Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορία για περπάτημα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 166
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα ειναι 10 μηνων και την κραταω απο τα χερακια και προσπαθουμε να κανουμε μικρα και εναλλαξ βηματακια βαζοντας στοχους που θελει να παει να πιασει π.χ. το αγαπημενο της παιχνιδακι! Νομιζω πως τη βοηθαω πολυ ετσι!

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites

τι κάνατε για να βοηθήσετε τα παιδάκια σας για να περπατήσουν . Εμείς απλώς καθόμαστε όρθιες στο πάρκο. Είμαστε περίπου ενός και προορακια.:|

augi εχω και γω ενα αγορακι που εινα ενος έτους και προωράκι.Είμαστε στην φάση που προσπαθούμε να περπατήσουμε.Οπως ειπες και συ στο παρκο σηκωνεται μονος του και προσπαθεί να κανει 1-2 βηματακια χωρις να κρατιέται.Τωρα εχω αρχίσει και τον πιανω απο τα χερακια και τον κανω βολτες μεσα στο σπιτι.Κανει βηματακια οταν τον κρατάω αλλα το προβλημα εμενα ειναι ότι παει μονο στις μυτες των ποδιων.Απο ότι μου παν και αλλες μανούλες θελει αρκετες βολτίτσες απο τα χεράκια μεχρι καποια στιγμή να ξεθαρεψει και να κάνει μονος του βήματα χωρις να τον κρατάω.Περιμένω πως και πως αυτην την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

augi εχω και γω ενα αγορακι που εινα ενος έτους και προωράκι.Είμαστε στην φάση που προσπαθούμε να περπατήσουμε.Οπως ειπες και συ στο παρκο σηκωνεται μονος του και προσπαθεί να κανει 1-2 βηματακια χωρις να κρατιέται.Τωρα εχω αρχίσει και τον πιανω απο τα χερακια και τον κανω βολτες μεσα στο σπιτι.Κανει βηματακια οταν τον κρατάω αλλα το προβλημα εμενα ειναι ότι παει μονο στις μυτες των ποδιων.Απο ότι μου παν και αλλες μανούλες θελει αρκετες βολτίτσες απο τα χεράκια μεχρι καποια στιγμή να ξεθαρεψει και να κάνει μονος του βήματα χωρις να τον κρατάω.Περιμένω πως και πως αυτην την στιγμή.

Κι εμενα στις μυτουλες στεκεται η μπουμπου, σα μπαλαρινα...

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν σηκώνετε μόνη της . Σηκώνετε από ανάσκελα και καθετί στο ποπό. Εμάς δεν είναι πάρκο είναι παρκοκρεβατο και δεν έχει μεγάλες τρύπες το δίχτυ για να χωρέσουν τα δαχτυλάκια για να πιαστεί λέτε να φτεει αυτό και δεν σηκώνετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις παρκοκρεβατο εχουμε και σηκωνεται μονο στα γονατα γιατι δεν εχει απο που να πιαστει ενω στην κουνια της σηκωνεται ορθια γιατι πιανεται απο τα καγκελα...

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν σηκώνετε μόνη της . Σηκώνετε από ανάσκελα και καθετί στο ποπό. Εμάς δεν είναι πάρκο είναι παρκοκρεβατο και δεν έχει μεγάλες τρύπες το δίχτυ για να χωρέσουν τα δαχτυλάκια για να πιαστεί λέτε να φτεει αυτό και δεν σηκώνετε.

και μεις παρκοκρεβατο εχουμε αλλα εχει και 4 χειρολαβες που τον βοηθανε να πιανεται για να σηκωθεί.Αν θες πουλανε στο jumbo, μπορεις να βαλεις για να την βοηθησουν καλυτερα στο να σηκωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια .. Αυτο που θα βοηθουσε να περπατησουν τα παιδακια σας ειναι κατι τετοιο http://www.comparestoreprices.co.uk/images/fi/fisher-price-laugh-&-learn-walk-n-drive-learning-car.jpg εμενα τον βοηθησε πολυ!! Και οτι περπατανε στισ μυτουλε η στεκονται δεν ειναι και τοσο καλο συζατηστε το με τον παιδιατρο σας!

