Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιες...........!!!


mimika

Recommended Posts

Η εμπειρία μου δεν ειναι η καλυτερη.

Στο μαιευτηριο,την ημερα της προγραμματισμενης καισαρικηςεμφανιστηκε η μαία του γιατρού η οποια δεν καταλαβα σε τι χρειαζοταν αφου επρεπε να κανω καισαρική.Τς επομενες μερες εμφανιζοταν για κανενα 5 λεπτο ρωτουσε τι κανω και εξαφανιζοταν.Στο τελος απαιτησε με πολυ ασχημο τροπο να πληρωθει!Στον θηλασμό δεν με βοηθησε καθολου γιαυτο και το μωρο αρχισε συμπληρωμα απο το μαιευτηριο κιολας!

Οσο για τις μαιες του οροφου,επιεικως απαραδεκτες.Τς καλουσαμε και ερχονταν μετα απο κανενα 20λεπτο,δεν βοηθησαν στον θηλασμό,κι επειδη εγω δεν ειχα ιδεα οτι το νεογεννητο πρεπει να τρωει ανα τριωρο και το μικρο δεν εκλαιγε δεν μου το εφερναν καν στον θαλαμο!Περνουσαν ωρες και πηγαινα εγω και το ζητουσα!Οταν δε,τους ζητουσα βοηθεια με τον θηλασμό αν πρεπει να δωσω συμπληρωμα κλπ η απάντηση ηταν "τι σας λεει η μαια του γιατρου σας"?Ρωτηστε εκεινη!

Οταν δε αναγκαστικα αρχισα το συμπληρωμα αλλοτε το εφερναν ζεσταμενο κι αλλοτε μου το εφερναν κρυο,σε θερμοκρασια δωματιου δηλ ουτε καν χλιαρο με τη δικαιολογια οτι τα μωρα το πινουν κι ετσι!Φυσικα το μωρο δεν το επινε.

γενικά καθολου καλη εμπειρια απο τις μαιες αλλα και απο το μαιευτηριο γενικοτερα.

 

Υπαρχει περιπτωση απο τον φορτο εργασιας,τις απαιτησεις και το αγχος των λεχοειδων και ισως απο το χαμηλα αμοιβομενο επαγγελμα τους ( δεν εχω ιδεα ποσο παιρνουν γιαυτο λεω ισως) εχουν παθει burn out οι γυναικες αλλά δεν φταιμε κι εμεις σε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 309
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

astellaki στο Μητερα γεννησες? γτ ακριβως και γω τα ιδια και ημουν και σε δικλινο κιολας με χρηση μονόκλινου....και η μαια του γιατρου μου ακριβως το ιδιο...στο 1ο μουπου ηταν ιδ. ασφάλεια καιεμεις ...παλαβοι κατι της δωσαμε. στο 2ο ουτε που εκανα κινηση...σαμπως οταν εισαι με ολικη ναρκωση βλεπεις αν ειναι μαζι σου ή σε καποια που γενναει φυσιολογικα και βλεπει?....

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα με φυσιολογικο τοκετο και η συνδρομη της μαιας μου ηταν καταλυτικη...απιστευτο διδυμο με το γιατρο μου, με βοηθησαν να ζησω με τον πιο υπεροχο τροπο τον τοκετο μου.Διπλα μου καθ ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, την ωρα της γεννας λογω της οικειοτητας καναμε την πλακα μας, συζητουσαμε, με βοηθησε στις αναπνοες, στις εξωθησεις, στις στιγμες που ποναγα πολυ,μιας κι η επισκληριδιος δεν επιασε.Η συνδρομη της δε στο θηλασμο απιστευτη!!!Αν καταφερα να θηλασω το οφειλω σε εκεινη.Εκεινη μου τον εδωσε αμεσως μετα τη γεννα μεσα στο χειρουργειο ακομα να τον θηλασω και ερχοταν καθε μερα στο δωματιο να μου δειξει τις στασεις του θηλασμου με υπομονη μεχρι να βρουμε αυτον που μας ταιριαζει...

