Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

S.O.S ποια είναι τα συμπτώματα αποβολής?


Recommended Posts

κουκλίτσα, μην ψαρώνεις

τίποτα δεν έχεις πάθει, εγώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου ακριβώς όσο είσαι εσύ μετακόμιζα και δεν το ήξερα ότι είμαι έγκυος. δεν σου συζητώ για κουβάλημα, δε σου περιγράφω ταρζανιές, τούμπες κλπ....τίποτα, το μωράκι ήταν πάντα εκεί και τώρα κοιμάται στο κρεβάτι του, είναι αντράκι. Μην ανησυχείς...όλα θα είναι τέλεια. Φιλιά

 

Απ'οσο φαίνεται...όλα καλά τελικά...Ευτυχώς!!!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κουκλιτσα το σπορακι ειναιπολυ καλα προστατευμενο,η φυση εχει προνοησει!επειδη καποιες αργουν να το παρουν χαμπαρι προστατευεταιπολυ καλα!εμεν αο γιατρος μου ειπε μονο μακρι ααπο γατες,πολυ καλα πλυμμενα λαχανικακαι φρουτα και εξω μονο βραστες σαλατες και πολυ καλα ψημενα τα κρεατα!

ειχα γατα πανω απο 17 χρονια,χωρια απο τα αδεσποτα και οσα μαζευα,αλλαπαρολα αυτα δνεεχω αντισωματα στο τοξοπλασμα και πρεπει ν απροσεχω πολυ γιατι ανκολλησω τωρα το εμωρυο εχει 20%πιθανοτητες μολυνσης...δε φτιανεταζωακια,απλα θελει απροσοχη αυτους τους μηνες!

 

Εντάξει,εννοείται έχω πάρει τα μέτρα μου και απομακρύναμε λίγο τις γατούλες μου για να μην υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι κακό αλλά πιστεύω ότι με λίγα χαδάκια που τις κάνω,δεν θα πάθω και τίποτα...ε?

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

εγινε μην το σκεφτεσαι ολα καλα,θα ακοπυσειςκαι καρδουλα και θ αησυχασεις,τωρα θελει λιγο προσοχη στοπρωτο τριμηνο...ευχομαι ολα να πανε σουπερ και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ετσι ειναι...το μονο ζωο που ειναι επικυνδυνο ειναι οι γατες...

 

Δεν είναι γενικά και αόριστα επικίνδυνες οι γάτες. Το τοξόπλασμα μεταδίδεται από τα κόπρανα των γατιών, και μιλάμε μόνο για γάτες που είναι ελεύθερες να κυκλοφορούν και να κυνηγάνε ποντίκια κλπ...Αν η έγκυος δεν έρχεται σε επαφή μ'αυτά (αναλάβει κάποιος άλλος να καθαρίζει την άμμο τους) δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Ανοσία στο τοξόπλασμα έχεις μόνο αν έχεις νοσήσει κάποια στιγμή στο παρελθόν, κάτι που είναι αρκετά συνηθισμένο.

 

Αννούλα είσαι καλά; Πήρες κανένα τηλέφωνο τον γιατρό σου; Γιατί δεν κανονίζεις να σε δει για να σου φύγουν μια και καλή οι ανησυχίες;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γενικά και αόριστα επικίνδυνες οι γάτες. Το τοξόπλασμα μεταδίδεται από τα κόπρανα των γατιών, και μιλάμε μόνο για γάτες που είναι ελεύθερες να κυκλοφορούν και να κυνηγάνε ποντίκια κλπ...Αν η έγκυος δεν έρχεται σε επαφή μ'αυτά (αναλάβει κάποιος άλλος να καθαρίζει την άμμο τους) δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Ανοσία στο τοξόπλασμα έχεις μόνο αν έχεις νοσήσει κάποια στιγμή στο παρελθόν, κάτι που είναι αρκετά συνηθισμένο.

 

Αννούλα είσαι καλά; Πήρες κανένα τηλέφωνο τον γιατρό σου; Γιατί δεν κανονίζεις να σε δει για να σου φύγουν μια και καλή οι ανησυχίες;

 

Καλά είμαι,ευχαριστώ!έτσι κι αλλιώς έχω ραντεβού σε λίγες μέρες με την γιατρό οπότε θα δούμε...Αλλά δεν παρουσίασα κανένα απολύτως σύμπτωμα για οτιδήποτε και έχω ηρεμήσει...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματι ετσι ειναι...το μονο ζωο που ειναι επικυνδυνο ειναι οι γατες...

 

συγνωμη καλη μου αλλα κανεις μεγαλο λαθος να το λες αυτο εαν δεν εισαι ενημερωμενη μην πετας τετοια πραγματα στον αερα πιο πολυ κινδυνευεις απο τα λαχανικα κ τα αψητα κρεατα παρα απο τα γατια

ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΩΣΗ

 

 

 

 

Πηγή: http://users.auth.gr/~harala/9fab.Erot.Apant.Toxoplasmosis.

