Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεπαρκής Γαλουχία


Recommended Posts

παίρνω δομπεριδόνη από 19/10, ξεκίνησα με 30 χ 3, μετά 30χ4, μείωσα για λίγο 20χ4 και τώρα εδώ και 10 μέρες 30χ4 ξανά. φενουγκρικ και thistle πήρα πριν την δομπεριδόνη και τα μείωσα και έκοψα όταν την άρχισα

 

Οκ.

Πάρε ξανά το φενουγκρικ συνεχίζοντας τη δομπεριδόνη, όχι το θιστλ.

 

Το θήλαστρο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αλλά δεν υπάρχει λόγος να το χρησιμοποιείς πάνω από 3 φορές το 24ωρο. Η χρήση του είναι συμπληρωματική του θηλασμού. Το μωρό θηλάζει πάνω από μισό λίτρο γάλα το 24ωρο, αυτό σημαίνει ότι θηλάζει αρκετά αποτελεσματικά.

 

Εκτιμώ ότι οι πρώτες μέρες στάθηκαν κρίσιμες για σένα. Μερικές μητέρες όταν χάνουν το πρώτο δεκαήμερο, μετά είναι δύσκολο να καταφέρουν πλήρη γαλουχία. Γι'αυτό ίσως και χρειάζεσαι ενίσχυση με συμπληρώματα διατροφής κλπ.

Ίσως και το μωρό να μην θηλαζει πολύ αποτελεσματικά, αυτό μπορείς να το εκτιμήσεις καλύτερα εσύ που το ζεις όλη μέρα. Σε αυτό θα σε βοηθήσει το θήλαστρο.

 

Αν μπορείς, κάνε συστηματική προσπάθεια δύο εβδομάδων και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 237
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ ΘΑ ΑΠΕΚΛΕΙΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ.

 

Λυπάμαι που σε παραπληροφόρησαν.

Οι μητέρες που υιοθετούν παιδιά είναι συχνά αναγκαίο να ενισχύουν την προλακτίνη με φάρμακα σε όλη τη διάρκεια της γαλουχίας. Οι περισσότερες παίρνουν καθημερινά 90 ή περισσότερα mg δομπεριδόνης.

 

Εδώ θα βρεις πολύτιμο υλικό:

 

http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/gn_protocols.shtml#toc_intro_protocols

 

Aυτό που σου συνέβη δεν είναι συνηθισμένο και γι αυτό οι περισσότεροι γιατροί δεν γνωρίζουν τι να κάνουν. Θα έπρεπε να απευθυνθείς σε γιατρό που είναι και σύμβουλος θηλασμού ή σε ενδοκρινολόγο με εμπειρία σε τέτοια περιστατικά για να είχες την κατάλληλη στήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο topic και σ'ευχαριστούμε για όλες τα στοιχεία που μας παραθέτεις πάντα. Θα μπορούσες Αγλαΐα να μας ενημερώσεις και για ανεπαρκή γαλουχία σε μεγαλύτερα μωράκια, μετά τον αποκλειστιμό θηλασμό ή μετά το έτος ακόμα;;;

 

Αναρωτιέμαι πώς θα μπορούσε να μειωθεί το γάλα, όταν ένα μωρό θηλάζει ελεύθερα ακόμα κι όταν είναι 14 μηνών. Αντιμετωπίζω μάλλον αυτό το πρόβλημα κι από ότι διάβασα κι άλλες μαμάδες και δυστυχώς για αυτή την ηλικία δεν μπορώ να βρω πληροφορίες.

Έχω γράψει κι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=78658

Αλλά άσχετα από προσωπικές περιπτώσεις, οδηγίες και προς μαμάδες που θηλάζουν μεγαλύτερα παιδάκια, νομίζω θα ήταν πολύ χρήσιμες, προκειμένου και να προλαβαίνουμε καταστάσεις.

