Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΘΗΛΑΖΟΝΤΑΣ... ΤΟΝ ΞΥΠΝΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ?


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες σας.

 

Θηλαζω τον μπεμπη μου απο την αρχη και εχω ενα θεμα με το ρεψιμο...

Δεν ρευεται ευκολα. Οταν τελειωσει το φαγητο του και ειναι ξυπνιος πιθανοτατα θα ρευτει, αλλα πολλες φορες τον παιρνει ο υπνος θηλαζοντας με αποτελεσμα να μην ρευεται παροτι τον κραταω κανενα 10λεπτο ορθιο αλλα ματαια....

 

Ακουσα και διαβασα μαρτυριες αλλων μαμαδων οτι τα μωρακια που θηλαζουν δεν ειναι απαραιτητο να ρευονται, γιατι δεν παιρνουν αερα κατα τον θηλασμο.

 

Ομως σκεφτομαι οτι εστω και αυτος ο λιγος αερας που παιρνουν πρεπει να βγει, γιατι αν δεν βγει ζοριζεται ο μπεμπης.

Ομως απο την αλλη δεν θελω να τον ξυπναω για να ρευτει, αλλωστε τοσο αγωνα κανω για να κοιμηθει (δεν ειναι και φανατικος του αθληματος!!!!).

 

Εσεις τι κανετε σε αναλογη περιπτωση??

Επιμενετε να ρευτει ή δεν το προσπαθειτε και ιδιαιτερα?

Φιλακια σε ολες σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για τα παιδια που θηλαζουν δεν ξερω να σου πω, παντως την μικρη μου που κι αυτην την επαιρνε ο υπνος στο γαλα, την κραταγα πολυ ωρα ορθια και της εκανα ενα πολυ απαλο μασαζακι στην πλατουλα και μετα απο λιγο ακουγα το γκρουκ.

Νομιζω οτι ειναι απαραιτητο το ρεψιμο και στα θηλαζοντα και μη.

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδια που θηλαζουν δεν ξερω να σου πω, παντως την μικρη μου που κι αυτην την επαιρνε ο υπνος στο γαλα, την κραταγα πολυ ωρα ορθια και της εκανα ενα πολυ απαλο μασαζακι στην πλατουλα και μετα απο λιγο ακουγα το γκρουκ.

Νομιζω οτι ειναι απαραιτητο το ρεψιμο και στα θηλαζοντα και μη.

 

Οταν λες πολλη ωρα, ποση ας πουμε? Το 10λεπτο πουλενε ολοι ή περισσοτερο, μεχρι να ρευτει????

Εμενα παντως ο μπεμπουλης μου οταντου τριβω την πλατουλα νευριαζει και γι αυτο περιοριζομαι στα χτυπηματακια...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, εγω την κραταγα οση ωρα της επαιρνε για να ρευτει.

Και τα χτυπηματακια καλα ειναι, αν το βοηθανε.

 

Λες να επιμεινω στο μασαζακι (φανταζομαι εννοεις αυτο το κυκλικο τριψιμο στην πλατουλα) μηπως ειναι και πιο αποτελεσματικο????? Ακομη και αν δεν του αρεσει ισως αυτο να βοηθαει να ρευεται πιο ευκολα????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εκανα και τα δυο, γιΑΤΙ πιανετε κι αυτο το ριμαδι το χερι τοση ωρα με την ιδια κινηση!!!!!!

Δοκιμασε τα και δες ποιο βοηθαει πιο πολυ το μωρο σου να ρευτει πιο ευκολα.

 

Παντα κοιμαται στο στηθος?

 

Αν δεν κοιμηθει ρευεται ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Παντα κοιμαται στο στηθος?

 

Δεν κοιμαται παντα, τον παιρνει ο υπνος οταν θηλαζει τη νυχτα και καποιες φορες τη μερα.

 

Αν δεν κοιμηθει ρευεται ευκολα?

 

Σχετικα ναι, δηλαη στο 5λεπτο με χτυπηματακια ρευεται σχεδον παντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βραδυ οταν κοιμαται στο στηθος (ξαπλωμενη στο μαξιλαρι θηλασμου) δεν την σηκωνω για να ρευτει γιατι αυτοματα θα πρεπει να μπω στη διαδικασια να τη κοιμησω (και δεν ειναι καθολου ευκολο......)Οποτε τη κραταω 10 λεπτα και μετα την ακουμπαω στο κρεββατι της. Ειχα κι εγω την ιδια απορια, αλλά όταν ακουγα μανουλες να θηλαζουν ξαπλωμενες και να κοιμουνται με τα μωρακια και να ξυπνανε και να ξαναθηλαζουν σκςφτηκα ότι ειναι οκ! Ρωτησα και τη παιδιατρο και μου ειπε αφου δεν εχει παλλινδρομησεις και τετοια να μην αγχωνομαι!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

πασχαλιτσακι, έχει διαφορά για τα μωρακια που θηλάζουν αποκλειστικά.

Εγώ όταν είναι ξύπνιος τον σηκώνω να ρευτεί ,αλλά όταν κοιμάται...δεν επιμένω!

Εχω ρωτήσει την παιδίατρο μας και μου είπε οτι τα μωράκια που θηλάζουν δεν ρεύονται πάντα.Μου σύστησε να προσπαθώ να τον κάνω να ρευτει αλλά αν δω στο 10λεπτο οτι δεν κάνει τίποτα να μην τον ταλαιπωρώ.

Πολλές φορές -το βράδυ- δεν προσπαθώ καν,απλά περιμένω λίγο όπως λέει και μια κοπέλα πιο πάνω.Το οτι γενικά σπάνια μου βγάζει γουλίτσες με ενθαρρύνει!:)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

η δικια μας παιδιατρος μας εχει πει οτι δεν ειναι απαραιτητο σε μωρακι που θηλαζει

Εξαλλου το βραδυ που ξυπναει τον παιρνω στο κρεββατι μας και συνεχιζουμε τον υπνο μας:P

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οποτε κοιμοταν στο στηθος τον εβαζα κατευθειαν στο κρεβατι και συνεχιζε τον υπνο του!αν ηταν ξυπνιος δεν ρευοταν παντα...!αν δεις οτι κοιμαται καλα μην τον ξυπνας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...