Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


antu καλά κάνεις με τα μωρομάντηλα. Είναι και πολύ μωρούλι ακόμα. Μίλα με τον παιδίατρο να σου πει από τι μπορεί να είναι. Εξαρτάται από το εξανθηματάκι. Εμένα ας πούμε ήταν αυτή η μολυνσούλα από τα τσίσα (εξού και τα σπυθουράκια) και μου είπε και της έβαζα για 5 μέρες αλοιφή dactodor.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το πρώτο τρίμηνο χρησιμοποιούσαμε penaten σε κάθε αλλαγή πάνας, χωρίς να χρησιμοιούμε μωρομάντηλα παρα μόνο σε περίπτωση ανάγκης. Μετά αρχίσαμε να της βάζουμε κρεμούλα (λίγη) μόνο όταν έκανε κακάκια για κανα τρίμηνο πάλι, και απο τότε της βάζουμε μόνο το βράδυ και δεν έχει συγκαεί ποτέ μέχρι τώρα. Το κόψιμο της κρέμας μας το είπε η παιδίατρος για να μη γίνει πολύ ευαίσθητο το δερματάκι της. Πάνες της βάζω τα pampers τα baby dry αν αυτό έχει καμία σημασία γιατί με οποιαδήποτε άλλη της έφευγαν τσισάκια και άλλα απ'έξω, ενώ τώρα μένει στεγνή παρόλο που κοιμάται όλη νύχτα (12 ώρες) με την ίδια πάνα. Πολύ καλή κρέμα θεωρώ και την bepanthol που είναι και πιο ελαφριά. Πάντως κοκκινίλα μπορεί να κάνει και άμα σφίγγεις πολύ την πάνα....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

μια φορα που συγκαηκε, ελαφρα βεβαια, χρησιμοποιησα πεπαντθολ και αμεσως συνηλθε

καθημερινα δε χρησιμοποιω, παρα μονο το βραδυ της πενατεν το σωληναριο ομως που ειναι πιο λάιτ

Link to comment
Share on other sites

μια φορα που συγκαηκε, ελαφρα βεβαια, χρησιμοποιησα πεπαντθολ και αμεσως συνηλθε

καθημερινα δε χρησιμοποιω, παρα μονο το βραδυ της πενατεν το σωληναριο ομως που ειναι πιο λάιτ

Και εμείς την Penaten. Tην βρίσκω πάρα πολύ καλή κρέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάθαμε σύγκαμα όταν η μπέμπα ήταν δύο μηνών μετά από αγωγή με αντιβίωση. Δοκιμάσαμε πολλές κρέμες αλλα αυτό δεν υποχωρούσε. Αναγκαστήκαμε να επισκεφτούμε ειδικό δερματολόγο ... η αγωγή: φαρμακευτικό μελάνι, σχολαστικό στέγνωμα με πιστολάκι και συνταγογραφημένη χειροποίητη αλοιφή. Σε τρεις μέρες είχε φύγει. Σαν κρέμα για την περιοχή της πάνας γενικά μου σύστησε την cicalfate από την παιδική σειρά της Αvene. Την χρησιμοποιώ από τότε και είμαι πολύ ευχαριστημένη, το Κατερινάκι δεν ξανασυγκάηκε ποτέ φτου φτου μας :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ακούστε συμβουλή που μου έδωσε μια "εγώ που μεγάλωσα τρία παιδιά" :

"να μάθεις τη μικρή να μην της αλλάζεις πάνα συνέχεια.αν έχει κάνει μόνο τσίσα μην την αλλάζεις!!!"

κατα τα άλλα εγώ μεγάλωσα τρία παιδιά και ξέρω...είναι δυνατόν να αφήνω το μωρό με τα τσίσα;τί θα πει να μάθω το μωρό;να το μάθω σε τί;στο να μένει βρεγμένο;για δοκίμασε εσύ να μείνεις με βρεγμένη πάνα και τα λέμε :evil: ΕΛΕΟΣ!!! :evil:

ευτυχώς ο Θεός μας έδωσε μυαλό! :D

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στο Δημήτρη μου από τη μέρα που γεννήθηκε βάζουμε προϊόντα αλόης. Συγκεκριμένα ένα τζελ αλόης από μία εταιρία το οποίο είναι για ερεθισμούς, καψίματα κλπ και καταπραϋνει και επουλώνει. Το βάζουμε σε κάθε αλλαγή είτε έχει πρόβλημα είτε όχι.

 

Ευτυχώς ακόμα δεν είχαμε κάτι σοβαρό. Φυσιολογικά πράγματα τα οποία αντιμετωπίστηκαν κατευθείαν με το τζελ. Το ίδιο τζελ χρησιμοποιώ και εγώ μετά το ξύρισμα αν ερεθιστεί το πρόσωπό μου και γενικά είναι κάτι που το έχουμε μαζί μας συνέχεια.

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

εγω μεχρι στιγμης χρησιμοποιω ελαιολαδο. Δεν μου συγκαηκε παρα μονο οταν σταματησα να το χρησιμοποιω!!! (στις εξοδους κλπ) τοτε η μαια μου προτεινε να βαλω πανω στο συγκαμα βαμβακι ποτισμενο με μπολικο λαδι....την αλλη μερα δεν υπηρχε τιποτα!!! ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ ΤΟ ΛΑΔΑΚΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΣΑΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ...

