Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το "ταμείο" του σπιτιού


renik

Recommended Posts

Μαλλον τα :shock::shock: ειναι για τα κινητα....

(η οχι?????)

 

Και γω εγω ειμαι καταστροφη στο σουπερ μαρκετ και γι αυτο αποφασισα να το αποφευγω.. Συνηθιζω να πηγαινω στο Σκλαβενιτη που ειναι τεραστιος (εχουμε εναν απο τους μεγαλυτερους στην περιοχη μας.. και σαφως πιο οικονομικος απο το συνηκιακο σουπερ της γειτονιας μου.. Επειδη ομως παιρνω οτι βλέπω μπροστα μου παντα πληρωνω διακοσαρες.. Οποτε αποφασισα να πηγαινω μονο μια φορα το μηνα (για παμπερς απορρυπαντικα κλπ) και τροφιμα που δεν χαλανε.. Τα υπολοιπα τα ψωνιζω απο το συνηκιακο που μπορει να πληρωσω τη φετα 15 λεπτα πιο ακριβα αλλα αν θελω τυρι-φετα θα παρω μονο αυτο κα δεν θα μου στοιχισει 70 ευρω .. γιατι τοσο μου στοιχιζει περιπου η "φετα" στο Σκλαβενιτη..

Ειπατε κατι?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 653
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συζήτηση μεταξύ πατέρα και γιου:

- Μπαμπά πόσο κοστίζει για να παντρευτεί κάποιος;

- Δεν ξέρω παιδί μου. Εγώ ακόμα πληρώνω.

---------------------------------------------------------------------

Πάντα κρατιόμαστε χέρι - χέρι.

Αν την αφήσω, ψωνίζει. 8)

 

-------------------------------------------

 

Μαρία, κέρδισα το Joker!!

- Αγάπη μου, είναι καταπληκτικό!

- Γρήγορα, ετοίμασε τις βαλίτσες

- Αχ, που θα πάμε, τι ρούχα να πάρω, χειμωνιάτικα ή καλοκαιρινά;

- Πάρτα όλα Μαράκι, εσύ πας στη μάνα σου

------------------------------------------- 8)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.εμεις απο την αρχη που γνωριστηκαμε ειχαμε κοινο ταμειο και το ιδιο κανουμε και τωρα (βεβαια δεν δουλευω 4 μηνες τωρα,οποτε το μονο εισοδημα τωρα ειναι του αντρα μου).θελω να σας ρωτησω κατι για τα μηνιαια εξοδα των μωρων,δηλαδη γαλα (αν δεν θηλαζουμε) παμπερς,γιατρους-εμβολια και οτι αλλο χρειαζεται.το κοστος για γεννα και τα απαραιτητα του μωρου το εχω υπολογισει αλλα με το μετα τι γινεται????

νεα ζωη....

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς κυρίως το διαχειρίζεται η γυναίκα μου. Είναι οικονομολόγος και εγώ λόγω επιχειρήσεων έχω χίλια δυο άλλα πράγματα στο μυαλό μου, οπότε εκείνη είναι που ξέρει τι πρέπει να πληρωθεί και πότε.

 

Τις πληρωμές τις αναλαμβάνουμε και οι δύο ανάλογα με τη διάθεση και τις δουλειές. Αν και εγώ κερδίζω τα χρήματα στο σπίτι τα τελευταία χρόνια, συνήθως μου έδινε χρήματα η γυναίκα μου όταν χρειαζόμουν.

 

Δεν θα είχα πρόβλημα να διαχειριστώ το ταμείο, και το έκανα ένα διάστημα(όπου είχαμε άμεση αποτεμίευση χρημάτων), απλά επιλέγω να μην σκοτίζω το μυαλό μου και με αυτό, εφόσον μπορεί να το κάνει πολύ καλά η γυναίκα μου.

 

Αυτά.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοίπον εμείς έχουμε ναί μεν χώρια ταμεία αλλα τα τρώμε μαζί!

