Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιοπαθής σκολιωση...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Αν υπήρχε η παρατηρητικότητα των γιατρών και βλέπανε τα συμπτώματα πάνω στο σώμα του παιδιού από πιο νωρίς σίγουρα δεν θα το συζητούσαμε το θέμα αυτό.

 

Δεν φταινε οι γιατροι για ολα τα κακα του κοσμου. Και εγκαιρα να διεγνωστει η παθηση, στην ιδιοπαθη σκολιωση η πορεια ειναι προδιεγραμμενη. Σε αλλους εξελισσεται λιγο και σταματαει και σε αλλους παει μεχρι η μονη λυση για αποκατασταση ειναι η εγχειρηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Μολις διαβασα το θεμα ανυσηχησα γιατι εχω ενα γιο 1,5 ετους που οταν περιπου ηταν 3 μηνων μας ειπε η παιδιατρος στην καθιερωμενη εξεταση του μηνα οτι βλεπει μια μικρή σκολιωση ( ειχα γραψει τοτε σε θεμα για την βρεφικη σκολιωση ).Μας ειπε να μην κανουμε τιποτα ουτε να παμε σε καποιον ειδικο.Καθε μηνα μετα που ρωτουσα μας ελεγε οτι βελτιωθηκε και οτι δεν ειναι τιποτα ανησυχητικό.Τωρα ομως διαβαζοντας ολα αυτα θορηβηθηκα και ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις κατι για αυτες τις περιπτωσεις.Μηπως θα επρεπε να το ψαξω περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας.ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα καποιος/α που εχει κανει επεμβαση σκολιωσης τι επιπτωσεις εχει γιατι πρεπει να κανω οπωσδηποτε.ηδη εχω φτασει στις 80 μοιρες.ασχολουμε με τη γεωργια και οταν βρηκαν τι εχω ηταν ηδη αργα.εκτος αυτου πληρωσα σε 2 απατεωνες σχεδον 1.000.000 για επισκεψεις και 2 ναρθηκες αλλα τιποτα.ειμαι 37 και προχθες πηγα στο ΚΑΤ σε καποιον μπουντη αχιλλεα.οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι η ψυχολογια μου ειναι χαλια μ αυτα που μου ειπε.ευχαριστω για την υπομονη σας και συγγνωμη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

αισθανομαι τυχερη μεσα στην ατυχια μου που τουλαχιστον βρηκα το συγκεκριμενο φορουμ ηδη απο της δικες σας αποψεις και εμπειριες οφεληθηκα αρκετα βρηκα διευθυνσεις και ονοματα αρκετα για να ξεκινησω και εγω την δικη μου ερευνα.εχω και εγω ενα κοριτσακι ηλικιας 7 ετων 3μηνων με ολισια(φαινομενικα) πλατη αδυνατο γυμνασμενο(χρονια μπαλετο) και ευλιγησια αξιολογη..τοσο που τιποτα δεν προμηνυε την διαγνωση που πηραμε οταν φτασαμε στο παιδων πεντελης, υστερα απο ενα τυπικο ελενχο της παιδιατρου μας που κατι περιεργο ειχε η ιδια δει.

εκει διεγνωσαν σκολιωση βγαλαμε ακτινογραφιες και ο βαθμος αποκλησης ηταν 25 μοιρες κατα την γνωμη ενος γιατρου κατα την γνωμη του αλλου κατα 20 μοιρες.μου ανεφεραν επισης ως πιθανο το ενδεχομενο υπαρξης δισχιδους ραχης χωρις αυτο να μπορει να επιβεβαιοθει καθως η ακτινογραφια που επελεξαν να κανουμε δεν περιειχε ολη την σπολδυλικη στηλη.προτειναν επανεξεταση σε 4 μηνες .εγω ωστοσο διαβαζοντας στο νετ ελαχιστα για ολα αυτα σαφως πανικοβληθηκα και ειχα αναγκη να μαθω εγκαιρος αν εχουμε και τι απο ολα αυτα καθως και τι επιλογες περα απο τον κηδεμονα υπαρχουν..για τον λογο αυτο επισκεφθηκα και ενα γιατρο με συστασεις ιδιωτικα ο οποιος εβγαλε την αποκλιση 14 μοιρες εκανε τον κοπο να μου εξηγησει καλυτερα τι σημαινει σκολιωση..και να εξαιρεσει το ενδεχομενο τησ<κακης>δισχιδης ραχης..χαρακτηρισε την δικη μας ως λανθανουσα και απεκλισε το ενδεχομενο αναπηριας στο μελλον εξ αιτιας της.