Της τηλεφωνουσα οποτε ενιωθα οτι κατι δεν παει καλα με το θηλασμο για μηνες μετα τη γεννα, παντα απαντουσε-ακομα και παραμονη Πρωτοχρονιας!!!-και με βοηθησε πολυ και στον αποθηλασμο,οταν ενιωθα οτι θελω να σταματησω...

Δεν μπορω δε να φανταστω οτι θα γεννησω καποια στιγμη ενα ακομα παιδακι χωρις το γιατρο και τη μαια μου!!!Αξιζε,λοιπον,και με το παραπανω για μενα και το μωρο μου η παρουσια της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γέννησα με 2 μαίες στο σπίτι μου. Παρόλο που το αποφάσισα μόλις 2 βδομάδες πριν την πιθανή, οι μαίες ήταν πολύ καθησυχαστικές ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Με ενημέρωσαν για το τι θα έπρεπε να περιμένω, να αναγνωρίζω σημάδια που δίνει το σώμα μου και το τι σημαίνουν αυτά, να αντιλαμβάνομαι τις συσπάσεις και την πρόοδο του τοκετού, να βρίσκω το κεφαλάκι του μωρού μόνη μου και να ξέρω τι θέση του χωρίς υπέρηχο κτλ.. Διάβαζα πολύ και μόνη μου, μου έδωσαν κι αυτές να διαβάσω και επιβεβαίωναν έτσι τις υπάρχουσες γνώσεις και εμπειρίες που αποκτούσα από την εγκυμοσύνη μου.

 

Το αποτέλεσμα: ξύπνησα με μικρές ενοχλήσεις γύρω στις 5 το πρωί, περίμενα χαζεύοντας στο ίντερνετ, μέχρι τις 7, ήρθε κι ο άντρας μου να κάνουμε παρέα και κατά τις 9 είπαμε να πάρουμε τηλέφωνο τις μαίες να τις ενημερώσουμε. Μας είπαν από τις περιγραφές μας σε ποια φάση του τοκετού είμαστε και αποφασίσαμε να μείνουμε μόνοι μας στο σπίτι μέχρι να περάσουμε σε ενεργό τοκετό. Εξελίχθηκε γρήγορα αν και πρώτη γέννα, στις 12μισή ήρθαν οι μαίες, κάναμε τον μοναδικό κολπικό έλεγχο για να επιβεβαιώσει τα εκατοστά και μπήκα στο νερό για να γεννήσω 2μιση ώρες μετά ένα υγιέστατο κοριτσάκι.

 

Κατά τη διάρκεια του τοκετού ήταν παρούσες μαζί με τον άνδρα μου και συχνά μας άφηναν μόνους στο δωμάτιο. Δεν ήθελα να με ακουμπά ή να μου μιλά κανείς και το σεβάστηκαν. Υποστήριζαν τον άνδρα μου ηθικά για να αντέχει να με βλέπει να ουρλιάζω και να χάνομαι μέσα μου από τη μια στιγμή στην άλλη και ενεπλάκησαν κατά τις εξωθήσεις που είχα χάσει τόσο τις δυνάμεις μου, ώστε να δυσκολεύομαι να πάρω τις κατάλληλες στάσεις ή να σπρώξω ακόμη.

 

Μου έδωσαν το μωρό στα χέρια, βγήκαμε από το νερό χωρίς να έχει κοπεί ο λώρος, με εξέτασαν διακριτικά, με ενημέρωσαν για τον πλακούντα και πότε μπορώ να τον σπρώξω κι αυτόν για να τελειώνουμε, ντύσαμε μαζί το κοριτσάκι μου, καθάρισαν και συγύρισαν το σπίτι με τον άντρα μου όση ώρα ήμουν ακόμη ξαπλωμένη και προσπαθούσα να συνέλθω από το σοκ της γέννησης, αγκαλιά με το μωρό μου, έφυγαν ήσυχα όπως ήρθαν και τις επόμενες μέρες ερχόντουσαν να δουν εμένα,το μωρό, να βοηθήσουν με το θηλασμό και να απαντούν σε κάθε μικρή απορία που έρχεται στο μυαλό μιας πρωτάρας μαμάς και μπαμπά.

