτσα και το μωρό να θηλάζει όσο συχνά θέλει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η παρομοίωση! Πολύ παραστατική και σαφής! Το έπιασα πλέον νομίζω το θέμα! Ήδη το κοριτσάκι μου κοιμάται στον καναπέ! Το ξέκανα το καψερό! Αυτή τη φορά δεν το άλλαζα τόσο συχνά στήθος, γιατί πρόσεξα πως χτυπιόταν, πέταγε τη θηλή, αλλά αμέσως την αναζητούσε ξανά! Νομίζω πως άντεξε περισσότερο έτσι (μέχρι τώρα το άλλαζα αμέσως στήθος και ίσως αυτό το κούραζε πιο πολύ - θα δείξει κι όλας!)

3 ώρες πρέπει να κράτησε το βραδινό της... Γουλιά γουλιά το κακόμοιρο! Την επαινούσα κάθε φορά που άκουγα να πίνει να την εμψυχώνω - αν καταλαβαίνει κι όλας... Τι να πω είναι πολύ δυνατό το παιδάκι! Εγώ θα είχα λιποθυμήσει από την πείνα και την κούραση!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ! Το άγχος μου, βέβαια, με αυτά είναι μήπως κάνω πειράματα με το παιδάκι μου και μου μείνει στα χέρια τελικά! Το βλέπουν και οι γύρω λίγο νευρικό και αγέλαστο και με κοιτάνε περίεργα και μου λένε ότι πεινάει και περί συμπληρώματος και ότι έχω φάει κόλλημα... και άντε να εξηγήσω που κι εγώ τώρα τα μαθαίνω...

 

Βλακεία μου που δεν είχα γραφτεί νωρίτερα να σας ρωτήσω, αν και διάβαζα πολλά από τα "έτοιμα" εδώ και καιρό και εμψυχωνόμουν! Θα είχα γλυτώσει από πολλές χαζομάρες και κυρίως, ανασφάλειες...

Απαντάτε άμεσα και με σαφήνεια που δεν τα βρίσκεις εύκολα ακόμα και από ανθρώπους που θα έπρεπε να ξέρουν!

Κορίτσια, η τεχνολογία είναι στα καλύτερά της με αυτό το forum!

Καταλαβαίνετε πως προσφέρετε έργο σημαντικό από εδώ μέσα!!!

Συγχαρητήρια! Θα επανέλθω να σας πω την εξέλιξη...

Link to comment
Share on other sites

Συχνα θα περνας φασεις που θα λες"του φτανει το γαλα μου?" κ εγω που εκλεισα χρονο πριν λιγες μερες επιασα τον εαυτο μου να το αναρωτιεται...(απο αλλες αφορμες βεβαια)Πιστευω πως περα απο τις οδηγειες η ψυχολογικη στηριξη ειναι το παν για να θηλασεις κ αυτη να ζητας....

 

...αν ακολουθεις τις σωστες οδηγειες με ακριβεια κ μετρας βρεγμενες πανες,δεν εχεις τιπτοα να φοβασε.

 

Μη περνεις συμπληρωματα οπως μαγια μπυρας κ.λ.π. Απλα....τρωγε σωστα ,φαγητα κ οτι σου αρεσει οποτε θες κ πινε χυμους(αν δεν εχεις χρονο κ ετοι ους)

 

Βγες βολτες κ θηλασε "αφοβα" εξω οσο θελει,κανεις δε θα καταλαβει τι κανεις.Φορα το καταλληλο ρουχο απο πανω κ βουρ...

 

Επισης καθε που τελειωνει απο το ενα στηθος κανε το να ρευτει,οσο πιο συχνα σε περνει βοηθαει αν βγαινει ο αερας που τα ταλαιπωρει τοσο....

 

Μη δινεις τοσο πολυ συμπληρωμα στο παιδι..το κανεις απο ανασφλεια φαινεται ...Δεν υπαρχει λογος....ΑΝ ησουν στη φυση τι θα εκανες?Θα εψαχνες να βρεις αγελαδιτσα να την αρμεξεις για να δωσεις γαλα στο νεογενητο μωρακι σου:lol::wink:Αρα δεν εχει θεση στο θηλασμο σας...στειλ το να παει βολτα ,μαζι με τις ανασφαλειες σου:D

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλή η παρομοίωση! Πολύ παραστατική και σαφής! Το έπιασα πλέον νομίζω το θέμα! Ήδη το κοριτσάκι μου κοιμάται στον καναπέ! Το ξέκανα το καψερό! Αυτή τη φορά δεν το άλλαζα τόσο συχνά στήθος, γιατί πρόσεξα πως χτυπιόταν, πέταγε τη θηλή, αλλά αμέσως την αναζητούσε ξανά! Νομίζω πως άντεξε περισσότερο έτσι (μέχρι τώρα το άλλαζα αμέσως στήθος και ίσως αυτό το κούραζε πιο πολύ - θα δείξει κι όλας!)

