Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγω η τυφλη ρε παιδια γιατι δε τα βλεπω τα νουμερα;;;;;;;;;;;;

 

μερικες εταιρειες τα εχουν στο κουτι που ειναι μεσα το μπουκαλι.Ετσι ειναι της Αβεντ,εψαχνα-εψαχνα..τελικα ηταν στο κουτι επανω.

Παντως επειδη πραγματι τα κοιταξα και μπηκα και διαβασα το 7 που εχει η κιτρινη σειρα της Αβεντ(για οσες μαμαδες τα εχουν) δηλωνει υλικο χωρις bpa-δεν θυμαμαι τωρα να το γραψω.Tα αλλα,τα απλα πλαστικα εχουν ενα 5αρακι και ειναι κι εκεινα bpa free.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγώ σε κάποια πλαστικά που έχουμε δεν είδα νούμερα από κάτω, αλλά δεν είναι πρόσφατα αγορασμένα!!!

 

Μας πηραν τρια μπλουζακια απο κει, τα επλυνα, και εφυγαν τα μανικια (χι,χι)

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: και που πήγαν καλέ??? είμαι σίγουρη πως μείνανε μέσα στο πλυντήριο :roll: :roll: :roll: :roll:

.....εσύ φταις που τα έπλυνες :lol: :lol: :lol:

 

Πριν χρόνια είχε πάρει ο πατέρας μου παπούτσια από γνωστότατο μαγαζί φίρμα, τα φόρεσε μια φορά (οδήγησε, δεν περπάτησε πολύ) και μέσα έλιωσε η φόδρα. Τα παίρνει η μαμά μου και τους τα πάει, η απάντηση του υπεύθυνου "έχουν κάλους τα πόδια του" :roll: :roll:!!!! η άκρη βρέθηκε με μια καταγγελία στον Ινστιτούτο Καταναλωτών (ότι είχε πρωτολειτουργήσει) και ένα γράμμα στην Ιταλική εταιρεία μαζί με τα παπούτσια και "αποζημιώθηκε" με ένα ζευγάρι καινούρια παπούτσια και επιστροφή των χρημάτων.

Μετά κανά εξάμηνο μια γνωστή, από το ίδιο κατάστημα, της έφυγε το φερμουάρ από το μποτάκι, τους το πήγε και της τα αντικατέστησαν αμέσως με καινούργιο ζευγάρι!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

με εβαλες σε δουλεια κοριτσι

αυτο ειναι θεμα

παω να σαρωσω την κουζινα

μετα τα Nuk αλλο παλι

 

Συγγνώμη, εγώ έχω μόνο NUK και chicco κάποια. Όλα γυάλινα όμως.Έχουν και αυτά πρόβλημα?(τα nuk εννοώ)Τα μπουκάλια ή οι θηλές σιλικόνης?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, εγώ έχω μόνο NUK και chicco κάποια. Όλα γυάλινα όμως.Έχουν και αυτά πρόβλημα?(τα nuk εννοώ)Τα μπουκάλια ή οι θηλές σιλικόνης?

 

τα γυαλινα κανενα προβλημα,ουτε οι θηλες σιλικονης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη, εγώ έχω μόνο NUK και chicco κάποια. Όλα γυάλινα όμως.Έχουν και αυτά πρόβλημα?(τα nuk εννοώ)Τα μπουκάλια ή οι θηλές σιλικόνης?

 

τι συγνωμη κοριτσι καλο προσπαθεις να κανεις αλλα ειχα βρει μπελα με τα πλαστικα Nuk και τωρα ψαχνομαι με τα κυπελακια και που θα βρουμε αστα

δεν υπαρχει περιπτωση να τους δωσω γυαλινα δε γινεται ειναι δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

διαβασε και εδω εψαξα και βρηκα καποια

http://www.vita.gr/html/ent/824/ent.7824.asp

http://www.podilates.gr/?q=node/7601

http://thematadiatrofis.blogspot.com/2010_02_01_archive.html

http://www.korinthosblogs.gr/%CE%98%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%20%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82/#

http://foodsafety.pblogs.gr/tags/chimikoi-kindynoi-gr/pages/2.html

 

