Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ!!


Recommended Posts

Δεν ξερω αν σε προλαβα.... Βαλε λιγο λαδι αναμεσα στα αμπελοφυλλα για να μην σου κολλησουν μεταξυ τους! Οταν θα τα ξεπαγωσεις ειναι πιο ευκολο να ξεκολλησουν:wink:

 

Με πρόλαβες με πρόλαβες! Αυριο λεω να κατσω να τα φτιαξω χε χε!

Ευχαριστώ πολυ για την συμβουλη, μου φαινεται πολυ λογικο!

 

Καλησπέρα κορίτσια!

Ένας καινούριος - υπέροχος κόσμος! Δεν είχα ιδέα ότι μπορείς να το κάνεις αυτό (κατάψυξη έτοιμων φαγητών). Η μαμά μου δεν δούλευε και έτσι μας τα μαγείρευε καθημερινά κι εγώ έμαθα το ίδιο...

Δήλαδή αν θέλω να φτιάξω παστιτσιο το ετοιμάζω κανονικά (βράζω μακαρόνι, φτιάχνω κιμά, μπεσαμελ) τα φήνω κρυώνουν και τα βάζω σε ταψί στην κατάψυξη?

SOS γιατί δεν έχω καταλάβει πείτε μου την διαδικασία!!! Και κάτι ακόμη όταν το βγάζουμε από κατάψυξη αμέσως το μαγειρεύουμε ή το αφήνουμε να πάρει θερμοκρασία δωματίου?

Δεν κατσιάζουν τα φαγητά μετά ή να χάσουν γεύση και θρεπτικά συστατικα?

Το μόνο που έχω κάνει είναι να φτιάχνω ζύμη για πίτσα, την ανοίγω σε στρογγυλο σχήμα και την καταψύχω.

Τελευταία ερώτηση: στις διακοπές πως μεταφέρετε αυτά τα κατεψυγμένα φαγητα χωρίς να χαλάσουν?

 

Εγω τα φτιαχνω σαν να μαγειρεψω εκεινη τη στιγμη, ενα ταψακι παει οντως στο φουρνο και το αλλο παει καταψυξη μολις κρυωσει και ερθει σε θερμοκρασια δωματιου αν πχ εχω καυτο ζεστο κιμα ή κατι αλλο.

Δεν τα αποψύχω...δηλαδη οπως ειναι απο την καταψυξη προθερμαίνω τον φουρνο και τα βαζω μεσα! Δεν αντιμετώπισα ποτε προβλημα, η μαμακα μου δουλευε...και ετσι εχω μαθει απο εκεινη, απλα ολα τα αμυλουχα τα βαζω αμαγειρευτα στην κατάψυξη αλλιως αν τα βάλεις μαγειρεμενα οταν τα βγάζεις γινονται νιανια!

Καλη αρχη να δεις που θα γλιτώσεις ποοοοολυ χρονο γενικα απο το μαγειρεμα σου. Πχ προχθες εκανα γεμιστες ντοματες εψησα τις μισες τις υπολοιπες καταψυξη, τωρα αυριο θα κανω ντολμαδακια , θα βαλω γυρω στα 40-45 να μαγειρεψω τα υπολοιπα αν δεν βαρεθω να τυλιγω και τα τυλιξω θα τα τυλιξω και θα τα βαλω ταπεράκι στρογυλο....οπωτε μετα οταν τα βγαλω να πανε στην στρογγυλη κατσαρολα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

SKEK, επειδή με είπες ανοικοκύρευτη, δες βρε εγώ τι ώρα φροντίζω για το τί θα μαγειρέψω αύριο!! :P

Καλά, λέμε και καμιά βλακεία να περάσει η ώρα.. αυπνίες έχουμε..

