Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορηθήκατε για τον θηλασμό απο μαία ή το διαδίκτυο?


Πληροφόρηση για θηλασμό - απο μαία ή διαδίκτυο?  

984

  1. 1. Πληροφόρηση για θηλασμό - απο μαία ή διαδίκτυο?

    • συνάντησα μαία και με πληροφόρησε καλύτερα απο όσο πληροφορήθηκα στο διαδίκτυο
      128
    • συνάντησα μαία και με πληροφόρησε όσο καλά πληροφορήθηκα και απο το διαδίκτυο
      118
    • συνάντησα μαία και δεν με πληροφόρησε καλύτερα απο όσα πληροφορήθηκα στο διαδίκτυο
      294


Recommended Posts

Καλημερα μαμαδες.Εγω γεννησα στο Ιασω και παρα την επιθυμια μου να θηλασω οι μαιες με διαβεβαιωναν οτι δεν εχω θηλη και δεν θα τα καταφερω!!!Οταν επεστρεψα,με το μωρο στο σπιτι ,τηλεφωνησα στο τμημα θηλασμου,που υπαρχει στο Ελενα και με ενημερωσαν για το τι πρεπει να κανω.Με τη βοηθεια αυτη θηλασα το πρωτο παιδι μου 12 μηνες ,το δευτερο 16 μηνες και τι τριτο μωρο το θηλαζω ακομα και ειναι 10 μηνων.Αξιζει να σας πω οτι το δευτερο και το τριτο μωρο το θηλασα με το που το γεννησα,πριν ακομα το κανουν μπανακι!

Συμπερασμα,ο θηλασμος ειναι καθαρα θεμα επιμονης και υπομονης!!!

Η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΛΕΞΗ...."ΜΑΜΑ"!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Εγώ πληροφορήθηκα κυρίως από το διαδίκτυο, αλλά κάποια πράγματα μου τα είπε και η μαία. Αυτή όμως που με έσωσε ήταν η σύμβουλος θηλασμού που με επισκέφτηκε στο σπίτι, αφότου γέννησα και μου έδειξε τα πάντα για τον θηλασμό!

Link to comment
Share on other sites

Να είναι καλά το forum του parents!!!

Ξεκίνησα να διαβάζω το forum για άλλους λόγους (τι αγορές να κάνω, προβλήματα εγκυμοσύνης κλπ) και επειδή το μάτι μου όλο κι έπεφτε πάνω στα θέματα του θηλασμού, από περιέργια άρχισα να διαβάζω... Ένας άλλος κόσμος άνοιξε στα μάτια μου. ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ!

Και φυσικά με το βιβλίο της Πατσούρου για οδηγό, με τη βοήθεια αργότερα των κοριτσιών εδώ μέσα για απορίες που δημιουργήθηκαν στην πορεία, τα έχουμε καταφέρει.

Μέχρι και τον άντρα μου κατάφερα να τον κάνω φανατικό του θηλασμού, αφού βλέπει κάθε μέρα το αγγελούδι μας να μεγαλώνει και να είναι υγιές και χαρούμενο.

Τις ευχαριστίες μου σε όλες τις κοπέλες εδώ μέσα για τη βοήθεια τους.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ειχα μια θετικη εικονα απο την νυφη μου που γεννησε πριν απο μενα και θηλασε το μωρο της 18 μηνες.

Μετα απο μαθηματα θηλασμου που εκανα στο ΕΛΕΝΑ. Οταν γεννησα οσο ημουν στο μαιευτηριο απο τις νοσοκομες στο ΕΛΕΝΑ που ηταν πολυ υποστηρικτικες και μου απαντησαν στις πρωτες αποριες μου.Και οταν πηγα σπιτι μου απο το ιντερνετ σε διαφορα φορουμ που υποστηριζαν τον θηλασμο. Ετσι θηλασα την μικρουλα μου 3 ολοκληρα χρονια.

