Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δουλειές κάνει η πεθερά η μαμά σας όταν έρχεται σπίτι σας ?


Recommended Posts

ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑΣτο σπιτι μου ερχονται και οι δυο και ειναι επισκεπτες,δουλες δεν θελω ουτε την πεθερα μου ουτε την μαμα μου.Αλλωστε και εγω οταν παω στα σπιτια τους ειμαι επισκεπτης οποτε δεν θελω να μου πειραξουν το παραμικρο ουτε τα ντουλαπια μου να ανοιξουν ουτε τιποτα.Πως παμε επισκεψη σε ενα σπιτι και καθομαστε προσοχη ετσι θελω και αυτες να κανουν το ιδιο και 8 χρονια τωρα το εχω πετυχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sevoula

    sevoula 51 δημοσιεύσεις

  • Aeriko

    Aeriko 28 δημοσιεύσεις

  • mama_3

    mama_3 20 δημοσιεύσεις

  • mkcm

    mkcm 12 δημοσιεύσεις

Μαμαλευτερακι , κοιτα να εισαι ξαπλα μην παθεις τιποτα και ασε το σπιτι να γινει ανω κατω.Αυτο θα κοιταζεις τωρα?

Οι πεθερες πολλες φορες φοβουνται να κανουν δουλειες στο σπιτι της νυφης μην τυχον και πουμε οτι ανακατευονται.

Οταν χρειαστικα και εγω τη βοηθεια της πεθερας μου στην αρχη αυτη ηταν δυστακτικη μεσα στο σπιτι, αλλα εγω ευγενικα της ζηταγα αν μπορει να κανει το ενα η το αλλο και σιγα σιγα πηρε θαρρος η καημενη και αρχισε να κανει περισσοτερα πραγματα μονη της.

Καμια φορα πρεπει να τους δειχνουμε οτι τις θεωρουμε δικους μας ανθρωπους για να αρχισουν και αυτες να φερονται αναλογα.Φυσικα , αλλο πραγμα η μανα αλλα και η πεθερα αν την παρεις στο φιλοτιμο ολο και κατι θα προσφερει.Για τα ρουχα του μωρου ζητησε της να τα πλυνει και να τα σιδερωσει.Ειναι απαραιτητο.

Αλλα και εσυ να ξερεις οτι οι δουλειες δεν θα γινουν οπως ακριβως τις κανεις εσυ γιατι η καθε νοικοκυρα εχει το συστημα της .

Ας φροντισει η πεθερα σου το φαγητο και την περιποιηση του μικρου σου και ασε τις βεραντες για αργοτερα..........

Link to comment
Share on other sites

αλά τώρα που ήρθε και έχω ανάγκη να πληθουν βρεφικά κτλ πριν γεννήσω τι γίνετε ?

 

Απλά θα της το ζητήσεις.

 

Μητέρα (ή όπως την αποκαλείς τέλος πάντων) μπορείτε σας παρακαλώ να πλύνετε και να σιδερώσετε τα βρεφικά για το μωρό γιατί σήμερα πονάω;

 

Άσε τις ντροπές. Όσο για τα υπόλοιπα ας είναι και λίγο ανακατεμένα. Ένα επικοινωνιακό λάθος που εντόπισα είναι ότι για να της ζητήσεις κάτι χρησιμοποιείς α΄πληθυντικό.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μαμαλευτερακι υπομονή.

 

Εγώ τη πεθερά την έχω φωτογραφεία για να πετάω βελάκια!!!:mrgreen::mrgreen::twisted::twisted:

 

Η μανούλα μου πάλι, που μένει και από κάτω, κρατάει τη μικρή όταν τα βρω πολύ δύσκολα με τις δουλείες και η μικρή γκρινιάζει, αλλά στο σπίτι μέσα δεν μπαίνει για καμία απολύτως δουλειά. Να φανταστείς ότι ακόμα και όταν ήμουν στο μήνα μου, τους βοήθησα να μετακομίσουν το σπίτι τους και μετά να μετακομίσουμε και εμείς το δικό μας. Χώρια το καθάρισμα στα τέσσερα και το τρίψιμο παντού. Εγώ βέβαια δεν είχα πρόβλημα με την εγκυμοσύνη και ένιωθα καλά για να τα κάνω. Αλλά ακόμα και όταν γέννησα και γύρισα στο σπίτι, στις 3 μέρες της καισαρικής έκατσα και το καθάρισα όλο από την αρχή γιατί σε αυτές τις 3 μέρες ο άντρας μου το γύρισε ανάποδα.

