Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΛΥΣΗ - ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?


Recommended Posts

η εξάμηνη άδεια τελείωσε, τώρα είμαι στην ισόχρονη και το μωρό μου έκλεισε χρόνο που σημαίνει πως μπορεί να με απολύσει. Το θέμα είναι πως είτε με απολύσει είτε όχι εγώ πρέπει να σταματήσω τη δουλειά γιατί δεν έχω κανέναν να μου κρατάει το μικρό και έτσι με συμφέρει να γίνει απόλυση αν είναι να βγω ταμείο. Απλά ήθελα να ξέρω αν πληρώ τις προυποθέσεις για να συμβεί κάτι τέτοιο διαφορετικά παραιτούμαι κιολλας το ίδιο μου κάνει. Άσε που παίζει να είμαι και πάλι έγκυος... αυτό θα το μάθω σε λίγες μέρες. Έχω και την εξής απορία, στην πρώτη εγκυμοσύνη έιχα πρόβλημα και δεν πήγα καθόλου στη δουλειά. Έβγαινα σε αναρρωτικές και έπαιρνα κάποια χρήματα απο το ικα. Αν συμβεί και πάλι κάτι τέτοιο (μακριά απο μάς...) θα με πληρώνει το ικα πάλι τα ίδια???

Πολλά ρωτάω το ξέρω... αλλα με τέτοια εξυπηρέτηση στα εκάστοτε γραφεία η ενημέρωση είναι 100% ανεπαρκής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 553
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

zwaki28 ταμειο ανεργειας βγαινεις λογικα αν σου κανει απολυση(δες ποσα ενσημα εχεις τα 2 τελευταια χρονια αν βγαινεις για πρωτη φορα.παρε αναλυτικη απο το ικα)..αν παρεις αναρρωτικη λογικα παλι θα σε πληρωνει το ικα..

εχω μια απορια ομως...πως θα σε απολυσει αν εισαι εγκυος τελικα?

παντως αν δεν σε απολυσει και θελεις να φυγεις μπορεις να του προτεινεις να σου κανει εικονικη απολυση αλλα χωρις τα λεφτα της αποζημιωσης..

Link to comment
Share on other sites

Τα ένσημα μου είναι όλα το 2008, απο Μάρτιο εως και Νοέμβριο. Δεν έχω τη τύχη να έχω άλλα, είναι τα μονάκριβα μου :) . Γιαυτό δεν ξέρω αν μπορώ να βγώ ταμείο. Όσο για το θέμα της απόλυσης το έχω ηδη συζητήσει και εννοείται πως θα είναι εικονική, αφού εγώ την ζήτησα!! τι να κάνω που είμαι μοναχούλα και να δω πως θα τα βγάλω πέρα κ με το 2ο, Αν λεμε έρθει αμμεσα (ακομα τη περιμένω τη περίοοδο αλλα αυτη δε μου κάνει τη χάρη....Ξέρω ενα τεστ θα σας πείσει, αλλα αντεχω ακόμα λίγες μερες).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ακουσατε για μειωση στο επιδομα ανεργιας ή ειναι ραδιο αρβυλα? Ξερει κανεις??

 

Ακουγεται διακοπη του επιδοματος εντελως. Ομως μπορει να ειναι και χαζομαρες των δημοσιογραφων. Επισημα δεν εχει βγει ακομα αποφαση.

Ας ελπιζουμε να μη μας κοψουν ΚΑΙ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διάβασα πως

στο πλαίσιο των δράσεων κοινωνικής αλληλεγγύης και αρωγής

των ανέργων και με δεδομένο ότι τα καταβαλλόμενα

 

επιδόματα υπολείπονται των απαιτούμενων

για τα ελάχιστα μέσα διαβίωσης,

 

τα συμβαλλόμενα μέρη αποφασίζουν να προωθήσουν από κοινού την επιμήκυνση του χρόνου επιδότησης των μακροχρόνια ανέργων κατά 50%, με πλήρη ασφαλιστική κάλυψή τους.

