Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλαστικό ή Ξύλινο καρεκλάκι φαγητού;


Recommended Posts

Ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές και κάνω έρευνα αγοράς για καρεκλάκι φαγητού. τί προτιμήσατε; Ξύλινο ή πλαστικό; Ακούμε τόσα για τα πλαστικά που δεν ξέρουμε πλέον τι να αποφύγουμε. Πάντως σε ένα κατάστημα που ρώτησα μου είπαν ότι τα ξύλινα δεν είναι βαμμένα με οικολογικές βαφές οπότε ίσως είναι και πιο ακατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα tery. :D

εμεις παντως αγορασαμε καρεκλακια της ΗΡΑ , πλαστικα και ειναι μια χαρα.κλεινουν κιολας αν θελεις και δεν πιανουν χωρο.

η αδελφη μου ειχε ξυλινο , αυτο που μεγαλωνοντας το παιδι γινεται θρανιο-καρεκλα, και ηταν πολυ αβολο τελικα.....

εγω νομιζω οτι γενικα ισχυει , ''ο,τι βολευεται ο καθενας''......:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μένα!!

Εμας μας εκαναν δωρο πλαστικο καρεκλακι φαγητου. Τελικα πιστευω οτι ηταν η καλυτερη επιλογη, γιατι ειναι πιο ανθεκτικο και πιο ευκολο στο καθαρισμα. Ο μικρος ριχνει πανω φαγητο νερο και γινετε ενας ψιλοχαμος, βγαζω τον δισκο τον βαζω κατω απο την βρυση και ουτε γατα ουτε ζημια!!

Αν ηταν ξυλινο δεν θα μπορουσα να το κανω αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πιστευω οτι ηταν η καλυτερη επιλογη, γιατι ειναι πιο ανθεκτικο και πιο ευκολο στο καθαρισμα. Ο μικρος ριχνει πανω φαγητο νερο και γινετε ενας ψιλοχαμος, βγαζω τον δισκο τον βαζω κατω απο την βρυση και ουτε γατα ουτε ζημια!!

Αν ηταν ξυλινο δεν θα μπορουσα να το κανω αυτο.

 

συμφωνω απολυτα!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγω πηρα πριν μια εβδομαδα ενα καρεκλακι απο τα λητω ειναι peg-perego και ειναι παρα πολυ βολικο εχει διπλο δισκο για το φαγητο. Πλαστικο αναμεσα απο τα ποδια για να μην γλυστραει και ζωνη που δενει απο τους ωμους οχι απο την μεση.Κλεινει για ευκολη αποθηκευση, η πλατη ξαπλωνει και χαμηλωνει αρκετα, επιπλεον εχει ροδες πισω (και οχι εμπρος πισω) για περισσοτερη σταθεροτητα.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις τον βαλΑμε στο καρεκλακι 6μηνων συμφωνα με την παιδιατρο μας..και ειδαμε πολλα καρεκλακια μεχρι να διαλεξουμε αυτο που εχουμε της fissher price ζουγκλα το πηραμε σε πολυ καλη τιμη απο τα jumbo.λογω του οτι ειμαστε εθισμενοι στο desing ειπαμε να δουμε και καποια ντιζαινατα οπως ενα ξυλινο σουηδικο που εχει βραβευτει,ηταν πολυ ομορφο μα καθολου λειτουργικο,ενω το πλαστικο πλενεται ευκολα..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλες σας κορίτσια για την πρακτικότητα του πλαστικού. Άλλωστε πόση ώρα κάθεται το παιδάκι στο καρεκλάκι? Εγώ για καλό και για κακό, επειδή ακόμη είναι 6 μηνών βάλω και μία πανούλα υφασμάτινη....έτσι βρε παιδί μου για να πλένω περισσότερα ρούχα :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πλαστικό πήρα, ένα της chicco, αν θυμάμαι καλά έκανε 80 ευρώ από το HPA,έμεινα πολύ ευχαρσιτημένη, κλείνει πολύ εύκολα, δεν πιάνει πολύ χωρό, ο δίσκος του μπαίνει στο πλυντήριο πιάτων και 1 φορά το μήνα το βάζω μέσα στη μπανιέρα και του κάνω ένα γερό καθάρισμα με νερό και σαπούνι

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ένα της chicco έχω βάλει στο μάτι, που έχει όμως ροδάκια μπροστά!

έτσι, αν θέλω να την πάω στη βεράντα π.χ. για φαγητό, δεν χρειάζεται να σηκώνω όλο αυτό το μαραφέτι..