 

εγω πληρώνομαι στο χέρι και ανα 15 μέρες. ο άνδρας μου τα παίρνει σε λογαριασμό μια φορά τον μήνα. Εκείνος πληρώνει τα βαρβάτα (κυριώς το δάνειο του σπιτιού) και τα υπόλοιπα αναλόγως. Συνήθως στο σούπερ πληρώνω εγω γιατι πάω μόνη (αν δεν έχω ζητάω), τον παιδικό εγω, ρούχα παπουτσια και τα σχετικά εγω. αν όταν πληρωθώ υπάρχει λογαριασμός απλήρωτος τον πληρώνω. οταν πληρωθει εκείνος τα πληρώνει εκείνος. Επίσης πολλές φορές (λόγω του ότι τα έχει σε λογαριασμό) ξεμείνει από λεφτα παίρνει από μένα. Πάντως συνήθως ξεμένω πρώτη απο λεφτα μιας και όταν έχω τα περισσότερα πληρώνονται από μένα...

 

Αλλά κοινό καζάνι δεν θα έχουμε καμμια φορα... Δεν θέλω (είναι ψυχολογικό) να ζητάω λεφτα κάθε μέρα!

.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κοινά τα έχουμε και τα έσοδα και τα έξοδα.

Πληρώνουμε από όποιον λογαριασμό βολέει (ενν. έχει χρήματα) και προσπαθούμε μάταια να βάλουμε κάτι στην άκρη.

Συνήθως μηδενίζουμε το δικό του με μεγάλες υποχρεώσεις (δάνεια, παιδικό, κλπ) και πληρώνουμε τα υπόλοιπα από το δικό μου, χωρίς να είναι απόλυτο.

Επίσης, αν χρειαστεί χρησιμοποιούμε ο ένας την κάρτα του άλλου (πιστωτικές ΔΕΝ έχουμε).

Πριν 2 έβδομάδες είδα στο super market ζευγάρι με 2 παιδιά (δικά τους, τους φώναζαν και τους δύο μαμά και μπαμπά) να πληρώνουν χωριστά το λογαριασμό ως εξής : η μαμά τα δικά της (γυναικεία προϊόντα), ο μπαμπάς τα δικά του (ξυριστικά κλπ), των παιδιών και τα απορρυπαντικά από μισά (τρεις λογαριασμούς έκανε η ταμίας). ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι στο θέμα του συγκεκριμένου post, αλλά επειδή ακούω πολλές να λέτε ότι δε μπορείτε να βάλετε χρήματα στην άκρη κλπ και επειδή και εμείς στην αρχή ήμασταν έτσι, ήθελα να προτείνω κάτι που είχε αποτέλεσμα σε εμάς.

 

Να σας πω μόνο ότι όταν αρραβωνιαστήκαμε με τη γυναίκα μου, νοικιάζαμε, είχαμε δόσεις για το αμάξι μου, ασφάλειες, δόσεις για ένα καταναλωτικό, λογαριασμοί κινητών, σταθερού κλπ κλπ κλπ. και τα χρήματα που κερδίζαμε σύνολο στο σπίτι ήταν λιγότερο από 1000? το μήνα. Δουλεύαμε υπάλληλοι, 8ωρο, με βασικό μισθό 470? ο καθένας.

 

Ευτυχώς τότε γνώρισα έναν άνθρωπο που με βοήθησε να δω κάποια πράγματα διαφορετκα και να ξεκινήσω να αλλάζω πολλά πράγματα στη ζωή μου, και ένα από τα πρώτα που μου πρότεινε ήταν να αρχίσω να διαβάζω βιβλία. Συγκεκριμένα, ένα από τα βιβλία που μου πρότεινε ήταν το "Ο πλουσιότερος άνθρωπος της Βαβυλώνας" του George Clason και το βιβλίο αυτό εστιάζει στο να μας μάθει πως πρέπει να πληρώνουμε πρώτα τον εαυτό μας.

 

Λέει με λίγα λόγια λοιπόν, ότι από όσα χρήματα κερδίζουμε, ένα 10% είναι δικό μας για να το κρατήσουμε. Απλά θα πρέπει αυτό το 10% να το βάζουμε στην άκρη πρώτο! Δηλαδή αν κάποιος κερδίζει 1000? το μήνα, θα πρέπει να βάζει στην άκρη 100? και με τα υπόλοιπα 900? να πληρώσει ό,τι είναι να πληρώσει και να βγάλει τον υπόλοιπο μήνα.