το πιο δυσκολα ειναι να βρεις κατι χωρις ουσιες τελικα αν καποια γνωριζει και για ποτηρακι και για μπιμπερο ας μας πει σ αυτο το topic δεν πειραζει για καλο ειναι

ο μικρος μου ειδικα ειναι επικινδυνος με τα γυαλινα

 

εγω πηρα πλαστικα chicco bpa free αλλα δεν τα θελει εχει κολησει με τα στενα πλαστικα Nuk με τη στραβη θηλη και δε βρισκω πλαστικα στενα μονο Dr Browns αλλα σχεδιασμενα για βρεφη εμπαινε η θηλη απο Νuk αλλα ειναι να μη μαθει το παιδι αντε να ξεμαθει!

 

Μπράβο χαμομηλάκι για τα site.

 

Για τα μπιμπερό διαβάστε κι εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22468&highlight=%F4%EF%EE%E9%EA%DC+%EC%F0%E9%EC%F0%E5%F1%EF

 

εγώ πάντως έχω πάρει απο εδώ

http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Products.php

 

Και δείτε και αυτό

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1607711&postcount=134

Link to comment
Share on other sites

04/01/2010 εγώ με την μικρή ανα χείρας ταλαιπωρημένη και αύπνη μια και έχω ολες τις γιορτές μαζί και τα γενέθλια της μικρής σκάω στα Jumpo γιατί το ξέρω και εγώ αυτό το "άλλαξε η σεζόν" με τρέις μπαρμποαγιοβασιλίτσες είχε τύχει και τρία παιδάκια της έφεραν το ίδιο δώρο και για την ακρίβεια είχα και εγώ την φαεινή ιδέα και της είχα παρέι μια σχεδόν απο τον Νοέμβριο για να μπεί στο πνεύμα.Φυσικα΄μου είπαν το κλασσικό ότι έχει αλλάξει η σεζόν και κάτι ρουχαλάκια που της έιχαν φέρει μου είπαν ότι ήταν ελλατωματικά και δεν αλλάζονται.Τώρα λοιπόν που το θυμήθηκα τις έχω στα κουτιά τους στο πατάρι θα μου της αλλάξουν τον Νοέβριο που έρχεται ή θα μου πουν ότι ήταν περσινό σχέδιο και τώρα δεν γίνεται???Οσο για τα ποτηράκια όλα το ίδιο γραφουν 6 και 7 ολα πέταμα θα φάνε,:-(

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συμπαθώ καθόλου αυτό το κατάστημα και γι'αυτό δεν το προτιμάω και δεν ψωνίζω ποτέ από εκεί.

Όσες φορές έχω πάει, μου θυμίζει τεράστια αποθήκη παιχνιδιών και μου τη δίνει που πουλάει πολλά μη πιστοποιημένα προϊόντα και χαμηλής ποιότητας.

Και με αυτά που διαβάζω εδώ, ένα σοκ το παθαίνω.

Καλύτερα λιγότερα προϊόντα και καλύτερης ποιότητας, παρά τις σαβούρες που πουλάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μερικες εταιρειες τα εχουν στο κουτι που ειναι μεσα το μπουκαλι.Ετσι ειναι της Αβεντ,εψαχνα-εψαχνα..τελικα ηταν στο κουτι επανω.

Παντως επειδη πραγματι τα κοιταξα και μπηκα και διαβασα το 7 που εχει η κιτρινη σειρα της Αβεντ(για οσες μαμαδες τα εχουν) δηλωνει υλικο χωρις bpa-δεν θυμαμαι τωρα να το γραψω.Tα αλλα,τα απλα πλαστικα εχουν ενα 5αρακι και ειναι κι εκεινα bpa free.

 

Κι εγώ φέτος άλλαξα τα παλιά avent με τα καινούρια τα κίτρινα και έχω πετάξει τα κουτιά τους...Τι να κάνω τώρα που δεν πίνουν σε άλλα μπιμπερό?