3 ώρες πρέπει να κράτησε το βραδινό της... Γουλιά γουλιά το κακόμοιρο! Την επαινούσα κάθε φορά που άκουγα να πίνει να την εμψυχώνω - αν καταλαβαίνει κι όλας... Τι να πω είναι πολύ δυνατό το παιδάκι! Εγώ θα είχα λιποθυμήσει από την πείνα και την κούραση!

 

Μια χαρά καταλαβαίνουν! Μίλα, πες πώς αισθάνεσαι, τι περιμένεις από αυτήν, ενθάρρυνε την, χαμογέλα της :cool:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα κι εγω βοηθεια aglaia. Η κορη μου ειναι 2 μηνων και 3 ημερων σημερα.Τη θηλασα αποκλειστικα μεχρι και πριν απο 10 περιπου μερες οταν ξαφνικα καθε φορα που την εβαζα στο στηθος εκλαιγε γοερα και δεν ετρωγε. Ο παιδιατρος ειπε οτι μαλλον εχει ΓΟΠ και να κανω μικρους και συχνους θηλασμους.Ουτε αυτο ειχε ομως αποτελεσμα.Φοβουμενη οτι δεν τρεφεται καλα συμφωνησα με τον παιδιατρο να παρει συμπληρωμα. Καθε φορα που εκλαιγε στο στηθος της εφτιαχνα συμπληρωμα και το ετρωγε ολο.Επειδη ομως θελω να συνεχισω το θηλασμο νοικιασα το elite της ameda (δυο μερεσ τωρα) και αντλω καθε 3 ωρες.Ενδιαμεσα βαζω και το μωρο στο στηθος αλλα η συμπεριφορα του παραμενει ιδια!Οταν κλαιει στο στηθος και αν δεν εχω αντλησει αρκετα φτιαχνω συμπληρωμα!Εκανα καλα με το θηλαστρο;Τι αλλο να δοκιμασω;

Link to comment
Share on other sites

Αν κ δεν εχω τις γνωσεις της Αγλαιας,ως μαμα που θηλαζει κ διαβαζει εδω πολλα θα σου ελεγα πως αν το παιδι δεν εχει καποιο θεμα υγειας(να περνα μια ιωσουλα ας πουμε,την οποια δε καταλαβαινεται η να κρυωσε κ να το πονα η κοιλιτσα) μαλλον περναει αλμα αναπτυξης..Ειναι συνηθες φαινομενο(δες αλματα αναπτυξης).Δεν αλλαζουμε κατι σε οτι καναμε...Απλα θηλαζουμε πιο συχνα κ προσφερομαστε πριν κλαψει το μωρο κ ζητησει να φαει.Δε δινουμε συμπληρωμα γι αυτο το λογο κ για κανεναν ετσι απλα...Ετσι σιγα σιγα θα αποθηλασεις...

 

Επσιης δε χρησιμοποιουμε θηλαστρο ετσι απλα σε τετοια κατασταση δεν οφελει σε κατι...

 

Πρεπει πρωτα να βρεις τη πηγη του κακου αλλα κ να μη τη βρεις δε πρεπει να κοψεις το θηλασμο.

 

Θα πρεπει να βεβαιωθεις πως δεν υπαρχει κατι παθολογικο κ οτι δεν εχεις θεμα με το γαλα π.χ. ο δικος μου πνιγοτανε οταν κατεβαινε κ εκλαιγε ,σπαραζε...Εκει διορθωνουμε τη σταση θηλασμου.

 

Μπορει να ενει κολικους...δε μπορεις να κανεις κατι κ φυσικα δεν ευθυνεται ο θηλασμος...