 

Γνώμη μου είναι να της πεις να φύγει, πρώτα απʼ όλα για να είσαι εσύ ήρεμη. Μετά σιγά – σιγά κάνε τα απολύτως – απολύτως απαραίτητα σε συνεργασία με τον σύζυγο σου. Καμία άλλη φίλη δεν έχεις να έρθει για τα ρουχαλάκια του μωρού??? Πιστεύω ότι θα χαρούν οι φίλες να σιδερώσουν τα μικροσκοπικά ρουχαλάκια!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά είναι επισκέπτης ακόμα και τον καφέ που πίνει σπανίως τον πάει στον νεροχύτη η μαμά πάλι ειναι άλλη υπόθεση τώρα που γυρίσαμε απο τις διακοπες μου είχε καθαρίσει σπίτι ,μπαλκόνι είχε πλύνει σιδερώσει άπλυτα και μου είχε μαγειρέψει κιόλας.Πολλές φορές μου κρατάει την μικρή για να κάνω τις δουλειές μου με την ησυχία μου και τώρα τελευταία μετά απο κάτι αδιαθεσίες μου με βοηθάει πολύ στο σίδερο.Για τα χοντρα παντζούρια κτλ.παίρνω μια γυναίκα μια φορά το μήνα και μια δυο -τρείς (σχεδόν δηλ.καθημερινά)φορές την εβδομάδα καθαρίζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑΣτο σπιτι μου ερχονται και οι δυο και ειναι επισκεπτες,δουλες δεν θελω ουτε την πεθερα μου ουτε την μαμα μου.Αλλωστε και εγω οταν παω στα σπιτια τους ειμαι επισκεπτης οποτε δεν θελω να μου πειραξουν το παραμικρο ουτε τα ντουλαπια μου να ανοιξουν ουτε τιποτα.Πως παμε επισκεψη σε ενα σπιτι και καθομαστε προσοχη ετσι θελω και αυτες να κανουν το ιδιο και 8 χρονια τωρα το εχω πετυχει.

 

Συμφωνω απολυτα και το ιδιο εφαρμοζω κι εγω.Την δε πεθερα μου δεν την δεχομαι αν δεν μας ειδοποιησει πρωτα με τηλεφωνο.Η μαμα μου ειχε παντα το τακτ να το κανει.Προτιμω να ζοριστω, να κανω οτι μπορω σιγα σιγα με την βοηθεια του αντρα μου, παρα να αποκτησουν δικαιωματα και οικειοτητες οι μαμαδες.Καλα ειδικα για την πεθερα μου......ουτε συζητηση.Ουτε νερο δεν την αφηνω να βαλει μονη της.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πεθερά μου δεν μου κάνει τίποτα, αλλά λόγω ηλικίας. Είναι αρκετά μεγάλη και πολύ κουρασμένη οπότε δεν έχω και απαιτήσεις..... Τώρα η μητέρα μου είναι νέα σχετικά αλλά προς το παρόν δεν έχω χρειαστεί κάτι, όταν επιστρέφω από το γραφείο τα καταφέρνω μόνη μου. Τώρα όσο προχωράει η εγκυμοσύνη και πόσο μάλλον αργότερα θα την χρειαστώ την μητέρα μου αλλά λίγο εκνευρίζομαι όταν μου κάνει κάποιος άλλος δουλειές, δεν ξέρω γιατί......ίσως επειδή έχω συνηθίσει να τις κάνω με έναν συγκεκριμένο τρόπο στο δικό μου σπίτι και μου κακοφαίνεται που η μητέρα μου έχει δικές της πρακτικές......

