Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αν και είναι λίγο νωρίς ανυπομονώ να πάω την μπέμπα μου στην

παραλία αλλά έχω τις εξής απορίες:

Πότε να την βάλω πρώτη φορά στην θάλασσα?υπάρχει κάποια ηλικία?

πως θα την βάλω μέσα?εννοώ θα φοράει την πάνα της???

αντιηλιακό θα βάλουμε?και να ναι ποιό?:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω την μικρή την έβαλα περυσι το καλοκαίρι όταν ήταν 5,5 μηνών, θα πρεπει να την κρατάς αγκαλιά για να μην φοβηθεί από το νερό και να την βρέχεις σιγά σιγά, σίγουρα θα σου "τσινίσει" στην αρχή αλλά μετά θα της αρέσει. Υπάρχουν ειδικές πανες στα σουπερ μαρκετ για την θαλασσα είναι πανες βρακάκια και μόλις την βγάλεις από την θάλασσα την αλλάζεις, αντιλιάκό βάζεις πριν πας το παιδί στην θάλασσα κάποια από αυτά τα παιδίκά με υψηλό δείκτη προστασίας, θα πρεπει να την πας νωρίς το πρωί ή το απόγευμα από τις 5 και μετά, μην ξεχάσεις να της φοράς καπέλο.

Καλές βουτιές :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα δεν είναι καλέ ακόμα και μέσα στο νερό να φοράει την πάνα?:shock:

Την ευχαριστιούνται την "ελευθερία" τα μωράκια μας :lol::lol:

Το πολύ πολύ να έχετε κανένα ατυχηματάκι :wink:

Κι εμείς 5,5 μηνών πρωτοβουτήξαμε και μας άρεσε πολύ πολύ. :D

ΠΑΝΤΑ αντιηλιακό με υψηλό δείκτη προστασίας και όχι στον ήλιο 11-5 που χτυπάει κατακέφαλα.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα δεν είναι καλέ ακόμα και μέσα στο νερό να φοράει την πάνα?:shock:

Την ευχαριστιούνται την "ελευθερία" τα μωράκια μας :lol::lol:

Το πολύ πολύ να έχετε κανένα ατυχηματάκι :wink:

Κι εμείς 5,5 μηνών πρωτοβουτήξαμε και μας άρεσε πολύ πολύ. :D

ΠΑΝΤΑ αντιηλιακό με υψηλό δείκτη προστασίας και όχι στον ήλιο 11-5 που χτυπάει κατακέφαλα.

ναι καλε! πανα και στη θαλασσα?? :shock::shock::shock::shock:

αφηστε τα πωπουδακια τους ελευθερα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι η πανα που προστατευει???? για μεσα στη θαλασσα να μην μπει νερακι εννοεις?? στην αθηνα δεν ξερω τι γινεται αλλα δεν ειναι αναγκη να πατε στη πιο κοσμικη παραλια της πολης!!

εννοειται οτι εκει που εχει πολυ κοσμο δεν καθομαστε και οι ιδιες στην αμμο!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε, από τώρα στις βόλτες όταν έχει ήλιο να τους φοράτε αντηλιακό στα εκτεθιμένα σημεία και κυρίως στο προσωπάκι. (Της μικρής μου της πήρα του Κορρέ που δεν έχει parabens.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θες ντε και καλά να του φορέσεις κάτι, βαλτε μαγιο πριν μπείτε στη θάλασσα (για να μην μαζεύεις με την απόχη κακάκια, αν τύχει.... :lol::lol::lol: Που δεν τυχαίνει εύκολα!)

 

Αν έχει εξοικείωση με το νερό, μπορείς να δοκιμάσεις όποτε θες, και πάντα με σεβασμό στις αντιδράσεις του μωρού, μην δημιουργήσει άσχημη εικόνα για τη θάλασσα...

 

Είμαι και εγώ τρελλή με τη θάλασσα! Η Μάγια έκανε το πρώτο της μπάνιο στη θάλασσα τον περσινό Ιούνιο (όντας 7 μηνών), αλλά παραλία πηγαίναμε από τέλη Απριλίου...Απλά έπαιρνα μαζί μία πισινούλα, τη γεμίζαμε νερό από τη θάλασσα, περίμενα λιγάκι να ζεσταθεί το νερό από τον ήλιο και την έβαζα εκεί!

Παίζει ρόλο και η εξοικείωση του παιδιού με το νερό. Απολαμβάνει τοκαθημερινό μπάνιο του? Εχετε δοκιμάσει να μπείτε μαζί στην μπανιέρα?