 

Επισης το οτι περνει κ μπουκαλι φτανει για να παθει συνχιση θηλων που σημαινει το παιδι προτιμα το μπουκαλι γιατι εχει ευκολη ροη κ αρνηται το στηθος στο οποιο πρεπει να καταβαλει προσπαθεια(η οποια ειναι για καλο)

 

Πολλα μπορει να ενοχλουνε το παιδι,δε σημαινει οτι πειναει...Αυτη ειναι η νοοτροπια που μας περνανε οι γιατροι κ.λ.π. τα τελευταια χρονια 'το παιδι πειναει κ κλαιει" για να μας οδηγουνε σε γρηγορο αποθηασμο.

 

Να κανεις το μωρο συχνα να ρευεται κ να εναλλασεις τα στηθει οταν τα αφηνει μονο του.Να προσφερεις το στηθος ακομη κ αν δε το ζητησε,να δεις που θα θηλασει...:wink:

 

Αν εχει ΓΟΠ θα πρεπει να συνεχισεις το θηλασμο γιατι το κανει να το περναει πολυ πιο ομαλα σε σχεση με παιδι που περνει φορμουλα(κ εμεις ειχαμε).Αν σου πουνε το αντιθετο ειναι μυθος....Απλα πρεπει να το βοηθησεις με τις στασεις θηλασμο.Αν υποψιαζεσε ΓΟΠ κανε εξετασεις πρωτα να βεβαιωθεις κ αν εχει(που δε το ευχομαι) τοτε ρωτα κ στην ενοτητα για ΓΟΠ να παρεις κ πιο συγκεκριμενες οδηγειες.

 

Ουυυφ!Τα ειπα!Στα ειπα λιγο μπερδεμενα αλλα βιαζομαι(ξυπνησε ο μικρος κ κλαιει)

 

Καλη επιτυχια κ να θυμασαι πως το γαλα σου ειναι το μονο ανωδυνο φαρμακο για το παιδακι σου κ να ψαχνεις τροπους για το πως θα του το προσφερεις κ οχι να του το στερησεις.Για ολα υπαρχουνε λυσεις απλα οι ειδικοι...μας τις κρυβουνε:wink:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως έχει κολικούς, εμένα πείνα μου φαίνεται... Ωστόσο την έχω πατήσει, όταν μετά από 4 μέρες μαραθώνιου συνέχιζα από κεκτημένη ταχύτητα να το βάζω στήθος, το παιδάκι τα είχε παίξει και έσκουζε και ήρθε τυχαία η αδελφή του άντρα μου και με το που το σηκώνει ηρέμησε... Βόλτα ήθελε το καψερό! Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα... Αλλά και αν δεν αφοσιωθείς...

Για ΓΟΠ (μόλις είδα τι είναι κι αυτό) δε νομίζω πως έχει, μια χαρά φαίνεται να κατεβάζει τις γουλιές...

 

Έχω ακόμα κάποιες ερωτήσεις ίσως χαζές, αλλά για να καταλάβω ακόμα καλύτερα. Αν μπορείτε και δε σας κουράζω να μου απαντήσετε:

 

Το μωρό το αφήνουμε να κάθεται στο στήθος και να πιπιλάει όσο θέλει ή μήπως έτσι δεν τρέφεται, και με την πολύ πιπίλα ξεχνάει την πείνα του (ή γεμίζει το στομαχάκι του με σάλια) και αποκοιμιέται ή λιποθυμάει;

Να το κόβω από το πολύ πιπίλισμα και να του αλλάζω στήθος; Να το ξυπνάω;

 

Στόχος είναι το μωράκι να πίνει το αποθηκευμένο και στη συνέχεια να επιμένουμε λίγο για να πιει και κάμποσο από εκείνο που παράγεται κατά το θηλασμό; Ή να μη λειτουργεί στο στήθος με τον καιρό σαν αποθήκη και το μωράκι να πίνει κατευθείαν από αυτό που παράγεται (από την παραγωγή στην κατανάλωση); Γίνεται να υπάρχει ικανοποιητική ροή όποτε θέλουμε άμεσα;

 

Καλύτερα ένα στήθος πλήρως στραγγισμένο από δύο όχι πλήρως; Ισχύει ότι βάζεις το μωράκι σε εκείνο το στήθος που το είχες βάλει τελευταία στον προηγούμενο θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ και σένα Λένα!

Μα έχεις κι εσύ δίκιο! Λες και είναι μυστικό του κράτους ο θηλασμός! Από την άλλη, λες και είναι το πιο φυσιολογικό - εύκολο πράγμα του κόσμου! Χώνεις το στήθος στο μωρό και να ο θηλασμός! Αμ δεν είναι έτσι, όχι τουλάχιστον για όλες!

