Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δουλειές κάνει η πεθερά η μαμά σας όταν έρχεται σπίτι σας ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sevoula

    sevoula 51 δημοσιεύσεις

  • Aeriko

    Aeriko 28 δημοσιεύσεις

  • mama_3

    mama_3 20 δημοσιεύσεις

  • mkcm

    mkcm 12 δημοσιεύσεις

κυνικό manoulina...πολύ σωστό και ώριμο είναι αυτό που λες σε αντίθεση με πολλά που διαβάζω εδώ μέσα... η συζήτηση ξεκίνησε όταν διαβάσαμε πως μια 70χρονη καθαρίστρια συνταξιούχος κάνει λαμπικο και μαγειρεύει στο σπίτι της ενήλικης κόρης της..δύο στάσεις ζωής εκ διαμέτρου αντίθετες.. είμαι μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Τυχερες οσες εχουν μαμαδες και πεθερες να τις βοηθάνε.Προσωπικα δε θα μου αρεσε να ερχεται συστηματικα η μαμα μου κάθε εβδομαδα να μου κανει γενικη...προτιμω να πληρωνω γυναικα.Απο τις γιαγιάδες η μονη δουλεια που θελω είναι σε καμια δυσκολη να μου κρατανε τα παιδια...πχ για να παω σε κανα γιατρο η μια στο τοσο στο κομμωτηριο...ως εκει.Ουτε κι εμενα θα μου αρεσε να ερχετε συτηματικα μια από τις δυο να μου κανει τις δουλειες του σπιτιου κάθε εβδομαδα..κι εμενα κατι σε καθαριστρια μου κανει αυτό.Και οποια μαμα-πεθερα το κανει αυτό...δεν το κανει αυτό γιατι είναι χαρα της....χαρα της είναι να βοηθαει το παιδι της..αλλα τη χαρα της αυτή καλο είναι εμεις ως ενηλικες να μην την εκμεταλευομαστε.Εγω δεν εργαζομαι κιολας οποτε δεν εχω αναγκη.Αλλα και για μια εργαζομενη...άλλο είναι πχ να φτιαχνει ένα φαγητο η γιαγια...η σε μια δυσκολη να σιδερωσει κανα ρουχο η να βοηθαει σε κατι με τα παιδια...και άλλο είναι να ερχεται να μας στρωνει τα κρεβατια και να μας καθαριζει τις τουαλέτες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προτιμώ να έρχονται και να τις περιποιούμαι και όχι να μου κάνουν δουλειές.

Θυμάμαι μάλιστα την αδερφή της κουμπάρας μου που δεν δουλεύει και φωνάζει τη μάνα της και την αδερφή της που δουλεύουν και οι δυο, δύο φορές το χρόνο για να κάνουν μαζί γενική. Επειδή έχει μεγάλο σπίτι μένουν 3 μέρες εκεί και κάνουν δουλειές. Κι αυτό το θεωρώ υπερβολικό. Και ειδικά όταν ξέρω ότι κάθε 15 φέρνει και γυναίκα.

