Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπομπή βλαστοκύτταρα - Διαδικασία κοπής ομφάλιου λώρου


nianiaro

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με αυτη τη λογικη θα μπορουσε το καθε παιδακι να γινει και δοτης οργανων και οτι αλλο υπαρχει.

 

Έτσι είναι, αφού δεν χρειάζομαστε και τα δύο νεφρά για να ζήσουμε ας δωρίσουμε το ένα απ' τα δύο του παιδιού μας, να κάνουμε έτσι και μια αλτρουϊστική πράξη...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω εχω την αίσθηση οτι οι γυναικολόγοι ετσι και αλλιως κόβουν αμέσως τον λώρο . Και ειδικά στην καισαρική , που έκανα εγω , και δεν θέλουν να αφήσουν την γυναίκα ανοικτή .

Αν τους ζητήσεις να κάνουν κάτι διαφορετικό , τοτε ισως το κάνουν , αλλα δεν πιστεύω οτι αυτή είναι η πρακτική τους .

Για να το κάνουν οι γυναικολόγοι σε τόσα παιδάκια και τα παιδάκια να μην έχουν κάποιο πρόβλημα , ισως να μην είναι και φοβερό .

Το θέμα είναι ποσο χρήσιμα θα φανούν τα βλαστοκύτταρα σε κάποιο άλλο παιδάκι . Γιατι τα παντα είναι θέμα κόστους και οφέλειας . Και μη σκέφτεστε οτι το παιδάκι αυτό δεν θα είναι το δικό σας . Γιατί ποτέ δεν ξέρεις .

Αν το παιδάκι σου είναι αυτό που τελικά θα τα έχει ανάγκη και μπορεί να του φανούν χρήσιμα , τοτε παλι σκεφτόμενος το καλό του δικού σου παιδιού , θα ήθελες να υπάρχει η δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων και ο κόσμος να δώριζε σε αυτή .

Το θέμα πάντως χωράει πολύ συζήτηση και πρέπει να γνωρίζεις πολλα , που εγω δεν γνωρίζω και ουτε μπορώ να τα μάθω μέσω νετ .

Αν ήμουν γιατρός , τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά .......... θα είχα το πρώτο πτυχίο και θα έκανα διδακτορικό . :P

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ζητας δλδ απο το γιατρο να μην κοψει αμεσως τον ομφαλιο λωρο και να περιμενει ποτε θα σταματησει αυτος να παλεται?Υπαρχει καποια κοπελα που να ζητησε κατι τετοιο?Ποια η αντιδραση του γιατρου?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, αφού δεν χρειάζομαστε και τα δύο νεφρά για να ζήσουμε ας δωρίσουμε το ένα απ' τα δύο του παιδιού μας, να κάνουμε έτσι και μια αλτρουϊστική πράξη...

 

Είναι σαν να δίνεις το ενα νεφρό ??????? Δεν νομίζω !!!

Μπορεί να είναι σαν να δίνεις λίγο αίμα , αλλα οχι και νεφρό που είναι αναντικατάστατο (δηλ δεν φυτρώνει άλλο στη θέση του) .

Βέβαια δεν ξέρω , δεν είμαι και γιατρός , και δεν μπορώ να πάω κατευθείαν στο διδακτορικό . :P (Για να ελαφρύνουμε και λίγο το κλίμα , γιατί στην πραγματικότητα δεν μπορούμε εμείς να κάνουμε τοσο σοβαρή συζήτηση και να είμαστε σίγουροι για τα συμπεράσματα μας , απο την στιγμή που συνήθως ούτε οι επίστημονες δεν συμφωνούν στα συμπεράσματα τους και πολλές επιστημονικές μελέτες είναι αντιφατικές. Εδω είναι ενα απλό φόρουμ μαμάδων και μπαμπάδων.)

