Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το "ταμείο" του σπιτιού


renik

Recommended Posts

Ωραία όλα αυτά...αλλά η ακρίβεια καλπάζει και οι απαιτήσεις της ζωής είναι πολλές. Θέλει πολύ προσπάθεια και αυτοπειθαρχία να τα βγάλεις πέρα με τους ελληνικούς μισθούς...

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 653
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, εδω ζούμε, οποτε αναγκαστικά πρεπει να προσαρμοστεις με τις αναλογες συνθηκες και οχι μονο απλα να ζεις αλλα οκ, να υπαρχει και μια Α ποιοτητα στη ζωη σου! Εστω και ελαχιστη!!! Ολα αυτα που λεμε παντως ειναι πολυ βοηθητικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εδω ζούμε, οποτε αναγκαστικά πρεπει να προσαρμοστεις με τις αναλογες συνθηκες και οχι μονο απλα να ζεις αλλα οκ, να υπαρχει και μια Α ποιοτητα στη ζωη σου! Εστω και ελαχιστη!!! Ολα αυτα που λεμε παντως ειναι πολυ βοηθητικα!!!
Ναι κοππέλα μου , αλλά την ποιότητα στην ζωή την καθορίζουν σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό ο τόπος που ζεις .

Αλλες πιθανότητες έχεις ώς κινέζος στην κίνα , άλλες ώς αφρικανός στην μοζαμβίκη και άλλες ώς βρετανός στην ΜΒ.

 

Βέβαια πάντα υπάρχουν αυτοί που τα καταφέρνουν οικονομικά σε κάθε έδαφος....αλλά δεν νομίζω ότι μιλάμε γι αυτούς :lol::lol:

Αυτοί έχουν μια πλοιάδα οικονομικούς συμβούλους για να κάνουν τις διαιρέσεις που λέγαμε :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σώστε το ταμείο- ταμείο!!! :lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε κοινό ταμείο από την πρώτη στιγμή της γνωριμίας μας, ένεκαν μαθητούδια τότε.

 

Απλά επειδή εγώ πληρώνομαι μία φορά τον μήνα μέσω τραπέζης και ο σύζυγος κάθε εβδομάδα, τα μεγάλα και σταθερά ποσά, π.χ. ενοίκιο, σχολείο, κοινόχρηστα καλύπτονται από εμένα και όλα τ' άλλα (super, δώρα, ρούχα κλπ) κάθε βδομάδα από τον σύζυγο.

 

Πάντως έσω ακούσει και για ζευγάρια με ξεχωριστό ταμείο που τα περισσότερα δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν σε ένα σπίτι ο ένας να έχει χρήματα και να μην δίνει στον άλλον που δεν έχει ούτε για τσιγάρα, ή πως είναι δυνατόν να χρωστάει ο ένας στον άλλο ακόμα και για τα μικροπράγματα.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι πολλά νοικοκυριά που δεν έχουν πλέον την δυνατότητα να αποταμιεύουν.

Οι μισθοί παραμένουν περίπου σταθεροί ενώ η ακρίβεια καλπάζει. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι πολλά νοικοκυριά που δεν έχουν πλέον την δυνατότητα να αποταμιεύουν.

Οι μισθοί παραμένουν περίπου σταθεροί ενώ η ακρίβεια καλπάζει. :roll:

Άκουγα ραδιόφωνο σήμερα........

οι τζίροι στα ακριβά καταστήματα έχουν πέσει 20% σε σύγκριση με πέρσυ.

οι τζίροι στα φτηνά καταστήματα έχουν πέσει 50% << <<

Η φτώχια θέλει καλοπέραση αλλά και τα μεταξωτά βρακιά είναι για τους επιδέξιους κώλους :P

Ποιός συντηρή τον τζίρο στα μαγαζιά με τις επώνυμες ταμπέλες???..........μόνο οι έχοντες ?????????