Ο γυναικολόγος μου, που είναι ένας υπέροχος άνθρωπος πραγματικά, όταν το ρωτούσα περί θηλασμού μου είπε να μην αγχώνομαι και πως η φύση ξέρει! Τελεία!

Μα επιτέλους, υπάρχουν τεχνικές! Άλλωστε πόσο κοντά στη φύση είμαστε! Εγώ σε μεγαλούπολη μεγάλωσα, ούτε που είχα δει γυναίκα να θηλάζει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μη θρεπτικός θηλασμός δίνει ερέθισμα στο στήθος για μεγαλύτερη παραγωγή.

 

Δίνουμε το ένα στήθος και πίνει όσο θέλει, μετά, όταν το αφήσει μόνο του, προσφέρουμε και το άλλο. Αν ενδιαφέρεται, συνεχίζουμε στο ίδιο μοτίβο, μέχρι να σταματήσει. Αν έχουμε προβλήματα υπερπαραγωγής, δεν δίνουμε το δεύτερο στήθος.

Στον επόμενο θηλασμό, ξεκινάμε από το δεύτερο στήθος, βασικά από αυτό που θήλασε λιγότερο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Απαντάτε άμεσα και με σαφήνεια που δεν τα βρίσκεις εύκολα ακόμα και από ανθρώπους που θα έπρεπε να ξέρουν!

..

 

 

θα ρωτας και θα συμβουλευεσαι ατομα που εχουν θηλασει αποκλειστικα, με εμφαση στην τελευταια λεξη.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το μωρό το αφήνουμε να κάθεται στο στήθος και να πιπιλάει όσο θέλει ή μήπως έτσι δεν τρέφεται, και με την πολύ πιπίλα ξεχνάει την πείνα του (ή γεμίζει το στομαχάκι του με σάλια) και αποκοιμιέται ή λιποθυμάει;

Να το κόβω από το πολύ πιπίλισμα και να του αλλάζω στήθος; Να το ξυπνάω;

 

εξαρταται..απο το ποσο αποτελεσματικα θηλαζει γενικως κυριως.

αν με το που το βαζεις στο στηθος αποκοιμιεται, τοτε πρεπει να το ξυπνας, να το κανεις να θηλαζει πιο ενεργα. δομιμασε ελαφρο μασαζ στο στηθος την ωρα που θηλαζει, ετσι θα κατεβαινει το γαλα γρηγοροτερα και ο θηλασμος θα ειναι αποτελεσματικοτερος στον ιδιο χρονο..

 

Στόχος είναι το μωράκι να πίνει το αποθηκευμένο και στη συνέχεια να επιμένουμε λίγο για να πιει και κάμποσο από εκείνο που παράγεται κατά το θηλασμό; Ή να μη λειτουργεί στο στήθος με τον καιρό σαν αποθήκη και το μωράκι να πίνει κατευθείαν από αυτό που παράγεται (από την παραγωγή στην κατανάλωση); Γίνεται να υπάρχει ικανοποιητική ροή όποτε θέλουμε άμεσα;

 

 

αντε παλι το "αποθηκευμενο"..;)

το στηθος δεν ειναι και δεν πρεπει να λειτουργει σαν αποθηκη.

θα βαζεις το μωρο στο στηθος και το γαλα παραγεται εκεινη την ωρα, τομωρο θηλαζει. Τωρα, αν εχει μαζευτει γαλα σε καποιο στηθος και το νιωθεις πρησμενο κλπ ξεκινα απο εκεινο για να το αποσυμφορησεις.

 

Καλύτερα ένα στήθος πλήρως στραγγισμένο από δύο όχι πλήρως; Ισχύει ότι βάζεις το μωράκι σε εκείνο το στήθος που το είχες βάλει τελευταία στον προηγούμενο θηλασμό;

 

προσφερουμε το στηθος εναλλαξ το ενα με το αλλο. Δηλαδη προσφερουμε το ενα στηθος, οση ωρα θελει το μωρο εκτος αν καθισει ελαχιστα στο στηθος αυτο (λιγα λεπτακια μονο), ειναι νευρικο και το αφηνει-ξαναπιανει κλπ..οποτε και δεν κανουμε εναλλαγες. Αυτο το κανουμε για να παρει το μωρο τοσο το ελαφρυ γαλα (που παραγεται στην αρχη) οσο και το πιο παχυ γαλα - πλουσιο σε λιπαρα που παραγεται στη συνεχεια του θηλασμου. Εαν αλλαζουμε στηθη πολυ τακτικα το μωρο ισως να περνει μονο το ελεφρυ γαλα, γεγονος που το κανει νευρικο-δεν χορταινει, δεν περνει ικανοποιητικο βαρος, κανει πρασινα κακα..κλπ.