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με την ερώτηση γιατί δεν συλλέγονται έτσι κι αλλιώς τα βλαστοκύταρα αντί να πεταχτούν... Φαντάζομαι ότι απαγορεύεται να κρατηθεί κάτι τετοιο που έχει dna του παιδιού και στην τελική ανήκει στο παιδί και στη μητέρα χωρίς την συγκατάθεσή της. Αυτός φαντάζομαι είναι ο λόγος που δεν πηγαίνουν τα βλαστοκύταρα που πετάγονται στην δημόσια τράπεζα.

Να βάλω έναν άλλο προβληματισμό; Άμα το παιδί μου κάποια στιγμή νοσήσει όπως και να χει θα απευθυνθούμε στη δημόσια τράπεζα και θα εύχομαι κάποια άλλη μητέρα που τα βλαστοκύταρα θα είναι συμβατα με του παιδιού μου να έχει κάνει δωρεά. Άρα με το ίδιο σκεπτικό θέλω να δώσω την ευκαιρία σε έναν άνθρωπο που έχει νοσήσει να σωθεί, όπως θα ήθελα να δωθεί αυτή η ευκαιρία στο δικό μου παιδί! Το ίδιο σημαντική είναι η ζωούλα του παιδιού μου, με ένος άλλου παιδιού στην άλλη άκρη του κόσμου, έτσι δεν είναι; :)

Συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει πιο εύκολη η διαδικασία της συλλογής βλαστοκυταρων και να μην χρεώνεται ο γονιός. Για τα κίνητρα δεν πολυσυμφωνώ γιατί η πιθανότητα να σωθεί μια ζωή είναι νομίζω το μεγαλύτερο κίνητρο.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζητας δλδ απο το γιατρο να μην κοψει αμεσως τον ομφαλιο λωρο και να περιμενει ποτε θα σταματησει αυτος να παλεται?Υπαρχει καποια κοπελα που να ζητησε κατι τετοιο?Ποια η αντιδραση του γιατρου?

 

Φανταζομαι ενας ελληνας γιατρος που θα του πεις και ¨ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ" θα παθει πολλαπλα εγκεφαλικα !!Εμενα Νικη τον κρατησε η μαια ( αλλα γεννησα με μαιες)μεχρι που εγινε ασπρος απο κοκκινος και εβλεπα το αιμα να ρεει προς το μωρακι μου. Το μωρο δεν εκλαψε και δεν ειχε την τραυματικη πρωτη αναπνοη απο τα πνευμονια. Ειχε πνευμονα μαζι με λωρο να οξυγωνωνεται ωστε να γινει ομαλη η μεταβαση.Επιπροσθετα ,πηρε το αιμα με τις ιδιοτητες που αναφερει η Ροσσυ.

Επειδη δεν απανταται η ερωτηση μου απο καποια που ξερει.Επαναλαμβανω. Εχει παρει καμια μανα/μωρο βλαστοκυτταρα απο τη δημοσια τραπεζα η οποια τραπεζα τελως παντων?

Rossie μιας και μπαινω τελευταια στιγμη στο θεμα ειμαι ασχετη. Ενημερωσε παλι αν μπορεις για το λωρο( σορρυ δεν προλαβαινω να διαβασω τις μελετες). Ειμαστε η μονη χωρα που τον κοβουμε αμεσως?Ξερεις αν παλαιοτερα κοβοταν στην ωρα του?Πραγματικα αναρωτιεμαι γιατι χρονια τωρα ,τον κοβουν αμεσως στην Ελλαδα.

Μηπως τον μαζευαν για λογους κερδοσκοπιας και πουλαγαν τα βλαστοκυτταρα, τοτε που κανεις δεν ηξερε ακομα ? Σορυ αν παραειμαι καχυποπτη αλλα εχω κουφαθει με το θεμα.

Λεγκω να σου ζησει το νινακι σου !!!Δεν σε εχω ξαναδει απο τοτε...