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑΣτο σπιτι μου ερχονται και οι δυο και ειναι επισκεπτες,δουλες δεν θελω ουτε την πεθερα μου ουτε την μαμα μου.Αλλωστε και εγω οταν παω στα σπιτια τους ειμαι επισκεπτης οποτε δεν θελω να μου πειραξουν το παραμικρο ουτε τα ντουλαπια μου να ανοιξουν ουτε τιποτα.Πως παμε επισκεψη σε ενα σπιτι και καθομαστε προσοχη ετσι θελω και αυτες να κανουν το ιδιο και 8 χρονια τωρα το εχω πετυχει.

 

ακριβωσ ετσι και εγω..

ΟΥΤΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΟΥΤΕ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ...:-P

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

οταν ημουν εγγυος απο τον 3ο μηνα εως και τον 9ο ειχα τρελλη υπερεμεση και αδυναμια με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω πολλα πραγματα και κυριως δεν αντεχα να μυρισω ουτε το μαξιλαρι μου που λενε,αμεσως ξερνουσα.

Η πεθερα μου λοιπον ανελαβε εργολαβια τον αντρα μου καθε μεσημερι ετρωγε εκει,κι επειδη ειχα δυσκολια στο φαγητο μεγαλη οταν μπορουσα να φαω μαγειρευε πολυ συχνα και εστελνε και σε εμενα ολοκληρες κατσαρολες με σουπες(μονο αυτες κατεβαζα,κι οχι παντα).

Το σπιτι δεν με απασχολουσε καθολου,εχω και τακτικο αντρα,οποτε ενιωθα δυνατη το αναλαμβαναμε μαζι αλλα κοριτσακια μου τα μπαλκονια μου εμειναν απλυτα μεχρι που γεννησα(σημειωτεον δεν μπορουσα να εχω γυναικα γιατι δεν κοιμομουν ολο το βραδυ και το πρωι ημουν χαλια).

Μια-δυο φορες που επρεπε να καθαριστει λιγο καλυτερα ηρθε η πεθερα μου και το ανελαβε και εννοειται οτι μονη της το ζητησε.Επισης πριν ερθω απο το μαιευτηριο καθαρισε ολο το σπιτι και το βρηκα λαμπικο,ααα και σιδερωσε και τα ρουχα της μπεμπας γιατι εγω δεν στεκομουν στα ποδια μου(ευτυχως γιατι γεννησα απροσμενα και δεν θα ειχα σιδερωμενο τιποτε)

Εγω γενικα δεν θελω να την κουραζω,ειναι εργαζομενη κι εχει κι αλλους δυο αντρες στο σπιτι της,αλλα η ιδια προθυμοποιειται και καποιες φορες δεν θελω να της χαλαω το χατιρι για να μην νιωθει οτι δεν θελω την βοηθεια της.

Δεν μπορω να πω,με φροντισε σαν παιδι της πραγματικα,θα ημουν αχαριστη αν δεν το αναγνωριζα.

Η μητερα μου εχει σοβαρα προβληματα κινητικα,δεν μου κανει δουλειες με το ζορι κανει τις δικες της κι εχει και δυσκολο αντρα(τον μπαμπα μου...σουλτανος!!!) αλλα οποτε μαγειρευει φαγητα που μας αρεσουν εχω παντα πιατα κι εγω για να μην κουραζομαι.

τωρα βεβαια δεν προκειται να την βαλω την πεθερα μου να κανει δουλειες οταν ερχεται επισκεψη,προτιμω να καθεται να χαιρεται την εγγονη της και κανω εγω μονη μου οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχεται η πεθερά μου για να κρατήσει κανα παιδί καμιά ώρα, κάποιες φορές ή σιδερώνει (αν βρει ρούχα ασιδέρωτα) ή σφουγγαρίζει, αλλά χωρίς να της το ζητήσω. Να πω την αλήθεια, δε μου πολυαρέσει κι αυτό...