Αυτό δηλαδή δεν είναι εκμετάλλευση? Αν είναι δυνατόν. Ούτε που σκέφτηκα ποτέ μου να φέρω τη μάνα μου και τις αδερφές μου να μου καθαρίσουν το σπίτι.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοριτσια εχω μια θεωρια για ολο αυτο που λεει οτι αφηνω να μου δειξει η μαμα μου(πεθερα δεν εχω)τι θελει κ τι της αρεσει να κανει χωρις να ζηταω τιποτα κ σε κανεναν τομεα.Επομενως επειδη δεν μενει κ στην ιδια πολη ,ερχεται οταν θελει κ οσες μερες θελει στο σπιτι μου(μπορει κ καμια φορα το χρονο)κ εγω θελω μονο την παρεα της.Αυτη καταπιανεται με διαφορα κ το θεωρει κ καθηκον της.Αν ομως δεν ερθει δεν θα την παρω τηλ να της πω ελα να με βοηθησεις,ποτε δεν το εκανα ουτε στο γαμο ,ουτε στην εγκυμοσυνη μου ,ουτε τωρα.Κ φυσικα αφου δεν της ζηταω τιποτα κ αυτη αν κ οταν τη βολευει-θελει θα ερθει,αν οχι δε θα ερθει.Πιο πολυ με ενοχλει συναισθηματικα το θεμα αυτο(που δεν ερχεται να μας δει,να καθισουμε ,να κανουμε παρεα)και οχι πρακτικα για δουλειες κ τετοια αυτες μπορω να τις καλυψω κ αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω ειναι θεμα χαρακτηρα..κι οποιος θελει να βολευτει βολευεται!Μια η εγκυμοσυνη μια το ενα μια το αλλο...καποιοι αλλοι τρεχουν για λογαριασμο τους!Κι εγω δεν ηξερα να κανω δουλειες..τα τυπικα ξεσκονισμα,σκουπισμα σφουγγαρισμα..εφυγα 17 χρονων απο το σπιτι μου ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ (αφου δεν μιλιομασταν καλα καλα) πηγαινα σχολειο γυρνουσα μαγειρευα εκανα δουλειες διαβαζα οτι ειχα, κι ημουνα ενταξει ΣΕ ΟΛΑ!Μου εμαθε να μαγειρευω η γιαγια μου απο το τηλ.(ηταν καρκινοπαθεις και δεν μπορουσε να ερθει) κι ο αντρας μου!Ολα τα καταφερα κι ειμαι ΕΥΓΝΩΜΩΝ που με αφησαν μονη μου και σταθηκα στα ποδια μου γιατι δεν εχω αναγκη ΚΑΝΕΝΑΝ!Και στην εγκυμοσυνη παλι κανενας δεν με βοηθησε..δεν ειχα αναγκη να με βοηθησουν..μεχρι τσαπα επαιρνα να βγαζω χορτα στην αυλη...στον τελευταιο μηνα εχασα κι ενα κιλο απο τη γενικη που εκανα!Οταν γεννησα τα εκανα ολα μονη μου επισης ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ και κουραση βεβαια(η αληθεια να λεγετε)αλλα εφοσον μπορουσα ΔΕΝ θα κουραζα κανεναν αλλον για κανεναν λογο!Η μαμα μου μενει σε αποσταση αναπνοης κι η γιαγια του αντρα μου διπλα,μενουμε σε χωριο!Ολα ειναι λοιπον στο ποιος θελει να βολευτει και ποιος οχι!;)

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι πρεπει να παταμε μονοι μας στα ποδια μας κ το ακολουθω.Τωρα βέβαια ειμαστε κ οικογενεια κ οταν χρειαστει ο ενας βοηθεια θα τη ζητησει απο τους δικους του(αν μπορουν κ αυτοι).Στη δυσκολη στιγμη,στην εγκυμοσυνη(δεν εχουν ολοι ευκολη)στη γεννα ,σε εξαιρετικες περιπτωσεις.Εγω το βλεπω κ καπως σαν οικογενειακη ιεροτελεστια,ειναι δυνατον να μην ερθει η μαμα σου τις πρωτες μερες της γεννας,στο γαμο ,στα βαφτισια,μοιραζομαι με καποιον κ την χαρα μ οχι για δουλειες μονο.

Τωρα για τις υπολοιπες φορες αν κ εφοσον μπορουν κ θελουν ευπροσδεκτη η βοηθεια χωρις ομως να εχουμε κ απαιτησεις.Εγω δεν ειμαι κ χαρακτηριστικο παραδειγμα γιατι δεν την εχω κοντα.Αλλά κ κοντα να την ειχα δεν νοουμαι να ανακατευεται ολη μερα στο σπιτι μου κ να κανει κ υποδειξεις πραγμα αναποφευκτο.Εχω φιλες που σχεδον συγκατοικουνε με τους γονεις τους.Εγω δεν μπορω ,κ νομιζω ουτε κ ο ανδρας μου θα ηθελε.

Αν την ειχα κοντα θα ηθελα βοηθεια με το παιδι γιατι δυσκολα το εμπιστευομαι σε ξενη γυναικα αλλα κ με το παιδι μεχρι εκει που μπορει κ θελει δεν θα πιεζα καταστάσεις γιατι δεν το θεωρω (οπως λενε αλλες)υποχρεωση της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θέλω καμία βοήθεια ούτε από τη μάνα μου ούτε από την πεθερά μου στο σπίτι, και δεν έχω άλλωστε, και ποτέ δεν είχα. Η πεθερά μου είχε έρθει μόνο μία φορά να με βοηθήσει στο σπίτι όταν μετακομίσαμε, άλλωστε μένει εκτός. Α, και την πρώτη βδομάδα που φέραμε σπίτι τη μικρή. Κι όταν ήμουν έγκυος τις δουλειές τις έκανε ο άντρας μου, κι εγώ όσο μπορούσα. Οι γονείς μου είναι αρκετά μεγάλοι σε ηλικία, και δε θέλω