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα, παίρνω fenugreek αλλά τα πράγματα είναι δύσκολα. ο μικρός δε με αφήνει να κάνω ούτε καν 3 αντλήσεις τη μέρα. θέλει συνέχεια στήθος αλλά δεν είναι και ενεργητικός. Είτε εκνευρίζεται πολύ γρήγορα, είτε αποκοιμιέται. νομίζω ότι 100 λεπτά ενεργητικού θηλασμού δε συμπληρώνει. (Έκανα και πέτρωμα όταν άρχισα τα fenugreek, όπως και όταν είχα αυξήσει τη δόση της δομπεριδόνης) Υπάρχει καμία πιθανότητα να αυξήσω αν του δώσω για λίγο ξένο με sns όταν εκνευρίζεται ώστε να βάζω και το θήλαστρο πιο συστηματικά; ούτως ή άλλως δεν μπορώ να συνεχίσω χωρίς συμπλήρωμα. Έχουμε 2 μήνες με αποκλειστικό και μάχες καθημερινές. Καταλαβαίνω ότι μας καθησυχάζει που μέχρι τώρα είχε σχετικά καλή ανάπτυξη αλλά μάλλον θα είχε μεγαλύτερη αν έτρωγε όσο ήθελε; επίσης την τελευταία εβδομάδα πήρε 30 γρ. Χτες το βράδυ μετά από 1,5 ώρα ανησυχίας όπου στο τέλος αρνιόταν το στήθος και δεν ησύχαζε ούτε με αγκαλιές, ούτε με βόλτες, του έδωσα ξένο, ήπιε 120 και μετά ησύχασε, μόνο που έβγαλε πολύ μετά. Όχι τις γουλίτσες που βγάζει που και που αλλά μεγάλη ποσότητα 2 φορές. Έχω απελπιστεί, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Τι έχω κάνει τόσο στραβά και δεν μπορώ να θηλάζω όπως ακόμη και οι φίλες μου που δυσκολεύτηκαν, το πέτυχαν μετά το τρίμηνο;! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά.

 

Ο γιος μου κοντεύει να χρονίσει. Θηλάσαμε μέχρι 3,5 μηνών αποκλειστικά και μετά σταματήσαμε (δυστυχώς). Μέχρι τότε το μωρό έπαιρνε βάρος κανονικότατα αλλά περίπου 3,5 μηνών σε ένα 15ήμερο δεν πήρε καθόλου βάρος. Η παιδίατρος μου σύστησε συμπλήρωμα μόνο σε 1 γεύμα (απόγευμα) το οποίο προσπάθησα πολύ να μη δώσω. Τελικά, αφού θα επέστρεφα στη δουλειά στους 4 μήνες και επειδή απογοητεύτηκα πολύ, αποθήλασα στους 4 μήνες (πολύ γρήγορα χωρίς πρηξίματα κ.λπ.). Παρακάτω δίνω τις απαραίτητες πληροφορίες που είχα ξαναδώσει και παλιότερα με την ελπίδα ότι θα πάρω μία απάντηση, έστω και τώρα, για το αν η γαλουχία μου ήταν ανεπαρκής ή τέλος πάντων τι δεν πήγε καλά ώστε στο επόμενο παιδάκι μου (όταν έρθει με το καλό) να τα πάμε καλύτερα.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=49849&highlight=kokoraki&page=5

 

Αξίζει να αναφέρω ότι από την αρχή στο μαιευτήριο, το μωρό συνεργάστηκε πολύ καλά πιάνοντας σωστά τις θηλές χωρίς να με πονέσει ποτέ και χωρίς να ταλαιπωρηθώ. Το ξεκίνημα δηλαδή ήταν ιδανικό και για τους δυο μας. Ακόμα αναρωτιέμαι αν το γάλα μου μειώθηκε λόγω του ότι το μωρό δεν θήλαζε αρκετά σε κάθε γεύμα λόγω κολικών ή αν εκνευριζόταν που το γάλα μου ήταν λίγο από κάποιο σημείο και έπειτα. Τελικά, μήπως υπάρχει πράγματι η περίπτωση να μην επαρκεί το γάλα ή να μειώνεται ακόμα και μετά την εδραίωση της γαλουχίας, δεδομένου ότι στη δική μου περίπτωση, μετά τους 2 μήνες και μέχρι τους 4 που αποθήλασα, δεν υπήρχε σχεδόν κανένα γεύμα του μωρού (πλην των πολύ πρωινών και μεταμεσονύκτιων) που να είναι ικανοποιητικό σε διάρκεια, σε ποσότητα και να γίνεται με ηρεμία. Ακόμα με την απορία έχω μείνει και θα εκτιμούσα πολύ μία γνώμη, έστω και εκ των υστέρων. Προς γνώση και – ενδεχομένως – συμμόρφωση αν κάτι δεν έκανα εγώ σωστά.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όπως έχω γράψει και αλλού πιστεύω πως δεν είμαστε όλοι οι οργανισμοί ίδιοι. Το βρίσκω λογικό άλλες γυναίκες να έχουν πολύ γάλα και άλλες λιγότερο και να μην μπορούν να ανταποκριθούν στην αύξηση των αναγκών του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αισθάνομαι ότι έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα ωστόσο δεν κατάφερα παρά να αποθηλάσω γρηγορότερα απ' όσο αρχικά πίστευα. Πραγματικά έχω μείνει με την απορία. Θα με βοηθούσε πολύ για το μέλλον μια απάντηση-εκτίμηση από την Αγλαία.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαϊα, παίρνω fenugreek αλλά τα πράγματα είναι δύσκολα. ο μικρός δε με αφήνει να κάνω ούτε καν 3 αντλήσεις τη μέρα. θέλει συνέχεια στήθος αλλά δεν είναι και ενεργητικός. Είτε εκνευρίζεται πολύ γρήγορα, είτε αποκοιμιέται. νομίζω ότι 100 λεπτά ενεργητικού θηλασμού δε συμπληρώνει. (Έκανα και πέτρωμα όταν άρχισα τα fenugreek, όπως και όταν είχα αυξήσει τη δόση της δομπεριδόνης) Υπάρχει καμία πιθανότητα να αυξήσω αν του δώσω για λίγο ξένο με sns όταν εκνευρίζεται ώστε να βάζω και το θήλαστρο πιο συστηματικά; ούτως ή άλλως δεν μπορώ να συνεχίσω χωρίς συμπλήρωμα. Έχουμε 2 μήνες με αποκλειστικό και μάχες καθημερινές. Καταλαβαίνω ότι μας καθησυχάζει που μέχρι τώρα είχε σχετικά καλή ανάπτυξη αλλά μάλλον θα είχε μεγαλύτερη αν έτρωγε όσο ήθελε; επίσης την τελευταία εβδομάδα πήρε 30 γρ. Χτες το βράδυ μετά από 1,5 ώρα ανησυχίας όπου στο τέλος αρνιόταν το στήθος και δεν ησύχαζε ούτε με αγκαλιές, ούτε με βόλτες, του έδωσα ξένο, ήπιε 120 και μετά ησύχασε, μόνο που έβγαλε πολύ μετά. Όχι τις γουλίτσες που βγάζει που και που αλλά μεγάλη ποσότητα 2 φορές. Έχω απελπιστεί, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Τι έχω κάνει τόσο στραβά και δεν μπορώ να θηλάζω όπως ακόμη και οι φίλες μου που δυσκολεύτηκαν, το πέτυχαν μετά το τρίμηνο;! :(