Link to comment
Share on other sites

τετοιο ειχα κ στα παιδια μου.οντως τα βοηθαει γιατι μαθαινουν τον βηματισμο κ δεν ειναι κ περπατουρα η οποια πλεον απαγορευεται απο τους παιδιατρους

Link to comment
Share on other sites

τι κάνατε για να βοηθήσετε τα παιδάκια σας για να περπατήσουν . Εμείς απλώς καθόμαστε όρθιες στο πάρκο. Είμαστε περίπου ενός και προορακια.:|

 

Ηταν προωρη η δικια μου και δεν εκανα εμ...τιποτα να την βοηθησω. Μονη της τραβιοταν απο τα επιπλα και στεκοταν. Μονη αρχισε να πηγαινει γυρω γυρω στα επιπλα. Μονη υιοθετησε μια κοκκινη χαρτινη κουτα και την εσπρωχνε και πηγαινε σε ολο το σπιτι. Μονη με επερνε απο τα δυο χερια και πηγαιναμε μαζι, μονη της μου αφησε τα χερια και εφυγε.....:mrgreen::mrgreen::mrgreen: Δεν την κυνηγησα ποτε με τιποτα. Ουτε χρησιμοποιησα ετοιματζιδικα στυλακι περπατητουρες και βλακειες. Της ειχα παρει ενα που σπρωχνεις. Το εφτυσε και πηρε την κουτα. Καλα να παθω. Αστο παιδι να το κανει μονο του με φυσικο τροπο. Να δυναμωσει τον εαυτο του παλευοντας μονο του. Ετσι θα περπατησει. Αν φτιαξουν οι μυς. Περπατησε με την κουτα 10 1/2 μηνων και μονη της 12......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι κάνατε για να βοηθήσετε τα παιδάκια σας για να περπατήσουν . Εμείς απλώς καθόμαστε όρθιες στο πάρκο. Είμαστε περίπου ενός και προορακια.:|

 

Ο μπέμπης μας ειναι 11 μηνών και γεννηθηκε στην 36η εβδομαδα.

Πριν 4 μερες ξεκινησε να σηκωνεται από καθιστός -> όρθιος χωρις βοηθεια. Το κίνητρο..? Μόλις μας δει να κραταμε πιατο και πηρουνι μπουσουλαει τοσο γρηγορα για να ερθει κοντα να δει τι τρωμε.. :lol: απιστευτος! Λοιπον προχθες ξαφνικα τον βλεπω να παλευει να σηκωθει χωρις να πιανεται απο πουθενα, μια, δυο, τρεις, την τεταρτη τα καταφερε. Σηκωθηκε και με κοιταξε. Αρχισα να χειροκροτω "μπραβο μπεμπη!! ναι!!". Χαμογελασε πλατια κι απο τοτε το κανει συνεχεια. Σηκωνεται και μετα περιμενει τα παλαμακια! Πιστευω σε λιγο θα κανει μονος του το πρωτο βηματακι.

Τον εβαζα απο 8 μηνών σε στράτα, δεν εχω σκαλα στο σπιτι και ημουν παντα διπλα του γιατι εχω ακουσει πολλα ατυχηματα με την στρατα.. Ακομη απο 9 μηνων τον επιανα απο τις μασχαλες και καναμε βηματακια, οσο ηθελε εκεινος, χωρις πιεση.