Όσο για τη μάνα μου, σφουγγαρίζει, σιδερώνει πλένει τα φρούτα... με ρυθμό πολυβόλου. Δεν προλαβαίνουμε να μιλήσουμε, της λέω κάτσε να πούμε μια κουβέντα, αλλά δεν...Δυστυχώς έρχεται σαν κυνηγημένη 1 ώρα μάξιμουμ να κάτσει, γιατί δε θέλει να αφήνει μόνο του τον πατέρα μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε να πω και γω αφού έδωσα τις συμβουλές μου στη μαμαλευτεράκη.

 

Η πεθερά μου ζει μακρυά (χρειαζόμαστε 2 πτήσεις για να πάμε) αλλά όταν ήρθε στη γέννα με το που βγήκα από την κλινική μου σιδέρωνε μέχρι που έφυγε. Όταν πηγαίνουμε γενικώς δεν πολυασχολείται με τη φροντίδα της μικρής παρόλο που την αγαπά γιατί φοβάται όπως λέει, αλλά φροντίζει πάντα να μαγειρεύει τα καλύτερα. Κοινώς ο καθένας στο σπίτι του και αγαπημένα όταν βρεθούμε.

 

Τώρα η μάνα μου στο σπίτι μου μέσα δεν κάνει δουλειές γιατί πρώτον δουλεύει, έχει να φροντίσει και τη γιαγιά μου που είναι κατάκοιτη με αλτσχάιμερ, τρέχει και τα παιδιά της αδερφής μου στα φροντηστήρια οπότε κοντά μου έρχεται για να περάσουμε έτσι λίγο πιο ήρεμα την ώρα μας, για καφέ, παιχνιδάκια με τη μπουμπού κτλ. 2 φορές την εβδομάδα συνήθως θα μου στείλει ταπεράκι με φαγητό και αν τύχει να ζητήσω να μου κρατήσει το παιδί (μία κάθε κανένα δίμηνο) δεν μου αρνείται. Γενικώς όμως επειδή και μάνα και πεθερά έχουν δουλέψει αρκετά και έχουν κουραστεί στη ζωή τους, δεν θέλω να ζητάω βοήθεια, μόνο καλή συμπεριφορά και να είμαστε αγαπημένες θέλω.

 

Τώρα, αν τύχει να είμαι στη θέση της μαμαλευτεράκι δεν ξέρω, πιθανά να ζητήσω περισσότερη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

η μαμά μου μένει αλλού, είναι και αρκετά μεγάλη με πίεση και τα σχετικά οπότε με βοήθησε λίγο στο μαιευτήριο όταν γέννησα. η πεθερά μου πάλι δε με βοήθησε ποτέ ούτε τηλεφωνικώς. ήμουν έγκυος και ξάπλα καί όχι μόνο δε φιλοτιμήθηκε να στείλει ένα πιάτο φαί στον κανακάρη της για να μη σηκώνομαι να μαγειρεύω που δεν έπρεπε, αλλά δε με πήρε ένα τηλέφωνο ποτέ να δει τι κάνω! τώρα που καμιά φορά έρχεται να δει το μικρό αυτό που κάνει με μεγάλη επιτυχία μάλιστα είναι να προσπαθεί να μου τον πάρει απο τα χέρια και να τον ξυπνήσει όταν κοιμάται για να τον παίξει:evil::evil:!(ευτυχώς την πέτυχε τις προάλλες ο γιός της πανω που πήγε να το κάνει αυτό και την έχ...ε κανονικότατα.)

μη σκας!κι εγώ στεναχωριόμουν για την έλλειψη βοήθειας- έχω ανοίξει μάλιστα θέμα και γι'αυτο- αλλά τώρα νιώθω πολυυυ περήφανη που αυτους τους μήνες τα κατάφερα μόνη μου. και ξέρεις τι κατάλαβα?αν τους αφήνεις να κάνουν δουλειές αποκτούν αέρα και θέλουν να ελέγχουν !καλύτερα μακριά λοιπόν!!κι ας μη γίνουν κι όλες οι δουλειές στο κάτω κάτω!

