Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

LGBT (lesbian gay bi trans) parenting - γονείς ίδιου φύλου - γονεικός ρόλος


Recommended Posts

Οσοι εισαστε εναντια στο δικαιωμα των γκευ ως γονεις, εισαστε και εναντια στη μονογονεικη οικογενεια; Αν πχ μια μαμα στρειτ μεγαλωνει μονη το παιδι της, θα αλλαζε κατι για εσας αν αυτη η μαμα δεν ηταν στρεητ;

Δηλαδη εναντιωνεστε στη μη παραδοσιακη οικογενεια γενικοτερα η μονο στα ζευγαρια ομο;

Καλυτερα για εςας να μεγαλωνει το παιδι με μια μαμα λεσβια απο το να εχει δυο μαμαδες λεσβιες; Γιατι αν ειναι μια το παιδι θα εχει απλα την ελλειψη του δευτερου γονεα ισως...

Οι ερωτησεις μου ειναι ειλικρινεις... Απλα λιγο προσπαθω να αναδειξω πλευρες που ισως δεν εχετε ακομη σκεφτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 161 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 121 δημοσιεύσεις

  • Jarett

    Jarett 104 δημοσιεύσεις

  • Thaumataki

    Thaumataki 97 δημοσιεύσεις

Επομενως στο παραδειγμα που ανεφερα εξ αρχης δυο αντρων ομοφυλοφιλων ποια ειναι η αληθεια που πρεπει να ειπωθει σtα παιδια απο την ηλικα των 3 ?

 

Υπαρχουν ενα σωρο σχετικα βιβλια γι'αυτη την ηλικια. Μεσα σε μια δεκαετια, απο εκει που υπηρχαν λιγα βιβλια μετρημενα στα δαχτυλα, πλεον υπαρχουν ντουζινες! Ελπιζω να μεταφραστουν και στα ελληνικα.

 

Επανηλθα στο συγκεκριμενο θεμα μετα απο το δικο σου ακρως προσβλητικο μηνυμα με τις πολλαπλες αναφορες στο πριν μισο χρονο δικο μου post.

 

Το τοπικ ξαναγινε επικαιρο λογω του Athens Pride με συνθημα "Οικογενειακή Υπόθεση". Κι έπαθα τέτοιο σοκ όταν διάβασα τις ακρως προσβλητικες εκφράσεις σου περι των μη-φυσιολογικων μη-πυρηνικων οικογενειων σ'ενα φορουμ για γονεις (ακομη δεν πιστευω οτι διαβασα τετοια πραγματα απο αλλο γονεα!), που δε γινοταν να μην απαντησω. Δεν ηταν δικο μου το προσβλητικο μηνυμα, διοτι εγω δε θεωρησα καμια μορφη οικογενειας ως δευτερης κατηγοριας.

 

Απο τη στιγμη που καποιος δεν καταπατα την ελευθερια κανενος, το μοτο μου ειναι: "Ζησε και αφησε τους αλλους να ζησουν." Αν οχι ενστερνισμος των θεσεων της μειοψηφιας, τουλαχιστον σεβασμος κι ανεκτικοτητα.

 

Μην ξεχναμε οτι μεγαλωνουμε παιδια - και θα φερθουν στα αλλα παιδια με τον τροπο που τα μεγαλωνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εισαστε εναντια στο δικαιωμα των γκευ ως γονεις, εισαστε και εναντια στη μονογονεικη οικογενεια; Αν πχ μια μαμα στρειτ μεγαλωνει μονη το παιδι της, θα αλλαζε κατι για εσας αν αυτη η μαμα δεν ηταν στρεητ;

Δηλαδη εναντιωνεστε στη μη παραδοσιακη οικογενεια γενικοτερα η μονο στα ζευγαρια ομο;

Καλυτερα για εςας να μεγαλωνει το παιδι με μια μαμα λεσβια απο το να εχει δυο μαμαδες λεσβιες; Γιατι αν ειναι μια το παιδι θα εχει απλα την ελλειψη του δευτερου γονεα ισως...

Κι εγώ τις ίδιες απορίες έχω :P

 

Εχουμε αλλα σοβαροτερα θεματα κοριτσι μου για να μαχομαστε στην σημερινη κοινωνια που ζουμε. Εχουμε προβληματα επιβιωσης εαν εχεις παρει καθολου ειδηση και καταπατουνται βασικα ανθρωπινα δικαιωματα.

Δεν λέει κανείς να παρατήσουμε οτιδήποτε άλλο πρόβλημα υπάρχει και να ασχοληθούμε με τη μορφή της οικογένειας. Υπάρχει χώρος για όλα. Στην τελική, η εχθρικότητα απέναντι στους γκέυ και στις οικογένειές τους είναι καταπάτηση βασικού ανθρώπινου δικαιώματος που μας επηρεάζει συνολικά ως κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Λαϊδα, νομίζω πως όλοι οι συμμετέχοντες έχουν ξεκαθαρες απόψεις επάνω στις ποικίλες εκδοχές του θέματος που συζητούμε. Εμένα τουλάχιστον οι αντιρρήσεις μου αφορούν στην υιοθεσία από γκέι ζευγάρια, γιατί θεωρώ πως εκεί είμαστε υπεύθυνοι κι εμείς, ως κοινωνία..

συμφωνω 100% όταν μιλαμε για υιοθεσια....τη στιγμη που υπαρχουν ετεροφυλα ζευγάρια που πληρουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις, είναι ιδανικοτερο για τα παιδια τα ζευγάρια αυτά να εχουν προτεραιοτητα.

