Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΡΕΜΑΣ ΚΑΙ ΩΡΑΡΙΟ


sofia_nefeli

Recommended Posts

το ρυζάλευρο που λέω στα βιολογικά είναι της Holle

http://www.holle.com.au/products/porridge_range.html

σίγουρα υπάρχουν κι άλλα

 

 

http://www.bionews.gr/shops.htm

 

 

αυτό που πήρες είναι χωρίς ζάχαρη,έχει γάλα όμως? σ'ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

manina αν ρωτας εμενα προφανως θηλαζεις και δεν θελεις να εχει γαλα ε?? εγω δεν την θηλαζω ακομα και δεν το κοιταξα να σου πω την αληθεια.

παντως θα το ψαξω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά της holle πάντως δεν έχουν γάλα. Βάζεις ή το δικό σου ή το γάλα σε σκόνη της ίδιας εταιρίας. Εγώ έμεινα πολύ πολύ ευχαριστημένη από όλες τις κρέμες και από το μούσλι αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά της holle πάντως δεν έχουν γάλα. Βάζεις ή το δικό σου ή το γάλα σε σκόνη της ίδιας εταιρίας. Εγώ έμεινα πολύ πολύ ευχαριστημένη από όλες τις κρέμες και από το μούσλι αργότερα.

 

Είναι σκέτο ριζάλευρο και απόπου το προμηθεύεσαι. Κοίταξα σε ένα μαγαζί μεβιολογικά και δεν το βρήκα είχε μία άλλη μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ ξεκίνησα αυτή την εβδομάδα το άνθος ορύζης της Γιώτης. Το έχει χρησιμοποιήσει καμιά σας. Για να δω τι δοσολογίες είχατε σε σχέση μ'αυτά που ξέρω εγώ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτε κι εγώ. Είχα αγοράσει από βιολογικά χωρίς γάλατα και ζάχαρη. Είχε γεύση βανίλια καλό ήταν. Πάντως δες το μέχρι να γίνει κρεμούλα.Είναι περίπου 210ml με 5-6 κουταλάκια τουλάχιστον σε εκείνη που είχα αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια Καλημέρα!!!!!!!!

Θέλω και εγώ να σας πώ τον πόνο μου! Η μπεμπούλα μου είναι 3,5 μηνών και προχθές που πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε ότι στις 20 του μηνός που θα γίνει 4 μηνών σιγά σιγά να της ξεκινήσω κρέμα βανίλια.

Μήπως είναι πολύ νωρίς?? Εντωμεταξύ η μικρούλα όταν πίνει το γάλα της βγάζει λίγες γουλίτσες, μήπως θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με την κρέμα, δηλαδή θα κάνει εμμετό?? Ουφ, με έχει προβληματίσει πάρα πολύ το θέμα με την κρέμα, νιώθω ότι είναι πολύ μικρή, ο μόνος που χαίρεται είναι ο μπαμπάς της που περιμένει τι και πως να φάει κρέμα!

Ευχαριστώ ρε κορίτσια (και αγόρια βέβαια) για τον χρόνο σας!!!!!!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΚατερίναΒ συνήθως αρχίζουν τις στέρεες τροφές από τον 6ο μήνα άντε το πολύ στους 5,5 μήνες. Εμάς η παιδίατρος μας σύστησε από τον 6ο μήνα για να ωριμάσει το πεπτικό σύστημα.Κι εμένα 4 μήνες μου φαίνονται πολύ νωρίς αλλά είναι και θέμα γιατρού το έχω ξανακούσει.Για τις γουλίτσες βγάζουνε μην ανυσηχείς. Μπορεί στη προσπάθεια να ρευτεί να βγάζει και γαλατάκι.Είναι άγχος όπως και να το κάνεις υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

συνήθως τα μωρά που έχουν παλινδρόμηση τα ξεκινούν στέρεη τροφή πιο νωρίς γιατί ανακουφίζονται

άρα το 4 μήνες για ένα μωρό που βγάζει συνεχώς γουλίτσες είναι μάλλον καλό

 

 

όσο για το αν θα κάνει εμετό την κρέμα επειδή κάνει και το γάλα, η απάντηση είναι όχι

ίσα ίσα που το μωρό θα ανακουφιστεί

 