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη κοριτσάκι μου δεν γίνεται να τα γράψεις λίγο εκτός παιδιού και να τα κάνει ο αντρας σου;η θα γεννήσεις στην ώρα σου ή απλά θα τα χεις όλα στην εντέλεια και θα γεννησεις γρηγοροτερα.στο λέω γιατι δεν ήμουν 2 βδομάδες αλλά 7 μήνες ξαπλα και τους τελευταιους 2μιση με παπια στο κρεβάτι όταν ερχοταν ο αντρας μου ή η μαμα μου στις 8 το βραδυ ολη μερα μονη μου με πανες ακρατειας και οτι ειχα στο κομοδινο να φαω αν δεν ειχα δεν σηκωνομουν,τις φακες τις ετρωγα οριζοντια για να μην πιεσω απο κατω και γεννησω τεσπα.στα λεω γιατι ξερω τι κατασταση ζεις και ειναι πολυ δυσκολη ειδικα με ενα παιδι ακομη αλλα κοιτα και το παιδι στα σπλαχνα σου και μην κανεις τις λεπτομεριες αν μπορω να το πω ετσι(μπαλκονια κτλ κτλ)αλλα τα βασικα.εμενα ερχοταν η μητερα μου οταν δεν εργαζοταν δλδ καθε σαββατο και καθαριζε και σιδερωνε και φαγητο αν προλαβαινε μαγειρευε καθημερινες αλλιως ο αντρας μου απο βραδυς(τοτε εμαθε να κανει κανα φαι λεγοντασ εγω απο το κρεβατι)τι να πω βασανο αλλα τα εγραψα ΟΛΑ και ειμαι υπερηφανη που δεν σηκωθηκα και γεννησα στην ωρα μου.

Συγνωμη αν παρεξηγηθηκες αλλά στο ξαναλεω το σπλαχνο σου και ας την πεθερα αν νομιζεις οτι σε πιεζει αντι να σε διευκολυνει διωξε την,αλλα εγω απο το κρεβατι εμαθα να δινω διαταγες πρωτη φορα στην ζωη μου και ας μην ηταν τελεια και ξερεις γιατι;για το παιδι μου.ετσι κανε και συ κοπελαρα μου και θα δεις ολα θα πανε καλα,μην αγχωνεσαι σε παρακαλω.φιλια

 

 

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη παραληψη.

πες πεθερα επειδη δεν μπορω βαζεις πληντυριακι;μπορεις να φτιαξεις απο εκεινα τα ωραια γεμιστα;αχ σε ευχαριστω για την βοηθεια με ξεκουραζεις.θα δεις θα περασουν οι 2 βδομαδες και δεν θα το καταλαβεις και θα σου κανει και τις δουλειες.ειναι και οι παλιοορμονες μας φουντωνουν και αυτες ειναι και το αγχος να πανε ολα καλα για τις επομενες 2 βδομαδες(που θα πανε).θα περασει ψυχη μου κανε λιγο υπομονη

 

 

Link to comment
Share on other sites

μαμαλευτεράκι με συγχίζεις και δεν κάνει διότι αύριο ΓΕΝΝΑΩ!!! :D

Λοιπόν, επειδή ξέρω πολύ καλά την κατάστασή σου, θα σε μαλλώσω!!! Πρέπει να είσαι ξάπλα!! Αυτό σημαίνει ότι δεν σε νοιάζει αν το σπίτι βρωμίσει, αν είναι σκονισμένο κλπ!! Ούτε σε τι κατάσταση είναι το μπαλκόνι!! Αν στάζει ο νεροχύτης, ο πάγκος είναι μέσα στην μπίχλα κλπ δεν της λες ΤΙΠΟΤΑ!! Όταν γυρίσει ο άντρας σου τον παρακαλείς να καθαρίσει τα πολύ "χοντρά" πχ τις στάμπες από τον πάγκο, για να μην "ποτίσουν".

Δεν σε νοιάζει αν τα κρεβάτια είναι άστρωτα!! Εσύ θα ξαπλώνεις και σκασίλα σου!!

Αν δεν μαγειρεύει η πεθερούλα να παραγγέλνεις από delivery. Αν δεν υπάρχει delivery να την στέλνεις (μαζί με το παιδί) να σου φέρουν κάτι να φας από έξω!!