Εγώ νομίζω τα συντηρούν οι έχοντες πιστωτικές κάρτες δηλαδή οι μη έχοντες χρήματα :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολα αυτά καλά... αλλά αφορούν όσους πληρώνονται με μισθό. Για τους ελεύθερους επαγγελματίες που μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει, έχουν δεν έχουν δουλειά, τα έξοδα τρέχουν??? Υπάρχει λύση?? (αφήστε μην το παιδέψετε, την ξέρω την απάντηση...)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Αλλες πιθανότητες έχεις ώς κινέζος στην κίνα , άλλες ώς αφρικανός στην μοζαμβίκη και άλλες ώς βρετανός στην ΜΒ.

 

l:

 

το θεμα ειναι οτι εμεις ζουμε ως αφρικανοι στην ελλαδα, και κανουμε τον κινεζο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλες πιθανότητες έχεις ώς κινέζος στην κίνα , άλλες ώς αφρικανός στην μοζαμβίκη και άλλες ώς βρετανός στην ΜΒ.

 

l:

 

το θεμα ειναι οτι εμεις ζουμε ως αφρικανοι στην ελλαδα, και κανουμε τον κινεζο!!!!

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά καλά... αλλά αφορούν όσους πληρώνονται με μισθό. Για τους ελεύθερους επαγγελματίες που μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει, έχουν δεν έχουν δουλειά, τα έξοδα τρέχουν??? Υπάρχει λύση?? (αφήστε μην το παιδέψετε, την ξέρω την απάντηση...)

Αχχχχ! Πονεμένο θέμα έθιξες!!! Ο άντρας μου είναι ελ. επαγγελματίας και τα ζω.... Φανταστείτε έχει δουλειά (ευτυχώς!), αλλά χρήματα δεν βλέπουμε. Γιατί? Γιατί δεν τον πληρώνουν.... Έχει κανονικό τεφτέρι με χρωστούμενα!!!

Ευτυχώς που υπάρχει ο δικός μου μισθός!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ηταν ελευθ επαγγ ωσπου ειδε κι απο ειδε και τα παρατησε ο ανθρωπος.. ηταν βεβαια λιγο πιο μπερδεμενη η κατασταση αλλα τωρα τουλαχιστον μπορουμε και αποταμιευουμε εστω και λιγα καθε μηνα γιατι πριν...

το ταμειο ειναι κοινο αλλα το διαχειριζομαι εγω γιατι ο συζυγος παρα εχει "χερι γυαλινο" στο θεμα των εξοδων.. :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμείς έχουμε κοινό ταμείο απο 17 ετών αλλα αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι όταν ειναι να αγοράσουμε κάτι π.χ. στερεωφονικό, μηχανάκι κ.λ.π. γιατι πάντοτε θα πρέπει να πέφτουμε στην λούμπα του καλύτερου και ακριβότερου.Τελικά ΤΙ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ,τα υλικά ή η ξενοιασιά που όλοι μας (σορρυ κιόλας για τον πληθυντικό) έχουμε προφανώς αποχαιρετίσει προκαταβολικά??? :roll::oops::cry:

------------------------------------------------------

Να γυρίζεις σπίτι το σούρουπο με ευγνωμοσύνη στην καρδιά.Και ύστερα να κοιμάσαι με μια προσευχή για την αγάπη που έχεις στην καρδιά σου και μ' έναν ύμνο δοξαστικό στα χείλη σου.

(ΧΑΛΙΛ ΓΚΙΜΠΡΑΝ)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι πολλά νοικοκυριά που δεν έχουν πλέον την δυνατότητα να αποταμιεύουν.

Οι μισθοί παραμένουν περίπου σταθεροί ενώ η ακρίβεια καλπάζει. :roll:

Άκουγα ραδιόφωνο σήμερα........

οι τζίροι στα ακριβά καταστήματα έχουν πέσει 20% σε σύγκριση με πέρσυ.

οι τζίροι στα φτηνά καταστήματα έχουν πέσει 50% << <<

Η φτώχια θέλει καλοπέραση αλλά και τα μεταξωτά βρακιά είναι για τους επιδέξιους κώλους :P

Ποιός συντηρή τον τζίρο στα μαγαζιά με τις επώνυμες ταμπέλες???..........μόνο οι έχοντες ?????????

Εγώ νομίζω τα συντηρούν οι έχοντες πιστωτικές κάρτες δηλαδή οι μη έχοντες χρήματα :wink:

Μη μπερδεύεις την αποταμίευση με την όποια πραγματική ή τεχνητή αγοραστική δύναμη του καταναλωτή.

