Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

Έχω και εγώ ένα παιδάκι και τώρα είμαι έγκυος στο 2ο. Δε μου συγκάηκε ποτέ.Εμείς τον αλλάζαμε συχνά, τον πλέναμε κάθε φορά που έκανε κακά, δε χρησιμοποιήσαμε ποτέ μωρομάντηλα ή κρέμες κανενός είδους, απλώς μετά από κάθε πλύσιμο στέγνωμα με πιστολάκι, κάθε βράδυ μπανάκι και στέγνωμα και πάλι με πιστολάκι παντού (λαιμό, μασχαλίτσες, πωπουδάκι, παντού )και καλές πάνες όχι με το κιλό! αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


emena h beboula eutyxws mexris tigmhs sugahke elaframia fora stous 6 mhnes pleion...

mia manoula mou eixe pei to exis mustiko

a)mitriko galataki sto sugameno shmeio h enallaktika

b)eosin,skonh pou th pairneis apo to farmakeio,th dialueis se neraki th bazeis sto pwpoudaki kai ginesai perdiki sto apse svise

dokimasmenh kai ston antra mou egine kala se mia mera :wink:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

stella36 ο παιδίατρος μας απαγόρεψε το ταλκ γιατί λέει είναι από μόνο του ''στεγνό'' με αποτέλεσμα με τα τσισάκια να κάνει επίστρωση στο δερματάκι του μωρού και να διατηρεί την υγρασία μέχρι την επόμενη αλλαγή με αποτέλεσμα να αυξάνονται οι πιθανότητες για σύγκαμα.Δεν ξέρω αν όλο αυτό είναι σωστό αλλά πιστεύω πως κάποιος θα μπορεί να μας απαντήσει....
Επίσης, δεν κάνει, γιατί το μωρό μπορει να το εισπνεύσει και να του προκαλέσει προβλήματα στο αναπνευστικό.
.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπον το μελανι θαυματουργο.......παθαμε ασχημο συγκαμμα επειδη εφαγα καρυδια και εκλαιγε σπαραχτικα το μωρακι μου 3 μερες τωρα.......δεν αντεχε με τιποτα κρεμα στον πωπο του.......αποψε εβαλα μελανι και πρωτη φορα δεν εκλαψε..........δεν ξερω τι θα γινει αυριο κι αν θα φυγει το συγκαμμα παντως πηρε με μιας τον πονο!!!!

 

Τζαμπα του βαζα 3 μερες κορτιζονουχες....τιποτα δεν εκαναν, παρα επιβαρυναν την κατασταση!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο vera μου, τίποτα δεν κάνουν οι κρέμες. Το καλό με το μελάνι είναι ότι μπορείς να βάζεις στο μωρό κάθε φορά που το αλλάζεις και τα αποτελέσματα είναι γρήγορα. Πήραμε και εμείς Kenacomb και δεν μας βοήθησε καθόλου. Μελάνι και πάλι μελάνι. :wink::wink::wink::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μετα το μελανι τι βαζεις δυσδαιμονα? του βαζω μια επουλωτικη κρεμα απο την aderma που μου εδωσαν.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε κάθε 2 ώρες αλλαγή πάνας και πλύσιμο εννοείτε και το βράδυ; Γιατί εγώ την άλλαζα κάθε 4 ώρες περίπου το βράδυ. Βάζετε δηλαδή ξυπνητήρι και πλένετε τα μωρά το βράδυ;

 

Της μπεμπούλας μου ερεθίστηκε το δέρμα στο πίσω μέρος του ποπού μόλις σήμερα 23 ημερών και έχω αγχωθεί πολύ. Έχω bepanthol και Sudocream.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δε μου λετε.......βαζω το μελανι στο πωπουδακι ολα καλα......

 

Μου κοκκινιζει ομως πολυ στους ορχεις και ενιοτε βγαζει αιματακι απο τις "ρυτιδες"....η παιδιατρος μου λεει για κορτιζονουχες αλοιφες........τι προτεινετε αντ αυτου? Μελανι κανει?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως στο κοριτσάκι μου που είχε σχεδόν πληγή,έβγαζε αιματάκι στις πτυχώσεις του δέρματος, βρήκα γιατρειά μόνο με μελάνι από το φαρμακείο.Εσένα σε προβληματίζει το μελάνι στους όρχεις???Εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερο το μελάνι παρά τα χημικά συστατικά των αλοιφών.

Επίσης πολύ καλή είναι η ΚΗΡΑΛΟΙΦΗ.Χρησιμοποιείται πολύ και σε συγκάματα αλλά και σε καψίματα γενικώς.Επουλώνει και δεν μένει σημάδι από το κάψιμο.