Λεγκω μου δεν το σκεφτηκα ουτε στιγμη , να σου πω την αληθεια. Δεν εμπιστευομαι καμια δημοσια υπηρεσια στην Ελλαδα ετσι κιαλλιως , ποσο μαλλον για να δωρισω και τον ιστο και το DNA του μωρου μου . Ειδικα τη στιγμη που το αιμα το τελευταιο ειναι οτι πολυτιμοτερο θα παρει απο τον ολο τοκετο. Το μωρο μου βγηκε μπλε κ εβηχε για να παρει μια ανασα , φαντασου να του εκοβα κ αμεσως το λωρο ...Για να δωσει βλαστοκυτταρα ποιος ξερει που και αν ποτε...

Πραγματικα Μακαρι να κανω λαθος κοριτσια αλλα πολυ μου βρωμαει αυτη η υποθεση . Προσωπικα.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι γινότανε παλαιότερα στην Ελλάδα μια και δεν ζούσα εδώ.

 

Αλλά της Βέρας η γιατρός που ήτανε στο εξωτερικό της είπε ότι όταν πρωτοήλθε στην Ελλάδα συνάντησε την τακτική αυτή, εκεί που ήτανε πάντα καθυστερούσανε την κοπή.

 

Ούτε και η γιατρός μου κόβει τον λώρο αμέσως, δεν είναι πρακτική όλων τον γιατρών η άμεση κοπή, πιστεύω όμως ότι και οι γονείς θα πρέπει να αρχίσουνε να το απαιτούνε αυτό από τους μαιευτήρες.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα καισαρική και αν και έβλεπα από τα τσάμια που κάλυπταν τα φώτα όλη την εγχείρηση, δε μπορούσα να δω το μωρό όταν το βγάλανε και αν κόψανε αμέσως τον ομφάλιο λώρο.

 

Το μόνο που μπορώ να θυμηθώ είναι ότι ρωτούσε η μια την άλλη αν έχω κανονίσει με κάποια τράπεζα να πάρει τα ομφαλοκύτταρα (και με κάνανε να νιώθω ηλίθια) και το ποιο σημαντικό για τη συγκεκριμένη (τελευταία) συζήτηση, ότι το μωρό δεν έκλαψε αμέσως (χάζεψα μέχρι να το ακούσω).

 

Αυτό τι σημαίνει???? Ξέρει καμία να μου απαντήσει??? Πάντως δε μου ανέφεραν κάποιο πρόβλημα που υποτίθεται ότι υπάρχει αν το μωρό δε κλάψει αμέσως και ούτε στο βιβλιάριο του γράφει κάτι και εννοείται ότι μέχρι τώρα δεν έχει το παιδί μου κάποιο πρόβλημα…

 

Αυτό για την κοπή του ομφάλιου λώρου και εγώ πρώτη φορά το ακούω… γιατί ως συνήθως η Ελλάδα πρωτοπορεί στα χειρότερα και μένει πίσω στα καλύτερα!!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό τι σημαίνει???? Ξέρει καμία να μου απαντήσει??? Πάντως δε μου ανέφεραν κάποιο πρόβλημα που υποτίθεται ότι υπάρχει αν το μωρό δε κλάψει αμέσως και ούτε στο βιβλιάριο του γράφει κάτι και εννοείται ότι μέχρι τώρα δεν έχει το παιδί μου κάποιο πρόβλημα…

 

 

Το παιδι δεν παθαινει καποιο προβλημα Αντι μου !! Απλα ειναι ενα ακομα συστατικο της βιαιας διαδικασιας του τοκετου. Το μωρο ερχεται πολυ βιαια στον εξω κοσμο και η αμεση αποκοπη του λωρου ειναι ενα ακομα στοιχειο.Ολοι εχουμε γεννηθει ετσι , οπως φαινεται. Σιγουρα δεν παθαμε τιποτα. Βεβαια ο Ελληνας Ψυχιατρος Γιουσαφατ αναφερει τα χειροτερα για τον τροπο που γεννιομαστε οι Ελληνες και την προσωπικοτητα του Εθνους που σχηματιζεται μεσα απο τους βιαιους τοκετους.Δες εδω τι λεει στη ΝΕΤ http://yogamamagr.blogspot.com/

