Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεπαρκής Γαλουχία


Recommended Posts

Αγλαία σε υπερ-ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες για να αναλύσεις τη δική μου/μας περίπτωση. Είναι αλήθεια ότι υποψία για ΓΟΠ είχα (λόγω ενημέρωσης από το συγκεκριμένο φόρουμ) αλλά η πρώτη παιδίατρος που είχα (υποστηρικτική ως προς το θηλασμό) μου είχε πει ότι εφόσον το παιδί παίρνει βάρος, δεν έχει νόημα να τον ταλαιπωρω με υπερήχους κ.λπ. ¨Και την άκουσα. Ο μικρός είχε και δυσανεξία στα γαλακτοκομικά (επιβεβαιωμένη-εξανθήματα σε όλο το σώμα και το τριχωτό της κεφαλής) και απείχα όλο τον καιρό που θήλαζα από όλα τα γαλακτοκομικά (ακόμη και "κρυφά") - πάλι κατόπιν υπόδειξης της παιδιάτρου.

 

Η δεύτερη παιδίατρος με πανικόβαλλε με την απώλεια βάρους και ομολογώ ότι "ψάρωσα" καθόσον είχα ένα παιδί το οποίο 18 ώρες το 24ωρο έκλαιγε και χτυπιόταν στο στήθος. Αναρωτιόμουν διαρκώς τί φταίει....Αν απορείς γιατί άλλαξα παιδίατρο (είναι τόσο σπάνιο να βρεις παιδίατρο υπερ του θηλασμού) είναι καθαρά το οικονομικό (τεράστια διαφορά, δε μπορούσα να ανταπεξέλθω). Δυστυχώς.

 

Ελπίζω την επόμενη φορά να έχω την ψυχραιμία να καλέσω ειδικό-σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι προτού επικρατησει ο πανικός επί της λογικής.

 

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου.

 

Η σιωπηλή ΓΟΠ (χωρίς αναγωγές) μπορεί να ταλαιπωρήσει ένα μωρό οπως και η συνήθης ΓΟΠ, δηλαδή το μωρό πονάει, υποφέρει και είναι δύσκολο να καταλάβεις τι έχει. Το ότι παίρνει βάρος δεν σημαίνει ότι δεν πονάει. Ο υπέρηχος δεν είναι ταλαιπωρία για ένα μωρό. Του κάνουν υπέρηχο ενώ θηλάζει και καταλαβαίνουν (τις περισσότερες φορές) αν έχει ΓΟΠ. Αν έχει και διαπιστωθεί οισοφαγίτιδα θα προτείνουν θεραπεία που θα ανακουφίσει το παιδί. Μπορεί να μη γίνει αμέσως καλά αλλά σίγουρα θα απαλυνθεί ο πόνος και θα μειωθεί η ταλαιπωρία του.

Επίσης ο παιδογαστρεντερολόγος θα δώσει οδηγίες για σίτιση σε πιο όρθιες στάσεις και για κλίση στο στρώμα, που δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι δεν τις δίνουν. Μόνο ένας παιδογαστρεντερολόγος μπορεί να αξιολογήσει μια τέτοια κατάσταση και αν διαβάσεις το άρθρο για της Ρώμα για τη ΓΟΠ (στο σχετικό τόπικ) θα δεις ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των παιδιάτρων αντιμετωπίζει λανθασμένα τη ΓΟΠ.

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι τον ειδικό γιατί νομίζω ότι οι γνώσεις σου και η εμπειρία σου σε καλύπτουν. Μόνο ψυχολογική στήριξη χρειάζεσαι, κάποιον που να επιβεβαιώνει ότι όλα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να συμπληρώσω ότι, πέρα από το γεγονός ότι η διάρκεια που θήλασα ήταν μικρή σε σχέση με τις υποδείξεις του Π.Ο.Υ. και με αυτά που διαβάζω κατά καιρούς στο φόρουμ, νιώθω η ίδια περήφανη που έστω και αυτό το 3μηνο σχεδόν έδωσα "κάτι" στο μωρό - λίγο μεν, πολύτιμο δε. Εγώ δε θήλασα καθόλου τη μαμά μου (παλιές κακές εποχές, άλλη μόδα :() και είμαι αισιόδοξη ότι την επόμενη φορά θα τα καταφέρω καλύτερα :-D.

Οι δυσκολίες που συναντάμε είναι πολύτιμες εμπειρίες που κάποια στιγμή θα φανούν χρήσιμες σε μας ή σε κάποιον δικό μας.

 

Καλή συνέχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι τον ειδικό γιατί νομίζω ότι οι γνώσεις σου και η εμπειρία σου σε καλύπτουν. Μόνο ψυχολογική στήριξη χρειάζεσαι, κάποιον που να επιβεβαιώνει ότι όλα πάνε καλά.

 

Και μόνο που μου το λες, ήδη νιώθω σαν να έχω κάνει ώρες φροντιστηρίου :):)

 

Χίλια ευχαριστώ. Ακόμα και η στερνή γνώση είναι πολύτιμη. Δυστυχώς, η 1η παιδίατρος (και "φαρμακείο" από αμοιβή:cool:) αποδεικνύεται εκ των υστέρων πιο υποψιασμένη....