 

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ και εγώ με τα κορίτσια παραπάνω! :wink:

Link to comment
Share on other sites

και μένα έτσι μου είχε πει τότε....

Αλλα δεν ξέρω αν όντως ισχύει έτσι παγκόσμια....

(έχω φίλες στην αγγλία, που με τις ευλογίες των παιδιάτρων τους, πήγαιναν στην πισίνα με τα 3 μηνών μωρά τους...)

Οπότε είμαι και λίγο επιφυλακτική, ως προς την οδηγία... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας Κορίτσια!΅Εμένα ο πρώτος παιδίατρος που είχαμε μας είπε φέτος να μην κάνουμε μπάνια. Μετα το χρόνο πρέπει τα παιδιά να μπαίνουν στην θάλασσα είπε!

Η παιδίατρος που έχουμε τώρα και που παρεπιπτόντως την εμπιστεύομαι με κλειστα μάτια μου είπε οτι αν η θάλασσα είναι καθαρή όπως ήταν και περυσι στην περιοχή μας, μπορούμε να του κάνουμε μπανάκια γιατι μόνο καλό κάνουν.

Μια ξαδέρφη μου πάντως τα παιδάκια της δεν τα έβαλε στην θάλασσα πριν τον πρώτο τους χρόνο από φόβο μολύνσεων λόγω του ότι είναι κοριτσάκια!

Επίσης θα πρέπει να λάβουμε υπόψην οτι ένα μωρό 3 μηνών δεν μπορείς να του κάνεις μπάνια στην θάλασσα και πολύ περισσότερο σε πισίνα γιατί ποίος ο λόγος της αποστήρωσης στα μπουκάλια π.χ.

Αρα δικό μου συμπέρασμα μπάνια μετα το εξάμηνο που τελειώνουμε και με την αποστήσωση, και μόνο σε καθαρή θάλασσα!

 

Φιλικά

Σοφία

Link to comment
Share on other sites

εμας ειναι 7 μηνων κοριτσακι και οταν ζεστανει αρκετα ο καιρος εγω θα την παω στη θαλασσα!!! θα ειναι τελεια! αυτο για την αποστειρωση πολυ σωστο αν και δεν το ειχα σκεφτει!! :oops::oops: απο εκει και περα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ποοσο κακο να κανει πια??

εννοειται ΟΧΙ σε πισινα! εδω δεν μπαινω εγω, το παιδι μου θα βαλω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια απο πιο μηνα βαλατε τα μωρακια σας στην θαλασσα?εγω γενναω 31/05 και εχω ψιλοχωνεψει πως μπανιο στην θαλασσα φετος γιοκ..σκεφτομουν μηπως σεπτεμβρη??

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η γιατρός μου είπε οτι έστω το Σεπτέμβριο θα μπορέσω να κάνω καμιά βουτίτσα και γεννάω Ιούλιο.

Τώρα για το μωρό δε ρώτησα,πάντως εγώ δε θα το έβαζα στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα 7 μηνων ξεκινησε περυσι τα μπανακια..

Αυτες τις πανες τις πήραμε, αλλα η αλήθεια ειναι πως μια φορα την χρησιμοποίησα. Γεμιζει νερο και γινεται βαρια και ασηκωτη για το παιδακι.. Του φορουσα μαγιουδακι για τα κακα και τα τσισα ας τα κανει στη θαλασσα..

Μολις βγαιναμε του αλλαζα μαγιο και τον αφηνα ετσι. Δεν του φορουσα πανα μεχρι να φυγουμε. Τα εκανε πανω του βεβαια αλλα ειχαμε 5-6 μαγιο και αλλαζαμε. (και πολλες πετσετες εννοειτε.. μια για μας και τουλαχιστον 3 για το μωρο) Επίσης περνουσε αρκετη ωρα στην πισινουλα που περναμε μαζι και την γεμίζαμε νερακι από την θαλασσα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ 5 1/2 ΜΗΝΩΝ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΛΙΑΚΟ 2 ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΘΕ ΜΙΣΗ ΜΕ 1 ΩΡΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΤΟΥ ΦΟΡΑΩ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΜΑΓΙΟ ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΕΞΩ ΘΑ ΒΑΖΩ ΑΛΛΑ ΣΤΕΓΝΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΒΡΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΟΡΑΜΕ ΚΑΠΕΛΟ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΠΙΣΙΝΟΥΛΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΓΕΜΙΖΩ ΜΟΛΙΣ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΘΕΤΕ ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΠΡΕΛΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Koritsia τι πισινουλες ειναι αυτες? Μπορω να τις δω καπου? Ποσο τις αγορασατε και που? Τις φουσκωνετε στην παραλια δλδ? Βρηκα καποιες σε γερμανικο σαιτ των 10 και 20 ευρω και σκεφτομουν να αγορασω καποια....

