Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναρρωτική άδεια ΙΚΑ σε εγκυο και δικαιολογητικα για επιτροπη


Recommended Posts

ΠΗΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ Η ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ Κ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΤΡΑ ΜΠΟΝΟΥΣ( ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΥΠΕΡΩΡΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΕΦΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ).Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ !

 

 

ηταν οι πρωτες 15 μερες αναρρωτικης που πηρες ?εαν ναι να ξερεις οτι τα 3 πρωτα μεροκαματα τα πληρωνεσαι μονο απο τον εργοδοτη και ειναι 1/2 ημερομισθιο.απο εκει και περα υπαρχει αναλογια ικα και εργοδοτη.δεν μου φαινεται κατι λαθος στο χαρτι του ικα,αυτο ηταν το ποσο που αναλογουσε στο ικα και αυτο το ημερομισθιο.εαν σε πληρωνε μονο το ικα θα σε πληρωνε με ημερομισθιο το μισο του τεκμαρτου που γραφει.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ηταν οι πρωτες 15 μερες αναρρωτικης που πηρες ?εαν ναι να ξερεις οτι τα 3 πρωτα μεροκαματα τα πληρωνεσαι μονο απο τον εργοδοτη και ειναι 1/2 ημερομισθιο.απο εκει και περα υπαρχει αναλογια ικα και εργοδοτη.δεν μου φαινεται κατι λαθος στο χαρτι του ικα,αυτο ηταν το ποσο που αναλογουσε στο ικα και αυτο το ημερομισθιο.εαν σε πληρωνε μονο το ικα θα σε πληρωνε με ημερομισθιο το μισο του τεκμαρτου που γραφει.

 

ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΟΙ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΑ 54 ΕΥΡΩ Κ ΚΑΤΙ ΨΗΛΑ ΦΘΑΣΑΜΕ ΣΤΑ 13 ΕΥΡΩ Κ ΚΑΤΙ ΨΗΛΑ!!!

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

ηταν οι πρωτες 15 μερες αναρρωτικης που πηρες ?εαν ναι να ξερεις οτι τα 3 πρωτα μεροκαματα τα πληρωνεσαι μονο απο τον εργοδοτη και ειναι 1/2 ημερομισθιο.απο εκει και περα υπαρχει αναλογια ικα και εργοδοτη.δεν μου φαινεται κατι λαθος στο χαρτι του ικα,αυτο ηταν το ποσο που αναλογουσε στο ικα και αυτο το ημερομισθιο.εαν σε πληρωνε μονο το ικα θα σε πληρωνε με ημερομισθιο το μισο του τεκμαρτου που γραφει.

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΝΤΩΣ ;)

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΟΙ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΑ 54 ΕΥΡΩ Κ ΚΑΤΙ ΨΗΛΑ ΦΘΑΣΑΜΕ ΣΤΑ 13 ΕΥΡΩ Κ ΚΑΤΙ ΨΗΛΑ!!!

 

 

 

μισο ημερομισθιο σου δινει ο εργοδοτης για τις 3 πρωτες μερες

 

 

 

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Α.Ν 178/1967 σε περίπτωση απουσίας για 1-3 ημέρες από την εργασία συνεπεία ασθένειας, για τις οποίες δεν καταβάλλεται επίδομα από το ΙΚΑ, ο εργοδότης έχει υποχρέωση να καταβάλλει μόνο το μισό του ημερομισθίου ή του ανάλογου ημερήσιου μισθού.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

μισο ημερομισθιο σου δινει ο εργοδοτης για τις 3 πρωτες μερες

 

 

 

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Α.Ν 178/1967 σε περίπτωση απουσίας για 1-3 ημέρες από την εργασία συνεπεία ασθένειας, για τις οποίες δεν καταβάλλεται επίδομα από το ΙΚΑ, ο εργοδότης έχει υποχρέωση να καταβάλλει μόνο το μισό του ημερομισθίου ή του ανάλογου ημερήσιου μισθού.