 

Καλή συνέχεια και σε σένα...Κάνεις σπουδαία δουλειά.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κυρια αγλαια σας γραφω γιατι εχω αναγκη την βοηθεια σας

συμπληρωνω το ερωτηματολογιο οσο ειναι αυτο εφικτο διοτι το μωρο μου ακομη νοσηλευεται το πιο πιθανο ειναι να το παρω αυριο

η μικρη μου γεννηθηκε 38 βδομαδα ακριβως

φυλλο κοριτσι

τροπος τοκετου (κ.τ)

ειδος αναισθησιας... ολικη

ικτερο δεν ανεβασε

το παιδι νοσηλευεται ακομη μπηκε στην μοναδα νεογνων διοτι παρουσιασε ταχυπνοια κ οταν αυτη σταματησε ανεβασε πυρετο 37,8 εκινησε αντιβιωση κ επρεπε να την συνεχισει για μια βδομαδα ολες οι εξετασεις της βγηκαν ολες καθερες περιμενουμε σημερα κατι τελικες αν κ μας ειπαν οτι κ αυτες καθαρες χουν βγει οπως ενημερωθηκαν

το μωρο γεννηθηκε 3520 στις 12/2/2011

κ ειναι τωρα 3350

καθε 3 ωρες τρωει 70γρ μου ειπαν που ρωτησα

δυο μερες μου την εχουν βαλει στο στηθος πιανει αλλα δεν τρωει διοτι το γαλα που εχω ειναι πολυ λιγο κ κουραζεται βγαζω με το θηλαστρο οσο μπορω για να παιρνει το γαλα μου πρωτα καταφερνα 2 γευματα την ημερα τωρα ενα διοτι μειωθηκε

τα περισσοτερα γευματα ειναι συμπληρωμα 1-2 το πολυ τρωει δικα μου πιο πολυ ενα γιατι δεν εχω

για συμπληρωμα στην ουσια δινουν το δικο μου χθες αφησα 20 γρ ενω ειχε φαει 60γρ αλμιρον κ 15 απο το μεσημεριανο το δικο μου που ειχα παλι αφησει πινει ξενο δηλαδη περιπου 350-400 την ημερα

θηλαστρο χρησιμοποιω το mini elektrik της medela

αντλησεις κανω 5 την ημερα περιπου καθε 3 ωρες οταν δεν ειναι να παω στο νοσοκομειο κ καθε 6 οταν παω για ν α μαζευει το περισσοτερο δυνατον για να της δωσω (αυτο με συμβουλευσαν)

η καθε αντληση διαρκει μιση ωρα

δεν μπορω να ξερω ποσες πανες βρεχει γιατι δεν την εχωμαζι μου το μονο σιγουρο ειναι οτι αλλαζει πανες συχνα πριν μου την δωσουν την αλλαζου κ ξανα μολις την εχω ταισει ειτε με δικο μου ειτε με ξενο γαλα

παλι δεν γνωριζω ποσες κενωσεις αλλα ειναι αρκετες εφοσον καθε φορα που παω κανει δυο αλλαγες πανας στην 1,5 ωρα δεν ερω ομως ποσες ωρες την εχουν αφησει με την λερωμενη πανα πριν

αυτο που με ανησηχει ειναι οτι η μικρη χθες το γαλα που ειχα μαζεψει μου το εφτυνε λες κ δεν της αρεσε ενω το ενο το ηπιε βεβαια να σημειωσω οτι το μωρο καθε φορα που μου το δινου ειναι ετοιμο για ρεψιμο κ ας μην εχει φαει ακομα τπτ ισως γιαυτο μου το πεταγε γιατι οταν την σηκωσα μετα απο λιγο ρευτηκε

θα ηθελα παρα πολυ την βοηθεια σας για να συνεχισω να θηλαζω το μωρο μου!!!!!

ευχαριστω εκ των πρωτερων

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

θηλαστρο χρησιμοποιω το mini elektrik της medela

αντλησεις κανω 5 την ημερα περιπου καθε 3 ωρες οταν δεν ειναι να παω στο νοσοκομειο κ καθε 6 οταν παω για ν α μαζευει το περισσοτερο δυνατον για να της δωσω (αυτο με συμβουλευσαν)

η καθε αντληση διαρκει μιση ωρα

 

αυτο που με ανησηχει ειναι οτι η μικρη χθες το γαλα που ειχα μαζεψει μου το εφτυνε λες κ δεν της αρεσε

 

Το θήλαστρο αυτό είναι μόνο για μητέρες που έχουν εδραιώσει τη γαλουχία. Δεν μπορεί να διατηρηθεί η γαλουχία με αυτό το θήλαστρο.

 

Οι αντλήσεις που κάνεις είναι πάρα πολύ λίγες και γι αυτό σχεδόν έχεις αποθηλάσει. Οι αντλήσεις πρέπει να είναι 8-10 το 24ωρο. Τις προγραμματίζεις ανά 1,5 με 2 ώρες τη μέρα και πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μια βραδυνή άντληση, μεταξύ 12 τα μεσάνυχτα και 6 το πρωί.

 

Αυτό που σε συμβούλευσαν από το νοσοκομείο, να αφήνεις 6ωρο πριν θηλάσεις, το μόνο που καταφέρνει είναι να σε οδηγεί πιο γρήγορα στον απογαλακτισμό.

 

Επειδή βρίσκεσαι σε διαδικασία απογαλακτισμού, όταν το γάλα παραμένει τόσες ώρες στο στήθος αλλάζει γεύση, και μερικές φορές τα μωρά δεν το θέλουν.

 

Αν θέλεις να θηλάσεις θα πρέπει να κάνεις επαναγαλακτισμό. Εδώ θα βρεις αναλυτικά τη διαδικασία:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Θα πρέπει να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο, θα βρεις λινκ μέσα στο παραπάνω κείμενο.

 

Όταν ξεκινήσεις τις αντλήσεις, αν έχεις απορίες τα ξαναλέμε.