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ θεωρώ ότι ήμουν πολύ τυχερή σε αυτό το θέμα καθώς όλα έγιναν πολύ φυσικά, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με τον θηλασμό. στο μαιευτήριο έρχονταν και οι μαίες και η μαία μου. πολύ κατατοπιστικές και διαθέσιμες πάντα. μακάρι και στο επόμενο παιδάκι μου να είναι έτσι εύκολος ο θηλασμός. αλλά και να μην είναι ξέρω ότι θα μπορώ να πάρω τις γνώμες όλων των μαμάδων του φόρουμ αλλά και της Αγλαϊας.

 

ljGap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

θηλαζω χαριν του parents.gr και των συμβουλων που πηρα απο εδω μεσα.. ειμαι σιγουρη πως αν δεν ειχα ανακαλυψει αυτο το site δεν θα θηλαζα αυτη τη στιγμη μιας και οχι μονο δεν ειχα βοηθεια και ενημερωση, αλλα με απετρεπαν κιολας!

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειχα την επιθυμια να θηλασω και ενημερωθηκα πληρως απο το φορουμ και τις συμβουλες πολλων μαμαδων εδω.Στην πορεια η μαια που επελεξα να εχω στη γεννα μου ειπε αυτα που ηδη γνωριζα.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είχα την τύχη όσο ήμουν έγκυος και ψαχνόμουν να με ενημερώσει μια φίλη μου, η οποία θήλαζε, για το Σύλλογο Θηλασμού Ελλάδος, έψαξα στο ιντερνετ, παρακολούθησα κάποιες συναντήσεις του συλλόγου και αυτό ήταν! Αποφάσισα ότι πάσει θυσία θα θηλάσω αφού είναι το καλύτερο για το παιδάκι μου.

Απο εκεί βρήκα και τη σύμβουλο θηλασμού-διατροφής παιδιού, που έχω μέχρι και σήμερα.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι θηλάζω ακόμα, παρόλο που είμαι έγκυος!

 

Όλα μπορούν να γίνουν, αρκεί να το θέλετε.

Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείτε, ζητήστε βοήθεια:P.

 

Σίγουρα το parents είναι μεγάλη βοήθεια για όλες μας, σε όλα τα επίπεδα

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

οτι εμαθα το εμαθα μονη μου μεσα απο το διαδυκτιο κ απο βιβλια θηλασμου.οι μαιες στην κλινικη που γεννησα ηταν απλα αμετοχες...μου εφερναν ετοιμη την φορμουλα κ μου εδιναν να του μαθω πιπιλα κ αν κλαιει χαμομηλι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πληροφορίες για το θηλασμό πήρα κυρίως από το διαδίκτυο.

Αλλά σε γενικές γραμμές και οι μαίες στο μαιευτήριο που γέννησα με βοήθησαν- ιδιαίτερα η μαία που έκανε ένα σεμινάριο για τη φροντίδα των μωρών και το θηλασμό.

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διάβαζα νυχθημερόν parents όσο ήμουν έγκυος. Ξανά και ξανά. Τα διάβασα ΟΛΑ... σημείωνα πολλά (για θηλαστρα, για δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίσω, για βιταμίνες, για τη φύλαξη του γάλακτος, τηλέφωνα κλπ κλπ) γιατί δε θα είχα χρόνο να ψάχνω με το νεογέννητο. Και ήταν ΟΛΑ χρήσιμα. Με βοήθησε και ο άντρας μου στην αρχή (αυτός μου έβαζε το παιδί στο στήθος...) Αν άκουγα τις μαίες δε ξέρω αν θα είχα καταφέρει να θηλάσω 13 υπέροχους μήνες. Ευκαιρία λοιπόν να σας πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ.