 

Όπως και σε κάθε τι άλλο, το να βρεις τους ανθρώπους που θα σε βοηθήσουν δεν είναι ζήτημα τύχης αλλά έχει να κάνει και με το πόσο θα το προσπαθήσεις εσύ, πόσο θα ενημερωθείς για να ξέρεις τι πρέπει να ζητήσεις και πότε να διαμαρτυρηθείς ή να απορρίψεις ανόητες συμβουλές. Ξεκίνησα με μια γυναικολόγο που την εκτιμούσα όσο πήγαινα για τσεκάπ αλλά ένιωσα να προσβάλει την ανθρώπινη υπόσταση του παιδιού μου όταν κυοφορούσα, της μίλησα, δεν είχε πρόθεση να με αλλάξει αλλά ούτε και να δεχτεί την άρνηση μου σε συγκεκριμένες προσεγγίσεις. Το έψαξα, ρώτησα, μάλωσα με το περιβάλλον μου που με θεώρησε απερίσκεπτη αλλά τελικά βρήκα άλλη γυναικολόγο που είχε την εντιμότητα να με ενημερώσει για τις επιλογές μου, για τις εξετάσεις που είναι σημαντικές αλλά και όσες είναι ρουτίνα, να μου θέσει την στάση της και να δεχτεί τη δική μου. Αποφάσισα να ψάξω για μαία μόλις λίγες βδομάδες πριν την ΠΗΤ και όλα πήγαν μια χαρά, όχι λόγο τύχης αλλά γιατί ήμασταν προετοιμασμένοι για όλα τα ενδεχόμενα και πλέον ξέραμε (κι εγώ κι ο άντρα μου), τι είναι εγκυμοσύνη, τι συμβαίνει μέσα μου, πότε πάνε καλά τα πράγματα, πότε να ανησυχήσουμε και πως να αντιμετωπίσουμε τις αντιξοότητες.

 

Μαίες γενικώς υπάρχουν πολλές, όπως και γυναικολόγοι, το αν βοηθούν ή όχι δεν έχει να κάνει με το πως πληρώνονται αλλά το τι άνθρωποι είναι και το πόσο σέβονται τη δουλειά τους και τον συνάνθρωπό τους. Όταν ψάχνεις βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

συμφωνώ με όσα υποστηρίζεις.Η επιθυμία μου ήταν ένας τοκετός στο σπίτι αλλά δυσκολεύτηκα να βρω κάποιον για να το πραγματοποιήσω. Ευτυχώς μετά από 3 γιατρούς που άλλαξα βρήκα την γιατρό μου που υποστηρίζει τον φυσικό τοκετό και γέννησα ακριβώς όπως ήθελα απλά στο μαιευτήριο με τον άντρα μου μαζί σε όλη τη διάρκεια του τοκετού...Μαζί μας είχαμε και μία μαία του μαιευτηρίου στην αρχή αλλά μόλις άλλαξε βάρδια ήρθε μια άλλη που δεν τα πηγαίναμε και πολύ καλά, αλλά τουλάχιστον ήταν έμπειρη και σεβάστηκε τις επιθυμίες μου.

 

Οπωσδήποτε πρέπει να είσαι προετοιμασμένος, να ξέρεις τι σε περιμένει και να ψάχνεσαι...να μην αφήνεσαι και εμπιστευεσαι τον άλλον μόνο και μόνο επειδη έχει την ιδιότητα του γιατρου...Και το οικογενειακό περιβάλλον αν δεν είναι υποστηρικτικό δυσκολεύεσαι λίγο αλλά αν ξέρεις τι θέλεις και είσαι αποφασισμένος τους κάνεις πέρα και συνεχίζεις με τις επιλογές σου...