Link to comment
Share on other sites

τι συγνωμη κοριτσι καλο προσπαθεις να κανεις αλλα ειχα βρει μπελα με τα πλαστικα Nuk και τωρα ψαχνομαι με τα κυπελακια και που θα βρουμε αστα

δεν υπαρχει περιπτωση να τους δωσω γυαλινα δε γινεται ειναι δυσκολο

 

Αν βρεις κάτι να το γράψεις σε παρακαλώ...Τα πλαστικά εκπαιδευτικά που έχω είναι ΝUK και TOMMY TIPIE και μάλλον θα τα πετάξω...

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις κάτι να το γράψεις σε παρακαλώ...Τα πλαστικά εκπαιδευτικά που έχω είναι ΝUK και TOMMY TIPIE και μάλλον θα τα πετάξω...

 

Της NUK το πλαστικό που έχω με τα χερουλάκια για το νεράκι του δε γράφει κάτω αριθμό πάντως.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο χαμομηλάκι για τα site.

 

Για τα μπιμπερό διαβάστε κι εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22468&highlight=%F4%EF%EE%E9%EA%DC+%EC%F0%E9%EC%F0%E5%F1%EF

 

εγώ πάντως έχω πάρει απο εδώ

http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Products.php

 

Και δείτε και αυτό

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1607711&postcount=134

Πολύ ωραία πράγματα έχει αυτό το αγγλικό site.Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι για τα μπιμπερό αν ξέρεις.Εγώ έχω της AVENT αλλά μάλλον θα τα αντικαταστήσω με αυτά του site.Με το θέμα των θηλών τι γίνεται?Πρέπει να παραγγέλνεις και θηλές για αντικατάσταση έτσι δεν έιναι?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κάναμε καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή για ηλεκτρικό θήλαστρο που είχαμε αγοράσει από το JUMBO πριν από 4 μήνες και σταμάτησε να λειτουργεί μέσα στις διακοπές. Πήγα σήμερα να το αλλάξω (αφού θεώρησα ότι ως ηλεκτρική συσκευή έχει ένα χρόνο εγγύηση) και μου είπαν ότι ελαττωματικό θεωρείται μόνο στην περίπτωση που δεν λειτουργήσει μέσα σε 7 ημέρες. Εφτά ημέρες είναι η εγγύηση που δίνει το JUMBO σε πολλά προϊόντα που πουλάει...

 

Η καταγγελία έγινε για να δούμε κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό (εγγύηση 7 ημερών) και να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας, σε περίπτωση που το θήλαστρο έχει όντως εγγύηση ενός έτους. Περιμένουμε την απάντηση της υπηρεσίας λοιπόν.

 

 

δε νομιζω να ειναι bpa free αυτο το μπουκαλι απο το τζαμπο που συνοδευει το θηλαστρο

απ τα καλυτερα ειναι τα medela και τα avent

επισης κοριτσια να προσεχετε πολυ σε τι δοχεια αποθηκευεται το γαλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν βρεις κάτι να το γράψεις σε παρακαλώ...Τα πλαστικά εκπαιδευτικά που έχω είναι ΝUK και TOMMY TIPIE και μάλλον θα τα πετάξω...

 

πιστεψε με εχω αρχισει και το ψαχνω

προς το παρον εχουν κυπελακια απ το Βασιλοπουλο απλα σε παλ αποχρωσεις της TEST δε φαινεται κατι ιδιαιτερο απο αριθμους στον πατο

 

πολυ πιθανο να ειναι αξιοπιστα της Tupperware

θα κανω μειλ ερωτημα και θα σας πω

στην Ελλαδα δουλευουν μονο μεσω dealers αλλα στην αμερικη που μου στελνου και newsletter εχει και on line shopping δεν εχω παραγγειλει ομως ποτε

 

εδω τωρα για να γελασει και ο καθε πικραμενος η μαμα μου μολις της το ανεφερα μου εδωσε 2 κυπελακια που κρατησε τωρα το καλοκαιρι για τα παιδια απο υποβρυχιο-βανιλια και δεν γραφουν κανεναν αριθμο και μαλιστα τζαμπα και μαλλον αξιοπιστα γιατι αλλιως τοσα τροφιμα πως τα βαζουν και αν δεν ειναι μαλλον εχουμε θεμα γιατι ποσα τρωνε τα παιδια μας και εμεις απο πλαστικα βαζακια.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω πάρει και κάτι πιατελίτσες μικρές

ανοξείδωτες (stainless-steel) μάρκας PAL

απο τον Σκλαβενίτη.

