Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

Πιθανον να οφειλεται στην αντιβιωση....ρωτα στην ενοτητα θηλασμου.....

 

sudocream μη βαζεις οταν εναι ερεθισμενο.......

 

Αφηνε αν μπορεις να αεριζεται μετα απο τα πλυσιματα (η γιατρος συστηνει στεγνωμα με σεσουαρ)...σκουπιζεις μονο με βαμβακερη πετσετα....μη βαζεις καθολου σαπουνι παρα μονο μετα απο κακα (εγω πηρα της aderma to gel moussant)

 

Μας βοηθησε πολυ μια αγωγη που εκανα παραλληλα με verdal πρωι-βραδυ (3 μερες) και 3 φορες την μερα cicalfate (avene)....η δερματολογος ειπε να τη βαζω σε καθε αλλαγη πανας, αλλα η παιδιατρος διαφωνησε.

 

Επισης η δερματολογος ειπε να βαλω στη συνεχεια και travogen για αλλες 3 μερες (δις τη μερα) αλλα δεν το κανα λογω καλης καταστασης....

Επισης αλλαξαμε πανες και βαζουμε τις οικολογικες......

 

Εμεις τουλαχιστον ειδαμε μεγαλη βελτιωση απο την πρωτη μερα....

 

Να ξερεις οτι dactador δε βαζουμε πανω απο 3 μερες γιατι τοτε αντι να βοηθαει, βλαπτει και υποτροπιαζει η κατασταση.....

 

 

Πες μου κάτι βρε κοριτσάκι...Η κρέμα η cicalfate (avene) σας απλώνεται καλά πάνω στο σύγκαμα; Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα στο άπλωμα της. Πάνω στο σύγκαμα όπως την απλώνεις, υποχωρεί. Δεν στέκεται καθόλου. Θέλω να την βάλω άλλά όσο και να την δουλεύω στο χέρι μου πριν την βάλω, πάνω στο σύγκαμα δεν κάθεται. Εσύ δεν το έχεις αυτό το πρόβλημα;

Οσο για την dactador δεν μου είπε η παιδίατρος να βλάπτει πάνω από 3 μέρες .Εσένα ποιος σου το είπε;

Τις πάνες τις οικολογικές από που τις πήρατε; Πιστεύεις ότι βοηθάνε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Otan λες συγκαμμα εννοεις πληγη? οταν καναμε εμεις πληγες στο δερμα βοηθησε μονο το μελανι!!!! Απιστευτα βοηθησε....πηρε τον πονο και απο πανω εβαζες οτι κρεμα ηθελες.......

 

Εμενα το συγκαμμα που εκανε προσφατα ηταν κοκκινιλες εντονες που τον ετσουζαν και τον φαγουριζαν...πονουσε πολυ και οταν τον επλενα........δεν ειχα προβλημα να απλωσω την οποια κρεμα......δεν πρεπει να βαζεις πολυ.....σαν στοκος δλδ....να απορροφιεται οσο γινεται την κανεις μασαζ.......

 

Γα την ντακταντορ μου το τονισε η παιδιατρος πολλες φορες και το διαπιστωσα και η ιδια οτι δεν κανει πανω απο τρεις μερες....εκει που πηγαινε καλα (την πρωτη φορα) αρχισε να υποτροπιαζει πολυ ασχημα και μαλιστα υπεφερε πολυ απο ενα σημειο και μετα οποτε εβαζα ντακταντορ....το διαβασα καπου εδω μαλιστα οτι ντακταντορ πανω σε πληγη προκαλει πονους και τσουξιμο........

 

Και ο ξαδερφος μου που ειναι φαρμακοποιος ειπε οχι πανω απο 3 μερες.......γενικως οτι εχει κορτιζονη καλο ειναι να προσεχεις ποσο το βαζεις σε ενα μωρο...οσο λιγοτερο γινεται!!!! Ακομα καλυτερα καθολου!!!

 

Για τις πανες τωρα τις παιρνω 20 ευρω τα 42 τεμαχια απο καταστημα με βιολογικα ειδη στη γειτονια μου........υποτιθεται δεν εχουν χημικα και χλωριο...τι να σου πω.......η δερματολογος θεωρει οτι φταινε οι πανες για το αρχικο προβλημα....θα δω αν θα υποτροπιασει και θα σε ενημερωσω....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εγώ μπερδεύτικα λίγο έχω verdal την οποία μου την είχε δώσει ο δικός μου γυναικολόγος για μυκητιάσεις εξωτερικά , κάνει και για το μωρό? να βάλω καλύτερα αυτή ή dactador? δεν την έχω βάλει για 3ημέρες σχεδόν 2 αλλά δεν έχω δει και διαφορά. Πάνω απο τις κρέμες αυτές να μην βάζω άλλη καλυντική ε? γιατι εγώ βάζω και τις άλλες οποια έχω σπίτι fresiderm ή στην γιαγιά sudocream

BILLY 2004- BEBOULA 2008

Link to comment
Share on other sites

Sudocreme δε βαζουμε οταν ειναι ερεθισμενο.......δεν το αφηνει να γειανει.....

 

Με την ντακταντορ εμεις δεν ειδαμε βελτιωση παρα μονο τη πρωτη φορα......εκτοτε μονο μας χειροτερευει.......

 

Η βερνταλ μας βοηθησε αμεσως......ειναι και για μυκητιασεις....

 

Οχι δεν βαζεις τιποτα αλλο πανω....

