Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είδη φροντίδας και περιποίησης για μωρά/παιδιά!


Recommended Posts

Με όλη αυτή την ιστορία που έχει δημιουργηθεί με τα paraben έχω θορυβηθεί πολύ και η αλήθεια είναι ότι τα ψάχνω τώρα πια. Ο πανικός και η υπερβολή βέβαια δεν είναι καλοί σύμβουλοι, αλλά από την άλλη πράγματα που ξέρουμε ότι βλάπτουν και μπορούμε να τα αποφύγουμε γιατί να τα αγνοούμε;Εγώ για τη μικρή μου Μαριάννα (9 μηνών) παίρνω μόνο από το φαρμακείο σαμπουάν και αφρόλουτρο τώρα πια και την τελευταία φορά αγόρασα και για εμάς. Κοστίζουν λίγο παραπάνω, αλλά αποφάσισα να περιορίσω τον καταναλωτισμό μου στα καλλυντικά γενικότερα, προκειμένου να δίνω περισσότερη βάση στην ποιότητα. Και έχω την εντύπωση ότι τα paraben δεν έχουν κάποια σχέση με αντισώματα, νομίζω πως είναι απλή χημεία που απορροφάται σε μικρές ποσότητες μεν αλλά συνεχώς και σταθερά δε από τον οργανισμό και που τα βλαβερά αποτελέσματα θα φανούν στο μέλλον.Και ειδικά το δέρμα των μωρών που είναι αγνό ακόμα και ευαίσθητο και τα κύτταρά τους πολλαπλασιάζονται με τρελούς ρυθμούς, θέλει ακόμα περισσότερη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΙΞΕΡΑ ΤΟ ΑΡΚΑΔΙ ΣΑΠΟΥΝΙ ΣΕ ΣΚΟΝΙ ΓΙΑ ΜΩΡΑ

ΟΤΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΠΕΙΡΑ ΤΟ ΠΡΟΔΕΡΜ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΙΝΩ ΣΕΝΤΩΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ

ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ

ΑΛΑ ΜΕΤΗ ΑΛΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΝΟΥΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ;;

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα που η μαμά μου με έπλαινε με Penaten χρόνια ολόκληρα και ποτέ δεν χρησιμοποίησε απορρυπαντικό ρούχων ειδικό για μωρά γιατί δεν έπαθα τίποτε βρε κορίτσια;;; Ούτε εξανθήματα ούτε αλλεργίες ούτε τίποτε...δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι πολλές φορές είμαστε υπερβολικές.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Εγώ έχω έναν μπεπμάκο 4 μηνών, από την πρώτη μέρα χρησιμοποιώ τα καλυντικά της Fissan και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Το αφρολουτράκι που είναι 2 σε 1 είναι τέλειο. Επίσης καλή είναι και η penaten και στα συγκάματα καλή δουλειά κάνει και η bepanthol.

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω στα αφρολουτρα-σαμπουαν κ λοιπα ειμαι της gohnson's

shampoo με χαμομιλι κ αφρολουτρο το bedtime bath.

Oσον αφορα κρεμες χρησιμοποιω για σωμα επισης gohnson's bedtime lotion κ θα σας φανει περιεργο αλλα στην περιοχη της πανας βαζουμε proderm ενυδατικη κρεμα με χαμομηλι για την οποια ολοι εχουν την εντυπωση οτι ειναι μονο για το σωμα αλλα ειναι κ για την περιοχη της πανας. Ο λογος που κολλησα μαζι της ειναι γιατι δεν ειναι σαν τις αλλες κολλωδεις κ δεν αφηνει ασπρο το δερματακι του μωρου, ειναι απαλη κ απορροφαται τελεια. Ποτε δεν καναμε συγκαμα. Βεβαια επειδη στην κλινικη μας φερανε απειρες εταιρειες τις τσαντες τους φορτωμενες με οτι φανταστεις δοκιμασαμε τα παντα! Εδω μαλιστα θεωρουνται απο τα καλυτερα τα Elizabeth Anne's στα οποια εγω βρηκα τελεια την nipple cream δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου... Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καποια προιοντα της FISSAN και καποια της PRODERM.

Κοριτσακια να ρωτησω κατι;μην σας επηρεασω ομως καλα;

λιγο πριν γεννησω ειχα ακουσει κατι για τα προιοντα της JOHNSONS,οτι και καλα καποια περιεχουν κατι ουσιες σαν πετρελαιο.ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ,ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;Οποια γνωριζει κατι παραπανω ΑΣ μας ενημερωσει γιατι εγω τοσα χρονια για μενα χρησιμοποιουσα αυτη την εταιρεια αλλα απο τοτε που ακουσα τα παραπανω ,σταματησα να παιρνω προιοντα αυτης της μαρκας.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καποια προιοντα της FISSAN και καποια της PRODERM.