μπορεί να πίνει λιγότερη από την ποσότητα που θέλει και να βγάζει γουλιές; τελικά τι μένει στο στομάχι του;

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα, παίρνω fenugreek αλλά τα πράγματα είναι δύσκολα. ο μικρός δε με αφήνει να κάνω ούτε καν 3 αντλήσεις τη μέρα. θέλει συνέχεια στήθος αλλά δεν είναι και ενεργητικός. Είτε εκνευρίζεται πολύ γρήγορα, είτε αποκοιμιέται. νομίζω ότι 100 λεπτά ενεργητικού θηλασμού δε συμπληρώνει. (Έκανα και πέτρωμα όταν άρχισα τα fenugreek, όπως και όταν είχα αυξήσει τη δόση της δομπεριδόνης) Υπάρχει καμία πιθανότητα να αυξήσω αν του δώσω για λίγο ξένο με sns όταν εκνευρίζεται ώστε να βάζω και το θήλαστρο πιο συστηματικά; ούτως ή άλλως δεν μπορώ να συνεχίσω χωρίς συμπλήρωμα. Έχουμε 2 μήνες με αποκλειστικό και μάχες καθημερινές. Καταλαβαίνω ότι μας καθησυχάζει που μέχρι τώρα είχε σχετικά καλή ανάπτυξη αλλά μάλλον θα είχε μεγαλύτερη αν έτρωγε όσο ήθελε; επίσης την τελευταία εβδομάδα πήρε 30 γρ. Χτες το βράδυ μετά από 1,5 ώρα ανησυχίας όπου στο τέλος αρνιόταν το στήθος και δεν ησύχαζε ούτε με αγκαλιές, ούτε με βόλτες, του έδωσα ξένο, ήπιε 120 και μετά ησύχασε, μόνο που έβγαλε πολύ μετά. Όχι τις γουλίτσες που βγάζει που και που αλλά μεγάλη ποσότητα 2 φορές. Έχω απελπιστεί, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Τι έχω κάνει τόσο στραβά και δεν μπορώ να θηλάζω όπως ακόμη και οι φίλες μου που δυσκολεύτηκαν, το πέτυχαν μετά το τρίμηνο;! :(

 

Το μωρό σου δεν μπορεί να θηλάσει πιο αποτελεσματικά. Δεν έχει σχέση με κάτι που κάνεις ή δεν κάνεις εσύ, έχει σχέση με τις δυνατότητές του αυτή τη στιγμή.

 

Ο εμετός ίσως είναι ένδειξη δυσανεξίας ή αλλεργίας στο ξένο γάλα.

 

Από την αντίδρασή σου στο fenugreek και στη δομπεριδόνη φαίνεται ότι το πρόβλημά σου δεν είναι η παραγωγή αλλά το μωρό που δεν θηλάζει καλά.