 

Εσείς τα καταψύχετε κιόλας, ε? :lol:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Τότε μπήκες σε λάθος θέμα my friend. Εδώ γράφουμε για φαγητά που μπαίνουν στην κατάψυξη (αυτό το ντουλαπάκι / συρταράκι, που είναι είτε πάνω είτε κάτω από το κυρίως μέρος του ψυγείου. Πώς να το εξηγήσω τώρα για να το βρεις....:roll: Αααα κάτσε να σου πω για να καταλάβεις. Η κατάψυξη είναι εκεί που βάζουμε τα παγάκια).:mrgreen::lol:

 

Λοιπόν, αν εκεί δεν υπάρχει φαγητό για αύριο, πάρε ένα τηγάνι, άσε το λάδι να κάψει και ρίξε μέσα 2 αυγά. Μόλις ασπρίσει το διάφανο μέρος και αρχίσει να πήζει το κίτρινωπό μέρος, πάρε μία σπάτουλα επίπεδη και βγάλε τα από το τηγάνι. (αλατοπίπερο είτε κατά τη διάρκεια του τηγανίσματος είτε και στο τέλος). Συνοδεύεται με φρυγανισμένες φεττούλες ψωμάκι και ελληνική σαλατούλα. Καλή όρεξη!!;)

 

ΥΓ. Με πολλή αγάπη, έτσι φίλη?

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα τηγάνι, άσε το λάδι να κάψει και ρίξε μέσα 2 αυγά. Μόλις ασπρίσει το διάφανο μέρος και αρχίσει να πήζει το κίτρινωπό μέρος, πάρε μία σπάτουλα επίπεδη και βγάλε τα από το τηγάνι. (αλατοπίπερο είτε κατά τη διάρκεια του τηγανίσματος είτε και στο τέλος). Συνοδεύεται με φρυγανισμένες φεττούλες ψωμάκι και ελληνική σαλατούλα. Καλή όρεξη!!;)

 

ΥΓ. Με πολλή αγάπη, έτσι φίλη?

 

Καλη μου SKEK όταν κάνεις το καλό και δίνεις ένα μενού θα πρέπει να το δίνεις και με πλήρεις οδηγίες κιόλας ............:mrgreen::mrgreen: την χωριάτικη πως την φτιάχνουν:roll::roll: ??? χαχαχαχ

Τις καλημέρες μου !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τότε μπήκες σε λάθος θέμα my friend. Εδώ γράφουμε για φαγητά που μπαίνουν στην κατάψυξη (αυτό το ντουλαπάκι / συρταράκι, που είναι είτε πάνω είτε κάτω από το κυρίως μέρος του ψυγείου. Πώς να το εξηγήσω τώρα για να το βρεις....:roll: Αααα κάτσε να σου πω για να καταλάβεις. Η κατάψυξη είναι εκεί που βάζουμε τα παγάκια).:mrgreen::lol:

 

Λοιπόν, αν εκεί δεν υπάρχει φαγητό για αύριο, πάρε ένα τηγάνι, άσε το λάδι να κάψει και ρίξε μέσα 2 αυγά. Μόλις ασπρίσει το διάφανο μέρος και αρχίσει να πήζει το κίτρινωπό μέρος, πάρε μία σπάτουλα επίπεδη και βγάλε τα από το τηγάνι. (αλατοπίπερο είτε κατά τη διάρκεια του τηγανίσματος είτε και στο τέλος). Συνοδεύεται με φρυγανισμένες φεττούλες ψωμάκι και ελληνική σαλατούλα. Καλή όρεξη!!;)

 

ΥΓ. Με πολλή αγάπη, έτσι φίλη?

 

:lol::lol::lol:

 

Πάντα αναρωτιόμουν γιατί έφτιαξαν έναν τόόόόσο μεγάλο χώρο για τα παγάκια!!!:lol:

 

Κάτσε βρε AGE, έχουμε δρόμο ακόμη μέχρι την σαλάτα!

Το λάδι το δοκιμάζω με το δάχτυλο για να δω αν έκαψε?

Τα αυγά ολόκληρα?