 

Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

γεια σε ολες ,

Αγλαϊα θα ηθελα και εγω την πολυτιμη βοηθεια σου!!το φορουμ εδω με εκανε να θελω φανατικα να θηλασω κ εγω οσο περισσοτερο μπορω.Γεννησα φυσιολογικα 30-01-11 και θηλαζα αποκλειστικα ΑΛΛΑ πριν σαραντισω ηθελα να ξεκινησω δουλεια(εργαζομαι στο σπιτι)και δυστηχως αγχωθηκα και προφανως δημιουργησα προβλημα.Τα πραγματα εχουν ως εξης:το μωρο με θηλαζε συνεχεια και καποιες φορες που ειχε γκρινια και εμεις νομιζαμε οτι ειναι πονακια μολις θηλαζε σταματουσαν ολα!Μια μερα εφτασε να με θηλαζει απο της 12 μεχρι της 6!Αποκοιμιοταν και μετα απο λιγο παλι κλαμα...θηλασμος...υπνος...κλαμα κτλ μεχρι που εδωσα 150ml που ειχα αντληση με το θηλαστρο γιανα τα εδιναν την επομενη μερα που θα ημουν με πελατισσα και μολις τα ηπιε μονορουφη ηρεμησε και κοιμηθηκε κανονικα!Ετσι επεσαν ολοι επανω μου οτι το παιδι πειναει και δεν χορταινει και να δωσω συμπληρωμα και δυστηχως εδωσα και το παιδι ηρεμησε.Μεχρι τωρα θηλαζει και δινω και συμπληρωμα αλλα το προβλημα ειναι οτι πλεον δεν ειναι πρισμενα τα στηθη οπως πρωτα και δεν τρεχει γαλα και το πιο βασικο ειναι οτι εχω φτασει ως εδω με πολυ μεγαλη δυσκολια στον θηλασμο μιας και εχει τη θηλη μου μονο για 5 λεπτα!!Πινει στην αρχη που εχω ροη και μετα νευριαζει φωναζει κλαιει και δεν πινει το παλευω κ εγω μια απο το ενα στηθος μια απο το αλλο λιγο με την πιπιλα να δει οτι δεν εχει γαλα και ξαναβαζω στον στηθος το μωρο και ξανακλαμα...Υστερα δινω συμπληρωμα αλλα τωρα τελευταια που εκλεισε και 2 μηνων το μωρο εχει αυξησει την ποσοτητα του συμπληρωματως.Πλεον χτυπαει 120αρια ...και φανταζομαι οτι δεν θα με θηλαζει για πολυ!!!Τι μπορω να κανω?Δε θελω να σταματησει να με θηλαζει!!!Η κολλητη μου που ειχε το ιδιο προβλημα(1 μηνα διαφορα)της εκανε τα ιδια μετα μονο νυχτα θηλασμο και πλεον κα8ολου!Εγω το παλευω πριν απο καθε γευμα το βαζω λιγο στηθος εκτος αν δουλευω-Να συμπληρωσω 2 πραγματα:Χρησιμοποιησα θηλαστρο(swing medela mini) πριν σαραντησω ενω απο οτι εμαθα εκ των υστερων δεν επρεπε αλλα ηθελα να εργαστω και να θηλαζω συχγρονως και δευτερων ενω επισης δεν ηθελα εδωσα πιπιλα γιατι απο το μαιευτηριο εδειξε πως ηθελε να πιπιλαει μιας και ηρεμουσε οταν πιπιλουσε το δαχτυλο μου τις πρωτες ωρες ζωης κ ενω ηταν φαγωμενο!Σε παρακαλω πεσμου μπορω με συμπληρωματα να αυξησω το γαλα μου?την ροη??θηλαστρο σταματησα να χρησιμοποιω γιατι ξερω πως οσο θηλαζει τοσο εγω θα εχω γαλα...σωστα??αλλα δεν με θηλαζει και αυτο ειναι που φοβαμαι!!!μονο για 5 με 10 λεπτα στην καλυτερη!!ο παιδιατρος μου ειπε πως αυτο που ειναι να παρει το παιρνει σε αυτα τα 10 λεπτα!σωστα??να πιω καποιο συμπληρωμα???τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησα θηλαστρο(swing medela mini) πριν σαραντησω ενω απο οτι εμαθα εκ των υστερων δεν επρεπε αλλα ηθελα να εργαστω και να θηλαζω συχγρονως

αν με το θήλαστρο μπορούσες να αντλήσεις ικανοποιητική ποσότητα ήταν εντάξει.

 

Σε παρακαλω πεσμου μπορω με συμπληρωματα να αυξησω το γαλα μου?την ροη??

Για να σε βοηθήσει ένα συμπλήρωμα διατροφής θα πρέπει το στήθος να δέχεται πλήρες ερέθισμα (τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού το κάθε στήθος το 24ωρο), κάτι που δεν συμβαίνει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Τα συμπληρώματα δεν μπορούν να σε βοηθήσουν.

 

θηλαστρο σταματησα να χρησιμοποιω γιατι ξερω πως οσο θηλαζει τοσο εγω θα εχω γαλα...σωστα??

Σωστά αλλά το δικό σου μωρό θηλάζει ελάχιστα.

 

αλλα δεν με θηλαζει και αυτο ειναι που φοβαμαι!!!μονο για 5 με 10 λεπτα στην καλυτερη!!

 

ο παιδιατρος μου ειπε πως αυτο που ειναι να παρει το παιρνει σε αυτα τα 10 λεπτα!σωστα??

ΛΑΘΟΣ! Ο συγκεκριμένος παιδίατρος δεν έχει δει μωρά να μεγαλώνουν θηλάζοντας.

 

να πιω καποιο συμπληρωμα???τι να κανω??

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Αγλαια βοηθεια

 

Θηλαζουμε αποκλειστικα και εχει να βαλει στο στομα της μπουκαλι απο τοτε που ηταν 2 μηνων. Εχει ενα μηνα που μπηκαμε στα στερεα οπου δεν τα παμε πολυ καλα καθως ενω πειναει ανοιγει με το ζορι το στομα της για να φαει λιγες μπουκες και μετα βουρ στο στηθος. Επισης προσπαθω να της μαθω να πινει νερακι απο το μπουκαλι οπου και εκει τζιφος, με τιποτα δεν το δεχεται. Νερο πινουμε με το κουταλακι οπου βασικα δεν μπορω να πω οτι το πινει αλλα περισσοτερο οτι το κανει γαργαρα. Εχω ανχωθει πολυ καθως σε λιγες βδομαδες τελειωνει το εξαμηνο και παιζει ενα 50% να γυρισω στην δουλεια. Τι θα την κανω ρε κοριτσια;;; Ολη μερα νυστικη θα ειναι ή δεν θα παω δουλεια. Στις μερες μας δεν ειναι να παρετησε απο την εργασια σου ετσι απλα.

