Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτοκρεμα δεν τρώει


nora

Recommended Posts

:( εχω απευδησει με τη φρουτοκρεμα.. δεν ανοιγει το στομα με τιποτα, ειναι η δευτερη βδομαδα που "τρωμε" και εχω δοκιμασει ενα σωρο πατεντες μπας και φαει αλλα τιποτα! κλειδωνει το στομα εντελως και με το που την ξεγελασεις λιγο και της βαλεις μεσα τη φρουτοκρεμα οπως ειναι τη βγαζει! ειναι απιστευτη !! της κανουμε τονκαραγκιοζη και ενω θελει να γελασει γελαει με το στομα κλειστο.. δοκιμασα στο κουταλακι μπροστα κρεμα και πισω φρουτοκρεμα εφαγε 2 κουταλακια και μετα το εφτυνε.. :( εβαλα και μπισκοτα μεσα μια απο τα ιδια..

καμια ιδεα? μου ειπε η παιδιατρος να δοκιμασω και ετοιμη της nutrichia, αλλα θα το αφησω ως τελευταια λυση οπως και τη φρουτοκρεμα σκονη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νόρα, πόσο είναι η μικρή τώρα; Πόσο καιρό προσπαθείτε με την κρέμα; Για να μιλάς για μπισκότα δε θα είναι πολύ μικρούλα, σωστά; Τι άλλο τρώει μέσα στη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

ειναι η δευτερη βδομαδα που "τρωμε"

 

Επειδή μόλις τώρα ξεκινάτε τις στερρεές τροφές (κατάλαβα καλά? είναι η δεύτερη εβδομάδα που δοκιμάζει κάτι πέρα απο γάλα), πιστεύω ότι δεν είναι θέμα γεύσης που κάνει την κόρη σου να μην τρώει απλά...δεν ξέρει τι να κάνει την κρέμα μεσα στο στόμα της ακόμα...την τρομάζει την παραξενεύει η καινούρια υφή τροφής, δεν ξέρει πως να την καταπιεί....!

 

Είναι πολύ φυσικό και συμβαίνει σχεδόν σε όλους! Δως της λίγο χρόνο ακόμα και μην σταματήσεις την προσπάθεια, αλλά μην την πιέζεις κιόλας. Αστην να φτύνει, είναι σχεδόν ανακλαστικό! Τρώγε και εσύ ενδιάμεσα κουταλιές να βλέπει τι κάνεις εσύ.... Θα το μάθει σιγά σιγά.... Μην την πιέζεις πολύ και κάνει καμία αρνητική σύνδεση το μυαλουδάκι της για την ώρα του φαγητού! (δεν ξερω καν αν μπορεί να συμβεί αυτό βέαια στην ηλικία της!)

 

Όσο για τη φρουτόκρεμα εμπορίου, αφού βάζεις μπισκότο μέσα, δεν έχεις να φοβηθείς για τη ζάχαρη, αρα μπορείς και να δοκιμάσεις...είναι πιο λεία στην υφή και γιαυτό πιο "ευκολοκατάπιωτη"!

 

Πάντως και τίποτα να μην κάνεις, και απλά να προσπαθείς κάθε μέρα για λίγο, κάποια στιγμή θα φάει. Και μήνα παραπάνω να της πάρει, δεν χάλασε και ο κόσμος! :wink:

Link to comment
Share on other sites

nora, εμείς αρχίσαμε πριν ένα μήνα περίπου και είχαμε περίπου την ίδια αντιμετώπιση. Πιστεύω ότι επειδή είναι αρχή ακόμη δεν ξέρει το γλυκούλι μου τι να κάνει αυτό που του βάζεις στο στόμα.... και έτσι το βγάζει έξω.. βέβαια μπορεί να μην του αρέσει και καθόλου η γεύση... δεν ξέρουμε. Εμείς πάντως αλλάξαμε και τρία κουταλάκια μέχρι να βρούμε ένα που να μας αρέσει. Τώρα έχω ένα της chicco με σιλικόνη μπροστά, οπότε μόλις βάζω μέσα την τροφή το κρατάω και λιγάκι έτσι ώστε να το καταπιεί, θέλει δε θέλει. Για δοκίμασα κανένα άλλο κουταλάκι και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Α! Τώρα ξεκινήσατε; Και τα μπισκότα; Σας άφησε η παιδίατρος... μάλλον δεν κατάλαβα καλά και νόμιζα ότι έχετε πολύ καιρό το πρόβλημα... :?