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ;)

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!θα ηθελα να κανω μια μικρη ερωτηση αν ξερει καποια!Αυριο θα παω σε γιατρο του ικα για να μου γραψει αναρρωτικη 15 ημερων.Εγω θελω να παρω 30 μερες και μετα να βγω κατευθειαν σε αδεια κυησης.Αφου παρω τις πρωτες 15 θα πρεπει λογικα οταν τελειωσουν να ξαναπαω για τις υπολοιπες ,ετσι?Θα περασω απο επιτροπη, η επειδη γραφονται 15 και 15 και οχι 30 απευθειας δεν χρειαζεται???ευχαριστω πολυ εκ των των προτερων!!!

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!θα ηθελα να κανω μια μικρη ερωτηση αν ξερει καποια!Αυριο θα παω σε γιατρο του ικα για να μου γραψει αναρρωτικη 15 ημερων.Εγω θελω να παρω 30 μερες και μετα να βγω κατευθειαν σε αδεια κυησης.Αφου παρω τις πρωτες 15 θα πρεπει λογικα οταν τελειωσουν να ξαναπαω για τις υπολοιπες ,ετσι?Θα περασω απο επιτροπη, η επειδη γραφονται 15 και 15 και οχι 30 απευθειας δεν χρειαζεται???ευχαριστω πολυ εκ των των προτερων!!!

 

Θα περάσεις από επιτροπή γιατί μόνο 15 ημέρες το χρόνο δικαιολογεί το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

για να σας ρωτησω και εγω με την σειρα μου..εμεινα και εγω τωρα εγκυος..και θελω να μην παω καθολου στη δουλεια,γιατι κανω πολυ κουραστικη δουλεια..πως πρεπει να παιρνω αδειες απο το ικα;ειναι καποια που το εχει προσφατο να μου πει τι νακανω

Link to comment
Share on other sites

για να σας ρωτησω και εγω με την σειρα μου..εμεινα και εγω τωρα εγκυος..και θελω να μην παω καθολου στη δουλεια,γιατι κανω πολυ κουραστικη δουλεια..πως πρεπει να παιρνω αδειες απο το ικα;ειναι καποια που το εχει προσφατο να μου πει τι νακανω

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου.

Σε λιγο μπαινω στον 7ο και εχω επαπειλουμενη απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου. Λοιπο,ν σου δινει ο γιατρος που σε παρακολουθει χαρτι στο οποιο γραφει ποσες μερες πρεπει να κατσεις απο τη δουλεια και για ποιο λογο. Μετα κλεινεις ραντεβου στο 184 στο Κεντρο Μανας και Παιδιου της περιοχης σου και πας με το χαρτι του γιατρου σου και το βιβλιαριο σου και σου γραφει ο γιατρος του ΙΚΑ την αδεια. Εμενα μου γραφανε παντα για 15 μερες (δυσκολα δινουν πλεον μηνιαιες, αλλα ποτε δεν ξερεις, εμενα μου δωσανε δυο φορες απο μονοι τους). Μετα πας στο ΙΚΑ της περιοχης σου και κλεινεις ραντεβου για να περασεις απο Επιτροπη. Πας στην Επιτροπη με το βιβλιαριο σου (καμια φορα ζητανε και υπερηχο - εμενα ποτε δε μου ζητησαν) και σου εγκρινουν την αδεια. Μετα πας στο Τμημα Παροχων με το βιβλιαριο σου και Υπευθυνη Δηλωση εργοδοτη που γραφει ποτε σταματησες την εργασια σου με σφραγιδα και υπογραφη (θα τη ζητησεις απο το Τμημα Παροχων και θα τη βγαλεις πολλες φωτοτυπιες να μην τρεχεις συνεχεια) και σου δινουν τα χαρτια για το ποσο που θα πληρωθεις. Τα λεφτα μπαινουν καθε 1η και 15 του μηνα στο λογαριασμο Εθνικης που εχεις δηλωσει στο Τμημα Παροχων την πρωτη φορα που θα πας. Αυτα τα κανεις καθε φορα.