 

 

 

 

 

1η Ερώτηση: Πώς μολύνεται συχνότερα ο άνθρωπος από τοξοπλάσμωση;

 

 

 

Απάντηση : Με την κατανάλωση ωμού ή ατελώς ψημένου κρέατος μηρυκαστικών, χοίρου κ.ά.

 

 

 

 

 

2η Ερώτηση: Πώς μολύνεται συχνότερα η γάτα από τοξοπλάσμωση ;

 

 

 

Απάντηση: Με την κατανάλωση ποντικιών, ερπετών κ.ά.

 

 

 

 

 

3η Ερώτηση: Ποιος είναι ο ρόλος της γάτας στην τοξοπλάσμωση;

 

 

 

Απάντηση: Το παράσιτο ( Toxoplasmagondii) πολλαπλασιάζεται στα κύτταρα του εντέρου της γάτας και αποβάλλεται με τα κόπρανά της στο εξωτερικό περιβάλλον συνολικά για 2-20 ημέρες σε ολόκληρη τη ζωή της. Επίσης, το παράσιτο πολλαπλασιάζεται μέσα στους ιστούς της γάτας, όπου παραμένει ζωντανό για ολόκληρη τη ζωή της γάτας και προφυλάσσει το ζώο από νέες μολύνσεις (ανοσία τύπου προάσπιση).

 

 

 

4η Ερώτηση: Η γάτα μπορεί να μολύνει άμεσα τον άνθρωπο με Toxoplasma gondii;

 

 

 

Απάντηση: Όχι (εκτός εάν το κρέας της καταναλωθεί ωμό ή ατελώς ψημένο από τον άνθρωπο !).

 

 

 

5η Ερώτηση: Υπάρχει λόγος να απομακρύνεται η γάτα από την έγκυο «για να μη μολυνθεί με τοξόπλασμα;»

 

 

 

Απάντηση: Όχι. Η γάτα δεν μολύνει άμεσα τον άνθρωπο. Η γάτα διασπείρει με τα κόπρανά της στο περιβάλλον τις άωρες μορφές του παρασίτου, οι οποίες πρέπει να παραμείνουν στο περιβάλλον 2-4 ημέρες για να αποκτήσουν μολυσματική ικανότητα για τον άνθρωπο και τα ζώα.

 

 

 

6η Ερώτηση: Είναι σημαντικό για τη δημόσια υγεία στη χώρα μας να ελέγχεται η γάτα μήπως είναι μολυσμένη με Toxoplasma gondii;

 

 

 

Απάντηση: Όχι. Ο έλεγχος αυτός δεν έχει πρακτική σημασία, επειδή: α) η μολυσμένη γάτα αποκτά ανοσία και έτσι, δεν αποβάλλει άωρες μορφές του παρασίτου με τα κόπρανά της στο περιβάλλον, και β) στη χώρα μας δεν καταναλώνεται κρέας γάτας (ούτε καλοψημένο !).

 

 

 

 

7η Ερώτηση: Με ποιόν τρόπο η έγκυος θα αποφύγει τη μόλυνση του εμβρύου με Toxoplasmagondii;

 

 

 

Απάντηση: Όταν η έγκυος έχει μολυνθεί με το παράσιτο τουλάχιστον 6 μήνες πριν την έναρξη της εγκυμοσύνης αναπτύσσει ανοσία (τύπου προάσπιση) που προστατεύει το έμβρυο κατά τις αναμολύνσεις με το παράσιτο (είναι «εμβολιασμένη» με φυσικό εμβόλιο για ολόκληρη τη ζωή της).

 

Όταν όμως η έγκυος δεν είναι μολυσμένη με το παράσιτο, πρέπει:

 

α) να μη «δοκιμάζει» ωμό κιμά,

 

β) να μη καταναλώνει ατελώς ψημένο κρέας,

 

γ) να πλένει σε άφθονη σαπουνάδα τα φρούτα και τα λαχανικά που καταναλώνονται ωμά (φράουλες, μήλα, σταφύλια, τομάτες, μαρούλι κ.ά.),

 

δ) να μη χρησιμοποιεί το άπλυτο μαχαίρι με το οποίο τεμάχισε ωμό κρέας μηρυκαστικών, χοίρου, πτηνών κ.ά., για το κόψιμο του ψωμιού, της ωμής σαλάτας κ.ά.,

 

ε) να μη ετοιμάζει την ωμή σαλάτα στην επιφάνεια που τεμάχισε το ωμό κρέας μηρυκαστικών, χοίρου, πτηνών κ.ά.,

 

στ) να πλένει τα χέρια της πριν το φαγητό,

 

ζ) να χρησιμοποιεί γάντια μιάς χρήσης, όταν απομακρύνει τα κόπρανα της γάτας ή καθαρίζει το δοχείο της γάτας με την άμμο καθημερινά ή έως δύο ημέρες μετά την αποβολή τους (έως δύο ημέρες δεν υπάρχει κίνδυνος) ή όταν ασχολείται με τις γλάστρες και το χώμα του κήπου κ.ά. (πιθανή παρουσία στο χώμα ώριμων ωοκύστεων του παρασίτου).