 

Και μονο 2 φορες την μερα.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Otan λες συγκαμμα εννοεις πληγη? οταν καναμε εμεις πληγες στο δερμα βοηθησε μονο το μελανι!!!! Απιστευτα βοηθησε....πηρε τον πονο και απο πανω εβαζες οτι κρεμα ηθελες.......

 

Εμενα το συγκαμμα που εκανε προσφατα ηταν κοκκινιλες εντονες που τον ετσουζαν και τον φαγουριζαν...πονουσε πολυ και οταν τον επλενα........δεν ειχα προβλημα να απλωσω την οποια κρεμα......δεν πρεπει να βαζεις πολυ.....σαν στοκος δλδ....να απορροφιεται οσο γινεται την κανεις μασαζ.......

 

Γα την ντακταντορ μου το τονισε η παιδιατρος πολλες φορες και το διαπιστωσα και η ιδια οτι δεν κανει πανω απο τρεις μερες....εκει που πηγαινε καλα (την πρωτη φορα) αρχισε να υποτροπιαζει πολυ ασχημα και μαλιστα υπεφερε πολυ απο ενα σημειο και μετα οποτε εβαζα ντακταντορ....το διαβασα καπου εδω μαλιστα οτι ντακταντορ πανω σε πληγη προκαλει πονους και τσουξιμο........

 

Και ο ξαδερφος μου που ειναι φαρμακοποιος ειπε οχι πανω απο 3 μερες.......γενικως οτι εχει κορτιζονη καλο ειναι να προσεχεις ποσο το βαζεις σε ενα μωρο...οσο λιγοτερο γινεται!!!! Ακομα καλυτερα καθολου!!!

 

Για τις πανες τωρα τις παιρνω 20 ευρω τα 42 τεμαχια απο καταστημα με βιολογικα ειδη στη γειτονια μου........υποτιθεται δεν εχουν χημικα και χλωριο...τι να σου πω.......η δερματολογος θεωρει οτι φταινε οι πανες για το αρχικο προβλημα....θα δω αν θα υποτροπιασει και θα σε ενημερωσω....

 

 

Vera και εγώ βάζω μελάνι στο πωπάκι της αλλά όχι μονο στην πληγούλα. Σε όλη την επιφάνεια. Ξέρεις είναι πιο ερεθισμένο μέσα μέσα και προς τα έξω είναι πολύ κόκκινο το δέρμα. Εκεί προς τα έξω, έχει σε ορισμένα σημεία πολύ λεία επιφάνεια σαν εγκαυμα. Σε αυτά τα σημεία δεν κάθεται καθόλου η κρέμα. Άσε που όσο προσπαθώ να της την απλώσω και αυτή μαζεύει και φεύγει. Και φαίνεται ότι όσο και αν βάζω πάνω όσο μπορώ, φορώντας την πανούλα της θα φεύγει πανεύκολα μέσα στην πάνα. Σε εκείνα τα σημεία ξέρεις δεν μπορεί να αποροφηθεί.

Όσον αφορά την ντακταντορ, εγώ που την βάζω στην μπέμπα 3 φορές την ημέρα μόνο, και τότε δεν κάνει πάνω από 3 μέρες;

Εγώ όσον αφορά τις πάνες σήμερα άλλαξα μάρκα αλλά οικολογικά δεν ξέρω από που να πάρω. Θα το ψάξω πάντως..

Η αλήθεια είναι ότι έχω απελπιστεί με το σύγκαμα της μικρής μου. Έχω γεμίσει αλοιφές και δεν βλέπω αποτέλεσμα. Η παιδιάτρος μου αύριο θα μου φέρει ένα δείγμα από ένα σκεύασμα που θα φτιάξει ένας φαρμακοποιός και πιστεύει ότι θα βοηθήσει.Για να δούμε...Το πισινάκι της μικρής μου έχει γίνει κατακόκκινος όλος σαν τον κ*** της μαιμούς :?

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις summerday ειχα μεγαλο προβλημα με τον μικρο μου.

Αποτελεσμα, οπως εγραψα κ πιο πριν ειχα με το σπαθολαδο,

Εστρωσε αμεσως ο πισινουλης του.Στην πορεια ανακαλυψα οτι ολες οι κρεμες που κυκλοφορουν κ ειναι για συγκαμα,περιεχουν ψευδαργυρο κ

τον ερεθιζουν αμεσως.Τωρα χρησιμοποιω αποκλειστικα σπαθολαδο κ

μερικες φορες την βαζελινη της προδερμ που ειναι καταπλικτικη.Αν μπορεις δοκιμασε κ συ το σπαθολαδο,δεν εχεις να χασεις.Περαστικουλια στην μικρη σου.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Summerday αν εχει πληγη η μικρη μη βαζεις κρεμες....βαζε μονο μελανι κι αφηνε το στον αερα οσο γινεται........κι οχι σαπουνι παρα μονο 1-2 φορες την μερα.......Μη βαζεις ξανα ντακταντορ.......πιθανοτατα το υποτροπιαζει........δεν κανει να βαζεις τοσο συχνα ουτε σε ενηλικα ποσο μαλλον σε μωρο......

 

Δες αυτη την συνταγη.........μου την ειπε η παιδιατρος μου...την εδωσε δερματολογος σε ενα μωρο που ηταν σε οικτρη κατασταση.......ξεφλουδιζε το δερμα του........εγινε καλα πολυ γρηγορα.....

 

Λοιπον αυτα τα φτιαχνει φαρμακοποιος.....ta βαζεις 2-3 φορες την μερα....

 

Αρχικα επαλειψη με solution υπερμαγγανικο 1/10000

50cc

 

Αφου το ταμποναρεις με βαμβακι αφηνεις 15 λεπτα ανοιχτο να στεγνωσει.......

