Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΜΑΙΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι καινούρια εδώ, κι ήθελα να καταθέσω και την δική μου εμπειρία σχετικά με το θέμα "ανώδυνος τοκετός". Όταν γέννησα τον γιό μου, περισσότερο απο δέκα χρόνια πριν πλέον, ήμουν μόλις 18 και γι' αυτό άργησα λίγο να ενδιαφερθώ για το θέμα του τοκετού με αποτέλεσμα να γεννήσω ξαφνικά (στις 34 εβδομάδες ουσιαστικά) πριν προλάβω να συζητήσω οτιδήποτε με τον γιατρό μου ή να κάνω μαθήματα ανώδυνου... Τελικά όμως ολα πήγαν καλά, γέννησα φυσιολογικά με πόνους απο τις 9 μέχρι τις 11 το πρωί, ο γιατρός μου ήταν ΣΥΝΕΧΩΣ δίπλα μου μαζί με μια μαία του μαιευτηρίου, την Κατερίνα (μόνο τ' ονομά της πρόλαβα να μάθω). Η κοπέλα αυτή ήταν εξαιρετική, μιλούσαμε στα μεσοδιαστήματα των πόνων, ακολουθούσα πιστά τις συμβουλές της κάθε φορά που φαινόταν οτι άρχιζαν οι ωδίνες πάλι, και έτσι κατάλαβα ότι αν εκείνη την ώρα είσαι πειθαρχημένη και προσεκτική σε όσα σου λένε, τότε όλα πάνε καλά και χωρίς προηγουμένως να έχεις κάνει μαθήματα. Τώρα βέβαια, έχω ένα άγχος με τις αναπνοές, διότι στο μεταξύ άρχισα να καπνίζω αρειμανίως και φοβάμαι μήπως με τις αναπνοές με πιάσει κανένας βήχας και έχουμε άλλα...Αν κάποια κάπνιζε (προ της εγκυμοσύνης εννοείται) αρκετά και μπορεί να μου πει αν αυτό επηρρέασε τις αναπνοές του ανώδυνου ή όχι, θα με υποχρεώσει... ειλικρινά το έχω πολύ άγχος.

Αυτά...συνοψίζοντας: εμπιστευτείτε τη φύση σας...στον φυσιολογικό τοκετό είναι μαγικό το πώς αντιδρά το σώμα της μητέρας! Θα μου μείνει αξέχαστη αυτή η εμπειρία, κι ελπίζω να έχω μια εξίσου καλή και σε λίγους μήνες!

 

.png

 

.png

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο χτες το βράδυ τα κατεβάζω αυτά τα μαθήματα και είναι ακόμα στο 50%...ελπίζω να το κάνω σωστά τουλάχιστον!

 

Mammyblue πρέπει να αλλάξεις το nickname σου σε cyber-mum :)))))

 

:D:D:D Λες; Γιατί όχι!!! Άλλωστε με το internet έχω καλές σχέσεις.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το dvd είναι χωρισμένο σε 6 ενότητες. Η πρώτη ενότητα αναφέρει ποια είναι τα συμπτώματα ενός επικείμενου τοκετού-τα συμπτώματα δηλαδή 2 εβδομάδες πριν τον τοκετό.

 

1. Σταθεροποίηση βάρους, δεν λαμβάνουμε άλλο βάρος 2 εβδομάδες πριν τον τοκετό.

2. Ενεργητικότητα για ένα 48ωρο κοινώς γινόμαστε energizer και duracell

3. Η κοιλιά είναι χαμηλή

4. Υπερέκκριση κολπικών υγρών

5. Διάρροια

6. Συσπάσεις Braxton Hicks οι οποίες συσπάσεις αν αλλάξουμε θέση ή δραστηριότητα σταματάνε ενώ οι πραγματικές συσπάσεις συνεχίζουν.Αυτές μπορούμε να τις έχουμε και από τον 6ο μήνα.

 

Mammyblue το dvd είναι στα αγγλικά? Υπάρχουν υπότιτλοι? Είναι νομίζω δυσκολότερο να τις καταλάβεις όλες τις έννοιες αν είναι στα αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

SOS Mammy Blue!