όλα αυτά δεν τα ξέρω από ιδία πείρα αλλά από μια πολύ στενή μου φίλη που είχε η μικρή της παλινδρόμηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Olzi και εγώ έτσι ξέρω στους 5,5 - 6 μήνες. Ωστόσο η μαμά του (πανέμορφου) Ωρίωνα ίσως έχει δίκιο, μπορεί γι'αυτό η γιατρός να μας ξεκινάει πιο νωρίς κρέμα. Να πώ την αλήθεια ντράπηκα να ρωτήσω την παιδίατρο γιατι τόσο νωρίς η κρέμα. Μακάρι να σταματήσει να βγάζει γουλίτσες, αλλά μαμά του Ωρίωνα φοβάμαι μήπως με την κρέμα κάνει εμμετό. Μπορεί να τα μεγαλοποιώ τα πράγματα στο μυαλό μου, αλλά για θυμηθείτε πως είσασταν εσείς στην αρχή, δεν φοβόσασταν για το παραμικρό?? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Οχι να μην φοβασαι!Ειπαμε με την εισαγωγή στερεής τροφης το προβλημα του ΓΟΠ αρχιζει σιγα σιγα να μειωνεται...Οχι να αυξανεται.Επισης μπορεις να δεις αν το μωρο ειναι ετοιμο για στερεη τροφη. Αν δεις οτι της δινεις και το φτυνει, αναγουλιαζει κλπ θα σου πει και η γιατρος να το αναβαλλεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά και έχω σκοπό να το κρατήσω μέχρι και το εξάμηνο. Μετά βλέπουμε... αν θα είμαι σπίτι και έχω γάλα θα συνεχίσω να θηλάζω. Νομίζω μετά πάει πρωί και βράδυ. Σωστά;

Απ' ό,τι κατάλαβα την πρώτη βδομάδα σταδιακά μπορείς να ξεκινήσεις από ένα φρούτο(πχ μήλο ή αχλάδι) ή λαχανικά (πχ καρότο και πατάτα) ή και τα δύο και μετά προσθέτουμε κρέας ή το κρέας το εισάγουμε μαζί με φρούτα και λαχανικά; Μιλάμε για έξι μηνών μωράκι (όταν θα γίνει :lol: )

Ευχαριστώ

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις την πρωτη βδομαδα φαγαμε ρυζαλευρο το απογευμα, τη δευτερη βδομαδα φρουτοκρεμα στις 11πμ, μετα χορτοσουπα που αργοτερα εγινε κρεατοσουπα το μεσημερι. Και τελικα μονο δυο γευματα γαλα (πρωι-βραδυ).

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά και έχω σκοπό να το κρατήσω μέχρι και το εξάμηνο. Μετά βλέπουμε... αν θα είμαι σπίτι και έχω γάλα θα συνεχίσω να θηλάζω. Νομίζω μετά πάει πρωί και βράδυ. Σωστά;

 

οχι καλη μου,λαθος. Εγω για παραδειγμα λιγο πριν τους 11 μηνες σπανια δινω και τριτο γευμα στερεας στη μικρη,κυριως θηλαζω ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ :)

 

έλα στην ενοτητα Θηλασμος να δεις το θρεντ για την εισαγωγη στερεων τροφων σε μωρακια που θηλαζουν,θα σου λυθουν οι αποριες :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μαμά του Ωρίων, κάπου γράφεις το πρόγραμμα που έχεις φτιάξει με τον γιόκα σου, κ θέλω να σε ρωτήσω, πόσο γάλα πίνει στις 6.30 κ κρατιέται μέχρι τις 10.30 για να φάει φρουτόκρεμα. Γενικά δηλαδή τώρα με τις τρόφες τρώει καλά κ κάνει τετράωρα? Γιατί εμένα πεινάει νωρίτερα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά και έχω σκοπό να το κρατήσω μέχρι και το εξάμηνο. Μετά βλέπουμε... αν θα είμαι σπίτι και έχω γάλα θα συνεχίσω να θηλάζω. Νομίζω μετά πάει πρωί και βράδυ. Σωστά;

 

οχι καλη μου,λαθος. Εγω για παραδειγμα λιγο πριν τους 11 μηνες σπανια δινω και τριτο γευμα στερεας στη μικρη,κυριως θηλαζω ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ :)

 

έλα στην ενοτητα Θηλασμος να δεις το θρεντ για την εισαγωγη στερεων τροφων σε μωρακια που θηλαζουν,θα σου λυθουν οι αποριες :wink:

 

merci!

 

Συμπληρωματικά δηλαδή ένα-δύο γεύματα.. Διάβασα και τις οδηγίες του WHO και φαίνεται οτι δεν προσδιορίζεται τί θα είναι αυτά τα συμπληρωματικά γεύματα, αρκεί να είναι υγιεινά και σε πολτοποιημένη μορφή. Μιλάει και για μια ποσότητα λιπαρών που χρειάζεται αλλά φαντάζομαι με το θηλασμό δεν χρειάζονται εξτρα. Οι οδηγίες αυτές αναφέρουν και το πώς πρέπει να τα ταϊζεις τα μωρά, δηλαδή με βάση τις ανάγκες τους, όταν ζητάνε, κτλ. Σημαντικό είναι επίσης μετά από αρρώστειες να δίνουμε περισσότερο φαγητό, (δεν το λέω εγώ αυτοί το λένε).

 

Για το θηλασμό βλέπω από 130 ως 200 θερμίδες συμπλήρωμα στερεών τροφών από 6-8 μηνών. Είναι λίγο, δεν είναι; ένα δύο φρούτα και ένα δύο λαχανικά ίσως...