 

Μετα βαζεις την εξης αλοιφη

 

modecazole 2 σωληναρια

flixotide 1 σωληναριο

lipid fucicorte 1 σωληναριο

travacorte 1 σωληναριο

 

Aφηνεις να απορροφηθει μιση ωρα (φορας φυσικα πανα στο παιδι) και μετα ριχνεις πουδρα dactarin

 

Αυτη η αγωγη για οσο χρειαστει...μεχρι να γινει λαμπικο το δερμα.....

 

Δεν το δοκιμαζεις?

 

ΠΑΝΕς ΤΩΡΑ...ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις summerday ειχα μεγαλο προβλημα με τον μικρο μου.

Αποτελεσμα, οπως εγραψα κ πιο πριν ειχα με το σπαθολαδο,

Εστρωσε αμεσως ο πισινουλης του.Στην πορεια ανακαλυψα οτι ολες οι κρεμες που κυκλοφορουν κ ειναι για συγκαμα,περιεχουν ψευδαργυρο κ

τον ερεθιζουν αμεσως.Τωρα χρησιμοποιω αποκλειστικα σπαθολαδο κ

μερικες φορες την βαζελινη της προδερμ που ειναι καταπλικτικη.Αν μπορεις δοκιμασε κ συ το σπαθολαδο,δεν εχεις να χασεις.Περαστικουλια στην μικρη σου.

 

Mπορώ από κάπου να αγοράσω έτοιμο σπαθόλαδο ή πρέπει να το φτιάξω εγώ;;;

Link to comment
Share on other sites

Summerday αν εχει πληγη η μικρη μη βαζεις κρεμες....βαζε μονο μελανι κι αφηνε το στον αερα οσο γινεται........κι οχι σαπουνι παρα μονο 1-2 φορες την μερα.......Μη βαζεις ξανα ντακταντορ.......πιθανοτατα το υποτροπιαζει........δεν κανει να βαζεις τοσο συχνα ουτε σε ενηλικα ποσο μαλλον σε μωρο......

 

Δες αυτη την συνταγη.........μου την ειπε η παιδιατρος μου...την εδωσε δερματολογος σε ενα μωρο που ηταν σε οικτρη κατασταση.......ξεφλουδιζε το δερμα του........εγινε καλα πολυ γρηγορα.....

 

Λοιπον αυτα τα φτιαχνει φαρμακοποιος.....ta βαζεις 2-3 φορες την μερα....

 

Αρχικα επαλειψη με solution υπερμαγγανικο 1/10000

50cc

 

Αφου το ταμποναρεις με βαμβακι αφηνεις 15 λεπτα ανοιχτο να στεγνωσει.......

 

Μετα βαζεις την εξης αλοιφη

 

modecazole 2 σωληναρια

flixotide 1 σωληναριο

lipid fucicorte 1 σωληναριο

travacorte 1 σωληναριο

 

Aφηνεις να απορροφηθει μιση ωρα (φορας φυσικα πανα στο παιδι) και μετα ριχνεις πουδρα dactarin

 

Αυτη η αγωγη για οσο χρειαστει...μεχρι να γινει λαμπικο το δερμα.....

 

Δεν το δοκιμαζεις?

 

ΠΑΝΕς ΤΩΡΑ...ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ?

 

Σήμερα μου έφερε η παιδίατρος μου ένα δείγμα από μια κρέμα που έφτιαξε ένας φαρμακοποιός. Μου είπε ότι είναι πολύ καλή και σίγουρα θα δω αποτέλεσμα. Για να δούμε...αν είναι καλή θα την παραγγείλω. Επίσης μου είπε να σταματήσω τη dactador και να βάζω dactarin που δεν έχει κορτιζόνη.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Εσας τα μωρά σας όταν τα αφήνατε χωρίς πάνα πόση ώρα τα αφήνατε; και κατα τη διάρκεια αυτή δεν τα έκανε καθόλου; εμένα η μπέμπα μου κατουράει συνέχεια καί από το σφίξιμο συνήθως βγάζει και ...κοτσιλίτσες ΄(όπως τις λέω εγώ) :) ..και άντε πάλι από την αρχή πλύσιμο. Αυτή η δουλεια γίνεται συνέχεια όταν δεν της φοράω πάνα. Κατουράει και ψιλοχέζει και όλο κάτω από το νερό είναι..πως λοιπόν να στεγνώσει αυτό το παιδί;;;

Μελάνι της βάζω 2-3 φορές την ημέρα. Λέτε να το βάζω σε κάθε αλλαγή πάνας;Ευτυχώς πάντως οι πληγούλα που είχε έχει κλείσει. Τώρα έχει μείνει έντονος ερεθισμός και ξεφλούδισμα στο πωπάκι.

Ο άντρας μου χθες πήρε και άλλη μάρκα πάνες για να δούμε. Όταν τελειώσουν θα της παραγγείλω από το ίντερνετ οικολογικές που βρηκα σε κάποια sites μιας και δεν έχουμε κοντά κάποιο μαγαζί που να πουλάει οικολογικά.

Vera μου θα έχω στο νου μου τη συνταγή που είπες σε περίπτωση που δεν δω αποτέλεσμα απο αυτή που μου έφερε η γιατρός.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν εχω τολμησει να τον τσιτσιδωσω ακομα.......η παιδιατρος λεει οτι απο την στιγμη που θα κατουρησει μπορω να τον εχω με βρακακι για μια ωρα....τοσο κανει να γεμισει η κυστη.....μετα ξανα πανα μεχρι να τα κανει.......