 

Είναι ωραιότατα και σαν πιατάκια ατομικά

και τα χρησιμοποιώ πολύ για την μικρή! :wink:

 

Απο την ίδια μάρκα έχω πάρει και ταπεράκια (ανοξείδωτα).

 

να σου πω ειναι και εδω μια πικραμενη ιστορια

εγω το πρωτο που ειχα το ειχα παρει τσιμπημενα σε ιδιωτικο καταστημα απο μαλαμινη

αλλα και αυτο παρολο που γραφει planet baby ουτε ξερω τι εννοει ειναι made in china

εχουμε και τα Nutricia κ αυτα china

και απο τα τζαμπο αστα ειδικα ολα εχουν φιγουρα μεσα στο πιατο οτι χειροτερο

ενω το planet τουλαχιστον σωστο σ αυτο δεν εχει ουτε γυαλαδα απο μεσα

και τελος απ την πικρα μας που θελουμε πιατακια πηραμε πλαστικα της test και απο μελαμινη RACKS

καλα ειδικα η κορη μου ετρωγε απο εμενα χαδιαρα, οποτε και σε πορσελανη, αλλα ο μικρος θελει ανεξαρτησια

αποφυγεται να βαζεται σε οτιδηποτε πλαστικο ζεστα φαγητα ή ροφηματα

 

 

Πλαστικών στην κουζίνα - πώς dodgy είναι BPA και φθαλικές ενώσεις;

Είναι ένα πράγμα να διαβάσει μια ετικέτα των τροφίμων και να προειδοποιούνται μακριά από την πολύ υψηλή περιεκτικότητά τους σε αλάτι ή κορεσμένα λιπαρά, αλλά το πώς μπορείτε να πείτε εάν ένα πλαστικό δοχείο τροφίμων, ένα μπουκάλι ποτό - ή μπορεί να φασολιών - περιέχει μια χημική ουσία που θέλετε μάλλον αποφεύγονται; Τα τελευταία χρόνια μελέτες σε ζώα έχουν σχέση δισφαινόλη Α (BPA), μια χημική ουσία που βρέθηκαν σε ορισμένα πλαστικά, σε προβλήματα υγείας, ακόμη και στην αύξηση της παχυσαρκίας. BPA είναι αυτό που ονομάζεται ενδοκρινικής Disruptor, που σημαίνει ότι είναι μια χημική ουσία που μπορεί να μιμηθεί τα αποτελέσματα των ορμονών - και ως εκ τούτου να διαταράξει τις ενέργειες των ορμονών στον άνθρωπο και στα ζώα. Αλλά δεν είναι μόνο μελέτες σε ζώα που έχουν σκαλί κώδωνα του κινδύνου - UK έρευνα δημοσιεύεται στοπεριοδικό της Αμερικανικής Ιατρικής Ένωσηςπέρυσι ανέφεραν ότι οι δοκιμές σε 1.455 ενήλικες διαπίστωσε ότι η πιο BPA στα ούρα τους, τα υψηλότερα ποσοστά τους, των καρδιακών παθήσεων και διαβήτη.

Θα πρέπει να είμαστε ανήσυχοι; Αυτό εξαρτάται από το ποιος σας ρωτήσω. Το ενημερωτικό δελτίοσχετικά με τα Πρότυπα Τροφίμων Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας ιστοσελίδα είναι καθησυχαστική - τα επίπεδα της BPA που είμαστε εκτεθειμένοι πάρα πολύ είναι απίθανο να προκαλέσουν προβλήματα, ακόμη και στα μωρά να πίνει νερό από φιάλες που περιέχουν BPA, λέει. Το γεγονός ότι οι αρχές έχουν καναδική σταδιακά τη χρήση της BPA σε «φιάλες μωρά συμβαίνει διότι« υπάρχουν ορισμένοι διαχειριστές του κινδύνου οι οποίοι προτιμούν να υιοθετήσουν μια πιο προσεκτική προσέγγιση », σύμφωνα με τον Δρ Πολ Brent, ο Chief Scientist για FSANZ. Ο Δρ Brent σημειώνει επίσης ότι τα επίπεδα των BPAs που χρησιμοποιούνται σε μελέτες σε αρουραίους ήταν πολύ υψηλότερες από τα επίπεδα που οι άνθρωποι είναι εκτεθειμένοι σε - και ότι τα ίδια προβλήματα που εμφανίστηκαν στα ποντίκια δεν συνέβη σε ανάλογες έρευνες με πρωτεύοντα.