Η κορη μου αργησε, περπατησε 14 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ειχαμε ραντεβου στην παιδιατρο για εμβολιο.Την ρωτησα να κοιταξει λιγο το θεμα με τα πέλματα των ποδιών, επειδη οπως ειπα κανει βήματα στις μύτες.Τότε λοιπόν τον παιρνει η παιδιατρος τον αφήνει κατω ξυπόλητο και απο τον φοβο του(γιατι πλεον με το που βλεπουμε την παιδιατρο ξέρουμε οτι δεν ειναι για καλό) στέκεται ορθιος κοιταζει να δει που ειμαστε ο μπαμπας του και γω και ξαφνικά...... μετραμε 1,2,3,4,5 βηματακια με κανονικα τα πέλματα κατω και ερχεται στην αγκαλια μας.Εμεις μείναμε με το στομα ανοικτό.Η παιδίατρος γέλαγε και μας λεει βλέπετε να χει τίποτα το παιδί?ολά καλα ειναι απλα απο την βιασύνη του να τρεξει όταν τον κρατάτε κανει γρηγορα βηματακια στις μύτες.Σιγά σιγά θα πατησει κανονικά.Η αλήθεια ειναι οτι τον ειχαμε βάλει και περπατούρα και απο ότι μας ειπε όσα παιδακια μπαινουν σε αυτη πηγαινουν μετα στις μυτες.Πάντως η χαρα μας ήταν μεγαλη που ειδαμε τον μικρούλι μας για πρωτη φορα να κανει μονος του βηματακια.Τώρα κανουμε βολτίτσες στο σπιτι και τον εχω ξυπόλητο γιατί πολλες κοπελες ειπαν οτι πρεπει να φορανε παπουτσακια αλλα αυτο απο οτι ειπε η γιατρός δεν ισχύει για παιδακι το οποιο δεν εχε ακομα πατήσει καλα.Ανυπομονω για τα επομενα του βήματα.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες

σαν χαζομαμα που ειμαι θελω να σας ρωτησω με αφορμη το θεμα σας, ποσο μηνων γυρισαν "βαρελακι¨, καθισαν, σηκωθηκαν μονα τους? ο δικος μου μου φαινεται οτι βιαζεται πολυ 3μηνων κ 2ημερων γυρισε απο μπρουμυτα ανασκελα ξανα κ ξανα σαν βαρελακι 6μηνων καθισε βαζοντας το χερακι του στο πλαι και μετα απο 1 βδομαδα χωρις καμμια βοηθεια, τον βαζω στο πατωμα κ δεν πεφτει μπουσουλαει κιολας! 6μηνων κ 13 ημερων σηκωθηκε μονος του στην πλατη του καναπε την επομενη σηκωνε κ το γονατο να σκαρφαλωσει πιο πανω κ την μεθεπομενη πιασμενος απ το τραπεζακι του σαλονιου εκανε τρια πλαγια βηματα. Οταν του κραταω τα χερια τρεχει δεν περπαταει με πολυ σταθερα βηματα!!!

περιττο να πω οτι σηκωνεται κ στην κουνια κ στο παρκο το οποιο επειδη εχει μεγαλο διχτυ και ηδη προσπαθει να σκαρφαλωσει θα πρεπει να αποσυρω.που θα το μαντρωνω το ταρζανακι μου??? Α! σημερα ειναι 6μηνων κ 20 ημερων. πειτε εσεις που τα βαζατε μεχρι να περπατησουν καλε???