 

 

BB04_618mi.jpg

 

BB04_628mi.jpg

 

KB81_121mi.jpg

 

εμεις θα μαστε 1 ετους οταν θα παμε διακοπες....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

αααχ! χθες πηγαμε στη θαλασσα και απλα της εβαλα τα ποδαρακια στο νερο! ενθουσιαστηκε! τρελλαθηκε! τσαλαβουτουσε!

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ! ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ! εγω που ημουν χαλαρη εχω γινει η χειροτερη κουκουβαγια στον κοσμο και δεν μπορω να το ελεξω :oops::oops::oops::oops::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

αααχ! χθες πηγαμε στη θαλασσα και απλα της εβαλα τα ποδαρακια στο νερο! ενθουσιαστηκε! τρελλαθηκε! τσαλαβουτουσε!

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ! ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ! εγω που ημουν χαλαρη εχω γινει η χειροτερη κουκουβαγια στον κοσμο και δεν μπορω να το ελεξω :oops::oops::oops::oops::lol::lol:

 

:):):lol::lol:

Έτσι και μας πέρυσι που ήταν στην ηλικία της δικιά σου.... ήταν τέλεια. Είχε ξετρελλαθεί με το νερό. Δεν έβγαινε με τίποτε από τη θάλασσα. Τσαλαβουτούσε, γελούσε ....

Φέτος έχουμε τα κουβαδάκια μας.... Πήγαμε χθες στη θάλασσα (δεν κάναμε μπάνιο, η μαμά είναι αρκετά κρυουλιάρα και δεν μπαίνει εύκολα :) ) και έπαιξε μια χαρά.....

 

Όσο για κουκουβάγια... Περίμενε και θα δεις.... Πραγματικά όσο πάει θα χειροτερεύει... Εγώ να δεις πως κάνω.... Δεν ξέρω πως κρατιέμαι και δεν βάζω παντού φωτο της μικρής μου.... :lol::lol::lol:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το πατουσάκι πριν τους 6 μήνες! Μάλιστα διάβαζα σχετικά πρόσφατα ένα άρθρο του Ματσανιώτη (ακαδημαικός, καθ. Παιδιατρικής με εξαιρετικά σύγχρονες απόψεις και απίστευτα ενημερωμένος, παρά την ηλικία του) ο οποίος απαντώντας στην ίδια ερώτηση υποστήριζε ότι εφόσον το παιδί δεν καταλαβαίνει ώστε να παίξει και να απολαύσει τη θάλασσα, δεν έχει νόημα να ταλαιπωρηθεί. Όταν δε έρθει εκείνη η ώρα πρέπει να ισχύουν τα προφανή (καθαρή θάλασσα, όχι απευθείας στην άμμο, απόγευμα, πολύ αντηλιακό μισή ώρα πριν την έκθεση στον ήλιο και συχνή ανανέωσή του, καπέλα, νερά, κιτ α΄βοηθειών για τσιμπήματα και συναφή). Τώρα, σε ό,τι αφορά στην αποστείρωση, και τα χεράκια που το καμάρι μου βάζει στο στόμα είναι πάντα πιο καθαρά? Πισίνες πάντως υπάρχουν για μωρά και εγκύους, που κάνουν τακτικούς ελέγχους στο νερό, δε χρησιμοποιούν χλώριο για τα παιδικά ματάκια κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει ότι μπορεί να μπει και πριν τους τρεις μήνες, αν είναι καθαρή η θάλασσα, παρόλα αυτά όμως δεν έχει κανένα απολύτως νόημα για το παιδί γιατί δεν είναι σε θέση να το ευχαριστηθεί...οπότε το άφησα το θαλασσινό μπάνιο για αυτό το καλοκαίρι που θα έχει κλείσει σχεδόν χρόνο...

 

 

η εύλογη απορία βέβαια είναι, και όποιος μπορεί ας μου τη λύσει, τι εστί καθαρή θάλασσα;;;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...