Οι (έλληνες) γονείς θα δίνουν πάντα ό,τι μπορούν από βοήθεια σε όλα τα επίπεδα, απλώς εξαρτάται από εμάς τι κι αν θέλουμε. Οι γονείς μου μετακόμισαν μόνιμα Αθήνα μόλις έμεινε έγκυος η αδερφή μου, για να της μαγειρεύουν και να προσέχουν τα παιδιά, κι αυτή το δέχθηκε. Τώρα τα παιδιά είναι 6 χρονών, και ακόμα οι γονείς μου τους μαγειρεύουν οικογενειακώς, της παίρνουν τα παιδιά από το σχολείο, κλπ. Εγώ έχω αποστασιοποιηθεί από αυτήν την κατάσταση. Το σπίτι το καθαρίζω μόνη μου, μαγειρεύω εγώ για εμάς, και για το παιδί έχω γυναίκα.

Εκείνο, όμως, που ευελπιστώ να κάνω τώρα το καλοκαίρι, είναι να αφήνω το παιδί μόνο για διανυκτέρευση στους γονείς μου, ώστε να βγούμε καμιά βόλτα κι εμείς. Αυτό!

Α, και για να μην το παίζω «άμεμπτη», κανένα ταπεράκι πού και πού, το καταδεχόμαστε!!!!

Link to comment
Share on other sites

η πεθερα μου δε μου εχει κανει ποτε και τιποτα,ουτε καν μια φορα λογω δυσκολων καταστασεων.η μαμα μου μακαρι να εκανε τα παντα ομως εγω δεν την αφηνω δε θελω να κουραζεται

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση σε αυτό το thread θα έπρεπε να είναι

"Καμία. Ξεκουράζονται και απολαμβάνουν τα τελευταία χρόνια της ζωής τους με χαρτάκι, παρείτσες, βολτες με συνομήλικες και ό,τι τους ευχαριστεί"...

 

Είμαι ίσως λίγο επηρρεασμένη από ένα σεμινάριο από το οποίο μόλις αποφοίτησα και είχα 79χρονη συμμαθήτρια μου αντί να υπηρετεί παιδιά και εγγόνια επέλεξε να αφιερώσει χρονο στον εαυτό της..και είπα αν φτάσω τα χρόνια της να μπορώ να είμαι λίγο σαν εκείνη... Τροφή για σκέψη για όλες μας...Το λέω χωρίς καμια δόση ειρωνιας, με πλήρη επίγνωση της παθογένειας της ελληνικής οικογένειας που δημιουργεί δυστυχείς και εγκλωβισμένους ενήλικες.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση σε αυτό το thread θα έπρεπε να είναι

"Καμία. Ξεκουράζονται και απολαμβάνουν τα τελευταία χρόνια της ζωής τους με χαρτάκι, παρείτσες, βολτες με συνομήλικες και ό,τι τους ευχαριστεί"...

 

Είμαι ίσως λίγο επηρρεασμένη από ένα σεμινάριο από το οποίο μόλις αποφοίτησα και είχα 79χρονη συμμαθήτρια μου αντί να υπηρετεί παιδιά και εγγόνια επέλεξε να αφιερώσει χρονο στον εαυτό της..και είπα αν φτάσω τα χρόνια της να μπορώ να είμαι λίγο σαν εκείνη... Τροφή για σκέψη για όλες μας...Το λέω χωρίς καμια δόση ειρωνιας, με πλήρη επίγνωση της παθογένειας της ελληνικής οικογένειας που δημιουργεί δυστυχείς και εγκλωβισμένους ενήλικες.

 

Εγώ και πάλι βρε κορίτσι σε τέτοια ηλικία θα ήθελα να κάνω πράγματα για τα παιδιά μου και για τα εγγόνια μου. Τώρα να χρησιμοποιείς την λέξη υπηρετώ για όλες τις περιπτώσεις είναι το λιγότερο άτοπο. Ας κάνει η καθεμία λοιπόν ότι την ευχαριστεί γιατί το καλύτερο για σένα είναι το χειρότερο για μένα και αντίστοιχα:wink:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...