 

Η καλύτερη λύση είναι να πας στο μωρό σε έναν οστεοπαθητικό έμπειρο σε μωρά μήπως και βοηθήσει το μωρό να θηλάζει αποτελεσματικότερα.

 

Αν το μωρό θηλάζει αρκετά για να αναπτύσσεται ικανοποιητικά, είναι καλύτερα να μην ασχοληθείς με τις αντλήσεις. Αν όμως δεν αναπτύσσεται ικανοποιητικά τότε οι αντλήσεις είναι η μόνη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου κοντεύει να χρονίσει. Θηλάσαμε μέχρι 3,5 μηνών αποκλειστικά και μετά σταματήσαμε (δυστυχώς). Μέχρι τότε το μωρό έπαιρνε βάρος κανονικότατα αλλά περίπου 3,5 μηνών σε ένα 15ήμερο δεν πήρε καθόλου βάρος. Η παιδίατρος μου σύστησε συμπλήρωμα μόνο σε 1 γεύμα (απόγευμα) το οποίο προσπάθησα πολύ να μη δώσω.

Η μη πρόσληψη βάρους ακόμη και για ένα μήνα είναι φυσιολογική σε μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά και έχουν καλή ανάπτυξη.

Τελικά, αφού θα επέστρεφα στη δουλειά στους 4 μήνες και επειδή απογοητεύτηκα πολύ, αποθήλασα στους 4 μήνες (πολύ γρήγορα χωρίς πρηξίματα κ.λπ.). Παρακάτω δίνω τις απαραίτητες πληροφορίες που είχα ξαναδώσει και παλιότερα με την ελπίδα ότι θα πάρω μία απάντηση, έστω και τώρα, για το αν η γαλουχία μου ήταν ανεπαρκής ή τέλος πάντων τι δεν πήγε καλά ώστε στο επόμενο παιδάκι μου (όταν έρθει με το καλό) να τα πάμε καλύτερα.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=49849&highlight=kokoraki&page=5

 

Τα ποστ που παραθέτεις σε αυτή τη σελίδα δεν έχουν τις ζυγίσεις του μωρού. Αυτά που γράφεις είναι απλώς φυσιολογική συμπεριφορά μωρού.

 

Από τί απογοητεύτηκες πολύ;

 

 

 

Ακόμα αναρωτιέμαι αν το γάλα μου μειώθηκε λόγω του ότι το μωρό δεν θήλαζε αρκετά σε κάθε γεύμα λόγω κολικών ή αν εκνευριζόταν που το γάλα μου ήταν λίγο από κάποιο σημείο και έπειτα. Τελικά, μήπως υπάρχει πράγματι η περίπτωση να μην επαρκεί το γάλα ή να μειώνεται ακόμα και μετά την εδραίωση της γαλουχίας, δεδομένου ότι στη δική μου περίπτωση, μετά τους 2 μήνες και μέχρι τους 4 που αποθήλασα, δεν υπήρχε σχεδόν κανένα γεύμα του μωρού (πλην των πολύ πρωινών και μεταμεσονύκτιων) που να είναι ικανοποιητικό σε διάρκεια, σε ποσότητα και να γίνεται με ηρεμία.

Αν δεν δω αναλυτικά τις ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες, και τον αριθμό γευμάτων του μωρού το 24ωρο, δεν μπορώ να εκτιμήσω αυτά που περιγράφεις. Μπορεί να περιγράφεις μια φυσιολογική κατάσταση για προβληματική ή το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να πίνει λιγότερη από την ποσότητα που θέλει και να βγάζει γουλιές; τελικά τι μένει στο στομάχι του;

 

φυσικά, ο εμετός μπορεί να είναι αντίδραση γιατί δεν ανέχεται το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία συγχαρητήρια για το θέμα που άνοιξες :P!!!!!!!

Θήλασα 8 μήνες το κοριτσάκι μου χάρη στις δικές σου συμβουλές και πραγματικά σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!! Θα μπορούσα να είχα θηλάσει και άλλο αν δεν έκανα το λάθος και δεν μείωνα τους θηλασμούς λόγω εισαγωγή στις στερεές τροφές. Όταν βέβαια το κατάλαβα ήταν αργά και η κορούλα μου δεν κάθονταν πλέον στο στήθος μου. Τέλος πάντων, στο επόμενο μωράκι μου θα γνωρίζω περισσότερα.