το γεγονος οτι δεν συμφωνουν σε ενα βαθμο αποκλισης οπως και οτι δεν εχουν να προτεινουν κατι αλλο περα απο το <μεσαιονικο>κατ εμε βασανιστηριο του κηδεμονα..μονο ανασφαλεια μπορει να μου δημιουργησει.απευθυνομαι σε εσας που ηδη γνωριζετε περισσοτερα σαφως και παρακαλω οποιονδηποτε εχει την διαθεση και τον χρονο να με βοηθησει κατευθηνοντας με για το τι πρεπει να κανω και που να απευθυνθω ακομη και καταθετοντας μου απλως την δικη του εμπειρια..

να πω πως εχω ηδη κλεισει ραντεβου με την κ.κουκιανακη που ανεφερε η ελλη..προκειτε να ξεκινησουμε κολυμβηση και φυσικα εκλεισα το νεο ραντεβου στο παιδων επιλεγοντας αυτη την φορα μια κλινικη ποθ μοιαζει περισσοτερο εξειδικευμενη στις παθησεις της σπονδυλικης στηλης ,την κλινικη χαγιερ..αν κανεις σας εχει αποψη για το ποια κλινικη στο παιδων πεντελης ειναι καταλληλοτερη για την συγκεκριμενη παθηση παρακαλω να μου το πει.

αυτο που περισσοτερο ολων με τρομαζει σε αυτη την ασθενια ειναι η παραπλευρες απωλιες μεσου της θεραπιας με κηδεμονα(ψυχολογικες συνεπιες).οι αποψης περι αυτου ειναι αντιφατικες και δεν νιωθω πως αποτελει πανακια λυση (χωρις να γνωριζω κιολας..)ειμαι σχεδον βεβαιη πως δεν πρεπει να εφησυχαστω στην λυση του κηδεμονα..

συνεχιστε να γραφετε προσφερετε οντως και βοηθεια και παρηγορια σε ολους οσους το χρειαζομαστε

ευχομαι σε ολους σας(μας) να εχετε μια ταχυτατη αναρωση και τα καλυτερα αποτελεσματα στις προσπαθιες σας!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! έχω και εγω σκολίωση ομως την βρήκαμε σε πιο μεγάλη ηλικία, γύρω στα 16 οποτε ο κηδεμόνας ήταν για κανα 2 χρόνια μεχρι τα 18 που σταθεροποιήθηκα. δεν ειναι π. μεγαλη και δεν φαίνεται αμέσως. ο κηδεμόνας ειναι κατι που το θυμαμαι και λιγακι ''μου την δινει'' οχι ομως οτι με επηρεασε ψυχολογικα πολυ. το αστειο ειναι οτι ανοιξε κοντα στο σπιτι μου μαγαζι με κηδεμονες και τους βλεπω συχνα.... ελεος τους εχουν βαλει και βιτρινα.......

νομιζω οτι πρεπει να στηρίξεις την μικρή και να μην την πιεζεις. δλδ μην το δει καταναγκαστικο........ μαζι θα τα καταφερετε. και η γυμναστικη ειναι μια χαρα.