 

 

 

 

 

8η Ερώτηση: Πώς ενεργεί το ενημερωμένο άτομο στη χώρα μας στο θέμα της τοξοπλάσμωσης ;

 

 

 

Απάντηση: Το ενημερωμένο άτομο:

 

α) γνωρίζει ότι στη χώρα μας είναι μολυσμένα με το παράσιτο σχεδόν ένα στα δύο βοοειδή (~50%), ένα στα τέσσερα (~25%) πρόβατα, αίγες κ.ά. και ότι η μόλυνση του ανθρώπου γίνεται κυρίως με την κατανάλωση μισοψημένης μπριζόλας, ωμού κιμά, ωμού "χωριάτικου" λουκάνικου κ.ά. και σπανιότερα με την κατανάλωση άπλυτων ή ατελώς πλυμένων, ωμών λαχανικών, φρούτων κ.ά.,

 

β) δεν αποπροσανατολίζεται με την ενοχοποίηση της γάτας και δεν αποφεύγει τη γάτα ή τα άλλα ζώα, και

 

γ) ζητά από τον οφθαλμίατρό του να ελέγξει το βυθό των οφθαλμών για πιθανή παρουσία αλλοιώσεων στον αμφιβληστροειδή χιτώνα (βυθοσκόπηση). Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος πρέπει να ακολουθείται αντιτοξοπλασμική αγωγή κάθε φορά που στο μέλλον θα χρειασθεί το μολυσμένο άτομο να χρησιμοποιήσει κορτιζόνη (ακόμη και σε μορφή κολλυρίου) ή άλλα ανοσοκατασταλτικά φάρμακα, για να προληφθεί η αναζωπύρωση του παρασίτου (κίνδυνος απώλειας της όρασης).

 

 

 

 

 

 

 

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Παρασιτικά Νοσήματα των Ζώων και του Ανθρώπου. Πρωτοζωώσεις, Ελμινθώσεις, Αρθροποδώσεις. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2003.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Κτηνιατρική Παρασιτολογία. Πρωτόζωα, Έλμινθες, Αρθρόποδα. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2001.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ., Διάκου ΑΝ. Εργαστηριακή Διάγνωση των Παρασιτικών Νοσημάτων των Ζώων. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2001.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ . Ανοσολογία Παρασιτώσεων. 2η έκδ. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1998.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Πρωτοζωολογία. 2η έκδ. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1998.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Θέματα Παρασιτολογίας που Ενδιαφέρουν τη Δημόσια Υγεία στην Ελλάδα. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1993.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Ανοσοδιαγνωστική των παρασιτικών νοσημάτων και η ανοσοενζυμική δοκιμασία ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay). Επιστ. Επετ. Κτηνιατρ. Σχολής, 1984, 22: 75-253.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ . Συμβολή στη μελέτη των παρασίτων της γάτας και στη σημασία τους για τη δημόσια υγεία. Διδακτορική διατριβή. Επιστ.Επετ.Κτηνιατρ. Σχολής, 1978, 18: 237-379.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη καλη μου αλλα κανεις μεγαλο λαθος να το λες αυτο εαν δεν εισαι ενημερωμενη μην πετας τετοια πραγματα στον αερα πιο πολυ κινδυνευεις απο τα λαχανικα κ τα αψητα κρεατα παρα απο τα γατια

Καλη μου οτι μου ειπε ο γιατρος σας ειπα...δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου...μου ειπε αυτα τα 3 πραγματα να προσεχω,ουτε κατι πιο πολυ ουτε κατι πιο λιγο...και τα τρια...

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλη μου οτι μου ειπε ο γιατρος σας ειπα...δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου...μου ειπε αυτα τα 3 πραγματα να προσεχω,ουτε κατι πιο πολυ ουτε κατι πιο λιγο...και τα τρια...