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Ταρζανάκι! Καλά το είπες! :lol: και την κορη και τον γιο τα εβαζα σε παρκοκρεβατο οπου γυριζαν γυρω γυρω ολη την ωρα και αρκετη ωρα εστεκαν ορθια. Δεν τα εβαζα ομως για πολυ, περισσοτερο τα αφηνα -τον μπεμπη ακομη- ελευθερα μεσα στο σπιτι -κι εγω απο πισω συνεχεια εννοειται- να μπουσουλανε, αφου ειχα μαζεψει ο,τι επικινδυνο. Ο δικος σου απο ο,τι φαινεται σε λιγο καιρο θα τρεχει και δεν θα τον μαζευεις! Μου ειχε πει καποτε ο παιδιατρος "γονατισε και κοιταξε τι φτανεις να πιασεις. Οτιδηποτε επικινδυνο που βρισκεται στην οπτικη σου ακτινα εξαφανισε το". Ετσι κι εκανα. Μεγαλη Προσοχη σε καλωδια και πριζες!! Οπου τα δουν πανε σαν υπνωτισμενα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα μανουλες. Η μικρουλα μου ειναι 12 μηνων ακριβως.Ξεκινησε να μποσουλαει οταν ηταν 10 μηνων.Αργα κατα τη γνωμη μου αν σκευτει κανεις πως απο 8 μηνων την βαζαμε στο πατωμα να καθεται. Στην κουνια της μπορει εδω και ενα μηνα περιπου να σηκωνεται ορθια.Αλλα μονο εκει.Κανει βηματα οταν την κραταμε απο τη μεσουλα (γιατι τα χερακια της δεν μας αφηνει να τα πιασουμε) και τις πιο πολες φορες περπαταει στις μυτες. Ο παιδιατρος μας ειπε πως σχεδον ολα τα μωρακια στην ηλικια της περπατουν στις μυτες λογω βιασυνης.Δεν σηκωνεται ομως μονη της οταν ειναι καθιστη στον ποπο.Μηπως ειναι τεμπελουκα ή υπαρχει προβλημα????Ο γιατρος μας ειπε πως οταν νιωσει εκεινη ετοιμη θα περπατησει.Εχω ψιλοαγχωθει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες. Η μικρουλα μου ειναι 12 μηνων ακριβως.Ξεκινησε να μποσουλαει οταν ηταν 10 μηνων.Αργα κατα τη γνωμη μου αν σκευτει κανεις πως απο 8 μηνων την βαζαμε στο πατωμα να καθεται. Στην κουνια της μπορει εδω και ενα μηνα περιπου να σηκωνεται ορθια.Αλλα μονο εκει.Κανει βηματα οταν την κραταμε απο τη μεσουλα (γιατι τα χερακια της δεν μας αφηνει να τα πιασουμε) και τις πιο πολες φορες περπαταει στις μυτες. Ο παιδιατρος μας ειπε πως σχεδον ολα τα μωρακια στην ηλικια της περπατουν στις μυτες λογω βιασυνης.Δεν σηκωνεται ομως μονη της οταν ειναι καθιστη στον ποπο.Μηπως ειναι τεμπελουκα ή υπαρχει προβλημα????Ο γιατρος μας ειπε πως οταν νιωσει εκεινη ετοιμη θα περπατησει.Εχω ψιλοαγχωθει!!!!!

 

Καλημέρα!!!!!!!!! Να σου ζήσουν τα μωράκια σου :D.

Να μην αγχώνεσαι, το κάθε παιδάκι έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Έχει δίκιο ο γιατρός σου, όταν αισθανθεί έτοιμη θα περπατήσει.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι 10 μηνων και την κραταω απο τα χερακια και προσπαθουμε να κανουμε μικρα και εναλλαξ βηματακια βαζοντας στοχους που θελει να παει να πιασει π.χ. το αγαπημενο της παιχνιδακι! Νομιζω πως τη βοηθαω πολυ ετσι!

 

και εμεις το ιδιο καναμε,αλλα πιο πριν ειχε κανει μονος του 2-3 βηματακια.

Link to comment
Share on other sites

Ροζ συνεφακι, μην αγχωνεσαι. Απο τον χρονο μεχρι τους 18 μηνες ειναι τα φυσιολογικα ορια να περπατησει το παιδι.

Η κορη μου περπατησε 14 μηνων, παρολο που βηματα καναμε απο 11 μηνων. Δεν αισθανοταν σιγουρη, τωρα πια, τρεχει!!!