α 2 φορες παντως η σκολιωση με 'δυσκολεψε' οταν γενησα δεν μπορεσαν να μου κανουν επισκληριδιο γιατι την εχω χαμηλα και δεν εμπαινε ο καθετηρας, και οταν παντρευτηκα που δοκιμαζα διαφορα νυφικα και με τον κορσε δεν αντεχα......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Έψαχνα στο νετ κάποιες πληροφορίες και κατέληξα εδώ. Είμαι 20 χρονών και έχω σκολίωση 30 μοιρών στη μέση. Όχι και ότι καλύτερο. Στα 13 μου πήγα στο παίδων και ο γιατρός όντως μου διέγνωσε σκολίωση αλλά επειδή δεν είχα αδιαθετήσει ακόμα είπε πως δεν χρειάζεται κηδεμόνας γιατί ακόμα θα αναπτυχθώ κ' άλλο. Αδιαθέτησα μετά από 1 χρόνο και η σκολίωση είχε γίνει διπλάσια!! Πάω σε φυσιοθεραπευτή και μου λέει πως ήταν ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος του γιατρού να με αφήσει χωρίς κηδεμόνα. Σαν όλα τα παιδιά έβαλα κηδεμόνα στα 14 αλλά άντεξα μόνο 10 μήνες. Ήταν πολύ δύσκολο για εμένα. Με δυσκολία περπατούσα, ανάσαινα και όταν έτρωγα με πόναγε η κοιλιά μου από τον κηδεμόνα. Κουραζόμουν στα 100 μέτρα περπάτημα και λαχάνιαζα. Ένιωθα να πνίγομαι. Ο άνθρωπος που μου έφτιαξε τον κηδεμόνα μου είπε να τον φοράω με τη λαμαρίνα που έχει πίσω ο κηδεμόνας προς τα έξω, ενώ ο φυσιοθεραπευτής μου είπε πως η λαμαρίνα πρέπει να μπαίνει προς τα μέσα για να πιέζει την πλάτη μου. Ύστερα από αυτό και όλη την ταλαιπωρία που τράβηξα δεν το ξαναφόρεσα και τώρα η σκολίωση μου είναι αρκετά μεγάλη. Το μετανιώνω αλλά η διαδικασία του κηδεμόνα εμένα προσωπικά με έκανε να κλαίω κάθε βράδυ.

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ και χωρίς να το εκλαμβάνετε ως διαφήμιση εάν ξέρετε κάποιο ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟ γιατρό-ορθοπεδικό που σας έχει βοηθήσει, στείλ' τε μου το τηλέφωνο του. Θέλω να μην μεγαλώσει το πρόβλημά μου και ίσως να το διορθώσω όσο μπορώ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια πληροφορία και καλό κουράγιο με τα παιδάκια σας. Να τα υποστηρίζετε γιατί ο κηδεμόνας είναι πολύ ψυχοφθόρος όχι μόνο σε ψυχικό επίπεδο αλλά και σε σωματικό.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου βρηκαν σκολιωση σε προληπτικο ελεγχο στο δημοτικο....πηγαινα θυμαμαι στο παιδων και με παρακολουθουσε καποιος γιατρος....δεν θυμαιμαι αλλα............

τωρα δε μπορω να πω οτι εχω ενοχλησεις, ισως οταν κουραζομαι ο πονος στην πλατη να οφειλεται σε αυτο...δεν ξερω..νομιζω ομώς οτι σε γενικες γραμμες ειμαι καλα.σε 30 χρονια δεν ξερω:shock::shock:

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα επειδη εχω προσφατη εμπειρια με τον ανιψιο μου για την παιδικη σκολιωση υπαρχει στο παιδω πεντελης ενας γιατρος διαμαντη.....λεγεται χαγιερ και ασχοληται αποκλειστηκα με την σκολιωση και ειναι χειρουργος ....ο ανιψιος μου 12 χρονων την εκανε τον μαιο την εγχειρηση με πολλη μεγαλη επιτυχια ......οποιος θελει πληροφοριες για τον γιατρο ας μου στειλει μηνυμα....η κατασταση του ανιψιου μου ητανε τραγικη και με τον κηδεμονα παιδευοτανε πολλα χρονια ........τωρα ειναι 12 χρονων και ειναι 1.70 πηρε 10 ποντους μετα την εγχειρηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