 
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με όσα υποστηρίζεις.Η επιθυμία μου ήταν ένας τοκετός στο σπίτι αλλά δυσκολεύτηκα να βρω κάποιον για να το πραγματοποιήσω. Ευτυχώς μετά από 3 γιατρούς που άλλαξα βρήκα την γιατρό μου που υποστηρίζει τον φυσικό τοκετό και γέννησα ακριβώς όπως ήθελα απλά στο μαιευτήριο με τον άντρα μου μαζί σε όλη τη διάρκεια του τοκετού...Μαζί μας είχαμε και μία μαία του μαιευτηρίου στην αρχή αλλά μόλις άλλαξε βάρδια ήρθε μια άλλη που δεν τα πηγαίναμε και πολύ καλά, αλλά τουλάχιστον ήταν έμπειρη και σεβάστηκε τις επιθυμίες μου.

 

Οπωσδήποτε πρέπει να είσαι προετοιμασμένος, να ξέρεις τι σε περιμένει και να ψάχνεσαι...να μην αφήνεσαι και εμπιστευεσαι τον άλλον μόνο και μόνο επειδη έχει την ιδιότητα του γιατρου...Και το οικογενειακό περιβάλλον αν δεν είναι υποστηρικτικό δυσκολεύεσαι λίγο αλλά αν ξέρεις τι θέλεις και είσαι αποφασισμένος τους κάνεις πέρα και συνεχίζεις με τις επιλογές σου...

 

Την οικογένεια την θεωρώ πολύ σημαντική και ήθελα να την εισάγω σε όσα σκέφτομαι, να κατανοήσουν τους λόγους μου και τη στάση μου και προσπάθησα να είμαι πολύ ανοιχτή με όλη την διαχείριση της εγκυμοσύνης. Αλλά δυστυχώς δεν υπήρξε η ανταπόκριση που θα ήθελα (πέραν του συζύγου) . Εκ των υστέρων φυσικά, είναι όλοι ευχαριστημένοι!

 

Σε επόμενη γέννα και αν δεν μπορώ για οποιονδήποτε λόγο να γεννήσω σπίτι, πέρα από τον γυναικολόγο, θα επιλέξω και μαία να με συνοδεύει γιατί δεν θέλω να βρεθώ στην κατάσταη, όπου αντί να ασχολούμαι με τη γέννηση του μωρού μου, θα πρέπει να "μαλώνω" με κάποιον υπάλληλο μαιευτηρίου για οποιαδήποτε πρακτική που δεν με εξυπηρετεί. Ας μαλώνει η μαία μου :wink: .

Link to comment
Share on other sites

Την οικογένεια την θεωρώ πολύ σημαντική και ήθελα να την εισάγω σε όσα σκέφτομαι, να κατανοήσουν τους λόγους μου και τη στάση μου και προσπάθησα να είμαι πολύ ανοιχτή με όλη την διαχείριση της εγκυμοσύνης. Αλλά δυστυχώς δεν υπήρξε η ανταπόκριση που θα ήθελα (πέραν του συζύγου) . Εκ των υστέρων φυσικά, είναι όλοι ευχαριστημένοι!

 

Σε επόμενη γέννα και αν δεν μπορώ για οποιονδήποτε λόγο να γεννήσω σπίτι, πέρα από τον γυναικολόγο, θα επιλέξω και μαία να με συνοδεύει γιατί δεν θέλω να βρεθώ στην κατάσταη, όπου αντί να ασχολούμαι με τη γέννηση του μωρού μου, θα πρέπει να "μαλώνω" με κάποιον υπάλληλο μαιευτηρίου για οποιαδήποτε πρακτική που δεν με εξυπηρετεί. Ας μαλώνει η μαία μου :wink: .

 

Eυτυχώς αυτον τον ρόλο τον ανέλαβε η γυναικολόγος μου που ήταν υποστηρικτική σε ότι ήθελα. Πάντως μου έκανε εντύπωση που οταν πήγαινα για καρδιοτοκογράφο όπου γνώρισα αρκετες από τις μαιες, όταν τους έλεγα ότι θα κάνω φυσικο (χωρίς επισκληριδιο, κλυσμα, ορους, ξυρισμα κλπ)με κοιτουσαν σαν εξωγηινο.Εκ των υστερων βέβαια ολες ηταν πολυ βοηθητικες και ερχοντουσαν να δουν τι κανω αλλά μονο μια φανηκε να κατανοεί αυτα που της λεω...:?

 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...