Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΜΑΙΑ


Recommended Posts

στο ικα κάνουν πολυ καλά μαθήματα. Εγώ πήγαινα στο ικα Νέας Ιωνίας. Ειναι μια εκπληκτική μαια. Κάνει τρομερή δουλεια. Και δίνει και σωστές συμβουλές για το θηλασμό. Στο Ελενα πχ λένε οτι δεν δίνεις στήθος απεριόριστα, αλλα κάθε 3ωρες. Να μη γίνεις και αγελάδα...

θα έλεγα να προσέξεις που θα πας. Εγώ είχα πάει και στου Μητέρα τα σεμινάρια. Και αυτα οκ. Πήρε και την πιστοποίηση το Μητέρα. Αλλα στο ικα κάναμε και ασκήσεις και αναπνοές.

Να προσέξει που θα πας. Το οτι είναι δημόσιο δεν σημαίνει οτι είναι και οκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα, είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδί και μας ενδιαφέρει με τον άντρα μου ο φυσικός τοκετός και φυσικά θέλουμε να το ζήσουμε μαζί. Η γιατρός που με παρακαλουθεί μέρχι τώρα είναι στο Ιασώ, αλλά θα ήθελα πληροφορίες για δημόσια μαιευτήρια που έχουν προγράμματα ψυχοπροστασίας ... έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για το Έλενα και το Αλεξάνδρα, μήπως κάποια από εσάς έχει πρόσφατα γεννήσει εκεί και μπορεί να μου πει κάποιες πληροφορίες σχετικά με τιυς γιατρούς, την όλη φροντίδα και τις τιμές ? ευχαριστώ

 

 

Καλησπερα. Ποσο μηνων εισαι? Κι εγω θα παω στο Αλεξανδρα για τα μαθηματα ψυχοπροστασιας. Την Τριτη κλεινω την 31 εβδομαδα. Τιμες δεν ξερω αλλα μπορει να τα πουμε εκει :D

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής στο Έλενα τον περασμένο Ιανουάριο, μαζί με τον άντρα μου. Μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι! Οι μαίες είναι ανθρώπινες, εξηγούν πολύ απλά και οι αναπνοές που έμαθα με βοήθησαν όντως πάρα πολύ στον τοκετό. Πλήρωνα 5 εύρω την ημέρα (4 μέρες σύνολο). Μπορείς, επίσης, να πας και στη Φαιναρέτη, όπου κάνουν περισσότερα μαθήματα και δωρεάν, και καλύπτουν και τη λοχεία, την περιποίηση του βρέφους, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια λοιπόν θελω κι εγω να ευχαριστησω μεσα από την καρδια μου την κα Αγγελικη τη μαια του δημου Αιγαλεω που ηταν πραγματικα ενας αγγελος και τα λόγια της μου ρχοταν στο μυαλο καθε φορα στα δυσκολα. μου διδαξε οχι μονο το θηλασμο αλλα και τη σωστη διατροφη του βρεφους και τη σωστη συναισθηματικη του ωριμανση τα αποτελεσματα τα καμαρωνω στο αντρακι μου. Κα Αγγελικη σε ευχαριστω από τα βαθη της καρδιας μου το αντρακι μου κι εγω σου χρωσταμε πολλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα!! Επαναφεροντας για αλλη μια φορα το θεμα.... υπαρχει κατι νεωτερο σε θεματα σεμηναριου ή συναντησεων πανω στο θεμα τοκετου, θηλασμου στην Χαλκιδα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπερα!! Επαναφεροντας για αλλη μια φορα το θεμα.... υπαρχει κατι νεωτερο σε θεματα σεμηναριου ή συναντησεων πανω στο θεμα τοκετου, θηλασμου στην Χαλκιδα??

 

Ρώτα στο ΙΚΑ της περιοχής σου. Εγώ πρόσφατα έμαθα ότι στο ΙΚΑ της Πάτρας υπάρχει κέντρο μάνας και παιδιού και εκεί υπάρχουν μαίες που κάνουν δωρεάν μαθήματα για ανώδυνο τοκετό, θηλασμό και φροντίδα νεογέννητου.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

%CE%BC%CE%B1%CE%B9%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-193x300.jpgΔΩΡΕΑΝ μαιευτικές υπηρεσίες παρέχονται από το Κοινωνικό Ιατρείο Αλληλεγγύης Χαλανδρίου για όλες τις ανασφάλιστες και άπορες γυναίκες του νομού Αττικής.

 

Οι μαιευτικές υπηρεσίες είναι:

• Ιατρική παρακολούθηση κύησης

• Προετοιμασία εγκύου για τον τοκετό και μαθήματα ανώδυνου τοκετού

• Εκπαίδευση για το θηλασμό και την περιποίηση του βρέφους

• Ψυχολογική υποστήριξη εγκύου και λεχωίδας

• Γυμναστική για εγκύους

Το Κοινωνικό Ιατρείο Αλληλεγγύης Χαλανδρίου συνεχίζει να παρέχει ΔΩΡΕΑΝ:

• Γυναικολογική εξέταση

• Test-pap

• Μαστογραφία

 

Κοινωνικό Ιατρείο Αλληλεγγύης Χαλανδρίου, Αισχύλου 28 (απέναντι από τη ΔΟΥ Χαλανδρίου), τηλ. 210-6894973 καθημερινά 5 – 8 μ.μ. και Σάββατο 11 π.μ. – 13 μ.μ.

 

Βρήκα την ανακοίνωση στο επίσημο site του Δήμου Χαλανδρίου και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα. Δεν αφορά μόνο δημότισσες Χαλανδρίου, αλλά όλες τις ανασφάλιστες γυναίκες που δεν έχουν γυναικολόγο, ανεξαρτήτως που μένουν. Μου είπαν ότι η παρακολούθηση μπορεί να ξεκινήσει από το θετικό τεστ εγκυμοσύνης και συνεχίζεται ως τον τοκετό, αλλά και στη λοχεία και το θηλασμό. Είναι το πιο πλήρες πρόγραμμα υποστήριξης της μητρότητας που έχω δει ως τώρα, με γυναικολόγους, μαίες, ψυχολόγους και γυμνάστρια! Μπράβο στο Δήμο Χαλανδρίου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πιστευω οτι η προετοιμασια παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην εκβαση του τοκετου. Οι αναπνοες βοηθανε οντως παρα πολυ στη διαχειριση του πονου και επειδη εκεινη στιγμη ευκολα μπορει να το "χασεις" λίγο, καλο είναι να μαθαινονται νωρις στην εγκυμοσυνη και να γινονται συχνα προβες ωστε οταν ερθει η ωρα της γεννας να βγαινουν πιο φυσικα και οχι να σκεφτεσαι και να προσπαθεις να τις θυμηθεις. Επισης, καλο ειναι να αποκτουν οι εγκυες γενικες γνωσεις γυρω απο τον τοκετο (σταδια, παρεμβασεις κα) ωστε να ξερουν τι συμβαινει ανα πασα στιγμη και να μπορουν να εκφερουν γνωμη για κατι που προκειται να τους συμβει...στην τελικη προκειται για το σωμα τους και το παιδι τους..πρεπει να γνωριζουν πιο ειναι το καλυτερο και για τους δυο (δεν μιλαω για μια επειγουσα κατασταση που ο γιατρος θα γνωριζει καλυτερα)...Γι'αυτους τους λογους θα συμβουλευα ολες τις εγκυες να παρακολουθησουν τα μαθηματα (ανωδυνου δεν θα το ελεγα:wink:) τοκετου καθως πιστευω οτι η ενημερωση για κατι τοσο σημαντικο επιβαλλεται!

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...