 

Και που ξερω εγω ποτε ακριβως θα κατουρησει?????

 

Και μια φιλη φορουσε 3 βρακακια στο γιο της και τον εβαζε να καθεται πανω σε σελτε.......οταν βρεχοταν τον αλλαζε......

 

Αφου παμε καλα δεν τον τσιτσιδωνω.......

 

Εσυ που εχεις τοσο μικρο μωρο ειναι πιο δυσκολο........αλλα απο την αλλη οταν ειναι κοριτσι δεν κατουραει ψηλα!!!! Ξερω εγω.....δοκιμασε αλλες πανες, τις θεραπειες που λες και βλεπεις.....

 

Αααα.....προσεχε και τι τρως......αν θηλαζεις δλδ......οχι οξινα και αλμυρα......

 

Μελανι μη βαζεις σε καθε αλλαγη 3 φορες καλα ειναι.....

 

Σπαθολαδο με βοηθησε στην αρχη αλλα μετα τιποτα....απο οτι λενε το πουλανε και στα μαγαζεια με βιολογικα προιοντα.....

 

Επισης θα δοκιμασω την κρεμα για αλλαγη πανας της weleda .....λενε καλα λογια......

 

Εγω μεχρι 9 μηνων του εβαζα αποκλειστικα κεραλοιφη (την φτιαχνεις με ελαιολαδο και κερι μελισσας) και ειμασταν πολυ καλα........δεν επαθε το παραμικρο........με τις στερεες τροφες αρχισαν τα προβληματα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

δείτε και αυτό από το http://www.paidiatros.com

 

Το σύγκαμα είναι το πιο συχνό πρόβλημα στα παιδιά της βρεφικής ηλικίας. Το σύγκαμα είναι αποτέλεσμα ερεθισμού του δέρματος του μωρού σας από τα ίδια του τα ούρα. Τα ούρα περιέχουν μια ουσία που λέγεται ουρία. Η ουρία διασπάται και παράγεται αμμωνία, η οποία και προκαλεί τον ερεθισμό στο δέρμα.

 

Πώς παρουσιάζεται;

 

Το δέρμα στην περιοχή των γεννητικών οργάνων κοκκινίζει. Αν δεν αντιμετωπισθεί έγκαιρα τότε πολύ σύντομα η περιοχή θα μολυνθεί με μύκητες, λόγω των ιδανικών συνθηκών που επικρατούν στην περιοχή (υγρασία και θερμότητα). Μόλις το σύγκαμα μολυνθεί με μύκητες θα παρατηρήσετε ότι οι βλάβες επεκτείνονται, το κοκκίνισμα γίνεται πιο έντονο και θα παρουσιαστούν στην περιοχή αυτή φυσαλίδες ,που σε μερικά σημεία θα ξεφλουδίζονται.

 

Πως να το προλάβετε

1. Αλλάζετε τακτικά το παιδί σας.

2. Προτιμάτε να πλένετε το παιδί σας με τρεχούμενο νερό και μη χρησιμοποιείτε συνεχώς υγρά μωρομάντηλα.

3. Μη βάζετε πάνω από τις πάνες ελαστικά βρακάκια.

4. Οι πάνες έκανα τη ζωή των μανάδων πολύ πιο εύκολη. Τα πανιά όμως συγκρατούν τα ούρα και τα κόπρανα με αποτέλεσμα να έρχονται για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα επαφή με το δέρμα του μωρού. Τα κόπρανα περιέχουν ένζυμα που ερεθίζουν και καταστρέφουν το φυσικό φραγμό του δέρματος και ευνοούν την ανάπτυξη μικροβίων. Επίσης τα μικρόβια που υπάρχουν στα κόπρανα επιβαρύνουν το δέρμα και μπορεί να προκαλέσουν μολύνσεις. Τα ούρα όπως αναφέρεται και στην αρχή περιέχουν ουρία η οποία διασπάται και παράγεται αμμωνία. Η αμμωνία προκαλεί ερεθισμό στο δέρμα. Οι πάνες αυξάνουν επίσης την υγρασία στη περιοχή αφού κρατούν την περιοχή κλειστή. Για αυτούς τους λόγους είναι αοπαραίτητο να τοποθετείτε σε κάθε αλλαγή πάνας μια προστατευτική κρέμα. Η κρέμα πρέπει να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

Ι. Να έχει μαλακτική και ανακουφιστική δράση.

ΙΙ. Να παρεμποδίζει την ανάπτυξη των μικροβίων.

ΙΙΙ. Να παρεμποδίζει την ανάπτυξη υγρασίας.

 

Θεραπεία

1. Αφήστε όσο το δυνατό περισσότερη ώρα το μωρό χωρίς πάνα για να αεριστεί η περιοχή.

2. Αλλάζετε τακτικά το παιδί σας.

3. Να το πλένετε με τρεχούμενο νερό κάθε φορά που λερώνεται και να στεγνώνετε καλά την περιοχή.

4. Υπάρχουν κρέμες που περιέχουν ψευδάργυρο και βοηθούν στη θεραπεία του παρατρίμματος.

5. Επισκεφθείτε το γιατρό σας γιατί αν η περιοχή είναι μολυσμένη με μύκητες τότε πρέπει να τοποθετήσετε ειδικές αντιμυκητιασικές αλοιφές.