Κατέβαζα δυο μέρες το torrent που λες αλλά ανοίγωντας το έχει μόνο ήχο και όχι εικόνα :(

Τι έκανα λάθος; είναι 4 ωρες πάντως αλλά εικόνα γιοκ!

 

Αν δεν ανοίγει με το windows media player άνοιξε το με το quick time(http://www.quicktime2008.com/),το bsplayer(http://bsplayerfree.com/en/bs.player/download/) ή K-Lite Mega Codec Pack (http://www.k-litecodecpack.com/)

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μammyblue το dvd είναι στα αγγλικά? Υπάρχουν υπότιτλοι? Είναι νομίζω δυσκολότερο να τις καταλάβεις όλες τις έννοιες αν είναι στα αγγλικά

 

To dvd είναι στα Αγγλικά αλλά είναι απλά. Δεν θα δυσκολευτείς

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω δε χρειαστηκα υποτιτλους.Ηταν πραγματικα πολυ ωραιο βιντεο και αυτη τα λεει πολυ ωραια με πραγματικα παραδειγματα,λυνει πολλες αποριες και παραλληλα με χιουμορ!

Αξιζει να το κατεβασετε και ο,τι δεν καταλαβαινετε βαλ'τε τη λεξη στο google αν και δεν ειναι δυσκολα.

Πολυ ομορφη δουλεια.

.png
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα και ένα άλλο με μαθήματα yoga για εγκύους (ακόμα και για εκείνες που δεν έχουν κάνει yoga ποτέ) επίσης στα αγγλικά και μου άρεσε πολύ. Έδειχνε φοβερά χαλαρωτικό. Θα το κάνω μια φορά και θα σας πω

 

http://www.torrents.to/search/247/baby+yoga+pre+natal.html

Link to comment
Share on other sites

θεωρω τα μαθηματα ανωδυνου περισσοτερο απο απαραιτητα.Εγω ειχα κανει με μια μαια τεσσερα μαθηματα,τα τρια πριν γεννηθει το μωρο και το ενα μετα στο σπιτι με τον μικρο.Το κοστος ηταν μηδαμινο,20.000 δρχ. το 2001(γυρω στα 60 ευρω σημερα) κι η μαια ερχοταν στο σπιτι μου.Καναμε για τις αναπνοες που ειναι διαφορετικες σε καθε φαση του τοκετου,μου ειπε πως να προετοιμασω το στηθος για το θηλασμο,τι να κανω αν πετρωσει το γαλα,αν εμφανισω μαστιτιδα κλπ,για την περιποιηση των ραμματων απο την επισειοτομη,τι να τρωω στο θηλασμο,πως θα αισθανθω οταν προκειται να βγει το παιδι,πως να σπρωξω για να βγει κλπ.Μετα που γεννησα,μου εδειξε πως να κραταω το μωρο οταν θηλαζει,πως να το κανω μπανιο,να περιποιηθω τον αφαλο κλπ.Εμεινα πολυ ευχαριστημενη και τα συστηνω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χίλια ευχαριστώ κορίτσια για τις πολύτιμες συμβουλές και mammyblue για το link το οποίο ξεκίνησα να κατεβάζω (με ρυθμούς χελώνας κατεβαίνει αλλά ώσπου να γεννήσω θα το έχω) αργότερα θα κατεβάσω και το μάθημα yoga. Λοιπόν εγώ μένω Χαλκίδα και εδώ δεν μπορώ να βρω κάπου να γίνονται μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Ίσως μπορέσω να πάω Αθήνα βέβαια, όταν θα σταματήσω τη δουλειά, είμαι τώρα στον 6ο μήνα. Αγοράκι περιμένω.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ κορίτσια για τις πολύτιμες συμβουλές και mammyblue για το link το οποίο ξεκίνησα να κατεβάζω (με ρυθμούς χελώνας κατεβαίνει αλλά ώσπου να γεννήσω θα το έχω) αργότερα θα κατεβάσω και το μάθημα yoga. Λοιπόν εγώ μένω Χαλκίδα και εδώ δεν μπορώ να βρω κάπου να γίνονται μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Ίσως μπορέσω να πάω Αθήνα βέβαια, όταν θα σταματήσω τη δουλειά, είμαι τώρα στον 6ο μήνα. Αγοράκι περιμένω.