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν το ειχα ψαξει ιδιαιτερα, απλως το ειχα δεδομενο οτι θα θηλασω. Στη διαρκεια της εγκυμοσυνης διαβαζα η χαζη για την εγκυμοσυνη κυριως και οχι για το μετα! Διαβασα και κατι λιγα για το θηλασμο απο ενα βιβλιο και αυτο ηταν ολο. Στο μαιευτηριο χωρις αγχος εβαζα το μωρο να θηλασει, οι μαιες με βοηθησαν, οχι τρελα πραγματα αλλα λιγο με τη σωστη θεση του μωρου και τετοια. Στους 6 μηνες που αρχισε να με κουραζει πολυ ο θηλασμος και το ξενυχτι με στηριξε η παιδιατρος μας! Και τελικα θηλασα 1 χρονο και θα ηθελα να θηλασω παραπανω αλλα δυστυχως λογω κακης ενημερωσης εκανα μονη μου χωρις να το ξερω σταδιακο απογαλακτισμο καθως θηλαζα μονο πρωι βραδυ για να τρωει τις στερεες ενδιαμεσα..

Οτι εμαθα για τον θηλασμο παντως το εμαθα κυριως απο το παρεντς και απο διαφορα λινκς που παρεθεταν εδω οι κοπελες! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

me bohthise h maia h opoia meta ton toketo me episkeptotan spiti gia na mas tsekarh kai na mou deixnei diafora...dysthxos den thylasa poly logo problhmatos ygeias pou proekeipse kai eprepe na akolouthiso farmakeytikh agwgh:cry:....elpizw sto deytero na eimai poly pio tyxerh:confused:.. kai sto net omws briskhs poly symantikes plyrofories..

as1cJX_VM0V0020MDAwNTc0NWJ8MDAwMDQ1ZGJ8eW91ciB0ZXh0.gif

as1cHxC-O7-1100MDAwMDYxMmR8MDAwMTEwOGxkfHRvIGtvcml0c2FraSBtb3U.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα ειχα την τυχη να παρακολουθησω μαθηματα ανωδυνου τοκετου σε δημοσιο νοσοκομειο της πολης.εκει οι μαιες μας ενημερωσαν για την σημαντικοτητα του θηλασμου και καποιες γενικες οδηγιες.στη συνεχεια ενημερωθηκα και απο το parents,δυστυχως ομως αφοτου γεννησω δηλαδη εκανα συλλογη σημαντικων πληροφοριων υπο πιεση χρονου.τα καταφεραμε μια χαρα ομως,χαρη και στα κοριτσια απο εδω!

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Διάβαζα νυχθημερόν parents όσο ήμουν έγκυος. Ξανά και ξανά. Τα διάβασα ΟΛΑ... σημείωνα πολλά (για θηλαστρα, για δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίσω, για βιταμίνες, για τη φύλαξη του γάλακτος, τηλέφωνα κλπ κλπ) γιατί δε θα είχα χρόνο να ψάχνω με το νεογέννητο. Και ήταν ΟΛΑ χρήσιμα.

Το ίδιο ακριβώς έκανα και εγώ!! Ολα μα ολα χρήσιμα!! Είτε με ενδιέφερε το θέμα άμεσα είτε όχι το διάβαζα για να ενημερωθω. Απο το διαδίκτυο και γω λοιπόν . Είχα μαια αλλα μο έλεγε πράγματα που ήδη τα ηξερα, οποτε δεν δυσκολευηκα και πολυ! Ήταν σα να είχα κάνει ταχυρυθμα μαθήματα, χεχεχε! Και απο μένα άλλο ένα ευχαριστω!συνεχιστε την καλη δουλεια!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εγω προσωπικα ειχα την τυχη να παρακολουθησω μαθηματα ανωδυνου τοκετου σε δημοσιο νοσοκομειο της πολης.εκει οι μαιες μας ενημερωσαν για την σημαντικοτητα του θηλασμου και καποιες γενικες οδηγιες.στη συνεχεια ενημερωθηκα και απο το parents,δυστυχως ομως αφοτου γεννησω δηλαδη εκανα συλλογη σημαντικων πληροφοριων υπο πιεση χρονου.τα καταφεραμε μια χαρα ομως,χαρη και στα κοριτσια απο εδω!