 

Αν μιλάμε για μόνο 2 βδομάδες, όντως είναι πολύ νωρίς ακόμα! Ούτε πώς να διαχειριστεί το κουταλάκι δεν ξέρει! Κανένα παιδάκι δε δέχτηκε με ευκολία τις στερεες τροφές... Σιγά σιγά και όσο τρώει κάθε φορά και να είσαι σίγουρη ότι σε λίγο καιρό θα αδειάζει γαβάθες! :lol:

 

Και εγώ είχα βρει το κόλπο να κρατάω κάθετα σχεδόν το κουταλάκι στο στόμα του... το πιπίλιζε και... έτρωγε!

Αλλά όχι από την αρχή όλα αυτά... σιγά σιγά!

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δοκιμάστε να το κάνετε τόσο αραιό αρχικά ώστε να μπορεί να το πιεί με το μπουκάλι

να παίρνει τη γεύση σιγά σιγά και μόλις τη μαθει περάστε και στο κουτάλι...

ένα βήμα τη φορά γιατί η φάση φρουτόκρεμα είναι δύο βήματα

και νέα γεύση και νέος τρόπος!!

Link to comment
Share on other sites

Νόρα, πόσο είναι η μικρή τώρα; Πόσο καιρό προσπαθείτε με την κρέμα; Για να μιλάς για μπισκότα δε θα είναι πολύ μικρούλα, σωστά; Τι άλλο τρώει μέσα στη μέρα;

 

ειναι 6 μηνων, και προς το παρον τρωμε κρεμα, φρουτοκρεμα και θα αρχισουμε και χορτοσουπα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι η δευτερη βδομαδα που "τρωμε"

 

Επειδή μόλις τώρα ξεκινάτε τις στερρεές τροφές (κατάλαβα καλά? είναι η δεύτερη εβδομάδα που δοκιμάζει κάτι πέρα απο γάλα), πιστεύω ότι δεν είναι θέμα γεύσης που κάνει την κόρη σου να μην τρώει απλά...δεν ξέρει τι να κάνει την κρέμα μεσα στο στόμα της ακόμα...την τρομάζει την παραξενεύει η καινούρια υφή τροφής, δεν ξέρει πως να την καταπιεί....!

 

Είναι πολύ φυσικό και συμβαίνει σχεδόν σε όλους! Δως της λίγο χρόνο ακόμα και μην σταματήσεις την προσπάθεια, αλλά μην την πιέζεις κιόλας. Αστην να φτύνει, είναι σχεδόν ανακλαστικό! Τρώγε και εσύ ενδιάμεσα κουταλιές να βλέπει τι κάνεις εσύ.... Θα το μάθει σιγά σιγά.... Μην την πιέζεις πολύ και κάνει καμία αρνητική σύνδεση το μυαλουδάκι της για την ώρα του φαγητού! (δεν ξερω καν αν μπορεί να συμβεί αυτό βέαια στην ηλικία της!)

 

Όσο για τη φρουτόκρεμα εμπορίου, αφού βάζεις μπισκότο μέσα, δεν έχεις να φοβηθείς για τη ζάχαρη, αρα μπορείς και να δοκιμάσεις...είναι πιο λεία στην υφή και γιαυτό πιο "ευκολοκατάπιωτη"!

 

Πάντως και τίποτα να μην κάνεις, και απλά να προσπαθείς κάθε μέρα για λίγο, κάποια στιγμή θα φάει. Και μήνα παραπάνω να της πάρει, δεν χάλασε και ο κόσμος! :wink:

 

βασικα την κρεμα τη τρωει πλεον ευχαριστα πολυ, εκανε μια βδομαδα κια κατι να συνηθισει αλλα πλεον τη τρωει, συνολικα τρτωμε 3-4 βδομαδες, εχω δοκιμασει αυτα που λες να τρωω μπροστα της αλλα δεν πιανει, αν την ιδια στιγμη που τρωει φρουτοκρεμα της δωσω μια κουταλια κρεμα θα τηφαει, τη φρουτοκρεμα δε λεει να φαει.. θα αρχισω τωρα τις δοκιμες με αλλα .. τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμάστε να το κάνετε τόσο αραιό αρχικά ώστε να μπορεί να το πιεί με το μπουκάλι

να παίρνει τη γεύση σιγά σιγά και μόλις τη μαθει περάστε και στο κουτάλι...