 

Θα το συζητήσουμε όταν θα έρθει η ώρα στην αντίστοιχη ενότητα, απλά σκέφτηκα οτι καλό θα είναι να γραφτεί και εδώ η πληροφορία αυτή. Γιατι η σταδιακή εισαγωγή στερεών τροφών είναι ευκολότερη σε μωρά που θηλάζουν.

 

Επισης υπήρχε τον Ιούλιο στο Σπίγκελ (Spiegel) άρθρο οτι τα μωρά που θηλάζουν παίρνουν πολλές γεύσεις, άρα και πληροφορίες, από το μητρικό γάλα, κάτι που είναι σημαντικό για την ανάπτυξη του εγκεφάλου.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κατερινα Β

 

Και εμεις ειχαμε παλινδρομηση αλλα και αλλεργια μαζι...

Στους 4 μηνες ξεκινησαμε κρεμα, την Humana ha και την Humana μηλου χωρις γαλα. Ηταν τελεια γιατι σταματησαν οι μεγαλες γουλιες, ηρεμησε και ο μπεμπακος μου και κοιμοταν και καλυτερα!

Οταν δε αρχισαμε φρουτο και σταδιακα κρεατοσουπα 6 μηνων ολα μπηκαν στη θεση τους και τωρα εχουμε ενα αξιοζηλευτο προγραμμα

830 γαλα frisolac ha

1100 φρουτο

1400 φαγητο

1700 κρεμα

2130 γαλα frisolac ha

Και μετα υπνο μεχρι το πρωι!

Θα δεις ολα περνανε!

zQI8.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά και έχω σκοπό να το κρατήσω μέχρι και το εξάμηνο.

 

Sunsun γιατί μόνο μέχρι το εξάμηνο??? Αφού έχεις γάλα και μετά μην ξεχνάς ότι μπορείς να μαζεύεις και αν θυμάμαι καλά έχεις πάρει και θηλαστρο, θέλω να πώ ότι και στη δουλειά να είσαι πάλι μπορείς να μαζεύεις και να κάνεις τράπεζα. Όσο για τα γεύματα πρώτα ξεκινάμε με ρυζάλευρο ή κρέμα βανίλια και μετά με φρούτα και κατ'επέκταση με λαχανικά και κρέας. Εμένα αυτό που με ανησυχεί πολύ είναι ότι μου ξεκινάει πολύ νωρίς η παιδίατρος τις κρέμες γιατί μην ξεχνάς η μικρή μου έχει γεννηθεί την ίδια μερα με την δικιά σου, εσύ θα της έδινες απο τοσο νωρίς κρέμες, άσχετα με το αν την θηλάζεις ή αν πίνει ξένο γάλα;

 

Μερεντάκι, όλες οι απαντήσεις από τις μαμάδες που έχω πάρει είναι καθησυχαστικές, αλλά η δικιά σου, μιας που λες ότι είχατε παλινδρόμηση και αλλεργία και ότι το παιδί με την εισαγωγή κρέμας ηρέμησε, συν το γεγονός ότι και εσείς ξεκινήσατε από τον 4ο μήνα με ανακουφίζει περισσότερο!! Όπως είπα και πιο πάνω, ανησυχώ πολύ που ξεκινάμε τόσο νωρίς, αλλά όπως λές μπορεί να στρώσει το στομαχάκι της!!!! Αλήθεια, πόσο μηνών είναι το μωρό σου και έχετε τόσο ωραίο πρόγραμμα???

Link to comment
Share on other sites

Μαμά του Ωρίων, κάπου γράφεις το πρόγραμμα που έχεις φτιάξει με τον γιόκα σου, κ θέλω να σε ρωτήσω, πόσο γάλα πίνει στις 6.30 κ κρατιέται μέχρι τις 10.30 για να φάει φρουτόκρεμα. Γενικά δηλαδή τώρα με τις τρόφες τρώει καλά κ κάνει τετράωρα? Γιατί εμένα πεινάει νωρίτερα..

 

 

ο μικρός μου πίνει τον άμπακο από γάλα το πρωί καθώς και το βράδυ

πίνει 300άρια!!!!!

 

το πρόγραμμα μας έχει αλλάξει ελαφρώς με τον παιδικό και έχει ως εξής

 

6,30 -7,00 το πρωί γύρω στα 250-300 γάλα (συνήθως 300)

9,30 - 10,00 του δίνουν στον σταθμό φρουτόκρεμα

12,30 - 1,00 του δίνουν στο σταθμό μεσημεριανό

2,30 περίπου του δίνουν στο σταθμό ένα γιαουρτάκι

5,30 του δίνω εγώ στο σπίτι ξανά φρουτόκρεμα (τρώει ανάλογα μεταξύ 150-200)

8,00 του δίνω μισό παιδικό γιαουρτάκι (επιδόρπιο)

10,30 το βράδυ κοιμισμένος πίνει άλλα 300 γάλα

 

μάλλον βρίσκεται σε στάδιο ανάπτυξης ο δικός μου και τροποποίησε μόνος του τα γεύματα του και τις ποσότητες του

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...