Απλα μπορεις να διευκολυνεις το μωρο να παρει την πρωτη ανασα με το να του αφησεις τον αγωγο να συνεχιζει παραλληλα με τον πνευμονα ( η οποια πρωτη ανασα, καιει παρα πολυ για το μωρο!) Τη στιγμη που οργανισμος του μωρου πρωτοεισαγεται στο τρισδιαστατο περιβαλλον μας, κραταει τη συνδεση του με το λωρο για ομαλη εισαγωγη και αλλα πολλα.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης θα συμφωνησω με την προταση της Ροσσυ , δεν μπορουσε να το τοποθετησει πιο ωραια,και ετσι απαντησα και στον Εξαντα( σορυ Ροσυ εκανα υποκλοπη, αλλα φρικαρα στο δεν χωραει σε 50 λεπτα...).Δηλαδη οταν κανεις μια ερευνα δεν πρεπει να παρουσιασεις ολες τις παραμετρους? Εστω και περιληπτικα ?

 

"Το μωράκι μπορει να νοσήσει με διάφορα σοβαρά με την πρόωρη κοπή του ομφάλιου λώρου και μετά πρέπει να τρέχουνε οι γονείς να ψάχνουνε βλαστοκύτταρα από δημόσιες τράπεζες για να θεραπεύσουν κάτι που μπορούσε να προληφθεί!"

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Επισης θα συμφωνησω με την προταση της Ροσσυ , δεν μπορουσε να το τοποθετησει πιο ωραια,και ετσι απαντησα και στον Εξαντα( σορυ Ροσυ εκανα υποκλοπη, αλλα φρικαρα στο δεν χωραει σε 50 λεπτα...).Δηλαδη οταν κανεις μια ερευνα δεν πρεπει να παρουσιασεις ολες τις παραμετρους? Εστω και περιληπτικα ?

 

"Το μωράκι μπορει να νοσήσει με διάφορα σοβαρά με την πρόωρη κοπή του ομφάλιου λώρου και μετά πρέπει να τρέχουνε οι γονείς να ψάχνουνε βλαστοκύτταρα από δημόσιες τράπεζες για να θεραπεύσουν κάτι που μπορούσε να προληφθεί!"

 

 

Χα χα, πάρε ό,τι θέλεις απ' αυτά που γράφω, μόνο να ξέρεις ότι τα ελληνικά μου δεν είναι και τα καλύτερα και έπειτα τα διαβάζω όλα στα αγγλικά και προσπαθώ να τα μεταφέρω στα ελληνικά...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι αυτα τα νοσηματα που μπορει να παθει?Υπαρχουν καταγεγραμμενα τετοια περιστατικα?Εχεις κατα νου καποια ερευνα που μπορω να διαβασω?

 

Διάβασε το τόπικ αυτό, στο οποίο έγραψα και το τι συμβουλεύει ο ΠΟΥ και η Αμερικάνικη Παιδιατρική Εταιρεία:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56652

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα συμφωνησω με την προταση της Ροσσυ , δεν μπορουσε να το τοποθετησει πιο ωραια,και ετσι απαντησα και στον Εξαντα( σορυ Ροσυ εκανα υποκλοπη, αλλα φρικαρα στο δεν χωραει σε 50 λεπτα...).Δηλαδη οταν κανεις μια ερευνα δεν πρεπει να παρουσιασεις ολες τις παραμετρους? Εστω και περιληπτικα ?

 

"Το μωράκι μπορει να νοσήσει με διάφορα σοβαρά με την πρόωρη κοπή του ομφάλιου λώρου και μετά πρέπει να τρέχουνε οι γονείς να ψάχνουνε βλαστοκύτταρα από δημόσιες τράπεζες για να θεραπεύσουν κάτι που μπορούσε να προληφθεί!"