ένα βήμα τη φορά γιατί η φάση φρουτόκρεμα είναι δύο βήματα

και νέα γεύση και νέος τρόπος!!

 

δε μας αρεσει αραιο... :)

 

παντως γενικα δικιο εχετε, ειναι νωρις ακομα αλλα βρε παιδια ειναι απιστευτη , κλειδωνει το στομα εντελως!!

 

τεσπα γι ανα δουμε τι θα κανουμε, μου φενεται επρεπε να αρχισουμε με φρουτοκρεμα να μαθει τα ξινα και μετα τα γλυκα

Link to comment
Share on other sites

μπανάνα βάζεις στη φρουτόκρεμα?

 

αν βάλεις λίγο γάλα μεσα? συνήθως έτσι την τρώνε (και εμένα στην αρχή είχε ένα θέμα με τα φρούτα, οταν ξεκινήσαμε τα ροδάκινα το ξέχασε όμως! :lol: )

 

αφου τρώει την κρέμα μήπως να τα ανακατέψεις? δηλ. στη φρουτόκρεμα φτιάχτη μιση μιση με κρέμα και αν την φάει έτσι, μείωνε σταδιακα την κρέμα μέχρι να μεινουν μόνο τα φρούτα....

 

θα σκεφτώ κι άλλα και θα επανέλθω! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nora...το ιδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και εγώ! και το έχω ακόμα δλδ.

Χρυσή την έκανα να φάει φρουτόκρεμα με φρέσκα φρούτα. Άπειρους συνδιασμούς είχα κάνει τπτ. Μόλις αρχισε την βανίλια δεν ξανάφαγε ποτέ φρέσκα φρούτα αλεσμένα :cry: Τώρα που μασουλάει τρώει μπανάνες ευχάριστα μπορώ να πω, και το άλλο που τρώει είναι το καλά γινομένο ακτινίδιο. Το καλοκαίρι τρώει περισότερα φρούτα ίσως επείδη είναι πιο μαλακά ! Αλλά δεν τα θέλει λιωμένα και πολλά μαζι... ένα ένα τα προτιμαει το φασόλι :P

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ααααα νορα... ξέχασα να σου πώ πως είχαμε κατάληξει στην έσχατη λύση!

Τρώμε απο 6 μήνων μέχρι και σήμερα σκόνη φρουτόκρεμα :?

Και σκέυτομαι να την κόψω σιγά-σιγά.

Αλλά τι να τις δίνω? έχει καμιά σας ιδέα?

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο το προβλημα με την φρουτοκρεμα 2μηνες εχω δοκιμασει τα παντα δεν την τρωει με τιποτα..εχω απελπιστει μεχρι και frutapura δοκιμασαμε τιποτα...ουτε στυμμενη πορτοκαλαδα πινουμε..φρουτα καθολου...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

ααααα νορα... ξέχασα να σου πώ πως είχαμε κατάληξει στην έσχατη λύση!

Τρώμε απο 6 μήνων μέχρι και σήμερα σκόνη φρουτόκρεμα :?

Και σκέυτομαι να την κόψω σιγά-σιγά.

Αλλά τι να τις δίνω? έχει καμιά σας ιδέα?

 

Λοιπόν... τρώει μπανάνα, ακτινίδιο... αν φάει άλλο ένα φρούτο είσαι τέλεια!!! Και δε θα έχεις ανάγκη τη σκόνη!!!

Δοκίμασε και γινομένο αχλάδι.... να της τα δίνεις ένα ένα τα φρούτα στο χεράκι!

Έχω παρατηρήσει πάντως πως και ο δικός μου τα προτιμάει αρκετά γινομένα τα φρούτα του... φαντάζομαι τους είναι και πιο γλυκά και πιο μαλακά έτσι!