Τα δυο πρωτα δεκαπενθημερα δεν περνας Επιτροπη γιατι αυτες τις μερες τις δικουσαι ετσι κι αλλιως σαν αναρρωτικη καθε χρονο και σου πληρωνει τα μισα το ΙΚΑ και τα μισα ο εργοδοτης σου. Απο κει και περα πληρωνεσαι μονο απο το ΙΚΑ και δεν κολλας ουτε ενσημα.

Α, στο Κεντρο Μανας και Παιδιου και κυριως στην Επιτροπη καλα ειναι να πηγαινει καποιος αλλος και οχι εσυ - αφου υποτιθεται οτι δεν εισαι καλα.

Ακουγεται πολυ διαδικασια, αλλα απο τη δευτερη φορα και μετα θα συνηθισεις τη διαδικασια.

Αυτα γινονται εδω στο Βολο, αλλα νομιζω παντου το ιδιο ειναι.

Ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμια φορα ζητανε και υπερηχο

 

litsaki4084 η καποιος αλλος γνωριζετε τι ακριβως υπερηχο ζητανε???Δηλαδη θελουν την ιδια μερα που γραφτηκε η αδεια να υπαρχει και ο σχετικος υπερηχος???Η τους καλυπτει και υπερηχος που μπορει να εχει προηγηθει??

Link to comment
Share on other sites

litsaki4084 η καποιος αλλος γνωριζετε τι ακριβως υπερηχο ζητανε???Δηλαδη θελουν την ιδια μερα που γραφτηκε η αδεια να υπαρχει και ο σχετικος υπερηχος???Η τους καλυπτει και υπερηχος που μπορει να εχει προηγηθει??

Εγω τους εστειλα κανα δυο φορες τον τελευταιο υπερηχο που ειχα κανει κι ας ηταν πριν ενα μηνα, αλλα δεν τον κοιτουσαν καν, οποτε δεν τους ξαναστειλα κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους εστειλα κανα δυο φορες τον τελευταιο υπερηχο που ειχα κανει κι ας ηταν πριν ενα μηνα, αλλα δεν τον κοιτουσαν καν, οποτε δεν τους ξαναστειλα κι εγω.

 

Αλλη μια ερωτηση σε παρακαλω.

Θελουν στον υπερηχο να φαινεται το προβλημα που γραφει η αδεια?Το γνωριζεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση σε παρακαλω.

Θελουν στον υπερηχο να φαινεται το προβλημα που γραφει η αδεια?Το γνωριζεις αυτο?

Ουτε καν τον κοιταξαν ποτε τον υπερηχο. Μονο δυο φορες τον εστειλα με το βιβλιαριο μετα ξεχνουσα.

Οχι δε χρειαζεται να φαινεται το προβλημα. Ασε που τα περισσοτερα προβληματα δε φαινονται στον υπερηχο (π.χ. η αιμοραγια, αν τυχον πονας πολυ).

Ολα αυτα στο Βολο, οπως εγραψα και πιο πανω. Δεν ξερω αλλου τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

