Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σφουγγάρισμα πατώματος και καθαριότητα


Recommended Posts

σορρυ αλλα ειμαι με την σφουγγαριστρα στο χερι...

να ρωτησω αν μπορω να σφουγγαρισω και τα πατωματα με tea tree iol???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι, περιέχουνε και χημικά συστατικά.

Τους έχω ρωτήσει και έτσι μου είπανε.

 

Από εδώ όμως παίρνω τα πανάκια καθαρίσματος microfiber τα οποία καθαρίζουνε μόνο με νερό ή με ελάχιστο καθαριστικό.

 

Από τότε που τα πήρα δεν έχω ξαναδώσει στην καθαρίστρια για παράδειγμα υγρό για τα τζάμια και μου τα κάνει και αστράφτουν μόνο με νερό! Επίσης τα χρησιμοποιεί υγρά για ξεσκόνισμα, μαζεύουνε όλα τα χνούδια και γυαλίζουνε. Μέχρι και τη σφουγγαρίστρα τους πήρα.

 

Μόνο αν τα πάρετε απαγορεύεται αυστηρά το μαλακτικό στο πλύσιμό τους!

αυτά εννοείς;http://www.ecohouse.gr/website/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_2.tpl&product_id=13&category_id=24&option=com_virtuemart&Itemid=30〈=el

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εγω κοριτσια σφουγγαριζω με detol και σφουγγαριστρα της vileda, μεχρι προτεινως ειχα απλη αφουγγαριστρα που ομως το αποτελεσμα δεν ηταν καθολου ικανοποιητικο. Αφηνε σημαδια, σταμπες και ηταν σαν να μην σφουγγαριζα. Αλλα θελω και κατι να γυαλιζει τα πλακακια οσο ειναι δυνατον. Τι να βαλω αραγε??? δωστε καμια ιδεα για να φαινεται το πλακακι πιο καθαρο, λειπ και γυαλιστερο!!!

 

Οσο για τα πανακια με τις μικροινες και εγω αυτα χρησιμοποιω που δεν θελουν σκουπισμα με αλλο πανι μετα γιατι ειναι πολυ αποροφητικα. Στο παρελθον καθαριζα με δερμα και ημουν πολυ ευχαριστημενη αλλα σε καποιες επιφανειες οπως ξυλου κολλαει και δεν μπορεις να κανεις ανετα δουλεια, οποτε το παρατησα και ειμαι με πανακι και νερο η detol sprey οπου ειναι απαραιτητο.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγω κοριτσια σφουγγαριζω με detol και σφουγγαριστρα της vileda, μεχρι προτεινως ειχα απλη αφουγγαριστρα που ομως το αποτελεσμα δεν ηταν καθολου ικανοποιητικο. Αφηνε σημαδια, σταμπες και ηταν σαν να μην σφουγγαριζα. Αλλα θελω και κατι να γυαλιζει τα πλακακια οσο ειναι δυνατον. Τι να βαλω αραγε??? δωστε καμια ιδεα για να φαινεται το πλακακι πιο καθαρο, λειπ και γυαλιστερο!!!

 

Οσο για τα πανακια με τις μικροινες και εγω αυτα χρησιμοποιω που δεν θελουν σκουπισμα με αλλο πανι μετα γιατι ειναι πολυ αποροφητικα. Στο παρελθον καθαριζα με δερμα και ημουν πολυ ευχαριστημενη αλλα σε καποιες επιφανειες οπως ξυλου κολλαει και δεν μπορεις να κανεις ανετα δουλεια, οποτε το παρατησα και ειμαι με πανακι και νερο η detol sprey οπου ειναι απαραιτητο.

 

To detol πόσο συχνά το χρησιμοποιείς; Και εδώ και πόσο καιρό;;;

Δεν σου έχει θαμπώσει τα πλακάκια;;;

 

Το καλύτερο από άποψη απολύμανσης (εφάμιλλο της χλωρίνης), οικολογίας, ευαισθησίας σε τυχόν αλλεργίες και προστασίας στο πάτωμα (το κάνει να λάμπει, ναι!) είναι το ξύδι. Μιλάω βέβαια για το γνήσιο ξύδι. Αν έχεις πρόσβαση σε κάποιον παραγωγό, θα σου έρθει και πάρα πολύ οικονομικά!

Link to comment
Share on other sites

aimee Συμφωνω με το ξιδι λαμπει μετα το πατωμα, αλλα μυριζει λιγο περιεργα θελει να αερισεις μετα. Το ξιδι παντως το χρησιμοποιω παρα πολυ ιδιως στην κουζινα στους παγκους, οταν εχω καθαρισει ψαρια, κοτοπουλο κυριως. Αντι για χημικα εκει που τρωμε καλυτερα το ξιδακι.