 

Παρακαλώ, ότι χρειαστείτε και μπορώ να βοηθήσω, θα είμαι εδώ. Κι εσύ αγοράκι, βρε κορίτσια πολλά αγοράκια φέτος, νύφες θα βρούμε;

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη απο τα μαθήματα ανώδυνου :(

Δεν έμαθα τίποτα καινούργιο και στο τέλος ένιωθα λες και έχασα τον χρόνο μου . Να ναι καλά το νετ και το parents.gr που με ξεστράβωσαν :D

 

Δεν ξέρω τι γίνετε στην Ελλάδα (καμιά φίλη μου δεν έχει κανει μαθήματα) αλλα εδω πλέον δεν σε μαθαίνουν τεχνικές αναπνοών ή κατι που θα βοηθήσει . Η φιλοσοφία ειναι "Κάνε ότι θέλεις , ανέπνεε με την δική σου αναπνοή και τον ρυθμό που θέλεις , στάσου όπως θέλεις , φώναξε αν θέλεις και γενικά κανε οτι θέλεις που θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα" .

Ολα αυτά με βρίσκουν σύμφωνη απλά αναρωτιέμαι .... τι γύρευα εγώ στα μαθήματα ανώδυνου ?! :roll:

 

Εχω τάξει όμως , έτσι και βγάλω με φωνές (που μου το αντεύχομαι ) την γέννα , να ράψω κουστουμάκι με βρισιές στην μαία που μας έκανε τα μαθήματα :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε Λαμπρινή, δεν μπορεί να ήταν τόοοσο άσχημα. Μπορεί εκείνη τη στιγμή να τα χρειαστείς. Άλλωστε τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού δεν είναι μόνο ασκήσεις αναπνοών αλλά πολλές άλλες πληροφορίες που είναι χρήσιμες έστω και λίγο. Μην τη βρίσεις τη γυναίκα άδικα...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η φιλοσοφία ειναι "Κάνε ότι θέλεις , ανέπνεε με την δική σου αναπνοή και τον ρυθμό που θέλεις , στάσου όπως θέλεις , φώναξε αν θέλεις και γενικά κανε οτι θέλεις που θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα"

 

Α μπράβο, κι εγω γι αυτό δεν έκανα μαθήματα ανώδυνου.

Ακου "μαθήματα" :lol: να με μαθουν πώς θα γεννήσω δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Βρε Λαμπρινή, δεν μπορεί να ήταν τόοοσο άσχημα. Μπορεί εκείνη τη στιγμή να τα χρειαστείς. Άλλωστε τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού δεν είναι μόνο ασκήσεις αναπνοών αλλά πολλές άλλες πληροφορίες που είναι χρήσιμες έστω και λίγο. Μην τη βρίσεις τη γυναίκα άδικα...

 

Το αποφάσισα σου λεω ...θα την βρίζω !!! :lol::lol:

 

Εχεις δίκιο δεν ήταν τοοοοσο άσχημα , απλα δεν έμαθα κατι καινούργιο και δεν ενιωσα οταν τελειωσαν τα μαθηματα οτι πήρα κατι απο όλο αυτό .

Μέχρι την τελευταία στιγμή περίμενα το κάτι και μόλις ακούω να λέει " Σας εύχομαι ολα καλά και με το καλό και μπλα μπλά " γυρίζω έντρομη στον άντρα μου και του λέω " ΤΕΛΟΣ????" . Με κοιταζαν ολοι ! :oops:

 

Δεν ξέρω ίσως περίμενα πολλά και γω ..βασικά δεν ξέρω τι περίμενα . Βέβαια δεν θέλω να αποτρέψω κανεναν απο το να πάρει πληροφορίες και να κάνει τα μαθήματα . Απλά εγώ δεν εργαζόμουν ολο το διαστημα της εγκυμοσύνης και είχα απλετο χρόνο (που το εκμεταλεύτηκα) για να διαβασω , να ασχοληθώ , να ψάξω ότι με ενδιέφερε .