θα σας γράψω όσο πιο σύντομα μπορώ την εμπειρία μας απο τον κηδεμόνα που φόρεσε η κόρη μου....ανακαλύψαμε την σκολίωση τελείως τυχαία και η οποία διπλασιάστηκε σε ένα μόλις χρόνο. ΚΗΔΕΜΟΝΑΣ..!!! Οταν άκουσα την λέξη απο το στόμα του γιατρού δεν ήξερα πως να αντιδράσω....ηταν μπροστα και η κόρη μου η οποια με κοιταγε στα μάτια περιμένοντας να της εξηγήσω τι την περίμενε.....έψαξα, διάβασα, επισκέφτηκα πολλές φορές τον γιατρό και ρώτησα τι, πως, ποτε, για πόσο.....

Το φορέσαμε.......24 ώρες το 24ωρο....καλή ασθενής!!!! Το μωρό μου, ετών 10 δεν έλεγε μιλιά.....μόνο έκλαιγε.....''Δεν ξερω μανούλα γιατι κλαίω, μου έρχεται απο μόνο του...'' . Αποφασίζω μόνη μου να το βγάζει το βράδυ, διότι αν συνεχίζαμε θα νοσούσαμε και ψυχολογικά!!! Περάσανε 6 μήνες...βασανιστικοί, μου τρώγανε την ψυχή....Και κάπου εκεί αρχίσανε οι πόνοι....''Γιατί πονάει Γιατρέ μου??'' ''Ψυχολογικό, ίσως περνάει ίωση, δεν ξέρω..'' Κανένας δεν μας εξήγησε ότι θα έχει πόνους....ούτε ότι θα βγάλει ηβους επίσης...περιττό....

Τότε ήταν που έπεσα σε ενα μήνυμα στο forum σας.....φυσιοθεραπεύτρια, κάπου στην edit admin όπου χωρίς αυτό το απαίσιο μηχάνημα θα είχαμε ελπίδες...Πρέπει να σας πω οτι επισκέφτηκα πολλούς γιατρους, ο καθένας με την σχολή του, άλλος χωρίς κηδεμόνα στην τύχη και αν προχωρησει μια επέμβαση ετσι απλα, ο άλλος κηδεμόνα διαφορετικού τύπου κτλ κτλ κτλ. Όταν λοιπον διαβασα αυτό το μήνυμα ενθουσιάστηκα....ασκήσεις, λόγια με λογική χωρίς να βασανίζεται το παιδί μου...

Δεν έχασα χρόνο καθολου.....Δεν μου υποσχέθηκε τίποτα. Μου εξήγησε οτι θέλει κόπο, προσπάθεια και οτι αν ακολουθήσουμε της οδηγίες της πολυ συντομα θα αποχαιρετήσουμε αυτό το πράγμα που έτρωγε την καθημερινότητα της κόρης μου...

6 μήνες μόνο πέρασαν.....6 μήνες έφθασαν για να ακούσουμε τα αποτελέσματα της ακτινογραφίας απο τον ίδιο γιατρό που την παρακολουθούσε και πριν....Οι μοίρες ήταν ΜΙΣΕΣ!!!!!! Μισές ακριβώς απο πρίν 6 μήνες......Η χαρά μου απερίγραπτη....Τα δάκρυα που κυλούσαν απο τα μάτια μου ήταν ευγνωμοσύνης στον Θεό που με φώτησε να διάβασω αυτό τον μήνυμα και γι ' αυτή την γυναίκα που χάρησε στο παιδί μου την απελευθέρωση του απο τα σίδερα.

edit admin μην διστάσετε να μοιραστείτε μαζί της τις ανησυχίες σας...θα σας πεί τι μπορεί και τι δεν μπορεί....γιατι πάνω απ'ολα είναι ανθρωπος....