μπορεί να της αρέσει και η βόλτα όσο τρώει..θα δούμε στη πράξη :)

 

αυτό που έχει σημασία πάντως είναι να έχει 5 σημεία στήριξης, οπωσδήποτε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ ένα της chicco έχω βάλει στο μάτι, που έχει όμως ροδάκια μπροστά!

έτσι, αν θέλω να την πάω στη βεράντα π.χ. για φαγητό, δεν χρειάζεται να σηκώνω όλο αυτό το μαραφέτι..

μπορεί να της αρέσει και η βόλτα όσο τρώει..θα δούμε στη πράξη :)

 

αυτό που έχει σημασία πάντως είναι να έχει 5 σημεία στήριξης, οπωσδήποτε!!

 

θα συμφωνησω στα 4ροδακια!

ειναι πολυ βολικα στο να μεταφερεις το καρεκλακι με το παιδι μεσα

εμενα ο μικρος τορα που τρωει μονος του καθεται εκει και αν χρειαστει να αλλαξουμε δωματιο η να παμε στην βεραντα ειναι πανευκολο :D

και εχεις την επιλογη να βαλεις φρενο μονο στις πισω ροδες αν θες για να μην κουνιεται :wink:

το μονο παραπονο που εχω ειναι το εξης

εχουμε 2καρεκλακια ενα εμεις και ενα στο σπιτι της γιαγιας

το ενα ειναι κικο και το αλλο πεγκπερεγκο

το κικο μου φενεται πιο ασταθες σαν κατασκευη, το πεγκπερεγκο ειναι πιο

συμπαγες.

Link to comment
Share on other sites

εμείς είχαμε πάρει ένα chicco και ένα από το ΙΚΕΑ, και μας βόλεψε αυτό του ΙΚΕΑ παρόλο που το chicco ήταν πολύ πιο όμορφο. Λόγω του όγκου του ήταν άβολο. Ενω το άλλο μικρό, το διαλύαμε σε dt και μου αρέσει καλύτερα.

Κανένα από τα 2 δεν είχε ρόδες :(

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

εμείς από την αρχή πήραμε αυτό της chicco που μπαίνει στο τραπέζι. Είναι πολύ βολικό δεν πιάνει καθόλου χώρο και μεταφέρεται παντού εύκολα. έτσι το παίρνουμε μαζί μας σε εκδρομές, ταβερνάκια κλπ.. και έχει και το θετικό ότι καθόμαστε όλοι μαζί στο τραπέζι....

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το chicco με τα 4 ροδάκια και μας βόλεψε παρα πολύ! Μεταφέρεται παντού και πανεύκολα, είνια πολύ σταθερό, εχει διπλό δίσκο και διπλή επένδυση στο κάθισμά του οπότε ακόμα και να πασαλειφτεί τελείως το μωρό τα βγάζεις και τα καθαρίζεις.

Επίσης μας φέρανε δώρο το φορητό της chicco που μπαίνει στο τραπέζι. Μας βόλεψε πάρα πολύ, είναι καταπληκτικό. Έχει τσάντα μεταφοράς, είναι πανάλαφρο, το έχουμε μόνιμα στο αυτοκίνητο. Το ευχαριστιέται πολύ και η μικρή γιατί νιώθει και αυτή πως συμμετέχει στο τραπέζι ... όλο ναζάκια και φωνούλες μας κάνει!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς πήραμε ένα ξύλινο απο το ΙΚΕΑ και επέλεξα συνειδειτά να το πάρω χωρίς δίσκο. Είναι σε τέτοιο ύψος που εφαρμόζει ακριβώς κάτω απο το τραπέζι και καθόμαστε όλοι μαζί. Οπότε και μπάχαλο να τα κάνει, καθαρίζω το τραπέζι και τελειώνουμε :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε πάρει ένα ξύλινο που χωρίζει και γίνεται τραπεζάκι +καρεκλάκι από το Lapin και μια χαρά μας έχει βολέψει..

(Είμαστε λίγο ψώνια με την αισθητική των πραγμάτων :lol::lol: )

Επιπλέον, έχουμε ένα φορητό που δένει πάνω σε καρέκλα, το οποίο είναι συνήθως στο σπίτι της γιαγιάς, αλλά το πέρνουμε μαζί μας όταν βγαίνουμε έξω ή πάμε καμιά εκδρομή.

Νομίζω ότι αν έπρεπε να ξαναεπιλέξω καρεκλάκι, θα έπαιρνα ΜΟΝΟ το φορητό!!! :D

Είναι και οικονομικότατο ~30? :D:D:D και πάει παντού :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό το φορητό έχω αλλά το πήρα σχετικά πρόσφατα... Στην αρχή δεν έιχα πάρει καθολου καρεκλάκι και την τάιζα στο καρότσι, αλλά μετα μου έσπαγε λίγο τα νέυρα...