Οι άνθρωποι που κάνουν αγορές με πιστωτική κάρτα χωρίς να έχουν την δυνατότητα να τις αποπληρώσουν, για μένα κάνουν κακή χρήση του ταμείου τους και βγαίνουν χαμένοι στο τέλος.

Εκεί μπορείς να μιλήσεις για "δήθεν" ποιότητα ζωής, για "δήθεν" ανάγκες, για "μεταξωτά βρακιά".

Εγώ μίλησα για κάτι πολύ απλό και αντικειμενικό.

Οτι δεν υπάρχει δυνατότητα αποταμίευσης σε πολλά νοικοκυριά όταν υπάρχει αναναντιστοιχία μισθών και τιμών.

 

Αν προσπαθείς να πεις οτι αυτός που πριν αποταμίευε, τώρα δεν το κάνει, γιατι ο κώλος του θέλει μεταξωτό βρακί, μάλλον δεν ισχύει, γιατι αυτός που ψωνίζει με πιστωτική χωρίς αντίκρυσμα, το ίδιο έκανε πριν, το ίδιο κάνει και σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι πολλά νοικοκυριά που δεν έχουν πλέον την δυνατότητα να αποταμιεύουν.

Οι μισθοί παραμένουν περίπου σταθεροί ενώ η ακρίβεια καλπάζει. :roll:

Άκουγα ραδιόφωνο σήμερα........

οι τζίροι στα ακριβά καταστήματα έχουν πέσει 20% σε σύγκριση με πέρσυ.

οι τζίροι στα φτηνά καταστήματα έχουν πέσει 50% << <<

Η φτώχια θέλει καλοπέραση αλλά και τα μεταξωτά βρακιά είναι για τους επιδέξιους κώλους :P

Ποιός συντηρή τον τζίρο στα μαγαζιά με τις επώνυμες ταμπέλες???..........μόνο οι έχοντες ?????????

Εγώ νομίζω τα συντηρούν οι έχοντες πιστωτικές κάρτες δηλαδή οι μη έχοντες χρήματα :wink:

Μη μπερδεύεις την αποταμίευση με την όποια πραγματική ή τεχνητή αγοραστική δύναμη του καταναλωτή.

Οι άνθρωποι που κάνουν αγορές με πιστωτική κάρτα χωρίς να έχουν την δυνατότητα να τις αποπληρώσουν, για μένα κάνουν κακή χρήση του ταμείου τους και βγαίνουν χαμένοι στο τέλος.

Εκεί μπορείς να μιλήσεις για "δήθεν" ποιότητα ζωής, για "δήθεν" ανάγκες, για "μεταξωτά βρακιά".

Εγώ μίλησα για κάτι πολύ απλό και αντικειμενικό.

Οτι δεν υπάρχει δυνατότητα αποταμίευσης σε πολλά νοικοκυριά όταν υπάρχει αναναντιστοιχία μισθών και τιμών.

 

Αν προσπαθείς να πεις οτι αυτός που πριν αποταμίευε, τώρα δεν το κάνει, γιατι ο κώλος του θέλει μεταξωτό βρακί, μάλλον δεν ισχύει, γιατι αυτός που ψωνίζει με πιστωτική χωρίς αντίκρυσμα, το ίδιο έκανε πριν, το ίδιο κάνει και σήμερα

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως ξεχωρίζεις την αποταμίευση με την όποια πραγματική ή τεχνητή αγοραστική δύναμη του καταναλωτή. Αφού αποταμίευση στην ουσία σημαίνει μείωση της αγοραστικής δύναμης.

Και εξηγώ :

η αγοραστική μου δύναμη είναι 1000 ευρώ/μήνα , αποταμιεύω 300 ευρώ άρα θεωρώ πρακτικά την αγοραστική μου δύναμη στα 700 ευρώ και με αυτή κινούμε στις επιλογές μου για την όποια ποιότητα ζωής που μπορούν να μου εξασφαλίσουν τα "700" ευρώ.