Αυτό το μήνυμα το γράφω διότι μπορεί καποιος όπως και εγώ να το διαβάσει και να γλυτώσει το παιδί του απο τα σιδερένια δεσμά του κηδεμόνα. Δεν ξέρω πραγματικά τι με δίδαξε αυτη η ιστορία.....σίγουρα να μην υπομένεις ότι σου λένε όταν βλέπεις οτι αυτό ταλαιπωρεί το παιδί σου....Ψάξτε το όπως έψαξα και εγώ και την βρήκα την λύση και είμαι πολύ ευτυχισμένη. Έμαθα το παιδί μου οτι πρέπει να προσπαθεί, να ελπίζει και να παλεύει ώστε να έχει ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!! Να μην εγκαταλείπει ποτέ την μάχη.....Κάποιος εκεί εξω υπάρχει που μπορεί να το βοηθήσει πιο ανώδυνα, πιο υποφερτά, πιο ανθρώπινα....όπως έκανε η edit admin για μας, ήταν ο από μηχανής Θεός....

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε....μην διστάσετε να με ρωτήσετε οτιδήποτε....θα χαρώ να μάθω οτι κάποιο παιδάκι θα βρεθεί στην θέση που βρίσκεται τώρα το δικο μου παιδί...και σας εύχομαι να βρείτε και εσείς τον από μηχανής Θεό σας όπως εμείς...

Φιλιά σε όλους σας Σαμάνθα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλημερα επειδη εχω προσφατη εμπειρια με τον ανιψιο μου για την παιδικη σκολιωση υπαρχει στο παιδω πεντελης ενας γιατρος διαμαντη.....λεγεται χαγιερ και ασχοληται αποκλειστηκα με την σκολιωση και ειναι χειρουργος ....ο ανιψιος μου 12 χρονων την εκανε τον μαιο την εγχειρηση με πολλη μεγαλη επιτυχια ......οποιος θελει πληροφοριες για τον γιατρο ας μου στειλει μηνυμα....η κατασταση του ανιψιου μου ητανε τραγικη και με τον κηδεμονα παιδευοτανε πολλα χρονια ........τωρα ειναι 12 χρονων και ειναι 1.70 πηρε 10 ποντους μετα την εγχειρηση...

Καλημέρα σας .

Ο γιός μου 14 ετών έχει πρόβλημα με σκιίωση θωρακική 80 μοίρεσ και μας συστήνουν τον κο Δημητριάδη που ήταν στο Πεντέλης και τον κο Χάγερ .θ ήθελα να μου πείτε λεπτομέρειες από την εμπειρία σας με την ανηψιά σας και για το Νοσοκομείο .

 

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

κοριτσια θελω λιγο την βοηθεια σας.ο μεγαλος μου γιος 16 χρ.εδωσε πριν ενα χρονο αποτομα υψος και τωρα που πηγαμε στον γιατρο μου ειπε οτι εχει αρχη αρχη σκολιωσης και να τον βαλω γυμναστηριο να διορθωθει.αν τον βαλω υπαρχει περιπτωση να διορθωθει η οχι?ξερει καποια αν χρειαζεται συγκεκριμμενο ειδος γυμναστηριου η οτιδηποτε?

σας ευχαριστω πολυ

φιλακια

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση, πρίν χρόνια βέβαια, είχε και ο ξάδερφός μου, και ο γιατρός του είχε συστήσει να κάνει κολυμβητήριο και μονόζυγο...