6. Αν το πρόβλημα είναι έντονο, μπορεί ο γιατρός σας να σας συνταγογραφήσει κάποια κορτιζονούχα κρέμα. ΜΗΝ τη χρησιμοποιείτε ανεξέλεγκτα. Βάλτε την σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. Η κατάχρηση της κρέμας αυτής μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο παιδί σας.

Αντίθετα, υπάρχουν κρέμες που δεν περιέχουν κορτιζόνη και έχουν τις εξής ιδιότητες:

i. Ανακουφιστική δράση

ii. Επουλωτική δράση.

iii. Δεσμεύει τα ένζυμα των κοπράνων που ερεθίζουν το δέρμα

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Mπορώ από κάπου να αγοράσω έτοιμο σπαθόλαδο ή πρέπει να το φτιάξω εγώ;;;

 

Εγω το εφτιαξα μονη μου,δεν ειναι δυσκολο.Αγοραζεις σπαθοχορτο(το πηρα απο την λαικη) κ εβρασα το λαδι με το σπαθοχορτο σε μπεν μαρι(2,5 με 3ωρες ,χαμηλη φωτια).Απ οτι διαβασα πιο πριν η vera λεει οτι ισως το πουλανε κ σε μαγαζια με βιολογικα προιοντα.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα!Εχω συνταγη για συγκαμα!

Ανακατευουμαι Bepanthol και penaten κανουμε επαλειψη.

Ανακατευουμαι Bepanthol και ιωδιο κανουμε επάλειψη.

Εναλλαξ στα συχνα αλλαγματα. Σε 24 ωρες εχει γινει το δερματακι

τελειο...Το δοκιμασα και επιασε κοριτσια...Ισως να βοηθησει και αλλες...

Ειδικα σε περιπτωσεις που το καψιμο δεν ειναι εκτεταμενο πιανει σιγουρα

αλλα μου το ειπαν για παιδακι που εχει σοβαρο προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλησπέρα, μέχρι σήμερα δεν είχα ξαναμπεί σε αυτή την ενότητα, διότι νόμιζα -τρομάρα μου- ότι εμείς είμαστε απρόσβλητες στο σύγκαμα... Να όμως, που την πάθαμε κι εμείς για 1η φορά στους 9 μήνες. Το πουλάκι της είναι κατακόκκινο σαν πληγή. Η γιατρός μας συνέστησε την daktodor, αλλά καθότι κορτιζονούχα, την φοβάμαι λίγο. Αυτό το μελάνι που διάβασα τι είναι? Μήπως είναι εκείνη η κόκκινη σκόνη σε ένα μπουκαλάκι που λέει EOSIN 2g απ' έξω? Θα το δοκιμάσω και αυτό. Πήρα και την Kenacomb. Θα σας γράψω τα αποτελέσματα αυρίο-μεθαύριο. Περαστικά στα μωράκια μας.

 

(Άσχετο (και ίσως κοτσάνα, αλλά νομίζω ότι κάπου το είδα): τα πολλά καρύδια που έφαγα τις τελευταίες μέρες έχουν σχέση?) Καλά, αν είναι βλακεία, μη βαράτε... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΜΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ SUDOCREAM.ΠΛΕΝΕΙΣ ΤΟΠΙΚΑ ΤΟ ΣΚΟΥΠΙΖΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙΣ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΕ ΥΓΡΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το μελανι θαυματουργο.......παθαμε ασχημο συγκαμμα επειδη εφαγα καρυδια και εκλαιγε σπαραχτικα το μωρακι μου 3 μερες τωρα.......δεν αντεχε με τιποτα κρεμα στον πωπο του.......αποψε εβαλα μελανι και πρωτη φορα δεν εκλαψε..........δεν ξερω τι θα γινει αυριο κι αν θα φυγει το συγκαμμα παντως πηρε με μιας τον πονο!!!!

 

Τζαμπα του βαζα 3 μερες κορτιζονουχες....τιποτα δεν εκαναν, παρα επιβαρυναν την κατασταση!!!!

 

Νάτο βρε παιδιά αυτό με τα καρύδιο, κι έλεγα που το είδα, που το είδα...χαχα...

 

καλά ευτυχώς δεν το έπαθα ακόμα το Αλτσχάιμερ... :lol:

 

Αλλά βρε vera μου, τι σχέση έχουν τα καρύδια?!!! :roll:

 

Έβαλα κι εγώ "μελάνι" απόψε, δλδ EOSIN, αν αυτό εννοείται ως μελάνι. Κοιμάται εδώ και 2 ώρες γαλήνια...

Δόξα τω Θεώ...

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλησπέρα, μέχρι σήμερα δεν είχα ξαναμπεί σε αυτή την ενότητα, διότι νόμιζα -τρομάρα μου- ότι εμείς είμαστε απρόσβλητες στο σύγκαμα... Να όμως, που την πάθαμε κι εμείς για 1η φορά στους 9 μήνες. Το πουλάκι της είναι κατακόκκινο σαν πληγή. Η γιατρός μας συνέστησε την daktodor, αλλά καθότι κορτιζονούχα, την φοβάμαι λίγο. Αυτό το μελάνι που διάβασα τι είναι? Μήπως είναι εκείνη η κόκκινη σκόνη σε ένα μπουκαλάκι που λέει EOSIN 2g απ' έξω? Θα το δοκιμάσω και αυτό. Πήρα και την Kenacomb. Θα σας γράψω τα αποτελέσματα αυρίο-μεθαύριο. Περαστικά στα μωράκια μας.

 

(Άσχετο (και ίσως κοτσάνα, αλλά νομίζω ότι κάπου το είδα): τα πολλά καρύδια που έφαγα τις τελευταίες μέρες έχουν σχέση?) Καλά, αν είναι βλακεία, μη βαράτε... :?