 

Μακάρι να το δίνουν για 18 μήνες;););)

και όχι για 12 που το έδιναν και η πλήρης ασφάλιση σουπερ ;););)

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανονικα πρεπει αλλα υπαρχει περιπτωση να είναι ασφαλισμενα στο συζυγο και να παρουμε το 10%;

 

αυτο δεν ισχυει...και δεν ειναι στο χερι του καθε υπαλληλου.....ελεγχονται πλεον και οι υπαλληλοι συχνα πυκνα μετα απο μερικα φαινομενα που βγηκαν στην φορα σε διαφορες υπηρεσιες....

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΤΟ 10% ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ κι ας τα ασφαλιζει ο συζυγος σε οποιοδηποτε αλλο ταμειο ειναι .... αρκει να προσκομισει τα βιβλιαρια των παιδιων και του συζυγου και να μην περνει ο συζυγος ταμειο ανεργεια .. ΑΠΛΑ δεν μπορουν να ειναι και οι δυο στο ταμειο και να περνουν και οι δυο την προσαυξηση ....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας,

μετα απο 13 χρόνια σε εταιρεια,λογω μειωσης προσωπικου με πηρε η ''μπάλα'' της απόλυσης.Εχώ 2 παιδια (3 κ 1,5ετών) και θέλω να ρωτήσω εαν καποια απο εσας γνωρίζει το ποσου του ταμειου ανεργίας που δίνεται μετα απο τοσα χρόνια για πρωτη φορα και το χρονικο διάστημα που δίνεται.Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δυστυχως δεν εχει να κανει με τα χρονια προηπυρεσιας. ειναι στανταρ και για 2 παιδια νομιζω ειναι κατι παραπάνω απο 500?. αν παιρνεις για 1η φορα θα επιδοτηθεις σίγουρα για 1 χρόνο. υπομονη...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι 545 με 547 ευρω για δυο παιδια και για ενα χρονο ( ειναι το ανωτερο διαστημα απο οσο ξερω που μπορεις να παρεις ) και πας καθε μηνα και τα λεφτα στα βαζουν στη Εθνικη ( πρεπει να εχεις βιβλιαριο τις Εθνικης με πρωτο το δικο σου ονομα). Προσεχε την πρωτη φορα που θα σε πληρωσουν αν εχουν μπει ολα τα ποσα γιατι εμενα κανανε λαθος 100 ευρω και δεν ημουν μονο εγω οπως διαπιστωσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες σας' date='

μετα απο 13 χρόνια σε εταιρεια,λογω μειωσης προσωπικου με πηρε η ''μπάλα'' της απόλυσης.Εχώ 2 παιδια (3 κ 1,5ετών) και θέλω να ρωτήσω εαν καποια απο εσας γνωρίζει το ποσου του ταμειου ανεργίας που δίνεται μετα απο τοσα χρόνια για πρωτη φορα και το χρονικο διάστημα που δίνεται.Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.[/quote']

Το ποσο ειναι 454 ευρω + 10% προσαυξηση για καθε παιδι συνολο 545 ευρω.αφου λες οτι εργαζοσουν 13 χρονια μην αγχωνεσαι εχεις τα ενσημα που χρειαζονται αρα πας για ενα χρονο ταμειο ανεργιας.

Εαν θελεις πιο αναλυτικα να στα πω μπορω οποα ωρα θελεις ;)

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι ασχετο.....αν γνωριζει καποια αν η μερα πληρωμης πεφτει σαββατοκυριακο τι γινεται μπορεις να το παρεις απο παρασκευη η απο δευτερα;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι ασχετο.....αν γνωριζει καποια αν η μερα πληρωμης πεφτει σαββατοκυριακο τι γινεται μπορεις να το παρεις απο παρασκευη η απο δευτερα;

Πηγαινε στην υπηρεσια να σου πιστωσουν το ποσο σου μπορεις....