Μην με πιάσει κανείς από τον λαιμό για τα 700 , διότι το ποσό είναι υποθετικό :cool:

 

Τώρα με το ότι δεν υπάρχει δυνατότητα αποταμίευσης σε πολλά νοικοκυριά όταν υπάρχει αναναντιστοιχία μισθών και τιμών , λέω πως αυτά τα νοικοκυριά πρέπει να επανεξαιτάσουν τις όποιες επιλογές τους στην κατανάλωση γενικότερα.

 

 

 

Αγαπητή Ursa οι οικονομικοί μετανάστες τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα και το κάνουν ενστικτοδός , ......... ένστικτο που σε μας τους γηγαινείς έχει απενεργοποιηθεί από το μεθύσι της υπερκατανάλωσης.

 

Αν προσπαθείς να πεις οτι αυτός που πριν αποταμίευε, τώρα δεν το κάνει, γιατι ο κώλος του θέλει μεταξωτό βρακί
όχι βέβαια δεν λέω αυτό!!
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι πολλά νοικοκυριά που δεν έχουν πλέον την δυνατότητα να αποταμιεύουν.

Οι μισθοί παραμένουν περίπου σταθεροί ενώ η ακρίβεια καλπάζει. :roll:

Άκουγα ραδιόφωνο σήμερα........

οι τζίροι στα ακριβά καταστήματα έχουν πέσει 20% σε σύγκριση με πέρσυ.

οι τζίροι στα φτηνά καταστήματα έχουν πέσει 50% << <<

Η φτώχια θέλει καλοπέραση αλλά και τα μεταξωτά βρακιά είναι για τους επιδέξιους κώλους :P

Ποιός συντηρή τον τζίρο στα μαγαζιά με τις επώνυμες ταμπέλες???..........μόνο οι έχοντες ?????????

Εγώ νομίζω τα συντηρούν οι έχοντες πιστωτικές κάρτες δηλαδή οι μη έχοντες χρήματα :wink:

Almak, ξαναπαραθέτω το επίμαχο σημείο και άντε πάμε πάλι απ΄την αρχή :lol:

Στην παρατήρηση που έκανα, οτι δηλαδή οι άνθρωποι δεν αποταμιεύουν πια, γιατι δεν έχουν αυτή την δυνατότητα λόγω της ακρίβειας, απάντησες για τζίρους καταστημάτων και πιστωτικές κάρτες.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς συνδέεις το ένα με το άλλο.

 

Είναι φυσικό να συμβαίνει πτώση της κίνησης στην αγορά.

Ναι είμαστε υπερκαταναλωτές στην Ελλάδα, συμφωνώ μαζί σου, θα προσαρμοστούμε κι εμείς σιγά-σιγά.

Ναι μερικοί απο μας χρησιμοποιούν την πιστωτική τους κάρτα σαν ιδιωτική δανείστρια Τράπεζα, δεν έχουν κανένα πλάνο αποπληρωμής και συνεχίζουν να φορτώνονται με χρέη.

 

Αλλά εδώ λέμε για ανθρώπους που πριν μπορούσαν να βάζουν πέντε δραχμές στην πάντα και τώρα δεν μπορούν πια. Γι'αυτούς που έχουν ένα μισθό που πλέον δεν επαρκεί για βασικές ανάγκες, όχι για πολυτέλεια.

Οχι γι'αυτούς που αγοράζουν (με πιστωτική) ποτέ κάτι λιγώτερο απο παλτουδάκι Zegna και δεν έχουν να πιούν καφέ την άλλη μέρα. Γιατι αυτά τα παραδείγματα υπερκατανάλωσης, νεοπλουτισμού και υπέμετρου δανεισμού που αναφέρεις, είναι οι ψωνάρες που ποτέ δεν αποταμίευαν.

 

Οι μετανάστες και οι οικονομικά αδύνατοι, γηγενείς και μη, πάντα κάνουν καλύτερο κουμάντο, δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει αυτό.

Οσο φτάνει το πάπλωμα απλώνονται γιατι ξεκινούν απο χαμηλά και βελτιώνουν τη θέση τους σταδιακά.

 

Πολλές φορές, επειδή ασκώ ελεύθερο επάγγελμα, έχω πει σε συζητήσεις για οικονομικά, "βρε, δώστε μου εμένα ένα μισθό σταθερό το μήνα να σας πω πώς τα βγάζω πέρα στην τρίχα".