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

ακούστε συμβουλή που μου έδωσε μια "εγώ που μεγάλωσα τρία παιδιά" :

"να μάθεις τη μικρή να μην της αλλάζεις πάνα συνέχεια.αν έχει κάνει μόνο τσίσα μην την αλλάζεις!!!"

κατα τα άλλα εγώ μεγάλωσα τρία παιδιά και ξέρω...είναι δυνατόν να αφήνω το μωρό με τα τσίσα;τί θα πει να μάθω το μωρό;να το μάθω σε τί;στο να μένει βρεγμένο;για δοκίμασε εσύ να μείνεις με βρεγμένη πάνα και τα λέμε :evil: ΕΛΕΟΣ!!! :evil:

ευτυχώς ο Θεός μας έδωσε μυαλό! :D

 

Ναι καλά!!!Αυτό που εμένα μου έχει πει ο γιατρός είναι να αποφεύγω τις κρέμες ή λάδι ή ό,τιδήποτε και να βάζω λίγες φορές μόνο για να μη γίνει το δερματάκι υπερευαίσθητο και μετά ερεθίζεται με το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα και χθες τα κακάκια της μικρής είναι κιτρινωπά :shock:

τις άλλες φορές είναι πιο πράσινα.τί μπορεί να είναι;κάτι που έφαγα;να ανησυχήσω ή όχι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτήσω πώς ξεχωρίζουμε τις φυσιολογικές κενώσεις από την διάροια;λόγω θηλασμού ο παιδίατρος μας είπε ότι τα κακάκια της μικρής θα είναι κάπως υγρά. πώς θα είναι αν έχει πάθει κάτι; πώς θα το καταλάβω;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κορίτσια ; Μπορεί να έχει αναφερθεί και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.

Πότε βάζετε κρέμα για το σύγκαμα ; Κάθε φορά που αλλάζετε πάνα ή όποτε βλέπετε λίγο κοκκινίλα στο κωλαράκι του μωρού ;

Η παιδίατρός μας μας είπε να βάζουμε κρέμα και μάλιστα αρκετή ώστε να δημιουργεί ένα στρώμα, σε κάθε αλλαγή της πάνας. Από συζητήσεις όμως με φίλες μου έχω ακούσει άλλες να βάζουνε μία φορά την ημέρα ή όποτε βλέπουν μια κοκκινίλα (μπορεί και μία φορά την εβδομάδα!!!!!!!).

Εσείς τις κάνετε ; ΠΕριμένω να με διαφωτίσετε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tsalek, οι απόψεις στο θέμα αυτό είναι πολλές. Κάθε μανούλα κάνει και κάτι διαφορετικό, γιατί και το παιδί της είναι διαφορετικό από τα άλλα. Εγώ, π.χ. του βάζω κάθε φορά που αλλάζω πάνα, γιατί όσες φορές δοκίμασα να την μειώσω, έκανε κοκκινίλα που άργησε πολύ να υποχωρήσει. Επίσης, δοκίμασα αυτό που πρότιναν κάποιες κοπέλες εδώ, να του βάζω ελαιόλαδο δηλαδή αντί για κρέμα και πάλι είχαμε πρόβλημα.

Οπότε κρέμα και πάλι κρέμα. :wink:

Υ.Γ.Έχω ακούσει ότι τα αγοράκια συγκαίονται πιο εύκολα από τα κοριτσάκια (λόγω της σύστασης των ούρων κλπ.). Δεν ξέρω αν ευσταθεί. :roll:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ της βάζω ένα παχύ στρώμα κρέμας όταν την αλλάζω για βράδυ και αν δω λίγο κοκκινισμένο τον ποπο μέσα στην ημέρα.όταν βέβαια αντιληφθώ ότι τα έκανε την αλλάζω αμέσως για να μην μένει με την κατουρημένη πάνα.επίσης πολύ καλή συμβουλή του παιδίατρου είναι στέγνωμα με το πιστολάκι στην περιοχή προς αποφυγή μυκητων. έτσι δεν κοκκινίζουμε εύκολα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ΣΟΣ !!! Εγω η περηφανη μανα που το κοριτσάκι μου δεν ειχε συγκαει ΠΟΤΕ εδω και 3 χρονια, παρα το πολυ ευαισθητο δερματακι της... εχω παθει πανικο !!!

Εχει συγκαει απο την διαροια και ενω την πλενω και ολα τα σχετικα, εχω βαλει ηδη 3 κρεμες και τιποτα !!!

 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ????????????

υ.γ. θα παρω τον παιδιατρο, αλλα ριξτε καμμια ιδεα !!!

Link to comment
Share on other sites

Πότε βάζετε κρέμα για το σύγκαμα ; Κάθε φορά που αλλάζετε πάνα ή όποτε βλέπετε λίγο κοκκινίλα στο κωλαράκι του μωρού ;

 

Εγώ του βάζω μία φορά τη μέρα μετά το μπάνιο. Τον αλλάζω κάθε φορά που τρώει ή συχνότερα αν έχει πιει και χαμομήλι και αμέσως όταν κάνει κακά. Δεν έχει κικκινήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το σπαθολαδο βρε παιδες ??? Ειμαι και ασχετη παναθεμα με !!!

 

Παιρνω τηλ τον παιδιατρο και μου βγαινει ενα μηνυμα στα ΚΙΝΕΖΙΚΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μαλλον ειναι εκτος Ελλαδος !!! Σωθηκα !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...