 

Για να μην χαλάσω το θέμα στείλε μου πμ.. :P

Αν και πιστεύω πως κι άλλες εδώ μεσα έχουν τις ίδιες απορίες!:roll:

Καλά, μη βαράτε, φεύγω!!! :lol::lol:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην ξεχνάτε και τις πίτες. Ειδικά αν ανοίγετε φύλλο που είναι πιο μπελάς ετοιμάζετε μικρά ταψάκια και βουρ στην κατάψυξη (εγώ τις βάζω ωμές) αλλά ακόμα και την ζύμη για το φύλλο την κάνω μπαλίτσα και την καταψύχω σε σακκουλάκι

Link to comment
Share on other sites

εχμ...............εγω η ακαματα...δεν ανοιγω φυλλο ακομα...γιατι δεν ξερω χε χεχεχεχε

αλλα εχω βαλθει φετος το καλοκαιρι που καθομαι (ειμαι ανεργη καθε καλοκαιρι περυσι ειχα τα γαμο-βαφτισια μας) να μαθω οτι δεν ξερω!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην ξεχνάτε και τις πίτες. Ειδικά αν ανοίγετε φύλλο που είναι πιο μπελάς ετοιμάζετε μικρά ταψάκια και βουρ στην κατάψυξη (εγώ τις βάζω ωμές) αλλά ακόμα και την ζύμη για το φύλλο την κάνω μπαλίτσα και την καταψύχω σε σακκουλάκι

φύλλο δεν ανοίγω, αλλά ζυμώνω. θα βάλλω ζύμη για πίτσα, τυρόψωμο, μπουρεκάκια, ψωμάκια..

τις πίτες ωμές τις βάζουν. το ξέρω από θείες μου!

επίσης καταψύχουν ζωμό κότας, λαχανικών, σε ταπεράκια και σε παγοκυψέλες!

θέλω δουλειά στο θέμα αυτό!:roll:;):mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

φύλλο δεν ανοίγω, αλλά ζυμώνω. θα βάλλω ζύμη για πίτσα, τυρόψωμο, μπουρεκάκια, ψωμάκια..

τις πίτες ωμές τις βάζουν. το ξέρω από θείες μου!

επίσης καταψύχουν ζωμό κότας, λαχανικών, σε ταπεράκια και σε παγοκυψέλες!

θέλω δουλειά στο θέμα αυτό!:roll:;):mrgreen:

 

Μμμμ! για πες καμμια συνταγη για τυροψωμο και μπουρεκακια!!

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπουρεκάκια:

1 ποτήρι γάλα

1 αυγό (χώρια το ασπράδι από τον κρόκο χτυπημένα)

1 φλ. του καφέ λάδι

1 κουταλάκι αλάτι

μαγιά

αλεύρι όσο πάρει, να είναι μαλακή η ζύμη.

τα ζυμώνουμε όλα μαζί.το αφήνουμε να ξεκουραστεί, να πάρει τον αέρα του σε λεκανάκι σκεπασμένο 45 λεπτά-1 ώρα.

μετά το χωρίζουμε σε μπαλάκια.5-8 βγαίνουν. τα ανοίγουμε στρογγυλά με τη βοήθεια πλάστη και με ελάχιστο αλεύρι. τον κάθε κύκλο τον χαράσουμε με μαχαίρι σε 8 κομμάτια, όπως την πίτσα. το καθένα το γεμίζουμε με γέμιση της αρεσκείας μας. ξεκινάμε το δίπλωμα από το φαρδύ μέρος, όπου έχουμε τη γέμιση και από τα πλαινά, τα οποία κλείνουμε πρώτα. όσο το τυλίγουμε, με τα ακροδάχτυλα σπρώχνουμε τα πλαινά προς τα μέσα διπλώνοντάς τα. έτσι το λεπτό σημείο του καταλήγει να είναι πάνω.

τα βάζουμε άνετα το ένα με το άλλο, γιατί φουσκώνουν, σε ταψάκι ευρύχωρο χωρίς λάδι. απλά κόβουμε βούτυρο (1 βιτάμ ή ένα αγελαδινό βούτυρο για όλα τα μπουρεκάκια αρκεί) σε μικρά κομμάτια και τα βάζουμε από πάνω στο κάθε μπουρεκάκι. λιώνει και γίνεται φουσκωτό θαύμα.τα μπουρεκάκια όσο πιο μικρά και σφιχτά τόσο πιο καλά.