 

Οποτε, βαζουμε το μωρο στο στηθος, το αφηνουμε οση ωρα θελει ακομα και αν κοιμαται ελαφρα αλλα ψιλοθηλαζει και οταν το αφησει μονο του αναλογα..αν κλαιει, γρινιαζει..δειχνει να πειναει..το βαζουμε στο αλλο στηθος. Αλλιως περιμενουμε και δινουμε το αλλο στηθος στο επομενο γευμα.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ και σένα Λένα!

Μα έχεις κι εσύ δίκιο! Λες και είναι μυστικό του κράτους ο θηλασμός! Από την άλλη, λες και είναι το πιο φυσιολογικό - εύκολο πράγμα του κόσμου! Χώνεις το στήθος στο μωρό και να ο θηλασμός! Αμ δεν είναι έτσι, όχι τουλάχιστον για όλες!

Ο γυναικολόγος μου, που είναι ένας υπέροχος άνθρωπος πραγματικά, όταν το ρωτούσα περί θηλασμού μου είπε να μην αγχώνομαι και πως η φύση ξέρει! Τελεία!

Μα επιτέλους, υπάρχουν τεχνικές! Άλλωστε πόσο κοντά στη φύση είμαστε! Εγώ σε μεγαλούπολη μεγάλωσα, ούτε που είχα δει γυναίκα να θηλάζει!

 

Aγαπητη μου ειναι μεγαλα τα συμφεροντα....πιστεψε με!Περνουνε πολλα απο τις εταιριες απο χρημαατ,δωρα κ ταξιδια γιατροι κ μαιες...Δεν ειναι του παροντος.

 

Με καλυψε η EVE κ τα ειπε πιο συγκροτημενα.

 

Χαιρομαι που δεν εχετε θεμα ΓΟΠ(εμεις ειχαμε και απο αυτο...)

 

Γενικα να προσεχεις να μη βαραινει αν νιωσεις σε καποιο στηθος να το ελαφρυνεις θηλαζοντας.

 

Να κοιτας να περνει σωστα το στηθος το μωρο ετσι που να μη πονας.

 

Να εχεις ψυχραιμια γιατι θα περασεις φασεις που θα εχει αναγκη για αυξηση της παραγωγης κ ισως εχει γκρινια.Δε φταιει ο θηλασμος...κ υπο αλλες συνθηκες τα ιδια κανουνε:wink:.Απλα εσυ φροντιζεις να το βαζεις να θηλαζει κ ας μην εχει ζητησει,μπορει κ απλος να πιπιλησει,θα σε βοηθησει να αυξησεις πιο πολυ τη παραγωγη(προς Θεου μη το παρακανεις:lol:)

 

Το πρησμενο στηθος δε μπορει να το θηλασει καλα το παιδι καθως δε μπαινει σωστα στο στομα,καταβαλει μεγαλυτερη προσπαθεια,κουραζεται πιο ευκολα κ τα παραταει...

 

 

Αν καποια μερα σε ζωσουνε τα φυδια..."μηπως δε τρωει καλα" το μονο που θα κανεις ειναι να βαλεις χαρτακι στη πανα 6-8 φορες.αν τα βρεξει ολα τοτε τρωει μια χαρα!!!Αυτο για εκτακτες αναγκες μη πας τωρα κ βαζεις χαρτακια:lol:.

 

 

Δεν ειναι δυσκολος ο θηλασμος,απλα δεν ειναι κ το πιο ευκολο πραγμα με τα σημερινα δεδομενα :rolleyes:.Ρωτα οτι θελεις εδω κ εμπειρες μανουλες θα σε βοηθησουνε σε οτι θελεις...

 

Αν εχεις ψυχολογικη υποστηριξη κυριως ολα μπορουνε να επιτευχθουν!