 

Τώρα αν όμως τα έξοδά σου είναι 1000? και τα έσοδά σου είναι 1000? τότε τι κάνεις; Πάλι το ίδιο. Και δεν ξέρω αν θα το πιστέψετε ή όχι, αλλά όταν το κάναμε αυτό, άρχισαν να έρχονται χρήματα από αλλού. Κατά "μαγικό" τρόπο, βρίσκαμε ευκαιρίες και μεγαλώναμε το εισόδημά μας. Οπότε και το 10% βάζαμε στην άκρη και ο μήνας έβγαινε πιο άνετα.

 

Τι το κάνουμε αυτό το 10%; Τίποτα. Δεν το πειράζουμε. Δεν είναι αυτό που λέμε για μια ώρα ανάγκης. Το βάζουμε στην άκρη και δεν το πειράζουμε μέχρι να...(η συνέχεια στο βιβλίο)

 

Πραγματικά αξίζει το βιβλίο. Είναι σε μορφή ιστορίας, εύκολο στην ανάγνωση και μικρό. Εγώ το διάβασα σε 2 απογεύματα.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αλμακ μιλαμε εισαι απαιχτος!!! :!::!::!:

δορα φανταζομαι οτι για να τα ξοδευετε τα εχετε!!!

εμεις τι να σας πω! ο αντρας μου μεχρι που τον γνωρισα serf ηθελε? το επαιρνε. ποδηλατο 1000€ ήθελε?το επαιρνε κ.α. πολλα. ετσι λοιπον παντρευτηκαμε και ειχε ενα χρεος 10.000€ . στην κρητη στον γαμο δεν πανε δωρα βαζουν χρηματα οποτε τα καλυψαμε απο εκει και εμειναν 1000 που βγηκαν αργοτερα στη φορα.

απ οτι καταλαβαινετε το ταμειο το πηρα εγω! τι εννοω. θα φερει τα λεφτα που θα παρει και θα πω αυτα εδω αυτα εκει...το ιδιο και με τα δικα μου. το κακο με τη δουλεια του ειναι οτι δεν παιρνει στανταρ ποσο και μπορει να αργησει να τα παρει. αυτο με βγαζει εκτος προγραμματος!!! συνηθως ειμαστε μειον!! αποταμιευση?? τι ειναι αυτο???

παλιοτερα εκρυβα κατι πενηνταρικα απο εδω και απο εκει τα οποια εβγαιναν στο τελος του μηνα γιατι ειχαν τελειωσει ολα τα αλλα :shock::shock: τωρα ουτε αυτα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν είναι στο θέμα του συγκεκριμένου post, αλλά επειδή ακούω πολλές να λέτε ότι δε μπορείτε να βάλετε χρήματα στην άκρη κλπ και επειδή και εμείς στην αρχή ήμασταν έτσι, ήθελα να προτείνω κάτι που είχε αποτέλεσμα σε εμάς.

 

Να σας πω μόνο ότι όταν αρραβωνιαστήκαμε με τη γυναίκα μου, νοικιάζαμε, είχαμε δόσεις για το αμάξι μου, ασφάλειες, δόσεις για ένα καταναλωτικό, λογαριασμοί κινητών, σταθερού κλπ κλπ κλπ. και τα χρήματα που κερδίζαμε σύνολο στο σπίτι ήταν λιγότερο από 1000? το μήνα. Δουλεύαμε υπάλληλοι, 8ωρο, με βασικό μισθό 470? ο καθένας.

 

Ευτυχώς τότε γνώρισα έναν άνθρωπο που με βοήθησε να δω κάποια πράγματα διαφορετκα και να ξεκινήσω να αλλάζω πολλά πράγματα στη ζωή μου, και ένα από τα πρώτα που μου πρότεινε ήταν να αρχίσω να διαβάζω βιβλία. Συγκεκριμένα, ένα από τα βιβλία που μου πρότεινε ήταν το "Ο πλουσιότερος άνθρωπος της Βαβυλώνας" του George Clason και το βιβλίο αυτό εστιάζει στο να μας μάθει πως πρέπει να πληρώνουμε πρώτα τον εαυτό μας.

 

Λέει με λίγα λόγια λοιπόν, ότι από όσα χρήματα κερδίζουμε, ένα 10% είναι δικό μας για να το κρατήσουμε. Απλά θα πρέπει αυτό το 10% να το βάζουμε στην άκρη πρώτο! Δηλαδή αν κάποιος κερδίζει 1000? το μήνα, θα πρέπει να βάζει στην άκρη 100? και με τα υπόλοιπα 900? να πληρώσει ό,τι είναι να πληρώσει και να βγάλει τον υπόλοιπο μήνα.