Και πάλι συγχαρητήρια!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ χρήσιμο topic και σ'ευχαριστούμε για όλες τα στοιχεία που μας παραθέτεις πάντα. Θα μπορούσες Αγλαΐα να μας ενημερώσεις και για ανεπαρκή γαλουχία σε μεγαλύτερα μωράκια, μετά τον αποκλειστιμό θηλασμό ή μετά το έτος ακόμα;;;

 

Αναρωτιέμαι πώς θα μπορούσε να μειωθεί το γάλα, όταν ένα μωρό θηλάζει ελεύθερα ακόμα κι όταν είναι 14 μηνών. Αντιμετωπίζω μάλλον αυτό το πρόβλημα κι από ότι διάβασα κι άλλες μαμάδες και δυστυχώς για αυτή την ηλικία δεν μπορώ να βρω πληροφορίες.

Έχω γράψει κι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=78658

Αλλά άσχετα από προσωπικές περιπτώσεις, οδηγίες και προς μαμάδες που θηλάζουν μεγαλύτερα παιδάκια, νομίζω θα ήταν πολύ χρήσιμες, προκειμένου και να προλαβαίνουμε καταστάσεις.

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.[/

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία καλημέρα και ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Σήμερα έχω όλες τις ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες μέχρι περίπου 4 μηνών και στις παραθέτω:

12-01 (Γεννηση) 3.365

16-01 (έξοδος) 3.300

22-01 3.560

01-02 3.960

05-02 4.100

11-02 4.290

14-02 4.410

23-02 4.770

27-02 5.070

09-03 5.300

18-03 5.210 (αρχίζει το συμπλήρωμα, το οποίο ελάχιστα δεχόταν στην αρχή)

22-03 5.350

29-03 5.610

11-04 5.890

18-04 6.000

26-04 6.240

 

Διορθώνω επίσης το σφάλμα που έκανα στο προηγούμενο ποστ. Ο αποκλειστικός θηλασμός διήρκεσε 2,5 μήνες (αν δεν έβλεπα τις σημειώσεις μου στο σπίτι, θα είχες λάθος πληροφορία...ζητώ συγνώμη γιʼ αυτό) και μέχρι τους 3,5 έδινα συμπλήρωμα, στην αρχή μόνο σε ένα γεύμα το απόγευμα (που δεν το ήθελε κιόλας – περίπου 90ml) και σταδιακά περισσότερο μέχρι που στο τέλος αποθήλασα.

 

 

Το μωρό μου, μέχρι τους 3,5 μήνες έκανε το λιγότερο 9 γεύματα την ημέρα αλλά δεν καθόταν παρά 2-3 λεπτά στο στήθος. Τον έβαζασυνεχώς (μπας και φάει τίποτα....) και μπορεί απο ένα σημείο και μετά να έκανε και 15 γεύματα. Τον έβαζα στο στήθος όποτε ζήταγε αλλά και όταν δεν ζήταγε, μέρα και νύχτα. Το πρόβλημα που θέλω να επισημάνω είναι ότι για 2 μήνες περίπου, ο θηλασμός ήταν μία συνεχής μάχη με το γιο μου να κάνει τόξο με το σώμα, να κλαίει διαρκώς, να πετάει το στήθος κάθε 2 λεπτά και να το ξαναπιάνει. Αυτό που περιγράφω γινόταν όλη μέρα (μόνο μεταμεσονύκτια έπινε γάλα με ηρεμία και για συνεχόμενα 20-30 λεπτά) και με κατέβαλλε φοβερά διότι δεν ήξερα αν και πόσο τρώει και γιατί συμπεριφέρεται έτσι. Έντονοι κολικοί που οδήγησαν σε μειωμένη πρόσληψη γάλακτος από τον ίδιο και μειωμένη παραγωγή εμένα?? Λίγο γάλα στο στήθος και εκνευρισμός από μέρους του?? Ακόμα δεν έχω καταλάβει.

 

Στην ερώτησή σου από τί απογοητεύτηκα, απαντώ: Όχι από κούραση αλλά από στενοχώρια που το φυσιολογικότερο πράγμα του κόσμου για το μωρό μου σκιαζόταν από βάσανο, κλάμα συνεχές, αγωνία και απορία τί φταίει...Δεν μπορώ πραγματικά να θυμηθώ ούτε μία μέρα αφού σαράντισα που να θήλασα με ήσυχο και συνεργάσιμο μωρό. Και το εννοώ: Σε όλα τα ημερήσια γεύματα.

Πιστεύω πως αν μπορείς να καταλάβεις την ένταση του φαινομένου και τη διάρκειά του μέσα στη μέρα (μιλάμε για τραγικό κλάμα και ανησυχία...υποτίθεται ότι ακόμα και με κολικούς, τα μωρά ψιλοηρεμούν στο στήθος της μαμάς), θα συμφωνήσεις ότι δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά μωρού 3 μηνών αυτή. Εκτός εάν τα έχω δει τελείως λάθος τα πράγματα, οπότε ζητώ συμβουλή και βοήθεια για το επόμενο μωράκι μου γιατί θέλω να τα καταφέρω καλύτερα την επόμενη φορά. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Αν και καθυστερημένα,σ ευχαριστώ Αγλαϊα.Θα διαβάσω το link που υπέδειξες και ίσως την άλλη φορά να τα καταφέρω.