Συστατικά...φυσικό κερί μέλισσας(περίπου ενα γεμάτο κουταλάκι του γλυκού) +150ml βιολογικό ελαιόλαδο.Τα σιγοβράζετε μαζί σ΄ένα κατσαρολάκι ώσπου να λιώσει το κερί μέσα στο λάδι.Αφήνετε λίγο να κρυώσει+ρίχνετε το υγρό σε γυάλινο βαζάκι.Οταν κρυώσει,αποκτά πιο στέρεη μορφή.Διατηρείται σε θερμοκρασία δωματίου ή στο ψυγείο.Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει σε ερεθισμένη θηλή και σώθηκα.Ελπίζω να μην καώ απ΄το φούρνο και την ξαναχρειαστώ!!!(παλιά το πάθαινα συχνά) Τη συνταγή βρήκα στο βιβλίο της παιδιάτρου+συμβούλου μητρ.θηλασμού Ά.Πατσούρου.

Όσο για το σκέτο ελαιόλαδο που διάβασα οτι χρησιμοποιείτε μερικοί η γιαγιά μου έλεγε ότι παλιά πρώτα το καίγανε στο μπρίκι για λίγο και αφού κρύωνε το φύλαγαν σε μπουκαλάκι και το βάζαν στα συγκαμένα μωράκια...Και η γιαγιά είχε κάνει 8 ζωή να χουν.

SOFTZ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mexri τωρα κεραλοιφη εβαζα και δεν εκανε συγκαμα....τωρα μου συγκαιγεται πολυ συχνα........δεν βοηθα καθολου.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Mexri τωρα κεραλοιφη εβαζα και δεν εκανε συγκαμα....τωρα μου συγκαιγεται πολυ συχνα........δεν βοηθα καθολου.....

 

Είναι πολύ καλή και η κρέμα για την αλλαγή της πάνας της Weleda που είναι 100% βιολογική και δεν έχει καθόλου χημικά. Είναι με καλέντουλα που θρέφει το δέρμα και καταπραυνει κάθε είδους ερεθισμό. Κάνει και για "βαριές" περιπτώσεις.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Της μπεμπούλας μου ερεθίστηκε το δέρμα στο πίσω μέρος του ποπού μόλις σήμερα 23 ημερών και έχω αγχωθεί πολύ. Έχω bepanthol και Sudocream.

 

Τίγκα στα χημικά!!!

Μήπως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς...

Είναι η κρέμα που βάζεις συνέχεια στο μωρό σου προτίμησε κάτι πιο βιολογικό γιατί είναι κρίμα να το επιβάρυνεις με χημικά.

Προσοχή στα προιόντα περιποίησης τώρα που δεν χρειάζεται να πληρώνετε χρυσάφι τα βιολογικά προιόντα!!!

Οπως επίσης και στις κρέμες, στα λάδια σώματος , στα αφρόλουτρα ή στα αντιηλιακά μπορείτε να προτιμήσετε τα βιολογικά τώρα κοστίζουν όσο και τα συμβατικά σχεδόν!!

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

vera εννοείς ότι την έβαζες σε καθημεριμή βάση ή όταν παρουσιαζόταν ερεθισμός ή σύγκαμα???

 

 

Ναι του την εβαζα καθημερινα απο οταν γεννηθηκε..........

 

Αλλα κατα τον 10 μηνα δεν αποφυγαμε τα συγκαμματα.........πλεον του βαζω μπεπανθολ αλλα επειδη παει καλα θα ξαναρχισω την κεραλοιφη......παντως δεν βοηθαει στις κοκκινιλες και τους ερεθισμουνς......εμας τουλαχιστον.......ισως ειναι το δερματακι του πολυ ευαισθητο..... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου κοκκινιζει ομως πολυ στους ορχεις και ενιοτε βγαζει αιματακι απο τις "ρυτιδες"....η παιδιατρος μου λεει για κορτιζονουχες αλοιφες........τι προτεινετε αντ αυτου? Μελανι κανει?

 

λοιπόν κοριτσια ακουστε τι εκανα εγω και μας εφευγε κανα 3-4 φορες που παθαμε το συγκαμα μεσα σε 24 ωρες.

Σε καθε αλλαγη πάνας εναλαξ ιοσινη(κατι σαν μελανι ειναι σε κοκκινο χρωμα) με kenacomb ( ναι ειναι κορτιζονουχα ).