η κλασική γέμιση είναι 1/2 κιλό τυρί, 2 αυγά πιπέρι.

την έχω κάνει και με γραβιέρα, με μπέηκον, με σουτζουκάκια μικρά. τυρί φέτα και κρεμμυδάκι φρέσκο!

βάζεις ό,τι θέλεις!

τα ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο, 180. για πόση ώρα... θα δεις, όταν δεν αντέξεις την υπέροχη μυρωδιά και όταν θα έχουν πάρει όμορφο χρώμα, τότε είναι έτοιμα!

καλή όρεξη!

Link to comment
Share on other sites

τυρόψωμο:

1 ποτήρι νερό

μια μαγιά

μισό ποτήρι λάδι

1-2 κουταλιές του γλυκού αλάτι

μισή κουταλιά της σούπας μηλόξυδο

αλεύρι όσο πάρει.

ζύμωμα και ξεκούραση. όπως παραπάνω.

μετά από μια ώρα το τοποθετείς σε ταψί λαδωμένο, προσθέτεις τυρί, όσο το θέλεις, λίγο λάδι και ξαναζυμώνεις. το απλώνεις, ξαναβάζεις λίγο τυρί και ξαναδιπλώνεις, ξαναζυμώνεις. ξανααπλώνεις, να είναι παντού ομοιόμορφο. γίνεται θεϊκό. προθέρμανση 180 για όση ώρα χρειάζεται ο φούρνος.

απλά τέλειο. με τον ίδιο τρόπο μπορείς να βάλεις ελιές, ρίγανη, γραβιέρα τριμμένη...

καλή όρεξη!

Link to comment
Share on other sites

kalamaraki ευχαριστώ για την επεξήγηση κάπως τα κατάλαβα αν και είμαι επιφυλακτική. Θα σας παρακολουθώ για να παίρνω ιδέες!

Εμείς έχουμε δίπορτο ψυγείο και μου φαίνεται κάπως περιορισμένος (σε πλάτος) ο χώρος για να βάλω ολόκληρο ταψί....

Όσο για τις πίτες που λέτε ωμές πχ στην σπανακόπιτα δεν ζεματίζουμε το σπανάκι?

Link to comment
Share on other sites

sevoula φοβερη!!!!!! Απο Δευτερα θα φτιαξω κατι σιγουρα!

 

Τι εννοεις στα μπουρεκια μαγια μπυρας? Πουλανε τετοια μαγια? Εγω μονο την κανονικη μαγια ξερω!

 

Ουφ! παλι μου ανοιξε η ορεξη:?!! Θα κοιμαμε και θα βλεπω ροδαλα μπουρεκακια και τυροψωμα!!! :lol::lol::lol:

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

sevoula φοβερη!!!!!! Απο Δευτερα θα φτιαξω κατι σιγουρα!

 

Τι εννοεις στα μπουρεκια μαγια μπυρας? Πουλανε τετοια μαγια? Εγω μονο την κανονικη μαγια ξερω!

 

Ουφ! παλι μου ανοιξε η ορεξη:?!! Θα κοιμαμε και θα βλεπω ροδαλα μπουρεκακια και τυροψωμα!!! :lol::lol::lol:

καλή μου να με συγχωρείς. μαγιά ήθελα να γράψω. το διόρθωσα.

η νύστα με αποβλάκωσε!;):rolleyes::mrgreen::lol:

ένα φακελάκι ξερή μαγιά ή ένα κοματάκι νωπή μαγιά.:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλή μου να με συγχωρείς. μαγιά ήθελα να γράψω. το διόρθωσα.

η νύστα με αποβλάκωσε!;):rolleyes::mrgreen::lol:

ένα φακελάκι ξερή μαγιά ή ένα κοματάκι νωπή μαγιά.:oops:

 

Ειπα και εγω..... τοσο ασχετη ειμαι???????

 

Μολις φτιαξω κατι θα σου πω!!!:):)

7ytop2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, σορυ αν το εχετε ηδη πει, αλλα το παστιτσιο με τη μπεσαμελ στη καταψυξη?