Είδε διαφορά μετά όμως απο αρκετό καιρό άσκησης!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα σε όλους,

θα σας γράψω όσο πιο σύντομα μπορώ την εμπειρία μας απο τον κηδεμόνα που φόρεσε η κόρη μου....ανακαλύψαμε την σκολίωση τελείως τυχαία και η οποία διπλασιάστηκε σε ένα μόλις χρόνο. ΚΗΔΕΜΟΝΑΣ..!!! Οταν άκουσα την λέξη απο το στόμα του γιατρού δεν ήξερα πως να αντιδράσω....ηταν μπροστα και η κόρη μου η οποια με κοιταγε στα μάτια περιμένοντας να της εξηγήσω τι την περίμενε.....έψαξα, διάβασα, επισκέφτηκα πολλές φορές τον γιατρό και ρώτησα τι, πως, ποτε, για πόσο.....

Το φορέσαμε.......24 ώρες το 24ωρο....καλή ασθενής!!!! Το μωρό μου, ετών 10 δεν έλεγε μιλιά.....μόνο έκλαιγε.....''Δεν ξερω μανούλα γιατι κλαίω, μου έρχεται απο μόνο του...'' . Αποφασίζω μόνη μου να το βγάζει το βράδυ, διότι αν συνεχίζαμε θα νοσούσαμε και ψυχολογικά!!! Περάσανε 6 μήνες...βασανιστικοί, μου τρώγανε την ψυχή....Και κάπου εκεί αρχίσανε οι πόνοι....''Γιατί πονάει Γιατρέ μου??'' ''Ψυχολογικό, ίσως περνάει ίωση, δεν ξέρω..'' Κανένας δεν μας εξήγησε ότι θα έχει πόνους....ούτε ότι θα βγάλει ηβους επίσης...περιττό....

Τότε ήταν που έπεσα σε ενα μήνυμα στο forum σας.....φυσιοθεραπεύτρια, κάπου στην edit admin όπου χωρίς αυτό το απαίσιο μηχάνημα θα είχαμε ελπίδες...Πρέπει να σας πω οτι επισκέφτηκα πολλούς γιατρους, ο καθένας με την σχολή του, άλλος χωρίς κηδεμόνα στην τύχη και αν προχωρησει μια επέμβαση ετσι απλα, ο άλλος κηδεμόνα διαφορετικού τύπου κτλ κτλ κτλ. Όταν λοιπον διαβασα αυτό το μήνυμα ενθουσιάστηκα....ασκήσεις, λόγια με λογική χωρίς να βασανίζεται το παιδί μου...

Δεν έχασα χρόνο καθολου.....Δεν μου υποσχέθηκε τίποτα. Μου εξήγησε οτι θέλει κόπο, προσπάθεια και οτι αν ακολουθήσουμε της οδηγίες της πολυ συντομα θα αποχαιρετήσουμε αυτό το πράγμα που έτρωγε την καθημερινότητα της κόρης μου...

6 μήνες μόνο πέρασαν.....6 μήνες έφθασαν για να ακούσουμε τα αποτελέσματα της ακτινογραφίας απο τον ίδιο γιατρό που την παρακολουθούσε και πριν....Οι μοίρες ήταν ΜΙΣΕΣ!!!!!! Μισές ακριβώς απο πρίν 6 μήνες......Η χαρά μου απερίγραπτη....Τα δάκρυα που κυλούσαν απο τα μάτια μου ήταν ευγνωμοσύνης στον Θεό που με φώτησε να διάβασω αυτό τον μήνυμα και γι ' αυτή την γυναίκα που χάρησε στο παιδί μου την απελευθέρωση του απο τα σίδερα.

edit admin μην διστάσετε να μοιραστείτε μαζί της τις ανησυχίες σας...θα σας πεί τι μπορεί και τι δεν μπορεί....γιατι πάνω απ'ολα είναι ανθρωπος....