 

Θεωρω απαραδεκτο συγνωμη κιολας ενας επιστημονας να λεει τετοια πραγματα χωρις να σου δινει κ τις σωστες ενημερωσεις κ εαν διαβασεις παρακαω στα εξηγω ολα με καθε λεπτομερεια γιατι το εψαξα πολυ το θεμα μιας κ εχω 8 γατες κ εναν σκυλο δεν μου αρεσει να κατηγορουν ενα ζωο ετσι χωρις να εχουν δωσει εξηγησεις μην με παρεξηγησεις αλλα εχω ακουσει τα χιλια μυρια απο γιατρους μεχρι κ το οτι δεν μπορω να κανω παιδι εξαιτιας των γατιων μου ειπαν κ εχω γινει εξαλη να ακουγονται τετοια πραγματα σε μια εξελιγμενη κοινωνοια απο μωρφομενους ανθρωπους λες κ ζουμε στο μεσαιωνα

χιλια συγνωμη εαν το υφος μου ειναι εντονο αλλα με τρομοκρατει να ακουω να λενε τετοια νεοι ανθρωποι

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη καλη μου αλλα κανεις μεγαλο λαθος να το λες αυτο εαν δεν εισαι ενημερωμενη μην πετας τετοια πραγματα στον αερα πιο πολυ κινδυνευεις απο τα λαχανικα κ τα αψητα κρεατα παρα απο τα γατια

ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΩΣΗ

 

 

 

 

Πηγή: http://users.auth.gr/~harala/9fab.Erot.Apant.Toxoplasmosis.

 

 

 

 

 

1η Ερώτηση: Πώς μολύνεται συχνότερα ο άνθρωπος από τοξοπλάσμωση;

 

 

 

Απάντηση : Με την κατανάλωση ωμού ή ατελώς ψημένου κρέατος μηρυκαστικών, χοίρου κ.ά.

 

 

 

 

 

2η Ερώτηση: Πώς μολύνεται συχνότερα η γάτα από τοξοπλάσμωση ;

 

 

 

Απάντηση: Με την κατανάλωση ποντικιών, ερπετών κ.ά.

 

 

 

 

 

3η Ερώτηση: Ποιος είναι ο ρόλος της γάτας στην τοξοπλάσμωση;

 

 

 

Απάντηση: Το παράσιτο ( Toxoplasmagondii) πολλαπλασιάζεται στα κύτταρα του εντέρου της γάτας και αποβάλλεται με τα κόπρανά της στο εξωτερικό περιβάλλον συνολικά για 2-20 ημέρες σε ολόκληρη τη ζωή της. Επίσης, το παράσιτο πολλαπλασιάζεται μέσα στους ιστούς της γάτας, όπου παραμένει ζωντανό για ολόκληρη τη ζωή της γάτας και προφυλάσσει το ζώο από νέες μολύνσεις (ανοσία τύπου προάσπιση).

 

 

 

4η Ερώτηση: Η γάτα μπορεί να μολύνει άμεσα τον άνθρωπο με Toxoplasma gondii;

 

 

 

Απάντηση: Όχι (εκτός εάν το κρέας της καταναλωθεί ωμό ή ατελώς ψημένο από τον άνθρωπο !).

 

 

 

5η Ερώτηση: Υπάρχει λόγος να απομακρύνεται η γάτα από την έγκυο «για να μη μολυνθεί με τοξόπλασμα;»

 

 

 

Απάντηση: Όχι. Η γάτα δεν μολύνει άμεσα τον άνθρωπο. Η γάτα διασπείρει με τα κόπρανά της στο περιβάλλον τις άωρες μορφές του παρασίτου, οι οποίες πρέπει να παραμείνουν στο περιβάλλον 2-4 ημέρες για να αποκτήσουν μολυσματική ικανότητα για τον άνθρωπο και τα ζώα.

 

 

 

6η Ερώτηση: Είναι σημαντικό για τη δημόσια υγεία στη χώρα μας να ελέγχεται η γάτα μήπως είναι μολυσμένη με Toxoplasma gondii;

 

 

 

Απάντηση: Όχι. Ο έλεγχος αυτός δεν έχει πρακτική σημασία, επειδή: α) η μολυσμένη γάτα αποκτά ανοσία και έτσι, δεν αποβάλλει άωρες μορφές του παρασίτου με τα κόπρανά της στο περιβάλλον, και β) στη χώρα μας δεν καταναλώνεται κρέας γάτας (ούτε καλοψημένο !).

 

 

 

 

7η Ερώτηση: Με ποιόν τρόπο η έγκυος θα αποφύγει τη μόλυνση του εμβρύου με Toxoplasmagondii;

 

 

 

Απάντηση: Όταν η έγκυος έχει μολυνθεί με το παράσιτο τουλάχιστον 6 μήνες πριν την έναρξη της εγκυμοσύνης αναπτύσσει ανοσία (τύπου προάσπιση) που προστατεύει το έμβρυο κατά τις αναμολύνσεις με το παράσιτο (είναι «εμβολιασμένη» με φυσικό εμβόλιο για ολόκληρη τη ζωή της).