Ακόμα καλύτερα πάντως που δεν τα θέλει λειωμένα η μικρή σου... δε θα δυσκολευτείς και στην προσαρμογή από την "αλοιφή" στο "χοντροκομμένο" :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

anastasia ... δεν μπορώ να δώ πόσο είναι το νινί σου... βγάζει Χ :P

δεν τρώει τπτ αλοιφή , γενικά τις αρέσουν οι χοντρές μπουκίες :P

θα το παλέψω και με το αχλάδι να δώ :)

Ευχαριστώ πάντως :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Ναι ούτε εγώ βλέπω το τικερ μου... :? Ο μικρός μου είναι 16...

 

Το οτι τρώει μπουκιές πάντως δεν είναι απαραιτήτως κακό... το έχουν πει και άλλες μανούλες εδώ για τα παιδάκια τους... απλά το εισάγεις σταδιακά στο μασούλημα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

xe !! εμενα δε τρωει ουτε τη χορτοσουπα που εχουμε αρχισει εδω και μια εβδομαδα.... εχω απευδησει ..... :(

πλεον της δινω μονο σκονη φρουτοκρεμα και εγω και μαλιστα δενκανω πειραματα με τα φρεσκα φρουτα στο να τα αναμειξω , ή να της δινω μια κρεμα μια φρουτα γιατι στο τελος δεν ετρωγε ουτε τη σκονη φρουτοκρεμα... αυτα τα φρουταπουρα πολυ λιγο τα εγλυψε αλλα μεχρι εκει. Γενικως τρωμε μονο κρεμα ρυζαλευρο και πινουμε γαλα και λιγη σκονη φρουτοκρεμα

Link to comment
Share on other sites

φαγητό ούτε εμένα έτρωγε στην αρχή... το έπαιξα λίγο και έφαγε..δλδ

έβαζα λιγοτερο κολοκυθι περισσοτερο καροτο ή πατάτα, ανακάλυψα πως το κολοκυθι δεν της άρεσε...μπορεί να το θέλει λιγο πιο πηχτό.. κάνε μερικά πειράματα.

Ο παιδίατρος μου , μου είχε πει πως και τα ζουζούνια ειναι επιλεκτικά και υπάρχουν πραγματα που δεν τους αρέσουν.

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον το ξαναφερνω για να δωσω κουραγιο στις υπολοιπες μανουλες που δεν τρωνε τα παιδακια τους.

 

Μετα απο ενα μηνα που δεν της εδωσα να δοκιμασει καθολου φρεσκα φρουτα και αφου αρχισαμε να ψιλοτρωμε και τη μεσημεριανη μας κρεατοσουπα, ειπα να δοκιμασω φρεσκα φρουτα! και ναι πλεον τρωμε φρεσκα φρουτα αντι για φρουτοκρεμα σκονη!! ημουν πολυ ευτιχισμενη την 1η φορα που τα εφαγε και ειπα οτι ολα θελουν το χρονο τους... το σκεφτονται το δουλευουν στο μυαλο τους και μια ωραια μερα τα τρωνε!! :)

οποτε υπομονη και η παροιμια οτι ο χρονος ειναι ο μεγαλυτερος γιατρος για μια ακομη φορα επιβεβαιωνεται!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Νορα καλα που το εγραψες γιατι εχω απελπιστει με την μικρουλα μου :?

 

Η μικρη μεχρι σημερα θηλαζει και δεν εχει παρει ουτε μπιμπερο :(

 

Δοκιμαζω εδω και 4 ημερες να φαει μηλο αλα τπτ. Βγαζει την γλωσσιτσα εξω και κανει μια γκριματσα αναγουλας σαν να θελει να κανει εμετο.

 

Να της δωσω αλλο φρουτο πχ μπαμπανα ?

 

Εσεις ποια φρουτα δωσατε πρωτα ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ki εμένα την ίδια ακριβώς αντίδραση έχει, ακόμα και για αυτές τις κρέμες βανιλια του εμπορίου (που για αυτό χαιρομαι δεν είχα σκοπό να τις της δώσω ούτως ή αλλως απλά ήθελα με κάτι να αρχίσω το κουτάλι)

 

Σήμερα όμως έφαγε 4-5 ΟΥΑΟΥ κουταλίτσες μήλο...

 

Νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα αν αρχίσεις με μπαμπάνα!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...