Αυτό το μήνυμα το γράφω διότι μπορεί καποιος όπως και εγώ να το διαβάσει και να γλυτώσει το παιδί του απο τα σιδερένια δεσμά του κηδεμόνα. Δεν ξέρω πραγματικά τι με δίδαξε αυτη η ιστορία.....σίγουρα να μην υπομένεις ότι σου λένε όταν βλέπεις οτι αυτό ταλαιπωρεί το παιδί σου....Ψάξτε το όπως έψαξα και εγώ και την βρήκα την λύση και είμαι πολύ ευτυχισμένη. Έμαθα το παιδί μου οτι πρέπει να προσπαθεί, να ελπίζει και να παλεύει ώστε να έχει ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!! Να μην εγκαταλείπει ποτέ την μάχη.....Κάποιος εκεί εξω υπάρχει που μπορεί να το βοηθήσει πιο ανώδυνα, πιο υποφερτά, πιο ανθρώπινα....όπως έκανε η edit admin για μας, ήταν ο από μηχανής Θεός....

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε....μην διστάσετε να με ρωτήσετε οτιδήποτε....θα χαρώ να μάθω οτι κάποιο παιδάκι θα βρεθεί στην θέση που βρίσκεται τώρα το δικο μου παιδί...και σας εύχομαι να βρείτε και εσείς τον από μηχανής Θεό σας όπως εμείς...

Φιλιά σε όλους σας Σαμάνθα

 

 

Αγαπητη Σαμανθα,

Ειμαι 15 χρονων και εχω σκολιωση 40 και 30 μοιρων( 2 σκολιωσεις). Φοραω κηδεμονα αλλα θελω τοσο πολυ να τον βγαλω! Γι' αυτο το λογο, προσπαθησα να βρω την edit admin που ανεφερατε, αλλα δυστυχως χωρις αποτελεσμα. Θα μπορουσατε να μου δωσετε το link της? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
icon2.gifΚαλησπέρα !αντιμετωπίζω εδώ και δυο χρόνια το πρόβλημα σκολίωσης με την κόρη μου, τώρα είναι 14 ετων.!Πριν δυο χρόνια μετά την επίσκεψη στον ορθοπεδικό είχε 40μοιρες και αγοράσαμε ένα κηδεμόνα τον οποίο δεν τον φορούσε όλες τις ώρες που επρεπε.το πρόβλημα χειροτέρευσε, πρέπει επιγοντος να αγοραστή καινούργιο κηδεμόνας γιατί έχει φτάσει 105 μοίρες και μετά θα εκτιμηθεί η κατάσταση αν μπορεί να γίνει χειρουργείο. κοστος κηδεμόνα είναι 2300 εύρο( τελευταίας τεχνολογίας)αν κάποιος γνωρίζει κάτι σε καλύτερη τιμή ή αν μπορώ να βρω μεταχειρισμένο γιατί αδύνατο να καλύψω το πόσοicon8.gif
Link to comment
Share on other sites

???105 μοιρες?ειναι θωρακικη?πιστευω πως το χειρουργειο επιβαλλεται διοτι θα επιρρεασει καρδια και πλευμονες αν δεν το εχει κανει ακομα...ποιος την παρακολουθει και εχει αφησει ανεξελεγκτη τοσο μεγαλη σκολιωση?

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρος,16 ετών,Χαλκίδα Ευβοίας,28/9/12,17:36μμ

Καλησπερα,

εχω μια περιπτωση ελαφρας σκολιωσης δηλαδη απλα οι ωμοι μου δεν ειναι ισα,ομως η υποληπη πλατη ομως δεν εχει ουτε το σχημα το "c" ουτε του "s" ειναι απλα μονο οι ωμοι.Το ερωτημα μου ειναι το εξης:πρεπει να φορεσω κηδεμονα,να κανω εγχειριση,ειδικες ασκησεις ή κατι αλλο;

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι χειρουργειο, ειναι πολυ ευαισθητη η περιοχη,

επειδη το παιδι σας ειναι μικρο και διορθωνεται η σκολιωση, να παρετε τον κηδεμονα. Απο προσωπικη εμπειρια, γνωριζω οτι ο καθενας ειναι μοναδικος, φτιαγμενος ειδικα πανω στο σωμα.