Στο πατωμα ωστοσο βαζω συνηθως το Ajax ανθη πασχαλιας, γιατι και το καθαριζει πολυ καλα και μυριζει και πολυ ομορφα με ρωτανε συχνα με τι σφουγγαριζω για να παρουν το ιδιο. Καταλαβαινω που θελετε μερικες να αποφυγετε τα χημικα, εγω τα χρησιμοποιω αλλα με φειδω. Χλωρινη πχ εχω αλλα χρησιμοποιω παρα πολυ σπανια, στο μπαλκονι η στη λεκανη τουαλετας κλπ. και ποτε κοντα στην κουζινα και στα υπνοδωματια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...Στο πατωμα ωστοσο βαζω συνηθως το Ajax ανθη πασχαλιας, γιατι και το καθαριζει πολυ καλα και μυριζει και πολυ ομορφα με ρωτανε συχνα με τι σφουγγαριζω για να παρουν το ιδιο. ...

 

Πρώτο σφουγγάρισμα: Ξύδι+νερό. Δεύτερο σφουγγάρισμα: Αjax άνθη ΛΙΜΝΗΣ. ΧΑΧΑΧΑ!

Το ξύδι στην κουζίνα το χρησιμοποιώ καθημερινά: για πάγκους και νεροχύτη.

 

Χλωρίνη χρησιμοποιώ και εγώ στα μπάνια και στο πατάκι εισόδου του σπιτιού... Και χρησιμοποιώ και άλλα χημικά: για τα τζάμια, για τα άλατα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

 

Το καλύτερο από άποψη απολύμανσης (εφάμιλλο της χλωρίνης), οικολογίας, ευαισθησίας σε τυχόν αλλεργίες και προστασίας στο πάτωμα (το κάνει να λάμπει, ναι!) είναι το ξύδι. Μιλάω βέβαια για το γνήσιο ξύδι.

Όταν λες στο πάτωμα εννοείς και το ξύλινο πάτωμα? Και πώς το χρησιμοποιείς, αραιωμένο σε τι αναλογία?

Link to comment
Share on other sites

To detol πόσο συχνά το χρησιμοποιείς; Και εδώ και πόσο καιρό;;;

Δεν σου έχει θαμπώσει τα πλακάκια;;;

 

Το καλύτερο από άποψη απολύμανσης (εφάμιλλο της χλωρίνης), οικολογίας, ευαισθησίας σε τυχόν αλλεργίες και προστασίας στο πάτωμα (το κάνει να λάμπει, ναι!) είναι το ξύδι. Μιλάω βέβαια για το γνήσιο ξύδι. Αν έχεις πρόσβαση σε κάποιον παραγωγό, θα σου έρθει και πάρα πολύ οικονομικά!

 

Εχει καποιους μηνες που χρησιμοποιω dettol, καθε μερα μια φορα αλλα ελαχιστη ποσοτητα σε ενα κουβα σφουγγαρισματος. Για την ακριβεια το 1/5 απο το καπακι του detol. Οχι δεν θαμπωσε τα πλακακια!!!

Πριν το dettol εβαζα ξυδι αλλα διαπιστωσα οτι στα δικα μου πλακακια εχει "ποτησει" σε ορισμενα σημεια με αποτελεσμα να εχει αφησει σταμπες που δεν φευγουν με τιποτα. Και εμενα μου αρεσει η ιδεα του ξυδιου ως το πιο αγνο αλλα σκεφτομαι μηπως ευθυνεται και το πλακακι. Θα μπω στον πειρασμο να ξαναδοκιμασω παντως!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πρωτο σφουγγαρισμα κανω με dettol(λιγη ποσοτητα οπως προειπατε) και μολις στεγνωσει περναω δευτερο σφουγγαρισμα azax λουλουδια της λιμνης για να μοσχοβολησει.παγκοι κουζινας με ξυδι ή dettol spray και οταν εχει προηγηθει πλυσιμο κρεατος,ψαριου και ιδιαιτερα κοτοπουλο μετα τη διαδικασια με το ξυδι ή το dettol περναω και ατμοκαθαριστη σε παγκους κ νεροχυτη που δεν αφηνει τιποτα ορθιο!χλωρινη στα μπαλκονια(λογω εξοχης κ χαμηλο υψος μπαλκονιου περνανε γατες!!!!!!!!!!!!!! κ αλλα ζωυφιακια) και στην λεκανη της τουαλετας!μπανιερα κ νιπτηρα με azax ασπρο σιφουνα(κανει θαυματα)!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα φόρουμ,

έχω το εξής πρόβλημα:

ενώ σφουγγάριζα μάρμαρο, ψέκασα με πολυκαθαριστικό dettol σε κάποια σημεία, το άφησα λίγη ώρα και μετά αφού σφουγγάρισα έμειναν λεκέδες από το ψέκασμα...