Βέβαια δεν ξέρω τί θα μπορούσα να κάνω (ναι ακόμα κι εγώ που είμαι εξπέρ στα οικονομικά :lol: ) με 700 ή 800 ευρώ μισθό σήμερα.

Γι αυτό λέω, φασκελοκουκούλωστα ...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε υιοθετήσει την πολιτική να μπαίνει ένα ποσό στην άκρη από το μισθό του καθενός μας κάθε μήνα βρέξει χιονίσει. Αυτό για μένα σημαίνει ότι θα στριμώξω την κατάσταση όσο μπορώ ώστε να μπορέσω να ικανοποιήσω αυτή την υποχρέωσή μου. Έχοντας παρατηρήσει ότι μόλις μπαίνει ο μισθός έχω την τάση να νιώθω ανακουφισμένη και να κάνω και κανένα ψώνιο παραπάνω :cool: πηγαίνω και βγάζω αμέσως το ποσό που πρέπει να αφήσω στην άκρη για να μην παρασυρθώ και το καταναλώσω. Δυστυχώς αυτά που λέτε περί υπερκαταναλωτισμού ισχύουν στο έπακρο, εγώ το νύχι και το μαλλί δεν το θεωρώ πάγιο έξοδο όπως πολύς άλλος κόσμος που ξέρω, όπως επίσης δεν πρόκειται να ψωνίσω ακριβά ρούχα και τσάντες όπως κάνουν άλλοι με την ευκολία της επίδειξης της πιστωτικής κάρτας, την οποία χρησιμοποιώ από σπάνια έως ποτέ. Βέβαια ο μισθός μου μου επιτρέπει να περιορίζω μόνο τα παραπάνω αγαθά, κι όχι το σούπερ μάρκετ πχ.Παρόλα αυτά εκτιμώ κάθε προσπάθεια αποταμίευσης γιατί όπως είναι το σύστημα παιδείας και υγείας στην χώρα μας, θα έρθουν δύσκολες ώρες :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε υιοθετήσει την πολιτική να μπαίνει ένα ποσό στην άκρη από το μισθό του καθενός μας κάθε μήνα βρέξει χιονίσει. Αυτό για μένα σημαίνει ότι θα στριμώξω την κατάσταση όσο μπορώ ώστε να μπορέσω να ικανοποιήσω αυτή την υποχρέωσή μου. Έχοντας παρατηρήσει ότι μόλις μπαίνει ο μισθός έχω την τάση να νιώθω ανακουφισμένη και να κάνω και κανένα ψώνιο παραπάνω :cool: πηγαίνω και βγάζω αμέσως το ποσό που πρέπει να αφήσω στην άκρη για να μην παρασυρθώ και το καταναλώσω. Δυστυχώς αυτά που λέτε περί υπερκαταναλωτισμού ισχύουν στο έπακρο, εγώ το νύχι και το μαλλί δεν το θεωρώ πάγιο έξοδο όπως πολύς άλλος κόσμος που ξέρω, όπως επίσης δεν πρόκειται να ψωνίσω ακριβά ρούχα και τσάντες όπως κάνουν άλλοι με την ευκολία της επίδειξης της πιστωτικής κάρτας, την οποία χρησιμοποιώ από σπάνια έως ποτέ. Βέβαια ο μισθός μου μου επιτρέπει να περιορίζω μόνο τα παραπάνω αγαθά, κι όχι το σούπερ μάρκετ πχ.Παρόλα αυτά εκτιμώ κάθε προσπάθεια αποταμίευσης γιατί όπως είναι το σύστημα παιδείας και υγείας στην χώρα μας, θα έρθουν δύσκολες ώρες :roll:

 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Και γω τα ίδια κάνω. Οφείλω όμως να πω πως οι άνθρωποι που δεν φορούν παρά μόνο επώνυμα και είναι ότι φάμε και ότι πιούμε, βλέπουν εμάς τους υπόλοιπους σαν ούφο. Δεν με πειράζει. Προτιμώ να μην χρωστώ σε τράπεζες και να κοιμάμαι ήσυχη τα βράδια από το να τα ακουμπάω στο Κολωνάκι για να δείξω πως έχω ποιότητα ζωής! Όσο αφορά τα οικονομικά η απορία μου είναι η εξής: Πως μπορεί να μην έχει άγχος και να είναι ήσυχος ένας άνθρωπος που έχει ξοδέψει 30,000 ε σε ρούχα, καλλυντικά και παπούτσια (σαρανταποδαρούσα) και όλα τα οφείλει σε δάνεια και κάρτες?