Οταν πεφτει σαββατοκυριακο μπορεις να πληρωθεις κανονικα την παρασκευη δεν υπαρχει προβλημα.

και κατι ακομα

ΕΑΝ ειστε σε διακοπες κι εκει που ειστε εχει ΟΑΕΔ η καποιο παραρτημα του ΙΚΑ μπορειτε να πληρωθειτε κανονικα ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ αν ειστε για 3 μηνες διακοπες αυτο δεν μπορει να γινεται καθε μηνα ....

 

Link to comment
Share on other sites

να'σαι καλα τωρα δεν προλαβαινω ισως να το ρωτουσα το πρωι.....αλλα καλο να το ξερω για το μελλον........

και τωρα αν πας Δευτερα θα πληρωθεις :| η τελευταια εντολη πληρωμων ειναι στις 12 το μεσημερι ,να πηγαινεις νωριτερα πριν τις 12 οκ?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ 1/7/2009. ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΩ

ΛΟΓΟ…ΚΡΙΣΗΣ! ΕΧΩ ΕΝΣΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 4ο ΤΟΥ 2006 ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ 7ο ΤΟΥ 2007 ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ

ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΟΜΑ ΑΣΦΑΛΗΣΗ ΤΟΝ 4ο ΤΟΥ 2008 ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΩ

ΑΠΟ ΤΟΝ 5ο ΤΟΥ 2008 ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ 8ο ΤΟΥ 2008 ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΔΗΛ. 76 ΕΝΣΥΜΑ, ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΜΕΤΑ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΕΝΣΥΜΑ ΑΠΟ 1/7/2009 ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ

ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ? ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΩΡΑ, ΠΟΣΑ ΕΝΣΥΜΑ ΘΕΛΩ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ

ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ? ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ!

QzW2p3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια ερωτηση!! οταν γραφτεις στο ταμειο ανεργειας (καταθεσεις τα χαρτια στο ΟΑΕΔ)μεσα σε 7 ημερες απο την απολυση σου!παιρνεις κατευθειαν το επιδομα εννοω μεσα στο ιδιο μηνα...γιατι κατι εχω ακουσει οτι αν δεν τα καταθεσεις συντομα κατι χανεις η κανω λαθος!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια ερωτηση!! οταν γραφτεις στο ταμειο ανεργειας (καταθεσεις τα χαρτια στο ΟΑΕΔ)μεσα σε 7 ημερες απο την απολυση σου!παιρνεις κατευθειαν το επιδομα εννοω μεσα στο ιδιο μηνα...γιατι κατι εχω ακουσει οτι αν δεν τα καταθεσεις συντομα κατι χανεις η κανω λαθος!!!

το επιδομα μπαινει τον επομενο μηνα.εγω πηγα ιουνιο και το επιδομα το πηρα 7 ιουλιου

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν η ημερομηνια της απολυσης ειναι πχ 20/8/2010 απο της 27/8/2010 και η πρωτη πληρωμη ειναι 40 μερες μετα ΑΛΛΑ πληρωνεσαι για ενα μηνα δηλαδη για το διαστημα 27/8/2010 εως 27/9/2010

Οταν θα σας δβσουν την ημερομηνια να παρουσιαστειτε θα σας δωσουν μια κατασταση με τις ημερομηνιες... ΑΝ παλι δεν σας την δωσουν ζητηστε την ...

Υπαρχει και κατι αλλο ... οι 40 μερες εξαρταται απο την κινηση της καθε Υπηρεσιας..πχ μια υπηρεσια με 100.000 ανεργους δεν προλαβαινουν να βγαλουν τις επιδοτησης μεσα σε 40 μερες οποτε οριζουν αυτοι τιν ημερομηνια προσελευσης σας...