Κοριτσακια να ρωτησω κατι;μην σας επηρεασω ομως καλα;

λιγο πριν γεννησω ειχα ακουσει κατι για τα προιοντα της JOHNSONS,οτι και καλα καποια περιεχουν κατι ουσιες σαν πετρελαιο.ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ,ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;Οποια γνωριζει κατι παραπανω ΑΣ μας ενημερωσει γιατι εγω τοσα χρονια για μενα χρησιμοποιουσα αυτη την εταιρεια αλλα απο τοτε που ακουσα τα παραπανω ,σταματησα να παιρνω προιοντα αυτης της μαρκας.

 

Πεγκυ μου καλημερα. Ειστε καλα? Εχει καιρο να τα πουμε.

Πρωτη φορα το ακουω.. :roll:

Για μενα ειναι απο τα καλυτερα και συν της αλλης ειναι αυτα που ξερουμε χρονια τωρα... Ακομα κ μενα η μαμα μου με αυτα με εκανε μπανιο κ με ελουζε κ μετραω ακριβως 3 δεκατιες! Φυσικα αν ισχυει κατι τετοιο καλο να ειναι να ενημερωθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ακουσει και εγω αυτο, το οτι εχουν πετροχημικα ( οπως mineral oil ) και πολλα αλλα. Εγω παντως ειχα κανει αλλεργια σε ολο μου το σωμα οταν χρησιμοποιουσα τα Johnson's Baby body wash ( γιατι ειχα σκεφτει οτι θα ειναι απαλα ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις καποια προιοντα της FISSAN και καποια της PRODERM.

Κοριτσακια να ρωτησω κατι;μην σας επηρεασω ομως καλα;

λιγο πριν γεννησω ειχα ακουσει κατι για τα προιοντα της JOHNSONS,οτι και καλα καποια περιεχουν κατι ουσιες σαν πετρελαιο.ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ,ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;

 

πολυ σωστα ακουσες εγω πριν 2 περιπου το ειχα διαβασει στην εφημεριδα και δεν ειναι μονο οι johson ειναι και αλλες πολλες τεραστιες εταιριες,μια από αυτες που θυμαμαι σιγουρα ειναι η colgate,κοριτσια θα ψαξω να βρω το αποκομμα γιατι σιγουρα καπου το εχω κρατησει και θα το ποσταρω.

Οσο αναφορα τωρα την ερωτηση της mariantinos εγω μέχρι να γινει ο Θεοφιλος 1,5 ετων παντα του επερνα τετοια προιοντα ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝΤΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ.Εγω έπερνα της klorane 2 σε 1 για μωρουλακια ειναι πιο πρακτικο το 2 σε 1.( ενημερωτικα το συγκεκριμενο δεν κανει πολυ αφρο ).

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα χημικά που λέτε ειναι τα mineral oils και τα Parabens. Δυστυχώς υπάρχουν σε όλα τα βρεφικά και μη προϊόντα που υπάρχουν στο σουπερ-μάρκετ και στις μεγάλες μάρκες. Μόνο στα είδη φαρμακείου μπορείς να τα αποφύγεις πχ Κορρες, WELEDA αλλά θελει ψάξιμο. Κι εγω ειμαι πολύ κατά αυτών των ουσιών εδω και χρόνια αλλά πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις τις ουσίες για να τα αποφέυγεις πχ Mineral oil, methylparaben, propylparaben κτλ

Λένε ότι ειναι επικίνδυνα....οτι μπορούν να προκαλέσουν καρκινογεννέσεις σε μεγάλες συγκεντρώσεις και αν τα χρησιμοποιείς και χρόνια...η απόφαση όμως ειναι στον καθένα μιας και όλοι μας σχεδόν με αυτά τα προϊόντα μεγαλώσαμε.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

εγω χθες αγορασα κρεμα για τα συγκαματα και σαπουνακι αφρολουτρο απο την Penaten. Αν κι εχω πολλα δειγματακια απο προδερμ και φισσαν, νομιζω πως αυτα ειναι καλυτερα. τι λετε/

Link to comment
Share on other sites

εγω χθες αγορασα κρεμα για τα συγκαματα και σαπουνακι αφρολουτρο απο την Penaten. Αν κι εχω πολλα δειγματακια απο προδερμ και φισσαν, νομιζω πως αυτα ειναι καλυτερα. τι λετε/