 

Το ίδιο και εγώ.Μάλλον θα πηγαίναμε στο ίδιο νοσοκομείο αλλά εγώ κάπως νωρίτερα γιατί το μωράκι μου είναι τώρα 8 1/2 μηνών.Όταν γέννησα όμως πήρα και κάποια μαία στο σπίτι διότι αντιμετώπισα ένα μικρό προβληματάκι:ανέβασα πυρετό,κόντεψα να πάθω μαστίτιδα.Νόμισα πως δεν θα τα καταφέρω όμως η συγκεκριμένη μαία με ενθάρρυνε και από τότε μέχρι τώρα συνεχίζουμε ακάθεκτες.

IxkJp2.png

 

rpfTp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δε συναντησα καποια μαια, οι μαιες του νοσοκομειου βεβαια βοηθουσαν αρκετα με το θηλασμο και μενα και τις υπολοιπες μανουλες αλλα δεν με ειχαν ενημερωσει για τα προβληματα που θα συναντουσα με το θηλασμο στο σπιτι, ετσι η κορη μου θηλασε γυρω στις 50 μερες, αν και υπηρχαν πολλα προβληματα πιστευω πως αν ειχα την καταλληλη ενημερωση θα θηλαζε περισσοτερο.

οταν εμεινα εγκυος στο γιο μου λοιπον αρχισα να διαβαζω πολυ στο ιντερνετ για το θηλασμο και ομολογω οτι περισσοτερο με βοηθησε αυτο το σαιτ, και κυριως οι εμπειριες απο αλλες μανουλες που εγραφαν κι απαντουσαν. πριν γεννησω σπανια συμμετειχα στις συζητησεις αλλα τα ειχα διαβασει σχεδον ολα τα θεματα

Link to comment
Share on other sites

αρκετή μελετη μέσα από το ιντερνετ , παρακολουθηση σεμηναριου και τα μαθηματα ανωδυνου στο "Ελενα". Τέλος πολύ υπομονή. Δεν είχα γυναίκες στο πλαι μου που να έχουν θηλάσει. Τωρα είμαστε αρκετες στο κλαμπ. Ο γιοσ μου είναι 21 μηνών

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ήμουν τυχερή γιατί η παιδίατρος που διάλεξα, εν αγνοία μου ήταν και σύμβουλος θηλασμού και έτσι κατάφερα και θήλασα το παιδί μου. Αν άκουγα τις συμβουλές που μου έδωσαν οι μαίες στο μαιευτήριο δεν θα τα κατάφερνα ούτε για 40 μέρες………..

Πολύτιμες πληροφορίες βρήκα και στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Είχα κάνει κάποια σεμινάρια ψυχοπροφυλακτικής και μητρικού θηλασμού στο 'Ελενα, κι αυτό όχι από επιλογή.Ήταν υποχρεωτικά προκειμένου να μπει κι οσύζυγος στον τοκετό.Ήταν υπέροχα και τα συστήνω σε όλους τους μελλοντικούς γονείς.Έμαθα πολλά πράγματα τόσο για τον τοκετό όσο και για τον θηλασμό.Οι μαίες ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικές και καθυσηχαστικές.Βέβαια, απ'την θεωρία ως την πράξηυπάρχει μεγάλη απόσταση!!!Λόγω δυσκολίας στο να θηλάσω το έψαξα το θέμα και μετά τον τοκετό στο διαδίκτυο.Έμαθα λίγα πράγματα παραπάνω, όσον αφορά τα βασικά.Όσο για την προβληματική μου περίπτωση και το τί μπορεί να φταίει, το "συζήτησα" στο φορουμ του παρεντς από άλλες μανούλες!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...