 

Δε σου βρωμάει κάτι σε αυτήν την απάντηση του Έξαντα??? Μακάρι να ζούσαμε σε ένα καλύτερο κόσμο που δε θα χρειαζότανε να ήμασταν τόσο καχύποπτες και μπράβο για το βίντεο αυτό που μας άνοιξε τα ματιά, αλλά αυτή η απάντηση είναι τελείως άκυρη…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν κάνω λάθος μπορεί να καθυστερήσει ο γιατρός την κοπή του λώρου μόνο στην περίπτωση που δεν έχει χορηγηθεί καμία φαρμακευτική-βοηθητική αγωγή στη μητέρα .

Αν δεν απατώμαι εάν η μητέρα έχει πάρει νάρκωση – αγωγή αυτή δεν πρέπει να περάσει στο νεογνό και γι΄ αυτό οι διαδικασίες είναι τόσο σύντομες. Θέλουν μετά που κάνουν το apgard test τα νεογνά να έχουν πλήρως τις αισθήσεις τους για να έχουν σωστά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πραγματικα...θα το συζητησω με το γιατρο μου και θα δω αντιδρασεις.

Παντως δε σας κρυβω πως ενω τοσο καιρο σα μελος αυτου του φορουμ ενιωθα πολυ καλα απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος και μετα ολο διαβαζω διαφορα...υπερβολικα η οχι δεν ξερω,σωστα η λαθος δεν ξερω αλλα σιγουρα με αγχωνουν παρα πολυ και αισθανομαι λες και πρεπει να γινω εγω γιατρος στη θεση του γιατρου και να ψαχνω και να ψιριζω το καθε τι απο το τι ενυδατικη να χρησιμοποιησω για να μην παθει κατι το μωρο μεχρι να κατσω να φαγωθω με το γυναικολογο για το ποση ωρα θα μεινει το παιδι στον ομφαλιο λωρο.Λυπαμαι γιατι εγω ετσι δεν μπορω να λειτουργησω ουτε να χαρω την εγκυμοσυνη μου.θελω να ενημερωνομαι αλλα ολο αυτο το αγχος και ο φοβος που μου δημιουργειται μονο κακο κανει και σε μενα και στο μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πραγματικα...θα το συζητησω με το γιατρο μου και θα δω αντιδρασεις.

Παντως δε σας κρυβω πως ενω τοσο καιρο σα μελος αυτου του φορουμ ενιωθα πολυ καλα απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος και μετα ολο διαβαζω διαφορα...υπερβολικα η οχι δεν ξερω,σωστα η λαθος δεν ξερω αλλα σιγουρα με αγχωνουν παρα πολυ και αισθανομαι λες και πρεπει να γινω εγω γιατρος στη θεση του γιατρου και να ψαχνω και να ψιριζω το καθε τι απο το τι ενυδατικη να χρησιμοποιησω για να μην παθει κατι το μωρο μεχρι να κατσω να φαγωθω με το γυναικολογο για το ποση ωρα θα μεινει το παιδι στον ομφαλιο λωρο.Λυπαμαι γιατι εγω ετσι δεν μπορω να λειτουργησω ουτε να χαρω την εγκυμοσυνη μου.θελω να ενημερωνομαι αλλα ολο αυτο το αγχος και ο φοβος που μου δημιουργειται μονο κακο κανει και σε μενα και στο μωρο.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα… και εγώ έτσι ένιωθα και μερικές φορές μου πέρασε από το μυαλό ότι καλύτερα να μη το έβρισκα αυτό το φόρουμ.

 

Η συμβουλή που θα σου δώσω είναι να συνεχίσεις να διαβάσεις και να ψάχνεσαι αλλά να έχεις μπροστά απʼ όλα αυτά τη διαίσθηση σου και να τα βλέπεις από μακριά, να μην αφήσεις τίποτα να σε επηρεάζει.