Για το φιλο dimitri soula, η σκολιωση δεν διορθωνεται με γυμναστικη, απλα δυναμωνουν οι μυς και δεν επιδεινωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κυφωση, το οποιο ανακαλυψαμε στα 14 μου. Το 2004 οχι παλια... Φορεσα κηδεμονα αλλα οχι τελευταιας τεχνολογιας. Δεν υπηρχε τοτε. τον πληρωσα 1500 ευρω και μου ειχαν πει οτι αν θελμ μπορω να περασω απο επιτροπη και να παρω το ποσο πισω αλλά εγω ημουν τοσο καταβεβλημένη, πονούσα κιόλας και δεν ηθελα τίποτα. το προβλημα μου ηταν τόσο μεγάλο που χρειάστηκε να φτιάξω και δευτερο κηδεμονα μετα απο καποιο καιρο. Μεταχειρισμένο δεν μπορεις να παρεις διότι οπως προαναφερθηκε το κάθε σωμα ειναι μοναδικό. Για να σου τον φτιάξουν σου παιρνουν μετρα με γυψο για να φτιαχτει καλούπι.. Προσπαθηστε να κανετε οτι μπορειτε ωστε να μην χρειαστει χειρουργιο. γιατι δεν θα ειναι μονο ενα λλα σειρα χειρουργειων. Είναι επίπονο, αλλά πρέπει να το φοράει τις ώρες που πρέπει!!! Κι εγώ έκανα κατι τέτοιες κουταμάρες και τις πληρώνω τωρα!!! Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά είναι πολύ σημαντικό θεμα.. Αν θέλεις στείλε μου πμ αν εχεις καποια ερωτηση.. Είμαι πολύ ενημερωμενη επι του θέματος, αφου ημουν παθων και μπορώ να σε συμβουλεψω..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω σκολίωση από 10 χρονών και είμαι 26, έχει μείνει σταθερή στις 25 μοίρες, αλλά έκανα κάποιες ασκησούλες με κοντάρι από σκούπα που μου είχε δείξει ο γιατρός μου και πήγαινα και κολυμβητήριο εκεινο το διάστημα. Γενικά η κολύμβηση βοηθάει αρκετά σε τέτοιες περιπτωσεις και είναι πολύ πιο ανώδυνο και ευχάριστο!! Κηδεμόνα, ούτως ή άλλως δεν ήταν απαραίτητο στην κατασταση μου, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να μπω εκεί μέσα. Σπασμένο χέρι είχα με γύψο και στο τέλος τον ξήλωσα από τα νεύρα μου :shock:

Link to comment
Share on other sites

Η σκολιωση ειναι πολυ σοβαρο θεμα και πρεπει να αντιμετωπιζεται με την δεουσα σοβαροτητα. Δυστυχως πολλοι απο εμας που εχουμε αντιμετωπισει στα παιδικα μας χρονια δεν σεβομασταν το ωραριο του κηδεμονα και πιθανα δεν ειχαμε τα επιθυμητα αποτελεσματα.

 

Σε καθε περιπτωση αυτα που ξερω ειναι τα εξης...

 

1)μια μεγαλη σκολιωση και δη θωρακικη πιθανα επιρρεαζει τους πνευμονες/καρδια. Ο γιατρος μου μου εχει πει οτι χειρουργουν απο 40 μοιρες και πανω αλλα οι σοβαρες περιπτωσεις που απαιτουν χειρουργειο ειναι απο 70-80ν μοιρες κ πανω, ωστοσο αυτα τα πραγματα ειναι γενικα και η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, αυτα τα οριζει μονο ο γιατρος του καθε ασθενη

 

2)ο κηδεμονας δεν λειτουργει παντα θεραπευτικα και στις περισσοτερες περιπτωσεις απλα "συγκρατει" μια επιθετικη σκολιωση να μη χειροτερεψει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...