Όμως, η BPA δεν έχει καμία θέση σε συσκευασίες τροφίμων, υποστηρίζει ο Δρ Mariann Lloyd-Smith τουΕθνικού Δικτύου τοξικών ουσιών, το δίκτυο της κοινότητας που εργάζονται για τη μείωση των περιβαλλοντικών ρύπων.

«Είναι μια αναπαραγωγική τοξίνη και δεν είναι κάτι που θέλετε τα παιδιά ή έγκυες γυναίκες που εκτίθενται σε», λέει.

Lloyd-Smith δείχνει μια ανασκόπηση 2007 από 700 μελέτες σχετικά με BPA από το National Institutes of Health και η Υπηρεσία Προστασίας του Περιβάλλοντος στις ΗΠΑ, ότι κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι άνθρωποι εκτίθενται σε επίπεδα BPA που υπερβαίνουν εκείνες που βλάπτουν τα πειραματόζωα, καθώς και ότι τα μωρά και τα έμβρυα ήταν οι πιο ευάλωτοι. Η αναθεώρηση που συνδέονται με την έκθεση σε BPA με αυξημένο κίνδυνο ορισμένων μορφών καρκίνου, συμπεριλαμβανομένου του καρκίνου των όρχεων.

Υπάρχει επίσης ένα σύννεφο πάνω από φθαλικές ενώσεις (προφέρεται Thal-ates), μια χημική ουσία που κάνει τα πλαστικά εύκαμπτο και διαπιστώθηκε ότι τα προϊόντα που κατασκευάζονται από PVC, συμπεριλαμβανομένης μπιμπερό για βρέφη και κάποια τρόφιμα τυλίγει - μερικές μικρές μελέτες έχουν συνδέσει τα χαμηλά επίπεδα τεστοστερόνης στα αγόρια με την έκθεση σε φθαλικές ενώσεις στη μήτρα πριν γεννηθεί. Αλλά, λέει ο Δρ Brent, το ποσό που ενδέχεται να μεταναστεύσουν στα τρόφιμα από το περιτύλιγμα των τροφίμων είναι τόσο πολύ μικρή ώστε να μην είναι ένα πρόβλημα. Ωστόσο, πέρυσι, Choice περιοδικό βρέθηκαν τα επίπεδα φθαλικών ενώσεων σε ορισμένα τρόφιμα που συσκευάζονται σε γυαλί με PVC καπάκια που ήταν σε επίπεδα υψηλότερα από την Ευρωπαϊκή Ένωση για τα όρια της.

Η ασφάλεια των χημικών αυτών ουσιών είναι ένα από εκείνα τα ζητήματα γεμάτη με αντικρουόμενες απόψεις - και αβεβαιότητας - όπου οι καταναλωτές θα πρέπει να αποφασίσουν μόνοι τους. Αν προτιμάτε να ελαχιστοποιήσετε την έκθεση σε αυτές τις χημικές ουσίες στην κουζίνα, μπορείτε να:

-Τρώτε λιγότερο συσκευασμένα τρόφιμα

-Κοιτάξτε για μπιμπερό και άλλα προϊόντα για παιδιά χαρακτηρισμένα BPA δωρεάν

-Χρησιμοποιήστε τα δοχεία αποθήκευσης που δεν περιέχουν BPA. Πολλοί πλαστικά δοχεία δεν το κάνουν. Διακόσμηση, η οποία κατασκευάζει πλαστικά δοχεία τροφίμων, έχει μια δήλωση σχετικά με τους ιστοσελίδα δηλώνοντας τα προϊόντα της είναι χωρίς BPA. Μερικά δοχεία αποθήκευσης τροφίμων φέρουν επίσης BPA δωρεάν σήματα. Φθηνότερη δοχεία είναι πιο πιθανό να περιέχουν BPA, λέει η κα Mariann Lloyd-Smith. Η κατώτατη γραμμή, αν δεν λέει ότι είναι BPA δωρεάν, είναι καλύτερα να την αποφύγουμε, αν σας απασχολεί.

