Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σφουγγάρισμα πατώματος και καθαριότητα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν χρησιμοποιώ μαλακτικό Ευδοκία. (Δεν χρησιμοποιώ ούτε κλασικό απορρυπαντικό βέβαια...). Και ο παιδίατρος μου είπε τελευταία να μην χρησιμοποιώ μαλακτικό και να τα ξεπλένω άλλη μια φορά μετα το πλύσιμο...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Αφού το μωρό τόσους μήνες δεν έχει παρουσιάσει κάποιο εξάνθημα, έχουν νόημα όλα αυτά; Για το μαλακτικό το καταλαβαίνω γιατί μπαίνει στο τέλος και δεν ξεπλένεται(γι'αυτό το λόγο δεν χρησιμοποιώ) , αλλά γιατί και δεύτερο χέρι;;;

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεπλυθεί καλά το απορρυπαντικό, μόνο ξεβγαλμα 2ο. ΑΚόμη δεν το έκανα βέβαια...συνηθως βιαστικά βιαστικά πλένω απλώνω κλπ...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω τους πρωτους 6 μηνες χρησιμοποιουσα ειδικο απορρυπαντικο και μαλακτικο, τα επλενα στοτς 60 βαθμους (η αληθεια ειναι οτι μερικα μπαινανε λίγο από την ηψηλη θερμοκρασια) και παντα εβαζα εξτρα ξεβγαλμα αφου τελειωνε το πλυσιμο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε πει η παιδιατρος να παρω το βρεφικο γνωστο απορρυπαντικο και μαλιστα πηρα το υγρο γιατι σκεφτηκα οτι ξεπλενεται καλυτερα.Μετα απο κανενα μηνα πηρα και μαλακτικο και διαπιστωσα μεγαλη διαφορα στα ρουχα προς το καλυτρο.Η αληθεια ειναι οτι το πλυντηριο μου εχει επιλογη για εξτρα ξεβγαλμα και το βαζω παντα στα ρουχα του μωρου.Μολις ομως μου τελειωσει το μπουκαλι που εχω θα βαλω κανονικο απορρυπαντικο γιατι πλεον το θεωρω υπερβολη.Εδω οτι βρει μπροστα του το βαζει στο στομα,το απορρυπαντικο θα τον πειραξει...Αμα ξεπλενονται καλα νομιζω δεν θα υπαρχει προβλημα.

 

Οσο για να τα πλενω στο χερι πλακα κανετε???????Τις πρωτες εβδομαδες εβαζα πλυντηριο καθε 2 μερες με τα ρουχακια του μωρου!Αμα επλενα στο χερι,θα επρεπε να κοψω τον υπνο,το φαι κλπ κλπ

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πλέον της πλένω τα ρούχα της με κανονικό απορρυπαντικό δεν βάζω μαλακτικό και δεν έχει πάθει κάτι. Συμφωνώ με την Rena τώρα πια βάζουν τα πάντα στο στόμα τους δεν νομίζω ότι το απορρυπαντικό θα τους κάνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 6 μηνων επλενα τα ρουχα της με παιδικό απορρυπαντικό στο πλυντηριο, αλλά μαζί με τα δικά μας...ποτε δε τα ξεχωρισα (συμβουλη παιδιάτρου δικού μου).

από κει και έπειτα τα πλενω με κανονικό απορρυπαντικό και πάλι ολα μαζι.

στο χέρι??? :shock::shock::shock: μου φαινεται υπερβολικό...και θα συμφωνησω με την αγγελική ότι στις θερμοκρασίες του πλυντηριου πλενονται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω απορρυπαντικό πλέον χρησιμοποιώ το δικό μας αλλά πιστεύω ότι αφού τα σιδερώνεις καλά βοηθάει και αυτό.

Άλλωστε από μια ηλικία και μετά κάθεται και κάτω, μπουσουλάει, βάζει τα πάντα στο στόμα.... Χώρια που και πιο μικρή μασουλούσε συνέχεια τη μπλούζα μου.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ θα συμφωνήσω... Για το πρώτο χρόνο τα έπλενα τα ρουχαλάκια του ξεχωριστά με ειδικό απορρυπαντικό, στην αρχή δεν χρησιμοποιούσα μαλακτικό αλλά μετά διαπίστωσα και εγώ ότι βοήθούσε πολύ και αφού ο μικρός δεν παρουσιασε καμία αλλεργία αρχισα να το χρησιμοποιώ συνέχεια.

Τώρα επειδή μ αρέσει το αρωμα αυτο πολυ -μωρουδίστικη μυρωδία- συνεχίζω να βάζω το ίδιο απορρυπαντικό και καμιά φορά και στα δικά μας ρούχα...

:lol:

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Ελίνα επειδή τώρα με το μωρό δεν θέλω να βάζω χλωρίνες και λοιπά βαριά καθαριστικά χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση ένα μίγμα με ξύδι που βρήκα εδώ:http://www.rwf.gr/uploads/docs/ecology.doc ...και μια φορά το μήνα που έρχεται γυναίκα, φεύγω με το μωρό και κάνει το σπίτι μπαρούτι :D

Τώρα αν όλο αυτό είναι αποτελεσματικό...τι να σου πω ...δεν έχουμε πάθει τίποτα μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ, από τότε που η μικρή μου εμφάνισε εκζεμα αποφάσισα να ξεκινήσω υγιεινό και οικολογικό τρόπο ζωής και καθαριότητας . Οσο μπορώ ......