 

Όλα αυτά καλά είναι αλλά δε χρειάζεται να το παρακάνουμε!!! Ότι μαθαίνουμε είναι για καλό μας, όταν αρχίζει να γίνεται για κακό μας, τότε πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί παραμορφωθήκαμε έτσι:mrgreen:!!!

 

Έχεις πολλά ακόμα να δεις και να διαβάσεις… Aυτό σκεφτόμουν πριν λίγο… Eίμαι στο φόρουμ από την αρχή σχεδόν της εγκυμοσύνης μου και τώρα μετά από 2,5 σχεδόν χρόνια καταλαβαίνω ότι δεν έχω κάνει ούτε τα μισά απʼ όσα θα έπρεπε και λέγονται εδώ μέσα…

 

Eν ολίγης… Άραξε και απολαυσέτο!!! Τίποτα δεν είναι ποιο σημαντικό από αυτό που βιώνεις μέσα σου… ΤΙΠΟΤΑ!!!;););)

 

Sorry για το out of topic…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πραγματικα...θα το συζητησω με το γιατρο μου και θα δω αντιδρασεις.

Παντως δε σας κρυβω πως ενω τοσο καιρο σα μελος αυτου του φορουμ ενιωθα πολυ καλα απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος και μετα ολο διαβαζω διαφορα...υπερβολικα η οχι δεν ξερω,σωστα η λαθος δεν ξερω αλλα σιγουρα με αγχωνουν παρα πολυ και αισθανομαι λες και πρεπει να γινω εγω γιατρος στη θεση του γιατρου και να ψαχνω και να ψιριζω το καθε τι απο το τι ενυδατικη να χρησιμοποιησω για να μην παθει κατι το μωρο μεχρι να κατσω να φαγωθω με το γυναικολογο για το ποση ωρα θα μεινει το παιδι στον ομφαλιο λωρο.Λυπαμαι γιατι εγω ετσι δεν μπορω να λειτουργησω ουτε να χαρω την εγκυμοσυνη μου.θελω να ενημερωνομαι αλλα ολο αυτο το αγχος και ο φοβος που μου δημιουργειται μονο κακο κανει και σε μενα και στο μωρο.

 

Νίκη μου το ίδιο είχα πάθει και εγώ! Και κάποια στιγμή που είπα 2-3 πράγματα από αυτά που διάβαζα στο γιατρό μου αυτός χαμογέλασε και μου σύστησε να κόψω το intenret ;). Δε λέω καλό είναι να ενημερωνόμαστε αλλά αν είναι να αγχωνόμαστε αστο καλύτερα!

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να βρεις έναν γιατρό που να του έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη (ελπίζω να τον έχεις ήδη βρει) και να ακολουθείς τις οδηγίες του! Οι γνώμες εδώ είναι διαφορετικές για πολλά πράγματα. Αν ακους τον καθένα θα τρελαθείς στο τέλος. Έπειτα ούτε ειδικοί είμαστε εδώ, ούτε γιατροί! Μαμάδες που παραθέτουμε εμπειρίες και απόψεις είμαστε. Εσύ τον γιατρό σου θα ακους και κανέναν άλλο! Αυτά και σου εύχομαι να έχεις μια καλή και ήρεμη εγκυμοσύνη!:D

 

Επίσης sorry για το out of topic!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω σκοπο να παω στην ακαδημια αθηνων στα σεμιναρια που κανουν για τα βλαστοκυτταρα και στην οποια δεν πληρωνεις τιποτα.αφου ετσι κι αλλιως θα πεταχτουν γιατι να μην τα δωρισω και σωθει καποιος αλλο με αυτα?απλα πρεπει καποιος δικος σου να τα παει στην ακαδημια.

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν απανταται η ερωτηση μου απο καποια που ξερει.Επαναλαμβανω. Εχει παρει καμια μανα/μωρο βλαστοκυτταρα απο τη δημοσια τραπεζα η οποια τραπεζα τελως παντων?