-Χρησιμοποιήστε τα δοχεία αποθήκευσης γυαλί. Η τύπων που χρησιμοποιούνται για την αποθήκευση των τροφίμων στο ψυγείο είναι pricier από πλαστικό - αλλά ίσως πιο ανθεκτικό σε μακροπρόθεσμη βάση και ότι είναι εντάξει για κατάψυξη.

-Επιλέξτε μπουκάλια ποτών σήμανση BPA δωρεάν. Ποτό φιάλες πιθανό να περιέχουν BPA είναι εκείνα που έχουν κατασκευασθεί με πολύ άκαμπτο πλαστικό - συμπεριλαμβανομένων φιάλες ποτό των παιδιών και επαναπληρώσιμες φιάλες του αθλητισμού, ειδικά αν είναι έντονα χρωματισμένο, λέει ο Lloyd-Smith. PET φιάλες αναψυκτικών, ποτών αθλητισμό και το νερό είναι επίσης χωρίς BPA (αν και μολύνουν τον πλανήτη μαζί τους δεν είναι μια έξυπνη ιδέα).Σύμφωνα με το Αντικαρκινικού Συμβουλίου δεν υπάρχει απόδειξη ότι αυτά είναι επιβλαβή για τον άνθρωπο, αλλά προειδοποιεί για τον κίνδυνο θέρμανσης τα πλαστικά ΡΕΤ ή άλλα μη microwaveable ασφαλή πλαστικά, αν και προσθέτει ότι γι 'αυτούς τα πλαστικά να αποτελούν κίνδυνο για την υγεία, η θερμοκρασία θα έπρεπε να είναι υψηλότερη από ότι σε ένα αυτοκίνητο σε ένα αυστραλιανό καλοκαίρι.

-Αποφύγετε την τοποθέτηση ζεστά τρόφιμα ή τα πλούσια σε λιπαρά, σε πλαστικά δοχεία - θερμότητα μπορεί να υποβαθμίσει πλαστικό και να ενθαρρύνει διηθήσεις στα τρόφιμα, αναφέρει ο Δρ Lloyd-Smith.

-Παρά το γεγονός ότι τα κονσερβοποιημένα τρόφιμα με ένα πλαστικό επένδυση είναι πιθανό να περιέχουν είτε BPA ή φθαλικές ενώσεις, λέει ο Lloyd Smith, ο μόνος τρόπος να ξέρει είναι να τις ανοίξει - ή επικοινωνήστε με τον κατασκευαστή. Το καλύτερο στοίχημα είναι να απομνημονεύει σήματα που καταλήγουν να έχουν μια επένδυση από πλαστική ύλη, και να τις αποτρέψει στο μέλλον.

Όσο για τη χρήση επιμείνουν περιτύλιγμα, αποφεύγοντας τελείως βοηθά στη μείωση πλαστικών αποβλήτων. Αλλά αν το κάνουμε χρήση, ελέγξτε τη ψιλά γράμματα επί της συσκευασίας - εάν το προϊόν παράγεται με πολυαιθυλένιο είναι δωρεάν φθαλικών ενώσεων, λέει.

Πηγη smh.com.au

 

δυστηχως στην Ελλαδα ειμαστε για κλαμματα!!!!! μηπως να φυγουμε για Αυστραλια;;;

Link to comment
Share on other sites

να σου πω ειναι και εδω μια πικραμενη ιστορια

εγω το πρωτο που ειχα το ειχα παρει τσιμπημενα σε ιδιωτικο καταστημα απο μελαμίνη

αλλα και αυτο παρολο που γραφει planet baby ουτε ξερω τι εννοει ειναι made in china