 

Ειδικά για τα καρύδια δεν ξέρω και δεν έχω χρόνο να διαβάσω τις προηγούμενες σελίδες, για να δω αν αναφέρθηκε κάτι σχετικό.

Η κόρη μου έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά που τρώω εγώ και αυτό της προκάλεσε συγκάμματα με διάφορες στερεές τροφές, που συνήθως δεν προκαλούν αλλεργία (πχ καρότο, μήλο, αχλάδι). Ανάμεσα σε άλλα συμπτώματα, έκανε "περίεργα' συγκάματα στην περιοχή, που σίγουρα δεν οφείλονταν στην πάνα και γίνονταν συστηματικά με τη συγκεκριμένη τροφή.

Ξεκίνησα αποχή από τα γαλακτοκομικά πριν από 4 μήνες και μετά από 6 εβδομάδες εισάγαμε σταδιακά τις τροφές που την πείραζαν και τις έχει δεχτεί σχεδόν όλες χωρίς συγκάμματα.

 

Ειδικά αν οικογενειακώς έχετε ιστορικό ή προδιάθεση για αλλεργίες, καλό είναι να παρατηρείτε αν το σύγκαμμα εμφανίζεται συστηματικά και αν η μορφή του είναι συγκεκριμένη και να τα σημειώνετε, για να κάνετε κάποια συσχέτιση αν χρειαστεί.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο σύγκαμμα βοηθάει πολύ και η φαρμακευτική μελάνη .... έχει μια διαδικασία στην εφαρμογή αλλα είναι πολύ αποτελεσματκή, ρωτήστε τον παιδίατρό σας να σας πει ... παλιά και δοκιμασμένη συνταγή.

 

Επίσης πολύ σημαντικό είναι να αερίζεται η περιοχή της πάνας, μου το είχε τονίσει ο δερματολόγος και όντως βοηθησε πάρα πολύ .... και εσύ να φορούσες πάνα 24 ώρες το 24ώρο τα ίδια θα παθαινες μου είχε τονίσει ...

Εγώ είχα πάρει μια αλαξιέρα στρωματάκι (αυτες που προσαρμόζονται έξτρα πάνω στις κούνιες) και οταν έπαιρνε έναν μικρό ημερήσιο υπνάκο, έβαζα την αλλαξιέρα στον καναπέ του σαλονιού, την ξάπλωνα εκεί, έβγαζα τελείως την πάνα και τη σκέπαζα με fleece κουβερτούλα που πλένεται και εύκολα. Εννοειται ότι καθόμουνα απο δίπλα να την προσέχω, Πάντως όσες φορές κατουρήθηκε έβρεξε τα ρουχάκια που φορούσε και την άλλαζα αργότερα, απλα φρόντιζα να μην την ακουμπουν τα βρεγμένα όσο κοιμάται, τα ψιλογύριζα, έβαζα πανάκια στεγνά κλπ .... σε μια βδομάδα είδα τεράστια διαφορά.

 

Τέλος αν δεν βοηθήσουν αυτές οι κρέμες του εμπορίου που δίνουν οι παιδίατροι, αξίζει μια επίσκεψη σε δερματολόγο .... άδικα παιδευόμασταν με όλες τις κρέμες. Πήγαμε στο δερματολόγο, μιας έδωσε συνταγή από μια κρέμα να μας την φτιάξουν στο φαρμακείο και σωθήκαμε. Εκτοτε έχω φυλαγμένη τη συνταγή και αν μας ξαναπιάσει (πολύ σπάνια και μόνο μετά απο συνεχόμενες διάρροιες), τη χρησιμοποιω. Δυο φορες που χρειαστηκε το δερματάκι βελούδο σε δυο μέρες :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Olg@ αυτό που λες "φαρμακευτική μελάνη", υποθέτω πως είναι αυτό που αναφέρω ως EOSIN, σωστά?

 

Από χθες βράδυ , μέχρι και σήμερα, είδαμε θεαματική βελτίωση στο συγκαμά της, ακολουθώντας την εξής διαδικασία: πλύσιμο με χλιαρό χαμομήλι, στέγνωμα με χλιαρό πιστολάκι, μελάνι EOSIN, και τέλος επάλειψη εναλλάξ με Kenocomb και Sudocrem, μια-μια, ανα 3-4 ώρες. Απέφυγα τελικά την dactador, καθότι κορτιζονούχα, αν και νομίζω ότι και η Kenocomb είναι κορτιζονούχα.

 