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Η ανεπαρκής γαλουχία διαπιστώνεται τις πρώτες εβδομάδες μετά τη γέννηση.

 

Με ποίο τρόπο διαπιστώνεται?Πως καταλαβαίνει μια μητέρα όχι έχει ανεπαρκή γαλουχία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις αυτό λίγο?

 

Ένας τοκετός που δυσκολεύει το μωρό είτε γιατί είναι πολύ οξύς (γρήγορος) είτε γιατί είναι πολύ αργός, έχει φανεί στατιστικά ότι αυξάνει τις πιθανότητες να παρουσιάζει το μωρό αποδιοργανωμένες θηλαστικές κινήσεις. Ένα μωρό που δεν θηλαζει αποτελεσματικά, προκαλεί μείωση της παραγωγής.

 

Ο μηχανισμός που προκαλεί αυτή την αποδιοργάνωση, μόνο σε μερικές περιπτώσεις εξηγείται. Οι περισσότερες περιπτώσεις δεν εξηγούνται, απλώς γνωρίζουμε ότι συμβαίνουν.

 

Επίσης μόνο μερικές περιπτώσεις μπορούν να αντιμετωπισθούν επιτυχώς από οστεοπαθητικό, στις υπόλοιπες η μητέρα θα πρέπει να υποστηρίξει τεχνητά τη γαλουχία (με θήλαστρο).

Link to comment
Share on other sites

Με ποίο τρόπο διαπιστώνεται?Πως καταλαβαίνει μια μητέρα όχι έχει ανεπαρκή γαλουχία?

 

Από το αν τρώει ικανοποιητικά το μωρό ή όχι.

 

Αυτό μπορεί η μητέρα να το ελέγχει κάθε 24ωρο από τις βρεγμένες πάνες και τις κενώσεις του μωρού.

 

Κάθε εβδομάδα το ελέγχει με ζύγιση.

 

Αν το μωρό δεν τρέφεται ικανοποιητικά τότε αξιολογούμε το μωρό και τη μαμά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κυρία Αγλαία γεια σας,

Θα ήθελα την βοήθειά σας ως προς το θέμα του θηλασμού. Γέννησα με καισαρική στις 20/6. Την μπέμπα΄, σύμφωνα με τις οδηγίες του μαιευτηρίου την έβαλα στο στήθος την τρίτη μέρα, αλλά επειδή οι θηλές μου δεν προεξείχαν πολύ, μου είπαν ότι ήταν αδύνατο να τις πιάσει το παιδί και θα έπρεπε να πάρω ψευδοθηλές, πράγμα που έκανα. Όμως ούτε με αυτές έγινε δουλειά, γιατί δεν εφάπτοταν καλά, ίδρωνα, ξεκολούσαν, έκοβα το παιδί για να σκουπίσω το στήθος μου και τις θηλές, να τις ξαναβάλω, αυτή στο μεταξύ εκνευριζόταν και έκλαιγε και ήταν αδύνατο να την ξαναβάλω στο στήθος,οπότε έπαιρνε συμπλήρωμα. Να σημειώσω επίσης ότι γάλα δεν μου είχε κατέβει παρ'όλο που το στήθος μου είχε πρηστεί. Να μην πολυλογώ, επέστρεψα σπίτι μετά από 6 μέρες, συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση και εδώ, γάλα δεν είχα γιατί το παιδί δεν με θήλαζε στην ουσία αφού γάλα δεν κατέβαινε-ήρθε την10 μέρα-, έκανα μαλάξεις και αντλούσα λίγο με ένα θήλαστρο χειρός για να ανακουφιστώ. Τελικά η μητέρα μου μου πήρε το swing της medela και σταδιακά άρχισα να αντλώ λίγι λίγο. Τώρα έφτασα να της δίνω 3 γεύματα των 120ml το καθένα και τα υπόλοιπα το γάλα που έπινε απ'την αρχή, αλλά η διαδικασία μου παίρνει πολύ ώρα και η κούραση είναι μεγάλη. Κάνω 5 αντλήσεις την μέρα των 20 λεπτών σε κάθε στήθος. Θέλω να αυξήσω και άλλο την παραγωγή μου ώστε αν μπορέσω να της καλύψω πλήρως τις ανάγκες της.Γίνεται αυτό ή μήπως αυτή είναι η μέγιστη παραγωγή που μπορώ να έχω επειδή άργισε να έρθει το γάλα μου? Να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο ή δεν αξίζει τον κόπο γιατί δεν έχει διάρκεια αυτός ο τρόπος ταϊσματος?Επίσης με προβληματίζει το γεγονός ότι ενώ τα δικά μου γεύματα είναι των 120ml το καθένα ενώ το αγελαδινό που πίνει των 90ml, στα δικά μου ξυπνάει πεινασμένη συνήθως στις 2,5 ώρες, ενώ το άλλο την κρατάει για 3-4 ώρες. Είναι θέμα διατροφής ή είναι πολύ νερουλό το γάλα μου? Σας παρακαλώ βοηθήστε με.