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας κι απο μένα! καλή χρονιά να έχουμε! αγλαϊα μπράβο σου για την πολύτιμη και άμεση βοήθεια σου! είμαι μια νέα μαμά, έχω ενα αγοράκι 7 εβδομάδων (το πρώτο μου παιδάκι) και θα ήθελα να πώ κι εγώ μέχρι τώρα τι έκανα καθώς τώρα πια δεν έχω σχεδόν καθόλου γάλα (με το θήλαστρο βγάζω 5-10μλ μετά απο 30 λεπτά):

-κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης προσπάθησα όσο μπόρεσα να ενημερωθώ για τον θηλασμό (απο βιβλία, ιντερνετ, σεμινάρια)

-στο μαιευτήριο μου τον έφερναν πολύ συχνά και νηστικό και οι μαίες με βοήθησαν πολύ

- τον μπέμπη τον έβαζα στο στήθος με ψευτοθηλές και θήλαζε κανονικά, αλλά πάντα μετά έπινε και συμπλήρωμα. απο τα 60μλ που του εδινα καποιες φορές το έπινε όλο κάποιες άφηνε το μισό.

-πάραυτα προσπαθούσα να τον έχω όσο γίνεται περισσότερο στο στήθος κι έβλεπα το γαλατάκι στα χειλάκια του. έκανα συνέχεια μαλάξεις και ζεστές κομπρέσες κι έφτασα να βγάζω με το θήλαστρο 90 μλ και απο τα δυο στήθη!

-δεν αυξήθηκε όμως η ροή ίσα ίσα που μειώθηκε γιατί άρχισε να τρώει όλο το συμπλήρωμα και να θέλει κι άλλο. με το θήλαστρο παρατήρησα οτι έβγαζα όλο και λιγότερο. την τελευταία εβδομάδα ειναι μόνο με ξένο γάλα κι εγώ νιώθω άθλια και αποτυχημένη. πιέζω το στήθος μου και βλέπω την σταγονίτσα και τρελαίνομαι! σίγουρα έκανα πολλά λάθη, αλλά θέλω να ρωτήσω αν ακομη και τώρα μπορώ να κάνω κάτι για να "κατεβάσω" γάλα ή πάει πια το έχασα το παιχνίδι.. ο μπέμπης δεν κάθεται για πολύ ώρα πια στο στήθος γιατί τσατίζεται και με το θήλαστρο βλέπω οτι στο μισάωρο εχω 10 μλ με το ζόρι.. ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία καλημέρα και ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Σήμερα έχω όλες τις ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες μέχρι περίπου 4 μηνών και στις παραθέτω:

12-01 (Γεννηση) 3.365

16-01 (έξοδος) 3.300

 

14-02 4.410

 

Το μωρό πήρε σε λιγότερο από μήνα πάνω από 1 κιλό, αυτή σημαίνει ότι είχες εδραιώσει τη γαλουχία και δεν είχες κανένα πρόβλημα να παράγεις αρκετό γάλα.

23-02 4.770

27-02 5.070

09-03 5.300

18-03 5.210 (αρχίζει το συμπλήρωμα, το οποίο ελάχιστα δεχόταν στην αρχή)

22-03 5.350

Απο τις 23/2 μέχρι τις 22/3 (που πήρε ελάχιστο συμπλήρωμα) το μωρό πήρε 580 γρ. που είναι πολύ καλό βάρος, πάνω από το ελάχιστο αναμενόμενο. Με δεδομένο ότι το μωρό είχε μάλλον ΓΟΠ, το βάρος του ήταν πολύ καλό και δεν υπήρχε καμία ένδειξη για συμπλήρωμα.

 

Έκανες bold δύο ζυγίσεις που δείχνουν απώλεια βάρους σε διάστημα 9 ημερών. Όμως αυτό δεν ισχύει. Το βάρος του μωρού σε αυτή την ηλικία αξιλογείται ΜΟΝΟ μια φορά το μήνα. Η ζυγαριά μπορεί να δείξει άνετα 100-200 γρ. πάνω ή κάτω ανάλογα με το πότε είχε κένωση το μωρό. Δηλαδή η πρώτη σου ζύγιση μπορεί να ήταν πχ 5.150 και η δεύτερη θα μπορούσε να ήταν 5350. Δυστυχώς η παρακολούθηση που γίνεται πιο συχνά από μήνα μπορεί να οδηγήσει σε τέτοιου είδους παρεξηγήσεις.