 

Φορα κ κανενα σλινγκ κ θηλασε σε καμια εξοχη,θα σας κανει καλο....πιστεψε με το μετανιωσα που ειχα κλειστει μεσα..και να τρως καλα!Οχι υπερβολες///απλα μη μενεις νηστικη για ωρες(οπως εγω:rolleyes::cry:)

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει αμεσότητα και σαφήνεια! Δεν ξέρετε πόσο με ανεβάζετε κορίτσια! Έψαχνα και το βιβλίο της Πατσούρου που τόσο συχνά αναφέρεστε εδώ, αλλά έχει σταματήσει και θα βγει από Φθινόπωρο ανανεωμένο! Επικοινώνησα και με σύμβουλο της LLLI και πήγα και σε σύμβουλο της ΙΒCLC και με βοήθησαν αρκετά. Αλλά εδώ έχω λεπτομερείς απαντήσεις που τόσο αναζητώ (τώρα ίσως και να το ζαλίζω το θέμα, αλλά το έχω ανάγκη!)

 

Σήμερα είχα το θάρρος και δεν υπέκυψα στο συμπλήρωμα. Βέβαια το έλιωσα το καψερό...

 

Με το φαγητό έχω θέμα - ευτυχώς η πεθερά μου μου στέλνει φαγητά... Αλλά ξεχνιέμαι καμία φορά... Ίσως να φταίει κι αυτό για τα απογεύματά μου τα δύσκολα...

 

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας! Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!απλα η μικρη στο στηθος πιπιλαει μονο δεν ρουφαει σχεδον καθολου-μονο 1 με 2 λεπτα!για αυτο βγαζω με θηλαστρο και της δινω ή αν δεν εχω πολυ συμπληρωνω με ξενο!δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κορίτσια, πρέπει να σας το πω! Πήγαμε σήμερα στην παιδίατρο και το κοριτσάκι μας το ζύγισε 3480! Μέσα σε 18 μέρες, 40γρ τη μέρα βγαίνει! Πλέον έχουμε ανέβει κι άλλη καμπύλη ανάπτυξης! Το ύψος μόνο 1εκ με προβλημάτισε λίγο, αλλά είχε πάρει ήδη 7 μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα...

 

Κι εγώ η ανασφαλίτσα, που νόμιζα πάλι πως υποσιτίζεται το παιδάκι μου...

 

Να σας πω πως ούτε κι εχθές χρειαστήκαμε το συμπλήρωμα! 5-6 μέρες παλεύαμε με τη μικρή να αυξήσουμε την παραγωγή μου και μέσα σε δύο μέρες που ακολούθησα τις συμβουλές σας για πιο συχνούς θηλασμούς νιώθω πολύ μεγαλύτερη διαφορά! Νομίζω πως έτσι είναι και πιο αποτελεσματικοί οι θηλασμοί και το παιδάκι κλαίει πιο σπάνια αφού τρώει τόσο συχνά! Και λιγότερο χρονοβόρα διαδικασία κάθε φορά!

 

Εξήγησα και στην παιδίατρό μας (που γενικά είναι υπέρ του θηλασμού) τα κόλπα και άκουσε με ενδιαφέρον!

 

Θέλει βέβαια και συχνά γεύματα η φάση που καμιά φορά παραμελώ...

 

Αχ, μακάρι να στρώσει... Καταλαβαίνω όμως πως στο επόμενο άλμα ανάπτυξης πάλι θα τα χάσω, λιγότερο όμως πλέον γιατί ξέρω...

 

Και πάλι, να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω και αυτό το σημαντικό που βρήκα σε άλλο τόπικ:

 

μεταξυ 11 το βραδυ με 6 το πρωι η ορμονη που ρυθμιζει την παραγωγη του γαλακτος ειναι στα υψη..καθε λοιπον θηλασμος το βραδυ, ειναι σαν εξτρα μπονους για τον θηλασμο... δινει πιο δυνατο ερεθισμα για την συνεχιση του θηλασμου γενικοτερα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες,

είμαι καινούργια στο forum όμως σας διαβάζω αρκετό καιρό.

Περιμένω και εγώ το νινί μου σε λίγο καιρό και διαβάζω ακατάπαυστα για τον αποκλειστικό θηλασμό.

Θέλω να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει.

Έχω διαβάσει ότι κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης απο το στήθος βγαίνει υγρο(πρωτόγαλα) αν το λέω σωστά.

Εμένα δεν έχει βγει κάτι και αναρωτιέμαι αν βγαίνει το υγρό σε όλες τις εγκυούλες και αν δεν βγει μέχρι να γεννηθεί το μώρό αυτό σημαίνει ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα που δεν θα επιτρεψει να θηλάσει η μανούλα?

Συγνώμη για την ενδεχομένως λάθος ερώτηση!

cwxNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...