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Αγλαία γεια σας,

Θα ήθελα την βοήθειά σας ως προς το θέμα του θηλασμού. Γέννησα με καισαρική στις 20/6. Την μπέμπα΄, σύμφωνα με τις οδηγίες του μαιευτηρίου την έβαλα στο στήθος την τρίτη μέρα, αλλά επειδή οι θηλές μου δεν προεξείχαν πολύ, μου είπαν ότι ήταν αδύνατο να τις πιάσει το παιδί και θα έπρεπε να πάρω ψευδοθηλές, πράγμα που έκανα. Όμως ούτε με αυτές έγινε δουλειά, γιατί δεν εφάπτοταν καλά, ίδρωνα, ξεκολούσαν, έκοβα το παιδί για να σκουπίσω το στήθος μου και τις θηλές, να τις ξαναβάλω, αυτή στο μεταξύ εκνευριζόταν και έκλαιγε και ήταν αδύνατο να την ξαναβάλω στο στήθος,οπότε έπαιρνε συμπλήρωμα. Να σημειώσω επίσης ότι γάλα δεν μου είχε κατέβει παρ'όλο που το στήθος μου είχε πρηστεί. Να μην πολυλογώ, επέστρεψα σπίτι μετά από 6 μέρες, συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση και εδώ, γάλα δεν είχα γιατί το παιδί δεν με θήλαζε στην ουσία αφού γάλα δεν κατέβαινε-ήρθε την10 μέρα-, έκανα μαλάξεις και αντλούσα λίγο με ένα θήλαστρο χειρός για να ανακουφιστώ. Τελικά η μητέρα μου μου πήρε το swing της medela και σταδιακά άρχισα να αντλώ λίγι λίγο. Τώρα έφτασα να της δίνω 3 γεύματα των 120ml το καθένα και τα υπόλοιπα το γάλα που έπινε απ'την αρχή, αλλά η διαδικασία μου παίρνει πολύ ώρα και η κούραση είναι μεγάλη. Κάνω 5 αντλήσεις την μέρα των 20 λεπτών σε κάθε στήθος. Θέλω να αυξήσω και άλλο την παραγωγή μου ώστε αν μπορέσω να της καλύψω πλήρως τις ανάγκες της.Γίνεται αυτό ή μήπως αυτή είναι η μέγιστη παραγωγή που μπορώ να έχω επειδή άργισε να έρθει το γάλα μου? Να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο ή δεν αξίζει τον κόπο γιατί δεν έχει διάρκεια αυτός ο τρόπος ταϊσματος?Επίσης με προβληματίζει το γεγονός ότι ενώ τα δικά μου γεύματα είναι των 120ml το καθένα ενώ το αγελαδινό που πίνει των 90ml, στα δικά μου ξυπνάει πεινασμένη συνήθως στις 2,5 ώρες, ενώ το άλλο την κρατάει για 3-4 ώρες. Είναι θέμα διατροφής ή είναι πολύ νερουλό το γάλα μου? Σας παρακαλώ βοηθήστε με.

 

Κατ' αρχήν μπράβο που τα κατάφερες ως εδώ, παρόλες τις αντιξοότητες.

 

Είναι κρίμα να παιδεύεσαι με το θήλαστρο που έχεις, τη στιγμή που κάνεις τόσο μεγάλη προσπάθεια. Νοίκιασε νοσοκομειακό ώστε να μειώσεις κατ' αρχήν το χρόνο της συνολικής άντλησης στο μισό: θα αντλείς πάλι 20 λεπτά αλλά θα γίνεται ταυτόχρονα και για τα δύο στήθη. Τα αντλητικά (μπουκαλάκι κλπ) που έχεις προσαρμόζονται και στο symphony, οπότε μπορείς να πάρεις μόνο άλλο ένα μπουκαλάκι (συν χοάνη κλπ.).

 

Το γεγονός ότι αντλείς μετά από καθυστερημένη έναρξη της γαλουχίας, ουσιαστικά χωρίς ερέθισμα του στήθους από το μωρό, με τέτοιο θήλαστρο τέτοια ποσότητα, τόσο νωρίς, σημαίνει ότι μπορείς γρήγορα με το κατάλληλο θήλαστρο να καλύψεις απόλυτα τις ανάγκες του μωρού σου!

 

Η άντληση, ακόμα κι αν είναι αποκλειστική, δηλαδή αν το μωρό δεν πιάνει το στήθος μπορεί να κρατήσει για καιρό, ανάλογα με τις αντοχές της μαμάς (υπάρχει μαμά στο forum που έδινε μητρικό μόνο με αντλήσεις μέχρι τον 20 μήνα!).

 

Ωστόσο, θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να ξαναβάλεις το μωρό στο στήθος: Τώρα που το στήθος έχει γάλα, το μωρό μπορεί να πιάσει.

Δοκίμασε όταν δεν πεινάει πολύ. π.χ. μπορείς να ξεκινήσεις με το μπιμπερό και μετά να περάσεις στο στήθος ή το αντίστροφο.

Δοκίμασε επίσης όταν το μωρό νυστάζει ή μόλις έχει ξυπνήσει, γενικά όταν είναι πιο καλοδιάθετο. Άλειψε λίγο γάλα στη θηλή σου ή πίεσε ελαφρά να βγει λίγο γάλα, για να το μυρίσει και να πιάσει.

 

Αξίζει να το προσπαθήσεις, γιατί η αποκλειστική άντληση είναι πολύ κουραστική.

 

Η μορφολογία των θηλών δεν παίζει ρόλο στο θηλασμό! Εδώ θηλάζουν γυναίκες με επίπεδες θηλές ή θηλές εισέχουσες! Αφού η θηλή προεξέχει έστω και λίγο, τις ψευδοθηλές πιθανότατα δεν τις χρειάζεσαι. Το σημαντικό είναι το μωρό να ανοίξει διάπλατα το στόμα (σαν να χασμουριέται) και να πάρει το στήθος: οι θηλαστικές κινήσεις γίνονται στο σκούρο κομμάτι γύρω από τη θηλή ενώ η θηλή ακουμπά τελικά στη μέση του ουρανίσκου του μωρού...