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι πολλά νοικοκυριά που δεν έχουν πλέον την δυνατότητα να αποταμιεύουν.

Οι μισθοί παραμένουν περίπου σταθεροί ενώ η ακρίβεια καλπάζει. :roll:

Άκουγα ραδιόφωνο σήμερα........

οι τζίροι στα ακριβά καταστήματα έχουν πέσει 20% σε σύγκριση με πέρσυ.

οι τζίροι στα φτηνά καταστήματα έχουν πέσει 50% << <<

Η φτώχια θέλει καλοπέραση αλλά και τα μεταξωτά βρακιά είναι για τους επιδέξιους κώλους :P

Ποιός συντηρή τον τζίρο στα μαγαζιά με τις επώνυμες ταμπέλες???..........μόνο οι έχοντες ?????????

Εγώ νομίζω τα συντηρούν οι έχοντες πιστωτικές κάρτες δηλαδή οι μη έχοντες χρήματα :wink:

Almak, ξαναπαραθέτω το επίμαχο σημείο και άντε πάμε πάλι απ΄την αρχή :lol:

Στην παρατήρηση που έκανα, οτι δηλαδή οι άνθρωποι δεν αποταμιεύουν πια, γιατι δεν έχουν αυτή την δυνατότητα λόγω της ακρίβειας, απάντησες για τζίρους καταστημάτων και πιστωτικές κάρτες.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς συνδέεις το ένα με το άλλο.

 

Είναι φυσικό να συμβαίνει πτώση της κίνησης στην αγορά.

Ναι είμαστε υπερκαταναλωτές στην Ελλάδα, συμφωνώ μαζί σου, θα προσαρμοστούμε κι εμείς σιγά-σιγά.

Ναι μερικοί απο μας χρησιμοποιούν την πιστωτική τους κάρτα σαν ιδιωτική δανείστρια Τράπεζα, δεν έχουν κανένα πλάνο αποπληρωμής και συνεχίζουν να φορτώνονται με χρέη.

 

Αλλά εδώ λέμε για ανθρώπους που πριν μπορούσαν να βάζουν πέντε δραχμές στην πάντα και τώρα δεν μπορούν πια. Γι'αυτούς που έχουν ένα μισθό που πλέον δεν επαρκεί για βασικές ανάγκες, όχι για πολυτέλεια.

Οχι γι'αυτούς που αγοράζουν (με πιστωτική) ποτέ κάτι λιγώτερο απο παλτουδάκι Zegna και δεν έχουν να πιούν καφέ την άλλη μέρα. Γιατι αυτά τα παραδείγματα υπερκατανάλωσης, νεοπλουτισμού και υπέμετρου δανεισμού που αναφέρεις, είναι οι ψωνάρες που ποτέ δεν αποταμίευαν.

 

Οι μετανάστες και οι οικονομικά αδύνατοι, γηγενείς και μη, πάντα κάνουν καλύτερο κουμάντο, δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει αυτό.

Οσο φτάνει το πάπλωμα απλώνονται γιατι ξεκινούν απο χαμηλά και βελτιώνουν τη θέση τους σταδιακά.

 

Πολλές φορές, επειδή ασκώ ελεύθερο επάγγελμα, έχω πει σε συζητήσεις για οικονομικά, "βρε, δώστε μου εμένα ένα μισθό σταθερό το μήνα να σας πω πώς τα βγάζω πέρα στην τρίχα".

Βέβαια δεν ξέρω τί θα μπορούσα να κάνω (ναι ακόμα κι εγώ που είμαι εξπέρ στα οικονομικά :lol: ) με 700 ή 800 ευρώ μισθό σήμερα.

Γι αυτό λέω, φασκελοκουκούλωστα ...