 

 

29-03 5.610

11-04 5.890

18-04 6.000

26-04 6.240

Ξανά: είναι Λάθος να ζυγίζεται το μωρό τόσο συχνά.

 

Διορθώνω επίσης το σφάλμα που έκανα στο προηγούμενο ποστ. Ο αποκλειστικός θηλασμός διήρκεσε 2,5 μήνες (αν δεν έβλεπα τις σημειώσεις μου στο σπίτι, θα είχες λάθος πληροφορία...ζητώ συγνώμη γιʼ αυτό) και μέχρι τους 3,5 έδινα συμπλήρωμα, στην αρχή μόνο σε ένα γεύμα το απόγευμα (που δεν το ήθελε κιόλας – περίπου 90ml) και σταδιακά περισσότερο μέχρι που στο τέλος αποθήλασα.

Το μωρό έπαιρνε όλο και περισσότερο συμπλήρωμα χωρίς να αυξήσει τη συνολική πρόσληψη γάλακτος.

 

 

Το μωρό μου, μέχρι τους 3,5 μήνες έκανε το λιγότερο 9 γεύματα την ημέρα αλλά δεν καθόταν παρά 2-3 λεπτά στο στήθος. Τον έβαζασυνεχώς (μπας και φάει τίποτα....) και μπορεί απο ένα σημείο και μετά να έκανε και 15 γεύματα. Τον έβαζα στο στήθος όποτε ζήταγε αλλά και όταν δεν ζήταγε, μέρα και νύχτα. Το πρόβλημα που θέλω να επισημάνω είναι ότι για 2 μήνες περίπου, ο θηλασμός ήταν μία συνεχής μάχη με το γιο μου να κάνει τόξο με το σώμα, να κλαίει διαρκώς, να πετάει το στήθος κάθε 2 λεπτά και να το ξαναπιάνει. Αυτό που περιγράφω γινόταν όλη μέρα (μόνο μεταμεσονύκτια έπινε γάλα με ηρεμία και για συνεχόμενα 20-30 λεπτά) και με κατέβαλλε φοβερά διότι δεν ήξερα αν και πόσο τρώει και γιατί συμπεριφέρεται έτσι. Έντονοι κολικοί που οδήγησαν σε μειωμένη πρόσληψη γάλακτος από τον ίδιο και μειωμένη παραγωγή εμένα?? Λίγο γάλα στο στήθος και εκνευρισμός από μέρους του?? Ακόμα δεν έχω καταλάβει.

 

Το πιθανότερο είναι ότι είχε κρυφή ΓΟΠ. Αυτό το οδήγησε στο να τρώει λιγότερο αλλά πάλι έτρωγε αρκετά για να αναπτύσσεται ικανοποιητικά. Αυτό που μείωσε την παραγωγή σου ήταν η εισαγωγή του συμπληρώματος.

 

Στην ερώτησή σου από τί απογοητεύτηκα, απαντώ: Όχι από κούραση αλλά από στενοχώρια που το φυσιολογικότερο πράγμα του κόσμου για το μωρό μου σκιαζόταν από βάσανο, κλάμα συνεχές, αγωνία και απορία τί φταίει...Δεν μπορώ πραγματικά να θυμηθώ ούτε μία μέρα αφού σαράντισα που να θήλασα με ήσυχο και συνεργάσιμο μωρό. Και το εννοώ: Σε όλα τα ημερήσια γεύματα.

Πιστεύω πως αν μπορείς να καταλάβεις την ένταση του φαινομένου και τη διάρκειά του μέσα στη μέρα (μιλάμε για τραγικό κλάμα και ανησυχία...υποτίθεται ότι ακόμα και με κολικούς, τα μωρά ψιλοηρεμούν στο στήθος της μαμάς), θα συμφωνήσεις ότι δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά μωρού 3 μηνών αυτή. Εκτός εάν τα έχω δει τελείως λάθος τα πράγματα, οπότε ζητώ συμβουλή και βοήθεια για το επόμενο μωράκι μου γιατί θέλω να τα καταφέρω καλύτερα την επόμενη φορά. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

 

Καταλαβαίνω πώς νιώθεις. Δυστυχώς το φυσιολογικό έχει πολύ μεγάλο εύρος και η ΓΟΠ είναι ένα σύνηθες φαινόμενο σε μωρά αυτής της ηλικίας.

 

Κάτι άλλο που μπορεί να συμβαίνει και να έχει το μωρό παρόμοια αντίδραση είναι το ισχυρό αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος. Και αυτά τα μωρά υποφέρουν αν η μητέρα δεν καταφέρει να το διαχειριστεί. Δεν μπορώ να καταλάβω τώρα αν αυτό έχει σχέση με τη συγκεκριμένη περίπτωση, το αναφέρω για να καταλάβεις ότι υπάρχουν διάφορα προβλήματα που είναι φυσιολογικά αλλά δυστυχώς κάνουν τα μωρά να υποφέρουν. Τα προβλήματα μπορεί να προέρχονται είτε από τη μητέρα (όπως το ισχυρό αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος) είτε από το μωρό (όπως η ΓΟΠ).