 

Για τη διαφορά ξένου και μητρικού: δεν έχει να κάνει ούτε με το γάλα σου ούτε με τη διατροφή σου. Έχει να κάνει με τη διαφορετική σύσταση του ξένου γάλακτος. Το ξένο είναι πιο δύσπεπτο όχι πιο λιπαρό, όχι θερμιδικά ανώτερο, όχι κάτι άλλο, απλά πιο δύσπεπτο. Στο μωρό πέφτει βαρύ και αργεί να ξαναπεινάσει. Το μητρικό δεν δημιουργεί τέτοια προβλήματα.

 

Αν χρειάζεσαι διευκρινίσεις για κάτι, ρώτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Έχω κι εγώ τεράστιο άγχος σε σχέση με το θηλασμό του μωρού μου! Ευτυχώς που υπάρχει κι αυτή η γειτονιά και παίρνω ήδη πολλές απαντήσεις και εμψύχωση! Μπράβο σε όλους όσους μας βοηθάτε!

 

Έχω αρκετά προβλήματα με το θηλασμό, βασικά έχω μειωμένη γαλουχία κάθε απόγευμα τον τελευταίο καιρό. Το κοριτσάκι μου γίνεται πολύ νευρικό και όλο κλαίει. Το βάζω στο στήθος εναλλάξ για να εξαντλήσω τα περιθώρια και να "προσκαλέσω" περισσότερο γάλα και κατά το βράδυ (με σπασμένα νεύρα της μπουμπούς και δικά μου) της δίνουμε συμπλήρωμα. Πίνει με λαιμαργία από 40 μέχρι 90 ml μέχρι τώρα. Εννοείται πως θέλω να θηλάζω αποκλειστικά, αλλά η εγκατάσταση ικανοποιητικής γαλουχίας μου φαίνεται σαν όνειρο. Έχουμε κουραστεί πολύ και οι δυο μας (εγώ ακόμα δεν ασχολούμαι προς το παρόν με τίποτα άλλο στο σπίτι) και γι αυτό θα ήθελα κι εγώ να περιγράψω την περίπτωσή μου, μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε!

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37: (12 ημέρες πριν την υπολογισμένη ημερομηνία)

Β. Το φύλο του βρέφους: θήλυ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. 1 μέρα για λόγους ... πείνας (μάλλον μας κοροϊδέψανε...)

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

20/6 γέννηση 2870

24/6 έξοδος 2630

5/7 2960

4/8 3800

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 6-7 διακριτά και το απόγευμα για 2-3 ώρες συνεχώς... Με το συμπλήρωμα επίσης το βράδυ δίνω και στήθος...

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο: 1 φορά 40 -90 ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

 

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Φαντάζομαι πολύ συχνά γιατί οι πάνες του είναι συχνά πολύ βαριές!!!

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: 1

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Κατά περιόδους φαίνεται πως αυξάνονται απότομα οι απαιτήσεις του, λόγω απότομης ανάπτυξης από ότι μας είπανε τουλάχιστον. Έχουμε περάσει από 2-3 μαραθώνιους θηλασμού που κρατήσανε πολλές ώρες για 3 - 4 μέρες, ο τελευταίος πριν 1 εβδομάδα περίπου. Η παιδίατρος βρήκε πως ψηλώνει πολύ γρήγορα (από 20/6 εως 4/8 7 εκ) Συμπληρώματα διατροφής (σίδηρο - ασβέστιο) δεν παίρνω, αν και με παρότρυνε ο γυναικολόγος μου και η παιδίατρος... Το μωράκι πιάνει λίγο περίεργα τη θηλή με τα πάνω χειλάκια προς τα μέσα (σαν να ρουφάει με καλαμάκι) που του τα διορθώνω και παρόλο που τελευταία ρουφάει και αέρα (έτσι ακούγεται τουλάχιστον) φαίνεται να πίνει και να αδειάζει το στήθος...

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις παρατηρήσεις σας! Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι αληθεια οτι περνανε περιοδους που θελουνε να θηλαζουνε πιο συχνα γιατι αυξανονται κ οι απιτησεις τους...Εγω μεχρι 4 μηνων θηλαζα μερα νυχτα ασταματητα επι ωωωωρες,δηλαδη πανω απο 10 φορες τη μερα.Καλα θα κανεις να τη βαζεις κ σε ασχετες φασεις ας μη ζητησει-κλαψει,ωστε να σου αυξησει τη παραγωγη.Αυτο δε κραταει πολυ να ξερεις κ τα 40 γρ. που περνει δεν ειναι ποσοτητα...Μπορεις να της μειωνεις σταδιακα απο 10 γρ συμπληρωματος τη φορα ωστε να ζητησει να θηλασει πιο συντομα,ετσι θα καταφερεις να το κοψεις τελειως...

 

Καλα κανεις κ δεν ασχολεισε με τιποτε αλλο περαν του παιδιου,αυτο προεχει ετσι κ αλλιως..εχεις καιρο κ για καθαρισμακ σκουπισμα...:)

 

Δενε χεις προβλημα με το γαλα σου....μια χαρα φτανει κ παραφτανει στοο παιδι κ αποκλειστικο θα πετυχεται αν θελεις με λιγη υπομονη κ προσπαθεια...

 

Επισης να ξερεις οτι αν σου ηρθε περιοδος παιζει εναν μικρο ρολο για τη μειωση της παραγωγης,το οποιο εξαλειφεται με το που τελειωνει η περιοδος.

 

Θα σου απαντησουνε κ αλλες μανουλες...μην ανχωνεσε(αλλα τι λεω...αφου κ εγω τα ιδια ρωταγα κ σκεφτομουν πριν ενα χρονο):rolleyes:.Απλα να ξερεις οτι δινεις στο παιδακι σου οτι πιο πολυτιμο εχεις κ του φτανεις....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω κι εγώ τεράστιο άγχος σε σχέση με το θηλασμό του μωρού μου! Ευτυχώς που υπάρχει κι αυτή η γειτονιά και παίρνω ήδη πολλές απαντήσεις και εμψύχωση! Μπράβο σε όλους όσους μας βοηθάτε!