Ursa κοίτα , μπορεί να μου λες πως πολλά νοικοκυριά δεν έχουν την δυνατότητα να αποταμιεύσουν , μπορεί οι μισθοί να παραμένουν περίπου σταθεροί ενώ η ακρίβεια καλπάζει...........εγώ σου απαντώ με άλλα λόγια , εμείς τι κάνουμε???????

Αυτούς τους μισθούς έχουμε και με αυτούς πρέπει να προσαρμόσουμε το βιοτικό μας επίπεδο.

Αλλά είναι φανερό πως δεν το κάνουμε αλλά απλώς τεντώνουμε όλο και περισσότερο το σχοινί.

Εξαντλούμε όλα τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα σε διπλές και τρίδιπλες δουλειές προκειμένου να ανταποκριθούμε στην προσφορά για κατανάλωση παντός είδους βλακείας που μας πασσάρεται μέσο της μόδας και της διαφήμισης.

 

Γι αυτούς που μπορούσαν να αποταμιεύσουν και τώρα δεν μπορούν , το καλύτερο που έχω να πω είναι ...μπορούν άμα πιεστούν αρκετά..... αλλά όλοι εξαντλούν ότι περιθώρια έχουν μέχρι "τελικής πτώσης" διότι είναι ντροπή ένα βήμα πίσω :roll:

 

Τώρα δηλαδή επειδή οι μετανάστες ξεκινούν απο πολύ χαμηλά , αυτό απαγορεύει σε μας που ξεκινήσαμε από πολύ πιό ψηλά να κατέβουμε όσο χρειάζεται?????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα τα προβληματα μας ξεκινησαν με το που εμφανιστηκαν οι ευκολιες πληρωμης (δοσεις, πιστωτικες, "παρε τωρα κι αρχισε να πληρωνεις του χρονου και σου δινω και δωρο μια πρεσα..." και παει λεγοντας) Οι παλιοι αγοραζαν μονο οταν ειχαν στα χερια τους ολο το αντιτιμο.

 

Βεβαια κανεις δεν αντιλεγει οτι οι μισθοι χρειαζονται μια ωθηση προς τα πανω ετσι οπως εξελισσεται η παγκοσμια οικονομια...

Link to comment
Share on other sites

Ο Πανος ως στρατιωτικος απο σχολη κιολας θεωρειτε απο τους καλοπληρωμενους στην Ελλαδα , εγω απο την αλλη μπορει να μην εργαζομαι τωρα αλλα εχω ενα καποιο εισοδημα μηναιο σπιτι μας , με σπιτι που δεν πληρωνουμε μοινοι μας το ενοικιο λοιπον αλλα μας βοηθαει η μαμα μου λογω του οτι μενουμε απο πανω της για να μπορουμε να βοηθησουμε αμα χρειαστει με τον πατερα μου , στο τελος του μηνα μενουμε χωρις χρηματα , και απο ε3οδους? ?? 1-2 καφεδες τη βδομαδα μαζι με τον Κωνσταντινο . Εχεις απολυτο δικιο για τις πιστωτικες , εχοτμε να ψωνησουμε με πιστωτικη 10 μηνες , απλως αποπληρωνουμε τα χρεη μας . Το κακο εχει παραγινει εντελως και η πλακα ειναι οτι δεν εχει και γιατρεια , χειροτερα θα ειναι καλυτερα οχι , δεν βαριεσε .... εννοειτε πανω απο ολα υγεια .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα τα προβληματα μας ξεκινησαν με το που εμφανιστηκαν οι ευκολιες πληρωμης (δοσεις, πιστωτικες, "παρε τωρα κι αρχισε να πληρωνεις του χρονου και σου δινω και δωρο μια πρεσα..." και παει λεγοντας) Οι παλιοι αγοραζαν μονο οταν ειχαν στα χερια τους ολο το αντιτιμο.

 

Βεβαια κανεις δεν αντιλεγει οτι οι μισθοι χρειαζονται μια ωθηση προς τα πανω ετσι οπως εξελισσεται η παγκοσμια οικονομια...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Φταίει η αλλαγή της ελληνικής κοσμοθεωρίας στα οικονομικά. Από το βάζω στόχο, κάνω οικονομία και τον εκπληρώνω, περάσαμε στο εδώ και τώρα. Με το επιθυμούμε κάτι πρέπει σε χρόνο dt να το αποκτήσουμε.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...