 

Όταν όμως η έγκυος δεν είναι μολυσμένη με το παράσιτο, πρέπει:

 

α) να μη «δοκιμάζει» ωμό κιμά,

 

β) να μη καταναλώνει ατελώς ψημένο κρέας,

 

γ) να πλένει σε άφθονη σαπουνάδα τα φρούτα και τα λαχανικά που καταναλώνονται ωμά (φράουλες, μήλα, σταφύλια, τομάτες, μαρούλι κ.ά.),

 

δ) να μη χρησιμοποιεί το άπλυτο μαχαίρι με το οποίο τεμάχισε ωμό κρέας μηρυκαστικών, χοίρου, πτηνών κ.ά., για το κόψιμο του ψωμιού, της ωμής σαλάτας κ.ά.,

 

ε) να μη ετοιμάζει την ωμή σαλάτα στην επιφάνεια που τεμάχισε το ωμό κρέας μηρυκαστικών, χοίρου, πτηνών κ.ά.,

 

στ) να πλένει τα χέρια της πριν το φαγητό,

 

ζ) να χρησιμοποιεί γάντια μιάς χρήσης, όταν απομακρύνει τα κόπρανα της γάτας ή καθαρίζει το δοχείο της γάτας με την άμμο καθημερινά ή έως δύο ημέρες μετά την αποβολή τους (έως δύο ημέρες δεν υπάρχει κίνδυνος) ή όταν ασχολείται με τις γλάστρες και το χώμα του κήπου κ.ά. (πιθανή παρουσία στο χώμα ώριμων ωοκύστεων του παρασίτου).

 

 

 

 

 

8η Ερώτηση: Πώς ενεργεί το ενημερωμένο άτομο στη χώρα μας στο θέμα της τοξοπλάσμωσης ;

 

 

 

Απάντηση: Το ενημερωμένο άτομο:

 

α) γνωρίζει ότι στη χώρα μας είναι μολυσμένα με το παράσιτο σχεδόν ένα στα δύο βοοειδή (~50%), ένα στα τέσσερα (~25%) πρόβατα, αίγες κ.ά. και ότι η μόλυνση του ανθρώπου γίνεται κυρίως με την κατανάλωση μισοψημένης μπριζόλας, ωμού κιμά, ωμού "χωριάτικου" λουκάνικου κ.ά. και σπανιότερα με την κατανάλωση άπλυτων ή ατελώς πλυμένων, ωμών λαχανικών, φρούτων κ.ά.,

 

β) δεν αποπροσανατολίζεται με την ενοχοποίηση της γάτας και δεν αποφεύγει τη γάτα ή τα άλλα ζώα, και

 

γ) ζητά από τον οφθαλμίατρό του να ελέγξει το βυθό των οφθαλμών για πιθανή παρουσία αλλοιώσεων στον αμφιβληστροειδή χιτώνα (βυθοσκόπηση). Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος πρέπει να ακολουθείται αντιτοξοπλασμική αγωγή κάθε φορά που στο μέλλον θα χρειασθεί το μολυσμένο άτομο να χρησιμοποιήσει κορτιζόνη (ακόμη και σε μορφή κολλυρίου) ή άλλα ανοσοκατασταλτικά φάρμακα, για να προληφθεί η αναζωπύρωση του παρασίτου (κίνδυνος απώλειας της όρασης).

 

 

 

 

 

 

 

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Παρασιτικά Νοσήματα των Ζώων και του Ανθρώπου. Πρωτοζωώσεις, Ελμινθώσεις, Αρθροποδώσεις. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2003.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Κτηνιατρική Παρασιτολογία. Πρωτόζωα, Έλμινθες, Αρθρόποδα. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2001.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ., Διάκου ΑΝ. Εργαστηριακή Διάγνωση των Παρασιτικών Νοσημάτων των Ζώων. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2001.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ . Ανοσολογία Παρασιτώσεων. 2η έκδ. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1998.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Πρωτοζωολογία. 2η έκδ. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1998.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Θέματα Παρασιτολογίας που Ενδιαφέρουν τη Δημόσια Υγεία στην Ελλάδα. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1993.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Ανοσοδιαγνωστική των παρασιτικών νοσημάτων και η ανοσοενζυμική δοκιμασία ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay). Επιστ. Επετ. Κτηνιατρ. Σχολής, 1984, 22: 75-253.

 

 

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ . Συμβολή στη μελέτη των παρασίτων της γάτας και στη σημασία τους για τη δημόσια υγεία. Διδακτορική διατριβή. Επιστ.Επετ.Κτηνιατρ. Σχολής, 1978, 18: 237-379.

 

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!!Ευχαριστούμε και μπράβο που έκανες τον κόπο!;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αννα μου γιατι βρε κοριτσακι μου δεν κανεις οτι εκανα κ εγω στο τερας μου που ειναι 50 κιλα τον εκπαιδευσαμε κ τωρα δεν χρειαζετε ουτε λουρι

 

Αυτό είπα και στον δικό μου (δικός του είναι ο σκύλος) αλλά πέρα του ότι μας λένε είναι ότι δεν χρειάζεται εκπαίδευση γιατί έχει καλό και ήρεμο χαρακτήρα (Golden Retriever) (τι βλακεία!!:mad:),νομίζω ότι δεν πρόκειται να σοβαρευτεί!!!! Είναι τρελόσκυλο!Απλά θα ζοριστεί λίγο παραπάνω ο άντρας μου και θα τον βγάζει αυτός όσο δεν μπορώ εγώ...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