Λοιπόν εγώ πλέον χρησιμοποιώ σαπούνι πράσινο σχεδόν σε όλες τις χρήσεις καθαριότητας. Βάζω την πλάκα το σαπούνι στον κουβά με την σφουγγαρίστρα να λιώσει λίγο και σφουγγαρίζω το πάτωμα. Με τον ίδιο τρόπο καθάρίζω και τα μπάνια, τα ντουλάπια της κουζίνας τα έπιπλα στο σαλόνι κτλ. Ομολογώ ότι, ειδικά στο μπάνιο δεν δίνεται η ίδια εντύπωση καθαριότητας με την απολύμανση της χλωρίνης (χρησιμοποιούσα χλωρίνη... μανιωδώς και τώρα μου φαίνεται κάπως που την εχω ελλατώσει ... σχεδόν κόψει ) αλλά πάνω απ'όλα προέχει η υγεία της μικρής αλλά και η δικιά μας γιατί εδώ που τα λέμε η χλωρίνη δεν είναι και ότι καλύτερο!!! Πάντως το πράσινο σαπούνι καθαρίζει καλά και δεν ανησυχείς για το τι εισπνέεις ......

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Καλό το πράσινο σαπούνι αλλά δεν αφήνει μια θαμπάδα στο νιπτήρα; Εγώ όσες φορές χρειάστηκε να πλύνω κάποιο ρούχεο της μικρής, στο ΄χερι, μετά έπρεπε να ξανακάνω το νιπτήρα και με viakal για να ξαναγυαλίσει!!!

Εγώ έχω πρόβλημα με τις σαλιάρες τις μικρής, όταν λερώνουν από τη φρουτόκρεμα δεν καθαρίζουν με τίποτα. Όσο κι αν τις τρίψω, όσο κι αν τις μουλιάσω δεν γίνεται τίποτα. Εσείς έχετε πρόβλημα; Τι κάνετε; :oops:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στον νιπτήρα δεν αφήνει θαμπάδα απλά δεν γυαλίζει τόσο όσο με τα άλλα απορρυπαντικά. Στο πάτωμα (εγώ εχω πλακάκια) γυαλίζει ωραία και καθαρίζει. Το κυριότερο είναι ότι το βράδυ μπαίνω και σφουγγαρίζω το δωμάτιο της μικρής άφοβα χωρίς να ανησυχώ για την μυρωδιά που βγάζει η χλωρίνη ή άλλα απορρυπαντικά.

Τώρα, και οι δικές μας οι σαλιάρες μες τους λεκέδες είναι και όντως δεν καθαρίζουν με τίποτα. Εχω δεί στα καταστήματα με βιολογικά προιόντα ότι υπάρχουν λευκάντικά και ενισχυτικά πλυσίματος αλλά δεν έχω πάρει ακόμα. Το σκέφτομαι και εγώ! Ισως πάρω όμως να το δοκιμάσω ...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Θεώνη εγώ χρησιμοποιώ σαπούνι σε σκόνη παντού, το λέω γιατί στο σφουγγάρισμα πχ ίσως σε βολέψει καλύτερα! Όσο για την χλωρίνη είναι από τα πιο μολυσματικα χημικά για το περιβάλλον...

Λία όταν προλαβαίνω τις σαλιάρες τις ξεπλένω κατευθείαν μετά το φαγητό με ζεστό νερό, έτσι καθαρίζει καλύτερα.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Για τις σαλιαρες εγω παντως σωθηκα με κατι πλαστικες απο το jumbo!Βαζω απο κατω μια πανινη (γιατι καμια φορα λερωνει και λιγο κατω απο την πλαστικη!) και απο πανω την πλαστικη και μετα αν ειναι φρουτο την ξεπλενω κατευθειαν ή και με ενα βρεγμανο πανακι και καθαρισε!Αν ειναι απο φαγητο,την πλενω μαζι με τα πιατα :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω σφουγγαρίζω με σκέτο νερό και μια φορά την εβδομάδα που θα λείπει η μικρή για καμιά βόλτα με χλωρινή. το μπάνιο δε το συζητώ ότι το κάνω με χλωρίνη και βιακάλ. όπως επίσης και τους πάγκους της κουζινας μια φορά στο τόσο.

τίποτα σε φυσικό και απολυμαντικο υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμαστε στο σφουγγαρισμα το εξής οικολογικό μίγμα:

Νερο :lol: πρασινο τριμενο σαπουνι (Αρκαδι) οχι σε μεγαλη ποσοτητα κανα δυο κουταλιες της σουπας, ξυδι και μερικες σταγονες απο αιθεριο ελαιο Υλανγκ-Υλανγκ (έχουμε δοκιμάσει το συγκεκριμένο και έβγαζε πολύ ωραίο άρωμα..ίσως και κάποιο άλλο να ταιριάζει). Το νερο να ειναι αρκετα ζεστο και ανακατεψτε καλα για να διαλυθει το σαπουνι.

Με τις αναλογιες παιξτε μέχρι εκεί που σας ταιριάζει αλλα μην το παρακανετε με το σαπουνι.

KEuPp2.png

 

Δυο κοριτσια φωτιζουν την ζωη μου. Η Ελενη και η Αναστασια .

Link to comment
Share on other sites

Εγω καθαρίζω αρκετά συχνά με τη χλωρίνη αν και το κάνω με πολύ βαρια καρδιά. Άλλωστε όλα τα καθαριστικά έχουν αυτήν την έντονη μυρωδιά. Επειδή ο μικρός σέρνεται όλη την ημέρα στο πάτωμα θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο καθαρό. Την λύση όμως με το αρκάδι και το ξύδι την βρίσκω super. Μπράβο!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...