Ευχαριστώ για τις ευχές γιογκάκι μου.

Όχι εγώ δεν έχει χρειαστεί για καλή μου τύχη να απευθυνθώ στη δημόσια τράπεζα αλλά άλλη μανούλα που τελικά έχασε το πιτσιρικάκι της, απ'τις δημόσιες τράπεζες ανα τον κόσμο βρήκε συμβατά, όμως τελικά δεν υπήρχε αίσιο τέλος...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

σημερα συναντησα το γυναικολογο μου, ο οποιος μου ειπε οτι οντως για τη συλλογη βλαστοκυτταρων γινεται αμεσως η κοπη του λωρου και μαλιστα κοβουν ωστε το μεγαλυτερο μερος αυτου να ειναι απο την πλευρα του λωρου-δηλ. το νεογνο να μην παρει τιποτα.Οταν δεν κανεις συλλογη μου ειπε κοβουν το λωρο σχεδον ερριζα στον πλακουντα και το αιμα που ειπαρχει στο λωρο το στραγγιζουν ωστε να παει στο μωρο...εμεις αποφασισαμε παντως το αιμα να παει στο βρεφακι μας και να μη γινει καμια ειδους συλλογη βλαστοκυτταρων....

Link to comment
Share on other sites

Δε σου βρωμάει κάτι σε αυτήν την απάντηση του Έξαντα??? Μακάρι να ζούσαμε σε ένα καλύτερο κόσμο που δε θα χρειαζότανε να ήμασταν τόσο καχύποπτες και μπράβο για το βίντεο αυτό που μας άνοιξε τα ματιά, αλλά αυτή η απάντηση είναι τελείως άκυρη…

 

Καραβρωμαει!!!Αν ελεγε δεν το ξεραμε οκ. Αλλα να πει δεν χωραγε...

Χαιρομαι που φαινεται ακυρη και σε αλλους...δεν ξερω τι να πω.Γνωριζω βεβαια οτο ο ιδιος ο Αυγεροπουλος στηνει ομαδες που τρεχουν τα θεματα και αυτος κανει το συντονισμο. Θελω να πιστευω οτι απλα αγνοει το θεμα.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος μπορεί να καθυστερήσει ο γιατρός την κοπή του λώρου μόνο στην περίπτωση που δεν έχει χορηγηθεί καμία φαρμακευτική-βοηθητική αγωγή στη μητέρα .

Αν δεν απατώμαι εάν η μητέρα έχει πάρει νάρκωση – αγωγή αυτή δεν πρέπει να περάσει στο νεογνό και γι΄ αυτό οι διαδικασίες είναι τόσο σύντομες. Θέλουν μετά που κάνουν το apgard test τα νεογνά να έχουν πλήρως τις αισθήσεις τους για να έχουν σωστά αποτελέσματα.

 

Εκανα επισκληριδιο για να ανοιξει ο ερμητικα κλειστος τραχηλος. Το παιδι βγηκε μετα απο 3 ωρες αρα το πηρε ολο το ναρκωτικο ουτως η αλλως...Στην Ευτοκια τηρουν ευλαβικα το πρωτοκολλο του λωρου.Οσογια το τεστ που λες δεν γνωριζω τι ειναι.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές γιογκάκι μου.

Όχι εγώ δεν έχει χρειαστεί για καλή μου τύχη να απευθυνθώ στη δημόσια τράπεζα αλλά άλλη μανούλα που τελικά έχασε το πιτσιρικάκι της, απ'τις δημόσιες τράπεζες ανα τον κόσμο βρήκε συμβατά, όμως τελικά δεν υπήρχε αίσιο τέλος...

 

θενκς Λεγκω γιατι πραγματικα νομιζα οτι ειναι τελειως φαντασμα αυτη η επιχειρηση. Δηλ αυτη η ατυχη μανουλα απευθυνθηκε στη δημοσια τραπεζα Ελλαδος κ εψαξαν για συμβατοτητα?

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...