να ρωτησω και κατι αλλο αν ξερει καποιος..εμενα η αδεια μου ληγει 24 του μηνα που ειναι παρασκευη..πως θα δικαιολογησω το σαββατο που εγω δουλευω,αφου οι γιατροι του ικα δεν δουλευουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικα θα παρεις κι αλλη αδεια απο οτι καταλαβα ετσι?Λοιπον... δεν εχει καμια σημασια θα πεις του γιατρου σου να σου δωσει κανονικα το χαρτι για την αδεια και θα το πας την δευτερα.Α!sorrυ ο γιατρος σου ειναι στο ικα ?Αν ειναι ετσι λογικα θα επρεπε να σου την γραψει απο χτες αλλα δεν πειραζει πηγαινε την δευτερα και πες του να σου γραψει την αδεια απο τις 25 και μετα.Ειμαι κι εγω εγκυος ειμαι στην 24η εβδομαδα και παιρνω αναρρωτικες απο την 5η εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ηθελα να ρωτησω εαν εισαι στην 8 εβδομαδα και θελεις να παρεις αναρρωτικη αδεια μεχρι να γεννησεις τι μισθο περνεις απο τον εργοδοτη και μεχρι ποτε?εξακολουθει κ σε πληρωνει μεχρι την γεννα κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης πληρώνει μόνο τις πρώτες 25 μέρες της αναρρωτικής. Από εκεί και πέρα πληρώνεσαι ΜΟΝΟ από το ΙΚΑ και αυτό ανάλογα με το μισθό σου. Για να καταλάβεις, μια φίλη που έπαιρνε καθαρά 1000? πήρε από το ΙΚΑ όσο καιρό καθόταν 700 περίπου το μήνα. Εγώ που ο μισθός μου είναι 1600 καθαρά και από ότι μου είπαν στο ΙΚΑ ανήκω στην ψηλότερη μισθολογική κλίμακα, κάθησα στο σπίτι 4 μήνες περίπου και έπαιρνα 871 ? το μήνα. Θέλω να πω ότι δεν παίρνεις πάνω από αυτό το ποσό με τίποτα. Αυτό είναι το ανώτερο που σου δίνει το ΙΚΑ.

Επίσης 56 μέρες πριν τον τοκετό και 64 μέρες μετά πάλι πληρώνεσαι από το ΙΚΑ αλλά περισσότερα χρήματα, γιατί δεν θεωρείται πλέον επίδομα ασθενείας αλλά επίδομα κυοφορίας και λοχείας. Τέλος, πρέπει κάθε μήνα να περνάς από επιτροπή του ΙΚΑ (δηλαδή όχι εσύ, κάποιος δικός σου εκ μέρους σου, μιας και εσύ θα είσαι στο σπίτι με άδεια ασθενείας) και αυτό έχει μια μικρή ταλαιπωρία αλλά πάντα μα πάντα η επιτροπή σου εγκρίνει την άδεια εφόσον είσαι έγκυος και έχεις επιπλοκές.

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης πληρώνει μόνο τις πρώτες 25 μέρες της αναρρωτικής. Από εκεί και πέρα πληρώνεσαι ΜΟΝΟ από το ΙΚΑ και αυτό ανάλογα με το μισθό σου. Για να καταλάβεις, μια φίλη που έπαιρνε καθαρά 1000? πήρε από το ΙΚΑ όσο καιρό καθόταν 700 περίπου το μήνα. Εγώ που ο μισθός μου είναι 1600 καθαρά και από ότι μου είπαν στο ΙΚΑ ανήκω στην ψηλότερη μισθολογική κλίμακα, κάθησα στο σπίτι 4 μήνες περίπου και έπαιρνα 871 ? το μήνα. Θέλω να πω ότι δεν παίρνεις πάνω από αυτό το ποσό με τίποτα. Αυτό είναι το ανώτερο που σου δίνει το ΙΚΑ.

Επίσης 56 μέρες πριν τον τοκετό και 64 μέρες μετά πάλι πληρώνεσαι από το ΙΚΑ αλλά περισσότερα χρήματα, γιατί δεν θεωρείται πλέον επίδομα ασθενείας αλλά επίδομα κυοφορίας και λοχείας. Τέλος, πρέπει κάθε μήνα να περνάς από επιτροπή του ΙΚΑ (δηλαδή όχι εσύ, κάποιος δικός σου εκ μέρους σου, μιας και εσύ θα είσαι στο σπίτι με άδεια ασθενείας) και αυτό έχει μια μικρή ταλαιπωρία αλλά πάντα μα πάντα η επιτροπή σου εγκρίνει την άδεια εφόσον είσαι έγκυος και έχεις επιπλοκές.