Η πεθερά σου θα ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με τον μικρό!! Αν δεν έχει υπομονή και όλο γκρινιάζει να μην ασχολείσαι μαζί της, να κόψει το κεφάλι της!! Δλδ αν ήσουν νοσοκομείο τι θα έκανες? (Ξέρω τι, θα το έσκαγες με την πεταλούδα και θα ήσουν σπίτι σου, το έχεις κάνει ΚΑΙ αυτό!!).

Τελικά διαβάζω ότι δεν έχεις ξεκουραστεί ΚΑΘΟΛΟΥ και το μωρό σου μόνο του είδες τι κάνει?? Αύξησε το αμνιακό του!! Εσύ δεν το βοηθάς καλή μου!! Αν το βοηθήσεις θα φτάσει το αμνιακό πολύ παραπάνω!!

Αλήθεια, πού είναι αυτή η φίλη σου που σε βοηθάει??

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mamaleuteraki υπομονη...Ασε τις ντροπες και δινε οδηγιες!ετσι κι αλλιως γι αυτο ηρθε,ετσι δεν ειναι?Στην χειροτερη φερε μια γυναικα να κανει τα χοντρα λιγες μερες πριν γεννησεις και ασε τα καθημερινα στην πεθερα και τον αντρα σου!Αν η πεθερα δεν σηκωνει ουτε το ξεσκονοπανο...αυτο φαινεται!Δειξ το στον αντρα σου παντα με διακριτηκοτητα(δεν θελουμε καβγαδες)και ξερει εκεινος τι θα κανει!

Εσυ να ξαπλωσεις,2 βδομαδες εμειναν...και λιγοτεο απο 6 για να αγκαλιασεις το ζουζουνι σου!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑΣτο σπιτι μου ερχονται και οι δυο και ειναι επισκεπτες,δουλες δεν θελω ουτε την πεθερα μου ουτε την μαμα μου.Αλλωστε και εγω οταν παω στα σπιτια τους ειμαι επισκεπτης οποτε δεν θελω να μου πειραξουν το παραμικρο ουτε τα ντουλαπια μου να ανοιξουν ουτε τιποτα.Πως παμε επισκεψη σε ενα σπιτι και καθομαστε προσοχη ετσι θελω και αυτες να κανουν το ιδιο και 8 χρονια τωρα το εχω πετυχει.

 

Συμφωνώ απολύτως. Μην υποχρεώνεσαι σε καμμία από τις δύο. Βάλε λίγο στο πρόγραμμα τον άντρα σου και παράβλεψε και τιποτα. Δεν χρειάζεται να είναι όλα στην εντέλεια. Θα γεννήσεις και θα τα κάνεις σιγά σιγά. Όσο για το μεγάλο, καλύτερα να ασχολούνται με αυτό οταν έρχονται. Να τον παιζουν και να τον απασχολούν για να νιώθει και το παιδί λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Clelia με το καλό να πάρεις αγκαλιά το αγγελούδι σου :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Kαλα σου λενε να μην κανεις τιποτα απολυτως, προεχει το παιδι σου και τιποτα αλλο. Βαλτο καλα στο κεφαλι σου και γινε αναιστητη. Και εγω ετσι καταφερα να γεννησω στον 7ο μηνα. Απο την πρωτη στιγμη που εμεινα εγκυος λογω σοβαρων προβληματων υγειας που εχω δεν επρεπε να κανω απολυτως τιποτα. Καναπε σηκωνομουν τουαλετα αντε και κανενα φαγητο ευκολο σπανια. Πηραμε γυναικα για το σπιτι δυο φορες την εβδομαδα γιατι ο αντρας μου σχολαει 10 το βραδυ απο το πρωι οποτε περα απο το να μαζεψει λιγο την κουζινα δεν προλαβαινε να κανει κατι αλλο αντε και κανενα πλυντηριο.

 

Καθε 15 ημερες νοσηλευομουνα τρεις ημερες για μεταγγισεις και εξω εβγαινα σπανια και για λιγο κυριως για ψωνια του μπεμπη.