Εγώ που τον πηρα και συγκαμενο απο την κλινικη θα το αφηνα μια σταλιτσα ανθρωπακι να υποφερει απο τσουξιμο?..

θα επανερθω να θυμηθω πια κρεμα χρησιμοποιουσα ( μονο φαρμακειο την εβρισκα ) στην αλλαγη της πανας καθημερινα.Φοβερη κοριτσια!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την εμπειρια μου ... οσο μετραει βεβαια... :oops:

Περιπου στον 1,5 μηνα η μικρη μου ξεκινησε να βγαζει ενα εξανθημα στο ποπουδακι στην αρχη ειχε κοκκινησει απλα και μετα εβγαλε και κατι σπυρακια μικρα. Χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω sudocream απλα μετα τον καθαρισμο με μαντηλακια ή το πλυσιμο την σκουπιζω παρα πολυ καλα (να φυγει ολη η υγρασια )με μια πετσετουλα γι αυτο το σκοπο. Μετα απο αυτο δεν ειχα προβληματα. :wink:

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, Κατά τον 7 μήνα η μικρή μου συγκάηκε άσχημα.Είχα πάθει τενοτίτιδα στα χέρια και επειδή δεν την σήκωνα να την πλύνω στο μπάνιο, την σκούπιζα με τα μωρομάντιλα τις πιο πολλές φορές. Μέχρι τότε χρησιμοποιούσα sudocream, penaten, bebanthol εναλλάξ χωρίς πρόβλημα. Από εκεί και μετά όμως τίποτα δεν τις έκανε καλό και εκεί που έκανε να φτιάξει λίγο, πάλι σε δυό μέρες συγκαιόταν πολύ όταν έκανε τα κακά της, παρόλο που τη στέγνωνα καλά και την άφηνα γυμνή πολύ ώρα. Δοκίμασα κορτιζονούχες αλοιφές, το μελάνι, διάφορες ανακατεμένες που μου έφτιαχνε η δερματολόγος αλλά γινόταν καλά για για 3-4 μέρες και μετά τα ίδια. Σώθηκα λοιπόν με το ΑΜΥΓΔΑΛΕΑΙΟ. Πήρα από το φαρμακείο και σε καθε αλλαγή πάνας της έκανα μασάζ στο πωπουδάκι της μισό λεπτό με το λαδάκι και μετά που απορροφούνταν τις έβαζα λίγο ακόμα για να κάνει στρώμα. Σε 3 μέρες έφυγαν και τα σημάδια, ούτε ξεφλούδισε και έκλεισαν οι πληγές.

ADAMAKI

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα μια γνωστη μου με ειπε για το σπαθολαδο,σωθηκα κ γω κ το παιδι μου!πηρα σπαθοχορτο απο την λαικη το εβρασα σε μπεν παρι με ελαιολαδο κ απο τοτε χρησιμοποιω μονο αυτο.καποια στιγμη το εκοψα(αφου ειχε κλεισει) για καμια βδομαδα(εβαζα κρεμουλα για συγκαμα) κ αρχισε παλι να ανοιγει,απο τοτε δεν ξαναεβαλα κρεμουλα ουτε για αστειο.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασαμε κι εμεις σπαθολαδο στην συρο που ειμασταν......μας το εδωσε η γυναικα που μας νοικιαζε......

 

 

Αυτη το φτιαχνει ως εξης.......εβαλε σπαθοχορτο σε ενα μπουκαλι μαζι με ελαιολαδο και το αφησε στον ηλιο.....αυτο παιρνει το κοκκινο χρωμα........οταν κοκκινισει μπορεις να βγαλεις μια ποσοτητα σε ενα αλλο μπουκαλακι και να συμπληρωσεις με αλλο ελαιολαδο......

 