 

 

 

 

Λαιδα μου

α)σε μια κοινωνια, καποιοι συνανθρωποι μας ατυχουν (πχ μενει καποια χηρα ή χωρίζει) ή κανουν καποια λαθος επιλογη. Ανθρωποι ειμαστε.

Οπως ειχα διαβασει παλαιοτερα στο ποστ και ειχα συμφωνησει και με δικο μου νομιζω, οπωσδηποτε στηριζεις μια τετοια οικογενεια επειδη ετυχε να ειναι μονογονεικη για τον οποιοδηποτε λογο. Το αντιθετο ομως, να το προωθεις σαν τροπο ζωης, ειναι αλλο καπελο. Ομοιως, αν γεννηθει ενα παιδι σε οικογενεια πχ λεσβιων θα το αποδεχθω, οχι ομως να πω οτι ανοιξτε το νομικα να κανει οποιος θελει το ιδιο και μαλιστα οτι ειναι και καλυτερα οπως λενε μερικοι εδω!

β) στην οικογενεια με γονεις ομο, τιθεται το επιπλεον, σοβαρο , θεμα των προτυπων για το παιδι. Επιπλεον, το κοινωνικο κομματι. Το ψυχολογικο κομματι.

 

Γενικα θεωρω ακυρη την συγκριση μονογονεικης οικογενειας με αυτη των γκευ...

και όμως....αν μιλησουμε για μια γκευ μητερα που θελει να υιοθετησει θα μπορουσε ανετα να συγκριθεί με μια στρεητ μητερα που θελει να υιοθετησει ;) ....και αυτό γιατι εκει θα φανει ξεκάθαρα αν μας ενοχλεί η σεξουαλικη προτιμηση καποιου η το ότι δεν υπαρχει η παραδοσιακη οικογενεια.

 

 

Και εγω εχω ξαναπει ότι προτιμω τα παιδακια όλα να εχουν μπαμπα και μαμα που τα αγαπουν και φροντιζουν για αυτά. Το προτιμω από το να εχει δυο 'μπαμπαδες ' που τα αγαπουν και φροντιζουν για αυτά. Το προτιμω γιατι στην κοινωνια μας, εμεις δηλαδή, δεν θα το αποδεχτούμε πλήρως και όχι επειδή 'υστερουν ' οι δυο μπαμπαδες σε κατι. Πιστευω όμως ότι τα παιδια μας θα εχουν μαθει να αποδέχονται και τέτοιες περιπτώσεις.

 

 

Και οι ρολοι είναι σαφως κατι σημαντικο, για εμενα...αλλα όπως μαθαινει τους ρολους ένα παιδακι που χανει πχ το μπαμπα του ετσι φανταζομαι θα τους μαθει και ένα άλλο παιδακι που εχει γεννηθεί από ομοφυλο ζευγαρι. Αρκει αυτή να μπορουν να τους το μαθουν ;)

Link to comment
Share on other sites

και όμως....αν μιλησουμε για μια γκευ μητερα που θελει να υιοθετησει θα μπορουσε ανετα να συγκριθεί με μια στρεητ μητερα που θελει να υιοθετησει ;) ....και αυτό γιατι εκει θα φανει ξεκάθαρα αν μας ενοχλεί η σεξουαλικη προτιμηση καποιου η το ότι δεν υπαρχει η παραδοσιακη οικογενεια.

 

)

 

Λαιδα ποσες περιπτωσεις λες να υπαρχουν μονογονεικης με υιοθεσια; Δεν το εχω ακουσει ποτε.

μην μπερδευεις τα οσα ισχυουν για τους "σταρ" στη χωρα μας με τους κοινους θνητους. Μπορει ο Σεργουλοπουλος να υιοθετησε, ομως μια γνωστη μου ηταν σε λιστα αιωνες, μεχρι που πηρε την αποφαση και εκανε συμφωνο συμβιωσης με το φιλο της και τοτε ως εκ θαυματος βρεθηκε παιδι για να υιοθετησει. Εδω κοσκινιζουν χρονια ζευγαρια γιατρων, πλουσιους, υγιεστατους, λες να δινουν σε μονογονεικη παιδι με το καλημερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή το θέμα είναι πολύ της μόδας είπα και εγώ να πω την αποψή μου.

έχω φίλη les η οποία προσπαθεί χρόνια να κάνει παιδί με δανεικό σπέρμα, έχει δώσει σε γιατρούς πάρα πολλά λεφτά....λεφτά που σήμερα δεν περισσεύουν σε κανέναν.Δυστυχώς όλο 0 η χοριακή.Είναι πλέον μόνη γιατί χώρισε πριν 3 μήνες. Με ποιό δικαίωμα πρέπει εμείς να στερήσουμε από μία γυναίκα που θέλει να γίνει μανούλα αυτή την χαρά.Η αν ο άλλος είναι gay....γιατί να μην υιοθετεί; δηλαδή είναι σαν να λέμε όποιος είναι gay είναι και κακός.Εγώ gay κακό δεν έχω δει ποτέ straight πολλές φορές.Οι gay πολλές φορές είναι πιο ευαίσθητοι από έναν straight πατέρα.Και αν τελικά τα παιδιά αποφασίσουν να γίνουν gay πιο είναι το κακό....κάποιες εδώ μέσα φέρονται ρατσιστικά λές και το να είσαι gay είναι κατάρα!!!έλεος πια.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

το παρόν θέμα κλειδώνεται προσωρινά λόγω ύπαρξης αναφορών.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...