 

Αυτα ... καλο σας βραδυ

 

Link to comment
Share on other sites

Αν η ημερομηνια της απολυσης ειναι πχ 20/8/2010 απο της 27/8/2010 και η πρωτη πληρωμη ειναι 40 μερες μετα ΑΛΛΑ πληρωνεσαι για ενα μηνα δηλαδη για το διαστημα 27/8/2010 εως 27/9/2010

Οταν θα σας δβσουν την ημερομηνια να παρουσιαστειτε θα σας δωσουν μια κατασταση με τις ημερομηνιες... ΑΝ παλι δεν σας την δωσουν ζητηστε την ...

Υπαρχει και κατι αλλο ... οι 40 μερες εξαρταται απο την κινηση της καθε Υπηρεσιας..πχ μια υπηρεσια με 100.000 ανεργους δεν προλαβαινουν να βγαλουν τις επιδοτησης μεσα σε 40 μερες οποτε οριζουν αυτοι τιν ημερομηνια προσελευσης σας...

 

Αυτα ... καλο σας βραδυ

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!! οταν λες μια κατασταση με ις ημερομηνιες δηλαδη οπως του 6μηνου τι ποσο θα μπαινει καθε μηνα και ποια ημερομ αυτη την κατασταση??

ο.κ ειμαι καλλιθεα οποτε θα περιμενω κατι παραπανω εκτος και αν ειμαι τυχερη που θα τα δωσω το αυγουστο τα χαρτια αλλα και παλι μπορει να λειπει ο κοσμος υπαρχουν και οι αδειες των υπαλληλλων.....:(

α. φωτεινη εσυ που ξερεις καλυτερα:-D τι χαρτια θελω για ταμειο:idea::roll:????

Link to comment
Share on other sites

μια ακομη ερωτηση.....αν πχ εχει εγκριθει το επιδομα για 5 μηνες η ημερομηνια πληρωμης ειναι η 7 καθε μηνα και ξεκινησεις δουλεια την 1/? θα χασεις το επιδομα η θα δωθει μεχρι την πρωτη του μηνα;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!! οταν λες μια κατασταση με ις ημερομηνιες δηλαδη οπως του 6μηνου τι ποσο θα μπαινει καθε μηνα και ποια ημερομ αυτη την κατασταση??

ο.κ ειμαι καλλιθεα οποτε θα περιμενω κατι παραπανω εκτος και αν ειμαι τυχερη που θα τα δωσω το αυγουστο τα χαρτια αλλα και παλι μπορει να λειπει ο κοσμος υπαρχουν και οι αδειες των υπαλληλλων.....:(

α. φωτεινη εσυ που ξερεις καλυτερα:-D τι χαρτια θελω για ταμειο:idea::roll:????

Ειναι μια κατασταση που θα λεει πχ 20/8/2010 εως 19/9/2010 454 ευρω...

κτλ

 

μια ακομη ερωτηση.....αν πχ εχει εγκριθει το επιδομα για 5 μηνες η ημερομηνια πληρωμης ειναι η 7 καθε μηνα και ξεκινησεις δουλεια την 1/? θα χασεις το επιδομα η θα δωθει μεχρι την πρωτη του μηνα;

οχι δεν χανεις τιποτα περνεις αναλογια απο την τελευταια σου πληρωμη μεχρι και την ημερα που επιασες δουλεια.

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1.ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΠΛΗΡΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΗ

2.ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ 2010 ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ

3.ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΝ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΤΕΚΝΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ

4.ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 18 ΕΩΣ ΚΑΙ 22

5.ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΙΒΑΝ

6.ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΛΟΓΙΑΡΙΑΣΜΟ ΕΝΣΗΜΩΝ [ ΤΟ ΠΕΡΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΑΣ] ΑΠΟ ΤΟ 2008 ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ...

7.ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ Η ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ & ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ{ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ] ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ

 

ΑΥΤΑ .............

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...