Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Προσωπικα δεν εμπιστευομαι ΚΟΡΡΕ με τιποτα.....μα με ΤΙΠΟΤΑ....quote]

 

Μα γιατί ; αναφέρεσαι σε όλα τα προϊόντα του ή μόνο στη συγκεκριμένη κρέμα;

 

KORRE Με τιποτα

και εγω εχω ακουσει τα χειροτερα και απο ανθρωπους απο μεσα.

Και κατι κρεμε που επαιρνα για μενα τις εκοψα ασε που δεν μου εκαναν και τιποτα .Ή την εβαζα ή οχι το ιδιο ηταν...

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κάθε πότε είναι καλό να αλλάζω τη μικρή τα βράδια;από το φόβο μου μήπως ξυπνήσει και δεν ξανακοιμηθεί, την αφήνω καμιά φορά και την αλλάζω στο επόμενο γεύμα της.φοβάμαι όμως μήπως ερεθιστεί και συγκαεί.όσες φορές ξύπνησε για να φάει και την άλλαξα,δυσκολεύτηκε να ξανακοιμηθεί. τί να κάνω;δεν διαμαρτύρεται κιόλας..help!

Link to comment
Share on other sites

κάθε πότε είναι καλό να αλλάζω τη μικρή τα βράδια;από το φόβο μου μήπως ξυπνήσει και δεν ξανακοιμηθεί, την αφήνω καμιά φορά και την αλλάζω στο επόμενο γεύμα της.φοβάμαι όμως μήπως ερεθιστεί και συγκαεί.όσες φορές ξύπνησε για να φάει και την άλλαξα,δυσκολεύτηκε να ξανακοιμηθεί. τί να κάνω;δεν διαμαρτύρεται κιόλας..help!

 

 

Εγω τευλευταια φορα την αλλαζω πριν παω για υπνο.Εμενα δεν ξυπναει ομως.Δοκιμασε να δεις και αμα δεν ξυπναει αλλαζε την.Ενα βραδυ δεν την αλλαξα και μου συγκαικε λιγο.Προσοχη επισεις μοθ ειπε η γιατρος στις φαρμακευτικες κρεμες επειδη εχουν κορτιζονη (νομιζω) προκαλουν τριχοφυια.Δεν θελει καθημερινη χρηση παρα μονο οταν υπαρχει προβλημα.Βασικα αμα τις φορας καλες πανες, αμα κανει τσισα μια φορα και λιγα αυτη παραμενη στεγνη.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Ταλαιπωρήθηκα και εγω και ο μπέμπης με το σύγκαμα (που είχε προκληθεί από διάρροια από αντιβίωση) και δοκίμασα τα πάντα! Από βαλσαμόλαδα, μέχρι κορτιζονούχες και δεν έγινε τίποτα! Τελικά συνήλθε το παιδί με την Penaten, αυτή που είναι στο σωλινάριο όμως! Το σημαντικό είναι ότι δεν μου συγκάικε πάλι, αν και έχει διάρροια ακόμα μερικές φορές, αλλά του βάζω κάθε φορά που τον αλλάζω!

 

naOIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Ευδοκια τα γευματα της λογικα ειναι καθε 2ωρο ακομα... Δεν χρειαζεται να την αλλαζεις περισοοτερο. Απλα να μην χρησιμοποιεις μωρομαντηλα αλλα ενα βρεγμενο βαμβακακι ή να την βαζεις κατω από τη βρυση και να της βαζεις μια ελαφρυα κρεμουλα.. Η πενατεν στο σωληναριο ειναι καλη.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευδοκία εγώ την άλλαζα και την αλλάζω πριν πάει για ύπνο, το βράδυ που την ταίζω δεν την αλλάζω ακριβώς γιατι αν ξυπνήσει δεν θα ξανακοιμηθεί, ποτέ δεν μου συγκάικε.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάνουμε το εξής (βασικά ο άντρας μου το κάνει γιατί είναι η δική του βάρδια :) ):όταν καταλαβαίνουμε ότι είναι έτοιμος να ξυπνήσει (έχει αρχίσει να στριφογυρνάει, να κάνει θορύβους κλπ.) τον αλλάζουμε και μετά τον ταϊζουμε και συνήθως μέχρι να τελειώσει το φαγητό έχει ξανακοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

κάθε πότε είναι καλό να αλλάζω τη μικρή τα βράδια;από το φόβο μου μήπως ξυπνήσει και δεν ξανακοιμηθεί, την αφήνω καμιά φορά και την αλλάζω στο επόμενο γεύμα της.φοβάμαι όμως μήπως ερεθιστεί και συγκαεί.όσες φορές ξύπνησε για να φάει και την άλλαξα,δυσκολεύτηκε να ξανακοιμηθεί. τί να κάνω;δεν διαμαρτύρεται κιόλας..help!