σ ευχαριστω πολυ !!ομως με αυτον τον τροπο μαζευονται τα 200 ενσημα που χρειαζονται?γιατι εχω δει οτι δεν σου βαζουν ενσημα οσο καθεσαι!οποτε μενεις μετα 700 ευρω μεχρι την γεννα?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δε σου βάζουν ένσημα όσο κάθεσαι παρά μόνο τον πρώτο μήνα (αυτόν τον μήνα δηλαδή που σε πληρώνει ο εργοδότης). Προσωπικά δεν είχα τέτοιο θέμα γιατί πρέπει να έχεις συνολικά 200 ένσημα μέσα στα τελευταία 2 χρόνια πριν τον τοκετό κι εγώ είμαι στην ίδια εταιρία 6 χρόνια. Αν όμως είσαι νέα στη δουλειά και δεν έχεις συμπληρωμένα 200 ένσημα μέσα στα τελευταία 2 χρόνια τότε θα χάσεις τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας και μάλλον δε σε συμφέρει...:?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα παρεις κι αλλη αδεια απο οτι καταλαβα ετσι?Λοιπον... δεν εχει καμια σημασια θα πεις του γιατρου σου να σου δωσει κανονικα το χαρτι για την αδεια και θα το πας την δευτερα.Α!sorrυ ο γιατρος σου ειναι στο ικα ?Αν ειναι ετσι λογικα θα επρεπε να σου την γραψει απο χτες αλλα δεν πειραζει πηγαινε την δευτερα και πες του να σου γραψει την αδεια απο τις 25 και μετα.Ειμαι κι εγω εγκυος ειμαι στην 24η εβδομαδα και παιρνω αναρρωτικες απο την 5η εβδομαδα.

απλα στην πρωτη αδεια που πηρα μου ειχε γραψει ο γιατρος μου αδεια απο τις 15 ας πουμε και πηγαμε στο γιατρο του ικα στις 16 και ειπε οτι δεν μπορουσε να γραψει αδεια προηγουμενης μερας..

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δε σου βάζουν ένσημα όσο κάθεσαι παρά μόνο τον πρώτο μήνα (αυτόν τον μήνα δηλαδή που σε πληρώνει ο εργοδότης). Προσωπικά δεν είχα τέτοιο θέμα γιατί πρέπει να έχεις συνολικά 200 ένσημα μέσα στα τελευταία 2 χρόνια πριν τον τοκετό κι εγώ είμαι στην ίδια εταιρία 6 χρόνια. Αν όμως είσαι νέα στη δουλειά και δεν έχεις συμπληρωμένα 200 ένσημα μέσα στα τελευταία 2 χρόνια τότε θα χάσεις τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας και μάλλον δε σε συμφέρει...:?

 

Γεια σας βρε παιδιά για να μην γράψω όπου να ναι την απορία μου είπα να τη γράψω εδώ, γνωρίζω πως αν δεν έχεις τα 200 ένσημα δεν παίρνεις τα επιδόματα, εγώ τα χάνω για πολύ λίγο. Είμαι στη δουλειά από 12 Σεπτέμβρη με ΠΗΤ 10 Ιουλίου και τώρα πρέπει να κάτσω στο κρεβάτι...

Ωστόσο αύριο θα έρθει ο γιατρός του ΙΚΑ να με δει για να μου γράψει αναρρωτική και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις αν θα πληρωθώ για αυτόν το μήνα που θα κάτσω στο κρεβάτι ή αν πρέπει πάλι να έχω τα 200 ένσημα ή κάτι άλλο πάλι που δεν γνωρίζω. Οποιος ξέρει ας μου απαντήσει, μεγάλο μπέρδεμα δεν μας φτάνουν όλα τ'άλλα έχουμε και τα κουλά του ΙΚΑ. :oops:Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο οτι ξερω θα πληρωθεις, αν δεν εχεις ξαναπαρει αναρρωτικη γι αυτο το ετος οι 3 πρωτες ημερες δεν πληρωνονται.Οι υπολοιπες πληρωνονται μισα απο το ικα και μισα απο τον εργοδοτη.Αν εχεις ξαναπαρει αναρρωτικη πληρωνεσαι μονο απο το ικα.Αλλα πως ξερεις οτι θα κατσεις ενα μηνα?Μπορει να χρειαστεις περισσοτερες η λιγοτερες ημερες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...