Είμαστε πολύ καλύτερα, και ελπίζω να μην το ξαναπάθει το κοριτσάκι μου. Περαστικά σε όλα τα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, εσείς που χρησιμοποιείτε βαλσαμόλαδο, σπαθόλαδο και αμυγδαλέλαιο ή άλλα φυσικά προϊόντα... Τα χρησιμοποιείτε μόνο στην ευαίσθητη περιοχή ή και μετά το μπανάκι σε όλο το σώμα σαν baby oil. Υπάρχει βιολογικό baby oil; Χρησιμοποιείτε τέλως πάντων κάτι μη χημικό για ολόκληρο το σώμα; Όσο για ένα προηγούμενο post που διάβασα, ότι οι τιμές των βιολογικών και των συμβατικών προϊόντων έχουν πλέον αυξομειωθεί και δεν υπάρχουν πια ιδιαίτερες διαφορές, αφήστε με να διαφωνήσω. Ίσως οι πιο έμπειρες ή οι πιο ενημερωμένες και φαν των βίολογικών να με διορθώσουν... Αλλά, προχθές πήγε ο άντρας μου στο σουπερ μάρκετ και είχαν φέρει κάτι καινούρια οργανικά (δεν ξέρω αν το έω σωστά, εννοώ μόνο από φυτά και χωρίς χημικές ουσίες) αφρόλουτρα. Και πήρε ένα για το μωρό, 16 € παρακαλώ, αλλά δεν θα κολούσα σ΄αυτό γιατί και στο φαρμακείο όταν πάει για baby oil παίρνει πάντα τα πιο ακριβά frezzyderm και propoline , το θέμα ήταν ότι δε μυρίζει καν... Καλό βρε κορίτσια το οργανικό, δε λέω, αλλά να μη χαρώ το μωράκι μου μοσχοβοληστό από το μπάνιο; Να είναι σαν να μην το έκανα μπάνιο; Όλοι έχουν να λένε για τη μωρουδιακή μυρωδιά και τρελαίνονται για τη ζουζούνα μας. Μέχρι τώρα την έκανα μπανάκι με τα προϊόντα της chicco, που λιώνεις όταν την μυρίζεις, μοσχοβολάει, τα ίδια είχαν και στο μαιευτήριο. Και τα λατρεύω! Θα πάρω λοιπόν κάτι στην τετραπλάσια τιμή, γιατί... όχι πως δε θέλω το αγνό, το αθώο, το οργανικό (κι ούτε για την τιμή με νοιάζει) αλλά... θέλω κάτι που να μυρίζει και μάλιστα ωραία. Δε μπορούσαν να βάλουν ένα ωραίο φυτό της μεγάλης ποικιλίας της φύσης που να δίνει ωραίο άρωμα; Και κατά την προσωπική μου γνώμη, τα προϊόντα propoline που είναι με χαμομήλι και δεν θυμάμαι τι άλλο... εκτός από τη φουσκωμένη τιμή, σου μένει μια αφόρητα άσχημη μυρωδιά για προϊόν βρεφικής περιποίησης. Μετά πάλι έχουν τόσα χημικά οι πάνες (όπως γράφετε), τα τρόφιμα, τα απορρυπαντικά, να μην πω και τα ρούχα και τα παιχνίδια. Βγάζεις άκρη; Από τι να τα προστατέψεις πρώτα τα μωρούλια...

Ζητώ συγγνώμη από όσες δεν τις ενδιαφέρει το ποστ μου, γιατί στο τέλος ξεφεύγει από το θέμα του συγκάματος και αναφέρεται σε όλη την περιποίηση!

Υ.Γ. Εξηγείστε στην καινούρια μανούλα, τι είναι τα betaben (αν τα γράφω σωστά) και σε ποιές κρέμες εμπεριέχεται, να τις αποφύγουμε.

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif
Link to comment
Share on other sites

mamakoulina, το πρόβλημα με τα αρώματα είναι ότι μπορεί να προκαλέσουν αλλεργίες στα μωράκια, ακόμη και αν είναι φυσικά. Η κόρη μου είχε ευαισθησία ακόμη και σε προϊόντα με το φαινομενικά ακίνδυνο χαμομήλι, έστω βιολογικά, έστω χωρίς χημικά.

Τη μυρωδιά της την αγαπάμε τόσο, που όταν χρειαστεί να βάλουμε κάποια κρεμούλα με άρωμα, νομίζουμε ότι έχουμε ξένο μωρό :lol:

Δεν θα ξεχάσω τη μυρωδιά που είχε το κεφαλάκι της μόλις γεννήθηκε ... και το πόσο όμορφα μύριζε το στοματάκι της μέχρι βάλουμε τις στερεές τροφές στο διαιτολόγιο :lol:

Αν ρωτάς για τις ενώσεις -paraben, πρόκειται για τις Methyl, Propyl, Butyl and Ethyl Paraben. Περιέχονται σε πολλά προϊόντα βρεφικής φροντίδας και άλλα καλλυντικά και αναγράφονται στις ετικέττες. Μερικές πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις εδώ:

http://perischristou.blogspot.com/2006/12/paraben.html

και γενικότερα για άλλες ουσίες που βλέπουμε στις ετικέττες:

http://perischristou.blogspot.com/2007/06/blog-post_315.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αmarreto, ευχαριστώ πάρα πολύ για τα φώτα σου, που ήταν σωστοί προβολείς στην περίπτωση μου. Για τα Paraben (τώρα έμαθα και να τα γράφω!) είχα ακούσει τότε το σκάνδαλο γενικά και αόριστα για την ύπαρξη τους στα deodorant spray, δεν ήξερα όμως για τις κρέμες και είχα ξεχάσει την ονομασία τους. Άσχετο πάντως, αλλά δείτε σύμπτωση. Σήμερα το πρωί ήρθε μια αισθητικός μιας εταιρείας με φυτικές κρέμες, για δειγματισμό, περιποίηση και γνωριμία. Μου μιλούσε για τα paraben, τους γαλακτοματοποιητές και άλλα παράγωγα πετρελαίου που δημιουργούν καρκίνο ή γενικά βλάπτουν τον οργανισμό μας. Εγώ το βιολί μου, της είπα: η κρέμα νυχτός της la prairie μου είναι πολύ αποτελεσματική και πιο ενυδατική απ΄όλες. (sorry, για όσες θίγονται από τη διαφήμιση) Και μετά παίρνει το κουτάκι και μου διαβάζει στα συστατικά της όλα τα παραπάνω, full στα paraben και όλα τα άλλα, τρελάθηκα!!! Και να φανταστείς, την πληρώνω μια μικρή περιουσία (δεν κοστίζει και λίγο σε σύγκριση με άλλες κρέμες) για τα...χρυσά της αποτελέσματα!!!