και κατι αλλο, εγω εβαλα φασολαδα και μετα την ζεστανα να τη φαμε και ηταν λιγο αηδια.. ειχε κατι σαν τα "σαλια" που βγαζουν οι μπαμιες..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα στις 12 και τελειωσα στις 2+30.........εκανα δυο φαγητα αλλα εψησα μονο το ενα.

Να και η μπεσαμελ ετοιμη για κατάψυξη

DSC00352.jpg

DSC00353.jpg

Τα άφησα να έρθουν σε θερμοκρασια δωματιου και μετα βουρ κατάψυξη για μια δυσκολη μερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο θέμααα!!! Σε 4 μήνες με 15 μηνών μπέμπη και νεογέννητη, με το καλό, μπέμπα πού χρόνος για μαγείρεμα!

Γράφτε επίσης χορταρικά ζεματισμένα, πχ. βλήτα, ραδίκια, πράσα, σέλινο κλπ...

Όλα τα κρεατικά μαζί με λαχανικά μαγειρεμένα. Κοτόπουλο με μπάμιες, χοιρινό με σέλινο, μοσχαράκι με αρακά, κατσικάκι με αγκινάρες και κολοκυθάκια.

Στιφάδα κουνέλι ή μοσχάρι, γιουβέτσι, πλακί ψάρια. Λαζάνια με διάφορες γεμίσεις, κρέπες έτοιμες ψημένες ή άψητες.

 

Και για ευκολία στο φαγητό ψιλοκόβετε όλα τα μυρωδικά όπως μαϊντανό, βασιλικό, σέλινο, δύοσμο, μάραθο, άνιθο σε σακουλάκια. Επίσης ψιλοκομμένο ζαμπόν,μανιτάρι φρέσκο και πιπεριά για να βάζετε στα ζυμαρικά για καρμπονάρα κλπ. και ολόκληρη ντομάτα κατεψυγμένη για να την βάλετε μπλουμ να λιώσει σε κοκκινιστά φαγητά! ;)

 

Όσο για το παγωτό Σεβούλα δε θες χρόνο!

 

Βάλε στο μίξερ:

500μλ γάλα πλήρες

250 μλ κρέμα γάλακτος πλήρη

μισό ζαχαρούχο

ένα φάκελο γιώτης σαντυγί

και χτύπα λίγα λεπτά και κατάψυξη! Μπορείς να προσθέσεις ότι άλλο αμαρτωλό θες μέσα ή να βάλεις μπισκότα πάνω-κάτω πτι-μπερ σε τάπερ να το κάνεις σάντουιτς. Θέλει μόνο 5 λεπτά από το χρόνο σου! ;)

 

Πείτε κι άλλες ιδέες!!! ;)

 

Eφτιαξα την συνταγή για παγωτό.Πρώτη φορά που φτιάχνω παγωτό.Αρεσε πολύ σε όλους μας.Εφτιαξα ένα με κρέμα,αλλο με τα μπισκότα oreo που δεν ήξερα ότι υπήρχαν,και ένα αλλο έβαλα μέσα στην βανίλια σοκολάτα ιον αλλά δεν σκουρινε τόσο να μοιάζει με σοκολάτα όπως εγινε με τα μπισκότα οreo.

Eυχαριστώ για την ωραία ιδέα σου.Με παρότρινε να φτιάξω το πρώτο παγωτό.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

τυρόψωμο:

1 ποτήρι νερό

μια μαγιά

μισό ποτήρι λάδι

1-2 κουταλιές του γλυκού αλάτι

μισή κουταλιά της σούπας μηλόξυδο

αλεύρι όσο πάρει.

ζύμωμα και ξεκούραση. όπως παραπάνω.

μετά από μια ώρα το τοποθετείς σε ταψί λαδωμένο, προσθέτεις τυρί, όσο το θέλεις, λίγο λάδι και ξαναζυμώνεις. το απλώνεις, ξαναβάζεις λίγο τυρί και ξαναδιπλώνεις, ξαναζυμώνεις. ξανααπλώνεις, να είναι παντού ομοιόμορφο. γίνεται θεϊκό. προθέρμανση 180 για όση ώρα χρειάζεται ο φούρνος.