Link to comment
Share on other sites

νωρις την ειδα την απαντηση!!! sorry αλλα δεν ξερω καλα τα κατατοπια ακομα!χα χα καλο αυτο με το γονατισμα, αλλα το σπιτι μου ειναι αρκετα επικυνδυνο παντου!!!! τι να πρωτοκαλυψω.παρκο τελος δεν καθεται πια. κ τα επιπλα μου ειναι χαμηλα τα πιανει και σηκωνεται κ εχω κ πολυ τζαμι. ασε παγιδα μεγαλη διακοσμησα.μηπως να μετακομισω???!!!! ασχετο μεγαλωνει πολυ γηγορα βρε κοριτσια δεν τον προλαβαινω καθε μερα με εκπλησει θελω να μεινει μωρακι οοοσο γινεται...

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Η κορούλα μου είναι 8 μηνών και εδώ και 3 μέρες όταν την κρατάω από τις μασχαλίτσες της κάνει βηματάκια, 5-6 τη φορά μπορεί και περισσότερα, μετά κουράζεται κάθεται λίγο στο πάτωμα και άντε πάλι τα ίδια. Και από την ώρα που το ανακάλυψε αυτό, θέλει να είναι όλη την ώρα όρθια...... :P!!!!!!!!!!!!!!!! Βλέπω όμως ότι δεν έχει ακόμα αρκετή δύναμη αλλά επιμένει πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Η κορούλα μου είναι 8 μηνών και εδώ και 3 μέρες όταν την κρατάω από τις μασχαλίτσες της κάνει βηματάκια, 5-6 τη φορά μπορεί και περισσότερα, μετά κουράζεται κάθεται λίγο στο πάτωμα και άντε πάλι τα ίδια. Και από την ώρα που το ανακάλυψε αυτό, θέλει να είναι όλη την ώρα όρθια...... :P!!!!!!!!!!!!!!!! Βλέπω όμως ότι δεν έχει ακόμα αρκετή δύναμη αλλά επιμένει πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αστην να παλεψει να σηκωθει μονη της να γυμνασει τα ποδια της......να στηριζεται οπου βρει και οποτε το κανει. Θα της βγει η πιστη αλλα μονο ετσι θα σηκωθει μονη.....;)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.Έχω έν αγοράκι 1 έτους και 5 ημερών συγκεκριμένα.Περπατάει μόνο αν τον πια νουμε τα χεράκια.Δε σηκώνετε όταν πιάνεται από τα έπιπλα.Δε βάζει πρώτα το γόνατο αλλά κατευθεία την πατούσα κι έτσι όπως κάθετε οκλαδόν που να μπορέσει να σηκωθεί το καημένο.Όσο για την στρατα που γράφει η pelagia μας τη φέρανε στα γενέθλια και όταν τον βάζω τον πιάνω απο την πλάτη για να νιώσει σιγουριά να περπατήσει αλλιώς βάζει φρένο.Βέβαια στην αρχή αγχώθηκα αλλά όλα τα παιδιά δεν είναι ίδια.Έτσι δεν είναι; Ή απλά παρηγοριέμαι;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα! εμας, ενω περπαταει μεσα στο παρκο κανονικα εδω και καιρο, σηκωθηκε μονος του πριν δεκα πεντε περιπου μερες και τωρα τον περπαταω στην αυλη κρατωντας τον απο τα χερακια. ολο το απογευμα!!μου εχει πεσει η μεση ελαφρως!! αλλα δεν πειραζει :P. ελπιζω να περπατησει σε λιγο μονος του, γιατι αν κρατησει αυτο για καιρο, θα κοψομεσιαστω τελειως!

 

του αρεσει εντωμεταξυ τοσο πολυ να περπαταμε μαζι που τωρα δε στεκεται πουθενα! καμια φορα μαλιστα φευγουν πρωτα τα ποδια του και μετα το σωμα του...και εγω βεβαια που τον κραταω οπως οπως ορθιο!!

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...