Εγώ Ευδοκία, όταν ήταν τόσο μικρούλης, την νύχτα όταν ξυπνούσε για φαί πριν τον ταίσω τον άλλαζα για να μην ξυπνήσει μετά. Αν βέβαια την ώρα που έτρωγε ξανα έκανε κακάκια τον ξανα άλλαζα...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ Ευδοκία, τον άλλαζα κάθε φορά που τον τάιζα, είτε πριν είτε μετά. Συνήθως μετά, γιατί κάθε φορά που έτρωγε έκανε και κακά του. Καλύτερα να χαλάσεις κάποιες πάνες παραπάνω παρά να συγκαεί ή να σου ξυπνήσει μισή ώρα αργότερα γιατί θέλει άλλαγμα!

 

naOIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καλύτερο πάντως (φίλη Ευα) που έχω χρησιμοποιήσει στο σύγκαμα και έχει φύγει σε μία νύχτα, (και πολύ άσχημο σύγκαμα) είναι το μελάνι. Το παίρνουμε από το φαρμακείο. Πολύ οικονομικό, και αποτελεσματικό. Καθαρίζουμε το παιδάκι με νερό, βάζουμε λίγο μελάνι σε βαμβάκι, ταμπονάρουμε πάνω στο σημείο και από πάνω βάζουμε και λίγη κρεμούλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην αρχη τον αλλαζα τα βραδια που ξυπνουσε και μετα τον ταιζα.Αργοτερα εκανα και το εξης,τον θηλαζα απο το ενα στηθος μετα τον αλλαζα,για να ξυπνησει κι ολας γιατι ειχε απολοιμηθει, και μετα ετρωγε και απο το αλλο.

 

Τωρα τον αλλαζω κατα τις 10,πριν κοιμηθει και μετα κατα τις 9 το πρωι που ξυπναει εντελως, δεν ειχα προβλξμα μα συγκαμα.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο ήταν νεογέννητο και έτρωγε και τα βράδια την άλλαζα πριν από κάθε γεύμα. Εννοείται χωρίς κουβέντες και παιχνίδια για να μην την ξυπνήσω. Τώρα πια την αλλάζω τελευταία φορά το βράδυ γύρω στις 9 πριν τον ύπνο και στις 7 το πρωί που ξυπνάει... Μέχρι στιγμής δεν είχαμε πρόβλημα παρόλο που η πάνα της το πρωί είναι ασήκωτη.

Κάποιους ερεθισμούς που είχε κατά καιρόυς από διάρροια με είχε βοηθήσει πολύ η sudocream που χρησιμοποιώ.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση Αντιγόνη το θέμα δεν ήταν μόνο να φύγει, αλλά και να μην ξανακάνει. Όσο έπαιρνε αντιβίωση, αν δεν του έβαζεσ κάτι που και να προλαμβάνει το σύγκαμα και να το θεραπεύει, δεν έκανες τίποτα! Γι' αυτό νομίζω ότι η πενάτεν είναι η καλύτερη. Γιατί και έφυγε και δεν ξανάκανε! Και να φανταστείς ότι την αντιβίωση την παίρνει ακόμα! Η αλήθεια πάντως είναι ότι μελάνι δεν είχα δοκιμάσει (ίσως το μόνο)!

 

naOIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ μια με δυο φορές την ημέρα και για προληπτικούς λόγους της βάζω μια πολύ καλή κρέμα την Πενατέν. Κάνει θαύματα.

 

Κέλλυ, νομίζω ότι δεν είναι και πολύ καλό το να χρησιμοποιείς Πενάτεν συνέχεια χωρίς να υπάρχει λόγος. Καλύτερα να χρησιμοποιείς λαδάκι καθημερινά και την Πενάτεν μόνο όταν υπάρχει ερεθισμός.

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία...την κρέμα την βάζουμε σε κάθε αλλαγή πάνας προληπτικά ή μόνο όταν υπάρξει ερεθισμός?

Όπως και να χει αποφεύγω να χρησιμοποιώ χημικές κρέμες, χρησιμοποιώ μια φυτική αλλά και πάλι αναρωτιέμαι αν είναι απαραίτητο να την βάζω πάντα μια και ο μικρός δεν έχει και δεν είχε ποτέ ιδιαίτερο ερεθισμό.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία...την κρέμα την βάζουμε σε κάθε αλλαγή πάνας προληπτικά ή μόνο όταν υπάρξει ερεθισμός?