 

Έχω αρκετά προβλήματα με το θηλασμό, βασικά έχω μειωμένη γαλουχία κάθε απόγευμα τον τελευταίο καιρό. Το κοριτσάκι μου γίνεται πολύ νευρικό και όλο κλαίει. Το βάζω στο στήθος εναλλάξ για να εξαντλήσω τα περιθώρια και να "προσκαλέσω" περισσότερο γάλα και κατά το βράδυ (με σπασμένα νεύρα της μπουμπούς και δικά μου) της δίνουμε συμπλήρωμα. Πίνει με λαιμαργία από 40 μέχρι 90 ml μέχρι τώρα. Εννοείται πως θέλω να θηλάζω αποκλειστικά, αλλά η εγκατάσταση ικανοποιητικής γαλουχίας μου φαίνεται σαν όνειρο. Έχουμε κουραστεί πολύ και οι δυο μας (εγώ ακόμα δεν ασχολούμαι προς το παρόν με τίποτα άλλο στο σπίτι) και γι αυτό θα ήθελα κι εγώ να περιγράψω την περίπτωσή μου, μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε!

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37: (12 ημέρες πριν την υπολογισμένη ημερομηνία)

Β. Το φύλο του βρέφους: θήλυ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. 1 μέρα για λόγους ... πείνας (μάλλον μας κοροϊδέψανε...)

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

20/6 γέννηση 2870

24/6 έξοδος 2630

5/7 2960

4/8 3800

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 6-7 διακριτά και το απόγευμα για 2-3 ώρες συνεχώς... Με το συμπλήρωμα επίσης το βράδυ δίνω και στήθος...

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο: 1 φορά 40 -90 ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

 

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Φαντάζομαι πολύ συχνά γιατί οι πάνες του είναι συχνά πολύ βαριές!!!

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: 1

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Κατά περιόδους φαίνεται πως αυξάνονται απότομα οι απαιτήσεις του, λόγω απότομης ανάπτυξης από ότι μας είπανε τουλάχιστον. Έχουμε περάσει από 2-3 μαραθώνιους θηλασμού που κρατήσανε πολλές ώρες για 3 - 4 μέρες, ο τελευταίος πριν 1 εβδομάδα περίπου. Η παιδίατρος βρήκε πως ψηλώνει πολύ γρήγορα (από 20/6 εως 4/8 7 εκ) Συμπληρώματα διατροφής (σίδηρο - ασβέστιο) δεν παίρνω, αν και με παρότρυνε ο γυναικολόγος μου και η παιδίατρος... Το μωράκι πιάνει λίγο περίεργα τη θηλή με τα πάνω χειλάκια προς τα μέσα (σαν να ρουφάει με καλαμάκι) που του τα διορθώνω και παρόλο που τελευταία ρουφάει και αέρα (έτσι ακούγεται τουλάχιστον) φαίνεται να πίνει και να αδειάζει το στήθος...

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις παρατηρήσεις σας! Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Τα πάτε περίφημα! Η συμπεριφορά του μωρού σου είναι φυσιολογική και πολύ συνηθισμένη. Προσπάθησε να κάνεις περισσότερους θηλασμούς (τη νύχτα θηλάζετε; ) μήπως γίνει πιο "ελαφρύ" το απόγευμα σας. Πάτε και καμιά βολτίτσα, βοηθάει.

Μπορείς να απαλλαγείς οριστικά από το συμπλήρωμα, αν μειώνεις 30μλ κάθε 3-4 μέρες και θηλάζοντας περισσότερες φορές. Το συμπλήρωμα που παίρνει είναι λίγο και το διώχνεις εύκολα. Σκέψου ότι πίνει περίπου 900μλ ημερησίως, οπότε τα 40 είναι πολύ λίγα, άνετα τα παίρνει με λίγη υπομονή με θηλασμό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια! Έτσι αισιόδοξα που μου τα λέτε μου έρχεται να βάλω τα κλάματα! Και δεν ξέρετε πόσες πιέσεις έχω δεχτεί από τους γύρω μου να συμπληρώσω με ξένο και πραγματικά προσπαθώ να αντισταθώ! Αλλά τελευταία δεν ηρεμεί το παιδάκι μου!

Φοβάμαι μόνο μήπως κάνω πειράματα στο παιδάκι και του καθυστερώ την ανάπτυξη που φαίνεται να είναι γρήγορη!

Δηλαδή εσείς το βρίσκετε φυσιολογικό να γκρινιάζει και να κλαίει (σε υψηλά ντεσιμπέλ) τόσο πολύ; Και όταν τελειώνει το γάλα από το στήθος αρχίζει να τραβολογάει τη θηλή πέρα δώθε και να χτυπιέται και να κοκκινίζει σαν δαιμονισμένο (μόνο το κεφάλι του που δεν γυρίζει...)!!!! Δεν το λες χαρούμενο μωρό αυτό...

Από την άλλη, όταν του δίνω αυτά τα λίγα ml ξένου με κοιτάζει σαν λοβοτομιμένο!

Με συγχωρείτε αν σας κουράζω, αλλά χρειάζομαι πολύ επιβεβαίωση και ενίσχυση!

Βόλτες η αλήθεια είναι δεν πολυ-πάω, γιατί λέω να εκμεταλλευτώ την πείνα του για να το βάζω από το ένα στήθος στο άλλο (οπότε το αντιμετωπίζω σα μηχάνημα το παιδάκι...)!