 

Τώρα αν όμως τα έξοδά σου είναι 1000? και τα έσοδά σου είναι 1000? τότε τι κάνεις; Πάλι το ίδιο. Και δεν ξέρω αν θα το πιστέψετε ή όχι, αλλά όταν το κάναμε αυτό, άρχισαν να έρχονται χρήματα από αλλού. Κατά "μαγικό" τρόπο, βρίσκαμε ευκαιρίες και μεγαλώναμε το εισόδημά μας. Οπότε και το 10% βάζαμε στην άκρη και ο μήνας έβγαινε πιο άνετα.

 

Τι το κάνουμε αυτό το 10%; Τίποτα. Δεν το πειράζουμε. Δεν είναι αυτό που λέμε για μια ώρα ανάγκης. Το βάζουμε στην άκρη και δεν το πειράζουμε μέχρι να...(η συνέχεια στο βιβλίο)

 

Πραγματικά αξίζει το βιβλίο. Είναι σε μορφή ιστορίας, εύκολο στην ανάγνωση και μικρό. Εγώ το διάβασα σε 2 απογεύματα.

 

Θοδωρής

 

Και αν έχεις έξοδα 1000 ευρώ π.χ. και έσοδα 1000 ευρώ, πώς τελικά την βγάζεις με 900 χωρίς να χρωστάς??? Δύσκολο μου φαίνεται βρε Θοδωρή... αν θέλεις δώσε λίγες διευκρινήσεις...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να το αγοράσω γιατί τον ένα μήνα βάζω στην άκρη λεφτά...και τον άλλον....τα βγάζω!!!! :shock::lol::lol:

 

 

 

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και σε μένα. :lol: :lol:

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ταμείο, που είναι φυσικά κοινό, όπως και τους τραπεζικούς λογαριασμούς, το διαχειρίζομαι η ίδια, ως ικανότερη, κατά κοινή ομολογία, στα χρηματοοικονομικά.

 

Τα μόνα που θεωρώ καλύτερα να είναι χωριστές ιδιοκτησίες είναι τα ακίνητα.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: συχνό το φαινόμενο τελικά!!!!Άρα πρέπει να το αγοράσουμε το βιβλίο kiknaki μπας και δούμε κανένα φράγκο στην άκρη!!!! :wink:

 

mata καλή η ιδέα σου.

Μήπως να κάναμε και μαζί την παραγγελία να μας κάνουν και καμμιά έκπτωση για να μπαιναμε στο κλίμα απο νωρίς??? :lol::lol::wink:

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω άλλο διαβασμααα (όχι άλλο κάρβουνοοοοοοοοοοοο)

 

οφ τόπικ!! :lol::lol::lol:

 

maryp μου μήπως κάνεις παρέα με τον σύζυγο μου??? :lol::lol::lol:

Γιατί πολύ συχνά μου πετάει κι αυτός ατάκες του Κούρκουλου? :lol::lol::lol:

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

O theocoach τα λέει μια χαρά.

1) υπολογίζεις πόσα περίπου βγάζεις κάθε μήνα.

2) αποφασίζεις ποιό ποσοστό είσαι ικανοποιημένος να αποταμιεύσεις

3) αφαιρείς το ποσό της αποταμίευσης από το μηνιάτικο και αυτό που περισσεύει είναι αυτό με το οποίο πρέπει να βγει ο μήνας.

4) αν το ποσό που περισεύει δεν επαρκεί για τις ανάγκες του μήνα τότε πρέπει να γίνει περικοπή δαπανών

ας πούμε:

α) φθηνότερο νοίκι

β) << φαγητό

γ) << ρούχα

δ) << διασκέδαση

ε) << τυχερά παιχνίδια

στ) << δώρα

 

ο κατάλογος συμπληρώνεται με πολλά άλλα που δεν βάζει το μυαλό μου τώρα.