Μαε δωσε μαλιστα ενα μπουκαλακι με σπαθοχορτο μεσα για να το φτιαχνουμε κι εμεις........ηταν οτι καλυτερο για τις κοκκινιλες στους ορχεις και γενικως τα κοκκινισματα στην ευαλισθητη περιοχη......μερικα εφυγαν για πρωτη φορα σε ενα χρονο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω απογοητευτεί. Η μικρή μου μόλις 25 ημερών έχει συγκαεί εδώ και μερικές μέρες άσχημα. Η παιδίατρος μου σύστησε ΚΕΝΑΚΟΜΠ 3 φορές την ημέρα στη πάσχουσα περιοχή και στην sudokrem ή penaten που έχω στην υπόλοιπη περιοχή. Την πλένω κάθε φορά που την αλλάζω πάνα γιατί πάντα έχει λίγη διάρροια. Η κρέμα δεν έχει κάνει τίποτα. Μάλιστα στην πορεία χειροτέρεψε το σύγκαμα. Μετά μου σύστησε την cicalfate της Avene εναλάξ με την Κενακόμπ. Και πάλι δεν έγινε τίποτα.Το σύγκαμα άρχισε να επεκτείνετε ακόμη περισσότερο. Έχω φρικάρει κορίτσια.Δεν ξέρω τι να κάνω. Και η μπεμπουλα μου πονάει και κλαίει συνέχεια...ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω μια αλοιφη που μου η παιδιατρος....την εδωσε δερματολογος κι εκανε θαυματα σε μωρο που ηταν σε οικτρη κατασταση οπως ειπε.......μεχρι που ξεφλουδιζε το δερμα του........εγω δεν την εκανα γιατι με την verdal , cicalfate ειχα μεγαλη βελτιωση.....

 

Λοιπον αυτα τα φτιαχνει φαρμακοποιος.....ta βαζεις 2-3 φορες την μερα....

 

Αρχικα επαλειψη με solution υπερμαγγανικο 1/10000

50cc

 

Αφου το ταμποναρεις με βαμβακι αφηνεις 15 λεπτα ανοιχτο να στεγνωσει.......

 

Μετα βαζεις την εξης αλοιφη

 

modecazole 2 σωληναρια

flixotide 1 σωληναριο

lipid fucicorte 1 σωληναριο

travacorte 1 σωληναριο

 

Aφηνεις να απορροφηθει μιση ωρα (φορας φυσικα πανα στο παιδι) και μετα ριχνεις πουδρα dactarin

 

Αυτη η αγωγη για οσο χρειαστει...μεχρι να γινει λαμπικο το δερμα.....

 

Μου πε να μενει το παιδι οσο γινεται με ενα βρακακι να παιρνει αερα........οχι σαπουνι στο πλυσιμο (εκτος κακα)

 

Τωρα επειδη ειναι μικρο το μωρο σου κι αυτες ειναι χημικες αλοιφες θα ελεγα να ρωτησεις τη παιδιατρο και ισως δερματολογο.......μη κανεις κατι απο μονη σου......

 

Εμεις βαλαμε οικολογικες πανες παντως.......

 

Οχι sudocreme σε περιοχη πασχουσα (εστω κοκκινη)....ουτε πενατεν......δεν αφηνει να θεραπευτει το δερμα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια να ρωτήσω και εγώ κάτι? Εδώ και 3 ημέρες παίρνω αντιβίωση augmentin 1000gr διότι έπαθα ουρολοίμοξη. Θηλάζω την μπέμπα, 6 μηνών, και παρατήρησα αυτές τις ημέρες έντονο σύγκαμα αλλά μπροστά μπροστά είναι αρκετά ερεθισμένη με αποτέλεσμα να έχει πολύ γκρίνια, είναι καμιά έμπειρη? φταίει η αντιβίωση? με τις κρέμες sudocream, fresiderm, dactador, penaten, δεν έχω δει καμία διαφορά καμία λύση προτείνετε? :(

BILLY 2004- BEBOULA 2008

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να οφειλεται στην αντιβιωση....ρωτα στην ενοτητα θηλασμου.....

 

sudocream μη βαζεις οταν εναι ερεθισμενο.......

 

Αφηνε αν μπορεις να αεριζεται μετα απο τα πλυσιματα (η γιατρος συστηνει στεγνωμα με σεσουαρ)...σκουπιζεις μονο με βαμβακερη πετσετα....μη βαζεις καθολου σαπουνι παρα μονο μετα απο κακα (εγω πηρα της aderma to gel moussant)

 

Μας βοηθησε πολυ μια αγωγη που εκανα παραλληλα με verdal πρωι-βραδυ (3 μερες) και 3 φορες την μερα cicalfate (avene)....η δερματολογος ειπε να τη βαζω σε καθε αλλαγη πανας, αλλα η παιδιατρος διαφωνησε.

 

Επισης η δερματολογος ειπε να βαλω στη συνεχεια και travogen για αλλες 3 μερες (δις τη μερα) αλλα δεν το κανα λογω καλης καταστασης....

Επισης αλλαξαμε πανες και βαζουμε τις οικολογικες......

 

Εμεις τουλαχιστον ειδαμε μεγαλη βελτιωση απο την πρωτη μερα....

 

Να ξερεις οτι dactador δε βαζουμε πανω απο 3 μερες γιατι τοτε αντι να βοηθαει, βλαπτει και υποτροπιαζει η κατασταση.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...