τιποτα αννα μου υποχρεωση μου να ενημερωνω τον κοσμο να μαθαινει οτι χρειαζετε παντως αμα θες σου δινω το τηλ του εκπαιδευτη μου ερχετε κ στο σπιτι α ειναι τελεια ρατσα κ για τα παιδια η καλυτερη επιλογη σκυλου κ μαθαινουν πανευκολα τυχερη που εισαι εμενα ειναι ημιαιμο σιμπα ινου κ ειναι τελειος γιουχου μεχρι που εκπαιδευτηκε τωρα θα κανουμε κ εκπαιδευση για το καροτσακι κ το μωρο

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω απαραδεκτο συγνωμη κιολας ενας επιστημονας να λεει τετοια πραγματα χωρις να σου δινει κ τις σωστες ενημερωσεις κ εαν διαβασεις παρακαω στα εξηγω ολα με καθε λεπτομερεια γιατι το εψαξα πολυ το θεμα μιας κ εχω 8 γατες κ εναν σκυλο δεν μου αρεσει να κατηγορουν ενα ζωο ετσι χωρις να εχουν δωσει εξηγησεις μην με παρεξηγησεις αλλα εχω ακουσει τα χιλια μυρια απο γιατρους μεχρι κ το οτι δεν μπορω να κανω παιδι εξαιτιας των γατιων μου ειπαν κ εχω γινει εξαλη να ακουγονται τετοια πραγματα σε μια εξελιγμενη κοινωνοια απο μωρφομενους ανθρωπους λες κ ζουμε στο μεσαιωνα

χιλια συγνωμη εαν το υφος μου ειναι εντονο αλλα με τρομοκρατει να ακουω να λενε τετοια νεοι ανθρωποι

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα,ακούγονται πολλά όσον αφορά τα ζωάκια και δυστυχώς είναι λίγοι οι άνθρωποι που τα αγαπάνε και τα νοιάζονται πραγματικά ώστε να επαναστατήσουν και να το ψάξουν το θέμα...:(

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναμίχθηκα στο θέμα γιατί εκνευρίζομαι όταν προσπαθώ να αλλάξω ένα στερεότυπο: "Έχεις γάτα και είσαι έγκυος???Πέταξε την!!!"...

 

Έχω αυτή τη στιγμή 2 γατιά και όταν ήμουν έγκυος, καμιά 10ρια...Γέννησε στα χέρια μου η γάτα μου, ενώ ήμουν 3 μηνών έγκυος..

 

Δεν μπορώ να μιλάω και να προσπαθώ να εξηγώ, απλά γιατί αν οι επιστήμονες λένε τις π-π-ριές που λένε, τι να πει ο κόσμος???

 

Απλά θέλω να δώσω ΣΥΓΧΡΗΤΗΡΙΑ στη ladycat για τις πληροφορίες της...Μπράβο!

 

Προσωπικά πριν καταλήξω στο γυναικολόγο, το έψαξα πολύ και όταν πήγαινα σε γιατρό και μου έλεγε απαγορεύεται η γάτα στην εγκυμοσύνη μπλα μπλα μπλα, απλά δεν ξαναπήγαινα...Ο γιατρός μου ευτυχώς είναι ενημερωμένος και από την πρώτη στιγμη μου είπε το πιο σωστο, ότι πιο πολύ κινδυνεύω από κρέας που πιάνω ακόμα και για μαγειρέψω αν δεν πλύνω τα χέρια μου σχολαστικά, παρά από τη γάτα...ΟΥΦ, συγχύστηκα πάλι πρωί πρωί...σταματώ εδώ..

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω απαραδεκτο συγνωμη κιολας ενας επιστημονας να λεει τετοια πραγματα χωρις να σου δινει κ τις σωστες ενημερωσεις κ εαν διαβασεις παρακαω στα εξηγω ολα με καθε λεπτομερεια γιατι το εψαξα πολυ το θεμα μιας κ εχω 8 γατες κ εναν σκυλο δεν μου αρεσει να κατηγορουν ενα ζωο ετσι χωρις να εχουν δωσει εξηγησεις μην με παρεξηγησεις αλλα εχω ακουσει τα χιλια μυρια απο γιατρους μεχρι κ το οτι δεν μπορω να κανω παιδι εξαιτιας των γατιων μου ειπαν κ εχω γινει εξαλη να ακουγονται τετοια πραγματα σε μια εξελιγμενη κοινωνοια απο μωρφομενους ανθρωπους λες κ ζουμε στο μεσαιωνα

χιλια συγνωμη εαν το υφος μου ειναι εντονο αλλα με τρομοκρατει να ακουω να λενε τετοια νεοι ανθρωποι

Εχεις δικιο...Εγω παντως να ξερεις ειμαι πολυ φιλοζωη κ αγαπω πολυ τα ζωα κ εχω κ ζωακια σπιτι μου...Απλα εγω εγραψα τι λενε οι περισσοτεροι...Ευχαριστουμε για την ενημερωση!