απλά τέλειο. με τον ίδιο τρόπο μπορείς να βάλεις ελιές, ρίγανη, γραβιέρα τριμμένη...

καλή όρεξη!

 

Αχ αν καταφέρω να φτάξω κάποιες απο τις συνταγές θα σου γράψω.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

kalamaraki, τι θεαμα ειναι αυτο???????? βλεπω καλα τορτελινια και βιδες με λαχανικα? εγω που βαζω ετοιμη μπεσαμελ γιωτης μηπως πειραζει?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Eφτιαξα την συνταγή για παγωτό.Πρώτη φορά που φτιάχνω παγωτό.Αρεσε πολύ σε όλους μας.Εφτιαξα ένα με κρέμα,αλλο με τα μπισκότα oreo που δεν ήξερα ότι υπήρχαν,και ένα αλλο έβαλα μέσα στην βανίλια σοκολάτα ιον αλλά δεν σκουρινε τόσο να μοιάζει με σοκολάτα όπως εγινε με τα μπισκότα οreo.

Eυχαριστώ για την ωραία ιδέα σου.Με παρότρινε να φτιάξω το πρώτο παγωτό.

 

Nινάκια 2 χάρηκα πολύ που σου άρεσε το παγωτό! Όντως εύκολο και γρήγορο, ιδανικό για "φρέσκες" νοικοκυρούλες όπως είμαστε εμείς! ;)

Μπορείς φυσικά να προσθέσεις ότι θες μέσα και το ακόμα πιο σούπερ βάλε σε ένα τάπερ στρώση μπισκότο πτι-μπέρ (ακόμα καλύτερα αυτό με τη σοκολάτα) στη μέση το μείγμα του παγωτού και από πάνω άλλη μια στρώση μπισκότο να το κάνεις δλδ σάντουιτσ! Κόβονται τέλειες μερίδες έτσι! Μόνο μην κάνεις πολύ παχιά τη στρώση παγωτού για να χωράει στο στόμα το σάντουιτς! Eγώ την πάτησα μια φορά κι έπρεπε να έχεις στόμα κροκόδειλου για να το φας! :lol:

 

Επίσης αν θες να το κάνεις σοκολάτα-σοκολάτα το παγωτό θα αντικαταστήσεις την άσπρη σαντυγί με καφέ σαντυγί! ;)

Link to comment
Share on other sites

kalamaraki, τι θεαμα ειναι αυτο???????? βλεπω καλα τορτελινια και βιδες με λαχανικα? εγω που βαζω ετοιμη μπεσαμελ γιωτης μηπως πειραζει?

 

Ναι καλα βλεπεις ειχα λιγα και απο τα δυο και τα ενωσα χε χε! Με λαχανικα οπως καροτακι, μπιζέλι και φασολακι....ετοιμα απο κατεψυγμένα, μαζι με ρεγκάτο (αυτο ειχα σημερα) αλλιως οτι εχειες εκανα δυο στρωσεις και απο πανω μπεσαμελ. Δεν πειράζει με ετοιμη (οτι εχεις και οτι μπορεις) ...απλα αν θες βαλε μεσα ενα αυγο αφου την χτυπήσεις γινεται πολυ ποιο νοστιμη και αφράτη, και να την αφησεις να κατσει 5λεπτάκια αφου τελειωσεις το χτυπημα να ηρεμήσει!

 

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή απορία τα γεμιστά τα ξεπαγώνουμε και τα ψήνουμε ή κατευθείαν απο την κατάψυξη. Εφτιαξα εχτές ελπίζω να βγαίνουν καλά. Αχ πολύ καλή ιδέα τα υπόλοιπα που έχετε αναφέρει τα έβαζα αλλά γεμιστά δεν το είχα σκεφτεί.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειναι τα βαζεις κατευθειαν απο κατάψυξη, εγω βαζω λιγο λαδακι απο πανω και λιγο νερο, φοβουμενη παντα μηπως βγάλουν πολυ και αν χρειαστει συμπληρώνω

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...