Τελος παντων . Αν δεν έκανα τα μαθήματα πάντως θα ένιωθα οτι κάτι μου λείπει :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η φιλοσοφία ειναι "Κάνε ότι θέλεις , ανέπνεε με την δική σου αναπνοή και τον ρυθμό που θέλεις , στάσου όπως θέλεις , φώναξε αν θέλεις και γενικά κανε οτι θέλεις που θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα"

 

Α μπράβο, κι εγω γι αυτό δεν έκανα μαθήματα ανώδυνου.

Ακου "μαθήματα" :lol: να με μαθουν πώς θα γεννήσω δηλαδή;

 

: :D

Εγώ οπως έγραψα και παραπάνω αν δεν τα κανα θα σκαγα θα νόμιζα οτι κάτι μου λείπει .

Να πω ομως και του στραβού το δίκιο , στον άντρα μου άρεσαν τα μαθήματα και ενημερώθηκε για πολλά πράγματα . Οταν μας ρωταν φίλοι για τα μαθήματα ακους ΤΗΝ γκρίνια απο μεριά μου και ακους τα καλυτερα λόγια απο μεριά του :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν μας ρωταν φίλοι για τα μαθήματα ακους ΤΗΝ γκρίνια απο μεριά μου και ακους τα καλυτερα λόγια απο μεριά του :)

Επρεπε να τον έστελνες μοναχό του χαχαχαααα, το φαντάζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα ειναι πως φυσικά τα μαθήματα γίνονταν στα Γερμανικά και εγώ καταλαβαίνω σχετικά καλα αλλα δεν πολυμιλάω Γερμανικά . Αντι να μου μεταφράζει αυτός του εξηγουσα εγω πως λέμε το καθε τι στα Ελληνικα :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου εισε την μαια στο ιατρειο του και εκεινη με ρωτησε αν θα ηθελα να κανω τα μαθηματα(Ειχα βεβαια ακουσει την μαια να λεει σε μια αλλη εγκυμονουα κοπελα οτι κοστιζουν 300,00€..)Της λεω λοιπον πιστευω οτι εκεινη την ωρα δεν ξερω αν θα θυμαμαι τις ανασες και οτι η γεννα ειναι κατι το εντελως φυσικο για την γυναικα οτι ειμαι πλασμενη για να γινω μανα και αν νομιζει οτι θα μου προσφερει κατι!!Οποτε και φυσικα δεν εκανα μαθηματα ανωδυνου!! τοκετου.ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΥΤΟ ΝΑ ΠΟΝΑΓΑ;;;Εαν καποιος θελει να κανει αυτα τα μαθηματα γινονται και στο ΙΚΑ (στο Κεντρο Μάνας και Παιδιού)

Link to comment
Share on other sites

Με πληρωμή sardelaki 20 ? το μάθημα που είναι 2ωρο. Μην αγχώνεσαι και χωρίς μαθήματα όλα γίνονται. Εγώ πιο πολύ θα τα κάνω για τον θηλασμό.

 

Προσοχή!! Οι μαίες οι περισσότερες δεν έχουν ιδεα για το θηλασμό. Οι περισσότερες δεν έχουν θηλάσει για πάνω από 40 μέρες. Για θηλασμό μόνο LLL ή πιστοποιημένες σύμβουλοι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το dvd mammy blue.

Το public station δημόσιο σταθμό θα το ρωτήσουμε;; καλό είναι που το μάθαμε πάντως για να καταλαβαίνουμε τι λένε μεταξύ τους εκείνη την ώρα της γέννας.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το dvd mammy blue.

Το public station δημόσιο σταθμό θα το ρωτήσουμε;; καλό είναι που το μάθαμε πάντως για να καταλαβαίνουμε τι λένε μεταξύ τους εκείνη την ώρα της γέννας.

 

Ευχαριστώ πολύ. Είναι Pelvic station(ύψος στην πύελο), αφορά τον βαθμό εμπέδωσης του μωρού, σε ποιο ύψος είναι.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...