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σμφωνω στοθεμα της γατας,ειχ απολλ αχρονι αγατες καιποτε δενπερασα τοξοπλασμα...βασικο ειναι να τηρουνται οι κανονες υγιεινης λιγο πιο σχολαστικα στην εγκυμοσυνμη...δενευθυνονται τα ζωα,εμεις ευθυνομαστε. και οσον αφορα στο θεμ ατου σκυλου,γιαμενα βασικη προυποθεση ειναινα μαθει βασικη εκπαιδευση γιανα μπορεσει να συμβισωσει αυτος μαζι μας κι εμεις μαζι του,να ξερειποτε να προστατευει,ποτε να παιζει καιπως περπαταει διπλα σου χωρις να τραβαει.θα γινει η ζωη σα ςπιο ευκολη!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αννουλα μου ολα καλα?τα ειχαμε κ σε αλλο ποστ.Θελω να πω στην κοπελα που ειπα οτι τα ζωα δεν επιτρεπονται οτι κανει τεραστιο λαθος.Για τα κατοικιδια μας που ζουν μεσα στο σπιτι μας κ τους παρεχουμε ολα οσα χρειαζονται για την καλη υγεια ολων μας,δεν υπαρχει κανενας απολυτως κυνδυνος.Ακομα κ απο τις γατουλες.Αυτες που ζουν μεσα στο σπιτι κ δεν ερχονται σε επαφη με τιποτα αλλο κ πανε μεχρι την βεραντα,δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα!!!Για την Αννα που εχει σκυλο δεν θα πρεπει να ανησυχει καθολου.Οταν ενα σκυλακι κανει καθε χρονο το Αντιλυσσιακο εμβολιασμο,παιρνει τα χαπια για αρρωστιες που δεν εχουν σχεση με τον ανθρωπο,κ φοραει για τους ψυλλους κ τα τσιμπουρια λουρακι ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ κ απο εμας.Ζω ολη μου την ζωη με σκυλια,τωρα εχω 2 κ απο την στιγμη που τα φροντιζω σωστα,δεν ανησυχω για τιποτα απολυτως!!!Κ αν καποιος απλα δεν τα συμπαθει κ βρισκει την προφαση οτι δεν επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη κ με τα παιδια κλπ ειναι π.....ριες!!!Απλα αφου ειναι μεγαλοσωμος αφησε τον να τον αναλαβει ο αντρας σου καλυτερα!

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αννουλα μου ολα καλα?τα ειχαμε κ σε αλλο ποστ.Θελω να πω στην κοπελα που ειπα οτι τα ζωα δεν επιτρεπονται οτι κανει τεραστιο λαθος.Για τα κατοικιδια μας που ζουν μεσα στο σπιτι μας κ τους παρεχουμε ολα οσα χρειαζονται για την καλη υγεια ολων μας,δεν υπαρχει κανενας απολυτως κυνδυνος.Ακομα κ απο τις γατουλες.Αυτες που ζουν μεσα στο σπιτι κ δεν ερχονται σε επαφη με τιποτα αλλο κ πανε μεχρι την βεραντα,δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα!!!Για την Αννα που εχει σκυλο δεν θα πρεπει να ανησυχει καθολου.Οταν ενα σκυλακι κανει καθε χρονο το Αντιλυσσιακο εμβολιασμο,παιρνει τα χαπια για αρρωστιες που δεν εχουν σχεση με τον ανθρωπο,κ φοραει για τους ψυλλους κ τα τσιμπουρια λουρακι ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ κ απο εμας.Ζω ολη μου την ζωη με σκυλια,τωρα εχω 2 κ απο την στιγμη που τα φροντιζω σωστα,δεν ανησυχω για τιποτα απολυτως!!!Κ αν καποιος απλα δεν τα συμπαθει κ βρισκει την προφαση οτι δεν επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη κ με τα παιδια κλπ ειναι π.....ριες!!!Απλα αφου ειναι μεγαλοσωμος αφησε τον να τον αναλαβει ο αντρας σου καλυτερα!