Και έγραφε ότι είναι κατάλληλο για πατώματα εν τω μεταξύ...

Ξέρει καμία αν γίνεται να φύγουν με κάποιον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυσκολο.....το μαρμαρο εχει πορους και ρουφαει....το εχω παθει και εγω και δεν εχω καταφερει τιποτα ακομα...οχι με dettol απλα ειχε πεσει κατι το οποιο δεν το ειχα παρει χαμπαρι εγκαιρα και αφησε σημαδι....το μονο που ειχα διαβασει στο ιντερνετ ειναι ενα επαγγελματικο καθαριστικο της durostick (5λιτρο νομιζω)το οποιο εκανε και 40 ευρο αλλα δεν το εχω παρει....δεν ξερω αν κανει δουλεια....μαρμαρο και γρανιτης ειναι δραμα......αν καμια αλλη κοπελα εχει καμια ιδεα ας μας πει παντως

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλημερα, ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει χρησιμοποιησει ποτε την παρκετεζα σφουγγαριστρα με σπρει ψεκασμου. εχει καλα αποτελεσματα??? σκεφτομαι να την αγορασω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Στο πρώτο παιδί ήμουν μόνιμα με μια σκούπα και μια Σφιυγγαριστρα στο χέρι. Μόνιμα όμως. Τώρα στο δεύτερο αφήνω και 3 μέρες να σφουγγάρισα. Σκούπα βάζω κάθε μέρα βέβαια γιατί ότι βρει το τρώει. Δε με νοιάζει πραγματικά. Άλλωστε δεν περπατάμε με παπουτσια στο σπίτι, καθαρά είναι. Στο μόνο που δεν έχω αλλάξει είναι ότι σφουγγάριζω με καυτό νερό τίποτε άλλο. Και τη νύχτα όταν κοιμούνται σφουγγάριζω με χλωρίνη ώστε να έχει ξεμυρισει όταν ξυπνήσουν και το περνάω πάλι με καυτό νερό για να μη μείνουν υπολείμματα. Αλλά αυτό μια φορά στις 15 έτσι για λίγη απολύμανση. Άσε που επειδή εμείς έχουμε παντού ξύλινο δάπεδο η χλωρίνη το καταστρέφει. Θέλει ειδικά απορρυπανυικα που κι αυτά τα φοβάμαι. Οπότε νεράκι καυτό. 

Χλωρίνη μόνο σε νιπτήρα, λεκάνη και νεροχύτη πουθενά αλλού. Και στο νιπτήρα και νεροχύτη έχω βρει ένα χωρίς χλώριο και απολυμαίνει λέει κανονικά. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Στο πρώτο παιδί ήμουν μόνιμα με μια σκούπα και μια Σφιυγγαριστρα στο χέρι. Μόνιμα όμως. Τώρα στο δεύτερο αφήνω και 3 μέρες να σφουγγάρισα. Σκούπα βάζω κάθε μέρα βέβαια γιατί ότι βρει το τρώει. Δε με νοιάζει πραγματικά. Άλλωστε δεν περπατάμε με παπουτσια στο σπίτι, καθαρά είναι. Στο μόνο που δεν έχω αλλάξει είναι ότι σφουγγάριζω με καυτό νερό τίποτε άλλο. Και τη νύχτα όταν κοιμούνται σφουγγάριζω με χλωρίνη ώστε να έχει ξεμυρισει όταν ξυπνήσουν και το περνάω πάλι με καυτό νερό για να μη μείνουν υπολείμματα. Αλλά αυτό μια φορά στις 15 έτσι για λίγη απολύμανση. Άσε που επειδή εμείς έχουμε παντού ξύλινο δάπεδο η χλωρίνη το καταστρέφει. Θέλει ειδικά απορρυπανυικα που κι αυτά τα φοβάμαι. Οπότε νεράκι καυτό. 

Χλωρίνη μόνο σε νιπτήρα, λεκάνη και νεροχύτη πουθενά αλλού. Και στο νιπτήρα και νεροχύτη έχω βρει ένα χωρίς χλώριο και απολυμαίνει λέει κανονικά. 

 

Aχ μη βάζεις καυτό νερό σε ξύλινο πάτωμα! Ούτε και χλωρίνη! Θα χρειαστείτε πλήρη ανακαίνιση σε λίγα χρόνια! Εκ πείρας, το έκανε η μάνα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...