 

και εδω ειδη φαρμακειου παντα προτιμουσα.Νομιζω σ'αυτο δεν ειμαι σιγουρη οτι αυτα που κανουν πολύ σαπουναδα περιεχουν σε μεγαλυτερη ποσοτητα ολα αυτα που ανεφερε η yogini.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς η σαπουνάδα ειναι το βασικό πρόβλημα που οι μεγάλες εταιρίες χρησιμοποιούν τις επικίνδυνες ουσίες., χωρίς αυτές δεν κάνουν σαπουνάδα και νομίζεις ότι δεν καθαρίζει και ρίχνεις ακόμα περισσότερη ποσότητα.

Τα προϊόντα που σας ανέφερα δεν κάνουν τόσο πολύ αφρο όσο του σούπερ μαρκετ και γι'αυτο δεν τα προτιμάει ο κόσμος....ακόμα κι εμένα με ενοχλεί καμια φορά, ειδικά στο σαμπουάν ειναι λιγο δράμα :(

 

Ευελπιστώ ότι θα βρουν κι αυτές οι εταιριούλες έναν τρόπο να κάνουν μπουρμπουλήθρες πιο ασφαλή :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ της Penaten!

Πολύ καλά είναι της Weleda αλλά οι τιμές του στα ύψη αν συγκρίνω με το πόσο κοστίζουν στην Γερμανία :?:?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή βάζαμε αφρόλουτρο Proderm,το 2 σε 1,που είχα δει οτι είχε τα λιγότερα χημικά.Αλλά έβλεπα οτι το δέρμα στο κεφάλι της μικρής ήταν κάπως ξηρό.

Κρέμα για το σύγκαμα βάζαμε Penaten που τη θεωρώ κορυφαία,την παχύρρευστη πάστα στο στρόγγυλο κουτάκι,αλλά επίσης παρατήρησα οτι έκανε λίγο..μωβ την περιοχή σαν ερεθισμένη.

 

Πήραμε της Weleda κι έχουμε μείνει πολύ ευχαριστημένοι!

Το χρώμα και η υφή στο δερματάκι της είναι μια χαρά!

Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι τα άλλα προιόντα δεν ήταν καλά,ίσως απλώς η μικρή έχει ευαίσθητο δερματάκι.

 

Το μόνο κακό με τα Weleda είναι όπως λέει και το sardelaki η τιμή τους.

Πήραμε με 14 ευρώ το αφρόλουτρο και 9 ευρώ την κρέμα!:?

Προς το παρόν όμως θα συνεχίσουμε να τα χρησιμοποιούμε,μέχρι πότε δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γμτ αυτό ειναι το πρόβλημα με όλα τα φυσικά προϊόντα :(

Είχα κερδίσει ένα βρεφικό αφρουλουτρο απο την ecofamily της Natalia...είδα να τα πουλάνε και στο Amazon αλλά θα σας πω αν ειναι καλά σε λίγους μήνες :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Στην αρχή βάζαμε αφρόλουτρο Proderm,το 2 σε 1,που είχα δει οτι είχε τα λιγότερα χημικά.Αλλά έβλεπα οτι το δέρμα στο κεφάλι της μικρής ήταν κάπως ξηρό.

Κρέμα για το σύγκαμα βάζαμε Penaten που τη θεωρώ κορυφαία,την παχύρρευστη πάστα στο στρόγγυλο κουτάκι,αλλά επίσης παρατήρησα οτι έκανε λίγο..μωβ την περιοχή σαν ερεθισμένη.

 

Πήραμε της Weleda κι έχουμε μείνει πολύ ευχαριστημένοι!

Το χρώμα και η υφή στο δερματάκι της είναι μια χαρά!

Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι τα άλλα προιόντα δεν ήταν καλά,ίσως απλώς η μικρή έχει ευαίσθητο δερματάκι.

 

Το μόνο κακό με τα Weleda είναι όπως λέει και το sardelaki η τιμή τους.

Πήραμε με 14 ευρώ το αφρόλουτρο και 9 ευρώ την κρέμα!:?

Προς το παρόν όμως θα συνεχίσουμε να τα χρησιμοποιούμε,μέχρι πότε δεν ξέρω.

 

Μόλις ήρθαν τα καλλυντικά μας (weleda) από τη Γερμανία :D Με 50 ευρώ πήραμε 4 αφρόλουτρα, 2 κρέμες για το σύγκαμα και 2 κρέμες για μετά το μπάνιο... ε,ρε πώς μας κλέβουνε εδώ στο Ελλάντα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...