 

Ξέρετε αν αυτο το φορητό κάνει για μικρά μωρα (από 6 μηνών) ή είναι για μεγαλύτερα παιδάκια?? Πάντως εχει ιμάντες και δένεται κανονικά το παιδί... Ρωτώ για το αν κάνει να το χρησιμοποιήσω σε δέυτερο παιδί ή πρεπει να βρω τοτε καρεκλάκι κανονικο...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε ενα fiherprice φορητο που προσαρμοζεται σε καρεκλα.Ειναι πολυ σταθερο και ασφαλες,το παιρνεις και εξω μαζι σου (σε ταβερνα π.χ.),και καθαριζεται πανευκολα.

 

Τα ροδακια δεν τα ειχα σκεφτει ως τωρα...Χρησιμα μου ακουγονται... :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις πηραμε το τελευταιο που ειχε βγαλει η chicco. Πλαστικο, με ροδακια

μπρος πισω, δισκο αποσπωμενο μπροστα, ανεβοκατεβαινε, ξαπλωνε.

Ηταν πολυ μεγαλο και ακριβο. Αποτελεσμα; Το μετανιωσα γιατι τελικα δεν βολευουν αυτα που ειναι μπουγιο. Οσο πιο μαζεμενα, τοσο καλυτερο.

Απλα κοιτας εμφανιση, λες να παρω το καλυτερο, ενθουσιαζεσαι, ενω

τελικα πρεπει να κοιτας πρωτα τι σε βολευει.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε στην αναζήτηση ακόμη. Σαν άποψη αισθητικής μας ταιριάζουν τα ξήλινα- άλλωστε ταιριάζουν και στην κουζίνα μας!!!

:wink: Ζαχαρώνω ένα ξύλινο καρεκλάκι της mothercare, που είναι σχετικά μικρό σε όγκο και λητά καλαίσθητο. Μήπως το έχει αγοράσει καμιά σας; Είναι πρακτικό;

117500.birthday.png

ezBoard Code:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε στην αναζήτηση ακόμη. Σαν άποψη αισθητικής μας ταιριάζουν τα ξήλινα- άλλωστε ταιριάζουν και στην κουζίνα μας!!!

:wink: Ζαχαρώνω ένα ξύλινο καρεκλάκι της mothercare, που είναι σχετικά μικρό σε όγκο και λητά καλαίσθητο. Μήπως το έχει αγοράσει καμιά σας; Είναι πρακτικό;

Για μενα γλυκια μου ο,τι ειναι μικρο σε ογκο, ειναι και πολυ βολικο. Η mothercare εν τω μεταξυ εχει και καλα προιοντα οποτε μια χαρα. Ηθελα θυμαμαι να παρω απο εκει κι εγω ενα ξυλινο και η χαζη πηρα αυτο που εχω αναφερει πιο πανω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είδα το καινούργιο καρεκλάκι της Inglesina, το Zuma. Μου φάνηκε φανταστικό από άποψη design. Μήπως το εχει πάρει καμία μαμά να μας πεί αν το βρίσκει φανταστικό κι από πρακτικής απόψεως, διότι η τιμή του είναι τσιμπημένη?

Δείτε το εδώ: http://www.megamarket.gr/inglesinazumaaqua-p-56029.html

EoHCp3.png2Xnpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα φορητά καρεκλάκια κορίτσια είναι ασφαλή? πιάνουν λίγο χώρο είναι γεγονός, αλλά μήπως κάνει καμιά απότομη κίνηση το παιδί και σωριαστεί στο πάτωμα? Το θέμα της ασφάλειας πολύ με προβληματίζει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα!

MG ήθελα να ρωτήσω αν όντως πήρες τελικά αυτό το καρεκλάκι γιατι κι εγώ το ζαχαρώνω αγρίως... αν ναι, μείνατε ευχαριστημένοι?

επίσης βλέπω και το http://www.trikiklo.com/product.php?id=405 κι εχω πάθει ζημιά... αλλά τόσα λεφτά??? αξίζει τον κόπο?

το παιδί είναι 6 μηνών, θεωρώ ότι θα κάθεται πολύ στο καρεκλάκι πια, όχι μόνο όταν τρώει... ισχύει κάτι τέτοιο? νομίζω λίγα είναι ακόμη τα ψωμιά του ριλάξ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...