Εμείς, σύμφωνα με τις οδηγίες της παιδιάτρου βάζουμε sudocrem μια φορά τη μέρα μετά το μπάνιο. Η πιο συχνή χρήση, είναι πιθανότερο να δημιουργήσει πρόβλημα παρά να ωφελήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η Βένυα μου είναι επίσης πολύ ευαίσθητη εκεί στον πωπώ της. Έχει συγκαεί πολλές φορές και από εμπειρία έχω να προτείνω τα εξής: α) Αμυγδαλέλαιο είναι ότι καλύτερο μπορείτε να βάλετε στο μωρό για να το προστατέψετε. Μπορείτε να το βάζετε κάθε φορά που το αλλάζετε (σε αντίθεση με τις κρέμες που δεν το συνιστούν να τους βάζουμε τόσο συχνά) και είναι ότι πιο φυσικό. Λάδι και τίποτε άλλο. β) Να μένει ανοιχτό χωρίς πάνα για κάποια ώρα. γ) Μετά το πλύσιμο και αν δεν μπορείτε να το αφήσετε ανοιχτό για κάποια ώρα να το στεγνώτετε καλά με πιστολάκι για τα μαλλιά. δ) Αν συγκαεί το λαδάκι είναι πολύ καλό, η Bepanthol είναι πολύ καλή αλλά δεν κάνουν τίποτα αν το παιδί κάνει πληγή. Στην πληγή η κρέμα Helixderm είναι ένα θαύμα, έκλεισε μια πληγή 1/2 εκατοστού σε μια μέρα μόνο. Και το καλύτερο, είναι κατά 95% φυτική.

Και μια υποσημείωση. Ειπώθηκε ότι ο ψευδάργυρος είναι περίεργο ή ύποπτο συστατικό..Δεν είναι περίεργο, βοηθάει στο να δημιουργηθεί ένα "φιλμ" πάνω στο πωπουδάκι ώστε να μην το ακουμπάνε τα διάφορα τσισάκια ή άλλα. Αλλά φυσικά το λάδι κάνει την ίδια δουλειά και καλύτερα.

 

MVn3.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια με δυο φορές την ημέρα και για προληπτικούς λόγους της βάζω μια πολύ καλή κρέμα την Πενατέν. Κάνει θαύματα.

 

Κέλλυ, νομίζω ότι δεν είναι και πολύ καλό το να χρησιμοποιείς Πενάτεν συνέχεια χωρίς να υπάρχει λόγος. Καλύτερα να χρησιμοποιείς λαδάκι καθημερινά και την Πενάτεν μόνο όταν υπάρχει ερεθισμός.

 

Εγω οπως μου ειχε πει η παιδιατρος βαζω κρεμα σε καθε αλλαγη πανας.... :roll::roll::roll: ΛΕτε δηλαδη να του βαζω την πανα χωρις κρεμα?Θα τη ρωτησω την Παρασκευη που θα παμε :?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω κρεμα μονο αν την εχω κανει μπανιο απο κακα.Αμα εχει κανει μονο τισα και την αλλαξω δεν της βαζω,νομιζω οτι δεν κανει να βαζεις κρεμα συνεχεια και χωρις να εχει πλυθει , δεν αφηνει το δερματακι του να αναπνευσει.Και οταν συγκαει πλυσιμο με χλιαρο προς κρυο το νερο.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του βάζω σε κάθε αλλάγή πάνας sudocreme αλλά από αυτά που διάβασα μάλλον θα το γυρίσω στο αμυγδαλέλαιο (το οποίο χρησιμοποιώ για να ξεβάφω τα μάτια μου) που είναι και πιο φυσικό προϊόν. Θα του βάζω μόνο το βράδυ κρέμα. Εσείς που χρησιμοποιείτε φυτικές κρέμες για το σύγκαμα, για πείτε καμιά καλή;!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΣΠΙΡΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΚΟΚΚΙΝΙΛΕΣ. ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

antu κάνε ένα τηλεφωνηματάκι στον παιδίατρο γιατί συνήθως τα σπυράκια είναι ψιλομολυνσούλα από τα τσίσα σε ευαίσθητο δερματάκι, να σου πει την κατάλληλη αλοιφή.

Link to comment
Share on other sites

μου εχει τύχει και εμενα και ο γιατρός μου μου είπε και της εβαζα λίγες μερουλες πρωι βραδυ τη Verdal, ρωτα και εσύ τον δικό σου να δεις τί θα σου πει.Αυτες τις μέρες απόφευγε τα μωρομάντηλα και να την πλένεις σε κάθε αλλαγή με νερακι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...