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αννουλα μου ολα καλα?τα ειχαμε κ σε αλλο ποστ.Θελω να πω στην κοπελα που ειπα οτι τα ζωα δεν επιτρεπονται οτι κανει τεραστιο λαθος.Για τα κατοικιδια μας που ζουν μεσα στο σπιτι μας κ τους παρεχουμε ολα οσα χρειαζονται για την καλη υγεια ολων μας,δεν υπαρχει κανενας απολυτως κυνδυνος.Ακομα κ απο τις γατουλες.Αυτες που ζουν μεσα στο σπιτι κ δεν ερχονται σε επαφη με τιποτα αλλο κ πανε μεχρι την βεραντα,δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα!!!Για την Αννα που εχει σκυλο δεν θα πρεπει να ανησυχει καθολου.Οταν ενα σκυλακι κανει καθε χρονο το Αντιλυσσιακο εμβολιασμο,παιρνει τα χαπια για αρρωστιες που δεν εχουν σχεση με τον ανθρωπο,κ φοραει για τους ψυλλους κ τα τσιμπουρια λουρακι ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟ κ απο εμας.Ζω ολη μου την ζωη με σκυλια,τωρα εχω 2 κ απο την στιγμη που τα φροντιζω σωστα,δεν ανησυχω για τιποτα απολυτως!!!Κ αν καποιος απλα δεν τα συμπαθει κ βρισκει την προφαση οτι δεν επιτρεπονται στην εγκυμοσυνη κ με τα παιδια κλπ ειναι π.....ριες!!!Απλα αφου ειναι μεγαλοσωμος αφησε τον να τον αναλαβει ο αντρας σου καλυτερα!

 

Καλά είμαι Λενάκι μου,εσύ?Έτσι είναι τα πράγματα σε σχέση με τα ζωάκια αλλά δυστυχώς λίγοι άνθρωποι είναι ενημερωμένοι σωστά όσο αφορά αυτό το θέμα.Ο καθένας όμως λειτουργεί όπως νιώθει καλύτερα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι Λενάκι μου,εσύ?Έτσι είναι τα πράγματα σε σχέση με τα ζωάκια αλλά δυστυχώς λίγοι άνθρωποι είναι ενημερωμένοι σωστά όσο αφορά αυτό το θέμα.Ο καθένας όμως λειτουργεί όπως νιώθει καλύτερα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό...

Δεν ειναι μονο αυτο αννουλα μου...κατα ενα μεγαλο ποσοστο το φτεξιμο ειναι στους γιατρους...Οταν εισαι εγκυος το μονο που σκεφτεσαι ειναι να κανεις οτι περναει απο το χερι σου για να μην εχει το μωρο σου κανενα προβλημα...οταν ομως ο γιατρος δεν σε ενημερωνει σωστα, τοτε ενεργεις κ λαθος κ εχεις λαθος αποψη...

Εγω εχω στο σπιτι μου ενα μεγαλο σκυλι το οποιο λατρευω,,,οταν εμαθαν οτι εχασα το μωρο μου, σιγουρα ορισμενοι εκτως του οτι θα χαρηκαν θα ειπαν κιολας: " εμ η ειρηνη ολη μερα με το σκυλο...τι περιμενε?""!!!Με ποναει που το λεω αλλα ετσι ειναι.

Οσων αφορα τις γατες, οφειλω να ομολογήσω οτι ανηκα στην ομαδα των ανθρωπων που ζουν απο παραπληροφοριση, κ σαυτο φτεει κ ο γιατρος μου...Τωρα ομως ξέρω...

Σας ευχαριστω που μου ανοιξατε τα ματια...

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

οι γιατροι δεν μπορουν να ξερουν αν οι γατες μας ειναι ολη μερα μεσα η εξω εμενα μου ειχε πει να μην εχω επαφη με τις γατες μας αλλα τις εχουμε στον ακαλυπτο μπορει γιαυτο και να μην τις καθαριζω εγω τωρα τον προτωτοκο που τον εχω σπιτι(ο σκυλος μου)τον ειχα ολη μερα πανω μου.παντως για τιποτα στον κοσμο δεν θα εδειωχνα ουτε ενα ζωο απ το σπιτι μου λυσεις υπαρχουν πολλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά μόλις έκανα το πρώτο υπερηχογράφημα και ανακάλυψα ότι το νινί μου είναι πολύ μεγαλύτερο από όσο είχα υπολογίσει!!!2,20 εκατοστά παρακαλώ!!!:D Όλα είναι πολύ καλά και άκουσα και την καρδουλίτσα του!!Είμαι πολύ ευτυχισμένη!!:D Σας ευχαριστώ όλες για την θετική ενέργεια που μου δώσατε!!;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόλις έκανα το πρώτο υπερηχογράφημα και ανακάλυψα ότι το νινί μου είναι πολύ μεγαλύτερο από όσο είχα υπολογίσει!!!2,20 εκατοστά παρακαλώ!!!:D Όλα είναι πολύ καλά και άκουσα και την καρδουλίτσα του!!Είμαι πολύ ευτυχισμένη!!:D Σας ευχαριστώ όλες για την θετική ενέργεια που μου δώσατε!!;)

 

Τι υπεροχα νεα...ευχομαι πολυ καλη λευτερια με ενα υγειη μωρακι!!!

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι υπεροχα νεα...ευχομαι πολυ καλη λευτερια με ενα υγειη μωρακι!!!

 

Ευχαριστώ Χρυσοβαλάντη!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...