 

Πεθερα δεν εχω δεν ζει οποτε οτι μπορουσε εκανε η μανουλα μου δηλαδη κανενα φαγητο γιατι και αυτη δουλευε συν οτι με συνοδευε μεσα στο νοσοκομειο και ξενυχτουσε στην καρεκλα μερες.

 

Αν δεν τα εχα κανει αυτα δεν θα εφτανα με τιποτα ουτε στον 7ο μηνα που γεννησα και επιβιωσε το παιδι. Αλλα ημουν απο την αρχη της εγκυμοσυνης συνειδητοποιημενη οτι δεν μετραει τιποτα αλλο εκτος απο το παιδι μου. Δεν με ενοιαζε τιποτα αλλο και ημουν αναιστητη με το σπιτι. Δεν με ενδιεφερε αν θα τα εκανε τελεια η κυρια που ειχα αρκει που δεν βρωμουσαμε και λειτουργουσε το σπιτι.

 

Γιαυτο χαλαρωσε και ζητα ευγενικα οτι θελεις απο την πεθερα σου. Εαν παλι δεν θελεις εστω και για δυο εβδομαδες παρε γυναικα.

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά ήρθε να μείνει σπίτι σου για να βοηθάει αν κατάλαβα καλά? Κοίτα, το ποιες δουλειές είναι απαραίτητες και ποιες όχι, εσύ θα το κρίνεις. Εγώ πάντως όταν ήμουν έγκυος την πρώτη φορά και ήμουν εντελώς off λόγω εμετών και αδιαθεσίας, όλες τις δουλειές τις έκανε ο άντρας μου. Η μαμά μου ερχόταν να με δει και έκανε από μόνη της κάποιες δουλειές ή μου έφερνε φαγητό (που δεν έτρωγα λόγω εμετών!) ή με ρωτούσε αν υπάρχει κάτι που θέλω να κάνει. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη, προτιμούσα να μου κρατάει η μαμά μου το παιδί για να μπορώ να ξεκουράζομαι παρά να μου κάνει δουλειές του σπιτιού. Να σημειώσω ότι μέχρι τον έβδομο μήνα δούλευα κιόλας. Αλλά τα πρώτα τρίμηνα έπαιρνα πολλές άδειες λόγω των εμετών και την έβγαζα ξάπλα στο κρεββάτι.

Γενικότερα πάντως, ο άντρας μου ήταν εκείνος που έκανε τις καθημερινές δουλειές και έκανα και εγώ ότι και όποτε μπορούσα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και οι δύο αν χρειαστεί θα μου κάνουν το σπίτι λαμπίκο και ας μην τους πω τίποτα. Είναι και οι δύο πολύ νοικοκυρές. Δεν τους το ζητάω όμως πέρα απο το σίδερο που το δίνω στην μάμα μου.

 

Μου έχει κάνει πολύ καλό οτι τις δουλειές που έχουν να κάνουν με παντζούρια αυλές κήπος πλυσιμο χαλιών, πατάκια κλπ τα έχει αναλάβει ο άντρας μου. Θεωρούνται δηλαδή δικές του δουλειές. Αλλά και απο τα καθημερινά κάνει πολλά. Είναι ακατάστατος αλλά κάνει και δουλειές και τις κάνει και γρήγορα. Οπότε οι δουλειές μοιράζονται αρκετα.

 

Βεβαια δεν έχουμε ακόμα παιδιά κάτι το οποίο κάνει την διαφορά!

dev362pb___.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα ειναι και οι δυο πολυ καλες στις δουλειες του σπιτιου και οποτε εχω χρειαστει εχουν ερθει.

περσι που εμεινα στο κρεββατι για ενα μηνα ειχε ερθει η μαμα μου και τα εκανε ολα καθημερινα.

ηρθε και η πεθερα μου, μενει μακρια, για ενα σκ και εστρωσε ολο το σπιτι και εκανε και γενικη.

παντως κοριτσακι μου να ξερεις οτι προεχει το μωρακι σου, ασε ολες τις δουλειες για μετα...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...