εχουμε και τα Nutricia κ αυτα china

και απο τα τζαμπο αστα ειδικα ολα εχουν φιγουρα μεσα στο πιατο οτι χειροτερο

ενω το planet τουλαχιστον σωστο σ αυτο δεν εχει ουτε γυαλαδα απο μεσα

και τελος απ την πικρα μας που θελουμε πιατακια πηραμε πλαστικα της test και απο μελαμινη RACKS

 

Noμίζω οτι η μελαμίνη είναι το Νο 7 .....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία πράγματα έχει αυτό το αγγλικό site.Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι για τα μπιμπερό αν ξέρεις.Εγώ έχω της AVENT αλλά μάλλον θα τα αντικαταστήσω με αυτά του site.Με το θέμα των θηλών τι γίνεται?Πρέπει να παραγγέλνεις και θηλές για αντικατάσταση έτσι δεν έιναι?

 

Κάπου είχα διαβάσει οτι καλύτερα είναι να χρησιμοποιούμε σιλικόνη παρά καουτσούκ

και να το ανανεώνουμε συνέχεια.

 

Σε αυτό το site έχει και θηλές αν κοιτάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Θηλές από σιλικόνη χρησιμοποιώ κι εγώ και όχι καουτσούκ.

Τελικά θα κρατήσω τα μπιμπερο της AVENT και ια παραγγείλω από εκεί εκπαιδευτικά ποτηράκια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα απλά πλαστικά ποτήρια μίας χρήσης που αγοράζουμε από καταστήματα για φραπεδάκι έχουν την ένδειξη 5............

Όσον αφορά τα ποτηράκια απο άλλα προϊόντα, αν δε γράφουν, τόσο το χειρότερο κατά τη γνώμη μου........αυτό σημαίνει ότι είναι τελείως ανεξέλεγκτο..............ό,τι φάμε............

Τι να πω.........΄?

Έχει κανείς κάποια καλύτερη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω οτι η μελαμίνη είναι το Νο 7 .....

 

εδώ μελαμίνη βάζανε στο βρεφικό γάλα, δεν θυμόσαστε τι θέμα είχε γίνει!!!!!!!

Οι υπεύθυνοι καταδικάστηκαν σε θάνατο!!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

εδώ μελαμίνη βάζανε στο βρεφικό γάλα, δεν θυμόσαστε τι θέμα είχε γίνει!!!!!!!

Οι υπεύθυνοι καταδικάστηκαν σε θάνατο!!!!!!!!!!!!

 

Αυτό που έγινε στη Κίνα δεν λες ??.........

Link to comment
Share on other sites

βρίσκομαι μπροστά στο ράφι με τα παιχνίδια μπάνιου, κοιτάζω μία κιτρινη παπια μεσα σε μία πλαστικη σφαιρα με νερακι μεσα και κατι μπιχλιμπιδια, πολυ φθηνη κι εντυπωσιαζομαι, απλωνω το χερι να την παρω.. βλεπω ακριβως διπλα της την ΙΔΙΑ (φαινομενικα) μπαλα με παπια 5 φορες ακριβοτερη... πηρα την ακριβοτερη γιατι ηταν η επωνυμη. Μα και την φθηνη ..οταν την ειδα και απλωσα να την παρω νομιζα πως ηταν η επωνυμη, μπερδευτηκα. Το ιδιο επαθα με πλαστικο καθισμα λεκανης, ηταν διπλα διπλα 2 καθισματα σχεδον ομοια, με διαφορετικες τιμες, συνεπως λεω..μηπως.. παιρνουμε πχ 1 επωνυμο, το στελνουμε στην Κινα και το αντιγραφουμε με πολυ χαμηλο κοστος -και συνεπως ποιοτητα? Το εχω παθει και με καθαριστικο πατωματος σε σουπερμακετ.. ειμαι η ιδανικη πελατισσα για τα private label, τα αγοραζω και νομιζω οτι πηρα το επωνυμο! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γλιτώνω το εγκεφαλικό...μόλις τσεκάρα τα μπιμπερό μας...όλα chicco...όλα Νο 7! Επίσης το ποτηράκι του μικρού Nuk και Νο 7....

 

Υπάρχει βρε κορίτσια καμμία μάρκα πλαστικού μπιμπερό που να είναι ασφαλής???

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...