 

Εγώ πίστευα πως θα μπορούσα να πηγαίνω βόλτα και να μπορώ να το θηλάσω όπου βρεθώ! (Πράγμα που είχαμε καταφέρει πριν 2 εβδομάδες, προτού γίνει αυτό το ξαφνικό και ζητάει το διπλό...). Πότε θα στρώσει η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι αυτό: Ζυγίστηκα σήμερα και τρελάθηκα - έχω φτάσει τα 83 κιλά! Πριν την εγκυμοσύνη ζύγιζα 64 (ύψος 1.73). Πώς γίνεται άλλες κοπέλες να τα χάνουν και να έχουν φουλ γάλα κι εγώ μόνο παίρνω κιλά (πεινάω συνέχεια βέβαια) και έχω και τόσες δυσκολίες με τη γαλουχία; Μήπως έχω κάποιο ορμονικό και να κάνω εξετάσεις; Κάτι για υποθυρεοειδισμό διάβασα κάπου, ότι εμποδίζει τη γαλουχία...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα! Τη νύχτα θηλάζουμε πλέον πιο αραιά, ανά 3 1/2 ώρες (από τη λήξη του ενός θηλασμού μέχρι την έναρξη του επόμενου) περίπου! Επίσης περίοδος δε μου έχει έρθει ακόμα!

Σας ευχαριστώ που απαντάτε τόσο γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Μετράμε την απόσταση των γευμάτων από την αρχή του ενός γεύματος ως την αρχή του άλλου. Έτσι, επιδιώκουμε 8-12 θηλασμούς τουλάχιστον, ώστε την ημέρα να μην ξεπερνάμε τις τρεις ώρες την ημέρα και τις τέσσερις τη νύχτα.

 

Το μωρό σου βάζει σούπερ βάρος και αυτό οφείλεται στο γάλα σου, αφού αυτό το συμπλήρωμα είναι ελάχιστο! Αλλά παρατήρησε μήπως η ανησυχία του οφείλεται στις πολύ συχνές εναλλαγές εκείνη την ώρα. Οι πολύ συχνές εναλλαγές φέρνουν μεγαλύτερο όγκο πιο αραιού γάλακτος, οπότε μπορεί να προκαλούν δυσφορία, αέρια, ρεψίματα κτλ.

 

Για τα ντεσιμπέλ, να χαίρεσαι που είναι πολλά, σημαίνει γερά πνευμόνια (ας διασκεδάσουμε λίγο τον πόνο μας!)

Το μωρό ναρκώνεται από το ξένο γάλα, γιατί είναι δύσπεπτο.

 

Σχετικά με την πείνα και τη διατροφή σου, ψάξτο λίγο περισσότερο, η πείνα είναι συνηθισμένη αλλά υπάρχουν τροφές και τακτικές που μας χορταίνουν καλύτερα χωρίς να παχαίνουμε.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ειδα πως κατα λαθος ειχα αφησει κατα την αντιγραφή πως παίρνει κάθε φορά συμπλήρωμα. Οπότε επισημαίνω: μία φορά μονο κάθε βράδυ εδώ και 3 βράδια...

 

Για τα συμπληρώματα διατροφής τι γνώμη έχετε; Επίσης, να πάρω μαγιά μπύρας για να αυξήσω την παραγωγή γάλατος;

 

Ευχαριστώ και πάλι για την αμεσότητα! :-P

Link to comment
Share on other sites

Αφού μετρούνται έτσι οι χρόνοι θηλασμού, τότε μάλλον το βράδυ είναι αραιά τα πράγματα... Αλλά και να την ξυπνήσω είναι δύσκολο, θέλει μισή ώρα να ξυπνήσει και βάλε! Άσε που λυπάμαι να το ξυπνάω, αν κοιμάται βαθιά!!!

 

Λέω σήμερα να το δω λίγο πιο χαλαρά και να τη βγάλω βολτούλα με το σλινγ (άμα κάτσει - νομίζω την περιορίζει στην κίνηση και δεν της αρέσει...)

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την αμεσότητα!:-P

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις συμπληρώματα, για τόσο λίγο αρκεί να πυκνώσεις κάπως τους θηλασμούς. Πώς πήγε η βόλτα;

 

Το βράδυ δεν χρειάζεται να την ξυπνάς, αρκεί να την πετύχεις σε φάση ελαφριού ύπνου, σε φάση που θα κινηθεί από μόνη της ή θα κάνει κάποιον ήχο. Συνήθως βεντουζώνουν χωρίς να ξυπνήσουν τελείως.

 

Αν έδωσες συμπλήρωμα μόνο τις τρεις τελευταίες μέρες, τότε χαλαρά το κόβεις και πιο γρήγορα από ό,τι ανέφερα παραπάνω.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις συμπληρώματα, για τόσο λίγο αρκεί να πυκνώσεις κάπως τους θηλασμούς. Πώς πήγε η βόλτα;

 

Το βράδυ δεν χρειάζεται να την ξυπνάς, αρκεί να την πετύχεις σε φάση ελαφριού ύπνου, σε φάση που θα κινηθεί από μόνη της ή θα κάνει κάποιον ήχο. Συνήθως βεντουζώνουν χωρίς να ξυπνήσουν τελείως.

 

Αν έδωσες συμπλήρωμα μόνο τις τρεις τελευταίες μέρες, τότε χαλαρά το κόβεις και πιο γρήγορα από ό,τι ανέφερα παραπάνω.

 

συμφωνω απολυτως.

 

συμπληρωμα για 3 βραδυα μονο..ειναι σαν να μην το εχεις δωσει, οσο για το ταισμα τη νυχτα, το κολπο που σου ειπε η αμαρετο κανε το και οποτε αλλοτε θελεις οταν το μωρο κοιμαται λιγο πιο ελεφρια ακομα και στη διαρκεια της ημερας. Απο προσωπικη εμπειρια εχω παρατηρησει οτι στη φαση εκεινη -μισοκοιμισμενα-ρουφανε παρα πολυ αποτελεσματικα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...