 

5) Αν δεν μπορεί να γίνει περικοπή δαπανών τότε πρέπει να γίνουμε κλέφτες :shock:8):wink: .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφερω το θεμα. Διαβασα το βιβλιο που λεει ο Θοδωρης. Νομιζω αξιζει να αφιερωσετε λιγο χρονο. Ειναι αρκετα κατατοπιστικο. Ομως, τι γινεται με τα "ξαφνικα" εξοδα? Δηλ. δωρα για γαμους, βαφτισεις κλπ που δεν ειναι προγραμματισμενα εξοδα μηνως αλλα στο ετσι? 'Η π.χ. τα εξοδα για το αμαξι (σερβις, λαδια, κλπ)?? Τι κανετε?

Link to comment
Share on other sites

Δείτε ένα παράδειγμα και γράψτε μου τα σχόλια σας.

 

Βήμα 1ο

Ετήσιος προυπολογισμός 07/2008 - 06/2009

Στήλη Εσόδων (π.χ μισθοί, 13ος,14ος,επιδόματα, άλλα έσοδα)

Στήλη Εξόδων (π.χ δάνεια, ενοίκια, σχολεία, ασφάλειες, καυσιμα, πάγια,τρόφιμα, προσωπικά, αποταμίευση, έκτακτες δαπάνες)

 

Όλα αυτά θα υπολογιστούν για ένα χρόνο δηλ.

π.χ ενοίκιο 500 ευρώ Χ 12 μήνες (αυτό θα γίνει για όλα τα έσοδα-έξοδα)

 

Βήμα 2ο

Μηνιαίος προυπολογισμός

Στήλη Εσόδων

Στήλη Εξόδων

 

Βήμα 3ο

Αφιερώστε 1 ώρα αρχές του μήνα με το σύζυγο για να δείτε αν οι προυπολογισμοί που κάνατε είναι μέσα στα πλαίσια ή αν πρέπει να τον επαναπροσδιορίσετε.

Επίσης τώρα θα δείτε αν μπορείτε να ελλατώσετε κάποια από τα έξοδά σας μιας και με τον πιο πάνω τρόπο σίγουρα θα βρείτε ότι κάνετε κάποια απερίσκεπτα έξοδα δευτερεύουσας σημασίας που μπορούν να ακυρωθούν αν παραστεί ανάγκη.

 

Βήμα 4ο

Αν απο την αρχή ο προυπολογισμός σας είναι κοντά στην πραγματικότητα τότε προσπαθείστε να τον τηρήσετε βοηθόντας ο ένας τον άλλο να μη ξεφύγει.

Στο τέλος θα δείτε ότι έχετε καλύψει όλα τα έξοδα και βάλατε κάτι στην άκρη!!!

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα. Διαβασα το βιβλιο που λεει ο Θοδωρης. Νομιζω αξιζει να αφιερωσετε λιγο χρονο. Ειναι αρκετα κατατοπιστικο. Ομως, τι γινεται με τα "ξαφνικα" εξοδα? Δηλ. δωρα για γαμους, βαφτισεις κλπ που δεν ειναι προγραμματισμενα εξοδα μηνως αλλα στο ετσι? 'Η π.χ. τα εξοδα για το αμαξι (σερβις, λαδια, κλπ)?? Τι κανετε?
Μπορείς να προϋπολογίσεις ότι θα προσκληθείς σε πέντε γάμους και 3 βαφτίσια , γι αυτά θα χρειαστείς ( ας πούμε 1200 ευρώ) ......άρα χρειάζεται κάθε μήνα να αποταμιεύεις σε έναν ξεχωριστό φάκελο 100 ευρώ για να είσαι έτοιμη σε κάθε πρόσκληση!!!!!!

Αν οι προσκλήσεις είναι λιγότερες από αυτές που υποθέσατε , τότε θα περισέψουν χρήματα στο τέλος του χρόνου :P:P

Το ίδιο μπορεί να γίνει με το αυτοκίνητο , μπορείς να υπολογίσεις τι θα χρειαστεί από σερβις λάστιχα ασφάλειες σήματα κτλ μέσα σε ένα χρόνο .....το διαιρείς δια του 12 και αποταμιεύεις αντίστοιχα σε άλλο φάκελο.

 

Το παράδειγμα που σας έδωσε η GEORGIA.CY τα λέει όλα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστα! Προυπολογισμος, οπως κανει και το κρατος ενα πραγμα ε? Almak σε ευχαριστω, καλη η ιδεα σου, και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν! Παντως, αν δεν το κανουμε ετσι (δηλ, υπολογιζουμε απο πριν τι και ποσα χρειαζονται) σκουρα τα πραγματα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...