Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαγγελματικός προσανατολισμός


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα στην ενότητα για τους έφηβους, γιατί σίγουρα τους αφορά περισσότερο, την αφορμή όμως μου την έδωσε ο "μεγάλος" μου, που στα 6 του δηλώνει με μεγάλη επιμονή ότι θα φτιάχνει καράβια.

Το ξέρω ότι είναι φάση και ότι θ' αλλάξει 100 γνώμες, αλλά ποια πιστεύετε ότι είναι τα επαγγέλματα που αξίζει τον κόπο να κυνηγήσεις και ποια είναι προς αποφυγή; Ποια είναι η δική σας εμπειρία από το επάγγελμα που διαλέξατε; Τι θέλουν να γίνουν τα παιδιά σας όταν μεγαλώσουν;

 

ΥΓ Να το ενθαρρύνω το βλαστάρι μου να γίνει ναυπηγός σε 20 χρόνια; Δεν ξέρω καν τι ακριβώς δουλειά κάνουν...

Σας παρακαλώ μη με πάρετε με τις πέτρες...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγώ σίγουρα θα τις αποτρέψω από τη δικηγορία :lol: - γιατί η δική μου εμπειρία ως τώρα δεν είναι καλή και φοβάμαι ότι στο μέλλον θα είναι χειρότερα. Αν είχα βέβαια δικό μου γραφείο ίσως απαντούσα διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ σίγουρα θα τις αποτρέψω από τη δικηγορία :lol: - γιατί η δική μου εμπειρία ως τώρα δεν είναι καλή και φοβάμαι ότι στο μέλλον θα είναι χειρότερα. Αν είχα βέβαια δικό μου γραφείο ίσως απαντούσα διαφορετικά.

Κι εγώ σίγουρα!!! :mrgreen: Όπως είναι σήμερα το επάγγελμα απέχει πολύ από αυτό που θα έπρεπε να είναι. Ελεύθερη δικηγορία νομίζω ότι είναι ακόμα χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω θα αφησω τα παιδια μου να επιλεξουν το επαγγελμα που θελουν.Φυσικα θα τους κανω μια συζητηση για τα υπερ και τα κατα του καθε επαγγελματος αλλα η επιλογη θα ειναι δικη τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

πλεον υπαρχουν ειδικα κεντρα επαγγελματικου προσανατολισμου (πηγαμε το γιο του αντρα μου που ειναι 15) που κανουν ακριβως αυτη τη δουλεια.

παρ'ολο που μ'αρεσει το επαγγελμα μου, θα ηθελα να υπηρχε κατι αντιστοιχο οταν ημουν κι εγω 15.

ειναι σπουδαιο να αγαπαει κανεις τη δουλεια του

(ζεττα η δουλεια του ναυπηγου παντως ειναι πολυ ενδιαφερουσα)

Link to comment
Share on other sites

Εαν ενας ανθρωπος αγαπαει τη δουλεια του..τοτε ακομα και κορεσμενο να ειναι το επαγγελμα που θα επιλεξει θα βρει τον τροπο να πετυχει.Αν το βαριεται και το επελεξε λογω οικονομικων απολαβων...το πιθανοτερο ειναι να το παρατησει.

Γι'αυτο αφηστε τα παιδια να επιλεξουν τι θελουν μονα τους ή βοηθηστε τα χωρις να κοιτατε τι χρηματα βγαζει το καθε επαγγελμα και τι κορεσμος υπαρχει.

Αυτο ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα λαθη που κανουν δυστυχως οι γονεις και μετα απορουν γιατι το παιδι τους παρατησε το πανεπιστημιο.

 

Αυτα τα κεντρα δεν ξερω κατα ποσο κανουν σωστη δουλεια αλλα ειμαι σιγουρη οτι συμβουλευουν τους νεους πολυ καλυτερα απο τους γονεις.

 

Και εννοειται Ζεττακι οτι το παιδι θα αλλαξει πεντακοσια επαγγελματα με τα χρονια...εσυ να το ενθαρυνεις να σκεφτει τι πραγματικα του αρεσει...αυτο αρκει.

Link to comment
Share on other sites

:(:(:(:(:(:(

θα σας τα πω κατά σειρά όπως έχει εκφράσει τις επιθυμίες του...

1. κλέφτης παιχνιδιών με συνεργό τον αναστάση ( κολλητό του ) εγώ θα είμαι λέει ο αρχηγός

2. εκατομμυριούχος δολλαρίων ( το είχε δει απ'όσο μου είπε στο τομ & τζερυ )

3. ποδοσφαιριστής

4.κατα ενθουσιασμένος μου λέει μαμά βρήκα τη δουλειά θα κάνω όταν μεγαλώσω.....................θα κάνω skate

Υ.γ ενοειται ότι επακολούθησαν συζητήσεις των συζητήσεων

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας. Στην πραγματικότητα αυτό που πρέπει να λάβει υπ' όψιν του ο μελλοντικός 18χρονος είναι η άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και οι άμεσες οικονομικές απολαυές. Αυτό βέβαια διαφέρει από γενιά σε γενιά, αφού αλλάζουν οι απαιτήσεις κάθε φορά. Το πιο σωστό είναι Ζέττα να δείτε μαζί με το παιδί τι θα "παίξει" όταν εκείνο φτάσει στα χρόνια του γυμνασίου για να προετοιμάσει τη σκέψη του και την κατεύθυνση που θα πάρει στο λύκειο.

 

Για τη σημερινή εποχή πάντως χωρίς να είμαι φαν συστήνω σώματα στρατού (στρατό, αεροπορία, αστυνομικούς), επειδή είναι σίγουρη και άμεση η απορρόφηση των φοιτητών και ξεκινούν να πληρώνονται από την πρώτη ώρα που θα ξεκινήσουν οι σπουδές. Επίσης οι οικονομικές σχολές (τις οποίες δεν γνωρίζω καλά για να αναλύσω) έχουν μεγάλη απορρόφηση και μάλιστα σε πολλούς διαφορετικούς τομείς.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παντως ο μεγαλος μου γιος (παει Β Λυκειου) το αποφασισε.Θα γινει ποδοσφαιριστης λεει.Του λεω να σπουδασει κ κατι αλλο γιατι ποδοσφαιριστης δεν ειναι σιγουρο επαγγελμα αλλα δεν δεχεται αντιρρηση.

Ο μικρος θελει κ αυτος να γινει ποδοσφαιριστης αλλα σιγουρα θα αλλαξει γνωμη αφου ακομα ειναι 10 χρονων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...