Όσο για τη μυρωδιά, για να το θέσω καλύτερα, δε με πειράζει τόσο, τώρα που το σκέφτομαι η έλλειψη μυρωδιάς. Κι εμας το μωρούλι μας έχει τέλεια φυσική μυρωδίτσα και ειδικά όταν είναι ζεστούδι και ιδρωμένο από τον ύπνο! Αλλά, όταν το χρυσοπληρώνω και βρωμάει κι από πάνω , όπως το λαδάκι που προανέφερα, και χωρίς να είναι και οργάνικο... ε, γαμώτο δηλαδή.

Τέλος απαντήστε μου και σε μια ακόμη αποριούλα μου, τώρα που μεγάλωσε η μπουμπού μας ρε κορίτσια, είναι πολύ δύσκολο να την κάνω τοπικό μπανάκι στο νιπτήρα, κλωτσάει και χτυπιέται, θέλει να γυρίσει, φοβάμαι μη χτυπήσει, παιδευόμαστε. Στη μπανιέρα ούτε λόγος, και αν δει το μπανιερό της θα ξεσηκωθεί και θα θέλει κανονικό μπάνιο, που κρατάει μια ώρα ακατέβατα παρακαλώ, με τοσα παιχνίδια!!!

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif
Link to comment
Share on other sites

Τέλος απαντήστε μου και σε μια ακόμη αποριούλα μου, τώρα που μεγάλωσε η μπουμπού μας ρε κορίτσια, είναι πολύ δύσκολο να την κάνω τοπικό μπανάκι στο νιπτήρα, κλωτσάει και χτυπιέται, θέλει να γυρίσει, φοβάμαι μη χτυπήσει, παιδευόμαστε. Στη μπανιέρα ούτε λόγος, και αν δει το μπανιερό της θα ξεσηκωθεί και θα θέλει κανονικό μπάνιο, που κρατάει μια ώρα ακατέβατα παρακαλώ, με τοσα παιχνίδια!!!

 

Στο νιπτήρα την κρατάς ανάσκελα ή μπρούμυτα; Κάποιοι φοβούνται για τα μικρόβια στα μπρούμυτα αλλά έχεις καλύτερο έλεγχο του μωρού και με καλό πλύσιμο, δεν φοβάσαι και μικρόβια. Εμείς δεν είχαμε προβλήματα με μολύνσεις με αυτόν τον τρόπο.

Αν στυλώνει τα πόδια και πιάνεται από έπιπλα - δηλαδή αν μπορεί να στηριχτεί και στη μπανιέρα όρθια, βολεύει πάρα πολύ. Βάζεις κι ένα αντιολισθητικό πατάκι κάτω και μαθαίνει και το μωρό να πιάνεται. Αν έχει όρεξη να πιαστεί αλλά δεν τα πολυκαταφέρνει, ίσως βοηθήσει στην αρχή να το πλένετε κάποιες φορές δυο ατομα μαζί, ο ένας να πλένει και ο άλλος να στηρίζει και να δείχνει στο μωρό τι πρέπει να κάνει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε πάθει ποτέ καμία μόλυνση, ευτυχώς! Ο άντρας μου την κρατάει ανάσκελα που της αρέσει και πιο πολύ γιατί είναι τρελή ζημιάρα και έτσι έχει περισσότερες ευκαιρίες και εγώ από τότε που την πήρα από την κλινική μπρούμυτα. Ο νιπτήρας είναι σχετικά μικρός γιατί το μπάνιο είναι σε μοντέρνο στυλ και έχει κι άλλον έναν μαζί δίπλα - δίπλα, πάνω από το ίδιο έπιπλο, για να εξυπηρετούνται δύο άτομα. Δεν ξέρω αν το περιέγραψα καλά, ότι κατάλαβες - κατάλαβες. Η μπανιέρα μας είναι γωνιακή και στρόγγυλη τύπου τζακούζι και για να μπει η μικρή μέσα, πρέπει να μπω κι εγώ, είναι και αλλαξιέρα εκεί δίπλα... και ίσα ίσα που στεκόμαστε, όταν βαρεθούμε πέφτουμε με τον κώλο και δε μας νοιάζει και καθόλου. Και στο νιπτήρα τεντώνει πόδια, δεν τα λυγίζει, προσπαθεί να ξεφύγει, γλιστράει και φοβάμαι τη μεσούλα της όταν είναι μπρούμυτα, μη τη χτυπήσει στη βρύση. Ανάσκελα κλωτσάει, προσπαθεί να πιάσει τη βρύση και άλλα πολλά. Θέλει πολύ προσοχή και δεν υπάρχει πάντα και δεύτερο άτομο να βοηθήσει στην επιχείρηση τοπικό μπάνιο, γιατί δεν προγραμματίζεται, δεν είναι μια φορά τη μέρα όποτε μας βολεύει. Και τι να της δείξει κιόλας, είναι μικρή για να καταλάβει να είναι φρόνιμη και όχι ΠΕΡΙΕΡΓΗ και να θέλει να γραπώνει τα πάντα. Δεν καταλαβαίνει από όχι, είναι μικρή για να της φωνάξω, να τη μαλώσω και... οτιδήποτε τελοσπάντων. Είναι πονήρω και σωστός μπελάς, της αρέσουν οι ζημιές. ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...