 

Το ιδανικό, δηλαδή το να έχουμε ένα μωρό που θηλάζει κανονικά, είναι ήσυχο και ευχαριστημένο, δεν συμβαίνει συχνά και συνήθως συμβαίνει στους άλλους!

Αν κάνεις μια περιήγηση εδώ μέσα θα δεις ότι οι περισσότερες μητέρες που γράφουν αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα. Αυτές που θηλάζουν χωρίς προβλήματα, δεν θα τις βρεις εύκολα εδώ μέσα γιατί δεν χρειάστηκε να ψάξουν για να τα καταφέρουν, απλώς συνεχίζουν να θηλάζουν.

 

Η αντιμετώπιση μερικών προβλημάτων είναι εύκολη και σύντομη αλλά υπάρχουν και αρκετά προβλήματα που χρειάζονται εβδομάδες ή μήνες για να λυθούν.

 

Τέτοιου είδους προβλήματα θέλουν συνεχή υποστήριξη από κάποιον που γνωρίζει καλά το θηλασμό και μπορεί να αξιολογήσει τόσο την κατάσταση του μωρού όσο και της μητέρας. Νομίζω ότι αν τότε είχες την υποστήριξη που χρειαζόσουν θα καταλάβαινες ότι μεγλώνεις ένα μωρό υψηλών απαιτήσεων και θα ήσουν περήφανη που τα κατάφερνες, ακόμη και αν δεν άλλαζε το παραμικρό στη συμπεριφορά του ή στην πρόσληψη βάρους.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία σε υπερ-ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες για να αναλύσεις τη δική μου/μας περίπτωση. Είναι αλήθεια ότι υποψία για ΓΟΠ είχα (λόγω ενημέρωσης από το συγκεκριμένο φόρουμ) αλλά η πρώτη παιδίατρος που είχα (υποστηρικτική ως προς το θηλασμό) μου είχε πει ότι εφόσον το παιδί παίρνει βάρος, δεν έχει νόημα να τον ταλαιπωρω με υπερήχους κ.λπ. ¨Και την άκουσα. Ο μικρός είχε και δυσανεξία στα γαλακτοκομικά (επιβεβαιωμένη-εξανθήματα σε όλο το σώμα και το τριχωτό της κεφαλής) και απείχα όλο τον καιρό που θήλαζα από όλα τα γαλακτοκομικά (ακόμη και "κρυφά") - πάλι κατόπιν υπόδειξης της παιδιάτρου.

 

Η δεύτερη παιδίατρος με πανικόβαλλε με την απώλεια βάρους και ομολογώ ότι "ψάρωσα" καθόσον είχα ένα παιδί το οποίο 18 ώρες το 24ωρο έκλαιγε και χτυπιόταν στο στήθος. Αναρωτιόμουν διαρκώς τί φταίει....Αν απορείς γιατί άλλαξα παιδίατρο (είναι τόσο σπάνιο να βρεις παιδίατρο υπερ του θηλασμού) είναι καθαρά το οικονομικό (τεράστια διαφορά, δε μπορούσα να ανταπεξέλθω). Δυστυχώς.

 

Ελπίζω την επόμενη φορά να έχω την ψυχραιμία να καλέσω ειδικό-σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι προτού επικρατησει ο πανικός επί της λογικής.

 

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν τότε είχες την υποστήριξη που χρειαζόσουν θα καταλάβαινες ότι μεγλώνεις ένα μωρό υψηλών απαιτήσεων και θα ήσουν περήφανη που τα κατάφερνες, ακόμη και αν δεν άλλαζε το παραμικρό στη συμπεριφορά του ή στην πρόσληψη βάρους.

 

Να συμπληρώσω ότι, πέρα από το γεγονός ότι η διάρκεια που θήλασα ήταν μικρή σε σχέση με τις υποδείξεις του Π.Ο.Υ. και με αυτά που διαβάζω κατά καιρούς στο φόρουμ, νιώθω η ίδια περήφανη που έστω και αυτό το 3μηνο σχεδόν έδωσα "κάτι" στο μωρό - λίγο μεν, πολύτιμο δε. Εγώ δε θήλασα καθόλου τη μαμά μου (παλιές κακές εποχές, άλλη μόδα :() και είμαι αισιόδοξη ότι την επόμενη φορά θα τα καταφέρω καλύτερα :-D.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...